Anasayfa » DenizBank » Nefes Projesi ve Nefes Kredisi Nasıl Alınır?

Nefes Projesi ve Nefes Kredisi Nasıl Alınır?

Denizbank, Ziraat Bankası, TOBB ve KGF ortaklığıyla imzalanan, 2017 yılının ucuz kobi kredisi ve/veya nefes kredisi diyebileceğimiz nefes projesi açıklandı. Yakın zamanda nefes kredisi nedir sorularına gelecek cevabı da ilk cümlemizde verelim istedik.

Özellikle ülke ekonomisinde çok büyük paylara sahip olan, istihdam sağlayan, ihracat ve ithalat rakamlarının önemli bir bölümünü oluşturan KOBİ’lerin ucuz işletme kredisi nasıl bulabilirim sorununa çare olabilecek bir proje.

Nefes kredisini nasıl alabilirim sorusuna şartların TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve KGF tarafından sağlandığını hatırlatarak yanıt vermeye başlayabiliriz. Özellikle KOBİ firmalarının günümüzdeki yüzde onbeş (15%) ve yüzde onsekiz (18%) arasında faiz ile kredi kullandığı göz önüne alındığında nefes kredisi faiz oranı %9.90 / yıl olması çok önemli. Aylık faiz oranı 0.83% ‘a denk gelmektedir.

10.000 TL nefes kredisi 12 ay vade ile alınırsa firma taksitleri ne olur?

Aylık taksitleri 881 TL olacak, toplamda 10.575 TL geriye ödenecektir.

Nefes kredisi hangi bankalar veriyor sorusu sıkça gelecektir. Nefes projesinde yer alan bankalar ZiraatBankası ve Denizbank’tır.

KOBİ kredilerinin en önemli sorunlarından birisi de yeterli teminata sahip olunamamasıydı. Bu nedenden dolayı birçok banka “borçluluğunun yüksek veya yeterli olmasından”, “yeterli özvarlığa sahip olmamasından”, “mali verilerinin yetersizliğinden” gibi nedenlerle krediyi reddediyordu.

KGF Nefes Projesi ile birlikte teminat sorununa da çözüm bulunuyor. Daha önce KGF Hazine Kaynaklı kredilerinde %75 kefalet oranıyla kefalet verirken, proje özelinde, kefalet oranını %85’e çıkarmış görünüyor.

Nefes kredisi şartları belli oldu.

 • Nefes kredisi en fazla 150 bin tl’ye kadar kullanılabilecek.
 • Maksimum vadesi 12 ay olabilecek.
 • Sadece TOBB’a bağlı oda üyeleri faydalanabilecek.
 • Kooperatifler, döviz büfeleri, emlakçılar, faktoring şirketleri, eczaneler, mali müşavirler  ve yeminli mali müşavirler nefes kredisini kimler kullanamaz sorusunun cevabı olacaktır.

Özellikle Denizbank nefes kredisi ve Ziraat Bankası nefes kredisi adı altında çıkacak bu projelerin KOBİ olan firmalara “nefes” vereceği görülüyor. Yapılan açıklamada ilk etapta 5 MIA TL bütçe ayrıldığı ve 80 BIN KOBİ’nin faydalanabileceği ifade edildi. Nefes kredisi alt limiti veya nefes kredisi üst limiti hakkında detay bilgi verilmedi. Ancak limit ne olursa olsun, işletme sermayesi ve ekonomiye yapacağı olumlu katkı yadsınamaz. Denizbank nefes kredisi nasıl alınır, ziraat bankası nefes kredisi başvuru yazılarımızı şartlar oluştuktan sonra yazacağız.

Ülke ekonomisini hareketlendirmesini beklediğimiz projede Nefes kredisini kimler alabilir ve Nefes kredisi nasıl alabilirim sorularıyla ilgili güncellemeler gelmektedir.

 • Sadece TOBB üyeleri kullanabilecek. TOBB’a bağlı ticaret odası üyeleri, ticaret borsası üyeleri ve deniz ticaret odası üyeleri faydalanabilecek. Esnaf odası üyeleri nefes kredisi kullanamayacaklar.
 • Her ilin ve ilçenin dinamiğine göre, TOBB’un ve Odanın kararıyla birlikte, daha fazla esnafa ulaşabilmeyi göz önüne alarak kullanım tutarlarındaki üst limit değişkenlik gösterecek. Örneğin Tekirdağ ilinde üst limit 50.000 TL olabilecekken, Ankara’da 150.000 TL olacak. Nefes kredisi limitleri ilgili henüz kesinlik kazanan bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Nefes kredisi masrafları an itibariyle Bankanın 250 TL, KGF’nin 250 TL ve KGF’nin kefil olduğu tutardan %0.50 kefalet komisyonu ile oluşacak. 100.000 TL kullanılacak bir kredide masrafın 925 TL olması beklenmektedir.

Nefes Projesi neticesinde TOBB’un belirlemiş olduğu ticaret odaları nefes kredisi limitleri ve ticaret borsaları nefes kredisi limitleri 12 Aralık 2016 tarihi itibariyle belli oldu. Toplamda kullandırılacak olan 5 MIA TL krediyi beş farklı etapta dağıtılacağı öğrenilmiştir. Nefes Kredisi başvuru sonuçları için bir an önce nefes kredisi anlaşmalı bankalar Denizbank ve Ziraat Bankası’na gidilmesi gerekmektedir.

