Anasayfa » Kara Liste » Kredi Sicil Affı ve Kredi Kartı Sicil Affı Nasıl Olacak?

Kredi Sicil Affı ve Kredi Kartı Sicil Affı Nasıl Olacak?

Ülkenin gelişen ekonomik göstergeleri, kobilere ucuz kredi imkanları dahilinde çıkan nefes kredisi (nefes kredisi nedir), sıfır faizli kosgeb kredisi (sıfır faizli kosgeb kredisi nasıl alınır) programlarında en sık dillendirilen sorular şunlar : Kırmızı kalem mağdurları ne yapacak? Bankalara borcu olan kredi çekebilir mi? Kredi sicili bozuk olan kişi nasıl kredi çekebilir? ve/veya Kredi notu kötü olan kişi nasıl kredi alır?

Durum böyle olunca yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte kredi kartı sicil affı veya kredi sicil affı gündeme geldi ve çalışma başlandı. Kredi sicil affı kimleri kapsayacak sorusunun yanıtı olarak ilk etapta 11.5 milyon kişinin kara listeden çıkarılması için teklif taslak aşamasında diyebiliriz. Sicil affından nasıl yararlanırım sorusuna yanıt olarak Hürriyet Gazetesi ve Sözcü Gazetelerinin haberlerine göre geçtiğimiz cuma günü teklif edilen torba yasanın içinde yer alan sicil affı tasarısıyla 11 milyon 561 bin 202 kişi ve 2 milyon 331 bin 460 şirketin sicillerini sıfırlama imkanı getirecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bilgileri doğrultusunda yapılan düzenleme hayata geçerse, 12 Aralık 2016 itibariyle halen ödenmemiş çeki olan 566 bin 116 kişi, 31 Ekim itibarıyla kredi kartı nedeniyle yasal takip borcu bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi sicil affından yararlanabilecek. Diğer taraftan 31 Ekim 2016 tarihi itibariyle tüketici kredileri ve diğer bireysel kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişi ve yine 31 Ekim itibariyle ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi de kapsama girecek.

Normal şartlarda kara listeden nasıl çıkarım sorusunun cevabı farklı ve bunu sitemizde daha önce yazmıştık. Ancak çıkacak olan tasarıya göre bunun otomatik olarak yapılacağı öngörülüyor. Tasarı hayata geçtikten sonra bankaların bu duruma nasıl tepki vereceği, eskiden kırmızı kalemli olan kişi kredi kullanabilecek mi, kırmızı kalem kredi nasıl çekecek ve hangi şartlarda çekecek sorularının yanıtlarını bilmiyoruz. Nihayetinde hayata geçen bir proje değil ve bankaların vereceği tepki kestirilemiyor.

Özellikle esnafın beklediği ve ekonomiye yeniden canlılık getireceğini düşündüğümüz kredi ve kredi kartı sicil affı tasarısı, sicil affı ne zaman çıkar veya kredi sicil affı ne zaman çıkar sorularını beraberinde getiriyor. Kredi sicil temizleme dönemiyle birlikte daha önce merkez bankası nezdinde tutulan kişilerin mali sicil belgeleri artık risk merkezinde tutuluyor. Talep edilmesi halinde üçüncü kişilerle paylaşılıyor. Tasarıyla birlikte risk merkezindeki mali sicil bilgilerinin bu yönde düzenleneceğini ve üçüncü kişilerle bu şekilde paylaşılacağını öngörüyoruz.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan 02.02.2017 tarihli habere göre kredi sicil affı ile ilgili gelişme söz konusudur. Resmi gazetede yayınlanan kredi kartı sicil affı şartları aşağıdaki gibi şekillenmiştir.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) sicil affından yararlanmak isteyenlerin borçlarını 27 Temmuz 2017 tarihine kadar ya tamamen ödemesini ya da yapılandırması gerektiğini duyurdu.

