Kredi başvurusu red nedenleri

Kredi başvurusunun onaylanması kadar reddedilmesi de doğaldır. Özellikle başvuru/onay istatistiğine bakıldığında %60-65 aralığında onay, %35-40 aralığında da ret olduğu görülmektedir.

Kredi başvurusu neden reddedilir?

Kredi değerlendirmesinde kritik edilen birkaç önemli satır vardır.

Bunlardan en önemlisi banka kredi notudur. Kredi notunuzun düşük olması veya kredi notunuzun hiç olmaması kredi reddi için önemli bir nedendir. Durumu basite indirgeyerek anlatacak olursak şöyle özetleyebiliriz.

Banka yerine kendinizi koyun. Sizden birisi borç istiyor ve bu kişi hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz. Yani borcunu daha önce ödemiş mi? Ödemişse ne kadar düzenlilikle ödemiş? Kaç defa borç alıp, kaç defa kapatmış? Bu süreçte herhangi bir aksilik yaşamış mı? Son 1 yıl içinde kaç kişiden borç almış veya istemiş? Bu soruların hemen hemen hepsini banka kredi notunuz sizin için yanıtlıyor aslında. Dolayısı ile bu notun düşük olması veya hiç olmaması kredi değerlendirmenizde büyük etken.

Diğer kritik piyasa istihbaratıdır. Her ne kadar banka notunuz iyi olursa olsun.. Krediyi talep ettiğiniz an kreditörün (bireysel kredi, kobi kredileri, ticari kredi fark etmez) yaptığı ilk şeylerden biri ekran istihbaratınızın (kredi notu, senet/çek sorgusu, haciz sorgusu) yanında sizi tanıyan birinden durumunuzun ne olduğunu öğrenmektir. Bu durum bireysel kredi tarafında çalıştığınız yere sormak olabildiği gibi, ticari krediler tarafında mal aldığınız veya mal sattığınız firma veya kurumlara sorarak elde edilir. Eğer piyasa istihbaratınız olumsuzsa ve çetin bir kredi veren kişiye çatmışsanız işiniz gerçekten çok zor.

Gelen örnekleri ve yorumları incelediğimizde özellikle aktif çalışan, resmi gelir elde eden ancak geçmişteki herhangi bir olumsuzluktan dolayı kredisinin onaylanmadığını veya onaylanıp onaylanmayacağını soran ziyaretçilerimiz var. Özellikle şu parantezi açmak isterim ki yazdığım değerlendirmeler Bankadan bankaya değişkenlik gösterebileceği gibi genel uygulanan teamüllerdir. Ancak bankaların kredi hedefleri, risk iştahları, hangi tarafta büyümek istedikleri, stratejileri doğrultusunda kredi kabul seviyelerini azaltıp/arttırabilir. Hatta aynı bankanın farklı dönemlerinde, aynı şartlar bazen onay alırken bazen red sebebi olabilmektedir.

Bir başka kredi onay red nedenleri ise kişinin e-haciz, protestolu senet veya karşılıksız çeklerinin olmasıdır. Bankalar uzun süredir vergi daireleri ve icra daireleri ile entegreli/online çalışmaktadır. Herhangi bir trafik cezanız yüzünden veya muhasebecinizin yaptığı bir hata nedeniyle borcunuz oluşmuş ve borçtan dolayı da bankalara e-haciz gelmiş olabilir. TC kimlik numarasıyla yapılan sorgulamada böyle bir sonuç elde ediliyorsa, bu borcun kalktığına dair yazı veya ekran kaydı düşmeden maalesef kredi sonucunuz olumlu sonuçlanmayacaktır. Ödenmeyen çek/senetler de ekran istihbaratınızı olumsuza çekecek ve kredinizin ret sebeplerinden biri olabilir.

75 Yorum

 1. onur

  5 Nisan 2016 at 20:24

  Acil kredi lazim en en 3 gun icin ssk yetersiz ve gecmisde kullandigim kredi karti yuzunden kredim onaylanmiyor kredi notumda dusuk lutfen yardimci olurmusunuz?

  • Banka Notu

   5 Nisan 2016 at 22:51

   Onur Bey,

   Kredi kartınız ne zaman sorunlu hale geldi?
   Şu an hala açık mı?
   Gecikmeleri aktif olarak devam ediyor mu?

 2. kader

  5 Mayıs 2016 at 15:14

  benim şu an 3000 tl kadar kredi kartlarına borcum var. kredi notum 1120. geçmişte kredi ve kredi kartlarıma düzensiz ödemelerim çok oldu. kredi borcum kalmadı. 2 tane yapılandırılmış (kendi isteğimle) ve kullanıma kapalı kredi kartım var. memurum ve gelirim yüksek. 4 aydırda düzenli ödemelerim var. sizce ne zaman kredi başvurusunda bulunmalıyım en erken?

  • Banka Notu

   5 Mayıs 2016 at 22:42

   Kader Hanım,

   Aktif olarak kart ve kredi kullanıcısı olmanız, son 4 aydır düzenli ödüyor olmanız KKB puanı tarafında çok olumlu hamleler. Yapılandırma kredisi aslında banka geçmişinizi olumsuz etkiler. Niçin yapılandırma kredisi kullandınız? Geçmiş ödemelerinizde sıkıntı olduğu için mi? Yoksa mevcut kredi kartlarınızın borcu çok yükseldi, bu tutarları toparlamak için mi?

