Hisseli tapuya kredi alınabilir mi?

Hisseli tapuya kredi verilebilmesi için birkaç şart aranır. Bir gayrimenkulün sahibini veya ortaklarını gördüğümüz evraka tapu denir. Tapu bir kişiye ait olabildiği gibi birkaç kişiye de ait olabilir. Tapu evrakının alt kısmında bu kişileri görebildiğimiz gibi “1/100, 1/16, 1/8, ½” gibi değerlerle yüzde (%) kaçının o kişiye ait olduğunu da görebiliriz. Hatta eski tarihli tapularda bu kişiler tapunun arka sayfasında da yer alabilmektedir. Bu durum Tapu Müdürlüklerinin yılda yıla değiştirdiği sistem içinde yazılış biçimini/dizaynını değiştirmesiyle ilgili değişkenlik göstermektedir.

Hisseli tapuya kredi birçok bankada verilmez. Verilebilmesi için birkaç şart arayan banka kötü senaryoları da göz önüne alarak birkaç şart koşar. Bu şartlar birçok bankada değişkenlik göstereceği gibi temel olarak aynı şartları göz önüne almaktadır.

Temelde aranılan şeyler ortaktır.

1- Hissedarların tamamının kefaletini isterler

Banka kredilendirme sürecinde, kredinin takibe düşmesi halinde, yerin satışını kolaylaştırmak ve alacağını tahsil etmek amaçlı bütün hissedarlardan kefalet alır. Bu durumda alacağın tahsilatını oldukça kuvvetlendirir.

2- Tapuyu tek tapu haline getirmesi istenir

Tapunun altında bulunan ½ , 1/4, 1/16 gibi ibarelerin tamamen ortadan kaldırılarak, tek hisse haline gelmesini isteyebilir. Bu durumda parselleşecek veya gayrimenkul niteliği taşıyacak olan yerin ipoteği sadece borçlu (kredi talep eden veya ipotek verecek kişi) imzası ile devam edilebilecektir.

Bu şartların sağlanması halinde ipotekli kredi mantığının temel kuralları gerçekleşecektir. İpotek verilecek yere ekspertiz gönderecek banka, gelecek ekspertiz değerinin maksimum %75’ine kredi verebilecektir. Tapu ipoteği verilerek kullanılan kredilerde kredi vadesi bireysel nitelikli finansman kredisiyse 36 ay vade, ticari nitelikliyse 60 ay vade, konut kredisiyse 120 ay vadeye kadar çıkabilmektedir.

Gelen sorulara genel bir cevap vermek gerekirse hisseli bir tapunun ipotek alınması mümkündür ama özel şartlar aranır. Mutlaka diğer ortaklarının imzası gerekir. Yarın kredinin ödenmesinde herhangi bir sorun çıkarsa Banka kendini satış işlemleri açısından garanti altına almak ister. Bunun için de kredinin teminat süresince muvafakatname ve kredi kefaleti alır. Ekspertiz değerinin yüzde bilmem kaçı genel kural olduğu gibi istisnası vardır. Birçok kredi de kefalet limitlerinin veya kişinin kendi kredibilitesinin değerlendirildiğini görüyoruz/biliyoruz.

Bazı bankaların konut kredisi prosedürlerinde 240 ay’a kadar varan vadelerin olduğu bilinmektedir. Ancak pratikte bu vadeler ile kredi verilmemektedir.

169 Yorum

 1. Maria Jorge

  23 Mayıs 2016 at 08:43

  Hisseli tapuya nasıl kredi alacağız?

  • Banka Notu

   23 Mayıs 2016 at 20:57

   Maria,

   Hisseli tapuyu ipotek verebilmek için tüm hissedarların krediye kefil olup, ipotek evraklarına imza atması gerekmektedir. Aksi takdirde kredinin kullanımı olmayacaktır.

   • ahmet

    15 Temmuz 2019 at 18:49

    devremülk ipotek gösterip kredi kullanabilirmiyim

    • Banka Notu

     20 Temmuz 2019 at 12:00

     Ahmet Bey,

     Tabi ki teminat olarak taşınmaz gösterebilirsiniz.
     Ancak kredinin alınabilmesi için ilk şart teminatın kuvvetli olması değil, gelirin alınan kredi taksitlerini ödeyebiliyor olmasıdır.

   • bahadir

    21 Ekim 2019 at 18:38

    merhaba
    iki kardese miras kalan ev icin hissenin hepsini almak amacli kredi kullanabilirmiyim.Kardesimin hakkini kredi cekip odeyerek daireyi tek basima sahip olmak amaclidir.Neler yapmam gerekli…

    • Banka Notu

     22 Ekim 2019 at 09:26

     Bahadır Bey,

     Bunun için konut kredisi veya başka bir krediyi, bahsi geçen yerin ipoteğini alarak, kullanmanız çok zordur.
     Aslında herhangi bir engel yoktur ama kişiler bu durumu daha düşük faizli ve daha uzun vadeli krediler çekmek için kullanmayı talep ettiklerinden dolayı sıcak bakılmaz.

  • Veysel elz

   17 Ocak 2019 at 17:53

   Hisseli tapu ile kredi çekecem ama tapuda yüzde kaç kişi başına düşecek durumu belli böyle olması benim kredi çekmemi sağlar mı

   • Banka Notu

    20 Ocak 2019 at 09:35

    Veysel Bey,

    Hisseli tapu üzerinden kredi almanız tüm hissedarların muvafakat ve kefalet vermesiyle olacaktır.

 2. ilhan

  29 Haziran 2016 at 12:32

  Tapu kendi üstüme nasıl kredi alabilirim

  • mehmet

   13 Ağustos 2016 at 20:37

   evim var ipotek edecem tapulu imari yok tapu kendime ayit kiredi nasıl çekebiliriz sskamda var

 3. hatıce

  28 Ocak 2017 at 13:06

  mrb yuzde 70 hısselı evım var kat ırtıfakı var dıger hıssedar arkadasın ımzası olmadan hıc bı turlu kredılı olarak satamazmıyım?

  • Banka Notu

   28 Ocak 2017 at 14:39

   Hatice Hanım,

   Bahsettiğiniz şekilde mevcut olan konutunuzu teminat olarak verip (ipotek) kredi kullanmanız mümkün değildir. Bu tip ipotekli kredilerde hissenin tamamından imza alarak (muvaffakatname) ipotek alınır. İleride yaşanacak anlaşmazlık, kredinin ödenmemesi ve/veya sorunlar nedeniyle banka teminatını güçlü tutmak isteyecektir. Hisseli tapuyu oluşturan herkesten imza alınarak kredi kullanılır.

   • Mehmet zincirkiran

    11 Nisan 2019 at 16:24

    Hisseli tarlam var bu tarlanin uzerinde 4 katli evim var imar barisindan faydalandiktan sonra kredi kullanilabilir mi

    • Banka Notu

     28 Nisan 2019 at 13:49

     Mehmet Bey,

     İmar barışından sonra hisseli olan yerinizin ayrıca tapusu çıkar ve hisse payından kurtulursanız kredi alabilirsiniz.
     Aksi halde iki şekilde kredi kullanabilirsiniz.
     Birincisi tüm hissedarların imza atmasını sağlayarak.
     İkincisi KGF teminatıyla.
     KGF bankaların kabul etmediği hisseli yerleri, 2 veya 3. derece ipotekleri “teminat” olarak kabul edip, kefalet verebilmektedir.

 4. Meryem yaldiz

  16 Şubat 2017 at 12:59

  Merhaba annem ve babam hayatta değilyaklaşık 400 dönüm arazi beş kardeşe kaldı ama henüz bolmedik ve tapuları abimde bize göstermiyor.Ben tapu üzerinden kredi almak istiyorum .bayanim evliyim ve çalışmıyorum mumkunmudur

  • Banka Notu

   16 Şubat 2017 at 14:39

   Meryem Hanım,

   Miras nedeniyle tapularınız bölünemiyor anladığım kadarıyla. Bu şartlarda üzerinden herhangi birinizin kredi kullanması mümkün değildir. Eğer hisseli tapu nasıl kredi kullanabilirim gibi bir sorunuz mevcutsa, hisse üzerindeki tüm kişilerden alınacak muvaffakat (imza) ile kredi kullanabileceğiniz yanıtını verebilirim. Aksi halde hukuki olarak mümkün olsa bile Bankalar pratikte bu işlemi yapmamaktadır.

