Anasayfa » Bankacılık Terimleri » Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim sorusunun soru/cevap bölümünden sıkça gelmesi üzerine bu şekilde bir yazıda toparlama kararı aldık. Daha önce yazdığımız emekli ölen kişinin borcu ne olur ve ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi yazılarında soru olarak gelen ve cevaplanması konusunda bilgi verilmesini istediğiniz sorulardan birkaçı da babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim, dedemin mal varlığını nasıl öğrenebilirim, ölen kişinin mirası nasıl öğrenebilirim, birinin mal varlığını nasıl öğrenebilirim, başkasının mal varlığı nasıl öğrenilir soruları.

Öncelikle şu bilginin altını çizmek istiyoruz. Bu tip bilgilerin hepsini edinme yolları tamamen hukuki olup, aslında miras/intikal ile ilgili bir şeyin araştırmasını yapıyorsanız miras hukukuna hakim bir avukat aracılığı ile işlemleri takip etmeniz oldukça önemlidir. Ancak bu işi avukata teslim etmeden önce ön bir araştırma yapmak istiyorsanız vereceğimiz bilgiler sizlere faydalı olacaktır.

Daha önceki yazılarımızda yazdığımız gibi kişi vefat ettiğinde borç ölmez. Borç da aynı şekilde mirasçılarına miras gibi kalacak ve ödenmesi tarafında hukuki süreç başlatılacaktır.

Babamın Mal varlığını öğrenebilir miyim?

Ülkemizde başkasının mal varlığını öğrenme noktasında kurulan online Banka sistemi bulunmamaktadır. Bu kişi babanız da olsa, dedeniz de olsa, 1. derece yakınınızda olsa ve babamın mal varlığını nasıl öğrenirim dediğiniz ve çözüm ulaştığınız bir sistem yok. Peki ne yapacağız?

Babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim?

Babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim?

Kişinin vefatından sonra ölüm belgesi oluşur. Ölüm belgesiyle birlikte 1. derece yakını ve/veya mirasçısı her Bankaya tek tek giderek bu belge ile birlikte ölen kişinin mal varlığının ne olduğu konusunda bir dilekçe verir ve yazılı cevap alırsınız. Buradaki işlem uzun sürmeyecektir. Genelde gişe yetkilisi veya Bankanın operasyon yönetmeni/yetkilisi kişinin varlığı hakkında size bir yazı verecektir.

Babamın mal varlığını öğrenme sorusu aslında ailemin mal varlığını öğrenme veya başkasının mal varlığını öğrenme noktasına doğru gidiyor. Özellikle e-Devlet üzerindeki geçiş ve ondan önceki süreç göz önüne alındığına, üzerine de tapudaki kayıtların hala elektronik ortama %100 taşınmamasından kaynaklı bir takım sorunların devam ettiğini biliyoruz. Bunun için çözüm için tek bir yerin önerisini maalesef sonuç getirmemektedir.

Başkasının gayrimenkul varlığı, dedemin tapu bilgileri, babamın tapu bilgileri nasıl ulaşabilirim diyorsanız bu konuda sistem artık değişti deyip, ufak bir müjde verebiliriz. Eski sistemde aynı Banka varlığını öğrendiğimiz gibi Tapu Müdürlüklerine giderek mal varlıklarının sorgusunu yaptırabiliyorduk. Bu sistem hala daha uygulanıyor ve geçerliliği mevcuttur. Birazdan anlatacağımız online mal varlığı sorgulama veya takbis mal varlığı sorgulama sisteminde tüm tapu bilgilerinin girilmediği gerçeğini de göz önüne alırsak belki de en sağlıklısı gidip birebir sorgulamak olabilir. Ancak internet üzerinden tapu sorgulamak artık çok kolay. T.C. kimlik numarası bilgileri ile turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-vatandaşlık sistemi ile tapu sorgulayabiliyorsunuz. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa önce PTT şubelerine gidip 2 TL karşılığında sadece size özel e-Devlet kapısı giriş şifrenizi alıyorsunuz. Daha sonra o şifre ile aşağıdaki linkte yer alan adrese giriş yaparak işlemleriniz yapabiliyorsunuz.. Sistemde adınıza kayıtlı bütün tapular listeleniyor.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

134 yorum

 1. babam cezaevinde mal varligini nasil ogrenirim kendisiyle gorusemiyoruz kimse yardimci olmuyor ayrica veraseti alim satim yapabilirmi biz uc kardesiz ve bilgi istiyoruz avukata versem biseyler yapabilirmi cankaya muhyede arsa lutfen yardimci olurmusunuz

  • Seçkin Bey,

   Bunun için babanızdan noter kanalıyla yetkilendirme almanız gerekmektedir. Yine bu konuda cezaevi yetkilileri yardımcı olacak ve hukuki işlemlerin takibi için yetkilendirilmeniz noktasında destek olacaktır diye tahmin ediyorum.

 2. Koray Karaköse

  Merhaba ben Koray benim dedem varlıklı biriymiş ve birazda alkole düşkün biriymiş bu yüzden tüm kardeşleri bu zaafı sayesinde bütün mallarını ellerimden almışlar diye bir rivayet var ben dedemin üzerinde şimdiye kadar nekadar taşınmaz geçmiş yasal yolla nekadarını devretmiş ve öldüğünde üzerinde ne varmış miras nasıl ve kimler tarafından paylaşılmış bu konu hakkında detaylı bir araştırma yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım. Dedemin doğum tarihi 1937. Ölüm tarihi 1977.
  Şimdiden teşekkürler

  • Koray Bey,

   Bu süreçleri öğrenebilmeniz için yasal mirasçısı olmanız gerekmektedir.
   Eğer bu statüde biriyseniz yapacağınız şey tapu müdürlüğü üzerinden, bu belgelerle birlikte, yazılı bir dilekçe aracılığı ile sonuç istemek olacaktır.