   Her şey bir tarafa, kredi red sebepleri içinde olmamanız gerekir. Ortalama 4 aydan sonra, 1100 civarındaki bir skora, özellikle devlet memuru olan bir personele tüm bankaların kredi veriyor olması normal olandır. Size bir WEB veya MOBİL uygulama üzerinden başvurmak yerine, özellikle maaşınızı aldığınız Banka üzerinden kredi başvurusu yapmanızı önerebilirim.

   • Murat arar

    6 Kasım 2017 at 14:54

    Kredi notum 1213 ama başvuru sayım yüksek diyorlar kredi çekemiyorum sizce ne zaman kredi kullanabilirim

    • Banka Notu

     19 Kasım 2017 at 13:25

     Murat Bey,

     Eğer kredi başvuruları size ait değilse kkb notuna itiraz nasıl ederim yazımızı okuyup, bu başvuru adetlerini düzeltmeniz olmalıdır.
     Aksi takdirde daha fazla kredi başvurusu yapmayıp, bekleyin. 3 ay sonra kredi notunuz hala bu seviyede kalırsa olumlu sonuç alırsınız.

 3. adem

  27 Kasım 2016 at 23:50

  Merhaba puan durumum suan 1300 fakat kredi onaylanmiyor.
  Bende diğer bankalara başvurdum ve yine onaylanmiyor düzenli gelirim mevcut kredilerin hiç aksatmadan düzenli odedim hiçbir şekilde bi sorun bulunmuyor şimdide yaklaşık 20 red görünüyor sistemde ve bu yüzden onaylanmiyor krediniz bnka görevlisi dediğine göre sizce ne yapmam gerekiyor

  • Banka Notu

   30 Kasım 2016 at 13:23

   Adem Bey,

   KKB notu, banka notu veya kredi puanı nasıl oluşur sorusunun cevaplarından birisi de yapmış olduğunuz başvuru sayısı etkenidir. Yapmış olduğunuz her kredi başvurusu (kullanılsın veya kullanılmasın) kredi puanınızı aşağıya çeker. Dolayısı ile kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler içinde en önemli şeylerden birisi de budur. Sistemin mantığı bir tarafın reddettiğini, diğer tarafın da reddetmesidir.

   Yapmanız gereken şey beklemek. Asgari 3 aydan sonra kredi puanınız ve başvuru sayınızın etkisi normale dönecektir.

 4. Gonca

  22 Mart 2017 at 07:27

  Merhaba biz eşim ile konut kredisine başvurduk benim maaşımı ek gelir olarak gösterdik ama benim sigorta kaydım yüzünden ret cevabı geldi iş değişikliği yaptığım için arada boşluk var yeni işime başlayalı 2 ay oluyor ama onun öncesinde düzenli bir çalışma hayatım ve düzenli sigorta kaydım var. Nasıl bir öneride bulunabilirsiniz? Bulduğumuz ev acil satlık olduğu için kaçırmamak istiyoruz zamanımız kısıtlı sayılır. 🙁

  • Banka Notu

   22 Mart 2017 at 12:50

   Gonca Hanım,

   Aslında aradaki boşluğunuzu anlatabildiğiniz geçerli bir nedeniniz var. Bahsettiğiniz kredi red nedeni otomatik olarak alınan ret sebeplerinden birisidir. Sizin gibi müşteriler için Bankadaki portföy temsilcileri kredi açıklaması girer ve krediyi ilgili birimin kredi tahsis görevlisine düşürür. Buradaki açıklamalar doğrultusunda kredi yeniden değerlendirilir. Eğer bu şekilde girilir ve bu sebebin haricinde olumsuz bir şey yoksa konut kredisi ret sebepleri açısından bir sorunun olmaması gerekir.

 5. Mustafa Gedikli

  3 Nisan 2017 at 00:28

  merhaba: nereye hangi bankaya başvursam kredi kartı ve kredi taleplerim hep reddedliyor.Üniversite yıllarımda gelirim dahi belli değilken zorla elime verilen kredi kartlarının 3ünüde takibe düşmeden sorunsuz şekilde yapılandırarak ödedim. Şimdi elimde tek bir kredi kartı var ve 5 aydır sigortalı çalışıyorum. ödemelerim düzenli, ama nedense ne kredi kartı nede kredi başvurularım onaylanmıyor. Zamanında hiç bir gelirim olmamasına rağmen kredi kartı veren bankalar şimdi neyin hesabını yapıyor ? ne yapmam lazım.

  • Banka Notu

   5 Nisan 2017 at 14:17

   Mustafa Bey,

   Kredi notunuzun ne durumda olduğunu bilsek daha net yardımcı olabilirdim.
   Çünkü yapmış olduğunuz başvurular, aktifte olan kartlarınız varsa bunların ödeme düzeni gibi nedenlerden dolayı aslında kredi notunuzu oldukça aşağıya çekmiş olabilirsiniz. Son zamanlarda birden çok ret almışsanız, buradan aldığınız sonuçlar diğer Banka başvurularına da olumsuz referans oluyor. Bu nedenle ret ardına ret alıyorsunuz. Çözüm asgari 3-4 ay hiçbir başvuru yapmamak. Bu dönemde de eğer bir kart/kredi kullanıcısıysanız düzenli ödeme yapmak.

