Banka Kredi Notu Nasıl Yükselir

Banka kredi notu finans sistemi içinde kişilerin kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı başvurularında ön elemeyi yapan bir puanlama sistemidir. Bu puanlama Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılır ve Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalara dağıtılır/paylaşılır. Bu bilgiler göz önünde bulundurularak kişinin kredi değerlendirmesi yapılır.

Banka kredi notu ile birlikte bir ön elemeden geçirilen kişilerin skoru 2013 yılından itibaren sadece bankalar ile paylaşılmıyor. Kredi Notu Sorgulama sistemi ile Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi sitesi üzerinden bu sorgulama gerçekleştirilebilir.

Hem gerçek kişi hem de tüzel kişiye yapılacak bu sorgu neticesinde öğrenilen puan arttırılabilir.

Kredi notunun belirlenirken birkaç temel etken vardır.

Bunlar :

 • Kişinin son 1 yılda yapmış olduğu başvuru sayısı
 • Kişinin açık kredi sayısı, taksitleri ve ödeme düzeni
 • Kişinin kredi kartı sayısı, ödeme düzeni
 • Kişinin kredili mevduat hesabı, ödeme düzeni
 • Risk/Limit doluluğu
 • Kefil olduğu kişilerin ödeme performansı

Düşük puana sahip kişilerin ortak bir sorusu var : “Kredi puanı nasıl yükseltilir?” Bunun temel cevabı tüm kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçlarının tamamen kapatılmasıdır. Bu şekilde bir ödeme söz konusu olsa bile kredi notu ertesi gün tavan yapmayacaktır. Her şekilde periyodik güncellemeler ile artan kredi puanı ortalama 3 ile 6 ay arasında gözle görülür bir artış sergileyecektir.

Güncel gelen kredi puan uygulamasına göre yatırılan tutarlar, düşen kredi riskleri için uzun süreler beklemeye gerek kalmadı. Kredi notunu gösteren değerler içinde GBB geldi. GBB gecikmiş banka borcu anlamına gelmektedir ve günlük olarak takip edilmektedir. Örneğin bugün yatırılmamış bir Banka borcu varsa kredi notunuzun içinde bu görülmektedir. O gün içinde yatırılırsa ertesi gün bu değer silinir ve kredi puanınıza olumlu anlamda etki etmeye başlar. Elbette 3-6 ay dönemlerinde oturmuş bir kredi puanı konuşuruz. Ancak günlük tahsilatlar da artık kredi puanınıza etki etmektedir.

Peki borçlarımın tamamını kapatamıyorum ancak yine de kredi puanımı arttırmak istiyorum. Bu mümkün mü?” diye soruyorsanız bunun da kısmen mümkün olabileceğini söyleyebiliriz. Şöyle ki.. Özellikle kredi kartı ödemelerinde yapacağınız asgari ödemeler bile skorunuzu yavaş yavaş yukarıya çekecektir. Çünkü ödemek, hiç ödememekten çok daha iyidir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey sürekli yeni başvuru yapmamanız olacak. Yeni yapılanma ve formülasyon ile birlikte her başvuru oluşan kredi notunu aşağıya çekmektedir. Kişilerin bir bankadan sonuç alamadıktan sonra başka bir bankadan kredi almak istemeleri ve bunu sürekli tekrar etmesi maalesef kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

5 Yorum

 1. kredi notu nasıl öğrenilir

  11 Ekim 2015 at 13:47

  Kredi notu findeks sitesi üzerinden öğrenilebiliyor diye biliyorum ama burada kredi notunu arttırmak için danışmanlık hizmeti veriliyor. Sizin verdiğiniz bilgilere eş değer bilgiler verdiğini düşünüyorum. Kredi notu arttırmanın yollarını verdiğiniz için teşekkürler.

 2. Özgür Şahin

  11 Ekim 2015 at 18:40

  Kesinlikle haklısınız. Kredi notu öğrenme anlamında Findeks ve KKB siteleri önemli bir referans. Ancak kişinin banka kredi notunu öğrendikten sonra ne yapacağı ve bunu nasıl arttıracağı daha önemli. Bu konuda da sorularınız varsa yanıtlamaya çalışırız.

 3. ERICFINANCEE@GMAIL.COM

  13 Eylül 2017 at 22:35

  Acil kredi temasi

 4. Emrah akkoc

  10 Mayıs 2018 at 02:22

  Selamun aleykum bende kirmizi kalem yedim bankalardan 4 sene oldu her aklima geldiginde deniyorum kredi karti basvurusunu onaylanmiyo napmam gerekiyo yardim edermisiniz.

  • Banka Notu

   21 Mayıs 2018 at 21:23

   Emrah Bey,

   5. yıldan itibaren kırmızı kalem yediğinizi hiçbir Banka görmüyor zaten.
   Bu durumda sizler nakit karşılıklı veya nakit teminatlı kredi kartı başvurusu yaparak kendinize bir kredi puanı oluşturabilirsiniz.
   Bu süreci hızlandırabilir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+