NEFES KREDİSİ 2018 DETAYLI BİLGİ İÇİN BU YAZIMIZI OKUYUP, SORULARINIZI YÖNELTEBİLİRSİNİZ.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

103 yorum

 1. Tekirdağ’da yaşıyorum. Tekirdağ ticaret odası üyesiyim. Ne kadar nefes kredisi alabilirim?

  • Tahir Bey,

   Nefes kredisi başvurusu için nefes kredisi limitleri ilden ile, ilçeden ilçeye değişmektedir. Yazımızda da belirttiğimiz gibi bu limitlerin üst sınırlarını il ve/veya ilçe müdürlüklerinde bulunan Ticaret Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Deniz Ticaret odaları belirlemektedir. Odalar iki şekilde limit almaktadır :

   1- İlgili odanın TOBB’ta olan delege sayısına göre TOBB’un genel limitinden doğru orantılı olarak aldığı pay
   2- Nefes kredisi anlaşmalı bankalara yatırdığı mevduat tutarının 10 katı

   Tekirdağ Ticaret Odası nefes kredisi limiti 100 BIN TL olduğu bilinmektedir. Ancak dediğimiz gibi bu rakam istanbul ticaret odası nefes kredisi limiti, izmir ticaret odası nefes kredisi limiti farklı farklıdır.

 2. selam bu kredide kredi puanı göz önüne alınıyormu saygılar

  • Hasan Bey,

   Nefes kredisi kullanırken kredi puanı göz önüne alınıyor. Ancak kredinin olmazsa olmazı değil. Aslında kredinin kefalet ve teminat mantığını anlayabilmek için kgf kefaleti nedir ve kgf kredileri hakkındaki yazımızı (https://www.bankanotu.com/kgf-kredisi-nedir-ve-nasil-kullanilir/) mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

   KKB notu bankaların kredi vermesi için önemli bir referanstır. Ancak bu nefes kredisi amacı finansmana ulaşmada problem yaşayan esnafımızın da bu krediden faydalanmasıdır. Onun için KGF kefaleti devreye girmiş ve kredi ayaklarından birisini oluşturmuştur. Denizbank ve Ziraat Bankası’nın aracılık ettiği bu kredinin teminatı aslında KGF kefaletidir. Kredi tutarının %85’ine kefil olurlar ve bunun karşılığında kredi kullanan kişiden %0.50 (binde beş) komisyon alınır.

   Sonuç olarak kredi notu değerlidir ancak olmazsa olmaz değildir.

 3. izmir foçada restaurant işletmecisiyim kosgep genç girişimci destegini almaya hak kazandım fakat öğrencilik dönemindeki kredi kartımdan dolayı puanım 575 e düşmüş ziraat bankası ticaret odasına kaydolmak gerekir diyor denizbank ipotek istiyor peki bizim gibi asıl nefes almaya ihtiyacı olan işletmecilerin ne yapması gerekiyor devletimizin hergün bagırdıgı küçük esnaf bu fırsattan nasıl faydalanacak bz bu destegin neresindeyizz…

  • Erdem Bey,

   Düşük kkb skoru sahibi olmak aslında nefes kredisi almak ile ilgili probleme engel değil. Tek seçenek denizbank nefes kredisi başvurusu değil. Biliyorsunuz aynı projede Ziraat bankası nefes kredisi de mevcut. Her ne kadar KGF mevcut kredinin %85’ine kefaletini versede nihayetinde kredi riski Denizbank ve/veya Ziraat Bankası’na ait. Haliyle değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasında da birçok kriteri göz önüne alarak yapıyorlar. Tavsiyem ipotekten ziyade, kefil verebileceğiniz biri veya birileri varsa en azından banka riski olan %15’in güçlü bir teminat ile işlemesini teklif etmek olabilir.

 4. Mustafa Özdemir

  Öncelikle nefes kredisi hakkında bu kadar detay bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler. Öğrenmek istediğim şey nefes kredisi başvurusunda hangi evrakların gerekli olduğu. Nereden alacağız? Nefes kredisi başvurusunu nereye yapacağız?

  • Mustafa Bey,

   Yazımızda nefes kredisi başvuru evrakları kısmına bilerek değinmemiştik. Çünkü bunun için oluşan bir bilgi (her ne kadar lansmanı yapılsa da protokoller tam olarak imzalanmadığı için) yoktu. Ancak netleşti ve hatta kullanan firmalar olduğunu biliyoruz. Nefes kredisi başvuru belgeleri için şunları sıralayabiliriz :

   – KGF Başvuru Ücreti yatırıldığına dair dekont
   – TOBB üyesi olduğunuza dair bağlı bulunduğunuz odaya ait “oda üyesi belgesi” – (TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir yazan belge)
   – Vergi Borcuna İlişkin Yazı (vergi borcunun olmaması gerekmektedir)
   – SSK Borcuna İlişkin Yazı (ssk borcunun olmaması gerekmektedir)
   – Güncel Mali Verileriniz (firmanıza ait bilanço, gelir tabloları)

   • 24 yıllık esnafım 22 personel çalıştırıyorum. ssk yapılandırmam var. kredi alamıyorum. benim zaten devlete borcum olmasa krediyi ne yapayım.asıl borç devlete ode ode bitmiyor. birini ödesem ötekini ödeyemiyorum.işe yrayacak krediyi vermiyor.senden alıp sana vericem.nefes almak bize haram.insaları umut verip kandırmayın bari.yazık bize yazık

 5. Yağız altınlı

  Bursada restoran sahıbıyım. Banka puanım yeterlı oldugunu dusunuyorum. Esnaf sanatlarlar odasına kayıtlıyım.nefes kredısınden yararlanmam olasımıdır ve neler yapmam gereklıdırs

  • Yağız Bey,

   Bursa ticaret odası nefes kredisi limiti, Bursa ticaret borsası nefes kredisi limiti oluştu.

   NEFES kredisi TOBB ile yapılan bir anlaşmadır. TOBB üyesi olan 3 oda var. Ticaret Odaları, Ticaret Borsaları ve Deniz Ticaret Odaları. Bu odalara üye olmayan hiçbir esnaf/firma nefes kredisinden yararlanamaz.

 6. merhabalar bende esnafım tekstil sektöründeyim ve ticari sicilim malesef bozuk sgk borcu vergi borcu v.s bu şekilde ticari sicili bozuk esnafda yararlanabilicekmidir? bu nefes kredisinden

  • Alkın Bey,

   Sizlerin de aynı yönde (ticari sicili bozuk olan nefes kredisi kullanabilir mi) soru geldiğini görünce ufak bir açıklama yapma gereğini hissediyorum.