 5. Şahin

  19 Şubat 2017 at 15:55

  Merhaba benim toplam 40dönüm olan arazim 4 hisedarız kredi çekmek mümkünmü hangi işlemleri yapmam gerekir hisedarlarımın kendi hiseleri etkilenirmi

  • Banka Notu

   20 Şubat 2017 at 11:55

   Şahin Bey,

   Eğer 40 dönüm arazi tek tapu değil, hisseliyse diğer ortakların da imzası olmadan herhangi bir Banka size kredi vermeyecektir. Bu durumlarda KGF kredileri kullanılarak kredilendirme süreci gerçekleştirilebilir. KGF kredisi nedir, nasıl kgf kredisi kullanabilirim tarafında yazmış olduğumuz yönlendirici bir yazımız mevcut. https://www.bankanotu.com/kgf-kredisi-nedir-ve-nasil-kullanilir/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

 6. Ahmet

  27 Şubat 2017 at 20:05

  Benimde hisseler belirlenmiş tarla ve arsalarım var farkl yerlerde kredi ev almak için çekebilir miyim yada banka alir misin devrede bilirmiyim

  • Banka Notu

   5 Mart 2017 at 22:53

   Ahmet Bey,

   Eğer mevcut tapu üzerinde hisse varsa, ayrı ayrı bağımsızlar halinde değilse, diğer hissedarların da imzası olmadan maalesef kredi kullanamazsınız. Bunu sadece kgf kefaleti ile çözümleyebilirsiniz. KGF kredileri ile nasıl kredi alabileceğiniz konusunda sitemizdeki yazıyı okumanızı tavsiye edebilirim.

 7. Yusuf UÇKUN

  16 Mart 2017 at 15:30

  Hisseli 500 dönüm arsa üstünde 5 daire var biri 3 katlı biri iki katlı bitişik ev, ben bu iki katlı eve 100.000 TL konut kredisi cekebilirmiyim? ayriyeten hissedarlarin kefalet için imzasını değilde de benim başka bir yerde 150.000 TL değerindeki daire mi ipotek olarak göstersem sonuç ne olur sizce konut kredisi çıkar mi ? Şimdiden teşekkür ederim…

  • Banka Notu

   17 Mart 2017 at 13:06

   Yusuf Bey,

   Daireler için ayrı tapular mevcut mu? Bu tapular da hisseli mi? Yoksa tek tapu var ve üzerindeki binalar için bağımsız bölümler yaratılmamış mı? Bu tapular da hisseli mi? Eğer tek tapu var ve hissedarlar varsa diğer ortaklardan da imza alınması gerekir. Diğer taraftan çekeceğiniz kredi konut kredisiyse mutlaka satın aldığınız yere ait konut ipoteği alınması gerekir. Ancak bireysel finansman kredisi veya ticari kredi kullanırsanız adınıza kayıtlı farklı bir yeri ipotek göstererek kredi alabilirsiniz.

 8. Yusuf UÇKUN

  18 Mart 2017 at 08:30

  Tek tapu daireler tapuda gözüküyor. Açıkçası konut kredisi çekmeyi düşündüğüm yerin bir hissedarida annem yani ben 250 dönümlük annemin hakkı olan yere konut kredisi çekip kendi üstüme almayı düşünüyorum bugün hangi bankaya gitsem 70 .000 TL nin üstünde kredi vermiyor versede aylık ödemesi bi hayli fazla benim düşüncem 100 milyar konut kredisi çekip anneme vermek böylelikle 100 milyar nakiti kendime almak ve 10 sene vadeye bozdurup aylık odeye bileceğim bi miktara çevirmek ve tam olarak demek istediğim ise diğer hissedar sahibi olan yengemi kefil olması için imza istemek istemiyorum yengemin kefil olması yerine ben kendi 150 milyar değerinde ki evimi ipotek göstere bilirmiyim bankaya sonuç itibari ile misal ben krediyi odeyemedigim taktirde benim başka bir yerde bulunan dairemi alacak biraz uzun ve karışık yazdım ama sanırım ne yapmak istediğimi anlamışsınızdır çok çok teşekkür ediyorum şimdiden

  • Banka Notu

   19 Mart 2017 at 10:48

   Yusuf Bey,

   Bahsettiğiniz şekilde konut kredisi kullanmanız mümkün değil. Bankalarda özellikle konut kredisi gibi uzun vadeli, düşük faizli krediler verilirken satışın “gerçek bir satış olup/olmadığı” bakılacak en önemli şeylerden. Çünkü 100 bin tl tutarı ihtiyaç kredisi çekseniz hem yüksek faiz oranıyla hem de en fazla 48 ay vadede çekeceksiniz. Ancak konut kredisi çekerseniz, ihtiyaç kredisindeki faiz oranınından daha aşağıda bir oran ile 120 aya varan vade seçeneği kullanarak seçeneksiniz. Bu aynı bankanın, aynı kaynağı, daha düşük bir fiyatla size satıyor olması demek. Bunu hiçbir banka yapmayacaktır. Bankacılıktaki adı “hülle satış” diyebiliriz. Hülle satış nedir sorusunun da sayenizde cevabını vermiş olduk.

 9. ibrahim

  19 Mart 2017 at 18:58

  benim hisseli tapum var kıredi çekebilirmiyim

 10. Tolga K.

  12 Nisan 2017 at 23:45

  Benim 1/2 oranında hisseye sahip olduğum 4500m2 arazi üzerinde 2 adet tavukhane ve 2 katlı ev var. Diğer hissedarla 12 yıl önce bir zözleşme yaptık hangi mülk kime ait ve kim kime ne kadar ödeme yapacak, diğer hissedara düşen kısımdaki tavukhane tapuda kayıtlı ancak bana ait olan kısım kayıtsız, sözleşmede bazı şartlar oluşmadığında iptal olma maddesi var ve o şartlarda oluşmadı. Sorun şuki hissedarım bankadan kredi kullanmış ve bankada tapuya ipotek koymuş (ipotek kredi kullanırken koyulmuş) ve hala borçlu hatta ödeyemeyecek durumda. Bu durumu açıklayabilirmisiniz ve ben ne yapmalıyım mağduriyet yaşamamak için. Teşekkür ederim.

  • Banka Notu

   13 Nisan 2017 at 14:22

   Tolga Bey,

   Banka hisseli olan bir tapuya sizin de imzanız olmadan ipotek koyamaz. O dönemde sizden muvaffakatname gibi bir belgeye imza alınmış olabilir mi? Diğer taraftan bazı özel şartlarda hisseli tapunun ipoteği alınarak işleme devam edebiliyorlar. Bu durumda sizlerin arasındaki sözleşmenin niteliği önem kazanıyor. Adi bir sözleşme mi? Yoksa noter kanalıyla yapılan bir sözleşme mi? Bunların bilinerek sürecin hukuki olarak ilerletilmesini tavsiye ederim.

 11. yusuf

  13 Nisan 2017 at 15:38

  mrb bende 1/16 oranındaki hisseme sera yapmak için kredi çekmek istiyorum ziraat bankasından fakat tapum tek olmadığı için ziraat bankasının kredilerinden faydalanamıyorum kefil bulsam ve krediye teminat olarakda kefilin üzerindeki müstakil tapuyu ipotek yaparak bana kredi verirler mi.şimdiden teşekkürler cevabınız için.

  • Banka Notu

   16 Nisan 2017 at 17:37

   Yusuf Bey,

   Hisseli tapuya kredi almak için kgf kredisi kullanmanızı önerebilirim.
   KGF kredisi nedir, KGF kredisi nasıl alabilirim ile ilgili yazıları sitemizde bulabilirsiniz.
   https://www.bankanotu.com/2017-kgf-kredilerinde-yeni-donem/ adresi size yardımcı olacaktır. Çiftçiler de KGF kredisi kullanabiliyor. KGF hisseli yerleri teminat olarak alıyor ve kefaletini sizler için veriyor. Bu kefaletleri anlaşmalı tüm Bankalar kabul ediyor.

 12. Mert

  18 Nisan 2017 at 21:18

  Merhaba
  ziraat bankasından emekli maaşım var.uzerime kayıtlı toprak tapulu 3 katlı evim var bunu teminat göstererek 100000 tl kredi kullanmak istiyorum alabilir miyim.hangi şartlarda alabilirim

  • Banka Notu

   18 Nisan 2017 at 23:06

   Mert Bey,

   Öncelikli olarak sadece teminat göstererek kredi kullanmanız mümkün değil. Bankaların önce baktığı şey taksitlerinizi ödeyecek bir gelir yapınızın mevcut olup olmadığıdır. Hiçbir banka kredinin sorunlu hale düşmesini ve teminat verilen yerin satışının sağlanarak tahsil edilmesini istemez. Bunun ana nedeni ipotek alınan yerin satışı, takibi, elden çıkarılması ve tahsilatın sağlanması sürelerinin gerçekten uzun bir zamana yayılmasıdır.

   Emekli maaşınızın yanında gelir olarak gösterebileceğiniz ek bir belge/bilgi varsa (hane halkından başkasının gelir belgesi de olabilir) istediğiniz tutar daha kolay kredilendirilebilir.

 13. Murat

  14 Mayıs 2017 at 22:15

  Mrb benim kardeşim Dayım ile miras yolu ile gelen eviniz var yani 3 ortağız ben bu evi almak istesem konut kredisi alabilir miyim .

  • Banka Notu

   15 Mayıs 2017 at 13:37

   Murat Bey,

   Banka normal şartlarda hisseli tapuya konut kredisi kullandırımı gerçekleştirmez.
   Ancak durum özelinde değerlendirebilir. Diğerlerinden alacağı konut muvaffakatnamesi ile çözüm sunabilir.

 14. Mert Alaçam

  22 Mayıs 2017 at 12:16

  Selam,
  Eski eşim ile 2 hisseli müşterek tapulu evimiz var, ben onun hissesini devralıp evi satın alacağım, ev kredisi kullanabiliyor muyum acaba?

