Anasayfa » Krediler » Kredi Alabilmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekli

Kredi Alabilmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekli

Bankalar açısından kredi aslında verildiğinde batar. Krediler kullandırıldığı an için her banka açısından artık risktir ve geri ödenme ihtimalleri üzerine birçok senaryo kurularak tahsis edilir. Dolayısı ile kredinin tahsis aşaması bankalar için oldukça önemlidir.

Banka kredi notu kredi değerlendirmelerinde önemli bir referans noktasıdır. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenip, kredi başvurunuzu yaptıktan sonra olumsuz sonuçlanabilir ya da banka notu tek başına kredinin onaylanması için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda bankalar öncelikli olarak kişinin gelir beyanına göre kredi değerlendirmesini yapacaktır.

Gelir belgesi istendiğinde kişinin ya maaş bordrosu ya da kira gelirleri varsa geliri belgelemek adına hesap ekstresi, tapu fotokopisi gibi bilgiler talep edilmektedir. Konumuz gereği gelir belgesinden kastımız kişinin maaş bordrosu olacaktır.

Bankalardan kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olduğunuz niçin önemlidir?

Elde edilen gelirin sürekliliği en önemli ayrıntılardan biridir. Bugün girip, ertesi gün işi bırakan veya devamlılığı uzun süre olmayan birçok personel göz önüne alındığında bankaların bu duruma belirli bir standart getirmesi gerektiği ortadadır. %100 olmazsa olmaz kural değildir. Ancak %90 dikkat edilip, kredinin değerlendirme sürecine etki eden kriterlerden biridir.

Banka kredisi alabilmek için ne kadar sigortalı olmak gereklidir?

Bankaların hemen hemen tamamı kişinin maaş bordrosunu değerlendirirken 4 – 6 ay arasında devamlı ve sürekli sigorta ödenmişliği arar. Buradan çıkan sonuç kredi notu ile birleştirilip kredi değerlendirilmesinde kullanılır.

Bankalar kendi yazılımlarını veya e-Devlet şifrenizi talep ederek ne kadar süre ile sigorta primlerinizin eksiksiz ve düzenli olarak değerlendirdiğini görecektir. Her banka için 4 – 6 ay arası sigorta ödenme şartı geçerli değildir. Ancak birçok banka bu kurala dikkat ederek, kredi değerlendirme sürecini ilerletmektedir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

97 yorum

 1. Merhaba esim turizmde guvenik gorevlisi sirket kis doneminde isim degisikligi yaptigi icin sigortamiza ara verilmis gibi goruluyo aslinda isten hic ayrilmadi ama suan sigortasiz goruldugu icin ihtiyac kredisi alamiyoruz sirketten sigortasiz gorundugu donemlerin maas bordrosunu alip bankaya gotursek kredi alabilirmiyiz bu arada kredi notuda iyi esimin

  • Serap Hanım,

   Götüreceğiniz gelir belgesi Bankanız tarafından değerlendirilecek ve buna göre kredi sonucunuz bildirilecektir. Bahsettiğiniz sebeplerden dolayı kredinizin sonucu otomatik olumsuz gelecektir. Bu tip durumlarda, özel sebepleri olan tüketiciler için, Bankalar ilâve evrak talebiyle kredi taleplerini yeniden değerlendirebiliyorlar.

 2. İyi günler
  Benim 500 tl limitli kredi kartim var odemelerim düzenli ama bir yil icinde üç defa bir gün gecikmeli ödedim karti kullanıyorum bir fırında sigortali işe başladım şuan 56 gün ssk yatmış.
  Geçen hafta internet üzerinden kredi başvurusu yaptim ama şuan kredinize olumlu cevap veremiyoruz mesajı geldi.
  Şuan findeks kredi notum 1129.
  Kredim neden onaylanmiyor. 20.000 lira kredi cekmek istiyorum kaç ay sigortali çalışınca kredim onaylanir.
  Ama dün araç kredisine başvuru yaptim ve Bankamıza en yakın zamanda geliniz diye mesaj geldi. Bankaya gitsem Araç kredim onaylanır mı.
  Ama ihtiyaç kredisi başvurularim neden mesajla bile hep şuan olumsuz şeklinde mesaj geliyor ama araç kredisi başvurumda sizi Bankamıza bekliyoruz şeklinde mesaj gönderdiler.
  lütfen bilgi verirmisiniz.
  Teşekkürler

  • Hilal Hanım,

   Findeks puanı 1.129 ortalama puan bandındadır. Kötü değil ama çok iyi de değil.
   SGK’lı olarak en az 3 ay bir süreç arar genelde Bankalar. Bunun için olumsuz cevap alıyor olabilirsiniz.
   Bankaların “en kısa zamanda şubemize bekleriz” yanıtı GRİ ALAN diye tabir ettiğimiz başvurulardır. Bu başvurular sistemin otomatik olarak onaylayamadığı, Banka personelinin değerlendirmesini istediği başvurulardır. Büyük ihtimal 90 gün sgk olmamasından dolayı bu da reddolacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey her ret başvuru kredi puanınızı düşürür ve 90 gün sonra çıkacak kredi de çıkmayacak hale gelebilir tehdididir. Buna dikkat etmenizi öneririm.

