Anasayfa » Banka Kredi Notu » Banka Kredi Notu veya Kredi Skoru kaç olmalı?

Banka Kredi Notu veya Kredi Skoru kaç olmalı?

Banka Kredi Notu diğer adıyla KKB puanı veya kredi skoru bankaların kredilendirme sürecinde referans olarak aldıkları temel değerdir. Türkiye’deki tüm bankalar banka notunuzdan hareket ederek kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı taleplerinizi değerlendirirler.

KKB puanınız mevcutta açık olan kredi kartı, kredi ve kmh ürünlerinin düzenli ödenip ödenmemesi, başvuru sayısı, risk/limit doluluğunuz gibi temel birkaç faktör baz alınarak yükselmekte veya düşmektedir. Kısacası vadesi gelen bir kredinin ödenmesi banka kredi puanınızı arttıracağı gibi yapacağınız düzensiz ödemeler puanınızı düşürecektir. Özellikle ödeme vadesinden önce yapacağınız kredi, kredi kartı ödemeleri KKB puanınızı hızla yukarıya taşıyacaktır.

KKB puanınızı en çok etkileyen kriterlerden birisi de yapmış olduğunuz başvuru sayısıdır. Kredi notunuz son 1 (bir) yıl içindeki toplam başvuru adedi dikkate alarak oluşmaktadır. Başvuru adedi son 1 ay, son 3 ay ve son 6 aylık dönemlerde farklı çarpan katsayıları ile hesaplanmaktadır. Özellikle kredisi onaylanmayan kişilerin birçok bankayı aynı anda veya gün aşırı denemesi iyi bir şey değildir. Bu durum banka kredi puanınızı aşağıya çekecektir. Özellikle başvuru adedinden düşen kredi skorunu düzeltecek tek şey zamandır. Periyodik olarak 1 ay’dan 3 ay’a, 3 ay’dan 6 ay’a 6 ay’dan 12 ay’lık zaman dilimine geçerek kaybolan başvuru sayılarından sonra KKB puanınız yukarıya çıkacaktır.

Yapacağınız kredi kartı, kmh veya kredi ödemelerindeki 1 günlük gecikmeler Kredi Kayıt Büro’suna (KKB) bildirilmez. Ancak 2 günlük gecikme 1 dönemmiş gibi işlem görür. Dolayısı ile “sadece 2 gün geçirdim” diye yapılan savunmaların hiçbir anlamı bulunmamaktadır. 2 günlük gecikmenin 1 aylık gecikmeden KKB skoru açısından hiçbir farkı yoktur.

KKB puanı her ay, ayın 10’u gibi güncellenmektedir.

2019 yılının içinde kredi puanı güncellemesi ile ilgili gelen bir düzenlemeden bahsetmek istiyorum. Her ne kadar genel güncellemeler üstte belirtiğimiz ayrıntılarla devam etse de günümüzde kredi puanı artık günlük olarak takip edilmekte ve notlanmaktadır. Örneğin dün gecikmesi bulunan bir kredili ürün bugün kredi puanına olumsuz etki ettiği gibi, eğer gün içinde tahsilat sağlarsanız bu gecikmiş ödemenin sistemlerde tahsilat olarak göründüğünü ve normal olarak olumlu anlamda etki ettiğini de göreceksiniz.

Bankalardan kredi alabilmek için KKB puanı veya Banka Notu kaç olmalıdır?

Banka kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değer almaktadır.

Özellikle 700 altında değerlere hiçbir şekilde kredi verilmez. Bu rakamlar banka için oldukça riskli müşteri grubudur.

700 ve 1000 arasındaki müşteriler gri alan dediğimiz alana girerler. Bunlar müşterinin taksit/gelir dengesi gözetilerek değerlendirilebilir. İlâve teminat istenebilir. Belki bir kefil eşliğinde kredi talebi değerlendirilir.

1001 ve 1500 arasında KKB puanına sahipse hemen hemen 15.000 TL civarında kredi onaylanabilmektedir. Genellikle son çalıştığı yerde asgari 6 ay çalışma şartı aranmaktadır.

1501 ve 1900 arasında kredi puanına sahip müşterilerin 50.000 TL’ye kadar kredi gelir belgesiz çıkmaktadır. Daha üzeri bir kredi talebi bankanın istediği evraklar ile sonuçlandırılabilir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

79 yorum

 1. Bay Evis Philip

  Banka notu hakkında birçok site para ile hizmet verirken önemli bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.

  • Evis Philip,

   Banka kredi notu son dönemlerin en önemli konularından birisi. Ancak yeni bir kavram değil. Çok eskiden bu yana bankaların kredi verirken, kredi değerlendirmesinde kullandıkları bir not.

