Anasayfa » Krediler » Hisseli tapuya kredi alınabilir mi?

Hisseli tapuya kredi alınabilir mi?

Hisseli tapuya kredi verilebilmesi için birkaç şart aranır. Bir gayrimenkulün sahibini veya ortaklarını gördüğümüz evraka tapu denir. Tapu bir kişiye ait olabildiği gibi birkaç kişiye de ait olabilir. Tapu evrakının alt kısmında bu kişileri görebildiğimiz gibi “1/100, 1/16, 1/8, ½” gibi değerlerle yüzde (%) kaçının o kişiye ait olduğunu da görebiliriz. Hatta eski tarihli tapularda bu kişiler tapunun arka sayfasında da yer alabilmektedir. Bu durum Tapu Müdürlüklerinin yılda yıla değiştirdiği sistem içinde yazılış biçimini/dizaynını değiştirmesiyle ilgili değişkenlik göstermektedir.

Hisseli tapuya kredi birçok bankada verilmez. Verilebilmesi için birkaç şart arayan banka kötü senaryoları da göz önüne alarak birkaç şart koşar. Bu şartlar birçok bankada değişkenlik göstereceği gibi temel olarak aynı şartları göz önüne almaktadır.

Temelde aranılan şeyler ortaktır.

1- Hissedarların tamamının kefaletini isterler

Banka kredilendirme sürecinde, kredinin takibe düşmesi halinde, yerin satışını kolaylaştırmak ve alacağını tahsil etmek amaçlı bütün hissedarlardan kefalet alır. Bu durumda alacağın tahsilatını oldukça kuvvetlendirir.

2- Tapuyu tek tapu haline getirmesi istenir

Tapunun altında bulunan ½ , 1/4, 1/16 gibi ibarelerin tamamen ortadan kaldırılarak, tek hisse haline gelmesini isteyebilir. Bu durumda parselleşecek veya gayrimenkul niteliği taşıyacak olan yerin ipoteği sadece borçlu (kredi talep eden veya ipotek verecek kişi) imzası ile devam edilebilecektir.

Bu şartların sağlanması halinde ipotekli kredi mantığının temel kuralları gerçekleşecektir. İpotek verilecek yere ekspertiz gönderecek banka, gelecek ekspertiz değerinin maksimum %75’ine kredi verebilecektir. Tapu ipoteği verilerek kullanılan kredilerde kredi vadesi bireysel nitelikli finansman kredisiyse 36 ay vade, ticari nitelikliyse 60 ay vade, konut kredisiyse 120 ay vadeye kadar çıkabilmektedir.

Gelen sorulara genel bir cevap vermek gerekirse hisseli bir tapunun ipotek alınması mümkündür ama özel şartlar aranır. Mutlaka diğer ortaklarının imzası gerekir. Yarın kredinin ödenmesinde herhangi bir sorun çıkarsa Banka kendini satış işlemleri açısından garanti altına almak ister. Bunun için de kredinin teminat süresince muvafakatname ve kredi kefaleti alır. Ekspertiz değerinin yüzde bilmem kaçı genel kural olduğu gibi istisnası vardır. Birçok kredi de kefalet limitlerinin veya kişinin kendi kredibilitesinin değerlendirildiğini görüyoruz/biliyoruz.

Bazı bankaların konut kredisi prosedürlerinde 240 ay’a kadar varan vadelerin olduğu bilinmektedir. Ancak pratikte bu vadeler ile kredi verilmemektedir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

171 yorum

 1. Hisseli tapuya nasıl kredi alacağız?

  • Maria,

   Hisseli tapuyu ipotek verebilmek için tüm hissedarların krediye kefil olup, ipotek evraklarına imza atması gerekmektedir. Aksi takdirde kredinin kullanımı olmayacaktır.

   • devremülk ipotek gösterip kredi kullanabilirmiyim

    • Ahmet Bey,

     Tabi ki teminat olarak taşınmaz gösterebilirsiniz.
     Ancak kredinin alınabilmesi için ilk şart teminatın kuvvetli olması değil, gelirin alınan kredi taksitlerini ödeyebiliyor olmasıdır.

   • merhaba
    iki kardese miras kalan ev icin hissenin hepsini almak amacli kredi kullanabilirmiyim.Kardesimin hakkini kredi cekip odeyerek daireyi tek basima sahip olmak amaclidir.Neler yapmam gerekli…

    • Bahadır Bey,

     Bunun için konut kredisi veya başka bir krediyi, bahsi geçen yerin ipoteğini alarak, kullanmanız çok zordur.
     Aslında herhangi bir engel yoktur ama kişiler bu durumu daha düşük faizli ve daha uzun vadeli krediler çekmek için kullanmayı talep ettiklerinden dolayı sıcak bakılmaz.

  • Hisseli tapu ile kredi çekecem ama tapuda yüzde kaç kişi başına düşecek durumu belli böyle olması benim kredi çekmemi sağlar mı

   • Veysel Bey,

    Hisseli tapu üzerinden kredi almanız tüm hissedarların muvafakat ve kefalet vermesiyle olacaktır.

 2. Tapu kendi üstüme nasıl kredi alabilirim

 3. mrb yuzde 70 hısselı evım var kat ırtıfakı var dıger hıssedar arkadasın ımzası olmadan hıc bı turlu kredılı olarak satamazmıyım?

  • Hatice Hanım,

   Bahsettiğiniz şekilde mevcut olan konutunuzu teminat olarak verip (ipotek) kredi kullanmanız mümkün değildir. Bu tip ipotekli kredilerde hissenin tamamından imza alarak (muvaffakatname) ipotek alınır. İleride yaşanacak anlaşmazlık, kredinin ödenmemesi ve/veya sorunlar nedeniyle banka teminatını güçlü tutmak isteyecektir. Hisseli tapuyu oluşturan herkesten imza alınarak kredi kullanılır.

   • Mehmet zincirkiran

    Hisseli tarlam var bu tarlanin uzerinde 4 katli evim var imar barisindan faydalandiktan sonra kredi kullanilabilir mi

    • Mehmet Bey,

     İmar barışından sonra hisseli olan yerinizin ayrıca tapusu çıkar ve hisse payından kurtulursanız kredi alabilirsiniz.
     Aksi halde iki şekilde kredi kullanabilirsiniz.
     Birincisi tüm hissedarların imza atmasını sağlayarak.
     İkincisi KGF teminatıyla.
     KGF bankaların kabul etmediği hisseli yerleri, 2 veya 3. derece ipotekleri “teminat” olarak kabul edip, kefalet verebilmektedir.

 4. Merhaba annem ve babam hayatta değilyaklaşık 400 dönüm arazi beş kardeşe kaldı ama henüz bolmedik ve tapuları abimde bize göstermiyor.Ben tapu üzerinden kredi almak istiyorum .bayanim evliyim ve çalışmıyorum mumkunmudur

  • Meryem Hanım,

   Miras nedeniyle tapularınız bölünemiyor anladığım kadarıyla. Bu şartlarda üzerinden herhangi birinizin kredi kullanması mümkün değildir. Eğer hisseli tapu nasıl kredi kullanabilirim gibi bir sorunuz mevcutsa, hisse üzerindeki tüm kişilerden alınacak muvaffakat (imza) ile kredi kullanabileceğiniz yanıtını verebilirim. Aksi halde hukuki olarak mümkün olsa bile Bankalar pratikte bu işlemi yapmamaktadır.