 6. Yusuf

  27 Nisan 2017 at 08:21

  Mrb ticaretle ugrasiyorum 1 yil oldu tam. Bankalar ne kredi nede kredi karti veriyor. Kyk haczi vardi uzerimde onu yapılandırma yapip odedim 2. Ayda suan 1420 puanim var mevcut 600 tl lik bi kredi kartim var onun limitini bile artirmiyorlar ki ben ayda 2 kez odeme yapiyorum bu karta kartli alisverislerim icin bunun sebebi ne olabilir

  • Banka Notu

   1 Mayıs 2017 at 12:38

   Yusuf Bey,

   Bankaların ticari segmentle uğraşan satış temsilcileri yine Bankaların kredi politikaları gereği vergi levhası altında gelir elde eden kişilerin asgari 1 yıl çalışma süresi aramaktadırlar.

 7. Ethem

  27 Nisan 2017 at 14:21

  İyi günler findex kkb puanım 1203 puanıma dün baktım. 2014 yılında kredi kartı düzensiz ödemelerim oldu ve tüm borcumu ödeyip kartı kapattım. 3 aydır kart kullanıyorum ve düzenli ödüyorum garanti maaş müşterisiyim ama internetten başvuru yapınca kredi çıkmıyor. En son bu ayın 14 ünde başvuru yaptım red cevabı aldım. 1203 düşük bir puan mı neden kredi çıkmıyor ne yapmalıyım birde son başvuru üzerinden bir ay geçmesi gerekiyor mu teşekkürler

  • Banka Notu

   1 Mayıs 2017 at 12:37

   Ethem Bey,

   Eğer kısa süre içinde ret cevabı almışsanız tekrar başvuru yapmayın. Çünkü büyük ihtimal yeniden ret alacaksınız ve yaptığınız her başvuru kredi skorunuzu düşürmeye devam edecek. 1.200 kredi puanı aslında ortalama kredi puanıdır. Mevcutta açık olan kredi veya kredi kartları limitlerine bakarak sistem bir gelir hesaplaması yapar. Bunu da yeni yapacağınız kredi veya kredi kartı ürünü için gelir olarak kabul eder. Muhtemelen burada bir sıkıntı var. Eğer düzenli bir gelir elde ediyorsanız, maaş bordronuzla birlikte Bankanın satış temsilcisi aracılığıyla başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

 8. Hakan

  3 Mayıs 2017 at 19:23

  Merhaba, kredi notum 1450, memurum. 15000 limitli kredi kartım var.3-4 defa 30 bin civarında kredi kullandım, hepsinide gerek zamanın gerekse erken ödeme ile kapattım. Ne olduysa bu 6 ay içinde oldu. Bankalar kredi talebime red cevabı veriyor, nedeni uyap kaydı diyorlar. Eskiden yazılmış çeklerimden dolayı olduğu söyleniyor. Fakat bu olumsuz durum 2007 tarihine ait. Yani 10 yıl oldu. Geçen 6 aya kadar herşey çok normal ve bankalar kredi vermek için peşimden koşarken şimdi 5 bin lira bile başvuruya hemen ret veriyor.

  • Banka Notu

   7 Mayıs 2017 at 10:09

   Hakan Bey,

   Özellikle 2007 yılında yazılmış/ödenmemiş çeklerin artık sizin kredi sicilinizle bağdaşmıyor olması gerekli. Eğer talep ettiğiniz kredi ticari kredi niteliğindeyse banka size bu krediyi vermemek için sebep arıyor demektir. Tavsiyem farklı bir Banka ile çalışmanız.

 9. Hüseyin

  12 Haziran 2017 at 13:11

  Merhabalar.kredi notum 1130 kamu kurumunda sözleşmeli personelim.düzenli gelirim var 4 adet kredi kartım var toplamı 5000 limitli…kartları kapatmak için başvuru yapıyorum ama Red cevabı geliyor bir kaç bankada denedim bunu maaş aldığım ziraat bankasını da denedim ama sonuç yok başvuru fazla diyorlar.2013 yılında Şubat ayında kara listeye girmiştim…son bir yıldır bütün kartları düzenli ödüyorum sebebi nedir acaba…

  • Banka Notu

   12 Haziran 2017 at 14:03

   Hüseyin Bey,

   1.130 kötü bir kkb puanı değil.
   Ancak son zamanlarda yapmış olduğunuz kredi başvuruları ardarda reddolmuşsa Banka sistemi otomatik olarak reddediyordur.
   Tavsiyem asgari 3 ay süre ile beklemeniz ve buradaki performansınızın iyileşmesini sağlamanız olacaktır.
   2013 yılındaki kara listeden 2018 yılında tamamen çıkarsınız.