   KGF kefaletinde verilen krediler içinde nefes kredisi yer almaktadır. NEFES kredisine KGF’nin kefil olabilmesi için aradığı şartlardan birisi de vergi ve ssk borcunun olmamasıdır.

   Dolayısı maalesef faydalanamayacaksınız.

 7. merhaba bu kredi nakit değil
  bu doğrumudur

  • Erkan Bey,

   Kredi nakit olarak kullandırılmaktadır. Ancak nefes kredisi şartları gereği kullandırılacak olan krediyle vadeli hesap açılmaması, başka bir kredinin kapatılmaması (kredili mevduat hesapları dahil) gerekmektedir. Burada önemli olan kullanılan kredinin tamamen işletme sermayesi olarak kullanılarak, ekonomiye kazandırılması amaçlanmıştır.

 8. Yine bir Kandırmacanın içerisindeyiz. yeterli teminatı olmayan kobilere diyor tüm açıklamalarda tüm Haberlerde. ancak bankalar kesinlikle teminatsız vermiyoruz diorlar anlasılan yine parası olan şirketler yararlanacak bu kredi den. küçük esnaf sıkıntıdaki esnaf hikaye. Allah Herkesin Yardımcısı Olsun.

  • Haluk Bey,

   Kısmen haklısınız ancak tam olarak bahsettiğiniz gibi değil. Bankalar tabi ki vermiş olduğu kredi tutarının geri ödemesini takip edecekler/etmeliler. Burada teminat sıkıntısı çeken firmalar için KGF taşın altına elini sokmuş görünüyor. Normalde %75 kefalet verirken bu oranını %85’e yükseltmişler ve aldıkları komisyonuda yarıya indirmişlerdir.

   Bu tam olarak şu demek :

   100 BIN TL kredi kullanan bir firmanın 85 BIN TL’sinin banka teminatı KGF kefaletidir. Geriye kalan 15 BIN TL kısım için bankanın teminat istiyor olması da normal diye düşünüyorum.

   Diğer taraftan ;

   Verilen kredi küçük esnaf için değil. Ticaret Odası üyelerine yönelik. Tam olarak bahsettiğiniz gibi herkes yararlanamayacak gibi duruyor. Ancak bu ölçekte durumu kötü olan oldukça fazla sayıda firma var ve bu kredi onlar için gerçekten “nefes” olacak.

 9. Selamlar
  Vergi,sgk ve bagkur borclarimi taksitlendirdigimden dolayi sistemde borcum gozukmemektedir fakat.protesto edilmis 2 adet senedim var bugune kadar,bundan dolayi kredi notum dusuk cikiyor..Bu sartlarda bu krediden faydalanabilirmiyim?
  Simdiden tesekkurler

  • Hakan Bey,

   Protesto edilen senetler ticari kredi alımında önemli bir etkendir. Burada önemli olan senetlerin neden protesto yediğini iyi anlatmak ve sistemden bu senetlerin kaldırısını yaptırmaktır. Senetler çok eski tarihliyse bunlara gerek de olmayabilir. Ziraat Bankası ve DenizBank kredi tahsis biriminin değerlendirmesi ve vereceği bir karar ile işiniz devam eder. Birçok bilgiyi bilmeden buna cevap vermek yanıltıcı olur. Başvuru yapıp, sonuç beklenilebilir.

 10. Metin gündoğdu

  Bagkur ve vergi borclarini taksitlendirirsek basvurabilirmiyiz yoksa hepsini kapatmamizmi gerek

  • Metin Bey,

   Nefes kredisi şartları içinde vergi ve ssk borcunun olmaması var. Ancak taksitlendirme sonrası “vergi ve ssk borcu yoktur” yazısı verildiğini biliyorum. Dolayısı ile sorun olmayacaktır.

 11. Zeki metin, 1,5 Yıllık ltd şti. Şirket eşimin. Denizbank 2013 yılında kullandığı kredi takibe düşmüş açık gözüküyor dedi. İlgili banka bizde kapalı verilmesinde enkel yok diyor. İlgili bankanın GN. Md.lüğü borcu yoktur yazısı ile olur diyor. Ziraat bankası esi ve yakınlarının sicilinde kırmızı kalem varsa olmaz dedi. Bu nasıl nefes aldiracakki. TOBB kaydimiz mevcuttur.

  • Zeki Bey,

   Sadece DenizBank veya Ziraat Bankası için geçerli değil, tüm bankaların kredi değerlendirmelerinde ailenin banka sicili, banka geçmişi, kredi notları, geçmiş banka ödeme performansları göz önüne alınarak yapılır. Nihayetinde bir aileden söz ediyoruz. Bir tarafın banka borçlanmasının çok düzgün, bir tarafın kanuni takiplerle dolu olması mümkün değil. Genel istatistikler gösteriyor ki bu tip durumlarda ailenin tüm fertleri işin içinde.

   NEFES kredisinin amacı batmış ve/veya batmak üzere olan bir firmayı hayat kazandırmak değildir. Amaç dipteki firmayı kurtarmaktan ziyade işletme sermayesi sıkıntısı çeken firmalara nefes vererek ekonomiye para girişi sağlamaktır.

 12. geri ödeme ne zaman baslıyor

  • Enes Bey,

   Nefes kredisi geri ödemesi krediyi kullandıktan bir ay sonra başlıyor. Nefes kredisi vadesi 12 ay ile sınırlı. Ne az ne de fazla kullanılabiliyor.