 5. Merhaba benim toplam 40dönüm olan arazim 4 hisedarız kredi çekmek mümkünmü hangi işlemleri yapmam gerekir hisedarlarımın kendi hiseleri etkilenirmi

  • Şahin Bey,

   Eğer 40 dönüm arazi tek tapu değil, hisseliyse diğer ortakların da imzası olmadan herhangi bir Banka size kredi vermeyecektir. Bu durumlarda KGF kredileri kullanılarak kredilendirme süreci gerçekleştirilebilir. KGF kredisi nedir, nasıl kgf kredisi kullanabilirim tarafında yazmış olduğumuz yönlendirici bir yazımız mevcut. https://www.bankanotu.com/kgf-kredisi-nedir-ve-nasil-kullanilir/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

 6. Benimde hisseler belirlenmiş tarla ve arsalarım var farkl yerlerde kredi ev almak için çekebilir miyim yada banka alir misin devrede bilirmiyim

  • Ahmet Bey,

   Eğer mevcut tapu üzerinde hisse varsa, ayrı ayrı bağımsızlar halinde değilse, diğer hissedarların da imzası olmadan maalesef kredi kullanamazsınız. Bunu sadece kgf kefaleti ile çözümleyebilirsiniz. KGF kredileri ile nasıl kredi alabileceğiniz konusunda sitemizdeki yazıyı okumanızı tavsiye edebilirim.

 7. Hisseli 500 dönüm arsa üstünde 5 daire var biri 3 katlı biri iki katlı bitişik ev, ben bu iki katlı eve 100.000 TL konut kredisi cekebilirmiyim? ayriyeten hissedarlarin kefalet için imzasını değilde de benim başka bir yerde 150.000 TL değerindeki daire mi ipotek olarak göstersem sonuç ne olur sizce konut kredisi çıkar mi ? Şimdiden teşekkür ederim…

  • Yusuf Bey,

   Daireler için ayrı tapular mevcut mu? Bu tapular da hisseli mi? Yoksa tek tapu var ve üzerindeki binalar için bağımsız bölümler yaratılmamış mı? Bu tapular da hisseli mi? Eğer tek tapu var ve hissedarlar varsa diğer ortaklardan da imza alınması gerekir. Diğer taraftan çekeceğiniz kredi konut kredisiyse mutlaka satın aldığınız yere ait konut ipoteği alınması gerekir. Ancak bireysel finansman kredisi veya ticari kredi kullanırsanız adınıza kayıtlı farklı bir yeri ipotek göstererek kredi alabilirsiniz.

 8. Tek tapu daireler tapuda gözüküyor. Açıkçası konut kredisi çekmeyi düşündüğüm yerin bir hissedarida annem yani ben 250 dönümlük annemin hakkı olan yere konut kredisi çekip kendi üstüme almayı düşünüyorum bugün hangi bankaya gitsem 70 .000 TL nin üstünde kredi vermiyor versede aylık ödemesi bi hayli fazla benim düşüncem 100 milyar konut kredisi çekip anneme vermek böylelikle 100 milyar nakiti kendime almak ve 10 sene vadeye bozdurup aylık odeye bileceğim bi miktara çevirmek ve tam olarak demek istediğim ise diğer hissedar sahibi olan yengemi kefil olması için imza istemek istemiyorum yengemin kefil olması yerine ben kendi 150 milyar değerinde ki evimi ipotek göstere bilirmiyim bankaya sonuç itibari ile misal ben krediyi odeyemedigim taktirde benim başka bir yerde bulunan dairemi alacak biraz uzun ve karışık yazdım ama sanırım ne yapmak istediğimi anlamışsınızdır çok çok teşekkür ediyorum şimdiden

  • Yusuf Bey,

   Bahsettiğiniz şekilde konut kredisi kullanmanız mümkün değil. Bankalarda özellikle konut kredisi gibi uzun vadeli, düşük faizli krediler verilirken satışın “gerçek bir satış olup/olmadığı” bakılacak en önemli şeylerden. Çünkü 100 bin tl tutarı ihtiyaç kredisi çekseniz hem yüksek faiz oranıyla hem de en fazla 48 ay vadede çekeceksiniz. Ancak konut kredisi çekerseniz, ihtiyaç kredisindeki faiz oranınından daha aşağıda bir oran ile 120 aya varan vade seçeneği kullanarak seçeneksiniz. Bu aynı bankanın, aynı kaynağı, daha düşük bir fiyatla size satıyor olması demek. Bunu hiçbir banka yapmayacaktır. Bankacılıktaki adı “hülle satış” diyebiliriz. Hülle satış nedir sorusunun da sayenizde cevabını vermiş olduk.

 9. benim hisseli tapum var kıredi çekebilirmiyim

 10. Benim 1/2 oranında hisseye sahip olduğum 4500m2 arazi üzerinde 2 adet tavukhane ve 2 katlı ev var. Diğer hissedarla 12 yıl önce bir zözleşme yaptık hangi mülk kime ait ve kim kime ne kadar ödeme yapacak, diğer hissedara düşen kısımdaki tavukhane tapuda kayıtlı ancak bana ait olan kısım kayıtsız, sözleşmede bazı şartlar oluşmadığında iptal olma maddesi var ve o şartlarda oluşmadı. Sorun şuki hissedarım bankadan kredi kullanmış ve bankada tapuya ipotek koymuş (ipotek kredi kullanırken koyulmuş) ve hala borçlu hatta ödeyemeyecek durumda. Bu durumu açıklayabilirmisiniz ve ben ne yapmalıyım mağduriyet yaşamamak için. Teşekkür ederim.

  • Tolga Bey,

   Banka hisseli olan bir tapuya sizin de imzanız olmadan ipotek koyamaz. O dönemde sizden muvaffakatname gibi bir belgeye imza alınmış olabilir mi? Diğer taraftan bazı özel şartlarda hisseli tapunun ipoteği alınarak işleme devam edebiliyorlar. Bu durumda sizlerin arasındaki sözleşmenin niteliği önem kazanıyor. Adi bir sözleşme mi? Yoksa noter kanalıyla yapılan bir sözleşme mi? Bunların bilinerek sürecin hukuki olarak ilerletilmesini tavsiye ederim.

 11. mrb bende 1/16 oranındaki hisseme sera yapmak için kredi çekmek istiyorum ziraat bankasından fakat tapum tek olmadığı için ziraat bankasının kredilerinden faydalanamıyorum kefil bulsam ve krediye teminat olarakda kefilin üzerindeki müstakil tapuyu ipotek yaparak bana kredi verirler mi.şimdiden teşekkürler cevabınız için.

  • Yusuf Bey,

   Hisseli tapuya kredi almak için kgf kredisi kullanmanızı önerebilirim.
   KGF kredisi nedir, KGF kredisi nasıl alabilirim ile ilgili yazıları sitemizde bulabilirsiniz.
   https://www.bankanotu.com/2017-kgf-kredilerinde-yeni-donem/ adresi size yardımcı olacaktır. Çiftçiler de KGF kredisi kullanabiliyor. KGF hisseli yerleri teminat olarak alıyor ve kefaletini sizler için veriyor. Bu kefaletleri anlaşmalı tüm Bankalar kabul ediyor.

 12. Merhaba
  ziraat bankasından emekli maaşım var.uzerime kayıtlı toprak tapulu 3 katlı evim var bunu teminat göstererek 100000 tl kredi kullanmak istiyorum alabilir miyim.hangi şartlarda alabilirim

  • Mert Bey,

   Öncelikli olarak sadece teminat göstererek kredi kullanmanız mümkün değil. Bankaların önce baktığı şey taksitlerinizi ödeyecek bir gelir yapınızın mevcut olup olmadığıdır. Hiçbir banka kredinin sorunlu hale düşmesini ve teminat verilen yerin satışının sağlanarak tahsil edilmesini istemez. Bunun ana nedeni ipotek alınan yerin satışı, takibi, elden çıkarılması ve tahsilatın sağlanması sürelerinin gerçekten uzun bir zamana yayılmasıdır.

   Emekli maaşınızın yanında gelir olarak gösterebileceğiniz ek bir belge/bilgi varsa (hane halkından başkasının gelir belgesi de olabilir) istediğiniz tutar daha kolay kredilendirilebilir.

