Anasayfa » Banka Kredi Notu » Kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar

Kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar

Kırmızı kalem yemek ile kredi notunun çok düşük olması, hatta sıfır (0) olması, aynı şey değildir. Çünkü kredi notu düzensiz ödeme, başvuru sayısı, kredi red sayısının artması, limit boşluklarının olmaması gibi birçok nedenden dolayı sıfıra doğru inebilir.

Ancak halk dilinde ifade edilen kırmızı kalem sadece ve sadece ödenmeyen bir banka borcunun kanuni takibe düşmesi nedeniyle oluşmaktadır.

Kırmızı kalem kaydı ne şekilde oluşur?

Herhangi bir kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabına 90 gün hiçbir ödeme yapmazsanız ilgili banka alacağını tahsil edebilmek amacıyla dosyanızı anlaşmalı olduğu avukata verip, sizi takip koduna alacaktır. Bankalar kanuni olarak 62. günden sonra takibe alabilir ancak müşterisinin durumunu da göz önüne alarak bu süreyi 90 güne kadar uzatmaktadır. Hatta bazı bankaların 100 günü aştıkları da bilinir. Türkiye’deki genel uygulama 90 gün sınırıdır. 90 günde hiçbir ödeme olmamışsa banka borcun tahsilatı için avukata verir.

Ülkemizde pratikte olan uygulama bireysel nitelikli kredilerin 90 gün, ticari nitelikli kredilerde hiçbir gecikme olmaksızın kanuni sürece başlanabileceği yönündedir. Bu yasal sınır dolduğu an Bankanız dosyanızı avukata verir ve avukat hukuki sürecine başlar. Avukat bildirimini yaparken sistemlerine bir kod koyarlar ve bu kod Merkez Bankası nezdinde bildirilir. İşte tüm Bankaların gördüğü, halk arasında kırmızı kalem denilen, kod budur. Manual olarak koydurulabildiği gibi manuel olarak kaldırma işlemi de yapılabilir.

Kırmızı kalem yedim. Kredi alabilir miyim?

Bu konuda size olumlu bir şey söyleniyorsa inanmayın. Eğer yemiş olduğunuz kırmızı kalemi mantıklı bir nedene dayandıramıyorsanız (sağlık sorunları, durumun farkında olmamak vb) işiniz oldukça zor. Hatta sadece bir nedene dayandırmak yetmeyecektir. Bu tip kredi başvuruları şube yetkilerinde sonuçlandırılamayacağı için mutlaka teminat ile değerlendirilmek istenecektir. Eğer sağlam bir kefil , ipotek veya maddi bir teminat verilemiyorsa kredi değerlendirmeniz olumsuz sonuçlanacaktır.

En iyi ihtimal, size kredi verecek banka, uzun süredir çalıştığınız ve maaşınızı aldığınız banka olacaktır.

Kırmızı kalemden nasıl kurtulurum?

Banka kara listesi de denilebiliyor kırmızı kalem durumuna. Bunun için tek çözüm sadece beklemek. Yasal sınır 5 yıldır. Ancak çoğu bankanın uygulamada bekleme süresi 2 yıldır. Örneğin 07/2013’te yemiş olduğunuz bir kanuni takip (kırmızı kalem) kaydı, 07/2015 tarihinde görünmeyebilir. Görülse bile görmezden gelinebilir.

Siz siz olun, ödemelerinizi düzenli olarak yapmaya çalışın. Ödeyemeyeceğiniz borcun altına girmeyin.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

135 yorum

 1. uğurünalaksu

  kırmızı kalem yedim haksızyere kredi alamıyorum emekliyim nasıl kredi alabilirim

  • Merhaba. Ben kırmızı kalem yedim. Bırakın kart almayı Kredi çekmeyi banka önünden geçsem tutuklanacagim diye korkuyorum. Neyse ben bu durumda iken babam bana ek kart cikarta bilir mi. Benim adım yazan bir kart. Böylece notum yükselir mi. İkinci sorum ipotekle göstermelik kredi çeksem. Hemen geri yatirsam olur mu

 2. Uğur Bey,

  Emekli tarafına Bankalar çok sıcak bakmıyor. Çünkü emekli maaşı haczedilememektedir. Tahsilat kabiliyetini düşürdüğü için bu durumda emekli maaşı eşittir garanti kredi gibi düşünmeyin lütfen.

  Kırmızı kalemi haksız yere yiyeceğinizi zannetmiyorum. Eğer böyle bir durum mümkünse mutlaka KKB’ye başvuru yapın ve kırmızı kalemin silinmesi için aksiyon alın.

 3. Gecikmem var kredi hangi bankadan kredi alabilirim

 4. Ali Bey,

  Kredi notunuzda düşükken kredi veren banka ismi söylemek yanlış olur. Bu bankaların o anlik kredi verme hevesine göre değişkenlik göstereceği gibi doğru davranış puanınızı arttırarak bir başvuru yapmak olacaktır. Dolayısı ile kredi notunu nasıl arttıracağınız ile ilgili yazımızı okuduktan sonra kredi başvurunuzu yapmanız daha doğru bir çözüm önerisi olacaktır.

 5. Benim kredi notum 570 ama düzenli kk ödemelerim var ne yaparsam yükselmiyor .yükseltmek için otomatik ödeme vs hepsini yaptım ama yinede yükselmiyor 2 sene önce Kanuni takip e düştüm Nasıl kredi cekebilirim

  • Ebru Hanım,

   Öncelikle kanuni takibe düşmüşseniz, bankalarda görünen kırmızı kalem yani takip kodu ancak beş yıl sonra görünmeyecektir. Bu raddede yapacağınız şey sizin de söylediğiniz 570 skorunu yavaş yavaş yukarıya çekmek.

   Öncelikle bir kredi kartınız veya hala ödemeye devam ettiğiniz bir krediniz var mı? Varsa işiniz çok da zor değil. Bu kart veya kredileri düzenli ödemeye başladıktan altı ay sonra kredi notunuzun yavaş yavaş yükseldiğini göreceksiniz.

   Ancak bu kart veya kredilerde yapacağınız düzensiz ödemelerde sürecinizi çok daha çıkmaza sokacaktır.

   https://www.bankanotu.com/banka-kredi-notu-nasil-yukselir/ adresindeki yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

  • Teminatla çekebilirsin

  • Bankalar arada bir 1-2 ay yada geç ödeme yapan müşterileri sever bunlardan daha çok kazanır böyle kullanıcıların notu daha çabuk yükselir birde tek çekim alışveriş yaparsanız bankalar sizi sevmes genelde çünkü daha az kazanır.

   • Ferhat Bey,

    Bahsettiğiniz şey pratikte böyle görünür ama kesinlikle değildir.
    Banka borcunu vadesinde ödeyen insanı sever. Çünkü bu insan yeniden kredilenecek yeniden Banka işlemi yapacaktır.
    Sicili bozuk insanla hangi Banka ne tip kredi türü için uğraşır ki?
    Sizin teziniz tamamen kısa vadeli düşünmenin sonucudur.
    Bankalar kâr ve kurum hedeflerini uzun vadeli koyarlar.