 13. Merhaba başvuru yaptık. Yaklaşık 2000 bin esnaf başvuru yaptı kriterler neye göre olacak gelen esnafların yüzde 80 nin bankalara borçu var ve kredi skorları düşük anladığım kadarıyla yine zengin esnaf alacak ya yeter bizle dalga geçiyorlar.Esnafa Davutoğlu müjde vermişti 30 bin tl 0 faizli kredi ilk şartı hiç bankalara borçu olmayacaktı ya Allah aşkına bankalara borçu olmayan esnaf varmı siz bu ülkede yaşanıyor musunuz ayıp vicdan diyorum

  • Hidayet Bey,

   Borcu olan birçok esnafın ve/veya firmanın bu krediden yararlanmaya başladığını biliyoruz. Sıralama bir an önce DenizBank veya Ziraat Bankasına gidip, daha önce talep eden firmalara öncelik verilerek yapılmaktadır. Nefes Kredisi toplamda ekonomiye 5 MIA TL kredi verilinceye kadar devam edecektir.

 14. Nefes kredisi başvuruda bulundum 250 tl kgf ücreti yatırmamı söylediler kredim onaylanması 250 tlmı gerı alabılırmıyım

  • Hakkı Bey,

   Yazımızda da belirttiğimiz üzere nefes kredisinin esas teminatını kgf oluşturmaktadır. Bu aşamada kgf’ye 250 TL başvuru ücreti ödenmektedir. Kredi onayından sonra da kredi tutarının %85’ine kefil olduğu için %0.5 (binde 5) komisyon ödeyeceksiniz. Bu tutarlar geri iade edilmemektedir.

 15. nefes kredisine Denizbank ile müracat ettik .fakat halen bir sonuç çıkmadı. ne kadar süre sonra dönüş olmaktadır. Kredi açıklandığı tarihte hemen müracat ettik. Bizden başvuru ücreti alınmadı. Bu kredi verilmeme sebebi olabilirmi?

  • Nalan Hanım,

   Öncelikli olarak banka kendi tahsis sürecini çözüyor. Örneğin denizbank nefes kredisi vermeden önce denizbank’ta adınıza açılan bir limit oluyor. Bu limit onaylandıktan sonra kgf kefaletini alabilmek için sizden kgf komisyonunu alıyor ve başvurunuzu yapıyor. İşlem denizbank tahsis aşamasında olduğu için tarafınızdan böyle bir komisyon alınmamış olabilir. Ancak pratikte biliyoruz ki nefes kredisi ne kadar sürede çıkar veya nefes kredisini ne zamana kadar alabilirim cevapları çok kısa sürmektedir diyebiliriz. Maksimum 2 gün içinde sonuçlanmaktadır.

  • Ben nakliyeci asnafıyım halkbank aslından kredi kullandım deniz ank ta kartta sıkıntı yaşadım 1 yıl oldu kapattım nefes kredisini kullana bilirmiyim.sicil önemli mi

   • Fatma Hanım,

    Nefes kredisi kullanabilmeniz için bağlı bulunduğunuz il veya ilçeye ait aktif ticaret odası/ticaret borsası veya deniz ticaret odasına kaydınız bulunması gerekir. Geçmiş sicil tabi ki önemli ancak nefes kredisinin getirdiği bir takım muafiyetler var. Örneğin yapılandırma kredisini sicilde normal şartlarda kabul etmiyorken, nefes projesi ile Banka geçerli sayabiliyor. Aynı şekilde haciz ve icralar açıklanabildiği sürece makul sebepler olarak sayılabiliyor.

 16. merhaba, şimdi ben bu nefes kredisini kullandım diyelim bu kullandığım kredi hesabıma (şirket hasabıma) yatıyor ben bu para ile elden olan borcumu kapatabilirmiyim? yani 150.000 tl krediyi almaya hak kazandım belli bir süre sonra 50.000 tl çekip elden borcumu ödemem bir sorun teşkil eder mi?

  • Onur Bey,

   Nefes kredisi kullandırımlarında Bankaların sizlerden aldığı protokol imzaları mevcut. Bu talimatlarda nefes kredisi ile başka bir kredinin kapanmayacağı ve/veya vadeli mevduat bağlanmayacağı gibi kriterler mevcut. Ancak elden çekilip, kapatıldığı takdirde bir bağının olmayacağı düşünülebilir. Sizleri yanlış yönlendirmek istemem. Çünkü kredinin amacı farklı bir krediyi kapatmaktan ziyade işletme sermayesi mantığında ekonominin içine sokmaktır.

   • Ben de nefes kredisi için ziraat bankasına başvurdum.ticaret odasının kotası dolduğu için kredi garanti fonunun başvuruları kabul etmediğini söylediler.fakat 250 tl başvuru parası istediler.hiç bir işlem yapılmadığı halde bu parayı istemeleri yasalmıdır saygılar

 17. 100Bin tl kullanırsak.Faizi ile birlikte ne kadar geri ödeyeceğiz_

  • Ali Bey,

   100.000 TL nefes kredisinin geri ödeme planı şu şekildedir. Nefes kredisi faiz oranı 0.825’tür. (9.90% – Yıllık) 12 ay vade ile ticari kredi hesaplandığında aylık taksitleri 8.809 TL’dir. 12 ay sonunda ödenecek kredinin toplam tutarı 105.719 TL olacaktır.

 18. merhabalar, nefes kredisine denizbank aracılığı ile başvurduk 100.000 tl kredi onayı verildi, fakat bugün bankayı aradığımızda kgf teminat kotası dolduğu söylendi ve bizim gibi bekleyenler olduğunu öğrendim banka bunu kullandırırken sıra’ya değilde hatırlı müşterilerine öncelik verdiğini düşünüyorum tekrar kota açarlarmı acaba? bu arada kkb ‘m düzgün vergi ssk borcum yok.

