Anasayfa » Krediler » Kobi KGF Kredi ve 2022 KGF Paketleri

Kobi KGF Kredi ve 2022 KGF Paketleri

Kobi KGF kredileri ve 2022 KGF paketleri bu yılın en önemli desteklerinden birisi olacağı aşikar. Türkiye’nin ekonomik durumu malum. Dünyadaki faiz oranları, Türkiye’nin ekonomik göstergeleri gibi veriler kıyaslandığında özellikle kamu bankalarının düşük faizli kredi verme hareketi ancak ellerinde kaynağın kısıtlı olması, diğer taraftan krediye erişimin teminat üretilebilmesi açısından kıt olması gibi sebeplerden dolayı kaynak bulmak oldukça zor hale geldi. Benzeşen durumlarda ilk akla gelen sorulardan bir tanesi kgf kredileri açıldı mı oluyor. Güncellenen ve hayatımıza yeni giren 2022 kgf paketlerinden bahsetelim ve akıllardaki soruları yanıtlayalım isterseniz :

KGF teminatlı kredi nedir

KGF teminatlı krediler üzerine geçmişte birkaç yazı yazdık. Öncelikle bunların detayı için ilgili yazılarımıza göz atmanızı öneririm. Ancak kısadan hisse şöyle özetleyebilirim. Hazinenin/Devletin söz konusu krediye kefil olmasıdır. Bunun karşılığında sizden proje özelinde kefalet komisyonu alınır. Süreç ilgili Bankanın tahsis biriminde değerlendirilir ve onayı halinde, şartların sağlanıp sağlanmadığının kontrolü yapılır ve kredi kullandırımı gerçekleştirilir.

Yeni KGF paketi 2022

Yeni KGF paketi 2022 yılı içinde 3 ayrı proje şeklinde geldi. Bunlar :

  • İşletme Harcamaları Destek Paketi
  • İhracat Destek Paketi
  • Yatırım Destek Paketi

Her paketin kendi içinde kullanım şartları, kefalet protokolleri ve Bankalar nezdinde kullanılabilecek üst limitleri mevcut.

KGF İşletme Harcamaları Destek Paketi

KGF işletme harcamaları destek paketinde kullandırılacak toplam kefalet tutarı 10 milyar TL. Ödemesiz dönem 6 ay ve azami vade 30 ay. En önemli özelliği banka kartına bağlı taksitli kredi olarak kullanılmak zorunda olması. Ne demek “banka kartına bağlı kgf kredisi?” Krediniz ilgili şartlarda (vade, oran vs) kullandırılıyor ve Bankanın açmış olduğu kredi kartına ödeme yapılıyor. Bundan sonra kredinizin kullanımı sadece size verilen kart üzerinden gerçekleşebiliyor.

Toplamda 10 milyar TL kredi dağıtılacak ancak firmanızın cirosuna göre kullanabileceğiniz üst limitler sınırlandırılmış durumda.

0 – 3 mio TL cirosu olan firma 500 bin TL, 3-8 mio TL cirosu olan firma 1 mio TL, 8-25 mio TL cirosu olan firma azami 2.5 mio TL kredi kullanabilecek.

KGF İhracat Destek Paketi

KGF ihracat destek paketi kapsamında tüm Bankalarca kullanılabilecek toplam proje limiti 25 milyar TL. 6 ay ödemesiz, azami dönem 24 ay vadeyle sınırlandırılmış durumda. Kredi hem nakit hem de EximBank’a verilecek teminat mektupları olmak üzere gayri nakit olarak kullanılabilmektedir.

İlgili krediler TL/YP cinsinden kullanılabilecek. Kıymetli maden veya döviz alımında kullanılamaz. Sadece yeni veya ilave kredi talepleri kullanılabilir. Tek seferde 20 bin TL üzeri fatura veya sözleşmeleri beyan edilir ve 3. kişilere gönderilir. %1 kgf komisyonu vardır. Faiz oranı değişkendir ve TL-REF oranına endekslenmiştir. TL-REF faiz oranına BİST adresinden günlük bakılabilir. TL-REF + 1 şeklinde kullanımı olacaktır.

Bu paket kapsamında 0-10 Mio TL cirosu olan firma 5 Mio TL, 10-25 Mio TL cirosu olan firma 15 Mio TL ve 25-125 Mio TL aralığında cirosu olan firma azami 25 Mio TL kredi kullandırımı gerçekleştirebilir.

Sadece aktif ihracatçılar değil; KOSGEB kapsamında potansiyel ihracat firmaları da ilgili projeden yararlanabilecektir.

KGF Yatırım Destek Paketi

KGF yatırım destek paketi kapsamında tüm Bankalar nezdinde kullanılabilecek üst limit 25 milyar TL’dir. Bu proje altında ilgili kredi iki ayrı şekilde kullanılabilecek. İlki işletme kredileri için yatırım destek paketi, ikincisi yatırım kredileri. Eğer işletme kredileri şeklinde kullanılırsa azami 6 ay ödemesiz dönem, toplam 36 ay vadede kullanılacak. Yatırım kredisi şeklinde kullanılacaksa 24 ay ödemesiz dönem, 120 ay üst vadede kullanılabilecek.

Yatırım destek paketi kapsamında yatırım kredisi tutarı yararlanıcının planladığı/taahhüt ettiği yatırımın %70’ini aşacak bir kredi kullandırılamaz. KGF kefalet oranı %90’dır. Yine TL-REF endeksli kredi kullandırımı gerçekleştirilir.

Ciro bazlı üst kullandırım sınırları mevcuttur. 0-10 Mio TL ciro aralığında 12.5 Mio TL, 10-25 Mio TL ciro aralığında 25 Mio TL ve 25 Mio TL üzeri cirosu olan firmaların 35 Mio TL üst kullanım sınırı mevcuttur.

KGF kredisi için gerekli evraklar

KGF kredisi için gerekli evraklar tek düze değildir. Her paket için ayrı evrak seti mevcuttur. Bankanın kredi tahsisi boyunca istediği mali verileri, şirkete ait resmi evrakların haricinde kredi onayından sonra KGF kuruluşunun istediği belgeler mevcuttur. Bankanız/Şubeniz ile görüşerek bunları öğrenmek de fayda vardır.

KGF Kredi sorgulama

KGF kredi sorgulama sürecini maalesef firmalar/kişiler yapamazlar. KGF ortağı/partneri olan Bankaların yetkilendirilen kişilerine KGF panellerine bağlanmak üzere kullanıcı adı ve şifre verilir. Bu kullanıcı adı ve şifre üzerinden başvuru yapılır, yapılan başvuru sorgulanır, ne aşamada kontrol edilir.

2022 KGF kredileri çıkınca, çıkan paketleri ve detayları sizlere aktarmak istedik. Yazılan bilgiler haricinde spesifik sorularınızın olması halinde konu altından iletebilirsiniz. Yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+