Anasayfa » Kara Liste » Banka Kara Liste ne zaman silinir

Banka Kara Liste ne zaman silinir

Geçmişte yapmış olduğunuz hatalar, yapmamış olduğunuz ödemeler ya da yapmış olduğunuz düzenli/düzensiz gecikmeler sonucunda bankalar sizi kara listeye dahil eder. Bu tip durumlarda yapacağınız tüm kredi, kredi kartı ve/veya kredili mevduat hesabı başvurularında eksiye düşeceksiniz. Bu durumda ortak bir soru akıllara düşer. “Banka kara liste ne zaman silinir?

Aslında sorunun cevabı basittir. Hiçbir şekilde banka kara listesinden silinmeniz mümkün değildir. Bunun için sadece ve sadece beklemeniz gerekmektedir. Bunun fiili süresi 5 yıldır. Ancak bazı bankalarda kara listeden silinmesi 2 yıl olabilir. Bu durum bankanın içindeki iç prosedüre göre değişkenlik göstermektedir.

Bir istisnai durumdan söz etmek istiyoruz. Bunun için bir garanti vermiyoruz ancak pratikte gerçekleştiğini biliyor ve çözüm getirmeye çalışıyoruz.

Eğer seçeceğiniz bir banka ile ödemelerinizi düzenli hale getirmeye başlar, bunu sürekli hale getirirseniz banka kara listesinden silinebilirsiniz. Örneğin banka skorunuz gerçekten çok düşük. Bu halde herhangi bir banka size düşük de olsa bir limit açtı. 1.000 TL bile olabilir. Evet, rakam düşük diye belki almaya tenezzül etmeyeceksiniz ancak bu durum oldukça önemli. Bu krediye yapacağınız 3 ay, 6 ay veya 12 ay vadeli düzenli ödeme sizin banka kredi notunuzu yükseltebileceği gibi sizi bu bankanın kara listesinden de çıkaracaktır. Bu kredi sicilinizin düzelmesi demektir.

Geçmiş tarihte yaptığınız herhangi bir banka işlemi, genelde bu kredili ürünün geri ödenmemesi alıyor, sizi önünüzdeki asgari 5 yıl için bağlar. Bankacınız tc kimliğiniz üzerinden sizi sorguladığında kara listenin içinde var mısınız tarafına mutlaka bakıyor. Sadece banka geçmişinize değil hacinizin olup, olmadığı ve aktif icra kayıtlarınızın ne durumda olduğu da otomatik gelen bilgiler içinde yer alıyor. Dolayısıyla kara listeden çıkmak ve kara listeden kurtulmak için sadece Bankanız nakit hareketlerini değil üzerinizde aktif bulunan haciz ve icra kayıtlarınızı da kontrol etmeniz gerekir.

Sonuç olarak banka veya finans kuruluşlarına yapacağınız her olumlu hareket size kredi notu olarak olumlu döneceği gibi olumsuz da dönebilir. Puanınız belli bir sınırın üstüne çıktıktan sonra bu seviyelerde kalmaya başlıyor olması sizi yeniden olumsuz bir hareket yapmayacağınız yönünde sisteme referans gösterir ve banka kara listesinden çıkarır.

Her an bir banka ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Sıkıştığınız zaman babanızdan bile alamadığınız rakamları bankalardan kolaylıkla alabilecek olmanız oldukça önemlidir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

2 yorum

 1. Benim ihtiyacimvar ben saglıkcalısaniyim kirediye ihtiyacimvar kirmizinokdaoldugumicin paraya ihtiyacimvar benim maddidurumumiyideyil biryardimciolursaniz cok sevinirim

  • Ramazan Bey,

   Kara listede olan biri nasıl kredi alabilir veya halk arasında kırmızı çizgisi olan biri nasıl kredi alabilir tarafına şu şekilde yanıt verebilirim. Öncelikle birkaç bilgiyi bilmemiz gerekiyor.
   1- Kırmızı çizgi ne zamandan kalma? Son 5 yıl içinde mi? Değil mi?
   2- Kırmızı çizgi almanız neden olan kredili ürün nedir?
   3- Kırmızı çizgi aldıran ürün Bankaya devir olduktan sonra ödeme oldu mu?
   4- Kırmızı çizgi nedeni olan kredili ürün avukatta mı? Varlık şirketinde mi?
   vs.

   Bu bilgileri bilmeden sizi yönlendirmek yanlış olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+