   • Annemi hiç görmedim.ayrıydık oda bizi hiç görmedi.3 tane daha cocuğu varmış.ölmeden önce ablam onu buldu biraz görüştü.evi filan varmış ama bize hiç miras kalmamış.acaba ölmeden önce bize bir şey bırakmakmamak için her şeyini kendi cocukların üstüne yapmış olabilrmi.bankadaki parayı cektiklerini biliyorum ama bizim imzamız olmadan nasıl cekebilirler.veraset ilanıda olmazsa nasıl işlem yaparlar.e devlette veraset ilamı neden cıkmıyor

 3. Merhabalar Babam zamanında annemle bizi terk etmiş ve babamla hiç görüşmedim , görüşmekte istemiyorum. Ama üzerine borç veya miras var mı merak ediyorum , açıkcası nafaka bile alamadım çocukluk dönemimde ve eğer bir borcu varsa ve ölürse borcunu ödemek istemiyorum, eğer üzerine mal varlığı varsa da en azından ondan yararlanmak istiyorum. Fakat üzerine yüklü bir borç varsa mal varlığı olsa bile babalıktan ret etmek etmek istiyorum. Hayatım boyunca hiç bir katkısı olmadı birde onun borcunu falan ödemek istemem. Bu bilgileri öğrenmek istiyorum fakat tc numarasını da bilmiyorum bir tek dedemle babaannemin ismini biliyorum babama dair. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

  • Can Bey,

   TC numarasını öğrenmek için bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek vukuatlı nüfus kayıt örneği çıkarabilirsiniz. Burada aile soy ağacınızı görürsünüz ve üzerinde tc kimlik numarası gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Kişinin ölümü gerçekleşmeden, miras belgesi elinize gelmez ve 3. şahsa ait mal varlığı öğrenme işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olamaz. Aksi bir durum için vekalet gerekmektedir.

 4. annemin annesi yok anneme anneannesinden miras kalmis olabilir annem e devletten miras kalıp kalmadigini öğrenebilir mi

  • Özlem Hanım,

   Çok eski bir kayıt olduğu için e-devlet üzerinde görünmüyor olabilir.
   Bunun için veraset intikal belgesi ile Tapu Müdürlüğü üzerinden takip edilmesi daha doğru olacaktır.

 5. benim dedem vefat etti mal varligini biz kendimiz gidip mi ogrenicez yoksa bize bilgi verirler mi

  • Hakan Bey,

   Dedemin mal varlığını nasıl öğrenebilirim sorusunun yanıtını merak ediyorsunuz aslında.
   Bunu da sadece miras ve intikal yazısı ile birlikte mirasçılar öğrenebilir. Mutlaka bu belge ile gitmeniz gerekmektedir.

 6. Babam vefat etti babamin 2 tane babasi olmus oz ve uvey olarak babam aslen sivasta dogmus 18 yil.kaldiktan sonra ankaraya gelmis. Babamin oz banasi olunce babannem baskasiyla evlenmis babam vefat edince ankara cubuk tapudan sorgu yaptirdim hic bi sonuc cikmadi acaba sivastan yaptirsam kesin sonuc alabilirmiyim

  • Mustafa Bey,

   Dedemin mal varlığını nasıl öğrenebilirim diyorsunuz aslında..
   Bu gibi durumlarda il müdürlüklerinde bulunan tapu kayıtları daha kesin sonuç verecektir.

 7. Eger bilginiz varsa cok önemli bir soru hayat meselesi gibi biz 8 kardesiz 6 sı yurtta 1 sokaklarda amca dayi teyze evinde buyudu digeri ise evlatlik verildi babamizi 2005 yilindan sonra hic gormedik ki 2010 yilinda sokakta ölü olarak bulunmus haberimiz 1 yil sonra falan oldu
  Sorum ise surekli babamdan bize degisik vergi dairelerin borclar geliyor biz bundan nasil kurtulabiliriz yardimci olurmusunuz bilgi amacli

 8. 2013 yılında babamı kaybettik fakat şu an onun adına bir tapu olduğunu öğrendik .Ama tapuda isminin bir harfini yanlış yazmışlar bu araştırmayı nasıl yapabiliriz

 9. özel eğitim

  benim dedem 40 yıl önce öldü.O zaman TC numarası yoktu onun mal varlığını araştırmak istiyorum nasıl yapabilirim.
  Bilinen rahmetliğin üzerinde bir tane tapulu evi vardı.Başka varmı onu bilmiyorum.

  • Cem Bey,

   Dedemin mal varlığını nasıl öğrenebilirim sorusunun en net cevabı maalesef Tapu Müdürlüklerine giderek alacağınız cevaplardan geçmektedir.
   Eskiden sistem bu şekilde (manual) işliyormuş. Eski düzene devam ediyorlar..

 10. Merhabalar esimin ailesi hayatta değiller ancak ailesi tarafından herhangi bir mal varlığı olup olmadığını miras hakkı olup olmadığını nasıl öğrenebilir iz

  • Gazi Bey,

   E-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.
   Eski usul olarak veraset belgeleri ile Tapu Müdürlükleri üzerinden de arayışa geçebilirsiniz.

 11. Merhabalar. Ben babamın tüm borçlarını ne var ne yok öğrenip gerekli adımları atmak istiyorum. Fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum. Babam sağ fakat kendisi borçlarla ilgili hiç bir şey soylemiyor. Benim de ödeme yapabilmem için tüm borçlarını göz önüne sermem gerek. Bunun için ne yapabilirim. Ayrıca annemle ayrı değiller hukuki olarak. Kendisi eve 3-4 aydır bir süre zarfında uğramadı

 12. Merhabalar evlenirken eşimin ailesi zor zoruna bir ev aldılar ve biz şuan evde oturuyoruz fakat tapusu eşimin babasının üstüne hala tapuyu eşimin üzerine yapmadı. Ve ev yüzünden baya problemler yaşadık. Şuanda da eşimin ailesiyle görüşmüyoruz. Kendi çabamızla mal mülk sahibi olmak istesek fakat bunu söylemesekte eşimin ailesi herhangi bi merakla eşimin üzerinde mal var mı yokmu öğrenebilir mi ilerde. Yani oğlu da olsa bu gorusmedigi için ne almış ne etmiş öğrenebilme imkanı varmı?