 10. gökhan

  3 Temmuz 2017 at 22:01

  kredi notum 1450 ama daha önce 2011de kara listeye girdim şimdi borcum yok maas aldıgım banka bile kredi vermiyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

  • Banka Notu

   4 Temmuz 2017 at 11:00

   Gökhan Bey,

   2011 yılında girmiş olduğunuz kara liste bugün aslında görünmemesi gerekir.
   Bu tarihi yanlış hatırlıyor olabilir misiniz? Çünkü kara listeden silinmek için 5 yıllık bir süre yeterlidir.
   Kredi notunuz da gayet düzgün. Tavsiyem küçük tutarlı da olsa (1.000 tl, 12 ay) bir kredi talebinde bulunmanız ve bu krediyi düzgün ödemeniz. Bu sayede yapacağınız ödemelerde herhangi bir sorun görünmeyeceği gibi Bankacılık sisteminin ön onayı için de kendinize bir yol açmış olursunuz.

 11. Ayşe E.

  12 Eylül 2017 at 00:52

  Kredi kartı başvuru retleri,(kamu ve özel bankalar) banka ekranlarında görünür mü? Gözükürse ne kadar süre ile? KKB puanını ne kadar aşağı çeker? Son olarak; findeks in hangi raporu bireysel kullanıcıya detaylı bilgi sunar?

  İlginize çok teşekkür ederim.

 12. zafer

  12 Eylül 2017 at 16:59

  1201 puanım var ve 10000 tl kredi çekmek istiyorum 13 kez başvuru yaptım red geliyor telefona da mesaj atmalarını biliyorlar başvur diye başvuru yapıyorum olmuyor anlamıyorum kredi çıkması için kredi kartı çıkardım 4 ay oldu düzenli ödüyorum ama hala banamısın demiyor banka napmam gerek ve ne zamana kadar beklemem gerek sizce yardımcı olursanız çok sevinirim…

 13. Aytuğ

  26 Eylül 2017 at 04:25

  8 aydır bir otel isletiyorum, oteli büyütmek amaçlı Otel hesabın olduğu bankadan kredi başvurusu yapıcam, ama red alma korkusu ile yapamiyorum, daha önce hiç kredi veya kredi kartı kullanmadım. Sizce otelin pos cihazı ve hesabının olduğu bankaya basvurmalimiyim. Kredi notu hiç kullanmadım için sıfırda

  • Banka Notu

   5 Ekim 2017 at 16:41

   Aytuğ Bey,

   Ticari kredi taleplerinde asgari 1 yıl faaliyet süresi aranmaktadır.
   Bu durumu kısaltmanın yolları mevcut. Özellikle dediğiniz gibi nakit hareketleri, pos çekimleri, mal varlığınız gibi belgelerle desteklerseniz sonuç daha olumlu olacaktır.

 14. Hilal

  7 Ekim 2017 at 12:14

  Mrb
  Ben kaç aydır her bankaya başvuru yaptım çok başvuru var deyip hep reddettiler
  Özel sektörde 7 aydir sskli çalışıyorum iki gün önce yine bir banka 21 başvuru gözüküyor sistemde dedi ve yine reddetti
  Tesadüfen başka bir banka gördüm 15 bin kredi talep ettim memur ise şuan 3 bin lira veririz iki ay Ödemelerinize bakarız iki ay sonrada 15 bin veririz dedi
  Formu memur doldururken hiç umudum bile yoktu ama bir saat sonra beni arayıp gelin onaylandi dedi banka
  İnşallah iki ay sonrada 15 kredi çekerim.
  Bu arada kredi puanim 1250.
  Ve 25 red başvurum vardı bu banka onayladi kredimi
  Bankanin ismini yazmak yorumlarda yasak degilse ismini yazarim

  • Banka Notu

   8 Ekim 2017 at 13:41

   Hilal Hanım,

   Yaşadığınız şey azınlık da olsa olabiliyor. Sahip olduğunuz kkb puanı düşük bir not değil. Ancak sizin de dediğiniz gibi başvuru adedi fazlalığı kredi kararını olumsuza çeviriyor. Bazen bankalar karar sistemlerinde değişiklik yaparak bu tip esneyebilecekleri olayları müşteri lehine sonuçlandırabiliyor. Tavsiyem bu kredinin düzenli ödenmesi şeklindedir. 6 ay sonra daha fazla tutarlı bir kredi onaylanacaktır.

  • Mustafa

   10 Ekim 2017 at 19:35

   Hilal hanım önceden kredi çektiniz mi hiç bide siz memur musunuz size zahmet bi açıklar mısınız ?

 15. Hilal

  10 Ekim 2017 at 23:41

  Daha önce hiç kredi cekmedim. Bu işyerinde 7 aydir çalışıyorum özel sektörde çalışıyorum maaşı elden alıyorum. Çok basvurum var benimde en son 1 hafta önce falan denizbank ve teb bankasına başvurdum çok başvurunuz var dediler ve kredi notunuz yeterli değil dediler yine kredi red edildi. Aynı gün çarşıda tesadüfen FIBABANKA isimli bankayi gördüm öylesine girip başvuru yaptım bir saat sonra arayip gelin 3000 lira krediniz onaylandi dediler. Bir sene vade 360 tl faizle aylık 280 lira taksit ödeyecem

  • Mustafa

   12 Ekim 2017 at 19:02

   Hilal hanım siz gittiğinizde 3000 tl mi dediniz yoksa fazlamı dediniz sizce. Bende ilk defa alacam banada banka hiç biri vermedi daha ilk olduğu için ben kaç para isteyim direk 3000 bin mi deyim yoksa 10 bin felan desem mi ki sizce ? Tşk ederim şimdiden

  • Mustafa

   12 Ekim 2017 at 20:24

   ?

