Anasayfa » Krediler » Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir mi?

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir mi?

Ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi veya ölen kişinin kredi borcu ne olur gibi soruların tek bir cevabı yoktur aslında. Süreçte önemli olan şey borca konu olan kredi veya kredi kartının teminat şartının ne olduğudur. Örneğin çektiğiniz kredinin bir kefili varsa ölümünüzden sonra banka kredi riskinin tahsili için kefilin üzerine gidecektir. Kefili yoksa mirasçıların üzerinden tahsil yoluna gider. Çünkü borç asla ölmez. Tıpkı kişinin alacaklarının varislerine devir olması gibi borçları da devir olur.

Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur?

Ölen kişiyle birlikte borç oldu diye düşünen çok insan vardır. Ancak çoğu bilgi gibi bu da yanlış bilgilerden biridir. Türk medeni kanunu, miras hukuku gereği borç ölmez ve miras kalır. Silinir düşüncesiyle hareket etmek kredi sicili de mahveder.

Kredi Hayat Sigortası neden işe yarar

Kredi hayat sigortası çoğu zaman lüzumsuz görünür. Kişiler kredi kullanımı yaparken ilâve bir masraf çıkıyor diye hayat sigortası yaptırmaz veya yaptırmak istemez. Halbuki kişinin ölümünde şüpheli bir neden yoksa sigorta şirketi kredi veya kredi kartı borçlarının tamamı ödenir. Hatta bazı hayat sigortalarının poliçelenme tarzına göre mirasçılara alacak olarak nakit bile ödendiği bilinmektedir.

Kredi Kartı Borcu silinir mi?

Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur?

Mirası devir alacak kişinin yapması gereken şey kredi veya kredi kartı kullanılan bankadaki borç durumunu öğrenmenin yanında mutlaka yapılan bir sigortanın olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ölen kişinin kredi kartı borcu normal şartlar altında silinmez. Ancak ortada bir sigorta söz konusuysa ve sigorta poliçesindeki şartlar sağlanıyorsa borç sigorta şirketinden tahsil edilir.

Bir de olağan üstü durumlar mevcut. Bankalar her zaman ölüm halinde kişinin borçlarını tahsil etme yoluna gitmez. Özellikle doğal afet, sosyal duyarlılık içeren projeler gibi durumlarda, ölen kişinin kredi borcu silinir mi, banka özelinde değerlendirilir. Banka bu durumda borcun ötelenmesi veya borcun silinmesi kararı alabilmektedir.

Eğer bir kredi ilişkisi içine giriyorsanız, özellikle çekeceğiniz tutarların vadesi uzunsa, çekeceğiniz tutarın büyüklüğüne ve poliçe primine aldırmadan hayat sigortası yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Zira ancak bu şartlarda borcunuz miras gibi mirasçılarınıza veya kefilinize kalmayacaktır.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

131 yorum

 1. babam vefat etti 18000 tl kredi kartı borcu var.bunu taksite bölünüyormu bölünürse faiz ekleniyormu

 2. Necmi Bey,

  Borç miras gibidir. Mirasçılarına devir olur. Kredi kartından doğan borcun taksitlendirilip, taksitlendirilemeyeceği tamamen bankanın vereceği karardan sonra şekillenir. Banka isterse bunu taksitlendirerek de tahsil edebilir. Eğer borcu ödeme gücünüz sadece taksitlendirerek mümkünse bunu mutlaka bankanızdan talep edin. Banka için önemli olan borcun tahsil olma kabiliyetinin yükselmesidir.

 3. Babamı 15gün önce kanserden kaybettik hastalıgı 6ay icinde ilerledi ve ölümle sonuclandı. Benim merak ettigim 2010 yılında 50000tl konut kredisi cekti ve hayat sigortasida var her senede yenileniyor bildigim kadariyla.bu durumda kalan borc silinir mi daha önce ödenenler ne olur ?

  • Gözde Hanım,

   Banka çalışanlar özellikle uzun vadeli kredilerde (konut kredisi ve taşıt kredisi) hayat sigortası yapmaya çalışıyorlar. Ancak BDDK düzenlemesi ile özellikle konut kredisinde hayat sigortası zorunluluğunu ortadan kaldırmış durumda. Hal böyleyken bazı müşteriler hayat sigortasına ödeyecekleri primi kendilerine kâr görüp, yaptırmıyor. Dolayısı ile öncelikli yapmanız gereken şey babanıza gerçekten bir hayat sigortasının yapılıp yapılmadığını öğrenmek olmalı. Diğer taraftan ;

   Konut kredisi hayat sigortası poliçesi neyi kapsar sorusuna yanıt olarak şunu diyebilirim. Vefat gerçekleştiği andan itibaren kalan borcun ödenmesine yönelik poliçe yapılır. Örneğin 100 BIN TL kredi çektiniz. 24 ay ödediniz. Geriye kalan 84 BIN TL borcunuz var ve vefat gerçekleşti. Daha önce ödemiş olduğunuz 24 BIN TL ile yapılabilecek bi’şey yoktur. Geriye kalan borcu sizler için sigorta şirketi ödeyecektir.

 4. annem kalp krizinden geçen hafta 56 yaşında öldü ve 3 yıl evel annem bankadan 22000 tl kredi çekti ve hayat sigortasıda var ve hayat sigortasında yazan çekilen kredi 22000 tl sigorta bedel tutarı23100 tl ve dün hayat sigortasını aradım onaylanmış,sigorta bankaya 23000 tl parayı ödemiş ve bana söylenende banka bakıcak size geri kalan para kalmışsa geri ödenecek dedi,annemin kredisi 5 yıllıktı bireysey kredi 3 yıla yakın 35 ay emekli maaşından kesildi,sigortacı yatırılan taksitler ödenilmez diye söyledi anlamadım,tek vari benim tek kızıyım babamda öldü babamın maşını alıyordu annem,şimdi bana geri kalan onların deyinile ne ödenir ve kaçpara verirler nasıl oluyor,lütfen bilginize sığınıyorum,yada annemin ödediği 35 ay boyunca taksitleri geri alabiliyormuyum,saygılarımla.

  • Dilek Hanım,

   İhtiyaç kredisi hayat sigortası poliçesinin ne şekilde yapıldığına bakmak lazım. Bunu görmeden size bilgi veriyor olmam yanlış. Çünkü yanlış bi’şeye yönlenmiş olabilirsiniz. Şöyle anlatmaya çalışayım :

   Bazı kredi hayat sigortası poliçeleri kredi ödeme tablosuna bağlı kalarak azalan ana para teminatlı olarak yapılabilir. Bu her ay taksit ödendikçe düşen ana para kadar teminatı kapsar. Örneğin 14 taksit kalmışsa sigorta şirketi kalan sigorta bedelini öder. Peki niçin banka böyle bir sigorta yapar? Sigorta poliçesinin primi yüksek çıkmasın, müşteri itiraz etmesini, eline daha fazla para geçsin diye. Burada yanlış bi’şey yok.

   Bazen de kullanılan kredi ana parası üzerinden sigorta yapılır. Örneğin 20 BIN TL, 24 ay kredi kullanırsınız ancak 20 BIN TL teminatlı sigorta yaparlar. 10 ay ödendikten sonra vefat durumu olsa da sigorta şirketi 20 BIN TL öder. Önce açıkta kalan kredi tutarı kapatılır. Üzeri de mirasçılara sigorta şirketi tarafından dağıtılır.

   Umarım anlatabilmişimdir.

 5. Merhaba, babam kalp krizinden vefat etti. Kalp yetmezliği ve şeker hastalığı vardı. Kredi borcuna bağlı hayat sigortası vardı tazminat için basvurduk fakat saglik beyanını bildirmedigi gerekçesiyle reddedildi. Bankadan ısrarla ıslak imzali poliçeyi talep ettik sonunda alabildik. Babamin saglık beyan formunda yazmasi gereken beyan kutucugunda “sandık beyanımın doğruluğunu kabul ediyorum” ifadesi var. saglık ifadesini hatalı yazmıs olmasına rağmen görevli tarafından bir uyarıda bulunulmamış, beyan ve önemi hakkında yeterince bilgi verilmemiş. Sizce bu gerekçeyle sigorta tahkim komisyonuna başvuruda bulunsak olumlu bir sonuç alabilir miyiz? Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler, iyi çalışmalar

  • Samet Bey,

   Öncelikle başınız sağolsun. Gerçekten zor durumlar. Bu durumlarda sigorta şirketleri özellikle ödememe noktasında elindeki tüm verileri kullanıyor. Bu tip durumlarda karşılaştığımız vakalardan çıkardığım sonucu söylüyorum. Maalesef ödemiyorlar. Haklısınız. Kesinlikle böyle bir şeyin dillendirilmesi gerekiyor ancak pratikte böyle bir şey maalesef olmuyor. İmza atanın da okuması gerekiyor gibi nedenlerle geriye dönüyorlar.