  • Banka Notu

   22 Mayıs 2017 at 14:30

   Mert Bey,

   Hisseli veya müşterek tapulu eve konut kredisi kullanabilirsiniz.
   Ancak tapu üzerindeki tüm sahiplerin muvaffakat imzalanması gerekmektedir.

 15. umut

  6 Haziran 2017 at 15:53

  merhabalar kolay gelsın bız 5 kardeşiz 3 katlı bınamız var ve tapulu.2 kardeşimin vekaleti bende toplam uç hıssedar edıyor onların vekaletını bende dusunursek size sormak ıstedığım ben bu bınanın uzerıne kredı cekmek ıstıyorum cekebılırmıyım butun hıssedarların rızası var herkes ımza vercek sıkıntı olurmu
  teşekkur ederım
  2. sorum ıse bu uc katlı bınanın uzerınde bırde kaçak kat var yanı 4.kat buda ıpoteğe gırermı

  • Banka Notu

   7 Haziran 2017 at 21:50

   Umut Bey,

   İlk sorunuz : Tüm kardeşler imza verecek, kardeşlerinizin (varsa) eşleri muvaffakatname imzalayacaksa (bilgisi olduğuna dair belge) söz konusu evi teminat olarak gösterip kredi kullanabilirsiniz.
   İkinci sorunuz : Banka bu evin ipoteğini kabul ettiği an sizse ekspertiz gönderecektir. Ekspertiz tapudan, belediyeden ilgili binaya ait belgeleri alır. Sonra gelir fiziken binayı görür. Plana bağlı olup, olmadığını inceler. Planın haricinde görünen hiçbir yere fiyat biçmez ve raporunda belirtir. 4. kat kağıt üzerinde olmadığı için ipoteğe girmeyecektir.

 16. Nevzat güven

  10 Haziran 2017 at 13:00

  Mrb. Sıfır ,4 katlı bina ilk Bodrum alt kat ile ikinci kat dubleks daire olarak yapılmış hisse yarısı almak istiyorum ben dubleks üst kat kredi ile almak istiyorum kredi çıkar mı memurum . Sahib 80 bin TL fatura keseceğim diyor sizce bu evi alma şansım var mı kredi çıkar mı .. ilerde problem yaşar mıyım

  • Banka Notu

   12 Haziran 2017 at 14:10

   Nevzat Bey,

   Tüm bağımsızlar ayrı ayrı kat irtifakı ile ilişkilendirilmeli ya da yapı kullanma izniyle ayrı bağımsız olacağı belgelendirilmeli.
   Aksi halde tek tapu üzerinden işleme devam edilecektir ve tapu üzerindeki şahısların imzaları ile işleme devam edilebilecektir.

 17. Nihat pilcioglu

  17 Haziran 2017 at 00:26

  Ben bir bayana cifci.kredisine kefil oldum 2 kefil bayanın eşi vefat etmis 37 dönüm arazi var 3 çocukları var kefil olurken bankaya araziyi ipotek verdik ama banka borcu tahsil edemiyor bende kamuda işçiyi maaşım kesiliyor kefil olduğumda 5 yıl sonra maaşına haciz geldi banka çocukların imzasını almadan kredi verdiği için çocuklar itiraz etti borca arazi hisseli olduğu için banka alacağını alamıyor ne yapmaliyim

  • Banka Notu

   20 Haziran 2017 at 10:21

   Nihat Bey,

   Kredinin takibe atılmasından sonra Banka istediği teminat yapısıyla hareket edebilir.
   Bu durumda alacağını en kısa zamanda nereden tahsil edebilirse o yolu seçer. İpotekli yerlerin satışı, sürecin 1 yılı aşması gibi nedenlerden dolayı ilk etapta kefil tarafında işleme başlanması Banka açısından oldukça doğal bir durumdur. Üzülerek söylüyorum ancak maalesef kefaletinizin bedelini ödüyorsunuz.

   • nihat pilcioğlu

    7 Temmuz 2017 at 10:00

    bedel öduyoruz ama 30.000 cekıldı 300 mılyar oldu ben bunu kac yılda oderım masımdan 500 tl kesılıyor benım anlamadıgım eşi vefat etmıs 37 donum arazı bırakmış ıpotek verdıgımız arazı satılamıyor tapuda bu cocuklarında hıssesı var bankaya tapunun 37 donumu sadece anneye gosterılmıs cocukların ısmı sılınmıs fotokobi verılmıs bankaya 10 yıldır alacagını alamıyor ben bu konuda yardım ıstemıstım

 18. Mehmet

  6 Temmuz 2017 at 21:55

  Ziraat bankasından 200 bin tl hayvancılık| kredisi kullandık.Arkadasin bir geliri yok.Ben evimize arabamı ipotek gösterdim.Ayrica ben ve eşim öğretmen olduğumuz için kendimizde bu işe kefil olduk.Gecenlerde 16000m2 bir tarlanın 1/2 aldım.bu tarlayı ipotek ettirip biraz daha kredi kullanalım dedik.ziraat bankası hisseli tapulara kredi veremeyeceğini söyledi.Ev araba tarla ayrıca 2 öğretmen kedi oluyoruz.Insiyatif kullanılmaz mi? Ayrıca kredi notumuz maksimum.Yum çekilen krediler zamanından önce kapatılmistir.Saygilarimla

  • Banka Notu

   10 Temmuz 2017 at 14:43

   Mehmet Bey,

   Maalesef hisseli bir tapu olduğu için teminat göstererek ilerlenmesi çok zor. İki çözüm yolunuz var.
   1- Diğer hisse sahibi de muvaffakat verecek.
   2- KGF teminatlı bir kredi alacaksınız. Banka sizden aldığı 1/2 hisseli tapuyu KGF’ye teminat gösterecek.
   Aksi halde teminat yapısının herhangi bir kredibilitesi bulunmamaktadır.

 19. metin

  9 Temmuz 2017 at 20:18

  eminevim kurtkoy 560 otel projesinde 1 hisse payim var,hisse sirket bunyesinde garantili ve kiramizi duzenli olarak almaktayiz, bu yil icinde herkese kisisel olarak tapu verilecek, bi oda icin 36 kisi pay sahibi.Bu durumda bu tapuyu ipotek ettirip konut kredisi cekebilir miyiz?

  • Banka Notu

   10 Temmuz 2017 at 14:21

   Metin Bey,

   Düzenlenen özel bir protokol, sözleşme metni yoksa maalesef yapamazsınız. Yapmanızın tek şartı diğer ortakların da muvaffakat vermesi olabilir. Bu tip kredileri KGF kredileri ile aşabilirsiniz. KGF kredileri yeni dönem ve KGF nedir gibi yazılarımızı incelemenizi önerebilirim.

   • metin

    13 Temmuz 2017 at 07:51

    KGF kredileri herhangi bir ticari faalitle ugrasmayanlar icin de veriliyor mu?

    • Banka Notu

     16 Temmuz 2017 at 14:08

     Metin Bey,

     KGF tamamen ticari faaliyete konu olan kredilere kefaletini vermektedir.

 20. müzeyyen erdal

  15 Temmuz 2017 at 15:48

  Merhaba imarlı ifrazlı ve projeli ölçümü yapılmış arsa ama tapuda 1/2 hisse görünüyor biz ipotekle almıştık ödedik ve ipotek kalktı. aldıgımız şirkete sordum ipotek kredisi alabilirsiniz bankalardan, bu öyle hisseli degil diyor, ama sizin yazılarınızdan sonra şüpheye düştüm, labilirmiyiz acaba ipotek kredisi veya tek tapu yapabilirmiyiz masrafı çokmudur diger hissedar ile anlaşmamamı saglanmaı lazım.

  • Banka Notu

   16 Temmuz 2017 at 14:02

   Müzeyyen Hanım,

   Aslında hisseli tapu kredi alabilir. Ancak Bankalar hisseli olan yerlerin ipoteğinin alınmasını kendi kredi politikalarınca uygun görmüyorlar. Olası bir tahsilat problemi yaşandığında hisseli yerlerin satışında Bankalar açısından büyük problemler oluyor ve süreleri uzatıyor. Bunun için diğer hissedarlarında muvaffakatlarını talep ediyorlar. Bu durumun istisnaları mevcut. Şartlara bakarak değerlendirmeleri gerekebilir.

 21. Demir

  16 Temmuz 2017 at 19:40

  Babadan kalma evimiz var ve kardeslerim benim iznim rizam olmadan oturdum evi ipotek ettirmiş bole bise yapmalari mümkün müdür

  • Banka Notu

   22 Temmuz 2017 at 13:56

   Demir Bey,

   Maalesef mümkün değil. İpotek geçmişten geliyor olabilir mi?

 22. Arcan

  16 Temmuz 2017 at 21:53

  3 ortakli miras yolundan kalan ev var.Ortaklardan biri benim ve hakkim tapuda yuzde elli ve evde oturuyorum. diger ortaklar kardes ve baba. konut kredisine basvurmam mumkun mudur?