TBB’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Karşılıksız çek, protestolu senet, ödemesinde gecikme olan kredi kartı ve diğer kredi borçlarının altı ay içinde ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde banka ve finansal kuruluşlarca, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarının dikkate alınmayabileceğine ilişkin bir düzenleme yapılmıştır.

27 Ocak 2017 tarihli ve 29961 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin, en geç 27 Temmuz 2017 tarihine kadar; karşılıksız çek, protestolu senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarının tamamını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerekmektedir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

51 yorum

 1. Ben borcumu odedim 5 yil sonra temiz oluyo hic borcum yok ama kkbde geriye donuk sicil bozuk benimde temiz olacakmi

  • Ahmet Bey,

   Kara listeden kimler silinecek, gelecek sicil affı hangi banka borçlarını ne şartlarda sağlayacak bununla ilgili bir açıklama veya bilgilendirme yapılmadı. Ancak görünen o ki çok ciddi sayıda kişinin bankadaki kötü kayıtları silinecek ve banka sicil temizleme işlemleri yapılacak.

 2. İyi akşamlar eşimin banka kredileri vardı 2014 den itibaren maddi sıkıntıdan dolayı yatırmadık ve bankakarla sorun yaşadık şuan sıraya girdiler maaştan kesiliyor peki bu sicil affı eşimede yararlı olurmu kurtulurmuyuz bu borçtan lütfdn cevap verin

  • Eda Hanım,

   Ödemeleriniz düzgün şekilde devam ediyorsa kredinizin kapandığı andan itibaren yeniden kkb puanınız düzelmeye başlayacaktır. Kredi sicil affı ne zaman gerçekleşecek veya kırmızı kalem kayıtlarının ne zaman silineceği ile ilgili herhangi bir gelişme henüz yok.

 3. Benim 2010. Yilinda icaralik oldugum kiredi kartim vardi ve.odeyemedim birturlu bor silinir sicilim temizlenirmi

  • İlhan Bey,

   Sicil affı 2017 ile ilgili açıklama bugün yine Başbakan tarafından açıklandı. Şartları henüz belli değil. Ancak kapsayacak gibi bir çalışma yapılıyor.

 4. Bu yasa sadece esnaflarımı vatandaşı mı kapsıyor anlamadım 2013 yılında kara listeye girdim bu yasadan sonra kredi çekebilirmiyim

  • Tuğçe Hanım,

   Aslında sicil affı çıkmasa da 2013 yılında yaşadığınız problem düzeltilebilir. Sitemizle kara listeden çıkmak veya kara listeden nasıl çıkılır ile ilgili birçok yazımız mevcut. Okumanızı ve uygulamanızı önerebilirim.

   Diğer taraftan 2017 kredi sicil affı birçok şeyi kapsayacağı konusunda söylemler var. Ancak detayları net olarak belli değil.

 5. 184 akpartili milletvekili yoklamada olmadıgından torba yasa mecliste görûşûlemedi

  • Baran Bey,

   Sizin de belirttiğiniz gibi kredi sicil affı görüşmeleri hala devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yeter sayı toplandıktan sonra yeniden görüşülecektir.

 6. Kredi notum 600 şuan hiç bi borcum yok 2013 den beri sicil affindan bende yararlanacakmiyim acaba

  • Çiğdem Hanım,

   600 kredi puanı oldukça düşük bir puan. Kredi sicil affının şartları henüz net belli değil. Mecliste görüşülmesi gündemdedir. Son yapılacak değişikliğe göre sicil affından yararlanabilecek gibi duruyorsunuz. Ancak netleşmiş herhangi bir bilgi henüz bulunmamaktadır.

 7. benim tek bir bankaya borcum yok ama sadece bitanesini ödemek istiyorum öyle oluyormu ve avukata düşmüş borc banka ya mı dusuo borcumuzu hangi ornda oduoz taksit sayısı nedir.