 16. Hilal

  18 Ekim 2017 at 09:21

  Ben 15 bin lira istedim bankadaki memur ilk krediniz olduğu için hiç bir banka şuan 15 bin lira vermez dedi önce 3000 lira kredi verelim bir kaç ay taksitleri ödeyin dedi ondan sonra ödemeleriniz sistemde düzgün görünecek ozaman 20 bin liraya kadar kredi verebiliriz size dedi

  • Banka Notu

   27 Ekim 2017 at 12:17

   Hilal Hanım,

   Bankacı aslında mantıklı bir çözüm yolu önermiş.
   Alacağınız küçük krediye yapacağınız düzenli ödemeler kredi puanınızı arttıran hareketler olacaktır.
   Eğer ödeme performansınız düzgün giderse ileride daha büyük limitlerin çıkmasına neden olur.

 17. Alper Şen

  20 Aralık 2017 at 17:35

  Merabalar ben 3 bin kredi basvurusunda bulundum onaylandi ama cekmedim . Yani daha once 3 bin tl basvuru yaptim onaylaninca ne kadar cikar hesabiyla yola cikarak yaptim 3 bin 5 bin 10 bin 15 bin 20 bin hepsi onaylandi . Dukkan acicaktim ben. Dukkanla ilgimi sikintilarim oldu onaylanan krediyi cekemedim iptal ettirdim Avans hesabim vardi bide 500 tl limitli onuda gerek kalmadigi icin kapattim.sonra krediye cok basvuru yaptigim icin artik ne meblag girersem giriyim red aliyorum 2 aydir ne avans hesap nede kredi cekebiliyorim kredi notum 1201 ne yapmam gerek

  • Alper Şen

   20 Aralık 2017 at 18:42

   Bu arada 32 tane kredi başvurum var.

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 08:33

   Alper Bey,

   Fazla kredi başvurusu da kredi skorunuzu aşağıya çeken bir işlemdir.
   Sürekli yaptığınız başvurular maalesef sistemi olumsuz etkilemiş ve onaylanan tüm kredilerinizin iptal olmasına neden olmuştur.
   Yapacağınız tek şey Banka şubesine gidip müşteri temsilcisi arkadaşa durumu anlatıp, manual kredi başvurusu yapmanız olacaktır.

   • Alper Şen

    27 Aralık 2017 at 17:21

    Subeye gittim ama yine red veriyo kredi cekmem lazim ne yapmam lazim bir sure beklesem 3-6 ay sonra düzene girermi sizce normalde kredi onaylaniyo ama cok basvuru oldugu icin direk ret veriyo. Diger bankalarda calistiginiz banka vermiyosa bizde vermeyiz kafasinda ne yapicam inanin bilmiyorum.

 18. SÜLEYMAN

  26 Ocak 2018 at 00:02

  merhabalar kredi başvurularım sureklı reddedılıyor .odemelerım cok duzgun puruz yok fakat vergı daıresıne borcum var aracıma hacız koyulmuş sızce reddolma sebebı hacızdenmı
  TEŞEKKÜR EDERİM

  • Banka Notu

   28 Ocak 2018 at 10:16

   Süleyman Bey,

   Kredilerin reddolma sebeplerinden birisi de vergi ve icra dairelerinin koymuş olduğu hacizler olabilir. Artık hacizler bankalara yazı yoluyla gelmemektedir. Online olarak anında koyulmakta bu da otomatik olarak kredi sürecini etkilemektedir.

 19. Caner

  29 Ocak 2018 at 23:28

  Garanti bankasinin maas musterisiyim hicbir bankaya basvuru ypmiorm odemeleeom dzgn hususi kredi kartimu kullaniorm gununden once oduorm maas musterisiyim ayni zamanda erkek kuagoru dukkanm var vergi mukkelefiyim dugun icin kredi istyrm ckmior tahmini puanimda 1180di gecen ay npacam

  • Banka Notu

   1 Nisan 2018 at 13:19

   Caner Bey,

   Aslında söylediğiniz şartların içinde kredi red sebebi bulunmuyor.
   Borçluluğunuzun yüksek olması bir handikap olabilir. Çünkü erkek berberi olan vergi mükelleflerinin resmi gelirleri oldukça düşüktür. 1180 kötü bir kkb notu değil. Bence bir süre sonra farklı bir Bankadan yeniden deneyin..

 20. Hatice

  5 Şubat 2018 at 19:23

  Merhabalar ben 10000 tl kredi çektim ilk iki ay düzenli ödedim şimdide üzerine 7000 daha çekmek istedim 17000 olarak banka yetkilisi girdiki kapatıp tekrar çekelim diye başvuru yaptık yalnız reddedildi sistemde düzensiz ödeme göründü diye yazmışlar yalnız memur baktıgında herhangi bir sorun olmadığını söyledi bunun nedeni ne olabilir acaba
  Bu sorun uzun sürer mi acil ihtiyaçlı kredi yardımcı olur musunuz

  • Banka Notu

   1 Nisan 2018 at 13:21

   Hatice Hanım,

   Bankalar yeni verdikleri kredi akabinde birkaç ödeme düzeni görmeden ikinci bir kredinin verilmesine genel itibariyle olumlu bakmayabilir. İlk etapta verdikleri kredinin ödeme performansını görmek ilk tercihleri olacaktır. Tavsiyem çıkmıyor diye birçok defa başvuru yapmamanız.. Aksi takdirde her başvurunuz kkb puanınızı olumsuz etkileyecek ve 4 ay sonra çıkacak krediniz de çıkmayacak hale gelecektir.

