Anasayfa » Krediler » Ev Hanımları kredi çekebilir mi?

Ev Hanımları kredi çekebilir mi?

Çalışmayan ev hanımları da kredi alabilir. Ancak bunun bir takım şartları mevcuttur. Nihayetinde Bankalar kredi verdikleri kişilerin yelpazesini oldukça genişlettiler. Ev Hanımlarına sadece ihtiyaç kredisi verilmektedir. İhtiyaç kredilerinin değerlendirmelerinde bankanın dikkat ettiği en önemli ve tek kriter banka kredi notudur.

Bankalar kredilerinin onay sürecinde kişilerin geçmiş banka borçluluğu, ödeme düzenliliği, kredi başvuru adedi, risk ve limit rasyosu, limit doluluğu gibi birçok referans bilgiyi banka notu üzerinden değerlendirir. Bazı bankalar ev hanımları için kredi kartı çıkartmakta ve bu kredi kartı limitini oldukça düşük tutmaktadır. Limitin ne kadar az olduğunun önemi yoktur. Önemli olan bu kredi kartının kullanımı sonrasındaki ödeme düzeninizdir. Eğer burada düzenli bir ödeme sağlamışsanız kredi notunuz standart notun üzerinde olacak ve kredi değerlendirmenizde olumlu referans sağlayacaktır.

Ev hanımı kredi alabilir mi, ev hanımı nasıl kredi çeker, ev hanımı kredi almanın yolları gibi birçok soru geliyor ve aslında hepsinin cevabı aynı. İzlenebilecek iki yol var. İlk olarak eğer bir kredi notunuz var ve bu not iyiyse şanslısınız. Bankanız herhangi bir gelir belgesi olmadan kredi verme işlemi yapabilir. Eğer kredi notunuz yok veya düşükse teminat göstererek Bankanıza kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu durum %100 kredi alacağınız anlamına gelmemektedir. Teminat ve talep edilen kredi tutarı değerlendirilecek ve sonucu size bildirilecektir.

Kredi notunuz yok, daha önce kredili bir ürün de kullanmamış bir ev hanımıysanız ; banka kredi notunuz sıfır gelecektir. Bu durumda kredinin onayı için Bankanın referans sayacağı hiçbir veri bulunmamaktadır. Bu raddede banka sizden kefil veya ipotek talep edebilir. İpotek teminatlı kredi taleplerinin mantığında teminat olması sebebiyle onay süreci daha kolay olacaktır. Ancak her teminat adımı, kredinin %100 onayı anlamına da gelmediği bilinmelidir.

Ev Hanımlarına kredi veren bankaların başında Denizbank ve Garanti Bankası gelmektedir. Özellikle öğrenciler ve ev hanımlarına dönem dönem çıkartmış oldukları kampanyalar ile bu bankaların dışında Finansbank, HSBC ve ING Bank’ın da ev hanımlarını kredilendirdiği bilinmektedir.

İhtiyaç kredisinin temel şartları gereği üst limit 50.000 TL’yi ve 36 ayı aşmamaktadır. Ancak ev hanımları için bu rakamların çıkması pek olası değildir. Sadece kredi notu üzerinden tesis edilecek kredi rakamı, çalışmayan ev hanımı kredilendirilmesi temel mantığı göz önüne alındığında 10.000 TL-15.000 TL tutar aralıklarının onayı daha rasyonel gözükmektedir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

27 yorum

 1. Cok borcum var

  • Kadriye Hanım,

   Ev hanımları kredi çekebilirmi sorusunu yanıtladık. Mevcut borçlarınızı taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.

   • eşim ev hanımı ama kredi ve kredi kartı cıkmıyo neden hiç borcu yok hayatında kredi ve kredi kartı kullanmadı

    • Soner Bey,

     Ortada gelir yokken kişiye kredi verilebilmesi için bankaların referans edindikleri bi’kaç şey var. Örneğin geçmişte kişi kredi veya kredi kartı kullanmışsa buradaki ödeme düzenini baz alarak bir limit açılabiliyor. Kredi kartı varsa limitleri üzerinden hareket ederek aylık gelirinin ne olacağı tahmin edilerek, belli bir kredi limiti verilebiliyor gibi..