 13. Dedemden kalan miras icin Tapu müdürlügüne basvurdum vermediler, elimde Annemin ve babamin veraset ilami oldugu halde, dedelerimin veraset ilamini istediler. annem ve babam öldükleri icin onlarin veraset ilami cikarip cikarmadilarini bilmedigimi söyledim nafile, nüfus müdürlügüne basvurdum dedelerimin nüfus bilgilerini istedim orasida alamayacagimi söylediler, adliyeye gidip veraset ilamini cikart dediler. ne yaptiysam nafile kimse bilgi vermek istemiyor.

  • Ahmet Bey,

   Durumunuza üzülüyorum.
   Ancak ülkemizin hali bu.. Maalesef kimse işin hiçbir ucunu tutmak istemiyor.

 14. Babam bu yıl 6ekimde vefat etti. Annem sag. E devletteki tapu sorgulamasında sadece babama ait olan mı cıkar. Yoksa annemde dahilmi cıkar ¿¿

  • Nezehat Hanım,

   Eğer veraset intikali gerçekleşmemişse sadece babanıza ait varlıkların çıkıyor olması gerekmektedir.

 15. Merhaba, Babam’ı 20.10.2017 tarihinde kaybettik. Annem ve Babam boşanmış idi. Bildiğim kadarı ile babamın hiçbir mal varlığı yok ve bankalara kredi vs. borcu var. 19 yaşında erkek kardeşim var ben evlendiğim için eşimin soyadına ve kütüğüne geçtim bu durumda yasal mirasçı olmaktan çıkar mıyım yani reddi miras yapmama gerek var mı ? Aynı zamanda kardeşim reddi miras yaptıktan sonra hukuken boşanmış anneme varislik durumu geçer mi ? Kardeşim ve ben reddi miras yaptıktan sonra sırasyla amcam ve halam da varis oluyor mu yani hepimizin mirası reddetmesi gerekiyor mu ? Ve miras red davası Babam’ın en son ikamet ettiği yerin mahkemesine mi yapılıyor ? Cevabınız için teşekkür ederim.

  • Nigar Hanım,

   Konular tamamen hukuki. Yanlış bilgi vererek sizleri hatalı yönlendirmek istemiyorum açıkçası. En güzel cevabı uzmanlık alanı miras hukuku olan bir avukattan alabilirsiniz. Bankacı olarak sizlere reddi miras yapmazsanız tüm borcun mirasçılara kalacağı bilgisini verebilirim.

 16. Mrb babam 2012de vefat etti biz babamizin uzerine kayitli bikac tane tarla oldugunu gecen yil ogrendk ablam gidip mirascilik belgesi almis 5 kardes hepimizin ismi geciyo belli paylarada bolunmus bundan snra nasil paylasiriz nasi yapariz bilmiyoruz

  • Gül Hanım,

   Hukuki bir süreç sonlanmış gibi duruyor.
   Miras paylaşımı tarafında birlikte alacağınız karara kalınmış..

 17. Merhaba tapu dairesinden hissedarı olduğum arsamın diğer hissedarlar Ve onların pay oranları bilgisine ulaşamıyorum satmak istiyorum satamıyorum , izale-i suyu davası açmakta istemiyorum çok uzun Ve masraflı olacağı için , bu bilgilere nasıl ulaşabilirim acil yardımlarınızı rica ederim

  • Emir Bey,

   E-devlet üzerinden görme şansınızın olduğunu duymuştum.
   Aksi takdirde tapu müdürlüğünde tanıdık biri yoksa işiniz çok zor. Hukuki süreçteki yolun tanımını vermişsiniz zaten.
   Kolay gelsin.

 18. Merhabalar dedem 2007 yılında vefat etti Almanyadan emekliydi ve biliyorumki yüklü miktarda bankalarda parası olduğunu biliyorum buna nasıl bir dava açabiliriz nasıl öğrenebiliriz nereye başvurabiliriz annem mirasçı tabiki

  • Cemalettin Bey,

   Üzeriden 10 yıl geçtiği için herhangi bir hak iddia da bulunamayabilirsiniz.
   Ancak veraset ilamıyla birlikte miras davası açıp, hukuken takip edebilirsiniz.

 19. Merhabalar size bişey sormak istiyorum ankarada çalıştıgım zamanlarda bi teyzeye yardımda bulunmuştum herzaman evine ekmek vs. Daha sonra ben ankaradan taşındım başka bi memlekete bi kağıt geldi bnm yaşayıp yaşamadıgımı kim oldugumu nerde ikametkah ettiğimi öğrenmek için bu teyzenin kimsesi yoktu bi kızı vardı ilgilenmiyordu.. teyze 5 ay önce ölmüş kıZıda mallarını araştırmış ama karşısında beni bulmuş şimdi ise rapora bakılcak ve bildilendirikcek diye bi yazı geldi bu olablir mi bnm kan bağım yok kızı bunu alablir mi

 20. Merhaba
  Benim babam aynı, anne ayrı kardeşlerim var.. Onların benim kardeşim olduğuna dair kesin bilgiyi nereden alabiliriz? Nüfus müdürlüğü babanızın e-devlet şifresiyle görebilirsiniz diyor ama babam öleli 20 sene oldu..

  • Pelin Hanım,

   Nüfus Müdürlüğünüzden alacağınız soy ağaç ile (detaylı nüfus kağıt örneği) bunu görebilirsiniz.
   Aksi takdirde mahkeme kararıyla dna ve/veya kan analizi yaptırıp net sonucu öğrenebilirsiniz.