 21. Mustafa

  17 Şubat 2018 at 21:47

  Merabalar ben 2015 de bi arkadasima kredi cektim sonra ben askere gittim oda ödememis avukatlik oldum askerden gelir gelmez butun borcumu kapattim 2017 de sicil affi geldi sicilim temizlenmismidir acaba

  • Banka Notu

   1 Nisan 2018 at 13:21

   Mustafa Bey,

   Sicil affı 2017 her ne kadar çıksa da birçok kişi bu sicil affından yararlanamadı.
   Findeks üyeliği alıp, sicilinizi sorgulamanızı tavsiye edebilirim.

 22. mehmet

  18 Şubat 2018 at 15:47

  merhaba maaşımda haciz vardı bankalardan hepsını 2017 kasım ayında kapattım..Şu anda hiç borcum yok .. online olarak kredi taleplerım hep red geldi … bırebır gorustum bankadakı gorevli ile bu seferde cok basvuru yapmam nedenı ile red geldi 1 kredi kartım var odemelerim duzenli kredi notum bu tarih itibari ile 1502.. cok buyuk bir mebla da istemedem 6000 tl bıle vermediler kamuda gorevli memurum..sizce nasıl bır yolizlemeliyim

  • Banka Notu

   1 Nisan 2018 at 13:25

   Mehmet Bey,

   Çok sayıda kredi başvurusu kredi notunuzu düşüren nedenleıden biridir ve kkb puanınızı asgari 6 ay boyunca olumlu olumsuz etkiler. Tavsiyem 6 ay başvuru yapmamanız ve bu sürede açık olan kredili ürünlerinizin tamamını düzenli ödemeniz olacaktır.

 23. Murat

  4 Mart 2018 at 00:50

  Merhabalar red cevabi gelen kredi veya kredi karti basvurusundan sonra ne kadar sure beklemek lazim bi de basvuru sayisi en fazla kac tane olmali

  • Banka Notu

   1 Nisan 2018 at 13:27

   Murat Bey,

   Ret aldığınız başvurularınızın kredi notuna etkisi asgari 6 ay devam etmektedir.
   Bu başvuruların kkb notundan silindikten sonra başvuru yapmanız en doğru tercih olacaktır. Ancak eğer maksadınız kkb puanını arttırmaksa nakit karşılıklı kredi kartı almak veya nakit karşılıklı kredi çekmek yoluyla kredili ürün almanız sürecinizi çok daha hızlandıracaktır.

 24. Kadriye

  4 Mart 2018 at 17:53

  Merhaba kredi notum 1135.en son 2012 yılında kredi kartı ve kredi kullanmıştım.icraya düşmüştü ve borclarimin hepsinin bitmesi 2014 yılını buldu.simdi ise herhangi bir bankaya borcum yok.6 ay öncesine kadar kredi limitin hesaplanmiyordu.teb bankasından teminatlı kredi kullandım ve düzenli olarak ödedim akabinde puanım hesaplandı ve şimdiki haline geldi.ancak hangi bankaya başvuru yapsam yine red alıyorum.daha fazla yükselmesi için ne yapmalıyım ve nasıl kredi kullanacağım yada kart.yardimci olursanız sevinirim

  • Banka Notu

   1 Nisan 2018 at 13:28

   Kadriye Hanım,

   Eğer tek beklentinizin ihtiyacınız olan kredi tutarı değil de kredi notunuzu arttırmaksa nakit karşılıklı kredili ürünlerden birini kullanmak en mantıklı çözümdür.

 25. Mehmet

  1 Nisan 2018 at 12:51

  Merhaba benim sorum şu 7 aydır sigortam tam yatiyur gelir belgem var kiredi karti kulaniyurum aldım günden beri düzenli kulaniyurum bir gün bile eksiltmedim puanim da 1200 ama ret geliyur bana çok başvuru yapmisim doğrumu dur acaba ne yapmam lazim

 26. Banka Notu

  1 Nisan 2018 at 13:30

  Mehmet Bey,

  Birçok başvuru yapmanız olumlu bir durum değil.
  Mantık olarak her başvuru kullanılmayan ve/veya reddedilen bir kredi anlamına gelir. Başka bir bankanın vermediğini ben neden vereyim diyen Bankaların akıllı sistemleri bu başvuruları otomatik olarak redde düşürür. Bence en akıllı çözüm asgari 6 ay beklemektir. Eğer çıkmıyor mantığı ile başvuru yapmaya devam ederseniz durum daha da kötüleşebilir.