  • Banka Notu

   22 Temmuz 2017 at 13:55

   Arcan Bey,

   Tüketici kredisi çekecekseniz ve ev ipoteği ile kredi çekmek istiyorsanız işiniz çok zor. Bu tip hisseli tapuya kredi almak için tüm ortaklardan imza talep edilmektedir.

   • Arcan

    22 Temmuz 2017 at 20:04

    Tuketici kredi degil Konut kredisine basvuru yapacagiz? kardes ve babadaki yuzde 25 er haklari almak icin. ne gibi bir problem olur??

    • Banka Notu

     24 Temmuz 2017 at 07:52

     Maalesef mümkün değil.

 23. Huseyin

  3 Ağustos 2017 at 22:23

  Mrb biz 8 kardesiz hisseli tapularimiz var e devlette inceledigimde hisseli olan tapunun birisi de rehin olarak gorunuyor
  Hisseli olan tapunun uzerine kardeslerimden birisi kredi cekebilirmi

  • Banka Notu

   6 Ağustos 2017 at 16:28

   Hüseyin Bey,

   Hisseli bir tapuyu ipotek vererek kredi onaylatmak normal şartlarda mümkün değil.
   Ancak son zamanlarda sık kullanılan kgf teminatlı kredilerde hisselerin kgf’ye teminat verildiği ve kgf kefaleti ile kredi kullanıldığına rastlıyoruz. Tapu Müdürlüğüne giderek ipotekli olan yerin ne karşılığında ipotek edildiğini sormak/öğrenmek en doğru olanıdır.

 24. İdris

  3 Ağustos 2017 at 23:54

  Selam benim kendi evim var ama imarlı değil tapusu var nasıl kredi başvurusu yapabilirim yada başvuru yapabilirmiyiim

  • Banka Notu

   6 Ağustos 2017 at 16:25

   İdris Bey,

   Bu evin ipoteği alınamaz.
   Tapu üzerinde ne görünüyor? Örneğin konut, işyeri görünmüyorsa arsa görünüyor olabilir.
   Banka bunun ipoteğini kabul etse bile ekspertiz gelip sadece arsa değerine bir rayiç bedel biçecektir ve bu tutarın ipoteği üzerinden teminatlanacaksınız. Buna göre de alabileceğiniz kredi tutarı değişir.

 25. Cemil gün

  21 Ağustos 2017 at 00:29

  Kredi için ipotek vereceğim dairenin 1 hissesi reddi miras yapan erkek kardeşimin reşit olmayan çocuğuna geçti.Bu durumda yine baba çocuğun adına imza atabilir mi?Eşi azerbaycanlı.(çocuğun annesi)pasaport var evlilik cüzdanı var ama TC vatandaşı olmadığı için TC kimliği yok.Anne imza verebilir mi,sadece baba yeterlimi,?ipoteği yapabilirmiyiz?

  • Banka Notu

   24 Ağustos 2017 at 14:13

   Cemil Bey,

   Bu konu hisseli bir tapunun ipoteğinin alınıp alınmaması ile ilgili değil ve tamamen hukuki bir süreç.
   Avukat birinden yorum almanız çok daha doğru olur.

 26. Nilay

  5 Eylül 2017 at 13:39

  Merhabalar, bizim evin tapusu benim ve ablamın üzerinedir. 1/2 oranında paylaştırılmıştır. Tapuda niteliği kısmında Bahçeli Kargir Ev yazıyor. Evimiz konut kredisi almaya uygun mudur acaba ? Uygun değilse konut kredisine uygun olması için ne yapmamız gerekmektedir ? Konuyla ilgili dönüş yapabilirseniz çok sevinirim.

  • Banka Notu

   10 Eylül 2017 at 11:11

   Nilay Hanım,

   Hisseli bir tapu olduğu için ve tapunun diğer ortağı aileden birisi göründüğü için konut kredisi kullanılmasına sıcak bakılmaz. Bu tip satışları hemen hemen tüm bankalar hülle satış (gerçek olmayan kredi kullandırımı) olarak değerlendirmektedir. Tapu üzerindeki bahçeli kargir ev ifadelerinde yapı kullanma izni de talep edilmektedir. Konutun bulunduğu yerin belediye fen işlerinden bu belgeyi talep edebilirsiniz.

   • Nilay

    22 Eylül 2017 at 13:17

    Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Bizim evimiz 50 yılın üstünde, evin yılına göre iskan verme şartı var mı peki?

    • Banka Notu

     25 Eylül 2017 at 20:11

     Nilay Hanım,

     Bu konuda bilgim yok.
     Belediyenin fen işleri dairesi ile görüşmeniz ve doğru bilgiye ulaşmanızı tavsiye edebilirim.

 27. Ümit Gümüş

  30 Eylül 2017 at 00:21

  İyi akşamlar.Babamdan kalan 141 metrekare arsa üzerinde 4 daireli bir binamız bulunuyor
  Bu arsamızın 70metrekaresi amcamızın üzerine kayıtlı ve şuan hakkını satmak istiyor Bizde
  bunu almak istiyoruz fakat tüketici kredisi yuksek olduğu için konut kredisi kullanabilir
  miyim olursa amcamızdan da muvafakat almak gerekir mi saygılar

  • Banka Notu

   5 Ekim 2017 at 16:37

   Ümit Bey,

   Bu tip konut kredisi taleplerine bankalar sıcak yaklaşmayacaktır.
   Özellikle aile içi satışlar konut kredisi kapsamının dışında değerlendirilebiliyor.

 28. Ekrem gönül

  9 Ekim 2017 at 00:57

  Merhaba ben müteahhitlik yapıyorum. Dedemden kalma arsa babamın ve ablamın uzerine tapulu. Ben onlara kat karşılığı insaat sözleşmesiyle müteahhitlik yapacağım. Tapuda kat irtifakını kurdurup toplamda 6 daire olacak inşaatın 3 dairesini muteahhit olarak kendi adıma tapu yaptırdım. Henüz inşaata başlamadım ama arsanın toplamda 6 dairelik tapularını çıkardım. Şimdi ben benim adıma olan 3 adet kat irtifakli tapu üzerinden kredi kullanabilirmiyim??

 29. Gazi

  2 Kasım 2017 at 01:30

  Merhabalar..
  Annemin ikinci evliliginden olan kocasi ile bir evi var,bu ev 1/2 oraninda musterek tapulu.Annemin kocasi vefat etti ve mirascilari olarak 3 oglu bulunuyor,annemide mirasci kabul edersek 4 mirasci oluyor.Annemin kendine ait 1/2 hissesinin disinda,diger 1/2 miras hissesinden de 1/4 mirasi bulunuyor.Annemin geliri bulunmamakta, vefat eden esinin emekli maasini aliyor.
  Mirascilar evin satilip haklarina dusen payi almak istiyorlar,Annem ise evi kaybetmek istemiyor.
  Bahsettigiz mirascilardan alinacak muvaffak ile vefat eden esinden kalan maasi ile kredi kullanabilmesi mümkünmüdür.vefat eden esi bagkur emeklisi.
  Saygilar..

  • Banka Notu

   5 Kasım 2017 at 17:07

   Gazi Bey,

   Normal şartlarda bu şekilde bir kredi kullanımına bankalar sıcak bakmıyorlar. Ancak hisseli payları başka birine vermektense kişinin kendisinin alması durumu kreditöre anlatılırsa bir ihtimal değerlendirilecektir. Yalnız bahsettiğiniz durum kredinin teminat ayağını sağlamlaştırıyor. Annenizin gelir durumu, kredinin taksitlerini nasıl ödeyeceği, buradaki taksit/gelir durumu, kredi notunuz, geçmiş kredi performansınız gibi farklı kriterleri de sağlamanız gerekecektir.

 30. Arife

  14 Kasım 2017 at 23:45

  Bankadan kullanmış olduğuğumuz konut kredisinde annem ve ben gelirlerimizi belgeledik tapu ikimizin adına hisseli olarak geçiyor.annem vefat etti ve kredi çekmiş olduğumuz banka krediyi benim ödemem gerektiğini söylüyor.Annem ile ilgili hiç bir evrak olmadığını iddia ediyor. Bu durumda ben tapunun neden müşterek tapu olduğunu anlayamıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekir. Borç ortak olması gerekmiyormu? Yardımcı olursanız sevinirim….

  • Banka Notu

   19 Kasım 2017 at 13:11

   Arife Hanım,

   Kullandırım yaparken kefaleten konut kredisi kullandırmış olabilirler. Bu nedenle annenizin tek başına gelir belgeleri yetmediği için sizin gelir belgeleriniz istenmiş ve toplamda aile gelirini arttırmak için ikinizin gelirine istinaden kredi kullandırılmış olabilir. Bunun sonucunda tapu müşterek yapılmış olabilir. Ancak bu söylemlerimin hepsi birer varsayım.. Eğer bu varsayımlarım doğruysa borç sizse kalır ve sizin ödeme yapmanız talep edilir.

 31. Harun

  16 Kasım 2017 at 14:51

  Merhaba devremülküm var acaba ipotekle kredi alabilir miyim ?

  • Banka Notu

   19 Kasım 2017 at 13:06

   Harun Bey,

   Kredi teminatına söz konusu olabilir.
   Ancak banka kredi verirken dikkat ettiği en önemli kriter gelirdir. Sadece teminat değerliliği nedeniyle kredi verilmez.