   • Babam Alzheimer hastasi hafizasi tam yerinde degil ve sagligi yerinde daha genc uvey annemiz var babamin mal varligindan endise ediyoruz babamin mal varligini yada satilmis olabilecek malini nasil ogrenebilirim

    Saygilar

    Mustafa

    • Mustafa Bey,

     Sağlık durumuyla ilgili rapor alıp, hukuki vekaletleri çıkarmadan öğrenmeniz mümkün değil.

 21. Babam 10 yıllık evinizin gelirini aldı ve suanda para Yok diiyor budurumda banka hesaplarında me kadar be hangi bankada ne kadar parası nasıl öğrenebilirim

  • Muhammed Bey,

   Babanıza ait bankalardaki mevduat tutarlarını öğrenmeniz mümkün değildir.

   • Babam para Yok diyor ben diyorum evin 10 yıllık geliri nerde diyorum cvp vermiyor bankalardan günde en 5 kredi teklifi geliyor 100 bin tl den 900 bin tl kefilsiz kredi veriyorlar buna rağmen babam inkar ediyor inanmıyorsanız bankaya gidelim soralım doyur nasip bir işlem yaptırmam gerekiyor e devletten öğrenemeyen mi

    (Saygilar )

 22. Benim babamın dedesi 1800 lü yıllarda yabancı ülkeden şavaştan ülke dışı edilmişler dışlandığı ülkeden mal varlığı çıkarmı çıksa alabilirmiyiz

  • Turan Bey,

   Dedenizin mal varlığını öğrenmek için tapu müdürlüklerinden başka hiçbir yolunuz yok gibi duruyor.

 23. Merhaba,

  30 sene önce ailem boşandı ve babamla görüşmüyoruz o istemediği için fakat üzerine olan malvarlığını öğrenmek istiyorum. Vukuatlı nüfüs örneğini çıkartırdıktan sonra ne yapmam gerekiyor?

  • Neslihan Hanım,

   Bununla ilgili herhangi bir işlem yapamyabilirsiniz.
   Bir avukat ile görüşüp, mirasçılıkla ilgili başka bir evrağın gerekli olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederim.

 24. Merhaba babam vefat etti 25yil once dedem 85yasinda suan yasiyor evleri mutaite verilip 3daire alacaklarmis ihtiyaci olan kisiye verilecekmis biz 25yildir gorusmuyoruz devir islemi yapabilirmi diger cocuklarina nasil mirasci oldugumuzu iddia edebiliriz

  • Osman Bey,

   Eğer evler dedenize ait ve tasarruf hakkı ondaysa, tasarrufunu yaparken herhangi bir akıl sağlık durumunda da bir şey yoksa yapabileceğiniz herhangi bir şey yok gibi. Ancak yine de miras hukuku açısından değerlendirilmesi için avukat ile görüşmenizi tavsiye edebilirim.

 25. Merhaba annem 40 yildir hollanda da yasiyor.nufus kayit orneginde kapali kayit yaziyor.vefati durumunda e devletten miras konusunda bilgi edinebilirmiyim?

 26. Merhabalar;
  Benim kız arkadasim turk ve ingiliz vatandaşı ve şu anda ingilterede yasiyor. Turkiyeye kesin donus yapıp burda yaşamak istiyor. Ve babasından kalan arazilerin olduğunu söylüyor. Kendisinin adına olduğunu söylüyor. Bunun doğruluğunu nasıl öğrenebilirim. Kız arkadaşımın bilgileri bende mevcuttur. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 27. Merhaba. Babam 1 sene önce vefat etmiş. 10 yıldır gorusmuyorduk.diger evliliğinden üvey kardeşim bize babamdan kaldığı arsa ve ev kaldığını bildirdi .. fakat sık sık görüşmüyoruz.. daha başka birkaç arsa kaldığı duyumunu aldım.
  Üvey kardeşim mirasçılik belgesini ve ölüm belgesini WhatsAptan yolladı. Şimdi ben babamdan ne kaldığını hangi şehirlerde arsa olduğunu evin nerde olduğunu nasıl ve ne şekillerde öğrenebilirim yardımcı olurmusunuz

  • Mustafa Yurdakul

   Üvey kardesinizin cikardigi babaniza ait olan veraset ilaminini,kardesiniz noterden asli gibidir cikarip size gondersin.siz o asli gibidir veraset ilamiyla,babanizin son olum adresindeki belediyeye gidip,veraset intikal belgesini cikaracaksiniz.Sonra tapuya gideceksiniz.Tapuya verset intikal belgesini ve asli gibidir olan veraset ilamini verdiginizde size babaniza ait nerde ne gibi mal varligi var(tarla,arsa,ev vs gibi)hepsini soylerler.Sonra si corap sokugu gibi gelir.Kolay gelsin

 28. Merhaba babam 2013 yılında vefat etti. Marmara adasında babasından kalma kardeşleriyle ortak yerleri vardı.fakat bizim bu konuyla ilgili bilgimiz yok. Marmara adasındaki tapu bilgilerini antalya yapısından ogrenebilirmiyim.e devlet bilgileri de bana ait herhangi bir mülk gözükmüyor teşekkürler

 29. Merhabalar;
  Babam çocukları olmayan bir aileye evlatlık verilmiş. Ailenin sonradan çocuğu olunca dedemi istemeyip, kovmuşlar. Babam 1993 yılında vefat etti. O aileden miras kalıp kalmadığını, kalmışsa ne kadar kaldığını nasıl öğrenebiliriz? Eğer o aile evrakta sahte imza ile iş yapmış ise bu konuda bir şey yapabilir miyiz? Mirasa sahip çıkma süresi gibi bir durum var mıdır? Varsa ne kadardır? Son olarak bana bir şey olması durumunda çocuklarım hak talep edebilir mi?
  Şimdiden teşekürler.