   • Cok teşekkür ederim.
    Bugün tekrar findeks kredi puanima baktim 1206 olmuş yani 80 puan artmış bir ayda.
    Artık kredi başvurusu yapmayacagim. Bir kaç ay daha bekleyecem sigortam 4 ay falan olunca bankaya gidecem başvuru yapacam inşallah kredi çekebilirim.

 3. Merhaba
  Benim 500 TL limitli kartım var. Ocak ayında ödemem gereken borcu iki ay geciktirdim. Araç kredisi çekmek istiyorum. Başvurum Onaylanır mı?

  • Kübra Hanım,

   2 dönemlik gecikme kredi notunuzu oldukça olumsuz etkilemiş olabilir. Daha önceki ödeme limit dengesi ve ödeme performansınıza da bakarak bu soruyu yanıtlamak çok daha doğru olacak. Ancak ilk etapta başvuru yapmanız sonucunda olumsuz cevap alma ihtimalinizin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

 4. 1500 tl ile ise başladım finansbank maaş müşterisiyim 1 aylık sigortaliyim banka evraklarında hemen 400 tl ek hesap ve 1500 tl kredi kartı onaylandı findexs kredi notum 1650 kredi kullanabilirmiyim sizce

  • İsmail Bey,

   Findeks kredi notunuz Türkiye ortalaması kredi notu üzerinde.
   Aslında herhangi bir Bankaya gitmeseniz bile, gelir belgesi istenmeden belki de size bu limitler açılabilirdi.
   Diğer kredi başvurunuzu da yapın. Eğer güncel risk/limit oranınız Banka prosedürünce uygunsa onaylanacaktır.

 5. Temmuz basında 3,5 aylık sigortalı oluyorum ve sigortam 5 bin tl üzerinden yatıyor.1300 tl kredi kartım 600 tl ek hesabım var ve Ben bu ikinci ayım olmasına rahmen her ay 1300 tl lik limitli kredi kartım ile 15 bin tl harcama ve ödeme yaptım ayrıca Cep tlf faturası ve ev su faturasını otomatik ödeme talimatı verdim cektiler bu ay ikincisi cekilecek bu arada kredi puanım 0 dı ilk işe basladıgımda yalnız 2 aydır 25 bin tl harcama yaptım ve en önemliside bu harcamaları türkiyenin dört bi yanında otel yakıt yemek vs seklinde parca parca yaptım sizce kredi puanım olusmusmudur.Olustuysa önümüzdeki ay 3,5 aylık sigortalı oluyorum ve bankacı arkadasım bana yardımcı olacagını söyledi kredi konusunda sizce faydası olurmu bu arada düşündügüm ihtiyac kredisi 70/80 bin ve üzeri tşk ederim

  • Bulut Bey,

   Limitlerinizin üzerinde harcama yapmanızdan ziyade yapılan harcamalarınızın ödeniyor olması önemlidir. Çünkü KKB sistemi çalışırken ne kadar harcama yaptığınıza dair son ödeme tarihinde ekstre edilen borcu ödeyip ödemediğinize bakarak çalışmaktadır. 3.5 aylık dönem çok kısa bir dönemdir. Çünkü birçok banka 3 aylık sigortalı değil de 6 aylık sigortalı şartı aramaya başladı. Eğer KKB notunuz yaptığınız düzenli ödemelerle artarsa herhangi bir sigortalı süresi aramadan da işleminiz sonuçlanabilir.

 6. Merhaba işe başlayalı 5 ay oldu daha önce hiç kredi kartı kullanmadım yani kredi notum yok altıncı aydan itibaren kredi çekebiliyor muyum kredi notunun olması şartmı acaba

  • Seda Hanım,

   İş başlangıcında size sadece banka hesabı açılır.
   Banka hesabının açık olması sizde herhangi bir kredi notu oluşturmaz. Herhangi bir bankadan kredili bir ürün kullanmanız ve buna da ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer sıfır kredi notunuz varsa veya kredi notunuz oluşmamışsa kredi alamazsınız diyemem. Kredi çıkacaktır ama yüksek tutarlarda onaylanmaz.

 7. Merhaba garantiden konut kredisi başvurusu yaptım musteri temsilcisi ön onay aldım bankaya bekliyoruz dediler garanti sesli yanita istenilen belgeler 2 ay ssk istiyor diyor ve puanim 800 ama ön onay aldım

  • Yaser Bey,

   Ön onay alsanız bile bazı kredilerde mutlaka geliri belgelemek gerekiyor.
   Bu tamamen Bankanın iç prosedürü ile ilgilidir.