   Hukuki yol açıktır. Arkasını arayabilirsiniz.

 6. merhabalar,annem 2 ay önce Solunum yetmezliğinden vefat etti.1 yıl önce konut kredili 3 yıl vade ile ev almıştık.hayat sigortasıda yapıldı.annemin okuma yazması yok.kredi formunda sağlık beyanımın doğru olduğunu bildiriyorum ibaresi var.yalnız annem krediden önce 2011 yılında göğüs kanseri olduğu ve 2014 yılında kanseri tamamen yendiği raporu var.bu beyanda geçmiyor. biz bu evrakları gönderdik ölüm belgesinde solunum yetmezliğinden öldüğü yazıyor.ölüm asıl nedeni diyaliz hastası,kanser,intahar vb.durum olsa tamam diyebilirim.hayat sigortası kalan krediyi karşılamıyor.ne yapabiliriz.kalan 24 aylık krediyi kefil olan babam ve çocuklarının ödeme gücüne göre taksit mi yaparlar.dava açma durumunda kazanma ihtimalimiz varmıdır.teşükkürler.

  • İlker Bey,

   Kredi hayat sigortaları kredinin geri ödemesi aşamasına geldiği an beyan formları o kadar önem arz ediyor ki anlatamayız. Basitçe geçilen, sadece prosedür olsun diye imzalanan şeyler, an geliyor bütün ailenin en önemli konusu haline gelebiliyor. Sigorta şirketi burada yanlış beyan vermenizden mütevellit ödemeyi reddediyor. Solunum yetmezliğinin geçmiş tarihlerde geçirmiş olduğu kanser hastalığı ile ilgisi ne kadardır vs konularında tibbi bilgim olmadığı için sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak konuyu borçlar hukuku tarafına uzmanlaşmış bir avukat ile görüşerek hukuki yola başvurabilirsiniz. Yalnız şu konuda bilgi vereyim. Eğer anneniz kanser hastalığını beyan ettiği, bununla ilgili geçmiş tarihlerde bir problem yaşadığını ifade eden bir poliçe isteseydi ödeyeceği hayat sigortası primleri farklılaşabilirdi. Sigorta şirketinin itirazı tam olarak buraya diye düşünüyorum. Bu da sigorta şirketini haklı çıkarıyor gibi..

   Diğer taraftan ;

   Borç ölmez. Mirasçılarına, mirası reddedinceye kadar, aynı diğer varlıkları gibi devir olur. Bu durumda eğer kredinin ödenebilme durumu gerçekten mümkün değilse, bankanız ile irtibata geçin. Ödeme planının yeniden yapılanması talebinde bulunun. İsterlerse değişiklik yapacaklardır.

 7. Babam 31.12.2015 de vefat etti.kredi kartının taksitli borçlarını heray bankaya giderek ödüyordum.son iki ay kalmıştı.fakat bu Ayki borcu görünmesine rapmen hesap bloke edilmiş.hiçbir şekilde parayı tahsil wdemediler.ne yapabilirim

  • Ayten Hanım,

   Öncelikle kaybınız için başınız sağolsun. Hesapların bloke edilmesi farklı bir durum. Ölen birinin hesaplarında tasarruf edilmesi mümkün değildir. Miras hukuku gereği işlemler devam edeceği için bu şekilde devam eder. Sadece kredi kartı borcu ödemesi yapacaksanız, bankanızın vermiş olacağı kart numarasına “3. şahıs para ödeme” yöntemiyle ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi yapmışsanız ve ödemeleri hesap numarası üzerinden yapıyorsanız bunun için de bankanızın hukuk bölümü ile görüşmesini sağlayın. Size farklı bir tahsilat hesabı vereceklerdir. Ödemeyi bu şekilde yapabilirsiniz.

 8. Benim kızkardeşimin kocası öldü 10 sene önce kredi çekmiş ..ve ödeyemediği miktar büyük …bu kredi kızkardeşimin üstüne kalır mı?yoksa sigorta öder mi??

  • Kenan Bey,

   Hukuk yapımıza göre kişi öldüğünde borç maalesef ölmez. Nasıl menkul ve gayrimenkuller mirasçılarına kalıyorsa, kişiye ait borçlar da mirasçılarına kalır. Eğer mirası reddetmezlerse (reddi miras) borcun ödenmesinden yükümlü olurlar.

   Bu noktada birçok bankanın uyguladığı kredi hayat sigortaları aslında tam olarak bu işe yarar. Kişi vefat ettiğinde, poliçenin teminatı olarak işlevini görür ve kalan riski kapatırlar. Bazı örneklerde limit sigorta edilir. Kredi ödendikten sonra mirasçılara para verildiği bile görülmektedir.

   Sorunuza cevap verecek olursak,

   Kredinizin hayat sigortasının olup/olmadığına bakmak lazım. Sigorta poliçesinin “vefat” teminatı taşıyıp/taşımadığı da çok önemli. Yapılan limit de kullanılan kredi tutarını karşılıyorsa krediniz sigorta şirketi tarafından ödenecektir.

   Bunu en iyi krediyi kullandığınız şubedeki arkadaşlar bilir. Yapmanız gereken tek şey kredinize ait hayat sigortası poliçesini istemek ve yetkili arkadaşlardan yardım istemektir.

 9. Eşim 25 Şubat 2016 da intihar etti ve 14 aralıkta 2016 da 2500 tl kredi kartı borcu çıkmış ve icra başlatılmıştır bu durumdan ne yapmalıyım

  • Zafer Bey,

   Bu durumda kredi kartı borcuna ilişkin herhangi bir hayat sigortası poliçesi yapılmış mı bunu öğrenmek lazım. Aslında durumunuz istisnai. Çünkü hayat sigortası poliçesi olsa bile çoğu poliçe intihar klozunu içermiyor. Bu durumlarda da sigorta şirketleri borçları ödemiyor.

 10. Hocam Merhabalar..
  Babam trafik kazasinda hayatini kaybetti
  bankalara toplamda 30-40 binlira borcu bulunmakta.
  bununla alakalı bi kac sorum olacak..
  yukarıda yapılan yorumlar ve verdiginiz cvplari göz önünde bulundurarak kredi borclari eğer hayat sigortası yapılmışsa gerekli şartlar yerindeyse sigorta şirketi tarafindan karşılaniyor

  1-ölüm trafik kazasi fakat soför alkollü olsa babam yolcu koltugunda olsa bir şey değişirmi yani sonuçta yyeni kanuna göre alkollü araç kullanmak direk olarak taksirli ölüme sebebiyet vermek olyormus yani babam arac sigortasindan herhangi bi tazminat alabilirmi?
  2-gene yukaridaki yorum/cvplardan anladiğim kadariyla kredi karti borclari herhangi bir sigorta kapsaminda olmadigi icin yasal mirascilarina kalir peki reddi miras davasini actiktan sonra babamdan doğacak hiic bir hakki yani mirastan yararlanamiyormuyuz?
  3-suan hali hazirda 3 ayri bankaya kredi ödüyordu rahmetli.her bankaya ayrı ayrı başvurmak gerekirmi yoksa bddk ya mi başvuracagiz?
  şimdiden teşekkürler iyi calişmalar

  • Süleyman Bey,

   Öncelikle başınız sağolsun.

   1- Bu konu tamamen hukuki ve Bankacılıkta karşılaştığımız bi’şey değil maalesef. Sizi yanlış bilgilendirmek istemem. Ancak çıkarımınız ve yorumunuzun doğru olduğunu düşünüyorum. Sadece trafik sigortası ve/veya kaskonun bahsettiğiniz klozu (teminatı) taşıyıp taşımadığını araştırmak lazım. Eğer 3. şahıs ölüm gibi bir klozu mevcutsa yararlanabileceğinizi düşünüyorum.

   2- Mirası reddettiğiniz an kişiden herhangi bir varlık alamayacağınız gibi herhangi bir borç da alamazsınız. Yalnız şunu düzeltmek isterim. Kredi kartı borçları sigortalanabilmektedir. Hatta bazen kredi kartı hayat sigortası yaptığımız müşterilerimizin kart borçları kapandıktan sonra mirasçıların para aldığına bile şahit olunduğunu biliyoruz.