  • Emre Bey,

   Birçok bankada borcunuz olabilir ve içlerinden bir kısmı takibe atılmış olabilir. Her borç ayrı değerlendirilir. Sadece takibe atan Bankada takip edileceği için hangisini ödemek istiyorsanız sadece bu Banka ile irtibat kurabilirsiniz. Avukata düşmüş borcun taksitlendirilmesi ve avukata düşen krediye en fazla kaç taksit yapılabileceği ile ilgili üst sınır 48 aydır. Ancak bu tip yapılandırma kredilerinde vade genelde kısa tutulup, bir an önce tahsilat sağlanması hedeflenmektedir.

 8. borcun illa avukata devrolmuş olmaması mı lazım

  • Emre Bey,

   Banka sicil affı, kredi kartı sicil affı 2017 veya kredi sicil affı şartlarıyla ilgili hiçbir veri net değil. Konu hala TCMB’de torba yasa olarak görüşülüyor. Netleşen hiçbir şey yok. Dolayısı ile kredi sicil affından yararlanmak için ne yapmalı sorusunun cevabı bugün itibariyle maalesef belli değil.

  • Emre Bey,

   Maalesef sicil affı şartları ile ilgili net bilgi yok. Yanlış yönlendirmek istemem.

 9. Ben daha önceden akbank ve garanti de kredi kartlarında kırmızı kalem yedim ama 2014 de ödedim 09 ocak 2017 de iş bankasına kredi kartı basvurdum yanıtı bugün geldi onaylanmamıştır diye benim hiç bir bankaya borcum yok sadece kırmızı kalem var sicil affı da çıktı ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Tayfun Bey,

   Sicil affı 2017 görüşmeleri hala devam ediyor. Çıkan veya hayata geçen herhangi bir şey yok. Kırmızı kalem yiyen kredi kartı nasıl alır veya kötü kaydı olan kişi nasıl kredilendirilir gibi sorulara cevap verdiğimiz yazılarımız mevcut. Okumanızı önerebilirim.

 10. Merhaba
  KKB notum 2600 idi.Bir şahıs tarafından yüklü miktarda dolandırıldım.Mahkeme devam ediyor. 8 adet kredi ve kredi kartı borcum var.Ödeyemedim.Şuan maddi gücüm yok ödeyemiyorum.Sadece maaş haczim var.Nasıl bil yol izlemem lazım.

  • Sedat Bey,

   KKB notunuz 2.600 olamaz. Çünkü kredi notu 1 ile 1900 arasında bir değerden oluşmaktadır. Bulduğunuz değer veya size söylenen değer gerçek bir kredi notu değil ; benzer sistemlerde çalışan değerlerden birisi olabilir. Bahsettiğiniz şeyler Bankaların sizi kredilendirmesi için gerçekten mümkün olmayan durumlar maalesef. Mahkemenizin sonucunu beklemek ve mevcuttaki kart ve kredilerinizin düzenli ödenmesinden ve notunu düzeltmekten başka çare yok gibi görünüyor.

 11. İyi günler Banka Notu,
  1)-Bankada bulunan kredi taksitlerimden iki tanesi ödenmemiş durumda, önceden yasal takip geçirdiğim için sicilim de bozuk, sicil affı meclisten geçti. Yürürlüğe girdikten sonra sicilimin düzeltilmesinde kredi taksitlerini ödememem bahane edilebilir mi?
  2)-Bankalar müşteriler ile ilgili kanaatlerinin sınırını hangi yasaya göre belirliyor?
  3)-Ayrıca sicil affı yürürlüğe girdikten sonra herhangi bir başvuru yapmamız gerekiyor mu ve bankaların sicili temizleme zorunluluğu olacak mı? (tahmin de yeterli)

  • Bilal Bey,

   Öncelikle meclisten geçen yasada bir takım yuvarlak ifadeler bulunuyor. Bankalar bunu dikkate “almayabilir” gibi bir ibare bulunuyor. Uygulamada acaba meclisin bu düzenlemesini görmeyecek ve uygulamaya almayacak bankalar olacak mı? Nihayetinde ortada nakdin alış-verişi mümkün. Bizler bankada çalışan arkadaşlar olarak uygulamanın içeriden takibini az-çok yapıyoruz. Buradaki süreçle ilgili gelişmeleri en yakın zamanda daha netleştirerek anlatıyor olacağız.