 27. Can

  3 Nisan 2018 at 09:27

  Merhaba
  İngilizler bankadan hafta sonu 25000 başvurdum 24000 onaylandı diye mesaj geldi şubeye gittim tekrardan başvuru yapıldı genel müdürlüğe gitti genel müdürlük ten red cevabı geldi baştan red verecekti iz ozaman neden şubeye çağırıyorsun iz tamamen saçmalık bankalar milleti kandırıyor resmen

 28. Sena

  13 Nisan 2018 at 15:13

  Bankadan olumsuz geldi ama bölgeye yolladılar çıkma ihtimali varmı

  • Banka Notu

   26 Nisan 2018 at 11:09

   Sena Hanım,

   Değerlendirilen bir kredi Banka içinde daha üst bir makam tarafından tabi ki değerlendirilebilir.
   Ancak genelde bir tarafta reddolan kredi her tarafta reddolacaktır. Aksi mümkün ama yüzdesi yüksek değil..

 29. Sirri

  26 Nisan 2018 at 17:18

  Kolay gelsin benim 1149 kkb puanım yatırım amaçlı dükkan satın alacan banka hesabim da alacağım dükkanın üç de biri vadelidir daha once odeme ler geciktirdigimden dolayı red yedim 1ay sonra tekrar başvuralım dedi bankacim işyerini ipotek edip alacam tekrar başvurduğum zaman onaylanirmi

 30. Murat Dutkan

  3 Mayıs 2018 at 07:37

  İyi gunler 17 ile 20 bin arasında kredi çekmek istiyorum , 1230 kredi notum var. Mevcutta kullandığım bi kaç kredim var toplamda 2000 tl ödeme ediyor. Maasım 6 bin tl . Ödemelerim düzenli oldu en son 3 4 ay önce Red yemistim o zamanki kredilerimi 1 ay önce kapattım. Ödeme düzenim gayet iyi borcum da temiz. Akbank direkt kredi 5 bin tl veriyor . Maaş müşterisiyim bireysel olarak başvursam bu ay sonuc alır miyim ?

 31. Emrecan

  17 Haziran 2018 at 00:41

  Merhaba ben ücretli olarak sigortasız çalışıyorum fakat daha önceden de başvuruda bulunduğum kredi talebi onaylanmadı 2 sene sigortalı faal işci olarak çalışmıştım maaşım asgari ücret üzerindeydi. kredi notumu bilmiyorum , bu onaylanmadığı her duruma sıkkınlık ve bıkkınlık içinde bakıyorum genç birisiyim yatırım yapmak istediğim iş fırsatlarını kaçırmama neden oluyor toplu paranın olmaması o sinirle her bankayı denedim devam ediyorum bunun olmaması gerektiğini söylemişsiniz peki 3 ay sonra hepsi sıfırlanıyor mu ?

  • Banka Notu

   21 Haziran 2018 at 21:51

   Emrecan Bey,

   3 ay içinde sıfırlanmıyor. Ancak kredi notunu oluşturan etkenlerden birisi de başvuru adedi veya sayısıdır. Son 12 ay içinde kaç başvurunuz var diye kritik edilir. Bunu da ilk 3 ay, 3-6 ay ve 6-12 ay arası 3 ayrı bölümde inceler. Son 3 aydaki başvurusu sayısının fazla olması kredinizin reddedilme ihtimalini arttırır. Aradan geçen 3 ay eğer başka bir kredi başvurunuz yoksa skorunuzun artmasına neden olur. Ancak %100 bir çözüm değildir. Sadece bir iyileşme diyebiliriz.

 32. ramazan

  18 Haziran 2018 at 23:15

  Merhaba;
  Güncel Kredi notum 1200 şuan, 2016 aralık da Kredi idari/kanuni takibe alınmış ödeme taksitim var.2017 tarihinde kredi kartlarının yapılandırarak ödedim kalan ödemelerinde erken kapattım şuan sadece tek bankada yapılandırmada ödemem var toplam borç 1000 tl Maaş anlaşmalı bankaya çagrı merkezinden kredi başvurusu yaptım ama red cvp verildi şube de aynı şekil bilgi verdi.Farklı bankalarda maaş bordrosu ile başvuru yapsam şansım var mıdır? 1000 tl sadece borcum var.

  • Banka Notu

   21 Haziran 2018 at 21:44

   Ramazan Bey,

   2017 yılında bozulan bir kredi notu için 2018 yılında kredi talebi yapmak genelde olumsuz cevap almanıza neden olacaktır. Eğer hiçbir kredili ürününüz yoksa bence nakit karşılıklı bir kredi kartı almanızı öneririm. Bu şekilde öncelikle bir notunuz oluşsun veya notunuz yükselsin. Birkaç ay sonra da kredi başvurusu yaparak kredinizin çıkma ihtimalini arttırabilirsiniz.

 33. Ayhan

  9 Temmuz 2018 at 15:40

  9 aylık esnafım hangi bankaya gittiysem red geldi 11 tane başvurum olmuş puanım 1142 ne yapıcağımı bilemedim lütfen bana bir yol gösterin ticari kart onuda alamıyorum. 5 bin lazım

  • Banka Notu

   9 Temmuz 2018 at 21:05

   Ayhan Bey,

   Yaptığınız kredi başvuruları redde düştükçe kredi puanınız da düşüyor biliyor musunuz?
   9 aylık faaliyet süresi için ticari kart veya ticari kredi alamamanız normaldir.
   Bankalar genel itibariyle asgari 1 yıllık faaliyet süresi aramaktadır.