  • Hasan Bey,

   Bunlar tamamen hukuki süreç ve konulardır.
   Miras hukuku ile ilgili bir avukatlık bürosu üzerinden bu sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

 30. Ekim Türkoğlu

  Selam, benim babam 2008 şubatında vefat etmiş. Annemle çok önceden ayrıldıkları ve görüşmediğimiz için sonradan başa vesilelerle haberim oldu. Babam babaannemle aynı evde oturuyordu. Dün babaannemin de öldüğünü öğrendim. Oturdukları evin babama ya da babaanneme ait olduğundan şüpheleniyorum. Baba tarafından akrabalara da ayıp olur diye ya da gerçeği sakladıklarından şüphelendiğim için soramıyorum. Acaba evin bulunduğu ilçenin tapu müdürlüğüne gidip o evin babamın ya da babaannemin üzerine olup olmadığını öğrenmem için ne yapmam gerekir? Hangi belgelerle gitmem gerekir? Sadece nüfus cüzdanım yeterli mi? Babama ya da babanneme ait herhangi bir belge elimde yok. Tapuya gittiğimde bu bilgilere ulaşmam için elimde hangi belgelerle gitmem gerek? Ayrıca tapuya giderken direkt çalışma saatleri içinde gidebilir miyim yoksa bu işlem için de randevu alıp öyle mi gitmem gerekir?

 31. merhaba ,

  babam rahmetli oldu fakat iran/tebriz dogumlu olup oradan Van’a goc etmısler eskı zamanda. tebriz de ki tum mallarını bırakarak gelmısler. oralarda ki mal varlıgına durup durmadıgına vs bilgilerine hangi yollardan sorgulayıp ulasabılırım ? bilgi verirseniz memnun olurum

 32. Merhabalar akrabam olmayan birinin tc ile mal varlığını öğrenebilirmyim böyle birsey mümkün mü?

 33. Annemin babası 1979 olmus dedemin uzerinde mal varlıgı varmı bilmiyoruz bunu ögrenmek icin ne yapabiliriz

 34. Babam evini diğer çocuklarından gizleyerek evi bir çocuğuna verebilirmi? Eğer verirse diğer kardeşler haklarını nasıl alabilir.

 35. Babam 1985 yılında vefat etti. Devlet tarafından miras çıktı küçük oldugumuzdan dolayi ardindan gitmedik. Suan o mirasa ne oldu nasil ogrenebilirim.

 36. Merhaba,
  Dedem almanyada 1997 yılında öldü.yurt dışı mal varlığı öğrenmek için nasıl yol izlememiz gerekir.
  Teşekkür ederim

 37. şengül kamazoğlu

  merhaba benim 11 yıl önce evimi birine sattım satığım evin parasının büyuk miktarını nakit kalan 13.000TL onüçbin lirasını çek olarak verdi banka müdürüne güvenerek çeki kabul ettik çünkü banka müdürü o kişinin cekleri karşılıklı çıkıyor dedi.sonra cekin karşılıgı cıkmadı bizi süreklı oyaladı avukata verdım avukatta o adama ait bir mal mülk olması lazım şimdi bişey alamıyoruz dedi ama adam o kadar uyanık ki hiç bir seyi üzerine almamış cocuklarınin eşinin uzerine yapmıs yani diğeceğim o ki bu adamın üzerinde mal mülk var mı nasıl öğrenirim bi de aradan 11 yıl geçti faizidir .. derken ben nekadar alırım ellibini gecermi.

  • Şengül Hanım,

   Banka Müdürü size bu bilgiyi veriyorken firmanın an itibariyle yazılmamış çeklerini, piyasa istihbaratına vs. bakarak vermiştir diye düşünüyorum. Ancak tüm çek işlemlerinde “çekin %100 ödeneceği taahhütünü vermek” gerçekten çok yanlıştır. Özellikle günümüz ekonomisinde firmalar bugün var, yarın yok..

 38. Merhaba benim kardeşlerim bana babamdan mal varlığını vermeyeceğini söylüyor hatta Abim ve kardeşlerim benden habersiz babamın tüm varlığını abimin üstüne geçirdiğini söylüyor benim haberim yok ne bir imza attım nede bir kağıt geldi beni ayrı tutuyorlar nasıl öğrenme imkanım var ve ben kardeşlerimin eğer öyle birşey varsa mahkemeye verme imkanım varmı nasıl takip edebilirim saygilar

  • Resul Bey,

   Eğer babanızın TC’sini biliyorsanız e-devlet üzerinden miras sorgulaması yaparak üzerinize kalan resmi belgeye ulaşabilirsiniz. Ancak babanızın tc’sini bilmiyor veya ulaşamıyorsanız mutlaka bunu tapu müdürlüğü, bankalar vs. şeklinde sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. İmzalatılan kağıt, aradaki durumların tamamı hukuki bir süreçtir. Buralarda miras hukukuna hakim bir avukattan destek almanızı önerebilirim.

 39. Merhaba benim babamın üzerine olan malvarliklari ailesi tarafından kandırılıyor ve üzerine alınıyor kısacası imza sürüsünü istiyorlar oda yolluyor bir işlem için herseyi alıyorlar bunun için ne yapabiliriz

  • Arda Bey,

   Tamamen hukuki bir süreç. Yanlış yönlendirmek istemem. Miras hukukuna hakim bir avukat kanalıyla ilerlemenizi önerebilirim.

 40. Merhaba,

  Turkiye’de birisine ait tapu yurt disindan sorgulama yapilabilir mi? Bunun icin hangi bilgiler gerekilir? Yabanci isimine sorgulama yapilirsa, hangi bilgiler lazim?
  Bunu ogrenmek icin avucat gerekir mi?
  Baska ulkelerde birisine ait tapu sorgulama ozel sirketlerde parali yapilabilir. Turkiye’de oyle bir isleme var mi?

  Size iyi gunler dilerim. Tesekkur ederim.

  • Aslı Hanım,

   Maalesef Türkiye’de ücretli tapu sorgulama veya ücretli tapu bilgileri öğrenme gibi bir hizmet bulunmamaktadır. Tapu bilgilerini edinebilmenin tek yolu TC vatandaşı olan kişilerin TC kimlik numaralarıyla giriş yaptığı, Türkiye Cumhuriyetinin resmi sitesi olan turkiye.gov.tr ile yapılmaktadır.