 32. erdal

  20 Kasım 2017 at 18:37

  Merhabalar. ben bu gun vereseli tarlalari karsilikli olarsk anlaşma yoluyla kardesler arasinda birbirimize devir yaparken tapudaki gorevli memur tarlalarin ipotekli oldugunu söyledi ve ipotekli olarak devir yaptik. her tarladaki hisse kisiye ait 1\12 bes farkli tarlada toplamda 15 dekar hangi banka ne sartla kredi verir. suc degil midir.

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 10:21

   Erdal Bey,

   Hisseli tapuya kredi verilemez.
   Tüm hissedarların imzası aranır. Hatta son düzenlemeye göre bu hissedarların da eşleri muvaffakatname (bildiklerine dair belge) imzası atmak zorundadır.

 33. Oblomov

  27 Kasım 2017 at 00:11

  Eşim ile nişanlıyken konut kredisi kullanmıştık ve tapu % 50 % 50 verildi. Şu an boşanıyoruz. Konut kredisi bitti. Diğer hissedar olan boşanacağım eşimin hissesini konut kredisi ile alabilir miyim?

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 09:42

   Güneş Hanım,

   Bu tip durumlarda yeni bir konut kredisi adı altında değil, ihtiyaç kredisi altında değerlendirilebilir.
   Bankanız ile görüşüp, çözüm isteyin. Yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

 34. Aydın Çalışkan

  28 Kasım 2017 at 21:26

  merhaba ben bi arsanın müteahitiyim mal sahibiyle sözleşme yaptık inşaata başladım iki aydırda inşaatadevam ediyor ve herhangi bi sorun yok şimdi mal sahibi arsa üzerine kredi çekmek istiyor bende arsaya ipotek konulacağı ve hisse satışı olmayacağı için kabul etmiyorum mal sahibi benden habersiz kredi çekebilirmi

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 09:36

   Aydın Bey,

   Aslında arsayı teminat vermemesi için herhangi bir engeli yok gibi duruyor.
   Sizin yaptığınız sözleşme tapu müdürlüğünden şerh benzeri bir şey koydurtmamışsanız ekspertiz sonucu temiz gelecektir. Buna binayen banka teminat kabul edebilir.

 35. Mahmut taci

  3 Aralık 2017 at 08:39

  Merhaba 500metrekarede kardesimin payini almak istiyorum icinde evide var hisseler tescilli degilikimizden baska 3hissedari dahavar benim bu payi alabilmem icin 90 bine ihtiyacim var banka kredi verirmi

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 09:07

   Mahmut Bey,

   Bu durumda Banka kredi verebilir.
   İpotek hisseli olan yere değil de farklı bir teminat yapısıyla değerlendirebilir.

 36. sedat erdem

  25 Aralık 2017 at 02:21

  Merhaba ,benim 1000m2 arsa tapumda 1/2 yazıyor 500 m2 benim ve paylı mülkiyet yazıyor ,arsayı aldıgım şirkete sordum ipotek kredisi alabilirsiniz çünki paylı mülkiyet dedi imarlı ifrazlı hatta yerimizi ölçtürdük bizim arsa kordinatları vs de var. acaba dogrumu dur birkaç yerdede okudum paylı mülkiyet arsalarda kendi payını satabiliyormuşsun,ama sizede danışayım dedim ipotek kredisi alabilirmiyim hal böyleyken ,cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 14:02

   Sedat Bey,

   İpotek verilirken arsa veya tarlanın tamamı üzerinde hak aranmaktadır.
   Diğer ortakların da muvafakkat vermesini isteyebilir Bankanız.

 37. canan

  28 Aralık 2017 at 16:50

  merhaba. kolay gelsin. ben eşimden boşandım ve bize ait olan evi, ikiye böldük yani anlaşmada yarısı onun yarısı benim görünüyor. eşim bu evden 75 milyar kredi çekmeye çalışıyor. ancak bunu yapması için tüm evi kullanması gerekiyor. bana ait olan kısmı böyle bir şey için kullanmak istemiyorum.çünkü kendisi borcunu ödemiyecek. banka exper göndericekmiş. bu kredi alımını durdurmak için ne yapmak gerekiyor? lütfen yardımcı olun

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:46

   Canan Hanım,

   Sizden imza alınmadan bu evin üzerine ipotek konulması mümkün değildir.

 38. Salih

  12 Ocak 2018 at 20:58

  Mrhb. Şimdi bir tapuyu üstüme alacağım.tapu arsa gözüküyor. Ama belediyede dükkan gözüküyor. Ve kiraya veriyorum. Kurumsal bir şirkete 3 yıldır çalışıyorum yalnız icralık oldum ve avukata taksit ediyorum. Sizce kredi çekmek mümkün mu?

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:11

   Salih Bey,

   Kredi çektiğiniz an tapunun üzerinde ne görünüyorsa onun üzerinden ekspertiz bedeli oluşacaktır.
   Buradaki değer kredinizin tutarını belirler.

 39. Ayhan çevik

  20 Ocak 2018 at 19:39

  Benim hisseli imarlı ifrazlı 143 metre kare arsam var hisseli olmasına rağmen satmak istemiyorum hatta diger gayrimenkulümü satıp oradan hisse almak istiyorum oradan alacağım hisseler le beraber toplam 400 bin tl lik hisseli arsa toplamış oluyorum ben bu hisseli arsama kredi çekemez miyim

  • Banka Notu

   28 Ocak 2018 at 12:20

   Ayhan Bey,

   Hisseli tapu üzerinden kredi almanız mümkün değildir.
   Bu tip kredi kullanımları için ticari nitelikli krediler, KGF teminatlı olarak çekilebilmektedir. Eğer vergi levhası sahibiyseniz, 1 yıl üzerinde faaliyet süreniz varsa KGF kredileri 2018 yazımızı incelemenizi önerebilirim.

 40. Şeyh ali

  23 Ocak 2018 at 07:56

  40 varisli bir tarladan 33 kişi satış istiyor 7 kişi istemiyor. Bu 7 kişi nin hisesi yüzde 12 civarında. Bitişik tarla da benim ve payli intikal ettikten sonra tarla kredisi kullanabilirmiyim.

  • Banka Notu

   28 Ocak 2018 at 12:19

   Ali Bey,

   Maalesef kullanamazsınız.
   Bu tip krediler için KGF kredisi başvurusu yapıp, kendi hissenizi KGF’ye ipotek ettirip, KGF kefaletiyle Bankanız üzerinden kredi kullanabilirsiniz.

 41. Haci

  24 Ocak 2018 at 01:35

  Merhaba benim 10 donum topragim var tapu sahibi tek benim ve bu toprak ustunde kiredi cekmek istiyorum donumune nekadar veriyorsunuz toprak mardin sahurda hastane yakinlarinda simdiden teşekkür edrim

  • Banka Notu

   28 Ocak 2018 at 12:15

   Hacı Bey,

   Tek başına ipotek vererek kredi çekmeniz mümkün değil artık.
   Bankalar kredi açarken baz aldıkları en önemli şey müşterisinin gelir durumudur. Teminatlandırma aşaması kredinin ikinci aşamasıdır. Nihayetinde takibe gitmiş bir kredinin satış sürecinin uzaması, aradaki takip sürecinin çetrefilli olması, imaj meselesi gibi nedenlerden dolayı bankalar sadece teminata bakarak kredi vermemektedir.

 42. Soner

  14 Şubat 2018 at 22:52

  Mrb benim babam vefat etti. Memlekette 100 dönüm üzerinde tarla var. Nasıl böldürecegiz bu tarlaları

  • Banka Notu

   11 Nisan 2018 at 14:25

   Soner Bey,

   Bunlarla ilgili veraset intikal kanunu gereği kanuni haklarınız kapsamında hukuki işlemlerinizi başlatacaksınız. Bankacılıkla hiçbir bağı bulunmayan bir sorudur.

 43. Derya

  18 Şubat 2018 at 04:49

  Merhaba iyi günler babadan kalma 1 evimiz var 3 kardeşiz. Ben bu evde su an oturuyorum.bu evi tamamen kendi üstüme almak istiyorum.konut kredisi kullanıp kardeşlerimin hakkını verebilir miyim.

  • Banka Notu

   11 Nisan 2018 at 14:26

   Derya Hanım,

   Genelde bankaların istemediği bir konut kredisi tipidir. Bir nev’i ziraat bankası konut kredisi işinizi çözümleyebilir. Genelde konut kredilerinin finansmanı başka bir hissenin finansmanından ziyade konutun tamamını finanse etmek gibi yorumlanmaktadır.

 44. Hakan Emlik

  19 Şubat 2018 at 22:53

  Efendim ben 3 ay oldu ile başladım 19 yaşındayım askeri ücret alıyorum Teyzem min evi var hisseleri ayrılmış 4 de 1 kendinin gözüküyor tapuda evi bana 75 bin verecek 25 bin eksiği var acaba kefilsiz konut kredisi alabilir miyim .ilginize teşekkürler

  • Banka Notu

   11 Nisan 2018 at 14:27

   Hakan Bey,

   Tutardaki eksikliğiniz için payınızın ipoteğinin yanı sıra herhangi bir bankadan tüketici kredisi başvurusu yaparak almanızı tavsiye ederim. Nihayetinde paylı olan bir yerin ipoteğini vermek hem uzun süren bir işlem hem de daha masraflıdır.