  • Ramazan Bey,

   Denizbank Nefes Kredisi başvurusu gibi Ziraat Bankası nefes kredisi başvurusu da yapabilirsiniz. Ancak yazımızın temelinde de belirttiğimiz gibi bu kredinin kaynağını TOBB (ticaret odaları, ticaret borsaları ve deniz ticaret odaları) oluşturmaktadır. Kredi 5 ayrı etapta dağılacaktır. Şu an ilk etap krediler dağıtılmaktadır ve çoğu ticaret odasına ayrılan limitlerin dolduğunu biliyoruz. Alınan 250 TL tamamen doğaldır. Nihayetinde kredinin kefaletini KGF oluşturduğu için bu tutarın KGF’ye ödenmesi gerekiyor. Bunu sizin adınıza başvuru yaptığınız Banka yatırıyor. Yatırılan tutar buna ait. Kredinin ikinci etabı kısa süre sonra başlayacak. O dönemde yeni bir komisyon ödemeden kredinizi kullanabileceksiniz.

 19. Bugün kredim onaylandı.Tüm imzaları attık ziraat bankasında.Krefiyi hesaba geçeceklerken odanın limitinin dolu olduğu gibi bir problemden bahsettiler ve krediyi hesaba geçemediler.Bu konu tahmini ne zaman çözüme kavuşur.

  • Sami Bey,

   5 ayrı parçada limitlerin açılacağı konusunda bilgimiz var. Örneğin bu sorunu şu an en çok yaşayan ilimiz İstanbul. 26 Aralık 2016 istanbul ticaret odası nefes kredisi limiti açılmasına rağmen 27 Aralık 2016’da yeniden dolduğu konusunda bilgi alındı. Tavsiyemiz şubenizle sık sık temas halinde olmanız. Çünkü kredinin en büyük handikaplarından birisi, KGF’nin kefaletinin onayladığı bir kredi 5 iş günü içinde kullandırılması gerekiyor. Ancak nefes kredisi oda limitleri dolduğu için kullandırılamıyor. 5 iş günü içinde çözebilmeniz için mutlaka Banka şubeniz ile iletişimde olun.

 20. İkinci etabın ne zaman başlayacağı konusunda bilginiz var mı?

  • Şaban Bey,

   Nefes Kredisi oda limitleri ikinci, üçüncü veya diğer etapları hakkında net tarih bilgisi bulunmuyor. İşleyiş de olmayacağı gibi de görünüyor. Yakın zamanda nefes kredisi istanbul ticaret odası limitleri ve nefes kredisi izmir ticaret odası limitleri dolduğu yönünde bilgi aldık. 3 gün sonra açıldı ancak 1 gün sonra yeniden doldu. Pratikten çıkardığımız şey şu. Mutlaka kullandırımı yapacak şube ile temas halinde olun. Bir şekilde onların haberleri oluyor.

 21. Merhaba,

  İstanbul için kesin açılacak mı?Bankalar talep almaya devam ediyor ama limit olmadığı için sonuçlandıramıyorlar.

  • Bayram Bey,

   Nefes Kredisi ticaret odası limitleri tüm illerde yeniden açılacaktır. Toplamda 10 milyar tl kredinin dağıtılması planlanmaktadır. Özellikle istanbul, izmir, bursa, ankara gibi büyükşehirlerimizdeki oda limitlerinin dolduğu bilgisini alıyoruz. Yeniden açılıyor ancak yoğunluktan dolayı tekrar doluyor. Başvuru yapmış olduğunuz şubeyle dirsek teması halinde olmanızı tavsiye ederim.

 22. nefes kredisi için başvuruda bulundum 250 tl aldılar kredi suan 1 haftadır çıkmadı net bir şeyde söylemiyorlar bu paramı iade almam için nasıl bir yol izlemeliyim bu bir kandırmacadır eğer kredim çıkmayacaksa ne güzel esnafın ağzına 1 parmak bal sür topla 250 şer tl+ticaret odasına 10 tl ekstreden birde içerdeki birikmiş ito aydatlarını sıfırla nefes aldırmaktan ziyade fırsatçılık yap.

  • Onur Bey,

   Ödediğiniz nefes kredisi komisyonları ile ilgili siteminiz gayet anlamlı. Aslında uygulamada Bankaların öncelikli olarak oda limitlerini kontrol etmeleri ve nefes kredisi oda limiti olmaması halinde kredi başvurusunu KGF’ye yapmaması gerekir. İşin pratiğinde KGF kefaleti talep edildiği an kgf başvuru komisyonunu alır ve bunun Banka ile hiçbir ilgisi yoktur.

   Geri iadesiyle ilgili Bankanız ile görüşün. Ancak iade alınabilecek bir komisyon olduğunu düşünmüyorum.

 23. Merhaba nefes kredisi almak için ziraat bankası na müracatımı yaptım iki gün oldu Cvp gelmedi..ne zaman geri dönüş yapıyorlar…birde benim durumum şu şekilde hiçbir bankaya borcum yok 2009 dan beri ticaretle uğraşıyorum vergi borçlarım yapılandırılmış durumda oda 5 bin TL civarında. Bağkur borcum var sadece kredi puanım düşük 700 civarında olması lazım 2016 yılı içersinde işlerim bozuldu aylık gelirim 9 bin civarında bu kredi bana çıkarmı banka isterse emekli kefilim de var sizce şansım nedir…

  • Turgay Bey,

   Nefes kredisi teminatları içinde kgf yer alması nedeniyle teminat tarafında Bankanın sizi zorlayacağını düşünmüyorum. Ancak şahıs şirketi, adi ortaklık gibi bir firma yapınız varsa kgf mutlaka 3. şahıs kefaleti ile talebinizi değerlendirmektedir. Eğer teklif şartlarını sağlıyorsanız nefes ile ilgili talebiniz en geç 3 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ziraat bankası nefes kredisi sonuçları tarafında problem yaşıyorsanız denizbank nefes kredisi başvurusu yapmanızı tavsiye ederim.

