Anasayfa » Banka Kredi Notu » Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı?

Gelen yorumlar ve sorulan sorulardan yola çıkarak kredi notum en az kaç olmalı konusuna açıklık getirmek ve kredi notunu yükseltme teknikleri hakkında ufak da olsa birkaç pratik bilgi vermek istiyorum. Kredi notu nedir ve kredi notunun niçin önemli olduğu konusunda geçmişte birçok defa bilgi verdik ama kısaca ve çarpıcı açısından şu şekilde yeniden tanımlayabiliriz. Kredi notu Bankalar nezdinde sizi anlatan, kredi başvurunuz hakkında referans değeri yaratan ve hatta “krediniz hazır” veya “krediniz ret” dedirten en önemli kriterlerden birisi. Dolayısı ile kredi notu öğrenmek ve kredi notunuzu bilmek kredi kullanmanız, kredi kartı başvurusu yapmanız veya kredili mevduat hesabı açtırabilmeniz açısından önemlidir.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi notu 0-1900 arasında bir değerden oluşmaktadır. Eğer geçmişinizde hiçbir banka tecrübeniz/deneyiminiz yoksa kredi notu sorgulama sonrasında gelecek değer “0” olacaktır. Kredi notunuzun olmaması Bankalar açısından olumlu bir şey değildir. Geçmiş ödeme performansını görmediği birine borç vereceği gibi basit bir mantıkla kredi ilişkisini kurarsak “güven” ve “acaba geri öder mi” soruları normal olarak akıl karıştırır. Bu da kredinin olmama ihtimalini kuvvetlendirir.

Türkiye ortalamasına bakıldığında kredi notu ortalaması 1.400 seviyelerindedir. Eğer kredi notunuz 1.400 üzerindeyse ortalama üzerinde bir kredi skoruna sahipsiniz diyebiliriz. Bu sonuç sizi birçok açıdan olumlu refere edecektir.

Kredi notu en az kaç olmalıdır

Özellikle KKB’nin kendi sitesi olan Findeks üzerinden findeks kredi notu sorgulama işlemini yaptığınızda Türkiye ortalamasının neresinde olduğunuzla ilgili bilgi alırsınız. Burada verilen grafik ortalamaya göre notunuzun yerini belirtir. Teorik olarak 1.400 (Türkiye ortalaması) altında kalan her not aslında olumsuzdur. Kredi notunuz ne kadar 1.400’e yakınsa o kadar kötünün iyisisiniz anlamına gelir.

Kredi notumu nasıl arttırabilirim

En çok sorulan sorulardan birisi de düşük kredi notu nasıl artar. Aslında daha önce birçok defa cevapladık ancak yeniden basit maddelerle özetlemeye çalışalım.

Kredi notu arttırma yolları

  • Nakit karşılıklı kredi kartı (teminatlı veya teminatsız) veya kredili mevduat hesabı açtırıp, düzenli ödeme yapmaya başlamak.
  • Eğer açık krediniz veya kredi kartınız varsa asgari 3 ay düzenli ödeme yapmak
  • Kredi notunuz çok düşükse “illa bu krediyi alacağım!” zihniyeti ile başvuru sayınızı arttırmamak
  • Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı risklerinizi limit seviyelerinde kullanmamanız. Teknik olarak risk/limit doluluğunuzun düşük olması

… gibi maddeleri sıralayabiliriz.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

2 yorum

  1. Güzel ve yararlı bir paylaşım olmuş

    • Teşekkürler.
      Kredi notu ne olur, kredi notu en az kaç olmalı, düşük kredi notu nasıl arttılır gibi birçok yazımız var. Hepsinin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+