 45. Haşim

  6 Mart 2018 at 22:15

  1/2 hisseli 2 elektrik suyu ayrı tapuları ayrı daireden birine kredi çıkar mı?

  • Banka Notu

   11 Nisan 2018 at 14:28

   Haşim Bey,

   Maalesef çıkmaz. Önemli olan Elektirik veya suyunun ayrı yerlerde fatura ediliyor olması değil tapunun üzerindeki resmi değerdir.

 46. ecem

  25 Mart 2018 at 00:08

  hisseli tapu da kredı cekerken sadece kredı ceken kısının mı adı oluyo tapuya ortak olan kısınnde adı olur mu

  • Banka Notu

   11 Nisan 2018 at 14:29

   Ecem Hanım,

   Her ikisi de olabilir.
   Bunu hem tapu müdürlüğüne hem de Bankaya bildirerek ilgili işlemi yapıp, sonuçlandırabilirsiniz.

 47. aziz

  7 Nisan 2018 at 13:17

  merhaba
  bız 6 ortak bır dukkan satın alacagız.fakat hısselı sekılde kredı verılemıyor .bankacı derkı bırınıze tek tapu olarak alıp sonradan hısselerınız dagıtılacak. ve sız kefıl olacaksınız borcun butunune . bu durumda bız o kısının tıcarı hayatındakı rısklerede kefıl olmus olurmuyuz .yoksa sadece o dukkan kredısı ıcınmı rıskımız olur .yanı o kişi ıflas vs ettıgınde banka bızımde olan maldan onun dıger borclarını tahsıl edebılırmı yoksa sadece onun hıssesı oranındamı tahsılat yapar

  • Banka Notu

   11 Nisan 2018 at 14:31

   Aziz Bey,

   Önerilen şeklin bir çok riski var. Dediğiniz riskler bunlara dahil..
   Ancak hisseli bir kredi verilebilir. Tüm hissedarlar, söz konusu kredilerin tamamına birbirine kefil olacak şekilde çıkacaktır. Bu şeklinde yine birçok riski olabilir. Kabul etmeyen hissedarlar olacaktır.

 48. mahmut

  14 Nisan 2018 at 12:47

  annem 4 kardeş miras malı konutun 1/4 ü annemin. annem diğer hissedarlardan konutu almak için geri kalan 3/4 ü ne konut kredisi kullanabilir mi. kullanırsa nasıl kullanır… yoksa 1/4 hakkı olanı başkasına satıp evin tamamı için konut kredisimi kullanması gerekir

  • Banka Notu

   26 Nisan 2018 at 11:07

   Mahmut Bey,

   Bu durumda Bankalar sıcak bakmayabiliyor.
   Özellikle hisse devri olacak konut kredileri “hülle satış” gibi (düşük faiz oranıyla kredi kullanmak) gibi görüldüğü için kredilendirilmeyebilirsiniz.

 49. ERICA

  27 Nisan 2018 at 13:59

  Merhaba,
  Bu halkı Ny’ya bildirmek. Özel bir borç veren Morgan Erica, mali yardıma ihtiyacı olan herkes için finansal fırsatlar açtı. Açık ve anlaşılır şart ve koşullara sahip bireylere, şirketlere ve şirketlere% 2 faiz kredisi veriyoruz. Bugün bize e-posta yoluyla ulaşın, böylece kredi şartlarımızı ve koşullarımızı sağlayabiliriz: (morganerica007@gmail.com)

 50. Kamil sönmez

  12 Mayıs 2018 at 13:35

  Merhaba. Babamın vefatından sonra, onun üzerine olan evimiz annem ve benimle birlikte 3 çocuğa kaldı. Annem kardeşlerimin ve benim hissemi verip evi tamamen kendi üzerine almak istiyor. Bununla ilgili annem babamın üzerinde olan tapuyu tamamen kendi üzerine almak ve diğer hissedarları aradan çıkarmak için konut kredisi çekebilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Banka Notu

   21 Mayıs 2018 at 21:17

   Kamil Bey,

   Bu tip satış talepleri hülle satış (gerçek olmayan satış) gibi düşünülüyor ve Bankalar tarafından genel itibariyle kredilendirilmeyebiliyor.
   Nedeni konut kredisinin vadelerinin 120 aya kadar çıkması ve faiz oranlarının diğer ihtiyaç kredilerine göre daha düşük olması.. Halk içinde “kurunun yanında yaş da yanıyor” dedikleri durum!

 51. Numan

  22 Mayıs 2018 at 02:57

  Yeni çıkan imar anlaşmasıyla toprak tapulu daireme normal tapu cikiricam banka bu eve kredi verirmi

 52. Zeynep

  24 Mayıs 2018 at 00:29

  Merhabalar 2 yıl önce kredi çekmistim ödeyemedim ve şuan icralik oldum bankalar sürekli ariyor.Ödeyebilecek durumda hiç değilim.Şuana kadar üzerime kayitli birşey yoktu ama babam vefat etti ve onda bize 1 daire kaldi 3 varisiz.Sormak istediğim benim hisseme banka el koyarmi veya başla ne gibi bir sıkıntıyla karsilaşırım.Annem hissemi almak istiyor.Ne yapmam gerek.Cevap verirseniz çok sevinirim.Simdiden teşekkür ederim

  • Banka Notu

   26 Mayıs 2018 at 21:50

   Zeynep Hanım,

   Üzerinize taşınmaz düştüğü an Bankaların takibindeyse üzerine haciz gelecektir. Hacizli olarak satışı yapmanız mümkün olmayacak. Mirası reddedebilir, annenizle anlaşmalı olarak paranızı alabilirsiniz.

 53. Ece

  29 Mayıs 2018 at 18:22

  Şu anda çoğu bankalarda konut kredisinde düşüş var en düşük faiz oranı 0,98.Fakat biz bi miktar konut kredisi çekmek istiyoruz ve tapuda hisseli Yani iki ortak olacak Bu şekilde olduğunda konut kredi faiz oranı 0,98den yukarımı olur yoksa aynımı kalır bilgi alabilirmiyiz

  • Banka Notu

   1 Haziran 2018 at 14:53

   Ece Hanım,

   Konut kredisi faiz oranları devlet sübvansiyonu yöntemiyle bahsettiğiniz gibi kısa bir süreliğine 0.98%’e çekildi. Ancak ortak hisseli tapularda konut kredisi kullanmak mümkün değildir. Bazı bankalar bunu -isterlerse- yapabiliyorlar. Ancak pratikte karşılaştığımız durum değildir.

 54. Derya

  28 Haziran 2018 at 20:23

  Merhabalar

  babamdan kalma 4 dairemiz var annem ve 3 kardeş arasında intikal edildi her birimize 1er daire ben kendime düşen dairenin mükellefi oldum ama tapu arsa üzerinden olduğu için 4 kişinin imzası var bu kendime düşen daire üzerinden konut kredisi kullanabilirmiyim

  • Banka Notu

   29 Haziran 2018 at 14:58

   Derya Hanım,

   Maalesef kullanamazsınız. Bu tip konut kredileri (özellikle hisseli konut kredileri) Bankalar tarafından hülle satış olarak değerlendirilebilir ve sıcak bakılmamaktadır.

 55. Mehmet

  30 Haziran 2018 at 08:53

  Annem ve dayımın üzerine ortak olan daireyi satın almak istiyorum konut kredisi çıkabilir mi

  • Banka Notu

   1 Temmuz 2018 at 21:41

   Mehmet Bey,

   Hisseli satışlarda konut kredisi alarak hisselerin tamamını satın almak -arada akrabalık ilişkisi varsa- çok zordur. Burada Bankalar daha düşük maliyet, daha uzun vade ile kredi çekmek istendiğini düşünür ve hülle satış mantığı ile krediyi reddeder.

 56. Dursun

  5 Temmuz 2018 at 06:22

  Merhaba ben kendi borcum var 40.000 lira bu borçlardan dolayı kredi çekemiyorum annemin üzerine ev var iç çalışmışlığı yok ona kredi çekebilir miyiz evi göstererek acaba

  • Banka Notu

   5 Temmuz 2018 at 17:00

   Dursun Bey,

   Sadece teminat göstererek kredi almanız mümkün değildir.
   Nihayetinde krediyi gelir öder. Ortadaki teminat Banka için bir güvencedir ama kredinin verilme sebebi değildir.
   Bankanıza şunu teklif edebilirsiniz :
   Annenizin üzerine olan bu evi teminat göstererek yapılandırma kredisi çekmeniz ve mevcut borcu yeniden yapılandırmak istemeniz durumun daha sıcak algılanmasına neden olacaktır.

 57. mustafa temel

  5 Temmuz 2018 at 12:30

  Merhaba Bir evimiz var bu ev 1/2 si annemin üzeride 1/2 si eniştemin üzerinde bu evi almak istiyorum bankalar kredi verirmi acaba? tamamını alamayacak olsam bile eniştemin üzerine olan 1/2 hisseyi ev kredisi çekerek alabilirmiyim?