 8. Merhaba 4 yıl önce öğrenciyken 500tl limitli kredi kartının ufak bi borcunu ödemeyi unuttuğum için karta atm el koymuştu şimdi 1.5 yıldır işyeri sahibiyim ve işyerini ailem çalıştırmaya devam edecek bense başka yerde sigortalı işe giriyorum ne kadar zaman sonra ihtiyaç kredisi çekebilirim 5-6 ay arayla 3 kez kart başvurusu yaptım şimdi maaş kartı çıkarttım yalnız kredi kartı onaylanmadı. Teşekkürler

  • Tugay Bey,

   Eskiden asgari 3 ay çalışma aranıyordu ancak son zamanlarda Bankaların pratikteki uygulaması 6 aydır.
   6 ay çalıştıktan sonra kredi başvurusu yapmak sonucun olumlu olma olasılığını arttıracaktır.

 9. Doğan Berberoğlu

  Merhabalar. Ben bir öğretmenim daha önce 1 yıl sigortalı olarkak bir kurumda çalıştım ancak ordan ayrılıp şu an başka bir kurumda çalışıyorjm ancak henüz sigortam başlamadı. Önceki çalıştığım yerdeki sigortayı baz alarak bankadan kredi çekmem mümkün müdür ? İyi çalışmalar

 10. Merhabalar saglik problemimden dolayi 1 yildir issizdim simdi ise basladim 2.200tl maasim ve 1 aydir sigortam var 2adet kredi kartim var uzun suredir kullaniyorum daha once cektigim krediyide erken odeyip bitirdim simdi kredi cekmek istesem sigortam 1aylik oldugu icin sorun yasarmiyim

  • Aziz Bey,

   Otomatik oluşacak limitler haricinde kredi çıkması mümkün değil.
   Eğer geçmişte düzenli ödemeleriniz varsa oluşan referans not sistemiyle ön onaylı kredi limitleri çıkacaktır.
   Bunun haricinde asgari 3 ay sgk ödemesi talep edilmektedir.

 11. merhaba ben ölen kişinin kredi kartına sgorta yapıldıgından nasıl emin olunur onu ögrenmek istiyorum banka görevlileri parayı alabilmek için sgorta varsada yok derlerse nasıl emin olacam

  • Tahir Bey,

   En sağlam yolu o Bankanın internet bankacılığını açtırmak ve şubesiz bankacılık üzerinden sahip olduğunuz ürünleri kontrol etmek olur.
   Diğer taraftan ilgili bankanın müşteri temsilciliğini arayıp, bu ürüne sahip olup olmadığınız sorusunu da yönlendirebilirsiniz.

 12. Merhaba esim mayisin 2 sinde is olarak calismaya basladi 3 ay daha sonra calismakta oldugu yere daimi olarak devam ediyor kredi karti da var kredi cikma olasiligi nedir

  • Hyt,

   Bahsettiğiniz şeyler yeterli olabilir.
   İnternet üzerinden değil de maaş aldığı Bankaya giderek birebir kredi başvurusu yapmasını tavsiye ederim.

 13. Ilk defa işe girdim 4 aylık sigortam oldu 120 gun 15000tl kredi cekmek istiyorum puanın 1120 çıkar mı

  • Rıfat Bey,

   4 aylık sigorta ödenmişliği tek başına yeterlidir.
   Ancak tek kriter bu değil. Geçmiş banka borçluluğunuz, bu borçları ödeme performansınız gibi birçok referans kritere de bakılmaktadır.

 14. Merhaba, ben 18 Ağustostan itibaren bi barda çalışmaktayım. Sigortam yatıyor, daha önce hiç bir bankayla ilişkim olmadı maaş hesabı haricinde. 5bin Lira kredi çekmek istiyorum. Ancak hiç bi bankadan alamıyorum. Maaş bordrosunu verirsem alabilir miyim veyahut nasıl alabilirim ? 1500 Net gelirim artı haftalıkbiber 300 lira gelirim var. Giderim sadece 450 lira kira ödemesi. Cidden ihtiyacım var almak istiyorum. Hangi bankadan alabilirim. Eğer alamayacaksam başvuru yapmayı keseceğim. Teşekkürler

  • Faruk Bey,

   Bankalar aslında asgari 3 ay sigortalı çalışma süresi arıyor. Ancak bazı bankalar bu süreyi 6 aya çıkarmış durumda.
   Maaş aldığınız banka üzerinden başvurunuzu yapmanızı tavsiye ediyorum. Eğer kredi çıkmazsa ufak da olsa kredi kartı limiti veya kredili mevduat hesabı açtırmanızı tavsiye ederim. Bu hesabını veya kartı 3-4 ay kullandıktan sonra kredi başvurunuzu yapmanız daha sağlıklı sonuç almanıza neden olacaktır.

