Anasayfa » Findeks Kredi Notu » Findeks sitesinden banka kredi notu öğrenme

Findeks sitesinden banka kredi notu öğrenme

Findeks Kredi Notu bankaların kredilendirme sürecinde kullandığı bir referans skorudur. Hem gerçek kişi hem de tüzel kişiler için skorlama yapılmaktadır. Findeks ile birlikte kişinin ödeme performansı net olarak skorlanmakta ve bu kredi puanına göre ödeme düzeni yeniden gözden geçirilebilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu 9 büyük bankanın ortaklığı ile kurulmuştur. Bu bankalardan alınan veriler ışığında ortaya bir skor çıkmakta ve bu skor ile kredilendirilme süreci daha kolaylaşmaktadır. Burada almış olduğunuz skor değişkenlik göstermektedir. Yapmış olduğunuz düzenli ödemeler, başvuru adetleri gibi birçok faktör kredi notunuzu arttırır veya düşürür.

Findeks adı altında yeni bir marka altında sunulan bu hizmet geçmişte KKB (Kredi Kayıt Bürosu) altında verilmekteydi. Dolayısı ile kredi notu www.kkb.com.tr adresinden öğrenilebildiği gibi www.findeks.com.tr adresinden de öğrenilebilir. Sitede TC Kimlik, aile sıra numaranız ve doğum tarihinizin girişini yaptıktan sonra vermiş olduğunuz cep telefonuna bir doğrulama kodu gelmektedir. Bu kodu da sisteme doğru girdikten sonra banka notunuzu öğrenebilirsiniz. Hatta Türkiye ortalamasının altında olup, olmadığınızı da görebilirsiniz. Elde ettiğiniz diğer bir sonuç da, verilen skalada çok riskli, az riskli, orta riskli ve güvenilir seçenekleri ile birlikte hangi dilimde yer aldığınızı öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda son 6 aya ait kredi notunuzun performansını da grafik olarak görebilirsiniz.

Findeks sitesi üzerinden kredi notu ücreti ne kadar?

İlk sorgulama ücretsizdir. Ancak daha sonra yapacağınız düzenli sorgulamalar için birkaç paket bulunmaktadır. Findeks kredi notu öğrenme paketleri adresine buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Dünyada derecelendirme yapan birçok kurum kuruluş mevcuttur. Findeks bu kuruluşlar benzeri yapılan/oluşturulan bir projedir. Türk Bankacılığının kredi verme, kredi kartı girişi, kredili mevduat hesabı açma işlemlerinde eşik/referans olarak kabul edilen kredi notu Findeks alt yapısı ile öğrenilebilir. Bu bilgiler aylık olarak güncellenir.

Findeks üzerinden kredi puanı öğrenilebileceği gibi günümüzde artık e-devlet sitesini de kullanarak, yine Findeks alt yapısı kullanılarak, güncel risk/limit ve Banka bilgilerini edinmez mümkün. E devlet üzerinden kredi puanı öğrenmek oldukça basit ve kullanımı kolaydır. Bizler kredi notunu öğrenmek isteyen kişilere her iki sitenin kullanımı da yapmasını ve bu bilgileri karşılıklı teyit etmesini öneriyoruz.

Aşağıdaki yönlendirmeyi izleyerek Findeks üzerinden banka notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kayıt olma işlemini findeks.com.tr adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek yapıyorsunuz. Kayıt olurken tüm alanları doğru doldurduğunuza dikkat ediniz. Aksi halde tüm alanı tekrar doldurmak durumunda kalabilirsiniz. T.C. kimlik bilgilerinizle kayıt olurken telefon numaranıza bir şifre gönderilir ve bu şifre ile sizin eşleşmeniz sağlanarak sisteme üyeliğiniz kabul edilir.

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra sağ üst kısımdan “Giriş Yap” sekmesine tıklayarak bilgilerinizi giriniz ve telefonuna gelen onay kodu ile birlikte karşınıza kredi notunuz gelecektir. Bu sizin bankalarda kredi alabilmeniz için var olan puanınızdır.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

3 yorum

 1. Benim 2009 senesinden hsbc bankasına 4000 tl kart borcum vardı diğer borçlarımı taksitlendirdiğim için bu borcumu hala ödeyemedim bu borcum 2015 senesinde findeks ten silinmişti bu gün rapor aldığım da geçen hafta yine kanuni takip diye sisteme düştüğünü görünmeye başladığını gördüm sizden öğrenmek istediğim 2015 de silindiği halde 9 sene sonra tekrar neden görünüyor ayrıca ben bankayla anlaşıp bu ödersem sistemden hemn silinirmi yoksa ödediğim halde bir 5 sene daha gözükecekmi yardımınız için şimdiden teşekkkür ederim NOT:borcu ödeyip veya taksitlendirip sistemden hemen silinmesi için nasıl bir yol izlemeliyim ayrıca punım 1675 puanım yüksek ama bu 2009 sensinde ki borcum sisteme yeniden girdiği için kredi çekmemde sorun olurmu

  • Birol Bey,

   Yanlış kkb sonuçları veya kkb itirazları için yapacağınız alternatif çözümler mevcut.
   Maalesef pratikte (çok az da olsa) böyle yanlış sonuçlar üretebiliyor sistem. Bunun için kkb notuna nasıl itiraz edebilirim yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

 2. Sayın yetkili/yetkililer
  Uzun zamandır kredi notumda her ne varsa gerek kredi kartı taleplerimde gerek bireysel ve gerekse şirketim olarak bankalardan kredi taleplerim olduğunda her zaman olumsuz cevap almaktayım.
  Bu hususun yaklaşık 9 yıl öncesinde sahibi ve yönetim kurulu başkanı olduğum şirketlerimin 2008 Dünya Global krizinden kaynaklı ekonomik güçlük içine düştüğü Çek, Senet gibi ödemelerde problemler yaşandığı söz konusu olmuştu. Aynı zamanda SGK ve VERGİ borçları da oluştuğu gerçeği olabilir. 2011 yalında şirketlerdeki tüm haklarımı hislerimi çocuklarıma devretmiş olduğumu belirtmek isterim.
  Benim bu hususta yardıma ve kredibilitemin düzeltilmesini talep etmekteyim.
  Söz konusu kredi notumun olumsuzluğunu gösteren bilginin nerede tutulduğunu bilmemekle birlikte silinmesini arzu etmekteyim. Bu hususta yardımlarınız olabilirmi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+