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

 2. Simdi bir ikinci el araç kredimiz var birde 10binlialik kredimiz var kredi notumuz 1001 kredi alma olasılığımız nedir

  • Erkan Bey,

   Mevcuttaki kredilerinizi ya yeni geriye çektiniz ya da ödemelerinde ufak aksamalar oldu. Unutulmamalı ki ödemedeki bir günlük gecikme bile kkb skoru dediğimiz rakamda 1 dönem diye görünmektedir ve 1 aylık gecikme kabul edilir. Onun için ödemenin zamanında yapılıyor olması çok önemli. 1001 çok kötü bir skor değil ancak çok iyi de değil.

   Sms veya ön onaylı dediğimiz kredilerin çıkması çok zor bu skora. Hatta başvuru bile yapmayın banka notu daha aşağıya gelecektir. Resmi gelirinizi gösteren belge ile banka başvurusu yapın. Taksit Gelir dengenize baksınlar. Bunu görmeden size kredi onaylanır veya onaylanmaz demek yanlış bilgi vermektir.

   • Kkb notum 1423 konut cekmek istiyorum sadece ek avans hesabim sikiti olur mu acaba

    • Bayram Bey,

     Kredi notunuz ortalamanın üzerindedir.
     Gelirinizde veya yasal limitlerinizde herhangi bir engel yoksa istediğiniz tutarda kredi limitleri açılacaktır.

 3. merhaba garantı bankasından yaklasık 7 aydır kredı kartı kullanıyorum kredı cekmem lazım ama kkb puanım henuz sıfır kıme sordurduysam cok ılgınc dedıler avukatlık degılım ıcralık degılım gecıkmede yok ekrandan bakıyolar bı sıkıntı yok dıyolar neden acaba yardımcı olursanız sevınırım saygılar…

  • Merhaba Volkan Bey,

   Aslında 7 ay gibi bir sürede rahatlıkla KKB puanınızın oluşması gerekmektedir. Bu durumda kredi kartını kullandığınız bankanın KKB’ye limit ve risk bilgilerini iletmeme gibi bir durum (nadir de olsa karşılaşılabiliyor) söz konusu. İlgili bankanızın bireysel müşteri temsilcisine giderek sorunu ifade edebilirsiniz. Bankanın ilgili birimiyle irtibata geçerek (e-posta) KKB kaydınızın oluşması için ekstra bir işlem yapılabilir.

 4. Merhabalar benım 2011 yılında yaşadığım sıkıntılardan dolayı kara lısteye dahıl oldum ve puanım hep 280 sevıyesınde ıdı 05.10.2016 yılında aldıgım kkb rısk raporunda puanım 679 olmuş 6 yıldır sabit akbank müşretisiyim ve net 3400 tl maaşım mevcut kredi yada kredı kartı alabılırmıyım kredı kartı almak ıcın ortalama puanın kac olması gereklı

  • Hakan Bey,

   2011 yılında yaşamış olduğunuz bir problem aslında bu yıl itibariyle kalmamalı ya da bunun hasar yaratan büyük bir kısmını ortadan kaldırmanız gerekliydi. Ancak bu zamana kadar kkb skoru nasıl düzeltilir konusunda bi’şey yapmadığınız için banka notu iyileşememiş görünüyor.

   Yapmanız gereken şey mümkünse maaş aldığınız bankadan ufak da bir limiti olsa kredi kartı almak olmalı. Buraya yapacağınız düzenli ödemeler kkb skorunuzu yükseltecektir.

   KKB notu nasıl yükseltilir ile ilgili sitemizde yazdığımız yazılar mevcut. Mutlaka okuyup, uygulamanızı tavsiye ederim.

 5. Suan ki kredi notum 1488 ve ay sonu bankaya olan kredi borcumun tamamini yatiricam borcum kalmicak tekrar kredi talebim olcak 60 bin tl kadar daha once takibe falan dusmedim sadece 2 defa gecikmeli odedim maasim kredi taleb edecegim bankaya yatiyor bi sorun yasarmiyim kredim onaylanirmi?

  • Özkan Bey,

   Gecikmeli yatırdığınız kredinin taksit gecikmeleri KKB skorunuza hemen yansımayabilir. Dolayısı ile işlemi erken gerçekleştirmeniz halinde kredi skorunuzda düşme yaşamayacağınız için olumlu sonuç almanız daha kuvvetli. Yalnız bakılacak tek şey kredi skorunuz olmayacaktır. İhtiyaç kredisi değerlendirmesinde en önemli şeylerden birisi taksit/gelir dengesidir. Oradaki denge, mevcut borçlanmanız göz önüne alınarak kredi talebiniz cevaplanacaktır.

