Anasayfa » Krediler » Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma nasıl olur?

Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma nasıl olur?

Konut kredisini başka bankaya taşıma işlemine bazı bankalar konut kredisi transferi de demektedir. Aslın temeli ve mantığı hepsinde aynıdır. Temel maksadı daha düşük faiz oranı olan bankaya, mevcutta ödediğiniz konut kredisini aktarma işlemine denir.

Konut kredisi başka bankaya devretme şartları genel olarak tüm bankalarda aynıdır. Genelde yüksek faiz oranı ile kullanmış olduğunuz konut kredisini, güncelde faiz oranlarının düşmesi halinde, taksit tutarlarını daha aza indirmek ve toplamda ödediğiniz kredinin geri dönüş tutarını (maliyetini) aşağıya çekmek maksadıyla yapılır.

2016 yılı konut kredisi faiz oranları yıl başında oldukça yüksekti. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi konut kredisi faiz oranlarının düşeceği yönünde bilgi verdik. Her ne kadar bu tip faiz oranları hakkında kesin ve kati konuşmamak gerekiyor olsa da ekonomik göstergeler faiz oranlarının aşağıya ineceği yönündeydi. Özellikle siyasi irade, inşaat sektörünün hareketlenmesi ve bu sektörün birçok sektör için lokomotif olması nedeniyle konut kredisi faiz oranları tarafında faiz indirimi talep etmesi nihayet etkisini göstermeye başladı.

Peki yılın başında yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanan kişiler konut kredisi faiz oranları düşünce ne yapacak?

Çözümü çok basit. Ya aynı banka içinde konut kredisi yeniden yapılandırma ile faiz oranını düşürecekler ya da farklı bir bankaya konut kredisi taşıma işlemini gerçekleştirecekler.

Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri konut kredisini başka bankaya taşıma masrafları olacaktır. Eğer başka bir bankaya taşıyacaksanız, satın almış olduğunuz konuta ait yeniden ekspertiz (konut kredisi ekspertizi nasıl yapılır) yaptırılacak, avukat masrafı ödeyecek ve dosya masrafı ödeyeceksiniz. Aynı bankada konut kredisi yapılandırılırsa bu tip maliyetler çıkmayacaktır.

Konut kredisi yapılandırması aynı bankada da olsa, farklı bankaya konut kredisi taşıma işi de yapılsa %2 erken kapama komisyonu ödenmektedir.

Sonuç olarak ; başka bir bankaya konut kredisi transferi işlemi gerçekleştirirken kredinin toplam maliyetine mutlaka göz atılmalı, diğer masraflarla birlikte yapacağınız taşıma işleminin ne olacağı konusu değerlendirilmelidir. Bu şekilde değerlendirildiğinde her taşıma veya yapılandırma işleminin fayda sağlamadığı görülecektir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+