 13. Mrb benim kardeşim Dayım ile miras yolu ile gelen eviniz var yani 3 ortağız ben bu evi almak istesem konut kredisi alabilir miyim .

  • Murat Bey,

   Banka normal şartlarda hisseli tapuya konut kredisi kullandırımı gerçekleştirmez.
   Ancak durum özelinde değerlendirebilir. Diğerlerinden alacağı konut muvaffakatnamesi ile çözüm sunabilir.

 14. Selam,
  Eski eşim ile 2 hisseli müşterek tapulu evimiz var, ben onun hissesini devralıp evi satın alacağım, ev kredisi kullanabiliyor muyum acaba?

  • Mert Bey,

   Hisseli veya müşterek tapulu eve konut kredisi kullanabilirsiniz.
   Ancak tapu üzerindeki tüm sahiplerin muvaffakat imzalanması gerekmektedir.

 15. merhabalar kolay gelsın bız 5 kardeşiz 3 katlı bınamız var ve tapulu.2 kardeşimin vekaleti bende toplam uç hıssedar edıyor onların vekaletını bende dusunursek size sormak ıstedığım ben bu bınanın uzerıne kredı cekmek ıstıyorum cekebılırmıyım butun hıssedarların rızası var herkes ımza vercek sıkıntı olurmu
  teşekkur ederım
  2. sorum ıse bu uc katlı bınanın uzerınde bırde kaçak kat var yanı 4.kat buda ıpoteğe gırermı

  • Umut Bey,

   İlk sorunuz : Tüm kardeşler imza verecek, kardeşlerinizin (varsa) eşleri muvaffakatname imzalayacaksa (bilgisi olduğuna dair belge) söz konusu evi teminat olarak gösterip kredi kullanabilirsiniz.
   İkinci sorunuz : Banka bu evin ipoteğini kabul ettiği an sizse ekspertiz gönderecektir. Ekspertiz tapudan, belediyeden ilgili binaya ait belgeleri alır. Sonra gelir fiziken binayı görür. Plana bağlı olup, olmadığını inceler. Planın haricinde görünen hiçbir yere fiyat biçmez ve raporunda belirtir. 4. kat kağıt üzerinde olmadığı için ipoteğe girmeyecektir.

 16. Mrb. Sıfır ,4 katlı bina ilk Bodrum alt kat ile ikinci kat dubleks daire olarak yapılmış hisse yarısı almak istiyorum ben dubleks üst kat kredi ile almak istiyorum kredi çıkar mı memurum . Sahib 80 bin TL fatura keseceğim diyor sizce bu evi alma şansım var mı kredi çıkar mı .. ilerde problem yaşar mıyım

  • Nevzat Bey,

   Tüm bağımsızlar ayrı ayrı kat irtifakı ile ilişkilendirilmeli ya da yapı kullanma izniyle ayrı bağımsız olacağı belgelendirilmeli.
   Aksi halde tek tapu üzerinden işleme devam edilecektir ve tapu üzerindeki şahısların imzaları ile işleme devam edilebilecektir.

 17. Ben bir bayana cifci.kredisine kefil oldum 2 kefil bayanın eşi vefat etmis 37 dönüm arazi var 3 çocukları var kefil olurken bankaya araziyi ipotek verdik ama banka borcu tahsil edemiyor bende kamuda işçiyi maaşım kesiliyor kefil olduğumda 5 yıl sonra maaşına haciz geldi banka çocukların imzasını almadan kredi verdiği için çocuklar itiraz etti borca arazi hisseli olduğu için banka alacağını alamıyor ne yapmaliyim

  • Nihat Bey,

   Kredinin takibe atılmasından sonra Banka istediği teminat yapısıyla hareket edebilir.
   Bu durumda alacağını en kısa zamanda nereden tahsil edebilirse o yolu seçer. İpotekli yerlerin satışı, sürecin 1 yılı aşması gibi nedenlerden dolayı ilk etapta kefil tarafında işleme başlanması Banka açısından oldukça doğal bir durumdur. Üzülerek söylüyorum ancak maalesef kefaletinizin bedelini ödüyorsunuz.

   • nihat pilcioğlu

    bedel öduyoruz ama 30.000 cekıldı 300 mılyar oldu ben bunu kac yılda oderım masımdan 500 tl kesılıyor benım anlamadıgım eşi vefat etmıs 37 donum arazı bırakmış ıpotek verdıgımız arazı satılamıyor tapuda bu cocuklarında hıssesı var bankaya tapunun 37 donumu sadece anneye gosterılmıs cocukların ısmı sılınmıs fotokobi verılmıs bankaya 10 yıldır alacagını alamıyor ben bu konuda yardım ıstemıstım

 18. Ziraat bankasından 200 bin tl hayvancılık| kredisi kullandık.Arkadasin bir geliri yok.Ben evimize arabamı ipotek gösterdim.Ayrica ben ve eşim öğretmen olduğumuz için kendimizde bu işe kefil olduk.Gecenlerde 16000m2 bir tarlanın 1/2 aldım.bu tarlayı ipotek ettirip biraz daha kredi kullanalım dedik.ziraat bankası hisseli tapulara kredi veremeyeceğini söyledi.Ev araba tarla ayrıca 2 öğretmen kedi oluyoruz.Insiyatif kullanılmaz mi? Ayrıca kredi notumuz maksimum.Yum çekilen krediler zamanından önce kapatılmistir.Saygilarimla

  • Mehmet Bey,

   Maalesef hisseli bir tapu olduğu için teminat göstererek ilerlenmesi çok zor. İki çözüm yolunuz var.
   1- Diğer hisse sahibi de muvaffakat verecek.
   2- KGF teminatlı bir kredi alacaksınız. Banka sizden aldığı 1/2 hisseli tapuyu KGF’ye teminat gösterecek.
   Aksi halde teminat yapısının herhangi bir kredibilitesi bulunmamaktadır.

 19. eminevim kurtkoy 560 otel projesinde 1 hisse payim var,hisse sirket bunyesinde garantili ve kiramizi duzenli olarak almaktayiz, bu yil icinde herkese kisisel olarak tapu verilecek, bi oda icin 36 kisi pay sahibi.Bu durumda bu tapuyu ipotek ettirip konut kredisi cekebilir miyiz?

  • Metin Bey,

   Düzenlenen özel bir protokol, sözleşme metni yoksa maalesef yapamazsınız. Yapmanızın tek şartı diğer ortakların da muvaffakat vermesi olabilir. Bu tip kredileri KGF kredileri ile aşabilirsiniz. KGF kredileri yeni dönem ve KGF nedir gibi yazılarımızı incelemenizi önerebilirim.

 20. müzeyyen erdal

  Merhaba imarlı ifrazlı ve projeli ölçümü yapılmış arsa ama tapuda 1/2 hisse görünüyor biz ipotekle almıştık ödedik ve ipotek kalktı. aldıgımız şirkete sordum ipotek kredisi alabilirsiniz bankalardan, bu öyle hisseli degil diyor, ama sizin yazılarınızdan sonra şüpheye düştüm, labilirmiyiz acaba ipotek kredisi veya tek tapu yapabilirmiyiz masrafı çokmudur diger hissedar ile anlaşmamamı saglanmaı lazım.

  • Müzeyyen Hanım,

   Aslında hisseli tapu kredi alabilir. Ancak Bankalar hisseli olan yerlerin ipoteğinin alınmasını kendi kredi politikalarınca uygun görmüyorlar. Olası bir tahsilat problemi yaşandığında hisseli yerlerin satışında Bankalar açısından büyük problemler oluyor ve süreleri uzatıyor. Bunun için diğer hissedarlarında muvaffakatlarını talep ediyorlar. Bu durumun istisnaları mevcut. Şartlara bakarak değerlendirmeleri gerekebilir.