   3- Her bankaya ayrı ayrı başvuracaksınız. Hatta bankalar da kendi sigorta şirketlerine sizleri yönlendirecek. Ölüm belgesi, veraset intikal ve mirasçıların nüfus cüzdanları ile bunu yapabilirsiniz.

 11. Hocam kolay gelsin babam 2 hafta önce vefat etti babam 2010 yilinda ihtiyaç kredisi cekmisti ölene dek krediyi duzenli olarak yatirdi.bankaya gidildiginde en son 1 ay oncesine kadar hayat sigorta si oldugunu hayat sigortani devam ettirmedigi icin kalan borcu bizden istedi (banka son odenen taksidini 2 kasım da otamatik odeme yoluyla tahsil etmiş babam 11 12 2016 da vefat etti maasini 3ayda bir aliyodu) bu durumda ne banka borc mirasçısına mi kaliyor yoksa yatirdigi parayi alabiliyomuyuz cevaplarsaniz sevinirim hocam(olum raporunda doğal ölüm olarak yazıyor)

  • Rıdvan Bey,

   Öncelikli tavsiyem şu. Bir an önce şubenize gidip, babanıza ait hayat sigortası poliçesini alın lütfen. Buradaki klozlara (sigorta şartlarına) bakıp, sigorta poliçesinin ne zaman bittiğini kontrol edin. Tazmin talebini (sigorta şirketinin sigortalı tutarı ödeme işlemi) yapmama nedeni sigorta tarihlerinin içinde başvuru yapmamış olmanız olabilir. Bu konuda bilgi alabileceğiniz bir avukat olsun/olmalı. Nihayetinde ödememek için veya kulağının üzerine yatmak istedikleri için böyle bilgi vermiş olabilirler. Bu konuda net bir bilgim yok. Yanlış yönlendirmek istemem.

   Ancak ödeme yapılmazsa (kredi kapatılmazsa) kredi borcu tıpkı bir miras gibi mirasçılarına kalacaktır. Ölüm raporunda doğal ölüm yazıyor olması sizin için iyi haber. Umarım olumlu sonuçlanır.

 12. Babam vefat ettikten sonra üvey kardeşim rahmetli babamin kredi kartlarindan 20000 tl çekmiş borç için haciz gelmiş banka hesabımda para vardı hesabım donmuş. Borç sadece benden mi kesilir? Tüm mirassilara kalmıyor mu? Yurtdışından ne yapabilirim?

  • Mehmet Bey,

   Ölümden sonra çekilen bir kredi kartı harcaması olduğu için konu tamamen hukukidir. Üvey kardeşinize bu yönde dava açarak işlemi neticelendirebilirsiniz. Ancak borç tahakkuk ettiği için tüm mirasçılara kalacaktır.

 13. Kolay gelsin sigorta poliçesi haricinde bankaların krediyi çeken kişiden 60 yaş üzeri ise sağlık beyanında bulunması gerektiğini yargıtay onaylamış bu beyan poliçe harici olması gerekiyormuş annemde bir poliçe vermişler ve imzalatmışlar ama annem krediyi postaneden talep etmiş yanlız ing bank krediyi vermiş nasıl olur bilmem aracılık yapmış sigorta poliçesine annem postaneden imza atmış ve poliçede yazan hastalıkları kabul etmiş ama hastalığınız varmı sorusunu daha önceden hayır olarak poliçeyi hazırlayan kurum işaretlenir bunuda şöyle anladım xişareti bilgisayar çıktisı bu durumda neler yapabiliriz birde banka sigorta şirketini değilde bizi neden icraya veriyor sonuçta sigortalı yani banka sigortadan talep edip olacaksa sigorta bize icra takibi yapması gerekmezmi teşekkürler

  • Mehmet Bey,
   Kredi kullanımında hayat sigortası zorunluluğunun belirlenmiş şartları mutlaka var. Özellikle bahsettiğiniz 60 yaş üzerindeki kişilerden alınan sağlık beyanları da buna dahil. Ancak pratikte bunun sadece kişi beyanına göre yapıldığı, kredi evraklarıyla birlikte imza alınması ve hatta bunların banka personelleri tarafından kredi kullanacak kişiye daha az prim çıkması için kendilerince işaretlenmesi mevcut. Sizin özelinizde durumun nasıl şekillendiğini bilemiyorum. Hem poliçeyi düzenleyen, hem kredi prosedürleri ile ilgili hukuki bir süreç başlatıp bu işi bilen bir avukat ile takip etmenizi önerebilirim.

 14. Mrb babam 13.09.2016 tarihinde oldu otospisi kalp krizi çıktı kağıdı bankaya verdik 3 hafta oldu cvp yok borç bize kalır mi yoksa ödenir mi kredi sigortası war bide ödenen miktar bize geri verilir mi

  • Bengü Hanım,

   Kredinize nasıl bir sigorta yapıldığı çok önemli. Öncelikle bankanızla bunu görüşüp krediye bağlı bir hayat sigortası mı yapıldı, yoksa ferdi kaza sigortası gibi bir ihtiyari hayat sigortası poliçesi mi düzenlendi bilmiyoruz. Bunu öğrenmeniz gerekir. Eğer hayat sigortası yapıldıysa bunun ne limitlerle yapıldığı çok önemli. Bazısı sadece riski kapsamaktadır bazısı kullanılan kredi limitine yapılır. İkisi arasındaki fark birisi sadece krediyi kapatır (riske yapılan) diğeri hem riski kapatır hem de limit-risk boşluğunda kalan tutarı mirasçılara öder. Sizin durumunuz özelinde babanızın kalp riskiyle ilgili bir problem kredi sigortası yapılırken var mıydı, yok muydu, bunun beyanı nasıl yapıldı tarafında araştırma yapılıyor diye düşünüyorum. Sigorta poliçesini düzenleyen banka şubesi, sigorta şirketi ile mutlaka irtibata geçerek sıkıştırın. Umarım olumlu sonuçlanır. Başınız sağolsun.

 15. merhaba benimde babam 2 hafta önce vefat etti. odeabank ve hsbc banktan kredileri var taksit taksit ödüyordu ölmeden önce. ve bu bankalarda odeabankta sigorta hiç yok hsbcde kaza sigortası var. sigortadan faydalanamadık. onu geçtim. kredi kart borçları var. ödeme günü gelmediği yada günü geçmediği halde hergün 10 tl 30 tl arası faiz yüklüyolar buna hakları var mı? bizim borcun tamamını bir kerede kapatma şansımız yok. mecbur her ay ödeme günlerinde taksit taksit ödeme yapıyoruz. Ama bankalar faiz yükletiyolar. lütfen bize fikir verin ne yapmamız gerekiyor

  • Meral Hanım,

   Babanızın ölüm raporuna bakıldığında, kazaya ilişkin herhangi bir şey yazmıyorsa, yapılan ferdi kaza sigortasından maalesef herhangi bir şey alamayacaksınız. Buradaki durumu sıkı takip etmek adına sigortayı yapan şirketle de lütfen görüşün ve konuyu sizlerin takip ettiğini bilmesini sağlayın. Diğer taraftan ölen kişinin borcu ölmez ve mirasçılarına devir olur. Eğer borcu ödemekte zorluk yaşıyorsanız Bankanızın şubesi ile görüşün ve borcu yeni bir ödeme planına bağlanması konusunda konuşun lütfen. Hiçbir banka tahsil edemeyeceği borcu tüketiciye yüklemek istemeyecektir.

 16. merhaba eşim 2014 yılında vefat etti.bir çok bankadan kredi kartı borcu var.hiç birini ödeyemedim.bankalar bana dava açtı.bu davalar zaman aşımı sonucu düşermi yada düşerse kaç yılın sonunda düşer.şimdiden teşekkürler

  • Melek Hanım,

   Eğer mirası reddetmemişseniz borçlar maalesef size gelecek, davalar açılacaktır. Bundan sonra süreç tamamen hukukidir. Eğer hukuken tahsil edilemiyorsa Bankalar bu borçları varlık şirketlerine satarlar. Varlık şirketleri tahsilat sağlamaya çalışır.

 17. İyi akşamlar, babam 2014 yılında vefat etti. Biz de reddi miras yaptık. Şimdi ise daha önce çektiği bir kredinin sigorta tarafından ödendiğini ve geri kalan miktarında bize ödeneceğini sigorta temsilcisinden öğrendik. Bizim bu parayı kabul etmemiz reddi mirası bozar mı? Sigorta temsilcisi Türk Ticaret Kanunu 1494.maddesi gereği sorun olmaz diyor.Yardımınız için teşekkürler.