 41. İyi geceler benim babam 1992 yılında vefat etti babamın babası ise 2010 yılında vefat etmiş ve coj iyi bir aile bağımiz olmadığı için bunu amcalarimiz bize söylemedi hiç birisiyle irtibatimiz yok ben babamın mirasını olup olmadigini ogrenebilirmiyim ve bunu icin nasıl bir yol izlemeliyim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden ilgi alakaniz için tessekurler iyi geceler

  • Yasemin Hanım,

   E-devlet üzerinden veraset intikalini izleyebilirsiniz. Bilmeniz gereken tek şey TC kimlik numarasıdır.
   Eğer burada herhangi bir kayıt göremiyorsanız mutlaka tapu müdürlüğü, vergi dairesi vs. gibi kamu kurumlarına uğrayıp ölüm ilanı ve mirasçılık belgesi ile sorgulamaları elden yapmanız gerekir.

 42. Mrb babam 2014 yilinda vefat etti.babamin 2005 yilindaki tapu kayitlarini nasil öğrenebilirim ?

  • Ferit Bey,

   Babanızın miras belgesiyle birlikte tapu müdürlüğüne gitmekten başka çareniz yok. E-devlet üzerinden tapu bilgileri sorgulama ile sonuç almanız çok zor.

 43. Merhaba,
  1- Vefat eden kişinin yurt dışında ki mal varlığını öğrenebileceğimiz herhangi bir online işlem var mı? Yoksa nasıl öğrenebiliriz ?
  2-Şehir dışına çıkmadan tapu müdürlüğüne ulaşıp vefat eden kişinin tapu bilgilerini öğrenme şansımız var mıdır?

  • Vedat Bey,

   1- Bunu öğrenebildiğiniz herhangi bir şey yok. Konsolosluk üzerinden sürecinizi ilerletebilirsiniz.
   2- Yüz yüze olmadan kimse kimseye pratikte bilgi vermiyor. Yine de ilgili tapu müdürlüğünü arayarak, öğrenmeniz en doğru hareket olacaktır.

 44. merhaba,
  kendi adıma küçük bir daire almak istiyorum ancak alacağım bu evden kesinlikle ailemin haberinin olmaması gerekiyor.
  ailemle beraber yaşadığım eve herhangi bir belge vs gelmez di mi
  ve babamın bunu herhangi bir devlet dairesinde öğrenme şansı var mıdır

  • Derya Hanım,

   Gelmeyecektir. Babanızın da bunu hiçbir şekilde öğrenmesi mümkün değildir.
   Tabi eş/dost vs. gibi yakını olup, kanuna aykırı bir bilgiyi vermezlerse..

 45. Merhaba babam vefat etti ve bir daire kaldi bna tek mirascisi benim sorum su bankada parasi var mi yok mu bilmiyorum napmam gerekiyor

  • Sergül Hanım,

   Bununla ilgili miras yazısı ve ölüm belgesini alarak tüm Bankaları dolaşmanız gerekmektedir.
   Tek bir hareketle, online olarak görebildiğiniz herhangi bir hizmet henüz bulunmamaktadır.

 46. Merhaba
  Dedemin dedesinden sakaryada ben dahil 88 kişiye miras kalmış,tapudan kayıtlar eski olduğu için çıkmıyor.sakaryadaki tüm tapulara dilekçemi yazmam gerekiyor.

  • Ferhat Bey,

   Maalesef yapacağını tek şey budur. Tapu müdürlüğünden eski kayıtların e-devlet üzerinden sorgulanmadığını biliyoruz.

 47. Babamın üzerine kayıtlı köyümüzde 3 tarla var tapusu bizde duruyor. Fakat babam 1999 da vefat etti. Bunları üzerimize almamıştık, bununla ilgili vergi borcu gibi konular gündeme gelince bir araştırayım dedim. Bununla ilgili vergiler varmıdır nasıl ödenir nasıl üzerimize alırız 2 kardeşim ve annem var.

  Üzerimize almak vergi ödemesi açısından mantıklı olur mu?

  Üzerimize almadığımız için zaman aşımı gibi bir durum söz konusu mu?

  Mantıken nasıl bir yol izlemeliyiz?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Utku Bey,

   Tarih çok eski olduğu için bunu e-devlet üzerinden yapmanız mümkün değil. Eski usulde, evraklarınızı alarak ilgili kamu birimlerinde çözümlemeniz gereken bir işlem. Vergisel olarak üzerinize bir vergi yükü tabi ki oluşturacaktır. Ancak veraset intikal işlemlerini yapmak ve işi çözümlemek gerekir. Çünkü yarın sizlerin de vefatı anında tapuların bir sonraki kuşağa geçmesinde büyük problemler oluyor. Arkanızda bir sorun bırakma ihtimaliniz oldukça yüksek.

 48. Babamdan birşeyler kaldı ancak ne kaldığını bilmiyorum tapu kadastroya gitmeden öğrenmem mümkün mü?

  • Onurcan Bey,

   Eğer babanızın ölüm tarihi yakınsa e-devlet üzerinden veraset sorgulama işlemi yapmak mümkün.
   Aksi halde mutlaka ilgili belgelerle tapu müdürlüklerine gidip, müracaat etmeniz gerekecektir.

