KOSGEB İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği Nasıl Alınır?

Son günlerde TOBB, KGF, Denizbank ve Ziraat Bankası’nın işbirliği ile oluşturulan Nefes Projesi ile birlikte nefes kredisi başvuru sayısı oldukça fazla. Bu projede kullandırılacak olan 5 MIA TL gibi bir büyüklüğün ekonomiye can vermesi bekleniyor. Diğer taraftan da ülkemizin diğer çözüm ortakları boş durmuyor ve ülke ekonomisinin lokomotifi olan Kobilerimize destek vermeye devam ediyor.

Özellikle kobilere ucuz kredi, kobilerin finansman ihtiyacına çözüm, kobi işletme sermayesi bulma, kobilerin bankalara ödemiş olduğu faizlere destek olma gibi sıralayabileceğimiz birçok nedenden dolayı KOSGEB de duruma el attı ve kosgeb işletme sermayesi kredi faiz desteği programını açıkladı.

Hal böyle olunca kosgeb faiz desteği nasıl alınır, kosgeb kredi faiz desteği 2016 ve kosgeb anlaşmalı bankalar gibi akılda kalan sorulara cevap vermek ve kosgeb işletme sermayesi kredi faiz desteği kredisi nasıl alınır konusunda yazmaya karar verdik.

KOSGEB’in açıklamasına göre bu krediden 15 bine yakın kobinin faydalanması beklenmektedir. Ancak bu programın en cazip tarafı ödemesiz dönem ve toplam vadesi olacak gibi duruyor. Çünkü kosgeb işletme sermayesi kredi faiz desteği şartları içinde 12 ay ödemesiz dönem ve kalan vadelerde 3’er aylık dönemlerde ödenecek şekilde toplam 36 ay vade olduğu açıklandı. Kredide ödenecek olan toplam faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacağı beyan edildi ve kosgeb işletme sermayesi kredi faiz desteği limiti azami 50 BIN TL olacağı açıklandı.

KOSGEB faiz desteği nasıl alırım diye soran kobinin yapması gereken ilk işlem kosgeb veritabanına kayıtlı güncel beyanname oluşturmak veya kayıt olmak.

Projeye ait başvuruların ne zaman olacağı ile ilgili bir bilgi henüz KOSGEB resmi web sitesinde de belirtilmemişken bazı bankaların firmalara “gelin kredinizi verelim” gibi mesaj ve/veya e-posta yoluyla ulaşmaya çalıştığını öğreniyoruz.

KOSGEB sıfır faizli işletme sermayesi kredisi nasıl başvurabilirim ve KOSGEB sıfır faizli işletme sermaye kredisi programı detayları açıklandı.

Öncelikle müşteri başvurusu adımı var. Yayınlanan ilk tarih 15 Aralık 2016 tarihiydi. Ancak yoğun başvuru ve KOSGEB tarafında başvuru taleplerinin kolay takip edilememesi nedeniyle kosgeb sıfır faizli kredi başvuru tarihi 19 Aralık 2016 Pazartesi günü saat 09:00’a alındı. Başvurular 21 Aralık Çarşamba gecesi 23:59’a kadar devam edecektir.

22 Aralık Perşembe günü başvuru yapan KOSGEB üyelerinin kredileri KOSGEB tarafından değerlendirilecek ve üyelere ön onay ile ilgili sms gelecek.

KOSGEB ön onayı alan müşteriler kosgeb anlaşmalı bankalar ‘a giderek kredi başvurularını yapacaklar.

KOSGEB sıfır faizli kredi ne zaman bitecek sorusunun yanıtı ise 31 Ocak 2017 olarak ifade edilebilir.

 

 

2 Yorum

 1. reşit

  16 Aralık 2016 at 14:12

  KGFkredisinden faydalanmak için eski kredi borcu olması engelmi,borcu olan TOBB ler kullanamazmı nefes kredisini

  • Banka Notu

   17 Aralık 2016 at 17:43

   Reşit Bey,

   Nefes Projesinde eski borcunuzun olup olmaması ve/veya kredi borcunuzun olması önemli değil. Önemli olan kredi çekebilecek bir yapıya sahip olan, kredi şartlarını sağlayan bir firmaya sahip olup olmadığınız. Nefes kredisini TOBB üyesi olan firmalar, KOSGEB işletme sermayesi kredi faiz desteği kredisini KOSGEB üyesi olan firmalar çekebilmektedir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+