 6. kredi notum 1335 aylık gelirim 1300tl kredi kartım ve kredi borcum toplam 8500 tl 36 ay vadeli 15000 tl ihtiyac kredisi cekebilirmiyim

  • Hüseyin Bey,

   Asgari maaş ile ne kadar kredi çekebilirim yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Konuyu detaylamasına anlatıp, bilgi verdiğimiz adrestir. Ancak kısaca şunu diyebilirim :

   Kısmen olabilecek bir kredi gibi duruyor. Ancak mevcuttaki taksitleriniz ne kadar? İlave çekeceğiniz krediyle toplam kredi taksiti neye denk gelecek? Bu soruları yanıtlamak gerekir.

 7. Merhabalar benim kredi notum 1242 idi.ben bu aralar her bankaya basvuru yaptim ve tekrar puanima baktigimda 1223 e dusmus.tekrar bu puani yukseltebilirmiyim .gunu gelmeden kredimi ve kredi karti odemelerini yapiyorum.bu puanla ev alma imkanim varmi tesekkurler.iyi aksamlar.

  • Müjdat Bey,

   Kötü bir haber vererek başlayacağım. Kredi notunu ne düşürür sorusuyla ilgili birçok yazı yazdık. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi de fazla başvuru sayısı. Ne yazik ki yapmış olduğunuz kredi başvuruları kredi notunuzu düşürür.

   KKB sisteminde başvurular 12 ay olarak raporlanır. Son 1 ay, son 6 ay ve son 1 yıl içinde bu başvuruların kaç adet olduğu görülmektedir. Son 1 aydan diğer gruplara geçtiği an, diğer kriterlerde de herhangi bir olumsuzluk bulunmuyorsa kkb notu nasıl yükselir sorusuna cevap vermiş oluruz.

   Son olarak 1200 kkb skoru kötü bir banka notu değildir. Ortalama bir nottur. Konut kredisinin teminatlı bir kredi olduğu düşünülürse, taksit/gelir dengesinde problem olmaması halinde kredinizin olumlu sonuçlanacağı kanaatindeyim.

 8. Merhaba benim kkb notum 1106 yeni girdiğim iş yerinde 2 aydır çalışıyorum bu ara aşırı kredi basvurusu yaptim 1ay sonra 20bin tl kredi cekebilirmiyim teşekkür ederim

  • Kamil Bey,

   Bahsettiğiniz şartlara göre yeni bir kredi çekmeniz oldukça zor. 1.101 kredi skoru yüksek bir puan değil. Ortalama diyebiliriz. Sizler özellikle herhangi bir Bankadan reddolan başvuruyu başka bir banka onaylar mantığı ile yeni başvuru yaptıkça aslında kredi notunuzu düşürüyorsunuz. 2 ay sonra kredi notunuzu yeniden kontrol ettiğinizde artık 1101 skorunu görmeniz oldukça zor. Tavsiyem bu işlemi sadece maaş aldığınız bankadan yapmanız. Buradaki arkadaşlar sizleri doğru yönlendirecektir.

 9. mrb kıredı notum 1193 suan guncel ama guncellemeden once 570 dı ve red geldı guncelledıkten sonra 1193 puanla kıredı kullanabılırmıyım

  • Gökhan Bey,

   Yeni kredi başvurusu için aslında ideal bir kredi notuna sahipsiniz.
   Ancak son dönemlerde yaptığınız başvurularından aldığınız ret mevcutsa yeni başvurularınız da ret olabilir.

 10. mrhb kıredi notum güncel 1185 bir önce ki notum 927 bundan önce 640 to şuan baya yükselmiş ne yapmalıyım kıredi cekme bilirmiyim

  • Fazlı Bey,

   Kredi notunuz 640’tan 1.185 düzeyine çıkmışsa gerçekten Banka performansınız iyiye doğru gidiyor.
   Ancak bu notun da çok yüksek bir not olmadığını bilmelisiniz. Kredi notunun üst sınırı 1.900.
   Şu an hazır bir kredi limiti çıksa da çok yüksek limitler olmayacaktır.

 11. Merhaba iyi günler benim kredi notum 1009 daha önceleri 299 199 falandı acaba bir yada iki ay sonra kredi kartı alabilirmiyim

  • Okan Bey,

   1.009 ortalama bir skordur. Düzenli kredi/kredi kartı ödemlerine devam edin lütfen. Bununla birlikte kredi veya kredi kartı başvurusu da yapmayın. 2-3 ay sonra notunuz daha da artacaktır. Sonra en hareketli olduğunuz, çalışmanız olan Banka üzerinden kart başvurunuzu yapmanız halinde başvurunuz onaylanacaktır.