 24. Kredinin kullanım şartlarıyla alakalı detaylı bilgi verebilir mısınız.?Her yaptığımız harcamayı fatura veya makbuzla bildirmek zorunda mı kalacağız?Mesela biz hafriyat sirketimize yeni araç alacağız bunun için gereken miktarı krediden karşılayabilir mıyız?Bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler…

  • Ramazan Bey,

   Kredinin nasıl kullanıldığı ile ilgili herhangi bir teknik takip veya belge istemiyor bankalar. Nefes kredisi şartları içinde en önemlisi herhangi bir vadeli hesap açılmaması ve geçmiş kredi borçlarının kapatılmaması yönünde. Ancak pratikte paranın çekilip, eşinin üzerine vadeli açanların veya paranın nakit çekilip 15 gün sonra eski kredilerinin kapatıldığını duyuyoruz. Burada önemli olan şey gerçekten kredinin amacının uygulanması. Eğer işletme sermayesi olarak verilen nefes kredisi gereği gibi kullanılırsa piyasaya nakit girecek nakit sıkışıklığı ile ilgili rahatlama olacağı hedeflenmektedir.

 25. merhaba zıraat bankasından nefes kredisine başvurdum onaylandı 18 gündür krediyi alamadım sistem kapalı olduğu söyleniyor subede ilk sırada benim kredi hesaba nezaman gecer tesekkür ederim

  • Emrah Bey,

   Ziraat Bankası nefes kredisi başvurunuzun onaylanması akabinde bağlı olduğunuz ticaret odası limitinin müsait olması durumunda tutar hesabınıza geçecektir. Muhtemelen büyük illerden birinde (şu an İstanbul ticaret odası nefes kredisi limitleri dolu) ikamet ediyorsunuz diye düşünüyorum. Bankanız ile temas halinde olun lütfen. Sıradan ziyade orada çalışan ticari müşteri temsilcisi arkadaşın veri girişi ve takibiyle ilgili bir çalışmanın olduğunu bilmenizi isterim.

 26. Nefes kredisinden yararlanabilmek için ticaret odasına yeni kayıt yaptırmak kabul görecekmidir..

  • Ersin Bey,

   Nefes kredisinden faydalanabilmek için ticaret odasına yeni kayıt yaptırabilirsiniz. Eğer ticaret odasının limit boşluğu varsa anlaşmalı olan Denizbank ve Ziraat Bankası üzerinden kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

 27. Merhabalar,
  30.12.2016 tarihinde denizbank’a başvuru yaptım tüm evrakları eksiksiz yaptım. Vergi borcu yoktur Sgk borcu yoktur ve İto’dan Faliyet belgesi tümünü tamamladım bankaya evrakları teslim ettim bana 250₺ den bahsetmişti ancak hesabımdan çekilmeden Onaylanma gibi bir durum söz konusu mu ?bir kaç gün sonra müşteri temsilcim aradı krediniz onaylandı diye fakat limitler kapalı diye hesaba geçemiyoruz bilgisi verdi ama aradan 2 hafta geçti hiç bir gelişme yok bir kaç kez aradım müşteri temsilcimi beklemedeyiz diyor anlamadığım bunda sırayamı giriyoruz görüşünüzü alabilirmiyim?

  • Oktay Bey,

   Nefes kredisinin en önemli ayaklarından birisi KGF. Burada KGF kefaleti ile kredi kullanırılıyor ve Banka kredi riskini minimize ediyor. Diğer taraftan kendilerine de sermaye avantajı sağlıyor. Şu an İstanbul gibi büyükşehirlerde odalara açılan kredi limitleri maalesef dolu. Peyderpey ikinci dilim, üçüncü dilim gibi dilimler açılıyor ve bu şekilde beklemeye alınan krediler hesaba geçilmeye çalışılıyor. Oda limitleri oluşturulurken Türkiye’deki bütün odaların delege sayılarına göre eşit oranlı bir sistem çalıştırıldı. Bu limitler kimi şehirlerde çok çabuk tüketilirken kimilerinde hala kullanılmaya devam edilebiliyor. Burada beklemekten başka bir çareniz maalesef yok. Diliyorsanız Denizbank veya Ziraat Bankası ile değil bağlı bulunduğunuz oda ile irtibata geçerek limitlerinin ne zaman yeniden açılacağı sorusunu yöneltebilirsiniz.

 28. merhaba,
  nefes kredisi kapsamında bir bankadan kredi 50.000₺ kullandım, KGF komisyonu 212,50₺ + destek paket ücreti 499₺ + kredi tahsis ücreti 250₺ + KGF başvuru ücreti 250₺ olmak üzere toplam 1.211,50 ₺ masraf alındı bu normalmidir?

  • Kamil Bey,

   Nefes kredisi masraflarına bakıldığında sadece kgf başvuru ücreti ve kgf kefaleti komisyonu bedeli mevcuttur. Bunun haricinde alınan tutarlar Bankaların size vermiş olduğu hizmetler karşılığında aldığı bedellerdir. Örneğin destek paket ücretinden kastınız muhtemelen bir yıl süre ile bankacılık ürünlerinden indirimli ve/veya ücretsiz faydalanabilmeniz için Bankanızın size satmış olduğu tarife paketi olabilir.

 29. Merhaba öncelikle cevabınızdan dolayı Teşekkür ederim kredi başburumu yapalı ve onaylanalı 40 gün oldu hesabıma para henüz geçmedi kredi skorum düzgün ssk bağkur ve vergi borcum yoktur şubede ilk başburu yapan ve kredisi onaylanan benim fakat benden sonra başvuranlar kredilerini aldılar ben henüz alamadım bu müşteri ayrımcılığı olabirmi şahsımın bu şubeden konut kredisi var düzenli ödüyorum şahzıma hala kgf nin dolu olduğu söyleniyor herhafta bügün yarın yatar deniliyor 40 gün oldu ne yapmalıyım çok teşekkür ederim.

