Maaş Hesabıma Konulan Bloke Nasıl Kaldırabilirim?

Bankacılıkta en çok karşılaştığımız durumlardan birisi maaş hesaplarına bloke koyma işlemidir. Tüketici birçok kez maaş hesabına konulan blokenin sebebini bilmeden hesabındaki bakiyeyi almaya gelir ancak herhangi bir tasarrufta bulunamaz. Hesapta bakiye görülür ancak banka personeli tarafından ödenemez. İnternet üzerinden havale veya eft yapmak istersiniz ancak sistem buna da müsaade etmez. Bu birçok kez maaş hesabına konulan bloke olabileceği gibi vadesiz hesaba konulan bloke ve/veya vadeli hesabına konulan bloke de olabilir.

Bu yazımızda banka blokesi nedir, maaş blokesi ne anlama gelir, hesaba blokeyi kim koyar, maaş blokesi nasıl kaldırılır, maaş blokesi kaldırma dilekçesi bankaya verilmesi zorunlu mudur, emekli maaş hesabına bloke konulması, emekli maaş hesabındaki bloke nasıl kaldırılır gibi birçok soruya teker teker yanıt vermeye çalışacağım.

Öncelikle bloke şahsınıza ait hesabın sizin tasarruf yetkinizden çıkarılması anlamına gelmektedir. Bu durumda sizler hesabınızdaki bakiyeyi görürsünüz ancak herhangi bir işlem yapamazsınız. Bu bloke iki şekilde konulmaktadır. Birincisi devlet alacakları, ikincisi diğer alacaklılar diyebiliriz. Özellikle e-haciz sistemine geçildikten sonra (e-haciz nedir) icra işlemleri, vergi borçları gibi devletin resmi alacakları sistemsel olarak bloke edilmektedir. Örneğin Çanakkale vergi dairesi borcunuz varsa kişinin tc kimlik numarasına haciz gönderiliyor ve anlaşmalı olan tüm Bankalardaki mevduat hesapları (maaş hesabı dahil) bloke ediliyor. Bu işlem şu anlama gelmektedir. “Kişinin sende hesabı varsa, kişiye ödemesini yapmadan önce devlet alacağını öde!” İşte bu durumda banka görevlileri herhangi bir şey yapamaz hale geliyor. Bankalar bu duruma düşmüş müşterilerini borçlusu olduğu devlet kurumuna göndererek ya borcunu ödemesini ya da yapılandırmasını söylüyor. Bu durumda yine aynı kurum ikinci bir e-işlem göndererek koymuş olduğu blokeyi kaldırıyor ve hesap kullanılabilir hale geliyor.

Emekli Maaşı Bloke Edilebilir mi?

Yine en çok sorgulanan arama cümlelerinden birisi de emekli maaşlarına bloke konulabilir mi ifadesidir. Buna çok net olarak “konulamaz” diyebilir. Evet, yanlış okumadınız. Emekli maaşı haczedilemez ve bu durum kanunla sabitlenmiş haldedir. Eğer siz de emekli maaşı alıyor ve emekli maaşınız bloke edilmişse bir an önce Banka yetkilisi ile görüşüp söz konusu maaşın emekli maaşı olduğunu ve blokeyi kaldırmak istediğinizi ifade etmelisiniz. Bu durumda Bankanız gerekli kontrolü yapacak ve maaş blokesini kaldıracaktır. Bu durumu sık yaşayan emeklilerimize tavsiyemiz emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemini yapmaları olacaktır. Özellikle Denizbank emekli bankacılığı bu konularda çok daha titiz olduğunu birçok emekliden duyuyor, tecrübe ediniyoruz.

Hesaba Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka bloke kaldırma dilekçe örneği veya maaş hesabına konulan blokenin kaldırılması dilekçesi gibi herhangi bir dilekçeye gerek yoktur. Bu borcu oluşturan tutarın ödenmesi ve/veya taksitlendirilmesi gerekir. Bu işlemden sonra otomatik olarak kaldırılma işlemi de gerçekleşecektir.

Hesaba konulan blokeler borcunuz tutarında olacaktır. Borç tutarından daha fazla bir tutara bloke gelmeyecektir. Örneğin vergi dairesine borcunuz 1000 TL’yse ve hesabınızda 10 bin TL mevcutsa 10 bin TL tutarın tamamına bloke konulmaz. 1000 TL tutar bloke edilir ve geri kalan tutar yine kişinin tasarrufuna bırakılır.