  • Banka Notu

   5 Temmuz 2018 at 16:59

   Mustafa Bey,

   Aslında cevabını daha önce verdiğimiz hisseli eve konut kredisi alabilir miyim sorusunu yeniden sizinle cevaplayalım.
   Kağıt üzerinde mümkün olmakla birlikte Bankalar bu durumu düşük maliyetle kredi talebi şeklinde algılıyor ve hülle satış (gerçek olmayan satış) olarak değerlendiriyor. Eğer aksini iddia edebilir ve bu konuda Bankanızı ikna edebilirseniz alabilirsiniz. Aksi halde kredilendirilmeniz pek mümkün değildir.

 58. Bahar canpolat

  10 Temmuz 2018 at 13:47

  Merhaba.on sene evvel bankalar in çıkardığı sorunlardan dolayı evi uc kisi ortak alabildik. .eşim ben ve kardeşi m üzerine yani uc maaş üzerinden kredi verdi banka ..tapu da uc kisi üzerine ..kredinin bitmesinibeklemeden kardeşim hissesini bana devir yapabilir mi..nerden nasıl bir işlem yapmamız gerekli

  • Banka Notu

   11 Temmuz 2018 at 11:50

   Bahar Hanım,

   Kredi bittikten sonra tapu müdürlüğüne gidip hisse devrinizi yapabilirsiniz.
   Ancak ortada krediler varken, risk bitmemişken, devir yapmanız mümkün değildir.

 59. Murat

  28 Temmuz 2018 at 14:09

  Mrb hisseli tapum var ama tarla içerisinde birden fazla ev var imar barışı ile yapı kullanım belgemi aldım kredi çıkarmı evime

  • Banka Notu

   30 Temmuz 2018 at 21:55

   Murat Bey,

   İmar Barışı ile tapunuzun üzerinde bağımsız bölümleriniz işaretlendi mi?
   Eğer vereceğiniz tapu üzerinde bağımsız bölümünüz görünüyor, tapu cinsiniz buna mukabil kargir ev vs. gibi ifadeler varsa teminat olarak verebilirsiniz. Aksi halde üzerinde birçok malikin bulunduğu tapunun ipoteğinin alınması için tüm tapu sahiplerinden ve eşlerinden imza alınması gerekmektedir.

 60. Yaşar kıvrak

  31 Temmuz 2018 at 13:08

  Slm babam kredi cekmek istiyor 1 tapu 5 isse sahibi var babamın kendi ve kardeşlerinden birinin issesi babamda yani iki isse sahibi kredi cekebilir mi tşkklr.

  • Banka Notu

   5 Ağustos 2018 at 14:05

   Yaşar Bey,

   Tek tapu üzerinde birden çok hissedar varsa hisse sahiplerinin tamamı ve eşleri teminat olarak verecekleri yer için “muvafakkatname” imzalamak zorundadır. Aksi halde tapu ipoteği verip, kredi kullanmanız mümkün değildir.

 61. Hakan birinci

  10 Ağustos 2018 at 20:07

  Bizim hisseli evimize kredi öekebilirmiyiz 5 kardeş bide annem var ne yapmamız gerekiyor kredi için

  • Banka Notu

   10 Ağustos 2018 at 21:08

   Hakan Bey,

   Hisseli eve kredi çekmek için önce hissedarların tamamının muvafakatname vermesi gerekmektedir.
   Ancak hisseli eve kredi veren banka bulmak gerçekten zordur. Çünkü hülle satışı algılanabilir.

 62. nihat

  20 Eylül 2018 at 11:50

  mrblar 2007 yılında cıfcı kredısıne kefıl oldum tapuyu ıpotek verdık 38 donum arazı var kefıl olduhum sahıs bayan kocası ölmüş banka arazıyı satamıyor ve benım maasım kesılıyor 11 yıldır 2 kefılız 2 kefıl benım kamudayım ben arazı hısselı olen adamın cocukları var ımza vermeden banka bu kredıyı verdı csg belgesı tarımdan alınmamıs gelır testı yok cocuklar bu arazıde hısse sahıbı olup ıtıraz ettıler borca tapuda bankaya fotokobı verıldı asıl tapunun verılmedı hıssedarların ısmı sılınıp tek tapu halıne getırılmıs 38 donum arazıyı kefıl oldugum bayana gostermısler ne yapmam gerek madur oldum yardımcı olursanız sevınırım ben burda bankayımı mahkemeye verem kredıyı ceknımı

  • Banka Notu

   23 Eylül 2018 at 11:03

   Nihat Bey,

   İmzaladığınız kefalet sözleşmesi neticesinde aynı borçtan aynı derece sorumlusunuz. Bankanın hangi şartlar altında kredi verdiği bu saatten sonra kimseyi ilgilendirmiyor. Nihayetinde ortada bir gelir yokken bile Banka kredi verebilir. Siz niçin kefil oldunuz? Süreç takibe gittikten sonra Banka ortada kefalet sözleşmesinden dolayı da istediği kişiye yönelebilir. İster borçu ailesine, isterse kefile.. Hatta 10 tane kefil olduğunu düşünün. Tüm borcu tahsil edebileceği bir kefilden bile alabilir. Bu bankanın yaptığı bir süreç değil, Borçlar hukukunun alacaklıya verdiği bir hak.

 63. Adem

  3 Aralık 2018 at 17:26

  Biz 5 kişi aynı tapu da hissedarız bizden habersiz bir hissatar yer üzerine kredi cekerek bizi zor durumda bıraktı ne yapa biliriz

  • Banka Notu

   20 Aralık 2018 at 16:43

   Adem Bey,

   Sizden habersiz bir kredi çekilmesi mümkün değildir.
   Böyle bir durum var ve ortada kefalet veya muvafakat imzanız yoksa hukuki yollara başvurabilirsiniz.

 64. Tufan Aksoy

  13 Aralık 2018 at 22:49

  Babamızdan kalma 2 katlı 2 daireli tek tapu bir evimiz var birinde kardeşim birinde annem oturmakta belediye imari 4 kata çıkarttı yani 2 kat cıkabiliyoruz üstüne ben kendi imkan ve gücümle kredide kullanarak bu 2 kat 2 daireyi yapmak.istiyorum yalniz annem ve kardeşimin bu yapılacak bagımsiz bolümlerde hic bir hakkıda borclu bir mükellefiyetide olmasın istiyorum iş bitiminde tamamen şahsıma ait tapu cıkarttıp butün daireli ayrı tapulu hale çevirecez ne yapmamiz lazım.nasil bir kredi kullanmaliyım sskli calışanım kredi sorunum yok çogu banka.veriyor.

  • Banka Notu

   20 Aralık 2018 at 16:29

   Tufan Bey,

   Ortada inşaat için kullanacağınız bir kredi var. Kredinizin büyüklüğüne göre Bankanız sizden teminat isteyebilir. Harici bir yer verebilir misiniz, bir bakının. SSK’lı çalışan olduğunuz için yüksek tutarda bir kredi çekmeniz pek mümkün değil. Alabileceğiniz en yüksek vade ve kredi BFK dediğimiz bireysel finansman kredisi olacaktır. O da karşılığında bir konut ipoteği verilerek yapılır.

 65. Şenduran Zorlu

  19 Aralık 2018 at 16:15

  Merhaba, oturduğumuz evi satın almak istiyoruz, ev sahibi vefat etti, 3 çocuğuna miras kaldı.
  Ancak 1 mirasçının hissesi icralık.
  2 mirasçı ise hisselerini bedeli karşılığı satmak istiyor.
  Soru 1: Evin satışa uygun %66 hissesi için konut kredisi şu an kullanabilir miyiz?
  Soru 2: ilk sorumun cevabı hayır ise, icra satışından %33 hisseyi alarak hissedar olmamız halinde kalan %66.66 hissenin tamamına kredi çekebilirmiyiz? miyiz.
  İyi çalışmalar dilerim.

  • Banka Notu

   20 Aralık 2018 at 16:08

   Şendurak Bey,

   Cevap 1 : Kullanamazsınız. Konut kredisi maalesef hisseli bir yerin satışı üzerine gerçekleşmeyecektir. Hukuken ipotek alınabilse bile Bankalar teminatlanma ve olası kredinin ödenmeme durumundaki sürecinde hisseli yerlerin satışında ve icrasında büyük problemler yaşamaktadır.
   Cevap 2 : Eğer hisse tek kişiye geçecek ve krediyi alan tek hisseyle ipotek verebilecekse gerçekleşebilir.

   • Islam

    22 Aralık 2018 at 01:45

    Banka sicili bozuk olanlar tapu üstüne kredi çekebilir mi????

    • Banka Notu

     26 Aralık 2018 at 10:39

     İslam Bey,

     Bankaların çok eski zamanda uyguladığı kredi verme metotlarından biriydi bu.
     Artık teminat sağlamlığı göz önüne alınarak kredi verilmiyor.
     Kişinin geliri ve verilen krediyi ödeyebilecek döngüye sahip olup/olmadığı asıl mesele..