 49. Merhaba dedem 1973 yılında vefat etmiş.Varlikli biriymiş çocukları arazileri satmışlar.Gecen yıl biri bize dedemizin başka arazileri olduğunu söylediler.Tapudan araştırdık dedemin daha verasetinin çıkmadığını söylediler daha fazla araştırmak için masraf gerekiyor bunuda diğer mirasçılar olduğuna inanmadıkları için yanasmiyorlar.Eger veraset çıkmadıysa satış işlemleri nasıl olmuştur.Cocuklarinin hepsi vefat etti torunları sağ onlarında bilgisi yok .Mal varlığını masrafsız nasıl öğrenebilirim.Simdiden tesekkurler

  • Sema Hanım,

   Veraset çıkmamışsa satış işlemleri yapılmamıştır. Dedenizin sağlığında satış işlemleri gerçekleşmiş olabilir.
   Dedenizin mal varlığını öğrenmek dijital yollardan mümkün değil. Tapu Müdürlüğü, Vergi Dairesi kanallarını ölüm belgesi ile birlikte koşturmanız gerekmektedir.

 50. Merhaba , babam uzun zaman önce rahmetli oldu , bilinen malvarlığının dışında , zamanında öğrenci olduğu ilden bir arsa almış bunu en yakın arkadaşı dışında kimseye söylememiş öldüğünde haberimiz oldu ama acımızdan dolayı bunu pek araştırmadık. E devletten TC kimlik no ile baktığım zaman kayıt Yok diyor , kesin sonuç almak için hangi mercilere ve nasıl başvuru yapmamız gerekiyor bilgi verirseniz çok mutlu olucam şimdiden teşekkür ediyorum

  • Enes Bey,

   Ölüm belgesi, miras belgesi gibi evraklarla birlikte tapu müdürlüğü üzerinden sorgu yaptırmanız en kesin sonucu verecektir.

 51. Babam 1984 yılında vefat etti ozaman tc numarası yoktu mirası varmi yokmu nasıl öğrenirim saygilar

  • Ali Bey,

   TC kimlik numarası olmadan mal varlığı öğrenebilmenin yolu eski usülden geçmektedir.
   Elinizdeki miras belgesi ve diğer evraklarla birlikte tapu müdürlüğü üzerinden sorgulama yapmanız gerekmektedir.

 52. merhaba e-devletten babamın mirasını ögrene bilirmiyim ? babam yaşıyor 1938 doğumlu. Yada tapu dan mı öğrenmem gerek ?

 53. Merhaba , dedem 2013 yılında vefat etti. Şimdi diyorlar ki dedem zamanında bir arsa almış ve şuan çok değer kazanmış devlet oraya birşeyler yaptırıyor dediler ama borcu olduğu için orada üstünde milyarlarca haciz varmış bunun aslını nasıl öğrenebilirim ?

  • Sema Hanım,

   Öğrenmenizin tek yolu miras belgeleriyle birlikte ilgili tapu müdürlüğüne gidip tapu sorgulaması yapmanız.

 54. Merhaba babam 2008 senesinde öldü annemin dedesinin ise arazileri varmış devlet hazinsindeymiş annemin diger akrabaları avukat tutup arazinin tapusunu almışlar devlet bu arazilerin parasınini verecekmiş annem 70 yaşında bu para annememi verilir yoksa cocuklarınamı pay edilir

  • Murat Bey,

   Bankayla ilgili bir sual olsa bir yerinden yakalamak isterdim ancak maalesef tamamen hukuki bir süreç.
   Yanlış bilgi vermek istemiyorum.

 55. Kiracim 8 aylık borcunu ödemeden evden kaçmış icraya verdim mal varlığını nasıl nerden öğrenebilirim icra memurları mal varlığı araştırması yapiyormu yoksa benim araştırıp icraya bilgi vermem gerekli mi 2 ay oldu haber vermiyorlar Geçen gittim bekleyecekdiniz diyorlar avukat da 8 aydır tahliye kararı alamadı bu insanlar beni oyaliyormu?

  • Gökhan Bey,

   Maalesef ülkedeki hukuk, bekleyen dosyalar, yetişmeyen hukuki işlemlerin getirdiği sonuç burası.
   Herhangi bir hukuki sonuç almadan bahsettiğiniz şeyleri yapmanız mümkün değildir.

 56. Merhabalar,
  Babam 1989 yılında vefat ettı, kardesım ve ben resıt degıldık,annem olacak ınsan babamdan kalan herseyı sattı,babamdan kalan malların ada-pafta parsel numaralarını nasıl ogrenebılırım? sanırım bu bılgıler olmadan ıslem yapamıyorum.
  Annem olacak kadına dava acarak, hakkım olan malları almak ıstıyorum.
  tesekkurler

  • Güneş Hanım,

   Bunun için mutlaka Tapu Müdürlüğü kanalı ile hareket edebilirsiniz.
   Aksi halde dijital ortamdan öğrenmeniz pek mümkün değil.

 57. iyi günler annem yugoslav vatandaşıydı.annem 2003 yılında hayatını kaybetti.annemin babasından kalma hırvatistanda bir evi varmış.annemin üzerine kayıtlı başka birşey var mı diye nasıl öğrenebiliriz ve Hırvatistandaki evi nasıl tahsil edebiliriz

 58. iyi günler kolay gelsin .. dedem yaklasik 43 sene önce vefat etmiş.ama soy agacina baktigimda sağ olarak görünüyor .. yani kayittan düsülmemiş. Dedemin üstüne mal varligi oldugunu ögrendik ama ne oldugunu ögrenmek icin ne yapmamiz gerekiyor. Kizi olarak annem sağ.. ve nufus kayidini nasil degistirebiliriz ..

  • Ahmet Bey,

   Bunun için internet üzerinden başvuru yapmak veya süreci sonuçlandırmak mümkün değil.
   Mutlaka tapu müdürlüğüne giderek sürecinizi elden takip etmeniz gerekiyor.

 59. Merhabalar annemin annesi ve babası vefat etmiştir Edevlet üzerinden babadan kalan hisselerini görebiliyoruz. Fakat annesinden kalan hisseleri göremiyoruz.H Bununla ilgili ne yapılabilir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Leyla Hanım,

   Eğer turkiye.gov.tr üzerinden online sonuç alamıyorsanız mutlaka gerekli olan evraklarla birlikte Tapu Müdürlüklerine gidip sonuç alabilirsiniz.

