POS veya Kredi Kartı Mail Order’a Nasıl Açılır?

Mail Order işlemi kart sahibinin vermiş olduğu talimata istinaden, POS sahibinin işletmesine gitmeye gerek kalmadan, telefon talimatı veya mektup talimatı olacak şekilde alış veriş işleminin gerçekleştirilmesidir. Piyasada Mail Order işlemine MO/TO işlemleri de denmektedir.

Mail Order işlemleri bazı sektörler için can kurtarıcıdır. Örneğin turizm sektörü, seyahat acentaları, sigorta şirketleri, bayi ağına sahip olan firmalar, eğitim kurumları (özel okullar) ve sipariş ile çalışan firmaların pratikte mail order işlemini çok kullandığı görülmektedir.

Mail Order avantajları nelerdir?

Alışverişinizi gerçekleştirmek için iş yerine gitmenize gerek yoktur. Dünyanın neresinde olursanız olun e-posta veya faks işlemiyle veya yalnız bir telefon ile işleminizi sonuçlandırabilirsiniz.

Mail Order başvurusu

İşyeri sahibisiniz. Bankanıza geldiniz ve mailorder kullanabileceğinizi düşünüyorsunuz. İşte bu düşünce sizi yanıltır. Çünkü pos cihazı başvurularının içinde mailorder yetkisi otomatik olarak gelmemekte olup, ayrıcalıklı bir yetki türüdür. Açtırabilmek için bankanıza mailorder başvurusu yapmak ve başvuru yaparken bankanızın istediği belge ve bilgileri vermek zorundasınız. Yapılacak olan yetkilendirmenin akabinde pos cihazınız ile mailorder işlemi yapabilirsiniz.

Mail Order nasıl çalışır?

Öncelikle mail order işlemini her pos sahibinde gerçekleştiremezsiniz. Mail order işlemine açık iş yeri ile bu işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu iş yerlerinde çalıştıkları bankaların kabul ettiği hazır (matbu) mail order formları mevcuttur. Bu formların üzerinde almak istediği ürünün niteliği, fiyatı gibi temel bilgilerin yanı sıra kart numarası ve son kullanma tarihi gibi bilgiler yer alır. Müşteri bu formu doldurduktan sonra faks veya yazılı talimat yoluyla satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

Formu gönderme işlemini faks ile yapabildiğiniz gibi bazı bankalar güvenlikli dosya transfer sistemi kurarlar ve bu transfer sistemiyle de aynı gün içinde işleminizi sonuçlandırabilirsiniz.

Mail Order güvenli mi?

Yazılı veya Telefon ile işlem sonuçlandırdığı için güvenilir bir ödeme kanalıdır. Gönderdiğiniz yazılı talimat üzerinde işlem yaptığınız tarih olacağı için, bu işlem sadece o tarih için geçerlidir. Sizin imzalamadığınız veya onaylamadığınız hiçbir şey için mail order işlemi gerçekleştirilemez.

Kredi kartımı mail order işlemine nasıl açtırırım?

Bu işlem için kartınızın sahip olduğu bankanızı aramanız gerekmektedir. İster şubeye gidin, isterseniz bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kartı mail order işlemina açtırabilirsniz.

Pos cihazınız var. Mail order işlemine nasıl açtırırsınız?

Öncelikle çalıştığınız Bankanıza gidin. Mail order işlemine ait sözleşmeyi imzalayın. Şube tarafından yetkileriniz tanımlandıktan sonra mail order işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı yazar kasa de için mail order işlemi gerçekleştirebilmektedir.

 

30 Yorum

 1. meral

  26 Nisan 2017 at 17:39

  pos makinesinden mail order işlemini bankadan açtırmadan yapabilmek için bir program veya bir yol varmıdır

  • Banka Notu

   26 Nisan 2017 at 23:52

   Meral Hanım,

   Mail Order hizmetini sadece Bankalar vermemektedir. Bunu Türkiye’de PosU, PosTR gibi firmalar da aracılık hizmeti vererek çözüm sunmaktadır. Ancak maliyetleri çok daha fazla.

  • özcan

   4 Mayıs 2017 at 19:40

   meral hanım merhaba bendede bu proplem var bir şeyler bulabildinizmi

   • Banka Notu

    7 Mayıs 2017 at 10:05

    Özcan Bey,

    Mail order problemleri tam olarak nedir?

 2. Altan

  8 Haziran 2017 at 17:34

  Merhabalar benım turizm Ltd fırmam var ve maıl Order pos almak istiyorum bu mumkun mu acaba?

  • Banka Notu

   12 Haziran 2017 at 14:19

   Altan Bey,

   Mümkündür.
   Mail order işlemi için Bankalar ticari bir kredi limitinin çıkarılması talep etmektedir. Buradaki maksat olası chargeback (şarjbek) işlemlerinin önüne geçmek ve oluşacak olası zararı açılan bu kredi limitinden telafi edebilmek.

   • Gökhan

    5 Temmuz 2019 at 00:48

    Merhabalar turizm sektöründeyim ve pos cihazımı mail order a açtırmak için neler yapmam gerekiyor. Banka bizden ne gibi belgeler istemektedir?