 15. Ben 3 aydır düzenli hastane de danışma görevlisiyim düzenli olarak 3 aydır sigortam yatıyor kredi çekmek istiyorum 25000 tl kadar cekebilirmiyim kimisi çekersin diyor ama bir sormak istedim

  • Yaman Bey,

   An itibariyle kredi skorunuza bakmak lazım bu cevabı vermek için. Eğer 1.400 civarında bir kredi skorunuz varsa krediniz onaylanır. Aksi halde en az 3 ay daha beklersiniz.

 16. Ben 1 senedir kredi kartı kullanıyorum 3 aylık sgortalıyım kredi çekmek idtiyorum 15000 tl çekebilirmiyim üç aydıda kredi kartlarımı ekstresini ödüyorum

  • Sibel Hanım,

   3 aydır ödenen kredi kartı borçları an itibarlye daha 1 ay düzenli ödeniyor görünür. Eğer daha önceden kötü bir banka performansınız varsa işiniz çok zor. Krediniz reddolur. Ancak ortalama bir kredi puanınız varsa kredinizin olumlu değerlendirilme ihtimali çok yüksek. Özellikle maaş aldığınız Banka üzerinden başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

 17. Merhabalar.
  1700 net gelirim var sigortam yeni başladı ancak iş bankası ile daha önceden hesabımdan dolayı kredi notum 1498 çıktı yeni kredi kartı aldım ilk başvurumda 5600 limit verdiler ilk ödemesini iki gün sonra yapacağım.Diğer yarumlarınızdan anladığım kadarıyla ay beklemem lazım galiba yanlız maaşımı elden alıyorum bu benim önüme engel olur mu yoksa e devletten alacağım 4a hizmet dökümü yeterli olur mu?Teşekkür ederim

  • Sevgi Hanım,

   Normal şartlarda herhangi bir kredi alabilmeniz için Bankanızın 3 ay bir sigorta devamlılığı aramaktadır. Ancak kkb skorunun yüksek olduğu durumlarda istisna sağlanabiliyor. Notunuz da gayet iyi. Banka temsilciniz ile görüşebilirsiniz.

 18. ben 3 ay 10 günlük ssk yım hiç bir bankaylada riskim veya takip,içram yok kredı alamadım.şuda var ılk ssk ve ilk bankaya maaş yatıyor nisandada kadroya geçiyorum kısaca 100 gunlük eksiksiz ssk ve maaş cvp nedir

  • Semra Hanım,

   Bankaların birçoğu, özellikle maaş aldığınız banka, 3 aylık bir çalışma süresinden sonra kredi açmaya başlar.
   Eğer istediğiniz kredi limiti yüksekse tavsiyem küçük limitli de olsa kredi kartı veya kurtaran hesap açtırmanızdır. Buralardaki birkaç aylık düzenli ödeme sonrası kredi puanınız oluşacak ve alabileceğiniz kredi limiti de artacaktır.

 19. Meb ben evhanimiyim kredi kartım var 1yildir kullanıyorum düzenli ödüyorum puanım 1300 dun sigortalı ise girdim daha önceden hiç sigortam yoktum dün ilk oldu sizce kredi verirler mi bana asgari ucretliyim

  • Aysun Hanım,

   1.300 KKB skoruna otomatik oluşan limitler söz konusu olabilir.
   Bunun için denizbank hazır kredi başvurusu yolunu kullanabilirsiniz.
   Tavsiyem bu tip başvuruları sık sık yapmamanız. Çünkü her başvuru kkb puanınızı düşürmektedir.

 20. 5 6 aydır sigortaliyim maaşım 2000 tl ve 3000 tlye yakin kredi karti kullanıyorum 3 aydır ödemelerimi sürekli gününden önce hepsini ödüyorum ama kredi puanim olusmamis kredi cekme ihtimalim nedir

  • Yunus Bey,

   Öncelikli olarak düşük bir limitle kredili mevduat hesabı açtırmanızı öneririm. 100 TL bile olsa olabilir. Bu tutardan sonra 2 ay içinde kredi puanınız oluşur. Akabinde istediğiniz kredi limitlerine daha kolay ulaşabilirsiniz.

 21. Mrb calistigim isyerinde 5 aydir sigortali calismaktayim ancak maasimizin 4 aydir elden veriyolardi .2 aydir bankaya yatiyo fakat oda 1000 tlsi maasim 1650 ..kredi cekmek istiyorum 5000 tl fakat ne kredi karti nede kredi cikmiyo ..hic kredi karti kullanmadim bankalarla sorunumda yok neden acaba ..yada tekrar nezaman denemeliyim

  • Didem Hanım,

   Maaşınızı çektirdiğiniz bankadan kmh açtırmanızı öneririm.
   Bu şekilde kredi puanı oluşur. 2 ay sonra daha kolay kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 22. SLM BIR GAYRIMENKUL IS YERINDE 4 AYDIR SIGORTALI OLARAK CALISIYORUM MAASIM 1600 TL IKINCI EL ARAC ALMAK ICIN KREDI KULLANMAK ISTIYORUM FAKAT HIC KREDI KARTI KULLANMADIM VE PUANIMDA YOK FALAT ESIMIN COK FAZLA KREDI KARTI VAR KREDI ONAYLANIRMI SIMDIDE TSKLER

 23. Zeynep Hanım,

  Kredi puanı yoksa kredi çekmeniz gerçekten zordur.
  Size tavsiyem maaş aldığınız bankadan küçük bir limitle kredili mevduat hesabı açtırmanız ve/veya kredi kartı almanız olabilir. Bu şekilde kredi puanınız oluşacaktır.