 6. Ben kırmızı kalem yedim Hacize Dustum Ödemelerin yapıldı dosyayi kapatmamisim tabi bende Bunun Farkında Değilim Dosyayı kapatmadan Yada kapattıktan Ne kadar Süre zarfında Kredi Kartı yada kredi Alabilirim..
  Yardımcı olursanız sevinirim..
  2014 te Odemelerim bitti şimdi Bakıyorum 300 tl gibi bir dosya kapatma parası isteniyor

  • İbrahim Bey,

   Dosyayı kapatmaktan kastınız acaba banka borçlarının avukata devredilmesinden sonra avukat tarafının alacağı tutardan mı bahsediyorsunuz? Aslında bir borcu yapılandırırken veya borç için banka-borçlu arasında bir anlaşma sağlanırken bu tip komisyonların tamamı hesap edilerek bir ödeme planı hazırlanır. Eğer böyle bir ödeme yapmışsanız borç ilişkisi içine girdiğiniz Banka yetkilileri ile yeniden görüşün. Hatta bunun için müşteri şikayet veya önce müşteri hattı gibi müşteri temsilcisi telefon numaralarını kullanabilirsiniz.

   Borcunuzun ödemesini ne zaman yaptınız? Eğer ödeme üzerinden 4 veya 5 ay geçmişse herhangi bir bankadan kkb puanı sorgulaması yaptırın. Borcun KKB üzerine ödenip ödenmediği ile ilgili yansımanın gerçekleşme durumuna göz atmanızı öneririm.

 7. MERHABA IYI GUNLER BENIM FINDEXTE KKB PUANIM 1.538 ACABA 1 BANKADAN BIREYSEL EN FAZLA NE KADAR KREDI ALABILIRIM 3.200 TL MAAS ALIYORUM SSK PRIMIMDE 3.200 TLDEN YATIYOR BASVURUM YOK ERKEN KAPATILAN BIR KREDIM 2 TANE DUSUK LIMITLI KREDI KARTIM VAR

  • Serhat Bey,

   KKB puanınız ortalamanın üzerinde bir puan. Aldığınız maaş göz önüne alındığında hemen hemen 15 katı kadar bireysel ihtiyaç kredisi talebiniz olumlu olarak değerlendirilecektir. Başvuru sayınızın düşük olması, daha önce kredinizi kapatmış olmanız ve 2 tane kredi kartınızın olması da kkb puanınızın yüksek olma nedenlerinden.

 8. kredı borcumu avukut lık olduktan sonra toplu bır sekılde odedım uzerınden yaklasık olarak 3 yıl gectıı ama su anda kredı cekmem lazım demedım ama malesef olumsuz sonuc aldım kefıl gosterırsem kredı cekme ıhtımalım varmı cekecegım rakam da sadece5bın tl olacak.

  • Ümit Bey,

   Normal şartlarda 5 yıl kadar sorunlu olarak banka sistemlerinde görüneceksiniz. Bu durumdan erken çıkabilmek için keşke daha önce (ufak limitli de olabilir) bir kredi kartı kullansaydınız. Şu an için yapılabilecek en önemli şey herhangi bir teminat göstererek kredi başvurusu yapmak. Bu kefalet olabilir, ipotek olabilir vs. Sizlere en önemli önerim şu olacak : Bir bankada kredi çıkmıyor diye farklı bir bankaya daha sonra başka bir bankaya giderek kredi başvurusu yapmayın. Çünkü ret yediğiniz her kredi başvurunuz kkb skoru dediğimiz şeyi aşağıya çekmektedir. Bu da sizin kredi çekme sürecinizi daha da uzatmaktadır.

 9. 2010 yılında sağlık sorunum nedeni ile 3 ay ödeme yapamadim avukata devredildi sonraki ay avukatta olan borcunun tamamını tek sefer de kapadım 6 yıl geçti hala kalkmadı kredi çekmem biçim nereye basvurabilirim

  • Özkan Bey,

   5 yıl geçtikten sonra kırmızı kalemin hiçbir bankada görünmemesi gerekir. Önemli olan sorunlu kredinizin tam olarak hangi tarihte kapatıldığıdır. Çünkü KKB notu hesaplanırken veya KKB kaydı kırmızı kalem silinmesi durumunda sorunlu krediye yapılan son ödemenin/hareketin hangi tarih olduğuna bakılır ve 5 yıl kuralı çalıştırılır.

   • Merhaba 2016 yılında icra luk olan kredi kartları var.halen borclar icrada ödeme durumum yok .ne kadar süre gözükür.iyigunler

   • ben kırmızı kalem yedim 6 bin tl borcum var kredi kartı ben bunun 5 bin tl sini yatırsam 3.500 ceksem diğer ay yarısı kesılse olurmu

 10. Ben zamanında öğrenci kredi kartı kullandım 500 tl lik avukatlık oldum şimdi kredi çekmek istiyorum aylık maaşım 5000 şimdi bana kredi verirler mi

  • Mehmet Bey,

   Öğrenci kredi kartı ile kötü kkb sorunu yaşayan birçok arkadaş var. Ne zaman bu problemi yaşadınız? Üzerinden ne kadar geçti? Kaç TL tutarlı kart bakiyesinden bu sorunu yaşadınız? Hala problem devam ediyor mu? gibi soruların yanıtlarını almadan aslında net bir cevap vermek tamamen sizi yanıltır.

   Kısaca şunu diyebiliriz :

   Eğer ortada devam eden bir problem yoksa, çalıştığınız işyerinde de minimum 6 aydır çalışıyorsanız ve güncelde ödeme performansıyla ilgili bir problem yaşamıyorsanız kredi başvurunuz değerlendirilebilir.

   • İcralık oldum 3 dosyam vardı ve askeri personelim maaşımdan aldı kapandı ama e devlette dosyalar açık görünüyor

 11. Merhaba öğrenciyken kredi kart borçlarımı ödeyemedim ve avukatlık oldum şuan 5 aydır sigortalı çalışıyorum 3 yere ödeme yapıyorum ama cok karışıyor bunları birleştirme yada bunlar icin kredi cekip tek biyere ödeme yapmak istiyorum Nasıl yapabilirim ?

  • Ayhan Bey,

   Güncelde ödeme yaptığınız krediler sizi zorluyorsa yapılandırma kredisi için yeniden görüşebilirsiniz. Ancak bunu kabul edip/etmemek tamamen bankanın inisiyatifinde olacaktır. Pratikteki uygulama maalesef yapmadıkları veya istemedikleri yönünde olacaktır.