    • Banka Notu

     20 Temmuz 2019 at 12:20

     Gökhan Bey,

     Pos cihazımı mailorder a nasıl açtırırım cevabını yazıda anlatmaya çalıştım.
     Herhangi bir belge gerekmiyor.
     Bankanıza gidip, ilgili işlemi yapmak istediğinizi söyledikten sonra bir dilekçe alınacak. Bu dilekçeden sonra işleminizi yapacaklardır.

 3. EMİNE

  20 Haziran 2017 at 15:27

  MERHABALAR. BEN BİR TURİZM ŞİRKETİNE MAAŞ KARTI BİLGİLERİMİ BIRAKMIŞTIM.REZERVASYON İÇİN. LAKİN ÇEKİM OLMAMIŞ.BU MAİL ORDER OLAYI MAAŞ KARTLARINDA DA OLUYOR MU? EĞER OLUYORSA BU İŞLEMİ AÇTIRMADIĞIM SÜRECE KARTIMDAN ÇEKİM YAPAMAZLAR MI ? CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Banka Notu

   22 Haziran 2017 at 16:49

   Emine Hanım,

   Kredi kartı olmayan, sizlerin maaş kartı dediği, Bankacılıkta debit kart diye geçen kartlara da mail order işlemi yapılabilir. Ancak güvenlik gereği bu kartların da mail order’a açılması gerekir. Bunun için öncelikli olarak müşteri hizmetleri ile irtibata geçip, işleme izin vermelisiniz. Aksi halde mail order işlemini yapamayacaklardır.

 4. semra

  21 Kasım 2017 at 14:51

  iyi günler kamilkoç şirketine ait pos makinası var ama kamilkoun şubesini satın aldık yinede pos makinamızı mail order sistemine açabilirmiyiz?

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 10:20

   Semra Hanım,

   Eğer vergi levhası kamil koç’a aitse sizler herhangi bir başvuru yapamazsınız. Bu işlemi Kamil Koç’un kendisi şubeniz adına yapmalıdır.
   Ancak kendi vergi levhanız altında kamil koç işletmeciliği yapıyorsanız pos başvurusu veya mail order açma işlemleri başvurusunda bulunabilirsiniz.

 5. Cemil

  12 Aralık 2017 at 00:03

  Merhaba lar post cihazından nereden çekildiğini nasıl ogrenebilirim doküman çıkarttım ama nerden çekim yapılmış onu öğrenmek istiyorum

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 08:48

   Cemil Bey,

   Nereden çekim yapılmış derken hangi kredi kartı numarasından yapılmış bunu mu merak ediyorsunuz?
   Eğer merak ettiğiniz şey hangi kredi kartından pos çekimi yapıldığı konusuysa bunu üye işyeri ekstresinde görmeniz mümkün değildir. Bankanız ile irtibata geçin. Tarih ve tutar verin. Size kart numarasının son 4 hanesini ve hangi kart tipine ait olduğu konusunda bilgi verecektir.

 6. İsmail ergun

  8 Ocak 2018 at 02:21

  Selamlar bir yurt disindan musterimiz mailorder yolu ile urun satin almak istedi calistigimiz bankanin pos makinasi bu islem icin kapali musteriden musade istedik bankaya muracat ettik belge imzalanmasi gerek dediler imzaladik iki gun icinde acilir dendi bekledik 4 uncu gun sonunda musteri vaz geçecek neden acilmiyor diye sorduk atlamisiz yogunluktan dediler hemen ilgileniyoruz dediler iki gun daha gecti bu arada rica minnet musteriyi oyaliyoruz 6 inci gun sonu size mailorder tanimlayamiyoruz dediler nedenini sordum sektorunuzden dolayi dediler bende bankami karar verecek nasil ticaret yapacagima dedim cevap vermediler.SONUÇ: yüz bin TL lik bir alış veriş musterimizi kaçırdık bu arada sektörümüz Kuyum magazasiyiz hediyelik esya ve degerli ozel tesbih imalatcisi (pirlanta yakut zumrut vs.)imalat ve satış ozel siparis ilede calisiyoruz. Şimdi ben bankayi mahkemeye vermek ve bütün hukuk yollarini denemek istiyorum zarara ugrattigi icin ayni zamanda pirej ve guven kaybina neden oldu musterimiz tarafindan. Fikrinizi alabilirmiyim rica etsem.selamlar

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:24

   İsmail Bey,

   Bankanız sizin her talebinizde mail order açacak diye bir şey söylersem %100 doğru olmaz.
   Çünkü kendi üye işyerleri operasyonları gereği zararlı veya güvenliksiz gördüğü durumlarda bu hizmeti sağlamıyorum diyebilir.
   Burada etik olmayan şey sizi 6 gün bekletmeleriymiş.
   Bununla ilgili, ilgili bankanın genel müdürlüğüne bir müşteri şikayeti oluşturmanız etkili olabilir.

