Anasayfa » Krediler » Kredi Alma ihtimali nasıl artar?

Kredi Alma ihtimali nasıl artar?

Günümüzde hayatımızın önemli kalemlerinden birisi haline geldi krediler. Alacağımız veya Edineceğimiz şeyin niteliğine göre değişkenlik gösterebiliyor ismi. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, kobi kredisi, taşıt kredisi, arsa alım kredisi, tarım alım kredisi, evlilik kredisi.. Çeşitleri uzayıp gidebiliyor. Kredi alma kolay olduğu kadar aslında bir o kadar da zor. Bilmece gibi bir cümleyle başlamamızın elbette bir sebebi var. Çünkü olayı bu noktaya getiren kredi başvurusu yapanın ta kendisi. Olayı kısaca anlatmak gerekirse şu iki soruya net cevap vermek yeterli olacak.

  1. Peki kolay kredi nasıl alınır?
  2. Kredi neden reddedilir?

Bu sorulara vereceğimiz cevaplar aslında kredi alma ihtilami nasıl arttılır sorumuza da yanıt veriyor olacak. Öncelikle kolay kredi almanın püf noktaları ile başlayalım.

Bunun için ilk yapmanız gereken şey kredi notunuzu yüksek tutmak olmalı. Bu işin en kısa yolu bu diyebiliriz. Bankalar kredi değerlendirmesinde ilk olarak referans alacağı etken kkb notu. KKB notu ne demek yazımızda uzunca anlatmamıza rağmen kısaca değinmek veya hatırlatmak gerekirse bankalar bu skorla sizin geçmişte yapmış olduğunuz ödemeler, başvurular, ödeme düzenliliği, toplam riskiniz ve toplam limitleriniz gibi bilgilere sahip olur. Hatta birçok banka buradan bir gelir tahmin modeliyle gelirinizi tahmin eder ve size ön onaylı kredi limitleri oluştururlar. Zamanında yapmış olduğunuz ödemeler ve dikkat edeceğiniz bu performanslar kredi puanı dediğimiz şeyi arttırır ve yüksek tutar.

Kredi Alma püf noktaları içinde sayabileceğimiz bir diğer etken de fazla sayıda kredi başvurusu yapmamak olacaktır. Yanlış bir algı/bilgi sebebiyle tüketiciler birçok bankaya kredi başvurusu yapar. Bunun birçok nedeni var. Örneğin diğer bankada kredi faiz oranı daha düşük diye yapılabiliyor, bir taraftan çıkmazsa diğer taraftan olur denilebiliyor. Örnekleri çoğaltabiliriz.. Ancak şu bir gerçek ki her yaptığınız kredi başvurusu -olumlu/olumsuz sonuçlanması önemli değil- kredi puanınızı olumsuz etkilemektedir.

Kredi Alma ihtimalinizi arttırmak için en önemli bir diğer etken ise gelir belgesidir. Kredi değerlendirmesinde bakılacak en temel evraklardan birisi elde ettiğiniz gelirdir. Geliri arttırmanın yollarından birisi de hane gelirinin toplam gelire dahil edilebildiği bilgisidir. Eğer başvurmuş olduğunuz kredinin taksit ödemelerine takılıyorsanız ailedeki diğer fertlerin de elde ettiği geliri toplam gelire (kefalet karşılığı) ekletebilirsiniz.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+