 21. Babadan kalma evimiz var ve kardeslerim benim iznim rizam olmadan oturdum evi ipotek ettirmiş bole bise yapmalari mümkün müdür

 22. 3 ortakli miras yolundan kalan ev var.Ortaklardan biri benim ve hakkim tapuda yuzde elli ve evde oturuyorum. diger ortaklar kardes ve baba. konut kredisine basvurmam mumkun mudur?

 23. Mrb biz 8 kardesiz hisseli tapularimiz var e devlette inceledigimde hisseli olan tapunun birisi de rehin olarak gorunuyor
  Hisseli olan tapunun uzerine kardeslerimden birisi kredi cekebilirmi

  • Hüseyin Bey,

   Hisseli bir tapuyu ipotek vererek kredi onaylatmak normal şartlarda mümkün değil.
   Ancak son zamanlarda sık kullanılan kgf teminatlı kredilerde hisselerin kgf’ye teminat verildiği ve kgf kefaleti ile kredi kullanıldığına rastlıyoruz. Tapu Müdürlüğüne giderek ipotekli olan yerin ne karşılığında ipotek edildiğini sormak/öğrenmek en doğru olanıdır.

 24. Selam benim kendi evim var ama imarlı değil tapusu var nasıl kredi başvurusu yapabilirim yada başvuru yapabilirmiyiim

  • İdris Bey,

   Bu evin ipoteği alınamaz.
   Tapu üzerinde ne görünüyor? Örneğin konut, işyeri görünmüyorsa arsa görünüyor olabilir.
   Banka bunun ipoteğini kabul etse bile ekspertiz gelip sadece arsa değerine bir rayiç bedel biçecektir ve bu tutarın ipoteği üzerinden teminatlanacaksınız. Buna göre de alabileceğiniz kredi tutarı değişir.

 25. Kredi için ipotek vereceğim dairenin 1 hissesi reddi miras yapan erkek kardeşimin reşit olmayan çocuğuna geçti.Bu durumda yine baba çocuğun adına imza atabilir mi?Eşi azerbaycanlı.(çocuğun annesi)pasaport var evlilik cüzdanı var ama TC vatandaşı olmadığı için TC kimliği yok.Anne imza verebilir mi,sadece baba yeterlimi,?ipoteği yapabilirmiyiz?

  • Cemil Bey,

   Bu konu hisseli bir tapunun ipoteğinin alınıp alınmaması ile ilgili değil ve tamamen hukuki bir süreç.
   Avukat birinden yorum almanız çok daha doğru olur.

 26. Merhabalar, bizim evin tapusu benim ve ablamın üzerinedir. 1/2 oranında paylaştırılmıştır. Tapuda niteliği kısmında Bahçeli Kargir Ev yazıyor. Evimiz konut kredisi almaya uygun mudur acaba ? Uygun değilse konut kredisine uygun olması için ne yapmamız gerekmektedir ? Konuyla ilgili dönüş yapabilirseniz çok sevinirim.

  • Nilay Hanım,

   Hisseli bir tapu olduğu için ve tapunun diğer ortağı aileden birisi göründüğü için konut kredisi kullanılmasına sıcak bakılmaz. Bu tip satışları hemen hemen tüm bankalar hülle satış (gerçek olmayan kredi kullandırımı) olarak değerlendirmektedir. Tapu üzerindeki bahçeli kargir ev ifadelerinde yapı kullanma izni de talep edilmektedir. Konutun bulunduğu yerin belediye fen işlerinden bu belgeyi talep edebilirsiniz.

   • Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Bizim evimiz 50 yılın üstünde, evin yılına göre iskan verme şartı var mı peki?

    • Nilay Hanım,

     Bu konuda bilgim yok.
     Belediyenin fen işleri dairesi ile görüşmeniz ve doğru bilgiye ulaşmanızı tavsiye edebilirim.

 27. İyi akşamlar.Babamdan kalan 141 metrekare arsa üzerinde 4 daireli bir binamız bulunuyor
  Bu arsamızın 70metrekaresi amcamızın üzerine kayıtlı ve şuan hakkını satmak istiyor Bizde
  bunu almak istiyoruz fakat tüketici kredisi yuksek olduğu için konut kredisi kullanabilir
  miyim olursa amcamızdan da muvafakat almak gerekir mi saygılar

  • Ümit Bey,

   Bu tip konut kredisi taleplerine bankalar sıcak yaklaşmayacaktır.
   Özellikle aile içi satışlar konut kredisi kapsamının dışında değerlendirilebiliyor.

 28. Ekrem gönül

  Merhaba ben müteahhitlik yapıyorum. Dedemden kalma arsa babamın ve ablamın uzerine tapulu. Ben onlara kat karşılığı insaat sözleşmesiyle müteahhitlik yapacağım. Tapuda kat irtifakını kurdurup toplamda 6 daire olacak inşaatın 3 dairesini muteahhit olarak kendi adıma tapu yaptırdım. Henüz inşaata başlamadım ama arsanın toplamda 6 dairelik tapularını çıkardım. Şimdi ben benim adıma olan 3 adet kat irtifakli tapu üzerinden kredi kullanabilirmiyim??

 29. Merhabalar..
  Annemin ikinci evliliginden olan kocasi ile bir evi var,bu ev 1/2 oraninda musterek tapulu.Annemin kocasi vefat etti ve mirascilari olarak 3 oglu bulunuyor,annemide mirasci kabul edersek 4 mirasci oluyor.Annemin kendine ait 1/2 hissesinin disinda,diger 1/2 miras hissesinden de 1/4 mirasi bulunuyor.Annemin geliri bulunmamakta, vefat eden esinin emekli maasini aliyor.
  Mirascilar evin satilip haklarina dusen payi almak istiyorlar,Annem ise evi kaybetmek istemiyor.
  Bahsettigiz mirascilardan alinacak muvaffak ile vefat eden esinden kalan maasi ile kredi kullanabilmesi mümkünmüdür.vefat eden esi bagkur emeklisi.
  Saygilar..

  • Gazi Bey,

   Normal şartlarda bu şekilde bir kredi kullanımına bankalar sıcak bakmıyorlar. Ancak hisseli payları başka birine vermektense kişinin kendisinin alması durumu kreditöre anlatılırsa bir ihtimal değerlendirilecektir. Yalnız bahsettiğiniz durum kredinin teminat ayağını sağlamlaştırıyor. Annenizin gelir durumu, kredinin taksitlerini nasıl ödeyeceği, buradaki taksit/gelir durumu, kredi notunuz, geçmiş kredi performansınız gibi farklı kriterleri de sağlamanız gerekecektir.

 30. Bankadan kullanmış olduğuğumuz konut kredisinde annem ve ben gelirlerimizi belgeledik tapu ikimizin adına hisseli olarak geçiyor.annem vefat etti ve kredi çekmiş olduğumuz banka krediyi benim ödemem gerektiğini söylüyor.Annem ile ilgili hiç bir evrak olmadığını iddia ediyor. Bu durumda ben tapunun neden müşterek tapu olduğunu anlayamıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekir. Borç ortak olması gerekmiyormu? Yardımcı olursanız sevinirim….

  • Arife Hanım,

   Kullandırım yaparken kefaleten konut kredisi kullandırmış olabilirler. Bu nedenle annenizin tek başına gelir belgeleri yetmediği için sizin gelir belgeleriniz istenmiş ve toplamda aile gelirini arttırmak için ikinizin gelirine istinaden kredi kullandırılmış olabilir. Bunun sonucunda tapu müşterek yapılmış olabilir. Ancak bu söylemlerimin hepsi birer varsayım.. Eğer bu varsayımlarım doğruysa borç sizse kalır ve sizin ödeme yapmanız talep edilir.

 31. Merhaba devremülküm var acaba ipotekle kredi alabilir miyim ?

  • Harun Bey,

   Kredi teminatına söz konusu olabilir.
   Ancak banka kredi verirken dikkat ettiği en önemli kriter gelirdir. Sadece teminat değerliliği nedeniyle kredi verilmez.