 24. Mrb ben evhanimiyim kredi kartım var 1yildir kullanıyorum düzenli ödüyorum puanım 1350 dun sigortalı ise girdim daha önceden hiç sigortam yoktu buay ilk primim yatti sizde baska banka kredi ve kredi karti verirmi diger kartimin limiti 500tl

  • Nimet Hanım,

   Kredi puanınız gerçekten iyi.
   Herhangi bir gelir belgesi beyanı vermeden TEB, Denizbank, EnPara gibi Bankalar üzerinden gelir belgesiz kredi başvurusu yapabilirsiniz.

   • Peki basvurdumda 1aylik sigortaliyim bankalar basvurdumda sigortali oldugum gorurlermi yada guncellicezmi sistemden

 25. Arkadaslar ben ev hanimiydim kredi kartim vardi 500tllik yeni ise basladim 1aylik sigortaliyim hic ugrasmayin kkb puaniniz iyiyse isbankasina maas bodronla basvurun ben bas vurdum ertesi gunun 6000 tllik limitli kredi kartim onaylandi bilginize

  • Aysun Hanım,

   Bahsettiğiniz gibi İş Bankası gelir belgesiz kredi başvurusunu birçok banka gibi olumlu değerlendirebiliyor. Alternatif olarak TEB, Denizbank ve EnPara kredi başvurusu da yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken şey her tarafa aynı anda başvuru yapmak. Çünkü kullanılmayacak bir kredi başvurusu da kredi puanınızı düşürmeye başlayacaktır.

 26. süleyman çelik

  merhaba ben 2yıldır bi firmada çalışıyorum yaklaşık 1ay önce sigortamda giriş çıkış olmuş kredi notum 1500 ve maaşım 2000 tl sigortamda maaşım üzerinden yatıyor kredi çekebilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • Süleyman Bey,

   Herhangi bir olumsuzluk görünmüyor. Eğer TC kimliğiniz üzerinde geçmişten gelen haciz/icra kaydı da bulunmuyorsa gelir belgesiz kredi başvurusu da yapabilirsiniz.

 27. Ben asgari ucretle calismaktayim daha onceden 500tl kredi kartim var sigorram 2aydir yatiyor toplamda kac paralik kredi karti limitim olur suanki kartimin limiti 500tl baskada yok

  • Muzaffer Bey,

   Daha önceki 500 TL kredi kartı limitinizin kullanımından ötürü kredi puanınız oluşmuştur. Buradaki düzenli ödemenize karşılık oluşan bu puan karşılığında hazır limit veya hazır kredi limitleri adınıza oluşmuş olabilir. İlk etapta bu Bankayı kontrol edin. Diğer taraftan en az 6 ay çalışma arar genel itibariyle Bankalar. Bunu 3 aya kadar düşürüklerini uygulamalarda görebiliyoruz.

   • Kkb puanim 1400 efendim 2aylik sigortam var is bankasina basvurdum 5900limitli kart onayladi bana peki kredi cekme limitim kacparadir acaba 1603 maasim

 28. Merhaba,

  Toplam 1200 TL limitli 2 adet kredi kartım var.
  Biri 7 aydır kullanımda, 950 TL limitli. (600 TL ile başlayarak limiti arttırıldı.)
  Diğeri 4 aydır kullanımda, 350 TL limitli.

  Kredi kartlarımın ödemelerini 1 gün bile geciktirmedim.

  Ayrıca 7 aydır yatan bir emekli maaşım (yetim maaşı) var idi ve bugün sigortam (1900 TL maaş) başlayarak kesildi.
  Bu 7 aylık süreç içerisinde 6 defa kredi başvurusu yaptım ve hepsinde reddedildim. (Reddedildiğim zamanlarda iki defa kredi notum 1918 ve 1214 idi.)
  Güncel kredi notum 1209’dur.
  Yaşım henüz 19.

  Önümüzdeki Haziran veya Temmuz’da tekrar kredi başvurusu yapmayı düşünüyorum.

  Sizin tecrübe ve bilginize dayanarak soruyorum; bahsettiğim aylarda herhangi bir bankadan kredi almam mümkün müdür?

  Saygı ve sevgi ile,
  İyi Çalışmalar.