  • Güngör Bey,

   Aslında reddi miras yaptığı için bozması gerekiyor. Yalnız yapılan sigortanın cinsine göre sigorta tazminatına yapılırken lehdar gösteriliyor. Bu seçenekte miras hukukundan bağımsız süreç ilerleyebiliyor. Eğer bu şekilde özel bir durumunuz varsa sigorta temsilciniz haklı olabilir. Tavsiyemiz borçlar hukuku tarafında bilgisi olan bir avukata da danışmanız.

 18. Merhaba annem 2013 te vefat etti kredi cekmisti sigorta da yaptırmış 2.650 lira yi ödemiş bizim alabileceğimizi söylediler babam ben 2 tane üvey abim var onlar almanyada imza atmaları yoksa vekalet vermesi gerekiyor dedi banka onlar da istemiyor vekalet vermiyorlar mahkeme yoluyla payıma düşeni alabilirsin dedi banka bunun için nereye basvurmam gerekiyor hangi evraklar gerekiyor ve masrafı çok olurmu

  • Zuhal Hanım,

   Bu tip hayat sigortası ödemelerinde, krediye bağlı hayat sigortası alacağı nasıl alınır, ilgili Bankanın sigorta birimi veya bireysel krediler tarafında başvurarak çözüme gitmelisiniz. Örneğin hangi bankadan krediyi kullanmışsanız, annenize ait kredinin hayat sigortası poliçesini isteyin. Diyelim ki Denizbank’tan kullandınız ve sigortayı Metlife yaptı. Bu duruma Metlife müşteri temsilcisi ile iletişime geçmeniz sizi daha çabuk sonuca ulaştıracaktır.

   Sigortaların Banka şube temsilcileri belirli periyotlarda şubelere uğrayarak çalışmaktadır. Kredi kullandığınız Bankanın şubesine sigorta temsilcisinin ne zaman orada olacağını sorabilirsiniz. Bu şekilde ilerlemek size zaman kazandıracaktır.

 19. meral karaağaç

  babamın HSBC bankasında kredi kartı borcu vardı.Babam öldükten sonra banka şubesine gidip nasıl ödeme yapabiliriz diye sorduk. Bize 90 gün mühletiniz var dediler.aynı şekilde diğer bankalarda aynı şeyi söyledi bizde aylık ödeme günlerinde ödeme yapıyorduk. Ama 45. günü HSBC bankasından arayıp ödemeyi yapıcakmısınız yoksa işlem başlatalım mı dediler. merak ettiğim mirasçılara tanınan kanuni hak değil midir 90 gün mühlet bize hem 90 gün mühlet verip hem günü bitmeden işlem yapmayla tehdit hakları var mı?

  • Meral Hanım,

   Bireysel bir borç olduğu için 90 günlük süre bekletirler. Avukat işlemini tabi ki başlatabilirler ama 90 gün süreci beklemek zorundadırlar. Eğer ticari tarafta bir kredi borcu veya ticari bir ürün olsaydı 90 günlük süreyi beklemelerine gerek yoktu.

 20. merhabalar, bir yakınım 10 gün önce vefat etti.kendisinin ölümü hakkında savcılık tarafından adli soruşturulma başlatıldı.kendisi sgk binasındaki merdivenlerde korkuluk olmadığı için ayağı kayıp düşmüştü.banka tarafından yakınımın eşi aranmış olup bu aramada ‘bankaya olan kredi borcunun ölenin kütükte ölüm kaydının görünmemesi nedeniyle ödenmesi gerektiği’belirtilmiş. ayrıca ‘yakınımın hayat sigortası olduğunu ve ölüm kaydı kütüğe işlenmiş olsaydı borcun üstlerinden silineceği’ de söylenmiş.şimdi ben şunları öğrenmek istiyorum;
  1-savcılık ne zamana(normalde 10 günmüş galiba)kütüğe ölü kaydının düşürülmesini talep edecek ve de bu ölü kaydı hemen işlenir mi?
  2- biz bu ölüm kaydı düşene kadar borcu ödemesek bir şey olur mu?
  3- bankaya ölüme dair bir bildirimde bulunmamız gerekir mi?hangi evrakları göstermemiz lazım.?yardımlarınız için çok teşekkürler…

  • Hasan Bey,

   Bu durumda borcu ödemeyin ve konuyu ilgili Bankanın yetkililerine (şube müdürü veya bireysel müşteri temsilcisi) iletin. Kendilerinden hayat sigortası poliçesinin olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri aldıktan sonra diğer evrakları da (ölüm belgesi, miras intikal ile ilgili belge, nüfus cüzdanlarınız) tamamlayarak süreci hızlandırabilirsiniz. Eğer şartlar sağlanmışsa kredi riskini sigorta şirketi kapatacaktır.

 21. Ben diyaliz hastasiyim ve bir işte calismiyorum ancak uç aylik bi maasim var develetin özürlülere verdigi.ben bankalrdan kredi çekebilir miyim ayligimdan azar azar kesilse kredi borucum .mümkün olur mu acaba

  • Deniz Hanım,

   Maalesef bununla ilgili herhangi bir kredi çekemezsiniz. Bir ihtimal maaş aldığınız Banka üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ancak bunun düzenli bir gelir kabul edilip, kredilendirilebileceğini düşünmüyorum.

 22. Merhaba annem vefat etti daha önce bankadan kredi kullanmış banka bizi aradi epikriz raporu istedi.Annemin hayat sigortası olduğunu ve bu parayı sigortanın ödeyeceğini söyle di. Çevrem de birkaç kişi maaşın dan kesilen tutarı geri alabilecegimi söyle dim bankaya ısrar la birkaç kez talepde bulundum ama böyle bir şeyin olmadığını söylediler.Boyle birşey varmı yokmu varsa nasıl bir yol izleyebilirim.Simdiden teşekkür ederim

  • Emrah Bey,

   Öncelikle başınız sağolsun. Bankaya mirasçı olarak annenize ait kullanılan kredinin ödeme planını ve buna hayat hayat sigortası poliçesini isteyin. Bunu ister Banka kanalıyla (ölüm belgesi, veraset ilamı, nüfus cüzdanlarınız) isterseniz sigortayı yapan firmaya direkt başvurarak ilgili sigortanın kredi borcunu kapatıp kapatmayacağı ile ilgili sorgusunu yaptırın. Eğer doğal bir ölümse (muhtemelen) karşılayacaktır.

 23. Ben geriye kalan kredinin banka ya sigorta sirketinin ödeyeceğini öğrendim benim öğrenmek istediğim şu annemin maaşın dan kesilen tutarı banka baba ödeyecek mı ben banka ya sordum böyle birşey yok dediler çoğu kişi lerde alabileceğimi söyle di ne gibi bir yol izleyeceğim avukatami gitsem banka müdürünemi bireysel müşteri temsilcisi ısrar la yok alamazsınız maaşın dan kesilen tutarı geri diyor.Tesekkurler

  • Emrah Bey,

   Siz konuyu mutlaka şube müdürünle görüşün.
   Diğer taraftan süreç aslında ölüm tarihini bildirdikten sonra sigorta tarafı bankadan kalan riski yazılı olarak istemektedir.
   Burada yazılı olarak verilen tutarın ödemesini yapmaktadırlar.
   Ayrıca yapılan hayat sigortası “azalan teminatlı kredi hayat poliçesi” değilse sigorta şirketi kredi limiti kadar ödeme yapar. Öncelikle kredi kapanır, üzerini de mirasçılarına öder.

 24. Merhaba babam asili bir sekilde bulundu adli tipdan sonuc cikmadi.6 000tl kredi cekti.banka eceliyle olmediyse sigorta policesinden yararlanamayacagimizi soyledi.banka avukata dosyayi teslim.etmis 6000 tl odememiz varmis ne yapmamiz gerekiyor adli tip sonucunu alip avukatlami goruselim.birde olum tariginden bu yana faiz isler mi?

  • Güneş Hanım,

   Adli tıp sonucunu da alıp mutlaka öncelikle hayat sigortasını yapan sigorta şirketi ile görüşün.
   Eğer bu görüşmeden olumsuz bir sonuç alırsanız avukat ile görüşün.
   Faiz işlemeye devam edecektir. Nihayetinde canlı bir kredi.
   Ancak eğer sigorta şirketi ödeme yaparsa kredinin kapama rakamı üzerinden ödeme yapacağı için aradaki faiz size kalmaz.