     Sizin bu tarz bir şeyiniz olmadığı için kredi çıkması oldukça zor. Ev hanımlarının kredi alabilmesi için buna benzer bir takım kriterlerin gerçekleşmiş olması oldukça önemlidir.

 2. Ben ev hanimiyim üzerime hiçbir taşınmaz malimda yok kefil göstererek kredi çekebilir miyim nekadar cekebilirim tez vakitte cevap yazarsanız sevinirim

  • Hatice Hanım,

   Ev hanımları nasıl kredi çeker konusunu aslında yazımızda yazmaya çalıştık. Orada da belirttiğimiz gibi mutlaka kkb notunuzun oluşması gerekmektedir. Aksi takdirde sizin de belirttiğiniz gibi ilâve bir teminat (kefalet, ipotek) ile kredinizi değerlendirmek isteyeceklerdir.

 3. Kredi kartim var uzerimi bide anadolu hayat emeklilik vr acaba bana krdi cikarmi

  • Çağla Hanım,

   Ev hanımları kredisi için kredi kartınızın oluyor olması kesinlikle avantaj. Ancak kartınızın ödeme düzeni ve sürekliliği daha da önemli. Buradan hareket ederek bir banka notunuz oluşur ve bu notunuza ilişkin bankalar hazır kredi limitleri çıkarabilmektedir.

 4. 10 bin tl kredi kartim var ev hanimiyim ssk yk altin ve doviz hesabim var kredi alabilirmiyim

  • Salih Bey,

   10 BIN TL kredi kartı limiti kredi verilebilecek biri (kredibil) olduğunuz anlamına gelir. Ancak bu karta yaptığınız düzenli ödeme, ne kadarını ödeyebildiğiniz, ödeme performansınız, son dönemde yapmış olduğunuz kredi başvuru adediniz gibi kredi notunuzu oluşturan şeyler hakkında bilgi sahibi olmadan “çıkar” veya “çıkmaz” demek yanıltıcı olur. ALTIN ve YP DÖVİZ hesabınızın olması da avantajdır. Çalıştığınız bankanın sizler için hazırladığı ön onaylı kredi limitleri olabilir. Bunları değerlendirmenizi önerebilirim.

 5. Benim icin cok faydali bu bilgiler. Bilgiler icin cok tesekür ederim.

  • Sibel Hanım,

   Özellikle son zamanlarda en çok merak edilen sorunlardan birisi ev hanımları kredi çekebilir mi ve ev hanımları nasıl kredi çeker konuları. Bu konuyla ilgili aydınlatmaya çalıştık. Yorumunuz için teşekkürler.

 6. bende kredi cekmek istiyorum cok ihtiyacim var 4 kizim var 10 milyara ihtiyacim var bana bir yol gosterin lutfen

  • Maşide Hanım,

   Ev hanımları nasıl kredi alabilir konusunu az çok yazmaya çalıştık. Herhangi bir kredi kartına sahip misiniz? Daha önce bir kredi kullandınız mı? Banka ilişkilerinizin ne seviyede olduğunu bilmeden sizlere yardımcı olmak mümkün değil.

 7. Slm ergun atak ben 25000 tl ihtiyac va
  Fakat 10000 tl
  Borcumdan dolayi banka red veriyor
  Oysa
  Gecikme yok kredi ve kredi kartim
  Zamaninda odeniyor

  • Ergun Bey,

   Ev Hanımı nasıl kredi alır sorusu altında sorduğunuz bir tutar ise maalesef çıkmasının imkanı yok. Çünkü bu tip krediler herhangi bir gelir belgesine dayalı olmaksızın çıkıyor. Krediyi olumlu çıkaran tek kriter güncel Banka ödemeleriniz. Eğer bu tarafta sıkıntı yaşıyorsanız krediniz maalesef olumlu sonuçlanmayacaktır.