 60. Merhaba Koray Bey

  Babamın vasisiyim babamın kardeşinin çocuğu olmadığı için ve bizim kardeşimle soybağımız bulunmadığı için bütün mal varlığı eşine kalmış babam hayatta ben vasisiyim şu an babamin soybagi bulunmuyor tapu müdürlüğüne gidip eşinin mal beyanında bulunabilir miyim ve nüfus müdürlüğüne gidip eşinin tx kimlik nosunu ogrenebilir miyim.

  • Samet Bey,

   Eşiniz nüfus müdürlüğüne giderek veya e-devlet üzerinde vukuatlı nüfus kayıt örneği alabilir.
   Burada aile bağı bulunan tüm bireylerin tc kimlik numaralarını bulabilirler.

 61. Merhabalar babam 2011 yılında vefat etti. Vefatından sonra bir şehirde kendi adına olan bir arsa söylentisi çıktı sülalede.tabi bazılarıda bizde yardım etmiştik babana felan gibi şeyler söyledi.yalnız anlayamadığım böyle bir yer varsa babam öldüğünde veraset ilamı çıkarttığımızda neden gözükmedi? Çok eskiye dayalı olduğu içinmi acaba diye düşündüm.Asıl sorum böyle bir yer varsa akibetini (satılıp satılmadığı,istimlak edilip edilmediği vb.) nasıl nerden kesin bir şekilde öğrenebilirim.fikri olan varsa paylaşırsa memnun olurum.

 62. Annem 3 sene önce vefaat etti ptt ye gidersem kimlik numarası verip e devlet şifresini alabilirmiyim.

 63. Benim babam da 200 5 vefat etti sözde üstüne ev yeri var diyo annem Sinop’ta bunu nasıl öğrenebiliriz çünkü elimde evrak falan yok nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  • Güldane Hanım,

   Bunu sadece Sinop Tapu Müdürlüğü’ne gidip elinizdeki mirasçı belgeleriyle elden sorgulayabilirsiniz.

 64. Babam annesinin vasisi olarak atanmış 2 sene önce. Süresi dolmuş ve uzatılması gerekiyormuş. Dilekçemizi yazıp gönderdik ancak mahkeme kısıtlının üzerine kayıtlı taşınmaz mal var mı yok mu yapılan giderleri felan istemiş. bu mal varlığını babam nüfustan mı alacak. bir de giderlerini babam faturalamamış, sadece genel ifadelerle dile getirsek olur mu? Teşekkürler
  Bir de babam kendi edevlet üzerinden vasisi olduğu annesi ile ilgili bilgilere ulaşabilir mi?

  • Nihal Hanım,

   Mal varlığınızı nüfus müdürlüğünden değil Tapu Müdürlüğünden öğreneceksiniz.
   E-devlet üzerinden birçok veriye ulaşılabiliyor. Bulunduğunuz mevki, bu hakkı talep edenin yaşı ve tapunun yaşı gibi kriterler uygunsa görüntüleyebilirsiniz.

   • Anneannemin teyzesinden bir miras kalmış. Bize tanımadığımız birileri ulaştı. Hangisehir ve nerede olduğunu söylemiyorlar. Bizde soyadını bilmediğimizden ulaşamıyoruz kayıtlara. Nasıl bir yolla bulabiliriz

    • Umay Bey,

     Eğer dijital ortamdan ulaşma şansınız varsa turkiye.gov.tr üzerindeki verileri mutlaka kontrol etmenizi öneririm.
     Aksi halde ailemin mal varlığını ya da akrabalarımın mal varlığını öğrenme yolları tarafında eski sistem takip etmekten başka bir çare yok.

    • Merhaba benim babam bu sene vefat etti. Onun üzerine olan tapuları arsaları nasıl üzerimize alırız. Ne zmana kadar almamız gerekir.

 65. Babam vefat etti babamın dayisida vefat etti babamın dayısı hiç evlenmedi oturduğu bina bize miras kalirmi bunun için ne ler yapmalıyız saygılar

  • Elif Hanım,

   Mirasla ilgili soruları maalesef bu kanalla yanıtlayamıyoruz.
   Yanlış bilgi vermektense bilgilerinin yanlış olabileceğini söylemek daha doğru.
   Miras hukuku ile ilgilenen bir hukukçuya sormanızı tavsiye ederim.

 66. Merhaba ben babamı hiç görmedim memleketini ve soyismini taşımıyorum sadece ismini taşıyorum ve babamın üzerine kayıtlı değilim annemin üzerine kayıtlıyım annemde bana babamla ilgili hiç bilgi vermiyor sadece öldü diyor. Ben babamın üzerine kayıtlı değilim babamın TC kimlik numarasını nasıl öğrenebilirim nolur yardım edin

  • Ayşe Hanım,

   Elinizde bir veraset belgesi olmadan bunu takip etmek hemen hemen mümkün değildir.
   Tavsiye edeceğim ilk şey e-devlet üzerinden de alabileceğiniz nüfus kayıt örneğinizi incelemeniz olabilir. Burada aile soy ağacınız çıkacak ve bu kişilerin vefat/sağ durumlarını görebileceksiniz. Bu bilgilerle adım adım ilerleyebilirsiniz.

 67. Birgül merhaba eşimin babasına anneannesinden miras kaldı fakat mahkeme 1999 sonuçlandı eşim ve kardeşler malları üzerlerine intikal yapmadılar anneanneden kalan 6 tarla var / 48 pay düşüyor diğer varisinde babaannesineden kalan /43 pay düşüyor diğer ortak 3 tarlanın intikalini kasım 2020 başladı daha sonrada eşim ve kardeşleri intikalleri yapacaklar bir tarlalarıda kumburgaz maliye kampı tarlanın içinde görülüyor bu intikalleri daha hızlı nasıl çıkarta biliriz intikkalleri çıkarmak için tapu dairesindeki kişi ortak hissedardan avanta istiyor birde silivri celaliye köy içindeki arsanın üstüne ev yapmışlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+