 25. 2004 te trafik kazasında ölen arkadasima kredi kartı için kefil olmuşum-çünkü aradan 14 yıl geçti hatırlamıyorum-Kardeşleri de reddi miras yapmışlar .Beni bankadan da arayan soran olmadı.5-6 ay kadar önce Varlık Yatırım Şirketinden aradıklarını ve 65 milyar borç kaldığını ödemem gerektiğini yapilandirabileceklerini söylediler ben de şok oldum tabi.1 aydır da bi hukuk bürosundan araniyorum.75 milyar olan borcu ödemem için oraya gitmemi istiyorlar.Bu borçtan ben ne kadar sorumluyum.Ne yapabilirim.©Öğretmenim ve emekli ikramiyemi de bunlara vermek istemiyorum.Lütfen bi yol gösterin.Çok teşekkürler:))

  • Nevin Hanım,

   Kefaletin süresi 10 yıldır. 10 yıl sonra hukuken herhangi bir kefalet geçerliliği kalmamaktadır.
   Bağlayıcı farklı bir sürecinizin olup/olmadığını anlamak bu bilgilerle mümkün değil.
   Ancak konuyu mutlaka avukata bildiriniz. Varlık Yatırım Şirketinin bir sonuç alacağını zannetmiyorum.

 26. Peki olen kisinin mirasindan mahrum olmak istiyorum diye mahkemeye versek olurmu. ozman borc gene gelirmi mirascilarina

  • Ferhat Bey,

   Mirasçılar “reddi miras” (reddi miras nedir) yaparsa hem alacaklarından hem de borçlarından feragat ederler.
   Dolayısı ile bu durumda Banka borçları da mirasçılarına kalmayacaktır.

 27. Abim 2.Nisan 2017 de vefat etti sgk dan emekli bankalarada borcu var abim bekardı ablam ve annemle otuyordu annemde babamdan kalan maaşı ablamla beraber alıyorlar şimdi abimin banka borcları silinirmi nasıl bir yol izleyecez abimin emekli maaşını annem alabilirmi babamdan kalan 860 tl maaş ablama devir yapıp veya yapmadanda anneme baglanırmı

  • Selver Hanım,

   SGK borcu ve SGK emekli maaşlarının ölümden sonra kime kalacağı, kimin ne hakla faydalanacağı konusunda bir şey söylemem yanıltıcı olacaktır. Çünkü bu tamamen hukuki bir bilgidir. Ancak ölüm halinde banka borçlarının da tıpkı maaşlar gibi mirasçılarına kalacaktır.

 28. Annem bikac gun once vefat etti kredi karti borclari var onlar ne olur acaba bilgilendirirmisiniz lutfen..

  • Ayşe Hanım,

   Bir çok yazımızda borcun ölmediğini, bunun da tıpkı miras gibi mirasçılarına dağıldığını (pay edildiğini) ifade ettik. Ancak ölen kişinin önce ilgili bankada hayat sigortası sahibi olup olmadığını araştırmanızı öneririm. Birçok banka kredi kartı sigortası veya kredileri için hayat sigortası seçeneğini banka müşterilerine sunabiliyor.

 29. Merhaba hocam, benim bir kızkardeşim var olmayacak biriyle evlendi aşık oldu. Ancak kocası onu borca soktu, senet imzalattı 127btl,faiziyle vb,, 180btl oldu 4 katlı bir evimiz var, alacaklı izalaşu ortaklığın giderilmesi diye bir dava actı, eve icra geldi, ne yapabiliriz bir fikriniz var mı

  • Yakup Bey,

   Senetten kastınız nedir? Banka için mi imzalandı?
   Sorularınızdan durumun Banka yolu ile olmadığını, inşaat taahhüt hizmeti veren müteahhitlerin süreçleri içinde kendince finanse ettikleri inşaat karşılığında senet ile ev satın alma yoluyla alınan senetler olduğunu düşündüm. Eğer durum bu şekildeyse mutlaka hukuki yolu iyi bilen bir avukat aracılığıyla durumu yönetmenizi tavsiye edin derim.

 30. Merhaba. Babam 9 Ocakta vefat etti.ölmeden 1,5 yıl önce engelli raporuyla araba aldım.öldükten sonra arabayı variscisu kardeşim ve ben üzerimize aldık. Fakat iş bankasindan kredi kartı borcu çıktı . Eve gelen evrakla öğrendik 7 iş gününde borç odenmezse icra takibi başlayacağını dair.Bankayla iletişime gectigimizdede 2016 nin son ayı sigortanın bittiğini ve bu borcu ödememiz şeklinde oldu.pazartesi ne kadar mühlet verdiler odeyemezsek icra başlayacağını dair. Bu icra arabaya yansır mi ? Ne yapmamız lazım ?

  • Nurcan Hanım,

   Bu duruma iş bankası avukatları ile uzlaşabilirsiniz.
   Borcun tahsilatı için Banka avukatları sizlerle uzlaşma yoluna gideceklerdir ilk etapta. Burada gün ve/veya zaman isteyebilirsiniz. Büyük ihtimalle kabul edilecektir.

 31. Merhabalar 25 gün önce babamı kaybettik üzerine çekilmiş taşıt kredisi borcu vardı 1.5 yıldır ödeniyor sigorta poliçesi 1 yıllık yapılmış ve banka tarafından yenileme ile ilgili hiç bir bilgi gelmemiş başka bir bankadan kredi kartı borcu var yapılandırılmış durumda biz tüm bu borçları tek bir mirasçıya devrede biliyor muyuz 3 varis mi paylaşmak zorundayız? Şimdiden teşekkürler

  • Gizem Hanım,

   Bu durumlarda özellikle kredi çeken kişiler daha fazla masraf ödememek adına sigortasını kredi vadesi boyunca değil yıllık olarak yaptırıyor. Buradaki takip etmek tamamen sigortalının yükümlülüğünde. Aslında birçok portföy temsilcisi arkadaş bu vadeleri takip edip, yenilenmesi adına müşterisine ulaşmaya çalışıyor ancak bu raddede demek ki ulaşılamamış.

   Sigortanın geçerli olmadığı ve kişinin vefat ettiği durumda borç olmaz tıpkı mirası gibi mirasçılarına kalacaktır.

 32. Babam 2 ay once vefat etti kredi kartı borcu vardı babamın kredi kartınin borclarini ay olarak eskiye donup gorebilirmiyiz gorebilirsek nasl yapmaliyiz

  • Tayfun Bey,

   Bunu Bankanızdan talep edebilirsiniz.
   Ancak Bankanız bunu sadece ölen kişinin mirasçılarından birine verecektir.

 33. 30 yaşında bekar yeğenim 5 ay önce vefat etti. Dün bankadan aramışlar kredi kartı borcu var ödeyin diye. Ödenmezse babasına haciz geleceğini belirtmişler. Ödemek zorunda mıyız?

  • Ersen Bey,

   Kart borcu silinmez. Kredi borcu öldükten sonra ne olur yazımızda da yazdığımız gibi borç mirasçılarına kalır. Bu durumda eğer mirasçısı sizseniz Banka size yönlenmiş olabilir. Reddi miras (mirası reddetme) işlemi yapmazsanız borcun ödenmesi tarafında hukuki işlem başlatılacaktır.

 34. hocam hayirli geceler dayim 15 ekim 2016 da kanserden vefat etti 17 ve 8 bin tl kredi cekmisti tabi kanser tehsihi konulmadan once idi hastane dosya kayip diyerek 4 ay sonra epikriz verdi bu zaman zarfinda kredi borcuna karsilik hesaptaki parasinida cekmis her ay simdi evraklari vereli 1 ayi gecti ve daha dun aradik bankayi borc kapandi dendi ama bize hala kimse geri donmedi bankadan biz sizi arayip bilgi verecegiz diyorlar yardiminizi bekliyorum saygilar

  • Tolga Bey,

   Ölüm tarihi itibariyle geriye dönük bir şey alıp alamyacağınız konusunda borçlar hukukuna hakim bir avukattan bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. Anlattıklarınızdan hassas bir konu olduğunu düşünüyorum. Yanlış bilgi vermek istemem.