 12. Merhaba, Bugün itibari ile Torba yasası Resmi Gazete de yürürlüğe girmiştir.

  Ben, özel bir bankayla avukatlık olmuştum. Mayıs 2016’da kredi kartı borcumu tamamen bitirmiştim. Şuan kredi puanım 543

  Yürürlüğe girdiği için şuan izlememiz gereken yol, başvuru için ilk değerlendirebileceğimiz banka hangisi olmalıdır.

  Aşağıda ki gibidir,

  MADDE 33 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

  “GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.

  (2) Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.”

  • Milay Hanım,

   İlgili maddede “alınmayabilir” ifadesi çok açık.
   Pratikte Bankalar bunu uygulayacak mı bilmiyoruz.
   Süreç içinde hep birlikte görüp, sicil affı yansımalarının ve uygulamalarını izleyeceğiz.

 13. . Mehmet sakir

  Yasa yururluge girdi diyorlar ben Bankalari arıyorum henuz böyle bir sey yok diyorlar resmi gazetelere bakıyorum böyle bir konunun yayinlandigina dair bir bilgilendirme.olmadigini görüyorum lütfen dogrusunu soylermisiniz

  • Mehmet Bey,

   Yasanın yayınlandığı veya düzenlemenin geldiği an itibariyle yok. Biliyorsunuz gündem ana yasa değişimi ve cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte değişecek maddelerin oylanmasıyla ilgili. Şu an meclisin tatile girmesi gündemde. Süreç uzayacak gibi duruyor. BankaNotu olarak bizler zaten fiilen bankacıyız. Burada yazdığımız bilgilerin tamamı Bankacılık tecrübemizin içinde öğrendiğimiz, an itibari ile geçerli olan bilgilerdir.

   Diğer taraftan ;

   Yasa yürürlüğe girse bile pratikte nasıl bir işlem ile karşılaşılacağı da meçhul. Dolayısı ile kısa zaman zarfında hızlıca değişen ve işleyen bir kredi sicil affı veya kredi kartı sicil affı işleyişi görmemiz mümkün değil gibi.

 14. Mrh eşimin sicil kaydını bilmiyorum ama bankadan kiredi çekmiyor findex notu 990 bi bankada 2 yil önce bi avkat lik oldu ama ödediği bankalarda gecik më var demiş bizimde sicilimiz temizlenecek mi hiç biyere borcumuz yok şimdiden tsk

  • Sevgi Hanım,

   Kredi sicil affıyla ilgili yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içinde yapılandıran ve bu borçları düzenli ödeyen insanların herhangi bir kötü kaydının kalmayacağı ile ilgili bir şeyler yazıyor. Ancak kredi sicil affı şartları ve kredi sicil affı nasıl olacak ile ilgili net bilgiler henüz duyurulmuş değil.

 15. vakıfbankta halen devam eden takip borcum var yaklaşık 18 aydır ödüyorum ancak bu krediyi tekrar yşapılandırmak istiyorum aylık ödemelerin tutarını düşürmek için mümkünmüdür acaba bide bu yasa ile sicilimiz temizlenecekmi

  • Batuhan Bey,

   Kredi yapılandırma için başvuru tabi ki yapabilirsiniz. Bankalar buna ilk etapta (zor geldiği için olabilir, yeni müşteri arayışında oldukları için olabilir) sıcak yaklaşmıyor. Ancak ödeme planınızın zorladığı konusunda ve konuyla ilgili böyle bir hakkı kullanmak istediğinizi lütfen ısrarla söyleyin.