   İşin mantığında bankanın alacağını bir an önce tahsil edip, işin içinden çıkma durumu söz konusudur. Sizlere tavsiyem şu olabilir. Yapılandırma yapmış olduğunuz avukatlık bürosu veya avukat ile yeniden irtibata geçip, ödemede zorluk çektiğinizi ifade edin. Yeniden bir yapılandırma kredisi teklif edebilirler.

 12. Kırmızı çizğim var kredi kullanabilirmiyim

  • Hikmet Bey,

   Kırmızı çizgi ile kredi kullanan birçok vatandaş var. Neden kırmızı çizgi yediniz? Kırmızı çizgiden çıkmanın yolu var mı? Kırmızı çizgiden nasıl kurtulabilirsiniz? gibi şeylere cevap verebilmemiz için mutlaka kredi notunuza ve/veya findeks sorgunuza bakmak gerekir.

 13. merhabalar tüm odemelerım düzgun hıc bır gecıkmem yok hepsı gununde odenıyo ama bı bankada butun borclarımı tek oraya akatarmak ıstedım basta ümitliydim ama red edıldı kefılle basvuru yaptım gene red edıldı kredı notum fındeskte 1023 ama bankada 950 nıye boyle

  • Osman Bey,

   Findeks’te görmüş olduğunuz not bankalarda görmüş olduğunuz not ile zaman farkından dolayı farklılık gösterebilir. Örneğin son 3 ay içinde başvuru yapmış olduğunuz bankada kkb notunuza bakılmışsa, yeniden bakılsa da “maliyet yaratmamak” adına son dönemde sorgulanmış notunuzu referans olarak alır banka. Bunun için farklılık gösterir. 1.023 ile 950 arasında kredi kararını değiştirecek kadar büyük farklılık yoktur. KKB notunuz da maalesef yüksek veya orta kararlılıkta bir not da değil açıkçası. Notunuzu ve yorumunuzu birlikte okuduğumda yanlış anlaşılan veya eksik aktarılan bazı şeyler olduğunu düşünüyorum. KKB notu sadece yapmış olduğunuz düzenli ödemelerden oluşmaz maalesef. https://www.bankanotu.com/banka-kredi-notu-ne-demek/ adresindeki yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

   • benim 600tl dosya kapatma borcum var bunu ödersem tekra kredi alabilirmiyim kredi cekmem uzun sürermi

    • Murat Bey,

     Kapatma borcunuz derken ödediğiniz kredilerde kalan 600 TL’lik borçtan mı bahsediyorsunuz? Eğer kastınız buysa, ödeme performansınıza göre oluşan kkb notu gereği kredinizin çıkıp/çıkmayacağı belli olacaktır.

 14. ben kredi borcumu odedim hiç borcum yok 2yıl oldu ama hala kredi çekemiyorum kredi puanım dusuk nasıl kredi alabilirim

  • Sinan Bey,

   Kredi puanı nasıl artar tarafında bi’şeyler yapmanız gerekiyor. Eğer kredi notunuz sıfırsa veya düşük kredi notu sahibiyseniz sitemizde önerdiğimiz bi’kaç önemli ayrıntı var. Kredi notunu arttıran inceliklerle ilgili yazılarımızı okumalı ve hayata geçirmelisiniz. Aksi takdirde bankalarda problem yaşamaya devam eder ve kredi tahsisi tarafında sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

 15. Merhaba benim bir bankaya borcum vardı bu borc avukatlık oldu dava falan açtılar bana borcu ödedim 2015 in 4. Ayında kapattım komple. Kırmızı kalem yemişim geçen hafta kredi başvurusu yaptığımda öğrendim. E devletten baktım açılan dava dosya açık gösteriyor bana birisi şöyle birşey söyledi bu borcu ödediğine dair bir kağıt alıp bakırköyde bir yer varmış oraya teslim ettiğin taktirde dosya kapanıp kırmızı kalem siliniyormuş doğrumu.

  • Ulaş Bey,

   Kredi borcunuzun kapanmış olması kanuni takip müşterisi olmadığınız veya kırmızı kalem yemeyeceğiniz anlamına gelmiyor maalesef. KKB kurumu kredi notu belirlerken neye dikkat ediyor sorusunun en önemli cevaplarından birisi kredi ödeme performansıdır. Eğer 90 gün üzerinde bir gecikme var ve kredi avukata aktarılmışsa, borcun nasıl ve ne zaman içinde kapandığının bir önemi yok. Maalesef ilgili kredi kaydına L kaydı dediğimiz takip kaydı işleniyor. Kaldırılması için sadece bu banka şubesiyle görüşüp, talebinizi iletebilirsiniz. Aynı bankanın bildirimi kaldırma talebi geçmesi halinde düzeltilebilir. (kırmızı kalem nasıl kalkar?)

   Diğer taraftan ülke gündeminde şu aralar sicil affı, kredi kartı sicil affı veya kredi sicil affı olayı var. https://www.bankanotu.com/kredi-sicil-affi-ve-kredi-karti-sicil-affi-nasil-olacak/ adresinde detaylı yazımız mevcut.

 16. Merhaba ben kredi çekmek istiyorum ama ilk bankadan başvuru yaptığımda onaylanmadi
  Ancak ödemelerim hiç aksaklık olmadan 1 hafta önceden taksitleri yatırım 2 kredim erken kapattım hiç bir şekilde gecikme olmadı ve kkb puanım 1580 olmasına rağmen onaylanmadi ve internet üzerinden yapılan hatalı başvuru 33 tane görünüyor suan puan 1500 civarı sizce nasıl kredi alabilirim.
  Teşekkürler

  • Adem Bey,

   İnternetten yapmış olduğunuz başvuru sayısının 33 olması zaten kredinizin onaylanmamasına yetecek tek sebep. Muhtemelen 3 ay sonra kredi skoru kontrol edildiğinde 1.100’lere kadar düştüğünü göreceksiniz. Birçok yazımızda yazdık ve yazmaya devam ediyoruz. İnternet siteleri kullanarak kredi başvurusu yapmayın. Her bankadan yaparak da bu sayıyı arttırmayın. Çünkü başvuru sayısının artması kredi notu neden düşer sorusunun cevabını verir size. Çözüm önerim şu olacak. Ödemelerinizin düzgün olduğu Banka şubesine giderek veya maaş aldığınız/gelir temasınızın olduğu Banka şubesiyle yüz yüze bir kredi başvurusu yapın.

 17. Benm acil para ihtiyacım var her bankaya gittim hiç bi banka bna kredi vermiyor kırmızı çizgi yedim 2014 kredi çektim borcumu ödedim nsl kredi çekebilirim ben bankadan

  • Ünal Bey,

   2014 yılında kırmızı kalem yedikten sonra herhangi bir bankadan kredi kartı ve/veya kredi alabildiniz mi? Ödeme performansınız oluştu mu? Düşük kkb skoru olan nasıl kredi alır veya kırmızı kalemli nasıl kredi alır sorularının cevaplarını yazımızda vermeye çalışmıştık. Buradaki bilgileri hayata geçirmezseniz kredi almanız çok zor.