 12. Odeobank KKB puanım 1010,findexde 235,iş bankası sıfır,bu durumla ilgili mantıklı bir açıklama yapabilirmisiniz,benim bayağı kafam karıştı

  • Halil Bey,

   Bankalar kredi başvurularında anlık kkb puanı sorgulayamayabiliyor. Örneğin bugün odeabank’a gidip sorgu yaptırdınız. Banka bunu kendi sistemine kaydediyor. 3 ay sonra yeniden gittiğinizde yeni bir sorgu yaptırsanız bile eski notunuzu ele alıp değerlendirmeye devam ediyor. Bankalar KKB üzerinden yaptığı her sorgu için belirli bir maliyete katlanıyor. Bu maliyeti minimize etmek için kendi kredi prosedürlerince son 6 ay içinde sorgulanmış kkb notunu kabul edip, değerlendirme yapabiliyor. Findeks kredi notu öğrenmedeyse böyle bi’şey yok. Siz her girip sorguladığınızda bu tutarı ödediğiniz için kredi notunuzu her defasında yeni veriler ile güncelleyip alıyorsunuz. Dolayısı ile en doğru sonucu bu şekilde alırsınız.

 13. Merhaba,

  400-700 arasında gidip gelen kredi notun az bir zamanda 1277 olmuş, burada da son mesajlarda bu şekilde artış yaşayanları okuyunca genel bir güncelleme mi yaptılar diye merak ettim. Bilginiz var mıdır? Ayrıca kredi için maaş hesabımın olduğu bankanın internet sitesinden başvurmam ile hesabımın olduğu şubeden başvurmanın farkı olur mu?

  Yardımınız için teşekkürler.

  • Erdinç Bey,

   KKB notu güncelleme 2017 yılı içinde yapılmadı. Herhangi bir kriter güncellemesi ve/veya farklı bir uygulama söz konusu değil. Yapmış olduğunuz ödemelerin, risk/limit doluluğunuzun vb. kriterlerin iyi yönetilmesi ile ilgili bir durum. Skorunuzun son 3 ay ortalaması aslında daha doğru bir sonuç verir.

   İnternet sitesi üzerinden yapılan başvurular kkb skorunuza etki eder. Özellikle reddolursa düşürür. Ama şubelerden bilgi amaçlı yapılan bu başvurular kkb skorunuza yansımayabiliyor. Daha da önemlisi eğer krediniz reddolursa şubeden yapılan başvuru manual değerlendirme dediğimiz Bölge veya GM tahsis birimlerine iletilebiliyor ve özel durumlarınız göz önüne alınabiliyor.

 14. Merhabalar kolay gelsin daha önceden bir bankadan kullanmış olduğum iki kredi vardı bu kredileri öderken aynı iş yerinde sigortalı çalışan olarak şehir değişikliği yapmam gerekti bu dönemde bazı ödeme aksaklıklarım oldu yapılandırma yapmış olduğum halde bir kaç kere bir kaç ay geriye düştüm ancak daha sonrasında fazla ödeme yaparak one geçtim ve borçları vadesinden önce kapattım su anda ayni bankanin kredi kartını kullanıyorum ve ödemelerini tam ekstre ödeyerek gerceklestiriyorum kredi notumun yükselmiş olduğunu düşünerek aynı gece 3 4 bankaya sms ile kredi başvuru şu yaptım hepsi reddedildi daha sonra müşteri hizmetleri ile gorsutugumde çok cüzi bir vergi borcunu atladığımı onunda takipte olduğunu bu yüzden hepsinden ret geldiğini söyledi vergi borcunu ödedim kredi kartını düzenli ödemeye devam ediyorum sizce ne zaman kredi notum yükselir ve ne zaman kredi başvurusu yapmalıyım

  • Erdinç Bey,

   Anlattıklarınızı üst üste koyduğumda kredi puanınızın iyi olmayacağı kanaatini getiriyorum.
   Özellikle belirli bir dönem gecikme sonrasında düşen kkb puanı üzerine 4 ayrı bankaya kredi başvurusu ve başvurularının tamamının red gelmesi kredi skorunuzu aşağıya çekmiştir. Vergi borcundan dolayı da problem yaşıyor olmanız ekstra olmuş.
   Tavsiyem findeks.com.tr üzerinden kredi puanınız ve risk raporunuzu almanız olacaktır. Buradaki puanı ve risk raporunuzu benimle paylaşırsanız nereye/nasıl gitmeniz gerektiği ile ilgili bilgi verebilirim.
   Aksi halde körlemesine vereceğim tavsiyeler işinize yaramayacaktır.