   Kredi sicil affından yararlanabilmeniz için kanuni takibe düşmüş olmanız lazım. Eğer kırmızı kalem yemişseniz yukarıdaki durumu şubeniz yapamayabilir. Avukata atanmış bir dosya olmalı ve buradaki yapılandırmayı da avukatla çözmeniz gerekebilir.

   Çıkan yasa sizi kapsamayacaktır. Çünkü Haziran 2017 tarihine kadar tüm borçların kapanması şartı bulunmaktadır.

 16. Benim kredi kartı borcum vardı 3 ay geç ödeme yaptım kredi kartı kayboldu derken köylük köyde yaşarken borç avukata verilmiş avukat verildikten sonra 10 gün sonra bu borçları eşim hepsini ödedi şimdi kırmızı kalem var diye gözüküyor eşim ödemesi çok güzel ek kart çıkarsa bankada kredi notum yada kırmızı kalem kalkarmı teşekkürler bilgi verirseniz sevinirim

  • Aylin Hanım,

   Kart borcu ne zaman kırmızı kaleme düşer sorusunu birçok defa yanıtladık aslında. 90 günü aşan borç takiplerinde Bankalar bu yolu izlemekte ve borcu kanuni takibe almaktadırlar. Yeni çıkan kredi sicil affı veya kredi kartı sicil affı şartları göz atıldığında, borcun Haziran 2017 tarihine kadar kalmaması şartı görünmektedir. Eğer bunu sağlıyorsanız kırmızı kalemden kurtulacaksınız.

 17. Selam bankaya kredi ve kredi kartı borcum yok ama fatura hattan dolayı icralık oldum ben bu yasadan nasıl yararlanabilirim. Veya bana da yarıyor mu yasa.

  • Serkan Bey,

   Kredi sicil affı 2017 ile birlikte sadece Bankalara borcu olan ve bundan dolayı kırmızı kalem yiyen tüketicilere gelen bir takım istisnalar mevcut. Bahsettiğiniz konuya nazaran herhangi bir gelişme bulunmamaktadır.

 18. Merhaba,
  2014 yilinda kapanmış bir dosyam var avukata düşmüştü.o tarihten beri herhangi bir problem yok bankalar 5 sene icerisinde herhangi bir kart ya da kredi kullanamayacagimi soyluyor uzun süredir ücretli çalışanım kredi notumun normal şartlarda kredi cekmeye yetecegini soyluyorlar fakat geçmişten dolayi yararlanamiyorum bunu degistirmenin bir yolu varmidir yoksa tek çare beklemekmdir.

  • Birkan Bey,

   Eğer 2014 yılında takibe düşmüş borcunuzun an itibariyle herhangi bir borcu bulunmuyorsa kredi sicil affı gereği Temmuz 2017’den itibaren kayıtlarınızın silineceğine ilişkin bir düzenleme yapıldı. Muhtemelen Temmuz 2017 tarihinden sonra sorununuz düzelecektir. Diğer taraftan sizin durumunuzdaki tüketiciler için kredili ürünlerden birinin edinilmesi (örneğin nakit blokeli kredi kartı nasıl alınır yazımızı okuyabilirsiniz) çok önemli. Bu şekilde de kredi puanınızı arttırabilirsiniz.

 19. Kredi kartıma bağlı olarak yapılandırdığım borcum var. 22 taksit ödendi. 14 taksidim var halen. yalnız 22 taksitte aksattığım çok geç ödedim aylar oldu. şuan günü geçen borcum yoktur. Fakat 14 gelecek taksidim var. Geçmiş kayıtların silinmesi için borcun tamamınımı ödemek gerekiyor. sonuçta aylık taksit ödemeli ve günü gelmemiş.

  • Ferhat Bey,

   Borcunuz yasal takibe düşmemiş anladığım kadarıyla..
   Eğer borç ölmemiş, hala taksitleri ödemeye devam ediyorsanız avukata gitmemiş ve KKB kurumuna yasal takip süreciyle ilgili bir bildirim gönderilmemiştir. Bu durumda kredi sicil affı sizin için geçerli değil. Böyle bir şeye de gerek yok gibi duruyor.