  • Emrah Bey,

   Nefes kredisinin tek şartı kredi çekebilecek potansiyelinizin olması değil maalesef. Özellikle büyükşehirlerdeki odaların limitlerinin bitmesi, ikinci veya üçüncü limit açılımı süreciyle ilgili hazırda gelen hızlı bir sürecin olmaması nedeniyle nefes kredisi verilmiyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de limitlerin dolu olduğunu biliyoruz. Limitler aktif hale geldiği an sıraya girmiş kredi talep eden kişilerin limitlerinin kullandırıldığını biliyoruz. Sizlere 2 tavsiyem olabilir :
   1- Bağlı olduğunuz ticaret veya sanayi odası ile görüşüp, gerçekten limitlerinin ne durumda olduğunu sorun. Örneğin Denizbank limitleri doluysa sizi Ziraat Bankası’na yönlendirebilirler. Bu şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.
   2- Denizbank nefes kredisi veya Ziraat Bankası nefes kredisi hangisine başvuru yaptıysanız müşteri temsilcinizle irtibat halinde olun. Zira kullandırımda sıra belirleme hakkı Bankaya aittir.

 30. Merhaba ben bir firma aldim firma eski ama ben alali 1 yıl olmadi. Firma tek ortak ltd ŞTİ.tek ortaklı benim üzerine firma. Benim şahsi ödediğim kredilerim de var ama hiçbir gecikmem yok. Sirketimde 2 ssk li işçi calisiyo.karabükte sirketim. Nefes kredisi alabilirmiyim

  • İsmail Bey,

   Nefes kredisi şartları içinde en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor olmanız mevcut. Bunun için maalesef nefes kredisinden yararlanamazsınız. Eğer faaliyet döngünüz 1 yıldan fazla olsaydı diğer şartları sağlıyordunuz ve nefes kredisi kullanabilir hale gelecektiniz.

 31. firma kurulusu 1996 ben alalı nir yıl olmadı

  • İsmail Bey,

   Nefes kredisi şartları içinde firmanın en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor olması aranmaktadır. Diğer taraftan eğer şahıs şirketi üzerinden nefes kredisi alınmak istenirse 3. şahıs kefaleti de aranır. Ancak bir tüzel firma talep ediyorsa (limited veya anonim şirket) firma ortaklarından hakim olan veya olanlarının kefaleti alınarak nefes kredisi kullandırılmaktadır.

 32. merhaba öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.
  firma kurulusu 1996 faaliyette sadece ben bu firmanın hisselerini alalı 7 ay oldu. hisselerinin tamamını aldım yanı firma 1 yılı geçkın faaliyette sadece ben alalı 1 yıl olmadı. nefes kredisi kullanabilirmiyim

  • İsmail Bey,

   Nefes kredisi almak için istenen şartlardan biri asgari 1 yıldır faaliyet gösteriyor olmak. Son yıldaki ortak değişikliğinin herhangi bir önemi yoktur. Eğer firmanın borçluluğunda, ortakların kredibilitesinde ciddi problemler yoksa nefes kredisi kullanmak için Denizbank veya Ziraat Bankası’na başvurunuzu yapabilirsiniz.

 33. KKB puanım az nefes kredisi nasıl kullanabilirim bilirim şirket üzerinden kullanacam

  • Fatih Bey,

   Nefes Kredisi şartları içinde her ne kadar KKB puanı ile ilgili bir şey olmasa da NEFES kredisi çekmek isteyenler içinde yeterli teminat koşullarını sağlayamayan veya kredibilitesi yüksek olmayan kişileri için önerebileceğimiz alternatif bir çözüm yolu var. KGF kefaleti kullanarak nefes kredisi kullanabilirsiniz. Konuyla ilgili detay bilgiyi sitemizdeki kgf kredisi nedir veya kgf teminatlı kredi nasıl alınabilir adlı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

 34. Ticaret odası 1 yıl şartı aranmaz demesine rağmen bankalar aksini söyleyip 1 yılı dolmayan şirkete verilemeyeceğini söylüyor. hangisi doğrudur? bir de kredi puanı çok önemli değil diyorsunuz ama hayır öyle değil. bireysel kredi puanım düşük diye (800) geri çevirdiler, işleme bile almadılar.

  • Şahin Bey,

   Nefes kredisinde her ne kadar KGF teminatı var olsa da riskin bir bölümü Bankaya aittir. Ziraat Bankası ve DenizBank tarafından verilmektedir. Kuralları da sadece Banka tarafında değil TOBB, KGF fikirbirliği ile oluşturulmuştur. Firmanın en az 1 yıl faaliyet göstermesi şartı mevcuttur. Kredi puanı düşük olması önemli değildir ancak bu her kredinin onaylanacağı anlamına maalesef gelmiyor. Riskin bir bölümü Bankalara ait olduğu için bu riski gözardı etmeyecekler ve geri dönüşüne inanmayacakları krediyi onaylamayacaklardır.

 35. Merhaba,
  Kgf adi ortaklıklara verilmiyor deniliyor doğrumudur?

  • Nihat Bey,

   NEFES kredisi 31 Mayıs 2017 tarihi itibariyle bitti.
   Ancak KGF adi ortaklıklara, diğer ortağın da kefaletinin alınması şartıyla kefil olabiliyor.

 36. merhaba ben 8 yillik esnafim ve islerim kotuye gitti 2016 yilinda odemelerimi yapamadim ve suan da uzerimde 3 tane haciz var kredi kartini odrmeyemedim ondan dolayida borc gozukuyor bana cikarmi acaba?

 37. 2018 nefes kredisi bugün açıklandı.
  Pazartesi günü nefes kredisi şartları ve nefes kredisini kimler alabilir sorularını cevaplayacak detaylı bir yazı yazacağız.

  • Kgf kıredisini kullananda başvuru yapabilirmi nefes kredisine

   • Halil Bey,

    Tabi ki başvurabilir. Bu iki proje birbirinden bağımsız ama birbirini destekler niteliktedir. Eğer kgf kefaleti ile 12 milyon tl kredi kullanmamışsanız, yeni bir kgf başvurusu veya kgf kefaletli destek projesi başvurusu yapabilirsiniz.