 32. Merhabalar. ben bu gun vereseli tarlalari karsilikli olarsk anlaşma yoluyla kardesler arasinda birbirimize devir yaparken tapudaki gorevli memur tarlalarin ipotekli oldugunu söyledi ve ipotekli olarak devir yaptik. her tarladaki hisse kisiye ait 1\12 bes farkli tarlada toplamda 15 dekar hangi banka ne sartla kredi verir. suc degil midir.

  • Erdal Bey,

   Hisseli tapuya kredi verilemez.
   Tüm hissedarların imzası aranır. Hatta son düzenlemeye göre bu hissedarların da eşleri muvaffakatname (bildiklerine dair belge) imzası atmak zorundadır.

 33. Eşim ile nişanlıyken konut kredisi kullanmıştık ve tapu % 50 % 50 verildi. Şu an boşanıyoruz. Konut kredisi bitti. Diğer hissedar olan boşanacağım eşimin hissesini konut kredisi ile alabilir miyim?

  • Güneş Hanım,

   Bu tip durumlarda yeni bir konut kredisi adı altında değil, ihtiyaç kredisi altında değerlendirilebilir.
   Bankanız ile görüşüp, çözüm isteyin. Yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

 34. Aydın Çalışkan

  merhaba ben bi arsanın müteahitiyim mal sahibiyle sözleşme yaptık inşaata başladım iki aydırda inşaatadevam ediyor ve herhangi bi sorun yok şimdi mal sahibi arsa üzerine kredi çekmek istiyor bende arsaya ipotek konulacağı ve hisse satışı olmayacağı için kabul etmiyorum mal sahibi benden habersiz kredi çekebilirmi

  • Aydın Bey,

   Aslında arsayı teminat vermemesi için herhangi bir engeli yok gibi duruyor.
   Sizin yaptığınız sözleşme tapu müdürlüğünden şerh benzeri bir şey koydurtmamışsanız ekspertiz sonucu temiz gelecektir. Buna binayen banka teminat kabul edebilir.

 35. Merhaba 500metrekarede kardesimin payini almak istiyorum icinde evide var hisseler tescilli degilikimizden baska 3hissedari dahavar benim bu payi alabilmem icin 90 bine ihtiyacim var banka kredi verirmi

  • Mahmut Bey,

   Bu durumda Banka kredi verebilir.
   İpotek hisseli olan yere değil de farklı bir teminat yapısıyla değerlendirebilir.

 36. Merhaba ,benim 1000m2 arsa tapumda 1/2 yazıyor 500 m2 benim ve paylı mülkiyet yazıyor ,arsayı aldıgım şirkete sordum ipotek kredisi alabilirsiniz çünki paylı mülkiyet dedi imarlı ifrazlı hatta yerimizi ölçtürdük bizim arsa kordinatları vs de var. acaba dogrumu dur birkaç yerdede okudum paylı mülkiyet arsalarda kendi payını satabiliyormuşsun,ama sizede danışayım dedim ipotek kredisi alabilirmiyim hal böyleyken ,cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  • Sedat Bey,

   İpotek verilirken arsa veya tarlanın tamamı üzerinde hak aranmaktadır.
   Diğer ortakların da muvafakkat vermesini isteyebilir Bankanız.

 37. merhaba. kolay gelsin. ben eşimden boşandım ve bize ait olan evi, ikiye böldük yani anlaşmada yarısı onun yarısı benim görünüyor. eşim bu evden 75 milyar kredi çekmeye çalışıyor. ancak bunu yapması için tüm evi kullanması gerekiyor. bana ait olan kısmı böyle bir şey için kullanmak istemiyorum.çünkü kendisi borcunu ödemiyecek. banka exper göndericekmiş. bu kredi alımını durdurmak için ne yapmak gerekiyor? lütfen yardımcı olun

 38. Mrhb. Şimdi bir tapuyu üstüme alacağım.tapu arsa gözüküyor. Ama belediyede dükkan gözüküyor. Ve kiraya veriyorum. Kurumsal bir şirkete 3 yıldır çalışıyorum yalnız icralık oldum ve avukata taksit ediyorum. Sizce kredi çekmek mümkün mu?

  • Salih Bey,

   Kredi çektiğiniz an tapunun üzerinde ne görünüyorsa onun üzerinden ekspertiz bedeli oluşacaktır.
   Buradaki değer kredinizin tutarını belirler.

 39. Benim hisseli imarlı ifrazlı 143 metre kare arsam var hisseli olmasına rağmen satmak istemiyorum hatta diger gayrimenkulümü satıp oradan hisse almak istiyorum oradan alacağım hisseler le beraber toplam 400 bin tl lik hisseli arsa toplamış oluyorum ben bu hisseli arsama kredi çekemez miyim

  • Ayhan Bey,

   Hisseli tapu üzerinden kredi almanız mümkün değildir.
   Bu tip kredi kullanımları için ticari nitelikli krediler, KGF teminatlı olarak çekilebilmektedir. Eğer vergi levhası sahibiyseniz, 1 yıl üzerinde faaliyet süreniz varsa KGF kredileri 2018 yazımızı incelemenizi önerebilirim.

 40. 40 varisli bir tarladan 33 kişi satış istiyor 7 kişi istemiyor. Bu 7 kişi nin hisesi yüzde 12 civarında. Bitişik tarla da benim ve payli intikal ettikten sonra tarla kredisi kullanabilirmiyim.

  • Ali Bey,

   Maalesef kullanamazsınız.
   Bu tip krediler için KGF kredisi başvurusu yapıp, kendi hissenizi KGF’ye ipotek ettirip, KGF kefaletiyle Bankanız üzerinden kredi kullanabilirsiniz.

 41. Merhaba benim 10 donum topragim var tapu sahibi tek benim ve bu toprak ustunde kiredi cekmek istiyorum donumune nekadar veriyorsunuz toprak mardin sahurda hastane yakinlarinda simdiden teşekkür edrim

  • Hacı Bey,

   Tek başına ipotek vererek kredi çekmeniz mümkün değil artık.
   Bankalar kredi açarken baz aldıkları en önemli şey müşterisinin gelir durumudur. Teminatlandırma aşaması kredinin ikinci aşamasıdır. Nihayetinde takibe gitmiş bir kredinin satış sürecinin uzaması, aradaki takip sürecinin çetrefilli olması, imaj meselesi gibi nedenlerden dolayı bankalar sadece teminata bakarak kredi vermemektedir.

 42. Mrb benim babam vefat etti. Memlekette 100 dönüm üzerinde tarla var. Nasıl böldürecegiz bu tarlaları

  • Soner Bey,

   Bunlarla ilgili veraset intikal kanunu gereği kanuni haklarınız kapsamında hukuki işlemlerinizi başlatacaksınız. Bankacılıkla hiçbir bağı bulunmayan bir sorudur.

 43. Merhaba iyi günler babadan kalma 1 evimiz var 3 kardeşiz. Ben bu evde su an oturuyorum.bu evi tamamen kendi üstüme almak istiyorum.konut kredisi kullanıp kardeşlerimin hakkını verebilir miyim.

  • Derya Hanım,

   Genelde bankaların istemediği bir konut kredisi tipidir. Bir nev’i ziraat bankası konut kredisi işinizi çözümleyebilir. Genelde konut kredilerinin finansmanı başka bir hissenin finansmanından ziyade konutun tamamını finanse etmek gibi yorumlanmaktadır.

 44. Efendim ben 3 ay oldu ile başladım 19 yaşındayım askeri ücret alıyorum Teyzem min evi var hisseleri ayrılmış 4 de 1 kendinin gözüküyor tapuda evi bana 75 bin verecek 25 bin eksiği var acaba kefilsiz konut kredisi alabilir miyim .ilginize teşekkürler

  • Hakan Bey,

   Tutardaki eksikliğiniz için payınızın ipoteğinin yanı sıra herhangi bir bankadan tüketici kredisi başvurusu yaparak almanızı tavsiye ederim. Nihayetinde paylı olan bir yerin ipoteğini vermek hem uzun süren bir işlem hem de daha masraflıdır.