 20. Selam 3 tane icram mevcut. şu an maaşımda kesinti yapılıyor, istersem borçlarımı yapabilirmiyim

  • Mehmet Bey,

   Bankanız ile görüşün. Eğer kredi ödemeniz noktasında daha rahat ödeyebileceğiniz ve söz konusu kredilerin tahsilatında Bankaya riskin daha azaldığı bir program sunarsanız tabi ki yapılandırma kredisi kullanabilirsiniz. Banka inisiyatif sahibidir. İsterse kullandırabilir.

 21. Benim ziraat bankasiyla kredi veya kredi kartindan dolayi hicbir sikintim yok ama disaridaki sahislara olan borcumdan dolayi senetleri icraya verdiler maasimdan kesiliyor .icralari kapatsam sicil affindan faydalanip tekrar kredi cekebilirmiyim

  • Zekai Bey,

   Yeni yayınlanan sicil affı 2017 şartları içinde değerlendirilebilirsiniz.
   Ancak birçok takipçimizin de bahsettiği gibi bu uygulama bazı bankalar tarafından göz ardı ediliyor. Çıkan tebliğ de buna müsaade ediyor. Haliyle yararlanabileceğiniz konusunda net bir fikir vermem yanlış yönlendirmeme neden olabilir.

 22. mrb banka notu sicil affindan sonra kredi notu ne kadardan başlıyor bir bilginiz varmı geçen bir bankaya sordum notunuz sıfır dedi sakami yaptı ne anlamadım

  • Harun Bey,

   Sicil affından 3 ay sonra diğer bankalarda sicilinizin temiz olup\olmadığını görecektir.
   Çünkü KKB bildirimleri ve KKB güncellemeleri ortalama 2 veya 3 dönem geriden gelmektedir.

 23. Merhaba ben 04.06.2014 yılında avukata takibe düşmüştüm kredi kartından dolayı bütün borcumu yatırdım 2014 yılı içerisinde üzerimdeki icrada o yıl kalkmıştı fakat kara listedeyim Yen’i düzenleme ile bende sicil affından yararlanabilir miyim kara listeden çıkıp tekrardan kart başvurusu yapabilir miyim cevap verirseniz sevirim

  • Emre Bey,

   Kara liste kaydı 5 yıl süre ile Bankalar nezdinde görünmektedir.
   Sicil affı 2017 bir dönemin önemli konusuydu ancak artık rafa kalktı diyebiliriz.
   Yapacağınız şey bu kaydı koyan Banka üzerinden silinmesi üzerine talepte bulunmak olacaktır.

 24. Mrb bnm 2014 yda 2015 bankaya ödeyemediğim rakam vardı banka avukata verdiği gibii ödemeleri bitrdn hepsini ödedim ama malesef avukata gittiği için kırmızı kalem yemışim ama suan hiç bi borcum yok ama bana aff gelirmi acaba biliginiZ varmıdır acaba çok merak ediyorum

  • Ragıp Bey,

   Aslında 2017 sicil affı kkb skorunuzda düzeltme için çok olumlu bir adımdı. Tarih olarak kaçırmışsınız ve yakın bir zamanda böyle bir uygulama daha gelir mi bilemiyorum. 5 yıl boyunca karşınıza çıkacak bir sorun “kırmızı kalem problemi”. Kısa vadede yapabileceğiniz farklı bir şey yok maalesef.

 25. Merhaba, ben önce iş bankası(2012), daha sonra da akbank’ta takibe düştüm(2014). Bir yıldır çalışıyorum (maaşımı akbank’tan alıyorum). ama ona rağmen kredi kartı dahi alamıyorum. kredi notum 0. bilgilendirirseniz sevinirim. iyi günler…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+