   • Kredi notumu sorgulattım şu anda 980 görünüyor herhangi bir kredi borcum ve vergi borcum su anda yok sadece maaş hesabim artı parada ve kullandigim kredi kartı var onuda asgari ödeme tutarı değil tam ekstre ile ödüyorum

    • Erdinç Bey,

     980 kredi puanı Türkiye ortalamasının çok altında bir kredi skorudur. Normal şartlarda kredi başvurularınız sadece bu puana bakılırsa reddolacaktır. Kredi ret sebepleri ve kredi puanım en az kaç olmalı yazılarımızı okumanızı tavsiye edebilirim.

 15. merhabalar kredi notum 900 ama geçen gün 2000 liralık bir kredimi ve 2500 liralık olan kredi kartımın borçlarını tamamen kapattım ne zaman bi yükselme olur en az kaç ay sonra kredi çekebilirim veya araç kredi çıkarmı

  • Ercan Bey,

   Yaptığınız bu düzenli ödeme asgari 15-60 gün arasında kredi notunuza etki etmektedir. Önemli olan aslında kredi borçluluğunuzu birden kapatmak değil, düzenli ödemeler yapmak ve bunu sürekli yapıyor halde görünmektedir. En etkili kredi notu arttırma yöntemlerinden birisi budur.

 16. Selam benim puanım 1423 ten 1578 gelmiş yanlız son 6 ayda 14 son 1 ayda 4 başvurum var kredi başvurum ret geliyor nedeni ne acaba ne zaman kredi kullana bilirim

  • Halil Bey,

   Yazdıklarınızın sonucu kredinizin reddedilmemesi sonucunu çıkartıyor.
   Farklı bir nedenden dolayı ret yiyebilirsiniz.
   Findeks risk raporunuzu incelemenizi tavsiye ederim.

 17. Merhaba lar benim kredi notum 1212 kredi kullanamiyorum bundan 6 ay önce wakif bankta kredi kartı geldi kullanıyorum düzenli ödemesinide yapıyorum.wakifbankinda maaş müşterisinin. ama kredi kullanamiyorum red geliyor.yardimci olur musunuz.

  • Barış Bey,

   Kredi ret sebebi incelenmeli. Çünkü 1.212 kredi puanı çok yüksek olmasa da genel kabul gören bir kredi skorudur. Taksit/Gelir dengesine takılıyor olabilirsiniz, mevcut kredi limitleriniz yeterli oluyor olabilir, daha önceki ödeme performansınız da sorun olabilir veya ilâve bir teminat ile ancak krediniz onaylanabilir pozisyondadır. Kredi dosyasını incelemeden yanıt vermek mümkün değil. VakıfBank’taki müşteri temsilcinnize bunu sorup, çözüm aramanızı tavsiye ederim.

 18. Merhabalar kredi notum 3 ay once 1101 di bu ay yeni bir guncelleme istedim 1072 puana dusmus iki kredi karti kullaniyorum onun disinda kredi borcum yok kartlarida minimum degil donem borcumun hepsini kapatiyorum gununden gunune oduyorum hic gecikme yok ayriyeten kucuk bir birirkimimde var bankada guncel yatirip cektigim notum denen dususe girdi hic anlamis degilim maas hesabim olan yapı kredi bankasi bana ozel 13189 tl on onayli kredi mesaji yollamis bu krediyi subeye gidip hemen cekmem mumkunmu aslinda benim 20 bin tl krediye ihtiyacim var bu on onayli krediyi 20 bin tl yapma sansi varmi bankanin cevap icin simdiden tesekkurler

  • Şeyma Hanım,

   Kredi notunu düşüren etken başvuru adedi olabilir veya kredi kartı limit doluluk oranlarınız..
   Bunun için risk raporunuzun özetine bakmak gerekir. Aksi halde sadece tahminde bulunabiliriz.
   Ön onaylı kredi limiti artmaz. Ancak ek gelir belgeleri ile destekleyip, kredi tahsise gönderilebilir.