  • Düzeltme: Toplam limitim 1300 TL’dir.

   • Mustafa Bey,

    Öncelikle kredi kartı limitlerinizin evraksız belgesiz kredi alma şartları tarafında işe yaradığını bilmek isterim. Sistemsel olarak Bankaların gelir belirleme yöntemlerinden birisi kredi kartı ve kurtaran hesap limitlerinizdir. Bununla ilgili birçok yazımızda nasıl olduğu konusuna değindik..

    Diğer taraftan notunuz Türkiye ortalamasının altında olsa da kötü bir not değildir. Yapmanız gereken şey ödemelerinizi düzenli olarak yapmaya devam etmektir. Bu arada kredi başvuru sayınızı da arttırmayın. Çünkü her başvuru yapılıp, kullandırılmayan kredi notunuzu aşağıya çekecektir.

 29. Mrb benim kkb puanım 1350 idi ödemelerin düzenli tam olarak gününden önce kart limitim 500tlydi başka bankadan kredi kartı aldım anında onaylandı 6bin limitli fakat onaydan sonra benim puanım 1350den 1150 düşmüş neden acaba sizce başka başvurumda yoktu tek başvurdum onaylandı 200 puanım dustu

  • Hakkı Bey,

   Yapmış olduğunuz kart başvurusu onaylansa bile “başvuru adedinizi” arttırır bu da kkb skorunuzu aşağıya çeker. Ancak yapacağınız düzenli ödeme ve kullanım hızlıca arttıracaktır.

 30. İyi günler hiç kredi kartı kullanmadım maaşımı garanti den alıyorum 6 aydır da sigortam aynı yerden yatıyor kredi cekebilirmiyim

  • İskender Bey,

   Normal şartlarda asgari 3 ay gibi bir çalışma süresi ile Bankalar kredilendirme işlemi yapabiliyor.
   Sizin probleminiz daha önce hiçbir kredili ürününüzün olmaması..
   Ufak tutarda da olsa bir kmh (kredili mevduat hesabı) açtırın. Daha sonra kredi başvurunuzu yapın.
   İlk etapta bir kredi notunuzun oluşması elinizi güçlendirecektir.

 31. Selamlar
  Benim aylık olarak 8bin civarı bir gelirim var fakat sigortam yok. freelance olarak çalışıyorum yazılımcıyım. 150bintl bir param var nakit olarak 300 bintl civarında bir ev alacağım ve kalan kısmı kredi çekmek istiyorum 5 yıllık bir vade ile. bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim kredi çekebilmek için.

  • Merhaba,

   Kredilendirilme sürecinde Bankaların aradığı şey resmi gelir evraklarıdır. Bunun haricinde adınıza çıkabilecek tek kredi limiti maalesef Bankaların tanımladığı hazır kredi limitleridir. Bunlar sizlerin mevcut kredi notunuza istinaden, mevcut Banka ödeme performanslarınıza bakılarak otomatik oluşturulan limitler. Bunların haricinde/üstünde bir limit talep ederseniz resmi gelir evrakları talep edilir. Tavsiyem işinizi freelancer olarak değil de basit usul bir vergi levhası altında yapmanız..

 32. Mrb benim kkb puanım 1350 idi ödemelerin düzenli tam olarak gününden önce kart limitim 500tlydi başka bankadan kredi kartı aldım anında onaylandı 6bin limitli fakat onaydan sonra benim puanım 1350den 1150 düşmüş neden acaba sizce başka başvurumda yoktu tek başvurdum onaylandı 200 puanım dustu 1150 ile kredi verirlermi acaba

 33. Merhaba iyi günler yardımcı olurmusunuz. Benim 500 tl limitli kredi kartım var 6 ayda sigortalı çalışyrm kkn puanım sıfır(0) ama internet üzeri başvurumda onaylanmadı sizi bankaya beklliyorz mesajı gibi bişey geldi yardımcı olurmusunz acill krediye ihtiyacm var

  • Aydın Bey,

   6 aylık sigortalılık süresi yeterli bir süre. Ancak sizler başvuru yapıp, reddoldukça kredi çıkma ihtimalini daha da düşürüyorsunuz.
   Maaş aldığınız banka üzerinden başvuru yapmanızı önerebilirim. Eğer çıkmıyorsa ısrarcı olup yeniden yeniden deneme yapmayınız. Çünkü asgari 3 ay daha çıkmayacaktır. Bu durumda çıkmama sürecini de uzatıyorsunuz.

