Findeks Notuna Göre Kredi Almak

3
Sponsorlu Bağlantılar

Bankaların kredilendirme süreçlerinde referans olarak kabul ettiği ve genel kabul gören en önemli kriter kredi notu diyebiliriz. Tanımın kredi puanı, kkb skoru, banka notu, kredi skoru, findeks puanı, findeks notu olarak kullanıldığını görsek de hepsi aslında “kişinin bankalara karşı borcunu ödeme performansını” göstermektedir. Günümüzde bireysel bankacılığın gittikçe şubecilik düzeyinden çıkıp, hazır limitlerin döndüğü ve alternatif dağıtım kanallarına yoğunlaştığı görülüyor. Gelinen bu noktada bankalar ellerini çabuk tutuyor ve hemen hemen her ay ön onaylı ihtiyaç kredisi limitleri çıkarıyor. Hatta bunun yanında ön onaylı taşıt kredisi limiti, ön onaylı konut kredisi limiti bile mevcut. Kısacası hayat “sen git evini al, taşıt bayisinden taşıtını al.. kredin bende hazır!” noktasına gidiyor.

Kredi notu puan tablosu 0 – 1900 (sıfır ile bindokuzyüz) arasındaki değerlerden oluşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Kredi NotuGüvenRenk
0 – 799Çok riskliKırmızı
800 – 1299Orta riskliTuruncu
1300 – 1499Az riskliSarı
1500 – 1699İyiAçık yeşil
1700 – 1900Çok iyiKoyu yeşil

Ön onaylı limitler nasıl oluşuyor?

Temelde baz alınan kriterin banka notu olduğunu söylemiştik. Peki kredi notuna göre kredi veren bankalar hangileri ve kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim sorularına da cevap vermeye çalışalım.

Findeks notumu nasıl öğrenebilirim ile ilgili birçok yazı yazdık. Artık sms ile kredi notunu öğrenmek bile mümkün. Kredi notunuzu öğrendikten sonra notunuzun hangi aralığa geldiği ve genel olarak Bankanın bu nota nasıl baktığını yukarıdaki tablomuzdan anlayabiliriz. Findeks notuna göre kredi almak aslında çok basit bir sistemle işliyor. Eğer 1500 üzerinde bir nota sahipseniz ve borçluluk durumunuz düşükse olası ihtiyaç kredisi limitlerinizin 30.000 TL – 50.000 TL aralığında olması çok yüksek. Kredi talep eden biri için KKB kredi skoru kaç olmalı sorusunun da cevabı oldu. KKB notuna göre kredi veren banka sayısı da yükseldi. Artık hemen hemen tüm banka

Asıl önemli olan ve siteye de oldukça fazla gelen sorulardan birisi de kkb puanım neden düşüyor. Eğer borçlarınızda düzensiz bir ödeme periyodunuz varsa, limit doluluğunuz (kredi/limit) fazlaysa ve en önemli konulardan biri kredi başvuru sayınız yüksekse kkb puanınız düşer ve düşmeye devam eder.

Önceki İçerik72 Ay Yapılandırma Kredisi Ödenmezse Ne Olur?
Sonraki İçerikPOS Makinesi Nasıl Alınır ve POS Komisyonları
2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

3 YORUMLAR

    • Ahmet Bey,

      Kredi notunuz yüksek değil. Hatta bankalar için gri alan denilen alana ait bir not.
      SMS başvurusu yapmanız şansını daha da zorlar ve sizi çıkmaza götürür. Banka üzerinden, gelir belgeleriniz ile kredinizi değerlendirmek çok daha anlamlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.