 8. Mrb.
  Ben ev hanimiyim geçen yıl tesadüfen bir bankadan kredi karti başvurusu yaptim ve calismadigim halde 500 lira limitli kredi karti gönderdiler bana düzenli odedim ama 6 ay önce galiba iki ay odeyemedim bankadan mesaj geldi odemediginiz takdirde takip baslayacak dediler ve borcu odeyemedigim süre toplam 3 ayı bulmadan odedim ve halende kartimi kullanıyorum ödeme tarihi gelmeden 4 aydir hep düzenli bazen asgari tutari bazende borcun tamamini ödüyorum ve bir ay önce ssk ki bir işte calismaya basladim ve üç ay sonra kredi cekmek istiyorum.
  Kredi Başvuru yaparsam 4 ay önce ödemeyi aksattigimdan dolayi bu kredi cekebilmeme engel olur mu. Lütfen bilgi verirseniz sevinirim
  Bugün kredi notumu öğrendim 1126 kredi notum.

  • Hilal Hanım,

   Düzenli ödeme yapmadığınız bu süreç içinde kredi notunuz maalesef olumsuz etkilenmiştir.
   Buradaki notu arttırmak için doğru olanı yapmışsınız. Kartı kullanmaya ve asgarisini de olsa düzenli ödemeye önem göstermişsiniz. Bu puanınızı düzeltecektir. Yalnız etkisini birden göremezsiniz. 1.126 kötü bir kredi puanı değildir. Özellikle kartınızın olduğu veya maaş çektiğiniz Banka üzerinden kredi çekmeyi deneyiniz. Eğer taksit/gelir dengesini şaşırtmayacak bir kredi talebinde bulunursanız muhtemelen olumlu sonuçlanacaktır.

 9. Ben ev hanimiyim sigortam yok daha onceden bir bankadan kredi cekmistim odemelerim duzenli kredi alabilir miyim

  • Ayşe Hanım,

   Daha önce çekmiş olduğunuz kredinin ödemeleri düzenliyse oluşmuş bir KKB puanınız vardır ve yüksektir. Bu puan üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 10. Iyi gunler ben haftanin 4 gunu ev isine gidiyorum ve daha once hic kredi cekmemistim simdi 5000 tl ihtiyacim var acaba kredi cekebilirmiyim.ve uzerimde hic bir mal varligi yok cabuk cvp verirseniz s3vinirim

  • Gül Hanıum,

   Herhangi bir limit çıkmayacağını düşünüyorum. Çünkü resmi gelir belgelenemeyen durumlarda sistem kredi puanı üzerinden çalışır. Tavsiyem küçük bir limitle kredili mevduat hesabı açtırmanız ve 2-3 ay bunu kullanmanız. Akabinde kredi başvurunuz daha sonuç alınabilecek şekle gelecektir.

 11. Hatice Yıldız

  Bende ev hanimiyim bana 4 bin tl lazim nasil alabilirim

 12. Ben ev hanimiyim 20 bin ihtiyaç kredisi almak istiyirum üzerime kayitli tasınmazim var acaba bu yeterli olur mu kredi için…

  • Seda Hanım,

   Ev hanımları nasıl kredi alır tarafında vereceğimiz cevap aslında fiks.
   Eğer oluşmuş bir kredi puanınız varsa adınıza hazır kredi limitleri çıkmış olabilir. Bunlar üzerinden kredi kullanımı yapabilirsiniz. Aksi halde Bankanız sizden gelir beyanı için birçok gelir belgesi talep edebilir.

 13. merhaba daha önce hiç kredi kullanmadım ve kredi kartı da kullanmadım ev hanımıyım bana kredi çıkarmı acaba üzerime bir şey de yok nasıl kullanırım kredibilgi için teşekkürler şimdi den

  • Selma Hanım,

   Ev hanımı kredi almak tarafında yazımızı detaylıca yazdık. Tabi ki çekebilirsiniz. Nasıl ve hangi bankalar ev hanımına kredi veriyor tarafında tüm bilgiler mevcuttur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+