 18. Merhabalar kolay gelsin 2013 yilinda teb den yasal takibe dusmustum. Gecen sene varlik yonetim sirketinden odemeyi yaptim ve borcu yoktur yazisi aldim. Yaptigim tum basvurulara ragmen kredi veya kredi karti sonucum hep olumsuz oldu.en son nakit ipotekli kredi karti aldim 4 ay full limit kullanip odedim.denizbanktan kredi karti talebinde bulundum onaylandi. Ipotekli kartimi iptal edip 2 aydir denizbank i kullaniyorum.hala kredi cekemiyorum puanim 1000 duzeylerinde.

  • Kenan Bey,

   Özellikle kkb skoru nasıl yükselir sorusunu cevaplandırmışsınız. Birçok ziyaretçimize de örnek olmuşsunuz. Sizlere tavsiyem kredi veya kredi kartı başvurularınızı ardarda yapmamanız. Çünkü onaylanmadıkça kkb notunuz aşağıya gelecektir. Haliyle onaylanma ihtimali olan bir başvuru bile reddolacaktır.

   Tavsiyem edinmiş olduğunuz karta düzenli ödemeyi birkaç ay daha devam etmeniz ve hiçbir kredi/kredi kartı başvurusu yapmamanız. Skorunuz +1300 olduğunda kartınızın olduğu bir bankadan deneyebilirsiniz.

 19. 2017 yılında yani bu sene kırmızı kalem yiyenlere af gelecek deniliyor gercekden gelecekmi

  • Ramiz Bey,

   Kırmızı kalem yiyenlere sicil affı geleceği yönünde şu an meclis aşamasından geçecek olan bir teklif söz konusu. Olması halinde sicil affı şartları ile ilgili yazımız geçerlilik kazanacaktır.

 20. Kara listedeyim sicil affi gelecek diye bi söylenti var bankaya olan borcumu kapasam ve sicil affida gelse kredi alablilirmiyim bu arada birden fazla icralik
  Dosyam var ama bunlar sahis borcu

  • Fuat Bey,

   Kredi Kartı sicil affı 2017 ve kredi sicil affı 2017 konuları Meclis gündeminde değerlendirilmektedir. Henüz kredi sicil affı şartları belli değildir. Bir takım ön bilgiler var ancak kesinliği yok. Dolayısı ile bahsettiğiniz şartları sağlayacağı yönünde garanti bilgi vermek mümkün değil. Bir süre daha bekleyerek aksiyon almanızı öneririm.

 21. Sicil affı çıkıyor ya bu başvuru sayıları silinirmi

  • Ramazan Bey,

   Kredi sicil affı veya kredi kartı sicil affı 2017 yılında dediğiniz gibi çıkacak. Şu an yasa torba kanun ile görüşülme aşamasında. Ancak şartları belli değil. Dolayısı ile başvuru sayıları sicil affı içinde var veya yok demek sizleri yanıltmak olabilir. Beklemek gerekir…

 22. 18 ocak 2017 de sicil affı resmi gazetede yayınlanmasına rağmen bankalar hala kredi vermiyor ne dir bunun akıbeti. Bankaya gidiyoruz sicil affı diye birşey yok diyor merkez bankası var diyor ya devlet yanlan söylüyor yada bankalar şerefsizlik yapıyor kime sorsak sicil affından haberi yok ve bilgi vermiyorlar. ne dir bu sicil affının akıbetii…….

  • Orhan Bey,

   Yazdıklarınızde ve yorumlarınızda haklısınız. Ancak bir hususu gözden kaçırıyorsunuz.
   Devlet bu yasayı resmi gazetede yayımlarken “Bankalar isterse bunu görmeyebilir/görmezden gelebilir” gibi bir ibare kullandı. -ebilir kavramından dolayı birçok bankanın bunu istediği gibi yorumladığı ve uygulamaya almadığı görülüyor. Sicil affı 2017 ile ilgili daha net yaptırımların geleceği yönünde bilgiler geliyor. Umarım en kısa zamanda netleşir. Ancak durum bahsettiğiniz gibi pratikte karşılığını bulmuyor maalesef.

 23. menekşe özcan

  esim maas kartinin ek hesabindan 10 tl kullanmis kredi bas vurusunda bulundu ama onaylanmadi borc 55 tl olarak odedi bu borcun sistemde gorundugu icin kredi vermiyorlar ne yapmamiz gerekiyo

  • Menekşe Hanım,

   Nakit karşılıklı kredi kartı almaya çalışarak kredi skoru oluşturabilirsiniz.
   Eğer eşiniz bir Banka üzerinden maaş alıyorsa maaş aldığı Bankadan da bir kredi kartı veya kredili mevduat hesabı açtırmasını isteyebilir. Buralara yapacağınız düzenli ödemeler kredi skorunuzun artmasına neden olacaktır.

 24. Fatih karaçobanım

  Kredi notum 1135 ama 2012 yılında askere gittim gecikmelerim oldu kırmızı kalem yedim gelince hepsini kapattım şimdi çalışıyorum 1800 YTL alıyom kredi çekebilirmiyim

  • Fatih Bey,

   2012 yılında kırmızı kalem yediğinizi yorumunuzdan anlıyorum ancak düzeltme işlemini ne zaman yaptınız?
   Çünkü kırmızı kalem düzeltmeleri girdiğiniz tarih değil, ödeme yapılan tarih üzerinden hesap edilmekte ve 5 yıl süresi bu sürece göre işlemektedir.
   Kırmızı kaleme kredi veren Bankaların nasıl ve ne şekilde kredi verdiklerini yazımızda ifade etmeye çalıştık. Yardımcı olacağını düşünüyorum.

 25. merhaba necati bey garanti bnkasından avukatlık oldum ve borçumu kapattım 2 ay oluyor. ve şuan bnkalara borç yok. ve 2 aydır da ssk işte çalışıyorum maaş net 1900 vakıfbank yatıyor kredi ve kredi kartı başvuru yapdım çıkmadı kredi puanım 906 şuan kaç ay gibi sürede kredi yada kart çıkarabilirim teşekkürler

  • Oktay Bey,

   Puanınız çok düşük. Buna mukabil yeni kapatmış olduğunuz ve henüz 2 ay düzeçıktığınızı ifade ettiğiniz bir kredi siciliniz var. KKB veritabanının 3 ay geriden geldiği hesap edildiğinde buradaki düzeltme sicile yansımamış bile. Asgari 5 aylık bir süre sonunda başvuru yapın. Aksi halde sürekli ret alırsınız. Aldığınız her ret başvuru da kredi skorunuzu daha da aşağıya çeker. Dikkat etmenizi öneririm.