 19. üniversite öğrencisiyim 1 yıldır işte üniversiteli kartını kullanıyorum ödemelerim düzenlidir kredi notum 1242 çalışıyorum ama sigortam yok öğrenci oldugum için 4000 tl kredi çekmek istiyorum verirlermi acaba sigortam yok bilginiz olsun

  • Buğra Hanım,

   1242 kkb skoru kötü bir skor değil. Türkiye ortalamasının altındadır ancak mevcuttaki kartlara yapacağınız düzenli ödemelerle notunuzu daha da yükseltebilirsiniz. Notunuzu 1400’e çıkarmadan başvuru yapmayın derim. Aksi halde başvurunuz olumsuz sonuçlanacak ve bu durum da notunuzu aşağıya çekecektir.

 20. slm banka kredi notum şu an 1860 ticari va bireysel kredılerim var ve gününde ödemelerimi yapıyorum geçikmelı ödemem yoktur zıraatbankasından işletme kredisi kullandım ve gününde kapattım 2.600.000 tl ipotekim var tekrar çekmek ıstedım borclanmam yuksek skor 2 c çıkıyor dediler bunun yanı sıra a ve bankalar kredi vermek için teklıf yapıyorlar bir anlam veremıyorum bunların sıstemlerı mı değişik ne ye göre zıraatbankası hesap yapıyor bilemedim saygılar

  • Osman Bey,

   Ziraat Bankası’nın kendi iç uygulamasından kaynaklanıyor olabilir.
   Son günlerde bu tip geri bildirimleri duyuyoruz. Alternatif bir bankada, mevcut yerinizin ipoteğini taşıyarak ticari kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 21. Meraba kredi puanimm 1150 nezaman kredi cekebilirim

 22. ABDURRAHMAN YÜCEL

  Merhaba benim kredi Notum 1242 maaş bodrom yok ama şirket üzerinden her ay hesabima 1300 tl yatiyor 36 ay vadeli 15 bin tl kredi çekebilirmiyim sizce (Şuana dek hiçbir geçikmem yok kartımda )

  • Abdurrahman Bey,

   Bankalar kredi başvurusu yaparken online olarak SGK ile bilgi alışverişi yapar ve kaç aydır SGK kaydınızın olduğu kredi sürecinizin içine düşer. Eğer burada minimum 3 ay ödenmişlik yoksa reddolma ihtimali çok kuvvetlidir. Ancak bazı bankaların kredi notuna göre oluşturduğu hazır limitler mevcuttur. Belki de bu şekilde hızlı bir kredi limitiniz çıkabilir. Bunun için özellikle hesabınıza hangi Bankaya para yatıyorsa, bu bankaya başvuru yapmanızı önerebilirim.

   • ABDURRAHMAN YÜCEL

    Maaş bodrosunu ayarladım maaş bodrom asgari ücret maaş bodrosyusla gidip kefil gostererek çekebilirmiyim

    • Abdurrahman Bey,

     Kredi alırken tek şart verdiğiniz gelir belgesi değil maalesef. Eğer şartlarınız ilgili Bankanın kredi prosesinle örtüşüyorsa tabi ki alabilirsiniz.

 23. Kredi kartı limitim 2600 kullanabileceğim limit 300 kredi kartı limiti artırmak istiyorum ama olumsuz oluyor kredi notum 1200 yeterli değil mi

  • Turan Bey,

   Kredi kart limit artışı veya kredi kartı maksimum limit için bağlayıcı bir kanun var. Tüm Bankalardaki kart limitleriniz resmi gelirinizin 4 katını aşamaz.. Bu kurala da takılıyor olabilirsiniz. Notunuz çok iyi olmasa da değerlendirilebilir görünüyor.

 24. merhaba eskiden çok kredi kartım vardı bir tanesi yüzünden yasal takipli oldum ve hepsini kapattım şuan tek banka çalışıyorum ve kredi kartımı zamanında ödüyorum 970 olan puanım şu an 1010 sizce daha ne kadar beklemeliyim kredi çekmek için

  • Mert Bey,

   Yasal takip süreciniz ne kadar eski? Diğer kredi kartlarını ne kadar süre önce kapattırdınız? Yeni bir kredi veya kredili ürün başvurunuz oldu mu? Kullandığınız kartların risk/limit durumları nasıl? Örneğin tüm limitleri tamamen mı kullanıyorsunuz? … gibi birçok sorunun cevabını bilmek gerekiyor. Bunun için bahsettiğim tüm detaylarla ilgili bir şeyler yapmak ve sonuç almak gerekir. Yazılarımız içinde banka kredi notumu nasıl arttırabilirim başlığı ile yazdığımız 3-4 yazı var. Okumanızı ve uygulamanızı tavsiye ederim.