 45. 1/2 hisseli 2 elektrik suyu ayrı tapuları ayrı daireden birine kredi çıkar mı?

  • Haşim Bey,

   Maalesef çıkmaz. Önemli olan Elektirik veya suyunun ayrı yerlerde fatura ediliyor olması değil tapunun üzerindeki resmi değerdir.

 46. hisseli tapu da kredı cekerken sadece kredı ceken kısının mı adı oluyo tapuya ortak olan kısınnde adı olur mu

  • Ecem Hanım,

   Her ikisi de olabilir.
   Bunu hem tapu müdürlüğüne hem de Bankaya bildirerek ilgili işlemi yapıp, sonuçlandırabilirsiniz.

 47. merhaba
  bız 6 ortak bır dukkan satın alacagız.fakat hısselı sekılde kredı verılemıyor .bankacı derkı bırınıze tek tapu olarak alıp sonradan hısselerınız dagıtılacak. ve sız kefıl olacaksınız borcun butunune . bu durumda bız o kısının tıcarı hayatındakı rısklerede kefıl olmus olurmuyuz .yoksa sadece o dukkan kredısı ıcınmı rıskımız olur .yanı o kişi ıflas vs ettıgınde banka bızımde olan maldan onun dıger borclarını tahsıl edebılırmı yoksa sadece onun hıssesı oranındamı tahsılat yapar

  • Aziz Bey,

   Önerilen şeklin bir çok riski var. Dediğiniz riskler bunlara dahil..
   Ancak hisseli bir kredi verilebilir. Tüm hissedarlar, söz konusu kredilerin tamamına birbirine kefil olacak şekilde çıkacaktır. Bu şeklinde yine birçok riski olabilir. Kabul etmeyen hissedarlar olacaktır.

 48. annem 4 kardeş miras malı konutun 1/4 ü annemin. annem diğer hissedarlardan konutu almak için geri kalan 3/4 ü ne konut kredisi kullanabilir mi. kullanırsa nasıl kullanır… yoksa 1/4 hakkı olanı başkasına satıp evin tamamı için konut kredisimi kullanması gerekir

  • Mahmut Bey,

   Bu durumda Bankalar sıcak bakmayabiliyor.
   Özellikle hisse devri olacak konut kredileri “hülle satış” gibi (düşük faiz oranıyla kredi kullanmak) gibi görüldüğü için kredilendirilmeyebilirsiniz.

 49. Merhaba,
  Bu halkı Ny’ya bildirmek. Özel bir borç veren Morgan Erica, mali yardıma ihtiyacı olan herkes için finansal fırsatlar açtı. Açık ve anlaşılır şart ve koşullara sahip bireylere, şirketlere ve şirketlere% 2 faiz kredisi veriyoruz. Bugün bize e-posta yoluyla ulaşın, böylece kredi şartlarımızı ve koşullarımızı sağlayabiliriz: (morganerica007@gmail.com)

 50. Merhaba. Babamın vefatından sonra, onun üzerine olan evimiz annem ve benimle birlikte 3 çocuğa kaldı. Annem kardeşlerimin ve benim hissemi verip evi tamamen kendi üzerine almak istiyor. Bununla ilgili annem babamın üzerinde olan tapuyu tamamen kendi üzerine almak ve diğer hissedarları aradan çıkarmak için konut kredisi çekebilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Kamil Bey,

   Bu tip satış talepleri hülle satış (gerçek olmayan satış) gibi düşünülüyor ve Bankalar tarafından genel itibariyle kredilendirilmeyebiliyor.
   Nedeni konut kredisinin vadelerinin 120 aya kadar çıkması ve faiz oranlarının diğer ihtiyaç kredilerine göre daha düşük olması.. Halk içinde “kurunun yanında yaş da yanıyor” dedikleri durum!

 51. Yeni çıkan imar anlaşmasıyla toprak tapulu daireme normal tapu cikiricam banka bu eve kredi verirmi

 52. Merhabalar 2 yıl önce kredi çekmistim ödeyemedim ve şuan icralik oldum bankalar sürekli ariyor.Ödeyebilecek durumda hiç değilim.Şuana kadar üzerime kayitli birşey yoktu ama babam vefat etti ve onda bize 1 daire kaldi 3 varisiz.Sormak istediğim benim hisseme banka el koyarmi veya başla ne gibi bir sıkıntıyla karsilaşırım.Annem hissemi almak istiyor.Ne yapmam gerek.Cevap verirseniz çok sevinirim.Simdiden teşekkür ederim

  • Zeynep Hanım,

   Üzerinize taşınmaz düştüğü an Bankaların takibindeyse üzerine haciz gelecektir. Hacizli olarak satışı yapmanız mümkün olmayacak. Mirası reddedebilir, annenizle anlaşmalı olarak paranızı alabilirsiniz.

 53. Şu anda çoğu bankalarda konut kredisinde düşüş var en düşük faiz oranı 0,98.Fakat biz bi miktar konut kredisi çekmek istiyoruz ve tapuda hisseli Yani iki ortak olacak Bu şekilde olduğunda konut kredi faiz oranı 0,98den yukarımı olur yoksa aynımı kalır bilgi alabilirmiyiz

  • Ece Hanım,

   Konut kredisi faiz oranları devlet sübvansiyonu yöntemiyle bahsettiğiniz gibi kısa bir süreliğine 0.98%’e çekildi. Ancak ortak hisseli tapularda konut kredisi kullanmak mümkün değildir. Bazı bankalar bunu -isterlerse- yapabiliyorlar. Ancak pratikte karşılaştığımız durum değildir.

 54. Merhabalar

  babamdan kalma 4 dairemiz var annem ve 3 kardeş arasında intikal edildi her birimize 1er daire ben kendime düşen dairenin mükellefi oldum ama tapu arsa üzerinden olduğu için 4 kişinin imzası var bu kendime düşen daire üzerinden konut kredisi kullanabilirmiyim

  • Derya Hanım,

   Maalesef kullanamazsınız. Bu tip konut kredileri (özellikle hisseli konut kredileri) Bankalar tarafından hülle satış olarak değerlendirilebilir ve sıcak bakılmamaktadır.

 55. Annem ve dayımın üzerine ortak olan daireyi satın almak istiyorum konut kredisi çıkabilir mi

  • Mehmet Bey,

   Hisseli satışlarda konut kredisi alarak hisselerin tamamını satın almak -arada akrabalık ilişkisi varsa- çok zordur. Burada Bankalar daha düşük maliyet, daha uzun vade ile kredi çekmek istendiğini düşünür ve hülle satış mantığı ile krediyi reddeder.

 56. Merhaba ben kendi borcum var 40.000 lira bu borçlardan dolayı kredi çekemiyorum annemin üzerine ev var iç çalışmışlığı yok ona kredi çekebilir miyiz evi göstererek acaba

  • Dursun Bey,

   Sadece teminat göstererek kredi almanız mümkün değildir.
   Nihayetinde krediyi gelir öder. Ortadaki teminat Banka için bir güvencedir ama kredinin verilme sebebi değildir.
   Bankanıza şunu teklif edebilirsiniz :
   Annenizin üzerine olan bu evi teminat göstererek yapılandırma kredisi çekmeniz ve mevcut borcu yeniden yapılandırmak istemeniz durumun daha sıcak algılanmasına neden olacaktır.

 57. Merhaba Bir evimiz var bu ev 1/2 si annemin üzeride 1/2 si eniştemin üzerinde bu evi almak istiyorum bankalar kredi verirmi acaba? tamamını alamayacak olsam bile eniştemin üzerine olan 1/2 hisseyi ev kredisi çekerek alabilirmiyim?