 66. Islam

  22 Aralık 2018 at 01:42

  Slm benim banka sicilim temiz değil …hani bir yerden bir telefon bır yerden bir telefon faturası ve biryerden de 6 milyar kadar bır kredi çektim.boyle ufak tefek şeyler yani ve benim yaklaşık 5 dönümluk taşınmaz kendi üzerimde tapum var üzerinde çay yetişiyor acaba kredi çekmem mümkün mü 20 milyar kadar ?????

  • Banka Notu

   26 Aralık 2018 at 10:39

   İslam Bey,

   Biraz önce aslında sorunuza net yanıt verdim.
   Alamazsınız. Çok zor..

 67. Muzaffer cinkilic

  22 Aralık 2018 at 04:27

  Iyi gunler. Ben annem ve kardesim eblerenortagiz isnkurma istiyorum bu evi bankaya hipotek gosterip kredi cekebilirmiyim yada is acacagim sirkete teminat gosterebilirmiyim?

  • Banka Notu

   26 Aralık 2018 at 10:38

   Muzaffer Bey,

   3. kişilerin sahibi olduğu taşınır/taşınmaz tüm varlıkları ipotek veya rehin verebilirsiniz.
   Bankanız bu durumda varlık sahibinin de kefaletini alarak işleme devam edecektir.

 68. yunus özyurt

  20 Şubat 2019 at 22:00

  iyi günler.biz esnaf kefaletten 80 bin TL kredi kullanmak istiyoruz(esnafim).bizden tapu istiyorlar.3.katli evimiz var.tapuda hisse tapu olarak 4 kişinin ismi geçiyor.benim-annem-abim-bacım.bunlari rızası alarak krediyi kullana bilirmiyim…ayrica tapumuz da ev yeri bağ olarak geçiyor.emlak vergisini ev olarak yatiriyoruz.herhangi bir sıkıntı olurmu. …krediyi kullana bilir miyiz..simdiden tşk ederim.

  • Banka Notu

   4 Mart 2019 at 11:15

   Yunus Bey,

   Tapunun üzerinde bağ geçebilir. Yapı Kullanma İzni belgesini de vererek ilgili ipotek süreci devam edebilir.
   Ayrıca tapu hisseli olabilir. Diğer ortakların muvafakatı alındıktan sonra işlemle ilgili herhangi bir problem kalmayacaktır.

 69. Tarık

  14 Mart 2019 at 21:30

  Müşterek olan tapu bir kişiye ait buna kıredi çeke bilirmiyim

 70. Nihat

  16 Haziran 2019 at 11:37

  Merhabalar annem ve babam vefat etti 2 kardesiz bir evimiz var kizkardesimin hissesini almak icin kredi cekebilirmiyim tskler

  • Banka Notu

   17 Haziran 2019 at 10:45

   Nihat Bey,

   Bankalar genelde bu tip kredileri uygun görmüyor.
   Sizinki tamamen bu niyetle olmayabilir ama insanlarımız konut kredilerini kendi maliyetlerini düşürmek, vadelerini uzatabilmek ve başka ihtiyaçları için bunu kullanabilmek için istiyorlar. Genelde de kendi tapularını yakınlarının ve/veya akrabalarının üzerine geçirerek bu işlemi sonuçlandırıyorlar.

   Yapacaklarını pek düşünmüyorum.

 71. ahmet D

  5 Ağustos 2019 at 18:44

  MERHABALAR. TAPU BABAMIN ÜSTÜNE. EVİ BEN SATIŞ YOLUYLA ALMAK İSTİYORUM FAKAT SATIŞ SIRASINDA KREDİ KULLANMAK İSTİYORUM. AKRABA ARASI SATIŞTA KREDİ ÇIKMA İHTİMALİ VARMIDIR.

  • Banka Notu

   27 Ağustos 2019 at 17:11

   Ahmet Bey,

   1. derece akrabalıklarda kredi alış verişi sıcak bakılan bir şey değildir.
   Özellikle talep edilen kredi türü konut krediyse hiç olacak iş değil.

 72. Kadir emrah

  10 Ağustos 2019 at 17:27

  Merhaba babamların evi var 2 hisseli babam sakat olsuğu için ondan vekalet alıp kredi çekebilirmiyim hissesi üzerine yalnız benim kredi notum iyi değil bir sıkıntı olurmu çekebilirmiyim

  • Banka Notu

   27 Ağustos 2019 at 17:01

   Kadir Bey,

   Bu tip hisse alımlarında konut kredisi kullandırılmaz.
   Özellikle sicilin bozuk olması da ayrıca takılacağınız başka bir husus.

 73. Fatih

  22 Ağustos 2019 at 04:29

  Iyi gunler rahmetli babamdan kalan bir ev var 6 hisse li 5 kardes ve annem adına hisseler ben konut kredisi cekip benden başka 5 hisseyi alabilirmiyim yani tek hisseye cevirebilirmiyim nasıl nasil bir yol izlemem gerek teşekkürler

  • Banka Notu

   27 Ağustos 2019 at 16:47

   Fatih Bey,

   Hisseli konutları, hisse sahiplerinden birisinin diğer hisseleri satın alarak konut kredisi kullanması olayına sıcak bakılmaz. %100 olmaz diyemem ama %99 kabul edilmez. Bu tip işlemler genelde daha ucuz kredi kullanmak, daha uzun vadede kredi kullanmak gibi birçok nedenden dolayı uygun bulunmaz.

 74. Sertan

  30 Ağustos 2019 at 23:03

  Merhaba,
  Annemin de hissesinin bulunduğu toplam 5 hisseli bir daire tapusu var. Ben oğlu olarak bu evi konut kredisi çekip almak istiyorum. Fakat hissedarlardan biri şu anda yurt dışında. Dolayısıyla tapu dairesine bankanın avukatı geldiğinde imzalar atılırken 1 hissedar bulunmamış olacak. Kendisi aralık ayında yurda giriş yapacak.

  Böyle bir durumda banka bana krediyi verir mi? Ben başvurumu yaptım banka da eksperi eve gönderdi.

  Bu durumda, ben bu evi tüm hisseler için kredi çekip alabiliyor muyum?

  • Banka Notu

   27 Eylül 2019 at 14:49

   Sertan Bey,

   Vermez. Özellikle aile içindeki satışlarda konut kredisinin alınması başlı başına zor bir olay.

 75. SELİM

  18 Ekim 2019 at 14:23

  Merhaba;
  Teras kat bir dairemiz var, projesi nasıl yapıldıysa alt kattaki daire ile bizim dairemizin tapusu hisseli görünüyor. Daireler arasında hiç bir fiziki bağlantı yok sadece ikimizin tapusunda da 1/2 oranında bizim 1/2 oranında alt katın görünüyor. Bu durumda evimizi satmak istiyoruz ama evi alacak kişi kredi çekebilir mi acaba?
  Tek tapu yapamayız çünkü iki ayrı daire,
  Daireyi alacak kişiye alt kattaki komşum niye kefil olsun tabi ki olmaz.
  Bunun başka bir yolu yok mudur?
  sonuçta iki ayrı tapu, elektrik, su, doğalgaz hepsi ayrı.

  • Banka Notu

   22 Ekim 2019 at 09:39

   Selim Bey,

   Evinize elektrik, doğalgaz vs. getiriliyor olması tapunun üzerindeki şeklinin de ayrılacağı anlamına gelmiyor. Maalesef böyle.
   Eğer tapu üzerinde 1/2 görünüyorsa bu tapunun satışı mümkün değildir. Mutlaka diğer ortağın da muvafakkatının alınması istenir.

 76. Yakup

  26 Ekim 2019 at 22:13

  Merhaba benim merkeze 15 km uzaklikta köyde 350 mtre kare arsam var tapum var müşterek kredi alma imkanim olurmu acaba tskrlr

  • Banka Notu

   19 Kasım 2019 at 15:47

   Yakup Bey,

   Tapu müşterek olduğu sürece, tapunun diğer sahipleri tarafından muvafakat alınmadan teminat verilmesi mümkün değildir. Söz konusu krediyi onlar da kefil olarak alınacaktır.

 77. Olcay kılıç

  20 Kasım 2019 at 14:32

  Biz 3 kardeşiz yaklaşık 33 dönüm yer var ben kendi hisseden para çekebilirmiyim en fazla ne kadar çekebilirim 25 bin kadar yani yada diğer kardeşlerimden kiralamalımıyım

  • Banka Notu

   7 Ocak 2020 at 10:48

   Olcay Bey,

   Ortak olan yerler için mutlaka diğer hissedarlardan da imza alınması gerekir.
   Aksi halde bu kredileri ipotek vererek kullanmanız mümkün değildir.

 78. Enes

  10 Mart 2020 at 18:42

  Hisseli tapum var diğer hissedarlara ulaşamıyorum tapuyu tek tapu haline çevirip kredi çekme imkanım varmıdır

  • Banka Notu

   15 Mart 2020 at 11:36

   Enes Bey,

   Hisseli bir tapu hukuki olarak ipotek verilebilir ancak Bankaların tercih ettiği bir şey değildir.
   Hissedarların bulunup tamamından ayrıca imza alınması gerekir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+