 35. merhaba babamı 2 ay önc kaybettik bir çok bankada kredi kartları var biz banka ile görüştüğümüzde deniz bank bize şuan bilgi veremeyiz dedi bir de kredi kartı sgorta sı vefatından bir gün önce bittiği ni söylediler bir de sıgorta bir gün önce bitse bile babam beyin kanaması gecirip 12 gün yoğum bakımda kaldıktan sonra 12 nisan da vefat eti banka görevlisinin demesine göre 11 nisan da sıgortası bitmiş sonuçta yapılan harcamalar 11 nisan öncesi bunları karşılamazmı sigorta önemli olan veft durumunda sıgoraasının olmasımı yoksa kullanılan miktar sıgortalıyken kulanılmasımıumarm anladınız

 36. Merhaba,

  Babam Mayıs ayında vefat etti. Yapı kredi bankasında hesabı ve kredi kartı var. Kredi kartları otomatik ödemede sanıyorduk aynı şekilde elektrik su vs. Ancak borçları otomatik ödemede değilmiş. Biz halen veraset beyanını hazırlıyoruz, bankaya henüz gidemedik. Kredi kartı borcunu onun hesabından ödeyebilir miyiz? Hesabında nakit parası var çünkü. Sonrasında gidip hesabı kapatabilir miyiz? ölüm tarihinde ki nakit para üzerinden veraset vergisinin verileceğini biliyoruz. Ödeme yapılırsa ve otomatik talimatla elektrik su ödemeleri devam ederse hesaptan, hukuki açıdan bir sorun teşkil eder mi? Teşekkürler

  • Deniz Hanım,

   Sizler almasanız da Banka kendi borcunun tahsilatı için ödemeyi yapar aslında.
   Yine de Banka yetkilileri ile konuşup, tahsilatın gerçekleşmesi konusunda destek isteyebilirsiniz.
   Hesabı kapatamazsınız. Hesapla ilgili tasarruf yapma hakkınız ancak miras işlemlerinden sonra olacaktır.

 37. Merhaba babam 10 ay once vefat etti kredi karti borcu varmis. Reddimiras yapmadigimiz icin borc cocuklara devrolmus durumda gozukuyor. Kardeslerim borcu odeme taraftari degiller. Uzerlerinde mal varligi maasi olmadigi icin umursamiyorlar. Kardesler arasinda bi tek benim maasim var. Bu borcu banka bi tek benden tahsil edebilir mi

  • Kübra Hanım,

   Siz de reddi miras yapmadınız mı?
   Bu durumda Banka istediği varis üzerinden alacağını tahsil etme yöntemine başvurabilir.

 38. Merhaba benim babam 2006 yılında vefat etti 3 bankaya kredi borcu vardı biz odemedik reddi miras da yapamadık durumumuz olmadığından 10 yıl oldu oleli babam acaba bu borçlar zaman aşımına ugramışmıdır silinmismidir

  • Aygül Hanım,

   Borcun muacceliyeti hukuken 10 yıldır. Normalde borç dayanaksız kalır ve kimsenin bu tutarı aramaması normal süreçtir. Ancak bazen hukuken bu süreçle ilgili değişik yaptırımlar izlenebiliyor. Konuyla ilgili bir avukat vesilesi ile sonuç almanız daha doğru olacaktır.

 39. babam 2015 de vefat etti.yaklaşık 15000 tl banka borcu vardı.biz 3 kardeşiz.banka sadece benim maaşına haciz koydu.hepsini benden tahsil edecekler.2 kardesim işi yok diye onlara birşey yapamıyorlar.bunu sadece benimni ödemem lazım yoksa 3 de birinimi

 40. İyi günler babam 5 ay önce vefat etti .kredi borcu vardı kardeşler olarak ödeme imkanımız olmadığından reddi mirasta bulunduk ve dava bizim Lehimize sonuçlandı.Babamın kredi kart borcu Da olduğuna dair banka babamın adresine yazı göndermiş.kredi kart borcunu bizim ödememiz gerekiyor mu reddi miras a dahil mi

 41. kredı borcu var gayınbabamın analık tan almıyorlar emeklı eşimin maaşına el koydular red davası actık gec
  kalmışık öbür aya mahkeme var kazanırmıyık paramızı alırmıyız

  • Gülay Hanım,

   Hukuki bir süreç olduğu için yorum yapamayacağım.
   Ancak reddi miras davası açmışsanız borç sizden tahsil edilemez.

 42. Sn admin kolay gelsin
  2 ay önce vefat eden emekli diyaliz hastası babam bilgimiz olmadan maaşını aldığı x bankadan
  6 ay önce 3500tl hayat sigorta poliçesi yapılarak 33 bin civarı eski krediyi kapatıp kredi kullanmış 6 taksidi maastan kesilmiş,vefat etti,”bankadan ölüm raporunu epikrizini istediler verdik banka borcu bizden istedi, krediyi çekerken sözleşmede kanser böbrek diyaliz siroz hastalıgınız varmı sorusunun hepsine hayır demiş banka bizden diyaliz raporunu istedi verdim krediyi çektiği tarihte diyalize giriyordu,banka yanlış beyandan sigorta geçersiz dediler sadece telefon açıp borcu ödeyin dediler,ama bize sigorta şirketinden falan hiç bir bildirim borcunu ödeyin yazısı gelmedi,72 yaşındaydı,kredi verirken neden sağlık raporu istememişler vefat edince diyaliz raporu istiyolar,ölüm raporunda doğal ölüm, diyaliz ve böbrek yetmezliği değil her insanın başına gelebilecek, kalp durması kalple ilgili bişeyler yazıyor,bende bankayı mahkemeye vermeyi düşünüyorum bu arada borcun bir taksidini ödedim borcu varsa öderiz demiştim ama sigorta yaptıkları için ödemek istemiyorum ben bu borcu bir şekilde bir sene içinde kapatıp mı mahkemeye vereyim yoksa ödemiyorum deyip onalrmı bizi icraya versin reddi miras yapamıyorum kazanacağıma eminim ancak kaybetmemiz durumunda bu borç ikiye katlarmı faiz masraflar olarak teşekkürler

  • Mehmet Bey,

   Gerçekten durumunuz karışık ve yoruma da kapalı.
   Haklı olduğunuz birçok nokta var ancak Bankacılığın bazı çıkmazı da yapılmayacak işlemlerin yapılıyor olması..
   Hukuken bir cevap almanız açısından bir avukatla görüşöenizi tavsiye ederim.

   • Sn Banka Notu
    Yukardaki konuyu sigorta konusunda uzman bir avukatla görüştüm
    sözleşmeleri ve ölüm nedenini inceledi,ölüm sebebi kalp durması ancak böbreğinde etkisi var dava açmak riskli olur dedi..,başa gelen çekilir deyip zorlanarakta olsa ufak ufak ödeyeceğiz banka keşke kredi verirken baştan uyarsaydı bu durum kesinlikle olmazdı rahmetli bana birşey olsa kredim sigortalı size borç kalmaz diye biliyormuş anneme demiş,Allah rahmet eylesin

    • Memet Bey,

     Kesinlikle haklısınız.
     Keşke her alanda uzman, doğru bilgi alabildiğimiz insanlarla çalışabilsek.

 43. Eski eşim hayatını kaybetti. Kredi ve kredi kartı borçları çıktı. Ancak evliliğimizden olan kızımız 18 yaşından küçük. Bu konuda bu borçlardan yükümlü olur mu? İyi günler

 44. oncellıkle verecegınız cevaplar ıcın tsk ederım babam 2009 vefat ettı ve 8 sene bankaya krıdı kartı borcu varmıs ama bızı kımse aramadı hukuk borusona devretmişler onlar mesaj geldı ve o bankayla 2008 beri calısıyorum sebeblerı bıze ulasamamıslar bunu ıcın ne yapmam gerekır

  • Resul Bey,

   Hukuken borç 10 yıl içinde ölmektedir.
   Her an miras gibi borcun size tebliği yapılacaktır.
   Tavsiyemiz iletişime geçip, borcun tahsilatı konusunda uzlaşmaya varmanız olur.

 45. Babam vefat etti konu kredisi vardı ve hayat sigortası yapılıyordu kalp krizinden vefat etti ama sigorta böbrek ve diyabetten dolayı red edilmiş benim babam kalpten vefat etti ne yapmamız gerekir bilgi verirseniz sevinirim iyi aksamlar

  • Elmas Hanım,

   Rapora itiraz edebilirsiniz.
   Yeniden ilgili sigorta şirketi tarafından değerlendirilir. Hala sonuca inanmadığınız bir durum olursa herhangi bir avukat ile görüşüp konuyu hukuken takip etmenizi öneririm.

 46. 2014 yılı temmuz ayında eşim vefat etti ve kredi kartı borcu bulunmaktaydı, bi kac banka ile mahkemelik oldum ve bu sene bir kac dava dosyası kapandı. sadece bir banka ile hala mahkemelik durumdayım. bu borç belli bir dönem sonra silinir mi yada kaç yıl sonra silinir, teşekkur ederim

  • Merve Hanım,

   Mevcut borcun yaşam süresi 10 yıldır. Bazen bankalar bu süreyi beklemeden varlık şirketlerine borçları satabiliyor. Varlık şirketleri de bu borcu en fazla 10 yıl takip ediyor.