  • sartlar nelermis

 38. Ssk ve vergi borcumu taksitlendirsem alabilirmiyim

  • Hüsamettin Bey,

   NEFES kredisi 2018 şartları henüz belli değil. Ancak SGK ve vergi borcunun olmaması temel hususlardan birisi olur. Taksitlendirirseniz bu zamana kadar hep oldu. Çünkü bu borcu taksitlendirdikten sonra borcu yoktur yazısı veriyor kurumlar.

 39. Ben esnaf odasına kayıtlı bir yılı doldurmaya yakın bir is yeri sahibiyim
  Kosgeb girişimcilik belgesi ile is yeri açtım nefes kredisi almam için ticaret odasına mi kayıt olacağım yoksa esnaf odasına kayıt olmak nefes kredisi için herhangi bir engel teşkil eder mi bunun yaninda ufak tefek vergi ve ssk borcum var bunlar krediden düşer mi ?

 40. banka skorumuz düzgün, ticaret odasına 4 yıldır kayıtlıyız, diğer tüm şartlarda tamam hayırlısıyla yarın başvuru yapmayı düşünüyorum . 0.99 faiz oranıyla 80.000 lira gibi bi rakam için aylık ne kadar ödeme çıkar acaba? Birde ilk 6 ay sadece faiz kısmının ödenecek olması derken 18 aymı oluyor toplam vade süresi?

  • Elif Hanım,

   Kredinin toplam vadesi 18 ay. 6 ay eşit taksit ödüyorsunuz. 100 bin tl için ortalama ilk 6 ay 1.000 TL taksit, 7. taksitten itibaren 8.300 TL civarı gelen taksitleri var. 18 aylık toplam maliyet 13 bin TL civarında 100 bin TL için. Bu tutarları 10’a bölüp 8 ile çarparsanız 80 bin TL için ödeyeceğiniz rakamları bulabilirsiniz.

 41. Benim şuanda vergi borcum var başvuru yapsam kredi uygun çıksa krediyi kullanacağım zaman vergi borcunu kapatıp krediyi çekebilirmiyim yoksa vergi borcum gözüktüğü için bana kredi hiç çıkmaz mı şimdi gidip bir yerden borç bulup kapatıcam fakat birde kredi çıkmaz ise nasıl ödeyeceğim onu sorun orada

 42. Sicilim 3 yıl önce avukatlık oldu yani ben esnafım şuan skor 1100 bankalardan hiç bir urun kullanamıyorum bundan faydalana bilirmiyiz

  • Mehmet Bey,

   Zor ama imkansız değil.
   Nihayetinde kgf kefaleti ile verilen bir kredi. Eğer bilançonuzun kredibilitesi varsa bir takım istisnalar sağlandığını biliyoruz.

 43. Merhaba,
  Şirketim 01.01.2018 kurulum Ltd. ŞTİ. 3 aylık dönem matrah,bakiye,mizan bilanço gibi resmi belgelerim çıktığında (bu ay çıkıcak) hiç bir borcum yokken nefes kredisinden yararlanılabilir mi ? 1 yerde yıl doldurma şartı aranmadığını duymuştum doğruluk payı nedir bakanlığın resmii açıkladığı (1yıl faaliyet) bildirge varmı ? Yoksa hepimiz kulaktan dolma bilgiyemi sahipiz ?

  • Fatih Bey,

   KGF teminatlı bir kredi olması dolayısıyla asgari 1 yıl faaliyet süresi aranmaktadır.
   Bilgi net ve kesindir. Bununla ilgili temel bir dayanak arıyorsanız KGF’nin kefalet sınırlamalarıyla ilgili yazılarını kendi web siteleri üzerinden takip edebilirsiniz.

 44. Merhaba ben 1 yıllık esnafim ve sicilim temiz ssk ve vergi borcum yok ve hiç kredi kartı felan kullanmadım bundan dolayı skorum hiç yok bu nefes kredisi bana cikar mi

  • Turgut Bey,

   Ticari veya Bireysel skoru olmayan kişiler de bu krediden faydalanabilir.
   Tabi ki kredilendirmede zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak KGF teminat şartı tam da sizin pozisyonunuzdaki kişiler için değerli ve geçerli.

 45. nefes kredisi en uzun vadesi ne kadar

 46. Benim 9 bin yakın vergi borcum var ben bu borcu kapatmadan başvursam çıkıp çkmycanı ögrenp ona göre ödesim olurmu çekicem tutar 10000 bin tl olurmu ?

  • Kadir Bey,

   KGF kefaletli kredilerde kullanmış olduğunuz kredinin %20’si kadar (azami) vergi ve sgk borcu aranarak işlem yapılabiliyor. Bu tip durumlarda öncelikli olarak müşterileri vergi veya sgk kurumlarına gönderip yapılandırma yapmasını talep ediyorlar. Alınacak taksitlendirilmiştir ve güncel borcu bulunmamaktadır yazısı Bankalar için yeterlidir.

 47. Peki onaylansa anında alabilyozmu kredyii

  • Ali Bey,

   Eğer oda limiti mevcutsa, Bankanız krediyi onaylamışsa ve KGF onayından geçmişse tabi ki alabiliyorsunuz.

 48. iyi günler bankalar kalan %15 lik kısım için ipotek istiyor.. 200 bin liralık kredi için 30 bin tl lik kısım.. ancak makine , araç hisseli tapu kabul edilmiyor ve krediden faydalanamiyoruz biz nasil nefes alacagız. 30 bin için 300 binlik ev mi ipotek edilir???

  • Levent Bey,

   Şu an nefes kredisi alabilmek bile mucize. Çünkü nefes kredisi protokolüne göre nefes kredisi faiz oranı bugünkü banka maliyetlerinin bile yarısı. Bankalar açısından zarar oldukça büyük. Haliyle nefes kredisi limitleri bulunmuyor diye reddedildiği (haklı olarak) duyuyoruz..

   KGF haricinde geri kalan tutar için Bankalar ilave teminat isteyebilir. Nihayetinde oluşacak riski minimize etmek istemeleri oldukça normal.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+