  • Mustafa Bey,

   Aslında cevabını daha önce verdiğimiz hisseli eve konut kredisi alabilir miyim sorusunu yeniden sizinle cevaplayalım.
   Kağıt üzerinde mümkün olmakla birlikte Bankalar bu durumu düşük maliyetle kredi talebi şeklinde algılıyor ve hülle satış (gerçek olmayan satış) olarak değerlendiriyor. Eğer aksini iddia edebilir ve bu konuda Bankanızı ikna edebilirseniz alabilirsiniz. Aksi halde kredilendirilmeniz pek mümkün değildir.

 58. Merhaba.on sene evvel bankalar in çıkardığı sorunlardan dolayı evi uc kisi ortak alabildik. .eşim ben ve kardeşi m üzerine yani uc maaş üzerinden kredi verdi banka ..tapu da uc kisi üzerine ..kredinin bitmesinibeklemeden kardeşim hissesini bana devir yapabilir mi..nerden nasıl bir işlem yapmamız gerekli

  • Bahar Hanım,

   Kredi bittikten sonra tapu müdürlüğüne gidip hisse devrinizi yapabilirsiniz.
   Ancak ortada krediler varken, risk bitmemişken, devir yapmanız mümkün değildir.

 59. Mrb hisseli tapum var ama tarla içerisinde birden fazla ev var imar barışı ile yapı kullanım belgemi aldım kredi çıkarmı evime

  • Murat Bey,

   İmar Barışı ile tapunuzun üzerinde bağımsız bölümleriniz işaretlendi mi?
   Eğer vereceğiniz tapu üzerinde bağımsız bölümünüz görünüyor, tapu cinsiniz buna mukabil kargir ev vs. gibi ifadeler varsa teminat olarak verebilirsiniz. Aksi halde üzerinde birçok malikin bulunduğu tapunun ipoteğinin alınması için tüm tapu sahiplerinden ve eşlerinden imza alınması gerekmektedir.

 60. Slm babam kredi cekmek istiyor 1 tapu 5 isse sahibi var babamın kendi ve kardeşlerinden birinin issesi babamda yani iki isse sahibi kredi cekebilir mi tşkklr.

  • Yaşar Bey,

   Tek tapu üzerinde birden çok hissedar varsa hisse sahiplerinin tamamı ve eşleri teminat olarak verecekleri yer için “muvafakkatname” imzalamak zorundadır. Aksi halde tapu ipoteği verip, kredi kullanmanız mümkün değildir.

 61. Bizim hisseli evimize kredi öekebilirmiyiz 5 kardeş bide annem var ne yapmamız gerekiyor kredi için

  • Hakan Bey,

   Hisseli eve kredi çekmek için önce hissedarların tamamının muvafakatname vermesi gerekmektedir.
   Ancak hisseli eve kredi veren banka bulmak gerçekten zordur. Çünkü hülle satışı algılanabilir.

 62. mrblar 2007 yılında cıfcı kredısıne kefıl oldum tapuyu ıpotek verdık 38 donum arazı var kefıl olduhum sahıs bayan kocası ölmüş banka arazıyı satamıyor ve benım maasım kesılıyor 11 yıldır 2 kefılız 2 kefıl benım kamudayım ben arazı hısselı olen adamın cocukları var ımza vermeden banka bu kredıyı verdı csg belgesı tarımdan alınmamıs gelır testı yok cocuklar bu arazıde hısse sahıbı olup ıtıraz ettıler borca tapuda bankaya fotokobı verıldı asıl tapunun verılmedı hıssedarların ısmı sılınıp tek tapu halıne getırılmıs 38 donum arazıyı kefıl oldugum bayana gostermısler ne yapmam gerek madur oldum yardımcı olursanız sevınırım ben burda bankayımı mahkemeye verem kredıyı ceknımı

  • Nihat Bey,

   İmzaladığınız kefalet sözleşmesi neticesinde aynı borçtan aynı derece sorumlusunuz. Bankanın hangi şartlar altında kredi verdiği bu saatten sonra kimseyi ilgilendirmiyor. Nihayetinde ortada bir gelir yokken bile Banka kredi verebilir. Siz niçin kefil oldunuz? Süreç takibe gittikten sonra Banka ortada kefalet sözleşmesinden dolayı da istediği kişiye yönelebilir. İster borçu ailesine, isterse kefile.. Hatta 10 tane kefil olduğunu düşünün. Tüm borcu tahsil edebileceği bir kefilden bile alabilir. Bu bankanın yaptığı bir süreç değil, Borçlar hukukunun alacaklıya verdiği bir hak.

 63. Biz 5 kişi aynı tapu da hissedarız bizden habersiz bir hissatar yer üzerine kredi cekerek bizi zor durumda bıraktı ne yapa biliriz

  • Adem Bey,

   Sizden habersiz bir kredi çekilmesi mümkün değildir.
   Böyle bir durum var ve ortada kefalet veya muvafakat imzanız yoksa hukuki yollara başvurabilirsiniz.

 64. Babamızdan kalma 2 katlı 2 daireli tek tapu bir evimiz var birinde kardeşim birinde annem oturmakta belediye imari 4 kata çıkarttı yani 2 kat cıkabiliyoruz üstüne ben kendi imkan ve gücümle kredide kullanarak bu 2 kat 2 daireyi yapmak.istiyorum yalniz annem ve kardeşimin bu yapılacak bagımsiz bolümlerde hic bir hakkıda borclu bir mükellefiyetide olmasın istiyorum iş bitiminde tamamen şahsıma ait tapu cıkarttıp butün daireli ayrı tapulu hale çevirecez ne yapmamiz lazım.nasil bir kredi kullanmaliyım sskli calışanım kredi sorunum yok çogu banka.veriyor.

  • Tufan Bey,

   Ortada inşaat için kullanacağınız bir kredi var. Kredinizin büyüklüğüne göre Bankanız sizden teminat isteyebilir. Harici bir yer verebilir misiniz, bir bakının. SSK’lı çalışan olduğunuz için yüksek tutarda bir kredi çekmeniz pek mümkün değil. Alabileceğiniz en yüksek vade ve kredi BFK dediğimiz bireysel finansman kredisi olacaktır. O da karşılığında bir konut ipoteği verilerek yapılır.

 65. Merhaba, oturduğumuz evi satın almak istiyoruz, ev sahibi vefat etti, 3 çocuğuna miras kaldı.
  Ancak 1 mirasçının hissesi icralık.
  2 mirasçı ise hisselerini bedeli karşılığı satmak istiyor.
  Soru 1: Evin satışa uygun %66 hissesi için konut kredisi şu an kullanabilir miyiz?
  Soru 2: ilk sorumun cevabı hayır ise, icra satışından %33 hisseyi alarak hissedar olmamız halinde kalan %66.66 hissenin tamamına kredi çekebilirmiyiz? miyiz.
  İyi çalışmalar dilerim.

  • Şendurak Bey,

   Cevap 1 : Kullanamazsınız. Konut kredisi maalesef hisseli bir yerin satışı üzerine gerçekleşmeyecektir. Hukuken ipotek alınabilse bile Bankalar teminatlanma ve olası kredinin ödenmeme durumundaki sürecinde hisseli yerlerin satışında ve icrasında büyük problemler yaşamaktadır.
   Cevap 2 : Eğer hisse tek kişiye geçecek ve krediyi alan tek hisseyle ipotek verebilecekse gerçekleşebilir.

   • Banka sicili bozuk olanlar tapu üstüne kredi çekebilir mi????

    • İslam Bey,

     Bankaların çok eski zamanda uyguladığı kredi verme metotlarından biriydi bu.
     Artık teminat sağlamlığı göz önüne alınarak kredi verilmiyor.
     Kişinin geliri ve verilen krediyi ödeyebilecek döngüye sahip olup/olmadığı asıl mesele..