 47. Merhaba babam 2016 da babam vefat etti ve şimdi tekstil bankasından babamın 2006 yılından kredi kartı borcu varmış avukatlar aradi acaba dogrumudur bu kadar yıl sonra ortaya çıkması yoksa dolandırıcılarmi yapıyor bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Sevgi Hanım,

   2006 yılındaki borç hukuken ölmüştür.
   Bu tip borçlar varlık şirketlerine bir süre sonra Bankalar tarafından satılır. Varlık şirketleri arayarak tahsilatlarını sağlamaya çalışır. Eğer borcun üzerinden 10 yıl geçmişse hukuken hiçbir şey hak iddia edemediklerini biliyorum.

 48. merhaba babam 2016 mayıs da vefat etti ölmeden önce 10000tl ihtiyaç kredisi kullanmış hayat sigortası yapılmamış bizim haberimiz yok eve icra kağıdı geldi öyle öğrendik miras reddi yapılmadı kalan hiç mal mül yok nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Sercan Bey,

   Maalesef diyebilirim.
   Borç da aynen varlık gibi mirasçılarına kalacaktır.
   Yaşlılık nedeniyle Bankalar kişinin isteğine göre hayat sigortası istisnası yapmaktadır.

 49. Merhaba, babam 2008 yılında vefat etti. Kredi kartı borcu vardı. yaklaşık 1-2 yıl kadar öncesinde borç varlık şirketine devredildi. ve bugün borcun icraya verildiği söyledi. ancak ben öğrenciyim ve annemin de bu parayı ödeyecek durumu yok. Bu durumda borç ne olur. Hukuk bürosunun yaptırımları ne olur öğrenebilir miyim? şimdiden teşekkürler

  • Melis Hanım,

   Sizler mirası reddetmediğiniz için Hukuk Bürosu borç size aitmiş gibi, miras hukuku çerçevesinde sizin üzerinizde işlem başlatabilir. İcra/Haciz işlemlerini başlatacaktır.

 50. Selamun aleyküm hocam annem 15 gün önce vefat etti hayat varlık şirketine ayrı ayrı bankaların borçları var toplam hepsi 89 bini buluyor reddi miras yapıcaz size sormak istediğim bankanın birinde kefil olmuştum ödenmediği için hayat varlıkta kredi 2008 de çekilmişti reddi mirasta ailece imza atıcaz bende atıcam bu borcu ödicekmiyim teşekkürler hocam

  • Engin Bey,

   Reddi mirasta bu borç normal şartlarda size kalmazdı.
   Ancak kefil olduğunuz kredide sizinle ilgili işlem başlatılabilir.

 51. Babam 11 ay önce kalp krizinden vefat etti ve bircok bankalara kredi karti ve kredi borcu bulunmakta ölümünün ardindan bize icra tebligatlari gelmeye basladi sigortasi oldugu halde borcun bir kısmı odenen para borc lu olarak tekrar haciz olarak gelmeye basladi ne yapmamiz gerektigini cok acil cevap yazarsanız çok memmun olurum şimdiden teşekkürler

 52. merhaba benim eşim ben dört aylık hamileyken kalp krizi sonucu hayatını kaybetti iki kızım ve kendi adıma reddi miras yaptım bir zaman sonra doğum gerçekleşti ve bir oğlum oldu oğlum beş aylık olmuştu ki eşimin kredi kartı borcundan dolayı oğluma icra tebligatı geldi mirascı oldugundan dolayı şimdi benim ödeme gücüm yok beş aylık bebekten borç ödemesi nasıl beklenir oğlum adınada reddi miras yapmam gerekiyormu bana bir yol gösterirseniz sevinirim

 53. Merhabalar babam 9 mart 2017 de kanserden vefat etti yanlış birçok bankaya kredi kartı borcu varmıs ama ne maaş ne de başka bişey bıraktı bikaç borcun toplamı 150 gibi geçiyor çocuklarını hiç birisi çalışmıyor reddi miras da yapmadık ama hiçbir şekilde ödeme gücümüz yok bankayla arayıp duruyor milletin yardımlarıyla geçiriyoruz ne yapmamaız gerekiuor ödenemdiği taktirde nasıl bir yol izlerler yada ne zman zman aşımına uğrar teşkkür edrrm

 54. merhaba:annem 85 yaşında öldü öleli 6 ay oldu annemin 32 yıldır kendi evi var ve 32 yıldır aynı ikamette emekli olduğundan beri 20 yıldır aynı bankayla çalışıyordu hiçbir şekilde ikamet etmediği kardeşimin evine x bankası evrak göndermiş geri ödeme yazıyormuş.fakat benim annem ölmeden 3 yıl önce kredisi bitmişti ve kredisini sigortalatmıştı başka hiç kredi çekmedi.geri ödeme diye bir şey var mı?varsa alabiliyor muyuz ve neden banka kendi evine göndermemiş olabilir.Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkürler

  • Hülya Hanım,

   Kredi kartı borcu değil tüm kredili ürünlerden kalan borç miras gibi kalır. Kalan mirasçılarından birisi yakınlarınızsa ve borca itiraz edilmemişse mal varlığı üzerinden de hukuki süreç yürütülür.

 55. Selamlar… kyinpederim ocak 2017 kredi cekti… mart 2017 kanser teshidi kondu… 18 ekim 2017 bibrek yetmezliginden vefat etti. Hatat sigortasi yaptirmis lakin policede sorulan hastaliklarin hicbiri o zamn olmadigindzn hep yok dedi.geri kln parayi odememk icin sigorta ile gorustugumuzde merhumun 2014 yilinda bobrek yetmezliginden hastaneye yattigi ve bunu bizden sakladigi gerrkcesiyle parayi odemeyeceklerini soylediler. Bizim yaptigimiz arastirma sonucu 2014 yilinda mevcut oldugu iddia edilen hastaligin konuldugu hastsneye gittik bu tahlillerle bu teshis konulamaz hastanenin yanlisi oldugunu ifade eden bir dilekce hazirladilar. Sigirtaya gonderdik kbul etmediler. Bu durumda bizim mahkemeye vetip kazanma durumumyz ne olabilir.

  • Havva Hanım,

   Maalesef bahsettiğiniz süreç ile Bankalarda çok karşılaşıyoruz. Sigorta şirketlerinin bu durumda davalarını çok defa kazandığını gördük. Ancak şansınızı denemenizi öneririm.

 56. Eşim 32 yaşında vefat etti. Kiredi kartı borcu var ama bu avukatlık olmuş bu bankadaki borcu zaten ben ödücektim ama eşimin çok bankalara cok borcu oldugundan dolayı banka banka dolaştım o süreçte eşimin borcu dosyaya geçmiş 1300 borcu var ikien 3900 borcu olmuş şimdi ben napmam gerekiyo.ben asıl viyatım ödemem gerekiyo yoksa bu 3900 ödemem gerekiyo

  • Seçil Hanım,

   Eşinizin kredi kullandığı dönemde hayat sigortası yok muydu? İlk olarak bu tarafı inceleyin, Bankanızdan evraklarınızı isteyin ve hesap hareketlerine bakın. Aksi halde borç kanuni miras olarak mirasçılarına kalacaktır.

 57. Eşimden 10 yıl önce resmi olarak ayrıldık,kendisi 3 yıl önce vefat etti,kredi kartı borcu varmış 10 yaşındaki ogluma borç kaldı biz bu borcu ödemek zorundamıyız.tesekkürler.

  • Ayhan Bey,

   Borç miras gibidir. Kalabilir.
   Eğer reddi miras yaparsanız tüm alacak ve borçlarından feragat edebilirsiniz ve hiçbir şey ödemek zorunda da kalmazsınız.

 58. Benim enistem vefat etti bireysel kredi oduyordu sigortada yaptirilmis ayni zamanda ayni bankada kredi karti borcuda vardi esi bankaya gidip sordugunda bireyseli geri alabileceklerini fakat kredi kartina olan borcunu odemeleri gerektigini soylemisler
  Kredi karti borcunuda sigorta odemezmi tesekkurler

  • Emre Bey,

   Bankalar her kredili ürün için ayrıca sigorta yaparlar. Örneğin bireysel nitelikli kredi için ayrı bir sigorta, kredi kartı limiti için ayrı bir sigorta yapılır. Eğer sadece kredinizdeki riski sigortalayan tek bir poliçeniz varsa bahsettikleri gibi sigorta sadece kredi riskinizi kapatacaktır. Banka çalışanları her ne kadar verdikleri tüm ürünleri sigortalamak isteseler de krediyi alan kişi fazla masraf ödememek için bunları yaptırmadığından bu tip sonuçlarla karşılaşabiliyoruz maalesef.