 34. Benim bankalara ( 4 bankaya)20 binlira icralik takiplik borclarim vardi gecen sene mayis ayinda hepsini kappattim icra dareleinden harc paralarini odeyip dosyalarimida kapattim ve sonra teminatlii kredi karti kulanmaya basladim odemelerim duzenli 7 aydirda kredi kartini kullaniyorm kkb puanim simdi 1180 bana kredi cikmiyo… Benim soormak istedigim esim guvenlik olarak bi sirkette calisio 8 aylik duzenli sigortasi var kredi kartida kullaniyo 5 aydir duzenli ama daha once hic bi sorunu olmadi bankalarla kkb puanida 1200 bize 25.000 kredi verirmi banka veya vermezse ne yapmamiz gerekio minimum kkb puani kac olmali bu 25.000 tl tutari kullanmak icin

  • Murat Bey,

   Özellikle bayan kredi taleplerinde Bankaların eş durumunun da kkb puanını sorguladığını duyuyoruz.
   Nihayetinde evli olan bir çiftten bahsediyoruz. Eşin banka durumu tüm evin sonucu hakkında bir fikir veriyor. Bunun için size çıkar veya çıkmaz diye bir şey diyemiyorum.

 35. Bn işe gireli 5 ay oldu bir ay önce baktığımda kredi puanım 1035 ‘di haziran ayında kredi kullanabilirmiyim bir kaç kere kredi başvurusunda bulundum ret oldu

  • Taner Bey,

   1035 düşük bir kredi puanı. 5 ay sigorta süresi gayet makul. Dikkat etmeniz gereken şey başvuru yaptığınızda eğer red sonucu alırsanız kredi puanınız daha da aşağıya düşecektir. Bunun için 1035 olma sebebini iyi tespit edip, kredi başvurusunu buna göre yapmak gerekir. Aksi halde hem krediniz çıkmayacak hem de kredi puanınız düşecektir.

 36. Merhaba lar 4 aydir sigortaliyim belgelenebilir 3000 tl maaş bordom var puanim sıfır bankalar la hiç calismamisim maasimi elden alıyorum kredi çekebilir miyim teşekkürler

  • Gültekin Bey,

   Maaşınızı elden alıyorsanız işiniz oldukça zor. Ancak Banka üzerinden gelen geliriniz varsa asgari 3 aylık düzenli çalışıyor görünmeniz herhangi bir kredili ürün başvurusu için yeterli koşul teşkil etmektedir. En kötü ihtimal kredi kartı alarak kredi puanı oluşmasını sağlayın.

 37. Merhaba akbanktan 6000 kredi çektim yanlışlıkla 5 ay vadeli yapmışım o yüzden yapılandırma yaptım ve 1 ay sonra ödedim tekrar kredi ne zaman çekerim.

  • Değer Hanım,

   Yapılandırma yaparak kredi çekmişseniz bir daha kredi almanız (en azından kredi çektiğiniz Bankadan) oldukça zor. Çünkü yapılandırma kodu kullandırılarak alınan krediler müşterinin o Bankadaki kredibilitesini bozmaktadır.

 38. 6 aydır sgk var kredi karti filan kullanmiyirum puan 0 kredi cekebilirmiyim maaşını elden aliyirum

  • Adem Bey,

   Kredi puanınızın sıfır olması muhtemelen reddolmasına neden olacaktır.
   Ancak herhangi bir bankadan nakit karşılıklı bir kredi kartı başvurusu yaparak önce puanınızı oluşturabilir, akabinde diğer kredili ürünlerinizin başvurusunu (2-3 ay sonra) yapabilirsiniz.

 39. Mrb benim kredi puanım 1210 kredi çekebilirmiyim acaba sgk var kartlarımın her ay tam olarak kapatıyorum borçlarını sıkıntı yok ödemelerinde

  • Kaan Bey,

   1210 kkb puanı gayet olumlu bir kredi puanıdır.
   Ancak çekmek istediğiniz kredi tutarınız, açık olan kredi kartlarınızın limitleri veya belgeleyebildiğiniz gelir tutarı gibi birkaç veri üzerinden değerlendirip kredinize cevap verilecektir.

 40. Mrb benim kkb puanim 1221 hic kredi kullanmadim asgari ucretliyim kredi karti limitim 6900 tl fakat kredi kartimdan taksitli 5aylik 6500tl kullandim acaba ben kredi kullanmak istesem bana kredi kartimda taksit var diye kredi vermezlermi acaba yada veriermi odemem gunu gunune tam yapiyorum gelirim 1604tl sigortaliyim

  • İlayda Hanım,

   Kredi puanınız kötü değil. Kart riskinizin de taksitli olması aslında bir avantaj. Diğer türlü ekstre döneminde hepsini ödeyeceğiniz bir borç “nasıl ödeme yapmayı düşünüyorsunuz” sorusunu da getirebilirdi. Eğer başka krediniz yoksa ve taksit/gelir dengeniz talep ettiğiniz kredi için yeterliyse onaylanacaktır.

   • Taksitim aylik 1250 kredi kartimin 5aylik baska kredimde yok kullanmadim hic bu sartlarda verirlermi ozaman gelirim 1604tl

    • İlayda Hanım,

     Verilmeyebilir. Çünkü taksit/gelir dengeniz çok sınırda. Mevcut taksitlerinizle hangi kirayı ödeyeceksiniz, hangi gelirle yaşayacaksınız, geçiminizi nasıl sağlayacaksınız gibi bir takım soruları yanıtlayan mantıklı cevaplar üretmek gerekir.