 26. 4 tl den kırmızı kalem yedim bilgide vermediler ne yapmam lazım bir seneden beri aldığım mmaas 4 bin usdu yinede cekemiorm ne yapmam lazim

 27. Kirmizi kalem yedim ama 5 ay once butun borcumu kapattim ev kredisi cekebilirmiyim veya kredi notum 800 civari olsa yine ev kredisi cekebilormiyim.

  • İlhan Bey,

   Kırmızı kalem yemiş kişi konut kredisi kullanabilir mi sorusuna cevaben duruma göre değişkenlik gösterir diyebilirim. Sizin özelinizde, henüz 5 ay geçmiş olduğu için, mümkün durmuyor. Kredi skorunuz da oldukça düşük. Bu durumlarda bankaların genelde uyguladığı standart asgari 2 yıl bekleme kararı olmaktadır.

 28. Bankalara ait 2 kredi kartı ve bi adet kredi borcum vardı 2014 yılından öğrenciydim .. Takibe düşmüştü 2017 yılında ödedim. Yasal takipteki toplam borc tutarm 5000 tl üzerindeydi tamamını kapattım . suan devlet memuruyum 5000 lira maaşım var banka bana kredi kartı yada kredi ne zaman vermeye başlar . findeks den sorgulama yaptım ama hesaplanamadı puanım.. Borclar ödendi icra takibinde olan doayalar halen acık gözüküyor . elimde borcsuzdur evrakları mevcut nasıl bir yol izlemem gerekiyor neler yapabilirim .

  • Alper Bey,

   Standartlara göre 5 yıl süre ile kötü sicil kaydınız Bankalarca görüntülenecektir. Maaş aldığınız Bankadan kredi başvurusundan önce kredili mevduat hesabı başvurusu ve/veya düşük limitli kredi kartı başvurusu yapmanızı tavsiye ederim. Bu kredili ürünlere yapacağınız düzenli ödemelerle birlikte kredi puanınız oluşacak ve yavaş yavaş yukarıya gelecektir. Ancak bu raddeden sonra kredi sonucunuz daha hızlı gelecektir.

 29. PTT’DEN EMEKLİ MAAŞINI İLK DEFA ALANLARA VEYA PTT’ye MAAŞINI TAŞIYANLARA MAAŞININ ”50” KATINA KADAR KREDİ İMKANI.
  İLETİŞİM
  GİZEM: 0537 381 32 71
  Sorunlarınıza çözüm odaklı sonuçlar üretiyoruz…
  PTT’den EMEKLİ, DUL, YETİM ve MALULEN EMEKLİ maaşı alanların, İCRALIK AVUKATLIK AÇIK TAKİBİ BİLE OLSA, kişinin finansal durumlarını kontrol ederek bankalardan kredi alabilir hale gelmelerini sağlıyoruz!

 30. Garanti bankasından ipotekli kredim var 2 ay lik gecikmem var taksitlerimde ,diğer bankalara olan borçlarından dolayı ödeme güçlüğü çekiyorum ve avkuatlik dosya larimda var,Garanti bankası dan yapılandırma yada mevcut kredi üzerinden tekrar kredi kullanabulirmiyim

 31. 2013 yılında bir kaç bankaya birden ödeme yapamadığım için takibe düştüm.aynı yıl içersinde tüm borçları kapattım.şu an aktif olan bir kredi kartım yok.sicil affından yararlanabilirmiyim?kredi kartı ve ihtiyaç kredisi alabilmek için aylık en az ne kadar gelir belgelemem gereklidir?

  • Erhan Bey,

   Sicil affı 2017 maalesef bitti. Sicil affı 2018 yılında da çıkacak mı bilmiyoruz. Pratikte yasal takibin ekranlarda görünme süresi beş (5) yıldır. Bu süre bittikten sonra kredi başvurularınız daha kolay değerlendirilecektir.

 32. Iyi günler benim su anda çekmiş olduğum bir kredi var ve kredi kartı da kullanıyorum ama tekrar kredi çekmem gerekti ve kapama şartı ile kredi çekmek istedim. Bende iki bankaya başvuru yaptım ve haliyle kredi notum 1048 e kadar düşmüş. Ama kredi yi hep bir ay öncesinden yatiriyorum sadece kredi kartının aylık askeri tutarını ödüyorum. Yaptığım basvurular reddedilmişti.kredi notumu en az kaça çıkarıp tekrar başvuru yapmam gerek ve bunun için en az ne kadar beklemeliyim? Yani son yaptığım başvurunun üzerinden iki ay geçmiş olması yeterli mi çünkü ödemelerde bir sıkıntı yaşamadım sadece aynı anda iki bankaya başvuru yapmak gibi bir hata yaptım ve notumu o düşürdü??

  • Gaye Hanım,

   1200 üzerine almalısınız. Yaptığınız son başvurularda herhangi bir kullanım yapmamışsanız bunlar da kredi notunuzu aşağıya çeken hareketler olmuştur. 2-3 ay süreyle mevcut kredilerinizi ve kredi kartlarınızı ödemenizi, notunuzu asgari 1200 üzerine çıkardıktan sonra bahsettiğiniz yapılandırma kredisi operasyonunu yapmanızı tavsiye ediyorum.

 33. Benim haberim olmadan telefondan krediye bas vurulmuş her başvuruda banka red vermiş 20 defa bunun cuzumu nasıl olur sürekli odemelerimi bir hafta öncesinden yapıyorum

  • Erdem Bey,

   Sizin tc kimlik numaranız, telefon numaranız vs gibi özel bilgiler bilinmeden kredi başvurusu yapılamaz.
   Bununla ilgili cep telefonuna gelen doğrulama sms’leri oluyor.
   KKB düzeltmeleri veya KKB itirazları için şuradaki yazımızı okumanızı tavsiye edebilirim.

 34. Merhaba kredi notum 1455 , 12 aylık kredi ödemem kaldıtaksitler (500 tl), maaşım 1600 , hesabımda 12000 tl birikmiş param var. Kart ve ek avans borçlarım sıfır, kredimi kapatıp 12000 tl 18 ay taksitle tekrar kredi çekmeyi düşünüyorum. Her banka kefilsiz verirmi ve faiz oranı pazarlık yapabilir miyim. Teşekkürler

  • Mehmet Bey,

   Fiyat pazarlığı yapmanız çok zor.
   Özellikle kredi miktarının düşük olduğu durumlarda kredi fiyatlarında aşağıya düşmüyor Bankalar.
   Tavsiyem birçok bankaya giderek faiz oranları hakkında bilgi edinmeniz ve bu Bankalara başvuru yapmanız olabilir.
   Krediniz bahsettiğiniz şartlarda onaylanacaktır diye düşünüyorum.

 35. Merhaba ben 01 02 2013 yılında bankada avukatlık olup kirmizi kalem yedim 03 03 2013 te tüm borcumu ödedim 5 yıllık sürem tam olarak ne zam dolar ay ve yıl olarak mi yoksa 2018 ocaktan itibaren mi dolar bana bilgi verirseniz sevinirim ,,vereceğiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim,

  • Erdal Bey,

   KKB notları da ortalama 2 ay geriden gelirler. Nisan veya Mayıs 2018 ayında gittiğinizde bu borca ilişkin herhangi bir kayıt görmezsiniz.

