Anasayfa » Banka Kredi Notu » Kredi Notu Niçin Sıfır Olur

Kredi Notu Niçin Sıfır Olur

Banka ürünlerinin kullanımında günümüzün en değerli kriterlerinden birisi kredi notu. Artık banka notu, findeks kredi, kkb notu ve/veya banka kredi notu dediğimiz skora bakarak her bankanın kişi hakkında bir fikri ve bu fikir ile birlikte sunduğu ürün gamı var.

Kredi notu kaç olmalı konulu yazımızda da değindiğimiz gibi bu notun altında veya üzerinde olabilirsiniz. Sadece bu not karşılığında bankaların size sundukları hazır kredi limitleri, avantajlı faiz oranları veya kredi faiz oranlarının mevcut.

Bankalardan almış olduğunuz kredili ürünlere yapmış olduğunuz düzenli ödeme alışkanlıkları üzerinden aldığınız bu not aslında kredibilite dediğimiz şeydir.

Kredi notu neden sıfır olur veya kredi notu niçin sıfır görülür sorularını yanıtlamak için şunu söyleyebiliriz. Kredi notu 1.900’lere çıkabildiği gibi SIFIR (0) olması da doğaldır.

Eğer herhangi bir şekilde bir bankanın kapısından geçmemişseniz, hala kredi kartı kullanmıyorsanız, kredi geçmişiniz yoksa yani hiçbir şekilde kredi kullanmamışsanız, kredili mevduat hesabı sahibi değilseniz kredi notu puanı sıfır çıkacaktır.

Eğer hiçbir bankada kredili bir ürününüz olmamışsa ve haliyle kredi notunuz oluşmamışsa yapacağınız başvuruların olumsuz sonuçlanması yüksek olasılık taşır.

Biz olayı şu şekilde özetliyoruz :

Birine borç vereceksiniz. Borç vereceğiniz kişiyi hiç tanımıyorsunuz. Etrafınızda bir-iki ortak arkadaşınız var. Bunlardan birçoğu borç alacak adamın çok güvenilir olduğunu söylüyor. Ne yaparsınız? Düşünürsünüz. Eğer kredi veren kurumun “kendiniz” olduğunu düşünürseniz, borç verme konusunda istekli olabilirsiniz. Tam tersi durumda da hiçbir şekilde kişiye bulaşmazsınız. Kredi notu sıfır olan biri hakkında da şöyle düşünebiliriz. Birine para vereceksiniz ama “öder mi? ödemez mi?” hakkında hiçbir fikriniz yok. Geçmişte “ödemişliği” yok. En azından kayıt altına girmiş bir şey yok. Bu gibi durumlarda bankalar buna paralel bir fikir ile kredilendirme işleminden uzak durmaktadır.

Bizler bu durumda kredi notu nasıl arttırılır yazımızda ne yapılacağı konusunda fikir verdik. Eğer durumunuz bu şekildeyse yazımızı incelemenizi ve hayata geçirmenizi öneririz.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+