     • Peki suan 5aylik taksitli kartimin limiti 5500 onun hepsini kartima yatiri sifirlarsam ozamandami ayni olur acaba taksitiniz yuksek diye sonucta borcumu kapicam taksit goruncek ama borc olmucak ev esimin zaten kiram yok

     • Peki taksitledigim kredi kartinin tum borcunu kapatsam hesap kesildinde borc olmucak sadece taksit goruncek ozaman olurmu ev esimin kira vermiyoruz

 41. Merhabalar oncelikle kredi bas vurusu yaptim on onay geldi findeks notum 14i0 civari 16 ila 20 aydir kredi karti kullaniyorum odemelerim duzenli fakat bu is yerinde yeni basladim yaklasik olarak 35 gundur calisiyorum maas bodrosu 16 gunluk var elimde subeden devam edebilirsiniz diyo 2300 tl limitim var sizce muracat etsem % kac ihtimal ile alabilirim ilginiz icin simdiden tsk ederim sevgiler saygilar

  • Ceyhun Bey,

   Buna Bankanız net kararı verecektir. Genel uygulama olarak asgari 3 aylık bir iş düzenliliği aranır. Bunun haricinde istisna tabi ki uygulanıyor ama maaş aldığınız yer, kredi talep edenin sicili ve geçmiş banka ödemelerinin düzeni gibi birçok kritere daha bakılır.

 42. Idari takip e girdim ama kpattm 6 ay da gcti sigrtliyim kredi puanim 1129 kredi ckebilir miyim 2 bnkadan da kredi krtm var

  • Raşit Bey,

   İdari takibe gitmişseniz iş gerçekten zor. Çünkü gelir durumunu düzeltseniz bile kredi puanınızdan ve geçmiş banka ödemelerinizden dolayı hemen kredi alamayabilirsiniz. Kredi puanınızı yükseltmek için nakit karşılıklı kredi kartı veya nakit karşılıklı kredi seçeneklerini kullanabilirsiniz.

 43. Benim kredi kartlarım var bazen geçikmeli ödediğim oldu findeks notum 440 40gundur ssklı olarak çalışıyorum 1600 tl maaş alıyorum ayrıca babamın iki maaşınıda ben alıyorum ama bunu ıspatlayamıyorum maaş aldıgım banka bana kredi verirmi kredi kartı borcları kapatmak için

  • Yaşar Bey,

   Kredi notunuz oldukça düşük. Tabi ki düzenli olarak gelir elde etmeniz, bir süredir resmen çalışıyor olmanız önemli ama geçmiş referanslarınız kötü. Bu durumda kredinizin çıkma ihtimali oldukça düşüyor. Tavsiyem küçük tutarda bir kredi kartı almanız. Bunu nakit karşılıklı kredi kartı şeklinde bile alabilirsiniz. Buradaki kredili ürünü birkaç ay düzenli ödeyip, kredi puanınızı arttırdıktan sonra kredi başvurusu yapmanız istediğinizi daha rahat almanızı sağlayabilir. Aksi takdirde kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması oldukça zor görülüyor.

 44. Merhaba işe giriş tarihim 01.04.2019
  Maaşım 3.500 den sigortam yatıyordu.
  01.06.2019 işten çıktım sigortam kesildi
  fakat farklı yerde başladım sigorta işe giriş tarihim 01.06.2019 (aynı gün yani).
  Bu benim ihtiyaç kredisi almamda olumlu veya olumsuz etkiler mi?
  (Kredi puanım 1200 civarı)

  • Kağan Bey,

   İşe giriş çıkış Bankanın dikkatini çekecektir.
   Ancak e-devlet şifrenizi alarak genelde başvuruyu sonuçlandırıyorlar.
   Bu süreçte aynı gün başka bir yerde başladığınızın görülüyor olması olumsuz etkilemeyecektir.

 45. MERHABALAR. BEN BİR KAÇ KERE KREDİ ÇEKİP ERKEN ÖDEME YAPTIM. HİÇ BORCUM YOK SU AN VE ANLIK İHTİYACIMDN DOLAYI 36 AY VADELİ Bİ KREDİ DAHA ÇEKTİM SANIRIM BUNUNDA 1 YIL İÇİNDE KAPATIRIM. BU DURUM FİNDEKS PUANIMI NASIL ETKİLER. İLERDE KONUT KREDİSİNE İHTİYACIM OLUCAK OLUMSUZ Bİ ETKİ YARATIR MI?

  • Selda Hanım,

   İlk etapta kredili ürün başvurusu kredi puanınızı aşağıya çeker. Ancak süreç içinde yapacağınız düzenli ödemeler hızlıca arttıracaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+