Anasayfa » DenizBank » Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileri

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileri

Gelir belgesiz kredi almak artık birçok bankada mümkün. Sistemin temelinde baz alınan kredi başvurusu yapan kişinin banka kredi notudur. Daha önceden bireysel kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı kullanmış müşterilerin göstermiş oldukları ödeme performansına istinaden aldıkları nota banka kredi notu denir. Bu notun belirli bir skorun üzerinde olması halinde otomatik bir limit oluşmaktadır.

Oluşan hazır kredi limiti nasıl hesaplanmaktadır?

Ortada herhangi bir gelir belgesi yokken, kişinin gelirinin banka bir şekilde hesaplar. Haliyle onaylanan limitler, hesaplanan bu gelir üzerinden belirlenecektir. Bankalar bu geliri hesaplarken kişinin açık olan kredi kartı limitlerini baz alırlar. Özellikle en yüksek 3 kredi kartı limitini toplayıp, 3’e bölerek (ortalama gelir) kişinin gelirini belirlerler.

Örneğin ;

Kişinin 5.000 TL, 3.000 TL ve 4.000 TL limitli olmak üzere 3 adet kredi kartı mevcuttur. Limit toplamları 12.000 TL’dir. Banka kişinin gelirini hesaplarken bu 3 kredi kartının toplam limitini 3’e bölerek gelir hesaplamaktadır.

5.000 TL + 3.000 TL + 4.000 TL / 3 kredi kartı = 4.000 TL gelir/ay

Bankalar tespit ettiği bu gelirden, açıkta olan kredi taksitlerini de düştükten sonra tasarruf edebileceği (kredilendirebileceği) aylık geliri hesap eder ve buna göre bir limit oluşturur.

Maksimum vade 36 ay olacağı için verilebilecek üst limit de 3 aşağı 5 yukarı artık hesaplanabilmektedir.

Limitin oluşmasında açık olan kredi kartlarından ziyade kişinin banka kredi notu da oldukça önemlidir.

Özellikle bankaların kredi notu, kredi notu oluşurken etki eden etmenler/değerler üzerinden bir sistematik oluşturması ve buna özel limitler oluşturması günümüzde çok karşılaşılan bir uygulama oldu. Bankaların kötü kredi oranlarına baktığında bunu kompanse edecek bir alt yapı ile de devam ettiklerini görüyoruz. Ayrıca müşteri açısından da gelir belgesi olmadan kredi alabilir miyim gibi soruları kaldırıyor olması, birçok bilgi ve belge toplamadan sorununu kolay ve hızlıca çözümlüyor olması da çok güzel.

Gelir Belgesiz kredi veren bankalar hangileri?

Şu an Denizbank, Garanti Bankası, Finansbank ve TEB (Türk Ekonomi Bankası) gelir belgesiz kredi vermektedir. Bu kredileri almak için sadece nüfus cüzdanınız ile gitmeniz yeterlidir.

Gelir Belgesiz krediyi kimler kullanabilir?

Çalışmayan kişiler, ev hanımları, öğrenciler, çiftçiler, gelir belgesini an itibariyle almak istemeyen/almayan kişilerin tamamı bu krediyi kullanabilir. Bankanın ön onayından geçen tüm limitler nüfus cüzdanı ibraz ederek kullanılabilir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+