 7. M.ali

  22 Şubat 2018 at 18:20

  İyi günler meslek odası çalışanıyim aidat ve diğer ödemeleri mail order yöntemiyle almak istiyorum bizlere mail order hesabı açarlarmi kesintileri pos cihazları gibı teşekürler

  • Banka Notu

   25 Şubat 2018 at 12:00

   M.Ali Bey,

   Meslek odaları mail order kullanabilir mi sorunuzun cevabı olarak evet diyebilirim. Bu işlem için ilâve komisyon almaz bankalar.

 8. aydın

  3 Nisan 2018 at 10:12

  merhabalar mail order a pos cihazını açtırdığımızda komisyon oranları tahmini ne kadar olur birde çekilen para şirket hesabına kaç günde düşüyor?

  • Banka Notu

   4 Nisan 2018 at 23:22

   Aydın Bey,

   Mail Order işlemi Bankanızın pos komisyon çalışma şartlarına göre açılır ve değişkenlik gösterir. Bugün Bankaların ertesi gün fiyatlaması 1.5% civarındadır.

 9. Demet Top

  6 Nisan 2018 at 18:46

  Merhaba
  Kartımdan mail order ile fatura ödemesi yapılmış bu ödemeyi ben yapmadım bankadan sorguladım hangi firmanın cihazından ödeme yapılmış bu bilgiyi nasıl öğreniriz. Yanı ödemenin alındığı cihaz ve bu cihazın bağlı olduğu firmayı öğrenebilir miyim.

  • Banka Notu

   11 Nisan 2018 at 14:46

   Demet Hanım,

   Bu bilgiyi Bankanız verebilir. Ancak çekim yapılan pos kartınıza ait aynı Bankayla yapılmamışsa BKM üzerinden öğreneceklerdir. Bu da birkaç gününü alabilir.

 10. zeki

  21 Mayıs 2018 at 11:11

  merhaba
  pos cihazını maıl order acmak için ne yapmak gerekiyor

  • Banka Notu

   21 Mayıs 2018 at 20:02

   Zeki Bey,

   Pos mail order Açmak icin Bankanıza başvuru yapmanız yeterli olacaktır.
   Sizlerden bunun için ilave bir mailorder başvuru formu alıyorlar.

 11. adakan

  27 Haziran 2018 at 10:08

  İyi Çalışmalar,

  Şuan mail order kullanmaktayız yurt dışındaki müşterilerimiz yabancı bankalara ait kredi kartlarından ödeme yapmak istiyorlar, ihracat açıından bu durum biim işimii çok rahatlatacaktır (Endüstriyel Kimyasal sektöründeyiz). yabancı ülke kredi kartları ile mail order işlemi yapabilirmiyiz. Teşekkürler kolay gelsin.

 12. Cem

  30 Temmuz 2018 at 23:01

  İyi Çalışmalar,

  Şuan mail order kullanmaktayız yurt dışındaki müşterilerimiz yabancı bankalara ait kredi kartlarından ödeme yapmak istiyorlar, ihracat açıından bu durum biim işimii çok rahatlatacaktır (finansal yatırım danişmanliği). yabancı ülke kredi kartları ile mail order işlemi yapabilirmiyiz. Teşekkürler kolay gelsin.

  • Banka Notu

   5 Ağustos 2018 at 14:07

   Cem Bey,

   Yapabilirsiniz. Aslında bunu birçok turizm firması da yapıyor. Yalnız bunu kabul etmeyen, durumun doğruluk payını görmek isteyen Banka şubeleri veya uzak duracak Bankalar olabilir. Nihayetinde chargeback (harcama itirazı) konusunda çok müsait bir konudan bahsediyoruz. Bu durumlarda Bankalar tam olarak şu şekilde davranıyor. Mail order açacağı firmaya bir kredi çalışması yapılıyor. Örneğin 100 bin TL. Sonra 100 bin TL tutara kadar yapılan pos işlemlerinde herhangi bir sorun yaratmadan işleme izin veriyor. Olası bir müşteri itirazı durumunda firmadan temin edemezse açtığı bu kredi limitinden alarak durumu çözmeye çalışıyor.

 13. Tuğçe

  23 Temmuz 2019 at 21:21

  Şirketimizin pos makinesini mail ordera açmak istiyoruz başvuruyu iş yeri sahibi mi yapmalı yoksa herangi biri yapabilir mi

 14. Gülhan

  12 Ağustos 2019 at 00:30

  Eşim bir arkadaşının otel ücretini ödemiş ama faturada kalan misafir olarak eşim ve arkadaşının ismi yazıyor böyle birşey olabilirmi mail orderle ödeme yapmış yoksa beni mi kandırıyor sonuçta orda olmadan kalan misafir bölümünde ismi olabilirmi cevaplarsanız sevinirim

  • Banka Notu

   27 Ağustos 2019 at 16:57

   Gülhan Hanım,

   Otelin kullanmış olduğu program ve faturalama sistemine göre değişkenlik gösterebilir.
   Gerçekten ödeme yaptığı kişinin dışında başka birinin ismini yazamama gibi bir otel programı ile karşılaşmış olabilirsiniz.
   Bir ihtimaldir..

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+