 59. Babam vefat etti kredi borcu kapatıldı hayat sigortasından fakat k.kartı borcu 6bin tl iken şuanda avukatlık oldu ve şuanki borcu 11 bin tl neden hayat sigortası bu borcu karsilamadı ve vefatı 1 ay önce oldu itiraz edebilirmiyim lütfen konuyla ilgili yardimci olabilirmisiniz

  • Uğur Bey,

   İtiraz edebilirsiniz ancak sonuç alabileceğinizi düşünmüyorum.
   Elinizdeki sigorta belgesi sadece belirli bir limite kadar karşılama yapacaktır. Bunun üzerinden prim ödenir.
   Kredinin takibe gitmesi halinde çıkan avukat masrafları ve diğer masrafları karşılamaz.
   Avukat ve/veya Bankanızla görüşüp uzlaşmaktan başka çareniz yok gibi görünüyor.

 60. Borçların varislere devrolduğunu biliyorum ama Ölen kişinin kredi kartı borcu için varislerinin maaşlarına ve eşinin ölen kişiden kalan emekli maaşına el koyma yetkileri var mı? (reddi miras yapılmadı,kredii kartının sigortası yok) Bazı insanlar kredi kartından birşey çıkmaz diyor ama başına gelen VARMI? Cevap için şimdiden teşekkürler.

 61. Merhaba babam 2015 te öldü 300 milyar borç kaldı 4 sene olcak çarşamba hicra gelcekmis ve napacagimi bilmiyorum ölen kişinin borcu niye silinmiyo niye kalanlar oduyo zaten durumumuzda yok çok sıkıntıdayız napabilirim bide biz 4 kardeşiz ben 25 yaşındayım kız kardeşim 21 erkekler 12 13 yaşındalar biz ise çalışmaya girersek maaşlarımızdan ne kadar keser bankalar cevab verirseniz sevinirim

  • Tuğba Hanım,

   Borç da bir mirastır. Nasıl kişiden gelen menkul, gayrimenkul, maaş vs. kişiye devir alıyorsa borçları da devir olmaktadır.
   Eğer sadece borçlar varsa reddi miras davası açıp, mirası reddedebilirsiniz.

 62. Babam 2017 yılında vefat etti 2 tane kredisi vardı hiç ödeyemedim 2018 mart da icra geldi maaşımdan kesiliyor 2019 şubat ayında sigorta kredileri kapatrı ama bu zamana kadar olan faizi banka benden istiyor

  • Birgül Hanım,

   Poliçenizin içeriğini görmeden net bir şey söylemek mümkün değil.
   Bu tip durumlarda Sigorta Şirketlerinin de alacağı doğabiliyor.
   Kişiler kredilerini alırken fazla prim ödememek için kaçındıkları şeyler, ileride başka bir şeye neden olabiliyor maalesef.
   Atmak, yanlış yorumlamak istemiyorum. Haklı olabilirler.

 63. Iyi geceler lütfen yardımcı olun ağabeyimin çok fazla farklı bankalardan ve farklı sebeplerden gelen icraları var ve babam vefat ettikten sonra babamın adına olan bütün gayrimenkullere varislerden biri de abim olduğundan haciz geldi şu an biz kardeşlerin hepsi o hacizlerden dolayı mağduruz bunun bir olur yolu varsa lütfen söyleyin.

  • Bülent Bey,

   Maalesef herhangi bir kurtuluşu yok.
   Nihayetinde abinizin 3. kişilere olan borcu ve ortada bir mal varlığı var.
   Hukuken buralara ihtiyati hacız kararı alınabilir ve gerekirse satışa çıkarılabilir.

 64. Merhaba annem 07.12.2018 tarihinde vefat etti 2 bankadan kredi çekmiş İng bank 7 bin TL borc kalmıs epikriz raporunu verdim bankaya sigorta devam ediyor ama annem kredinin ilk 5 ayını ödememiş sonra duzenli kapamıs ilk 5 ayını ödemediği icin sigortayı iptal etmisler borcu varislere yani bana kaldı ne yapmam gerekiyor sigorta istedigi zaman iptal edebilir mi?

  2. Kredi halkbankası annem esnaf oldugu icin esnaflar odası uzerinden kredi kullandı sigortası varmıs borcu sildiler ama esnaflar odasında avukada dusen dosya bulunmakta bizden 2 taksit olan 16 bin TL para isteniyor bankadan silinen borc esnaflar odasından silinmiyor mu?
  Tesekkur ederim

  • Nafi Bey,

   Cevap 1 : Eğer poliçe tahsil olmamışsa geçerliliği yoktur. Nihayetinde satın alınmamış, kapara verilmiş bir mal gibi düşünebilirsiniz. Burada önemli olan kredinizin değil, poliçenizin tahsil olup olmadığıdır. Eğer olmuşsa şirketten bunu isteme hakkınız var.
   Cevap 2 : Bunun için sigorta poliçenizin klozlarını görmek ve buna göre konuşmak gerekir. Tahmin ediyorum ki ödenebilecek tutar bu kadardır. Aksi halde bir kısmını ödeyip, işlerine gelen diğer kısmı ödediklerine hiç rast gelmedim.

 65. Benim sorum eşimin babası vefat etti kredi kartı borcu çıktı hayat sigortası yaptırmamış ama banka tek eşimi ariyor başka kardesleride var kız ve erkek birde eşi var tek ödemek bize mi düşer d8ger kardesleride neden aranmiyor ödemezsek diğer kardeşlerdense tahsil edilmesi onların durumu daha iyi

  • Fatma Hanım,

   Miras hukukumuza göre borç ölmez ve mirasçıları ölçüsünde dağılır. Banka tahsil edebileceğini düşündüğü mirasçılarından birini arar. Aslında hepsinin aranması gerekir çünkü borcun tamamı tek mirasçıya kalmamıştır diye düşünüyorum. Bunu Bankanız veya Banka avukatı ile görüşebilirsiniz.

 66. Mrb babak 9 ay once vefaat etti kredi borcu vardi olmeden once yarisini odemistik
  Simdi yine oduyoruz krediyi cekmeden 2 ay once kanser teshisi konuslmus babama simdi banka bize diyorki bu krediyi odeyeceksiniz
  Mahkemeye intikal ddelimmi bize bi cvp lutfen

  • Ömer Bey,

   Ölen kişinin borcu ölmez. Mirasçılarına “miras” kalır.
   Borcun kalmamasının tek yolu mirasçıların yasal haklarından vazgeçme işlemi olan reddi miras durumunu kabul etmekten geçer.

 67. Merhabalar kalıcı olarak yurt dışına gitti. gittikten altı ay sonra bankadan kullandığı kredi kartı ödemesi için beni aradılar. ödeme zorunluluğum var mı?

  • Murat Bey,

   Kalıcı olarak yurt dışına giden kim?
   Nihayetinde borç ölmeyecek ve belirli bir süre sonra hukuki süreç başlayacaktır.
   Bu süreç sonunda icra/haciz işlemleri gelecektir.
   Türkiye’ye bir şekilde döndüğünde bir daha çıkışının verilmemesine bile neden olacak işlemlerden bahsediyoruz.
   Daha sonra faizli bakiye ile ödemek durumunda kalabilirsiniz.

 68. Babam 2006 senesinde trafik kazasıyla vefat etti. Bizi geçen hafta bir banka arayıp babamın borcu olduğunu ve 13 seneden fazla faizlenip şu an 4000 lira olduğunu ödememiz gerktiğini söylüyor ama bu zamana kadar bize herhangi bi borç bilgisi gelmedi 100 200 lira olan bir borcun faizlenmesini beklemişler resmen. Bize bu zamana kadar bildirmedikleri için itiraz etme hakkımız varmı sadece ana parayı ödeme hakkımız varmı?

  • Tuba Hanım,

   200 TL tutarlı bir borcun bahsettiğiniz rakamlara sadece faizle gelmesi mümkün değil.
   Avukat, harçlar ve diğer yasal takip süreçleriyle ilgili masrafları üzerine eklemiş gibi duruyorlar.
   İtiraz etme hakkınız maalesef yok ancak uzlaşabilirsiniz. İlgili Bankanın ilgili avukatıyla görüşüp indirim istemenizi tavsiye ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+