 36. Merhaba kredi kartı borcum avukata devroldu
  Avukata taksit imkanı ile ödeyerek kapadım borcumu
  Avukat ve borçlu olduğum bankadan borcu yoktur diye onaylı belgeler aldım
  Aralık ayında bitti borcum emekliyim şuan gevşe kredi kartı alıp puanımı yükseltebilirmiyim ?
  Kredi kartı verirler mi?
  Kredi çekebilmem için ne kadar süre kart kullanmam gerekir ve kredi çıkarmı ?

  • ve son olarak bu belgeleri almama rağmen merkez bankası veya kkb ye filan başvurmam gerekir mi kırmızı kalemi sildirmek için
   Bu şekilde yapmamı söyleyenler oldu 5 yıl beklemeye gerek yok borç bitti ise başvurarak kaldırabilirsiniz dediler doğrumudur ?

 37. Merhabalar 3 ay once kirmizi kalem olan borcumu bitirdim. Ve bankalar suan kredi vermiyor ve emekliyim arsa ev hipotek ettirerek. Kredi kullanabilirmiyim? Tsk ederim…

  • İlker Bey,

   Kırmızı kalem yiyeli çok az bir zaman geçmiş olduğu için, ipotek vererek de kredi çekmeniz pek mümkün değildir. Tavsiye edeceğim şey herhangi bir kredili ürünü (kredi kartı, kredili mevduat hesabı) düzenli olarak ödemeniz.

 38. Merhaba kredi kartı borcum avukata devroldu
  Avukata taksit imkanı ile ödeyerek kapadım borcumu
  Avukat ve borçlu olduğum bankadan borcu yoktur diye onaylı belgeler aldım
  Aralık ayında bitti borcum emekliyim şuan gevşe kredi kartı alıp puanımı yükseltebilirmiyim ?
  Kredi kartı verirler mi?
  Kredi çekebilmem için ne kadar süre kart kullanmam gerekir ve kredi çıkarmı ?

  ve son olarak bu belgeleri almama rağmen merkez bankası veya kkb ye filan başvurmam gerekir mi kırmızı kalemi sildirmek için
  Bu şekilde yapmamı söyleyenler oldu 5 yıl beklemeye gerek yok borç bitti ise başvurarak kaldırabilirsiniz dediler doğrumudur ?

 39. merhabalar. ben tüm borçlarımı ve kanunini takiplerimi 2015 yılında kapatmıştım. Ancak 2018 ocak itibariyle indeks raporumda;2015te kapattığım ve tüm borcunu ödediğim kredi kartımın ödeme rağmen 178 tl gibi küçük bir bakiye yüzünden kanuni takipte olduğunu gördüm. Banka ile iletişime geçip ödediğimi beyan ettim ve borcu yoktur diye HEDEF VARLIK şirketlerinden ibraname aldım. ve bu rapora KKB sitesi üzerinden itiraz ettim. İtirazım kabul edildi ve indeks raporlarında olan kanuni takipteki bakiye silindi. Sorum şu sizlere 2015 den bu yana kadar sene bekledim ve kredi notumu yükseltemeye yönelik şeyler yaptım finansman ve banka kartı alışveriş gibi. 2018 ocak itibari ile yeni sistemden düşen bu bakiye yüzünden yine çok uzun süre bekliyecekmiyim. yoksa sistem hatası yüzünden etikelemezmi. Lütfen bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler

 40. Ben 2013 ten beri takipteyim borcumu yeni kapattım acaba kredi çekmem mümkün mü

 41. Barış güzel

  Merhabalar 3 sene önce kredi kartından dolayı takibe düştüm ve ödeyemedim daha sonra ise başlayınca aylık maaş hesabımdan o borç kesildi ve şuan kredi kullanmam için ne yapmam gerekiyor

 42. Kırmızı kalem yedim kart borcum 6 ay geçti şimdi toplu yatırıp kapatmak istiyorum faizlerde indirim yaparlar mi

 43. 2015 yılında avukatlık oldum 2018 13 Nisan’da borcumu ödedim.yeni yasa ile kredi çekme ihtimalim var mı.

 44. Merhaba,banka harici bir kurum ellerinde bulunan seneti icraya vermiş.Bu bankaya kredi başvurusunda bulunmamda olumsuz sonuç doğurur mu?

  • Denizhan Bey,

   Doğuracaktır. Bankalar kredi başvuruları esnasında daha önce ödenmemiş, protesto olmuş, yazılmış çek/senet gibi değerli evrakların sorgusunu yapar ve buna göre bir karar modülü çalıştırır.

 45. 300 tl kredı kartı borcum var bankadan 10.000 tl krdı cekmek ıstıyorumm ama vermıyorlar ne yapmamm gerek
  hemen kredı borcunu kapatıp bankaya gıtsem faydalı olurmu

  • Harun Bey,

   Kredi kartı borcunuzu kapatmanız tek başına bir sonuç vermez.
   Neden kredi çıkmıyor tarafı incelenmeli..

 46. Merhaba ben ticaretle ugrasiyor hemde sigortali olarak calusiyorum. Kredi kartindan avukat kagidi geldi ve ayni gun odemesini yaptim. Tekrar Esnaf kefaletten kredi kullanmak istiyorum rehinli arac vererek bu mumkunmu acaba.

  • Aybars Bey,

   Mümkün olmayabilir. Esnaf kefalet kredisi alma şartları her ne kadar esnaf kefaletin şartları içinde görülse bile Halk Bankası tarafından da bir kredibilite çerçevesi içinde değerlendiriliyor. Eğer kanuni takip işlemleriniz başlamışsa kredi talebiniz reddedilebilir.

 47. Acil Yardım Yapabilirim

  • Eric Bey,

   Acil kredi nasıl alabilirim şeklinde bir yazımız var. Bu yazıyı okuyarak kırmızı kalem yemişseniz bile ne yapabilirsiniz sorusuna verdiğimiz cevaplar size yardımcı olacaktır.

 48. İki bankadan kırmızı kalem yedim yapılandırma ile borçlarımı ödedim üzerinden 3 yıl geçti 1 yıldır düzenli çalışıyorum maaşım düzenli yatıyor sağlam bir kefil ile kredi çekebilirmiyim 10 bin civarında ayda bin tl ödeyebilecek biriyim

  • Rifat Bey,

   Kırmızı kalem yemiş bir kişinin kkb kaydındaki problem 5 yıl geçmeden sürekli karşısına çıkacaktır. Elbetteki sağlam bir teminat ile kredi değerlendirilmesi yapılabilir. Ancak 1-0 yenik başlayacağınızı unutmamanız gerekir.