 34. Cem

  10 Temmuz 2018 at 11:26

  Kredi notum 1900 bankada haciz yok ancak kredi karti otomatik red veriyor neden olabilir?

  • Banka Notu

   11 Temmuz 2018 at 11:52

   Cem Bey,

   1900 kredi notu çok iyi.
   13 yıllık Bankacılık hayatımda çok çok az rastlaştığım, bir elin parmağını geçmeyen nottur diyebilirim.
   Bunun için ilk sorum Banka notunuzu nereden kontrol ediyorsunuz? Büyük ihtimal yanlış..
   İkincisi gerçekten bu puana sahipseniz ve red alıyorsanız muhtemelen talep ettiğiniz kredi tutarı gelirinize çok aykırı bir rakam.

   • Cem

    11 Temmuz 2018 at 18:31

    Maas aldigim bankadan bizzat banka memuru sorguladi banka denizbank

 35. Yasin

  25 Temmuz 2018 at 23:42

  Merhabalar
  Yaklaşık 2012 Yılın takipte olan tüm kartlarımı kapattım 2016 da kredi kullandım borcu bitti kredi puanım 1103 kamu işcisi yim maaş anlaşması yapılan bankada dahilkredi onayı alamıyorum

  • Banka Notu

   30 Temmuz 2018 at 22:00

   Yasin Bey,

   2012 yılında almış olduğunuz kötü kayıt hala sicilinizde görünüyor olabilir.
   1103 KKB puanı çok kötü değil ama çok iyi bir puan da değil.
   Başvuru yaptığınız tutar, elde ettiğiniz gelir gibi bir takım bilgileri bilmeden cevap vermek çok anlamsız olur.
   Ancak belirttiğiniz düzende ödüyor olsanız KKB puanınız daha yüksek olurdu. Bence kkb puanı nasıl artar yazılarımızı okuyup, puanınızı arttırın. Bundan sonra kredi başvurunuzu yapın.

 36. Babek

  10 Ekim 2018 at 11:51

  Merhaba,

  İki adet kredi kartım avukatlık oldu 2015 yılında ve bunları sırasıyla 2016 ve 2017 yıllarında ödeyerek temizledim. Şu an bir kredi kartım daha var yeniden yapılandırılan ve onu her ay ekstresi geliyor düzenli bir şekilde de ödüyorum. Bir de başka bir bankadan KMH var onu da düzenli bir şekilde aksatmadan ödemekteyim. KKB notum bugün itibari ile 1166. Ancak internetten kredi kartı başvurusu yaptığımda maalesef hep ret cevabı geliyor bankaların tamamından. Aylık gelirim ortalama 7500-8000 TL. Kredi ihtiyacım yok zaten. Sadece kredi kartı istiyorum özellikle on-line alışveriş ve ödemeler için. En büyük şanssızlığım sanırsam firmamın çalıştığı banka yani maaş bankam avukatlık olduğum 2 bankadan biri. Sizce kredi kartı nasıl alabilirim nakit karşılıklı olan hariç?

  • Banka Notu

   10 Ekim 2018 at 20:44

   Salih Bey,

   Öncelikle yaptığınız her kredi kartı başvurusundan aldığınız net kredi puanınızı aşağıya çektiği gibi bir sonraki kredi kartı başvurunuzun reddolması için referans bir sonuç vermektedir. Başvuru yapmayı 3-4 ay bırakın. Bunun haricinde almış olduğunuz kanuni takip kayıtları 2019 yılının ilgili ayına kadar karşınıza çıkacaktır. Bu da yaptığınız başvuruların reddolmasına devam anlamına geliyor. Nakit karşılıklı kredi kartı almak dışında bir şey öneremiyorum. Bu süreçte açık olan kredi kartınızın ödeme düzenine dikkat edin. Puan artarsa, olumlu sonuç alma şansınız çok fazla.

 37. yalansız

  19 Kasım 2018 at 16:45

  Merhaba,
  Güncel Kredi notum 1402 şuan sigortam tam yatiyur gelir belgem var kiredi karti kulaniyurum aldım günden beri düzenli kulaniyurum bir gün bile eksiltmedim ayrıca bir çok kredi kullandım ve odeme günü gelmeden de ödüyorum maas aldıgım bankaya ek hesap basvurusu yaptım gecen ay red geldi ama bu ay actılar baska bankalara da borcum var maas aldıgım bankaya kredi basvurusu ve ek hesap basvurusu yaptım üst üste red geldi acaba puanım düşer mi şimdiden tşk ederim

  • Banka Notu

   21 Aralık 2018 at 11:36

   Merhaba,

   Üst üste aldığınız kredi ret nedenleri kredi puanınızı “başvuru yaptığınız” için düşürecektir.
   Zamanla düzelebilen bir şeyden bahsediyoruz ne yazık ki.
   Oldukça dikkat etmeniz gerekir.

 38. songül

  9 Ocak 2019 at 17:52

  merhaba bankalardan kredi çekme talebime süreli red geliyor.son 3,5 senedir ssk yatıyor düzenli şekilde.Daha önce hiç kredi kartı kullanmadım, kimseye kefil olmadım, kredi de çekmedim.Asgari ücretle çalışıyorum.Nedeni ne olabilir?

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+