Anasayfa » Krediler » İhtiyaç Kredisi Almak Kaç Gün Sürer

İhtiyaç Kredisi Almak Kaç Gün Sürer

Bankaya başvurunuzu yaptıktan sonra ihtiyaç kredisi kaç günde sonuçlanır sorusunun cevabı aslında basittir. Cevap “Aynı gün sonuçlanması gerekmektedir.” Eğer bireysel kredi başvurunuzun sonucu uzuyor, sizi öteleyen cevaplar alıyorsanız başvurunuzu yeniden sorgulamanız gerektiğini hatırlatırız 🙂 Bu durumda başınıza gelen iki şey olabilir. Yapmış olduğunuz ihtiyaç kredisi başvurunuz ret edilmiştir. Ancak size söylenmemiştir. (Kredi ret sebepleri yazımıza mutlaka göz atmanızı öneririz.) Ya da kredi başvurunuzun girişi müşteri temsilciniz tarafından hala yapılmamıştır.
Özellikle bankalardaki ihtiyaç kredisi sonucu eskisi gibi günlerce sürmüyor. BDDK’nın almış olduğu kararlar gereği artık kredi vadeleri 36 ayı geçememektedir. Kredi değerlendirmesindeki en önemli kriterlerden birisi olan taksit/gelir oranı da göz önüne alındığında kredi başvurusunun sonuçlandırılması en fazla 1 gün sürmektedir.

Daha önceden takibe düşmüş krediniz olmuşsa, kredi borçlanmanız yüksekse, kefil olduğunuz birinin kredi ödemelerinde gecikme varsa, kısacası banka kredi notunuz düşükse ihtiyaç kredisi başvurunuz bir otomasyon sonucunda otomatik olarak “olumsuz” gelecektir. Müşteri temsilciniz kredi başvurunuzu olumlu sonuçlandırabilmek için yeniden yapacağı girişte, kredinizin olumsuza düşme nedenlerini açıklayan bir yazı yazacak ve kredinizi yeniden değerlendirmeye düşürecektir. İşte bu noktada kredinizin sonuçlanma süresi uzayabilir. Nihayetinde kredinizi değerlendiren birim ilâve teminat almak isteyebilir. (Kefil, ipotek, nakit blokaj vs. gibi)

Tüm istihbarat adımlarından başarılı geçen bir kredi başvurusunun, taksit/gelire takılmadığı, banka notunun iyi olduğu bir durumda sadece nüfus cüzdanı ile başvuru yapmanız bile yeterli olacaktır. KKB’nizdeki kredi kartı ve ödeme yaptığınız taksit tutarlarından bir gelir hesap edilecek ve bu gelir üzerinden ihtiyaç kredisi talebiniz anında sonuçlanabilecektir.

Dijitalleşen dünyada kredi başvurusu artık çok kolay. Ancak bu tip kredi başvurularını yaparken banka kredi notunuzun düşeceğini de unutmayın lütfen. Her başvuru banka notu skorlamasına etki etmektedir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

2 yorum

 1. Kredi almak istiyorum

  • Sevilay Hanım,

   Kredi almak için birkaç başvuru yöntemi var. Hepsini deneyebilirsiniz.
   – Başvuru yapmak istediğiniz bankanın internet sitelerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz.
   – Şubelere giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz.
   – İlgili bankaların mobil uygulamalarını kullanarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.
   – Bankaların ATM’leri kredi başvurusu alabiliyor. Bunu deneyimleyebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+