 66. Slm benim banka sicilim temiz değil …hani bir yerden bir telefon bır yerden bir telefon faturası ve biryerden de 6 milyar kadar bır kredi çektim.boyle ufak tefek şeyler yani ve benim yaklaşık 5 dönümluk taşınmaz kendi üzerimde tapum var üzerinde çay yetişiyor acaba kredi çekmem mümkün mü 20 milyar kadar ?????

 67. Muzaffer cinkilic

  Iyi gunler. Ben annem ve kardesim eblerenortagiz isnkurma istiyorum bu evi bankaya hipotek gosterip kredi cekebilirmiyim yada is acacagim sirkete teminat gosterebilirmiyim?

  • Muzaffer Bey,

   3. kişilerin sahibi olduğu taşınır/taşınmaz tüm varlıkları ipotek veya rehin verebilirsiniz.
   Bankanız bu durumda varlık sahibinin de kefaletini alarak işleme devam edecektir.

 68. iyi günler.biz esnaf kefaletten 80 bin TL kredi kullanmak istiyoruz(esnafim).bizden tapu istiyorlar.3.katli evimiz var.tapuda hisse tapu olarak 4 kişinin ismi geçiyor.benim-annem-abim-bacım.bunlari rızası alarak krediyi kullana bilirmiyim…ayrica tapumuz da ev yeri bağ olarak geçiyor.emlak vergisini ev olarak yatiriyoruz.herhangi bir sıkıntı olurmu. …krediyi kullana bilir miyiz..simdiden tşk ederim.

  • Yunus Bey,

   Tapunun üzerinde bağ geçebilir. Yapı Kullanma İzni belgesini de vererek ilgili ipotek süreci devam edebilir.
   Ayrıca tapu hisseli olabilir. Diğer ortakların muvafakatı alındıktan sonra işlemle ilgili herhangi bir problem kalmayacaktır.

 69. Müşterek olan tapu bir kişiye ait buna kıredi çeke bilirmiyim

 70. Merhabalar annem ve babam vefat etti 2 kardesiz bir evimiz var kizkardesimin hissesini almak icin kredi cekebilirmiyim tskler

  • Nihat Bey,

   Bankalar genelde bu tip kredileri uygun görmüyor.
   Sizinki tamamen bu niyetle olmayabilir ama insanlarımız konut kredilerini kendi maliyetlerini düşürmek, vadelerini uzatabilmek ve başka ihtiyaçları için bunu kullanabilmek için istiyorlar. Genelde de kendi tapularını yakınlarının ve/veya akrabalarının üzerine geçirerek bu işlemi sonuçlandırıyorlar.

   Yapacaklarını pek düşünmüyorum.

 71. MERHABALAR. TAPU BABAMIN ÜSTÜNE. EVİ BEN SATIŞ YOLUYLA ALMAK İSTİYORUM FAKAT SATIŞ SIRASINDA KREDİ KULLANMAK İSTİYORUM. AKRABA ARASI SATIŞTA KREDİ ÇIKMA İHTİMALİ VARMIDIR.

  • Ahmet Bey,

   1. derece akrabalıklarda kredi alış verişi sıcak bakılan bir şey değildir.
   Özellikle talep edilen kredi türü konut krediyse hiç olacak iş değil.

 72. Merhaba babamların evi var 2 hisseli babam sakat olsuğu için ondan vekalet alıp kredi çekebilirmiyim hissesi üzerine yalnız benim kredi notum iyi değil bir sıkıntı olurmu çekebilirmiyim

  • Kadir Bey,

   Bu tip hisse alımlarında konut kredisi kullandırılmaz.
   Özellikle sicilin bozuk olması da ayrıca takılacağınız başka bir husus.

 73. Iyi gunler rahmetli babamdan kalan bir ev var 6 hisse li 5 kardes ve annem adına hisseler ben konut kredisi cekip benden başka 5 hisseyi alabilirmiyim yani tek hisseye cevirebilirmiyim nasıl nasil bir yol izlemem gerek teşekkürler

  • Fatih Bey,

   Hisseli konutları, hisse sahiplerinden birisinin diğer hisseleri satın alarak konut kredisi kullanması olayına sıcak bakılmaz. %100 olmaz diyemem ama %99 kabul edilmez. Bu tip işlemler genelde daha ucuz kredi kullanmak, daha uzun vadede kredi kullanmak gibi birçok nedenden dolayı uygun bulunmaz.

 74. Merhaba,
  Annemin de hissesinin bulunduğu toplam 5 hisseli bir daire tapusu var. Ben oğlu olarak bu evi konut kredisi çekip almak istiyorum. Fakat hissedarlardan biri şu anda yurt dışında. Dolayısıyla tapu dairesine bankanın avukatı geldiğinde imzalar atılırken 1 hissedar bulunmamış olacak. Kendisi aralık ayında yurda giriş yapacak.

  Böyle bir durumda banka bana krediyi verir mi? Ben başvurumu yaptım banka da eksperi eve gönderdi.

  Bu durumda, ben bu evi tüm hisseler için kredi çekip alabiliyor muyum?

  • Sertan Bey,

   Vermez. Özellikle aile içindeki satışlarda konut kredisinin alınması başlı başına zor bir olay.

 75. Merhaba;
  Teras kat bir dairemiz var, projesi nasıl yapıldıysa alt kattaki daire ile bizim dairemizin tapusu hisseli görünüyor. Daireler arasında hiç bir fiziki bağlantı yok sadece ikimizin tapusunda da 1/2 oranında bizim 1/2 oranında alt katın görünüyor. Bu durumda evimizi satmak istiyoruz ama evi alacak kişi kredi çekebilir mi acaba?
  Tek tapu yapamayız çünkü iki ayrı daire,
  Daireyi alacak kişiye alt kattaki komşum niye kefil olsun tabi ki olmaz.
  Bunun başka bir yolu yok mudur?
  sonuçta iki ayrı tapu, elektrik, su, doğalgaz hepsi ayrı.

  • Selim Bey,

   Evinize elektrik, doğalgaz vs. getiriliyor olması tapunun üzerindeki şeklinin de ayrılacağı anlamına gelmiyor. Maalesef böyle.
   Eğer tapu üzerinde 1/2 görünüyorsa bu tapunun satışı mümkün değildir. Mutlaka diğer ortağın da muvafakkatının alınması istenir.

 76. Merhaba benim merkeze 15 km uzaklikta köyde 350 mtre kare arsam var tapum var müşterek kredi alma imkanim olurmu acaba tskrlr

  • Yakup Bey,

   Tapu müşterek olduğu sürece, tapunun diğer sahipleri tarafından muvafakat alınmadan teminat verilmesi mümkün değildir. Söz konusu krediyi onlar da kefil olarak alınacaktır.

 77. Biz 3 kardeşiz yaklaşık 33 dönüm yer var ben kendi hisseden para çekebilirmiyim en fazla ne kadar çekebilirim 25 bin kadar yani yada diğer kardeşlerimden kiralamalımıyım

  • Olcay Bey,

   Ortak olan yerler için mutlaka diğer hissedarlardan da imza alınması gerekir.
   Aksi halde bu kredileri ipotek vererek kullanmanız mümkün değildir.

 78. Hisseli tapum var diğer hissedarlara ulaşamıyorum tapuyu tek tapu haline çevirip kredi çekme imkanım varmıdır

  • Enes Bey,

   Hisseli bir tapu hukuki olarak ipotek verilebilir ancak Bankaların tercih ettiği bir şey değildir.
   Hissedarların bulunup tamamından ayrıca imza alınması gerekir.

 79. bahçe içinde ahşap oturulan ev için konut kredisi çıkarmı

  • Mehmet Bey,

   Tapunun niteliği önemli.
   Eğer tapu üzerinde bağ, bahçe vs varsa konut kredisi kullanmanız mümkün değil.
   Burada kredi çekmek için tapu niteliği ne olmalı sorusunun yanıtı önemli.
   Mutlaka mesken görmelisiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+