 49. Kolay gelsin Bn 2017 yılında evkur tarafından avukata verildim ve ertesi günü borcu tamamen kapattım hiç bi bankada gecikme yada banka tarafından avukatlık olmadım puanım 600 den 1050 lere geldi ben kırmızı kalem yemiş oluyomuyum puanım her ay yukselıyo 1200 üstüne cıktııgm zamn kredi kullanabilirmiyim

  • Emre Bey,

   Evkur iki şekilde kredi sağlıyor. Birincisi kendi kaynakları ile kredi veriyor. Bunu da aldığı senetlerle garanti altına alıyor. İkincisi anlaşmış olduğu Bankalar aracılığıyla kredi veriyor. Eğer ikinci şekilde kredi alarak çözmüşseniz kredi notunuz çok düşecektir. 1200 kkb notu ortalama bir puandır. Bu civarlara geldiğinde genel itibariyle kredileriniz onaylanır.

 50. Merhaba 2014 de kredi kartı borcumu ödeyemedim ve avukatlık oldum.01.03.2016 da borcu kapattım.nakit karsılıgı kredi kartı aldım 1 bucuk yıl kullandım duzenli ödedin ve kapattırdım.tekrar çalıştıgım bankadan kredi kartı aldım nakis avansı açtırdım ve hattın üzerine telefon aldım.bunları 11 aydır düzenli ödüyorum.kredi puanım 1150 ve 20 bin tl kredi çekmek istiyorum.memurum 3000 tl gelirim var bana kredi çıkar mı ?

  • Muhammed Bey,

   10 numara davranmışsınız. Kredi notunuz da kötü değil. İyi de değil ancak istediğiniz tutara kapı açabilecek nitelikte diyebiliriz.. Özellikle maaş aldığınız Banka üzerinden başvuru yaparsanız olumlu sonuçlanabilir.

   • Puanım yukseltigi taktirde 5 yıldan önce kredi çıkar mı.basvuru yapmıyorum.puanın biraz dahA yükselmesini bekliyorum.kafamdaki soru 1300 kredi puAnım olsa kırmızı çizgi de oldugum için kredi alabilir miyim 2 bucuk yıl oldu avulatı kapatalı.

    • Muhammed Bey,

     Puanınız yükseldikçe kredinizin alma ihtimali bir o kadar artacaktır.
     Elbette 2 yıl önce düştüğünüz durum kredinizin çıkma ihtimalini düşürecektir.
     Ancak düzelen ödeme yapınız kredinizin alma ihtimalini tamamen ortadan kaldırmıyor.

 51. 1500 tl avukatlık kredi kartım olmuştu hacize gitti ödemeyi yaptım üzerime başka hiç birşey Yok ne kredi ne kredi kartı bir yıl oldu bana ne zaman kredi kartı çıkar ?

  • Cansu Hanım,

   5 yıl kadar kötü kaydınız görünecektir Bankalarda.
   Eğer kredi notunuzu arttıracak veya düzeltecek hareketler yapmazsanız 5 yıl bu problemi yaşarsınız..
   Tavsiyem nakit karşılıklı da olsa kredili bir ürün kullanmanız. Bununla ilgili yazılar sitemizde mevcut.

 52. hocom ben anlamadım bişi kredi puanım 1650 sabit maaşımda var banka bana kefalet ile kredi veriyor avukatlık olmuştum borcumuda ödedim 2014 te kapatım borcumu banka bana diyor 2021 de cezanız bitecek bende puanımı sürekli internet bankacılıktan ödeme yaparak yükseltim elektrik su kira gibi şeyleri

  • İsmail Bey,

   Normal şartlar altında 5 yıl kadar sicilinizi taşırsınız.
   Ancak bazı Bankalar kredi notunuza ilişkin bu riski kabul eder ve kredilendirebilir.
   Özellikle maaşınızı aldığınız Banka üzerinden kredi başvurusu yapmanızı önerebilirim.

 53. Borcunuzu transfer etmek için banka hesabınız 400 sterlin ödemek zorunda olduğunuz tek ücrettir.

 54. Bankalardan kırmızı kalem yedim fakat suan ödemekteyim kimi maaş haczı ile kimi nakit ile suan bir tokiden ev almak istiyorum tokiden ev almama engel olurmu bilgi ver iseniz sevinirim

  • Veysel Bey,

   Banka geçmişiniz problemliyse, yakın zaman içinde kredi almanız pek mümkün değil. Özellikle dönemsel olarak kredi faiz oranlarının bu denli arttığı, Bankaların kredi iştahlarının olmadığı bu dönemde daha da zor.

 55. Hocam ben 2013 yılında babamdan kalan yetim maaşı ile kredi çektim fakat çalışmaya başladığım için maaş kesildi ve banka beni 3 ay sonra arayarak paranın hepsini istedi bende hepsini ödeyemem dediğim için icraya konuldu bunun için ne yapmalım

  • Fehmi Bey,

   Hak etmediğiniz bir tutarı SGK geri istemiş ve Bankada buna aracılık ediyor sanırım.
   Verdikleri tutara istinaden bu tip bir icra işlemi başlatabilirler.
   Tavsiye edeceğim şey Bankanızın avukatıyla anlaşmak olabilir.

 56. Merhaba ben bankadan kredi çektim 3-5 gun gecikmeli ödediğim için kırmızı kalem yemişim hem de 3 kere bundan nasil kurtulurum kredi karti alamiyorum bu yuzden maas aldigim banka da vermedi ne yapmaliyim

 57. 2015 yılında ben askere giderken kredi kartımı aileme bırakmıştım 750 TL limitli ailem borcu ödemediği için kırmızı kalem yedim. Hiç bir şekilde banka benimle iletişime geçmeden avukata vermiş ben askerliğim bittikten sonra borcumu sifirladim haziran 2016 da kırmızı kalemim kalkmış mıdır başvuru yapsam kart alabilir miyim ?

  • Bayram Bey,

   Bankaların birçoğu iletişime geçmek ister ama geçmek zorunda değildir.
   Bazen sistemdeki telefonlardan dolayı, bazen yapılan aramalara yanıt alamadıkları için vs. aramaya devam etmemektedirler.
   Yediğiniz kırmızı kalem sistemlerde 5 yıl kalmaya devam edecektir.
   Yapacağınız ilk iş belki ufak bir nakit teminat yatırarak kredi kartı veya kredili mevduat ürünü almak olabilir.
   Buraya yapacağınız düzenli ödemeler kredi puanınızın oluşmasına ve artmasına yardımcı olur.

 58. Esim kredi cekmıs tı duzensız odemelerı vardı ama Aralık ayında avukat aradı ve borcu sıfırlandı… Esim nezaman kredi ceke bilir artık

  • Zülbiye Hanım,

   5 yıl kanuni takip kayıtları ve diğer kötü kayıtlar Bankaların sistemlerinde görünecektir.