 25. Öncelikle slm ben ev hanımıyım işim yok SGK yok bi bankadan kredi kartı için başvuru yaptım onaylandı 1100 limit verdiler ve 1000 TL lık telefon aldım ve 4 ay ödedim ve borcun tamamını ödedim kredi kart ve tel fatura borcumu zamanında ödüyorum şuan kredi puanım 1200 bana ileriki dönemlerde hazır kredi veya normal kredi çıkarmı bide başvurun son 3 ayda çok 39 adet

  • Ceylan Hanım,

   Yapmış olduğunuz işlem son derece iyi. Kullanmış olduğunuz kredi ve yaptığınız düzenli ödemeler kredi puanınızı arttırır. Başvuru adediniz çok yüksekmiş. Bu da tam tersi bir etki yaratır. Gelir belgesiz kredi veren bankalar ihtiyacınıza yanıt verecektir. Son dönemdeki ekonomik durum nedeniyle Bankalar bu tip limitlerini biraz azaltı. Bir süre sonra (işler değiştiğinde) yeniden değerlendireceklerdir.

   • Acil 1500 TL krediye ihtiyaç var kesin çıkarmı 1200 veya 1300 puana hazır kredi limitleri veya normal kredi

    • Ceylan Hanım,

     Acil kredi istiyorum, acil kredi nasıl alırım, 2019 acil kredi almak gibi birçok arama yazısından sonra sitemize gelen ziyaretçilerimiz var. Doğruyu söylemek gerekirse 1.200 kkb notu gayet iyi bir not. Hazır kredi limitleri ihtiyacınıza yanıt verebilir.

 26. Merhaba, ev hanımıyım ve sigortam yok. Ancak çalıştığım dönemde kullandığım kredi kartım aktif olduğu icin kkb notum 1720. Herhangi bi basvuruda bulunmadan sormak istedim; gelir belgesiz kredi kullanabilegim banka oneriniz var mıdır.

 27. Merhaba iyi günler ben Oğuzhan karakurt kbb puanım 1349 kredi kartımda 2 ay gecikme oldu 2 tanede 1 ay bunlar 7 ay önce oldu ama 7 ahdır limitinin üstünde ödedim kredi notumu 1349 a kadar cikardim bu arada kredi kartı limitim 1000 tl Ve altın hesabımda var bana tl birikim hesapları önerdiler ama ben tl ye guvenmesiğim icin altın hesap açtım yatırımı altına yaptim Simdi uygun fiyata bir arac buldum arac yasi itibariyle arac kredisi cikmiyor ihtyacim olan 15 bin tl güvenlik görevlisiyim 1752 maaş alıyorum ve yol parası adında 15 inde de 400 tl para yatıyor yemek kartına girmiyorum 23.02.2017 den beri bu isdeyim sizce bu krterlerde kredi cikarmi hangi bankalara basvurmam gerekir maaşbankam Akbank maşım 1 gün bile gecikmedi tam tersi erken yatı

  • Oğuzhan Bey,

   Anlattığınız senaryoya göre kredinizin olumlu sonuçlanma ihtimali oldukça kuvvetli.
   Kredinin hikayesinden ziyade kredi notunuzu oluşturan ve geçmiş ödemelerin düzenine de ayrıca bakmak lazım.
   Çünkü bazen açık ama kullanılmayan limitler bile kredi değerlendireni iğreti edebiliyor.

 28. Benim notum1072 20.000 kredi cekmek ostyrum declet memuryum maasim 1700

  • Özhan Bey,

   1.072 kredi notu oldukça düşük bir not.
   20.000 TL’de bu günlerin iyi kredi rakamlarından birisi.
   36 ay vadede 1.000 TL’ye yakın kredi taksitleri oluşacaktır. 1.700 TL maaş yeterli gelebilir.
   Tabi bu senaryo başka bankada kredinizin olmaması ve geçmiş ödemelerinizin ödeme düzenine bağlı..

 29. Merhaba. 5 yıllık esnafım gelir belgem aylık 3000 tl gösteriyor. 200000 tl lik 1 ev ipoteği ile 1150 kkb puanıyla kredi çekilir mi?

  • Ömer Bey,

   Esnaf birisinin üzerinde ne gibi gelir belgesi olabilir ki?
   Alacağınız hesap özeti veya beyanname üzerinde gördüğünüz kAR/gelir önemsizdir.
   Mevcut borçluluk durumunuz, resmi/gayriresmi cironuz ve teminat değerliliğiniz ile bu KKB puanına karşılık kredi talebiniz değerlendirilebilir.