 59. 2011 de kırmızı kalem yedim avukat borcu 2013 e kadar taksitlendirme yapmış yıl olarak 6 normal düzende 5 yılı geçtim kredi notum yüksek ama hiç bir banka kredi vermiyor bana bu durumu nasıl duzeltebilrim

  • Ahmet Bey,

   Nakit karşılıklı kredi çekmek notunuzun oluşmasına neden olacaktır.
   Küçük tutarlı böyle bir işlem yapmanız sorununuzun çözüm hızını arttırır.

 60. 2018 yılında takibe girmişim haberim yok. Kredi kartı kullanmak istediğimde öğreniyorum çünkü olu suz yanıt alıyorum eski çalıştığım bankadaki ek hesapta kapatmadığım bir hesap. Sonra toplu ödeme yapıyorum. Ancak halen takipte görünüyorum. Kredi notum 1000.tek kurşunum varsa atacak, doğru bankaya nasıl bir başvuru yapmam lazım kredi çekebilmek için. Şuan hiçbir bankaya borcum yok. Ve ilgili takip hakkında ilgili bankadan borcu yoktur kağıdıda alabiliyorum. Tüm bunları 4 yıldır maaş müçterisi olduğum bankaya anlatıyorum. Bana hala 5 yıl bekle diyor. Bukadar imkansız mıdır durumum şuan… Yardımcı olup yönlendirirseniz çok sevinirim.

  • Pınar Hanım,

   Öncelikle e-devlet sistemi üzerinden kendinize bir risk raporu alın. Ücretsiz risk raporu nasıl alınır yazımızı okumanızda fayda var. Adım adım nasıl alınabileceğini anlattık. Buradan çıkan raporla tespit ettiğiniz Bankaya gidin ve duruma itiraz edin. Bankanız kkb güncelleme birimine bir e-posta atarak durumu düzelttirebilir. 5 yılı beklemenize gerek yok.

 61. Ben kredi çektim avukada düştüm ama avukada borcumu ödedim 3 yıl oldu ama kredi çekemiyorum kredi kartı alamıyorum herhangi bişi yapıp kredi çekmem için bir yol varmı acaba Bir yardım

  • Mehmet Ali Bey,

   Krediniz avukata düştüğü andan itibaren kredi sicilinizde görülmeye başlar. Ne kadar riskinizin kaldığı da görülür.
   Özellikle aktif bir sorunlu krediniz varken başka bir bankadan kredi almanız çok zordur. Mümkün değildir de diyebilirim.

 62. Tanıdığım birine kredi çektim ancak düzensiz ödenmiş ve en sonunda geçikme yaşanmış, kanuni/idari takibe girmiş. Bankanın avukatı tarafımdan arandım. Borcun iyi gün içinde ödenmesi gerektiğini ve ödenme olmazsa hacizlik olacağını söyledi. Ancak o aranmadan sonra avukat masrafları dahil olmak üzeri bütün borçu ödedim. Dosyayı kapattım. O günden itibaren, kredi kartımı aktif kullandım ve düzenli ödeme yaptım. Hala da hiç geçikmeye düşmüş değilim.
  Findeks raporunda Mart/17,Nisan/17, Mayıs/17 siyah renkli ve idari/kanuni takip yazıyor. Beş yıl beklemem mi gerekiyor?

  • Olcay Bey,

   Krediye kefil olmak demek aslında o borca en az borçlu kadar sorumlu olmak anlamına geliyor.
   Haliyle kredinin tüm riskini kapatmış olsanız bile o dönemde avukata intikal etmiş bir borç varsa bunu kefil olarak size de yansıtacaklardır.
   5 yıl içinde ilgili kayıtların silineceği doğrudur.

 63. Meraba 3 yildır icralik borlarm var bankalara borcum zaman aşımımına uğrayıp silinirmi acaba nasıl olur.

  • Gökhan Bey,

   Bankanız borçlarınızı silmez. Avukattan bir sonraki süreç bu borçların varlık yönetim şirketlerine satılma aşamasıdır.
   Bu aşamada yeni borç sahipleriniz olur. Onların avukatları ve tahsilat süreçleriyle uğraşmak durumunda kalırsınız.

 64. hgs den gelen icra (tebligat gelir gelmez kapatıldı)kredi notunu etkilermi

  • Mehmet Bey,

   Gelen icra yazıları kredi kaydınızı birebir olumsuz etkilemez.
   Ancak kredi başvurusu yaptığınız esnada tc kimlik numaranıza ait haciz ve icra kayıtları incelenir. Eğer aktif bir kaydınız varsa kredi talebiniz olumsuz sonuçlanır.

 65. Evkur alışverişimin son taksidi 20 TL’yi unutmam nedeniyle firma tarafından kanuni takip durumuna düşürüldüm, borç avukatlık olmamış, ödemesini yaptım borcum kalmadı fakat kanuni takip halen görünüyor. Kamu çalışanıyım, maaş bankamdan dahi bu nedenle kredi kullanamıyorum. Bankam bana firmanın borcu yoktur durumunu KKB ye bildirip takibi kaldırtması gerek diyor, firma ise biz sadece borcu yoktur evrağı verebiliriz, KKB bildirimi yapamayız diyor, bankam borcu yoktur evrağının hükmü yok, KKB den kaldırtmaları gerek diyor, durum öylece kısır döngüde bekliyor. Bu durumu nasıl çözüme ulaştırabilirim, yardımcı olursanız çok sevinirim. (Kredi notum 1473)

  • Recep Bey,

   Firma tarafından kanuni takibe düşme nedeniniz görülen haciz/icra kaydı mıdır? Net olarak anlayamadım. Eğer firma bu borç yüzünden size hukuki işlem başlatmışsa sonlanmış hali bu olur. Bu kaldırıyı da yine icra ve haciz dairesi yaptıktan sonra kredi sicilinizi etkileyen herhangi bir şeyin olmaması gerekir.

 66. Merhaba benim 8 tane bankaya icralığım var fakat bu icralar 6 seneyi doldurdu önce sigortalı çalişiyordum hemen ihbarname geliyordu ve maaşıma haciz koyuyorlar ve maaşına 4\1 alınıyordu bi kaç ay öyle geçti sigortalı işta artık çalışmadım ve 2 senedir tekrar sigortalı işte çalıyorum maaşında yatiyor artık haciz koymuyorlar herhangi bir kesinti yaşanmıyor ilerde kredi kartı alabilir iyim acaba

  • Sinan Bey,

   Bankalar kredili alacaklarını hukuk bürolarından tahsil edemeze varlık şirketlerine satar/borçlarını devir eder. Borcu satın alan varlık şirketi hukuki süreçlerine devam eder. Eğer ödememişseniz her an varlık şirketinden böyle bir icra/haciz alabilirsiniz.

   Ayrıca bu borç kapanmadığı sürece daha önceki kredili ürünlerinizden takibe gittiğiniz görünür ve borcun kapanmadığını da görürler. Dolayısı ile kredili ürünü alamamak üzerine sebep olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+