 30. Merhaba kkb puanım 1242 konut kredisi çekmek istiyorum.
  Kamuda çalışıyorum.mevcut yirmibine yakın ihtiyaç kredim var ve düzenli ödüyorum.bu puanla bana konut kredisi çıkarmı.teşekkürler

  • Onur Bey,

   Kredi notunuz çok düşük değil ama ortalamanın altında.
   Yalnız konut kredisi almaya engel değildir. Diğer ödeme dengenize, taksit/gelir dengenize bakarak konut kredisi talebiniz değerlendirilecektir.

 31. Merhaba,

  1,5 ay önce Finansbank’ta hazır kredi limitim vardı 16.000TL ve bankaya gitmeden direk internet şubesinden 1 dakika içinde hesabıma geçiyordu. Daha önce çok kullandım. Şuan hazır kredim 17.250 TL oldu fakat çekmek istediğimde ret oluyor. Bankaya da gittim bir kaç sefer fakat beklemeniz lazım diyor. Kredi notum şuan 1218. Gecikme yaşadığım İNG Bank’tan kredim vardı onda sorun yaşandı 2 gün falan. Sonra kredide sorun çıkınca gidip tamamını kapattım. Kredi kartlarımı sürekli asgari tutarı da olsa ödüyorum. Ne zaman kredi çekebilirim ?

  • İlkay Bey,

   Son dönemdeki ekonomik durumlardan dolayı Bankalar ön onaylı limitlerin kullandırımlarını internet üzerinden kapatabiliyor. Müşterinin mutlaka şubeye gitmesini, satış temsilcileri ile görüşmelerini ve burada da bir kontrol edilmesini istiyor. Sistemin verdiği ön onaylı limitlerin bir de gözle kontrolünü önemsiyorlar. Onun için kullanamıyor olabilirsiniz.

 32. MRB 1860 PUANIM VAR KREDİ VERMİYORLAR KREDİMDE YOK BU NASIL Bİ İŞ ANLAMADIM

  • Hasan Bey,

   1860 kredi puanı aslında kredili ürünüzün olduğu anlamına geliyor.
   Kredi kartı veya KMH var ancak krediniz yok diye anlıyorum yorumunuzdan.
   Eğer ön onaylı bir kredi limitiniz yoksa, ki bu olmayabilir, gelir belgenizle birlikte öncelikle olarak maaş aldığınız Banka üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 33. MERHABALAR 2009 YILINDA YASAL TAKİBE DÜŞTÜM 2017 YILINDA KAPATTIM MAAŞ ALDIM BANKADAN KMH İSTEDİM 500 TL VERDİLER PUANIM 500 SEVİYELERİNDEN 1242 ÇIKTI BORCUM YOK MALİYE TAKSİDİM VAR ÖDÜYORUM 5000 GÜN ARALIKSIZ SİGRTAM VAR YALNIZ SUAN KREDİ ALAMIYORUM NE YAPMAM GEREK FINDEKS PUANIM BU AY GENE YÜKSELECEKTİİR KMH DÜZENLİ AKTİF KULLANIYORUM

  • Mustafa Bey,

   Düşük tutarda da olsa kredili ürün kullanıyor olmak ve bunu düzenli ödemek kredi puanınızın artmasına neden olacaktır.

 34. Merhabalar. Ortalama 1 yıldır tüm ödemelerimi düzenli olarak aksatmadan yapıyorum. Hali hazırda kredi notum 1277. Ayrıca 6 yıldır, bir Kamu kurumunda görev yapmaktayım. 15.000 TL tutarında kredi kullanmam mümkün müdür, yoksa beklemeli miyim?

  • Tugay Bey,

   1.277 kredi notu ortalamaya yakındır ve kötü diyemeyiz. Eğer 6 aydır düzenli bir maaş alıyorsanız ve farklı kredileriniz bulunmuyorsa, alacağınız kredinin taksitleri toplam gelirinizi bozmayacak gibiyse onaylanacaktır.

 35. Merhaba 2012 de takibe dustum 2018 de hepsini kapattim 1242 puanim var maas aldigim banka kredi karti vermiyor baska bankadan kart veya kredi alabilirmiyim

 36. Kredi notun 1298 kredi cıkar mı

  • Ali Bey,

   Kredi puanınız kötü değil.
   Eğer risk/limit doluluğunuz yüksek değil, gelir belgelenebilirse krediniz oluşacaktır.

 37. Merhaba cok iyi krdi notunda sgk olmadan krdi alabilirmiyim

  • Tayfun Bey,

   SGK bilgileriniz olmadan da kredi alabilirsiniz.
   Hızlı kredi, hazır kredi, ön onaylı krediler diye adlandırdıkları mevcut kredi notunuza göre oluşmuş olan limitler mevcuttur.
   Bu limitlerin kullanımında herhangi bir gelir belgesi/bilgisi aranmamaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+