Sizlerin de maaşa bloke konulması ile ilgili yaşadığınız deneyimler ve farklı durumlar varsa lütfen yazımızın alt kısmındaki yorum ekleme kısmından bizlerle paylaşın. Bu sayede diğer ziyaretçilerimiz de bu konuları daha detaylı olarak öğrenebilir.

14 Yorum

 1. Gülsah

  31 Ocak 2018 at 20:54

  Merhabalar benim ×bankasina olan borcumun belli miktarini ödedim kalan kısmi yapilandirma yaptim ve 3.taksitinide ödedim.maasim yine x bankasina yani ayni bankaya yatiyor ve maasimin belli bir miktarina bloke koymus buna hakki varmi?benim bunun dısinda baska hicbir bankaya borcum yoktur.bununla alakali yasal nasil bir islem yapabilirim yardimci olurmusunuz?

  • Banka Notu

   29 Ağustos 2018 at 11:43

   Gülşah Hanım,

   Eğer maaşınız emekli maaşıysa (emekli maaşına bloke konulabilir mi) bloke konmaması gerekiyor. Yalnız Bankaların uygulama esnasında kredi kullanım evraklarının içinde maaşınıza bloke konulabileceğine dair bir belge imzası alabiliyor. Bu tip durumlarda Bankanıza, banka alacağı için, bloke koyma izni veriyorsunuz.

 2. Dilay Karataş

  5 Şubat 2018 at 19:09

  Maaşımdan her ay dörtte bir oranında kesintim var bu kesilirken sgk ya borcum varmış maaş hesabıma sgk bloke koymuş ne yapmalıyım

  • Banka Notu

   29 Ağustos 2018 at 11:45

   Dilay Hanım,

   Devlet maaşınıza bloke koyabilir. Yeni geçilen uygulamalarda e-devlet mantığıyla kişilerin Bankalardaki hesaplarının üzerine e-haciz koyulabiliyor. Bu durumlarda hesaplar otomatik olarak bloke ediliyor. Eğer kesintiniz %25 civarında yapılıyorsa üzerini hukuken almanız gerekir. Bu durumda Bankanızın operasyon yönetmeni ile görüşüp, blokenin açılmasını isteyebilirsiniz.

 3. fatih

  8 Şubat 2018 at 23:11

  merhaba vergi dairesine olan borcumdan dolayı maaş hesabıma bloke konulmuş banka ile görüştüm vergi dairesinden yazı göndermem gerektiğini söylediler vergi dairesi de borç ödenmeden haczi kaldıramayacağını dile getirdi şimdi ne yapmalıyım

  • Banka Notu

   29 Ağustos 2018 at 11:46

   Fatih Bey,

   Vergi borcundan dolayı koyulmuş bir maaş blokesi için söylendiği gibi yazı getirilmesi veya otomatik maaş bloke kaldırma işleminin yapılması gerekiyor. Eğer borcu ödeyecek durumunuz yoksa yapılandırma yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz. Aksi takdirde maalesef maaş blokesini kaldırma ihtimaliniz yok gibi..

 4. Ersin Aslan

  12 Temmuz 2018 at 23:37

  teşekkürler

 5. Songul

  18 Eylül 2018 at 22:14

  X bankasından aldigim krediicin avukatlik bürosu tarafından yetim maaşıma bloke koyuldu.maas uzerinden aldigim kredi icin icra mudurlugu tarafından yetim maaşıma koyulan bloke yada hacizi kaldırabilirmiyim acaba..

  • Banka Notu

   19 Eylül 2018 at 10:35

   Songül Hanım,

   İmzalanan kredi evrakları içinde, banka alacağına istinaden böyle bir şeyin bloke edilmesiyle ilgili Bankanıza izin verebiliyorsunuz. Bankanız sadece emekli maaşlarını haciz edemez veya bloke koyamaz. Onun haricinde eğer bir alacağı mevcutsa, kredisine ilişkin gelirinize yönelik bloke konulabilir.

 6. Zafer kaplan

  23 Ekim 2018 at 11:27

  Merhaba maaşımda 1/4 oranında haciz kesintisi var. Vergi dairesi vergi borcundan dolayı maaş hesabıma bloke koydu. Blokeyi kaldırmak için nasıl bir yol izlemem gerekir

  • Banka Notu

   30 Ekim 2018 at 10:35

   Zafer Bey,

   Maaş hesaplarınıza konulan blokeyi kaldırmak için ilgili Bankanın avukatı ile görüşmeniz ve zaten üzerinde bir blokaj olduğunu ifade etmeniz gerekmektir. Bunu hızlıca ilgili Banka şubesi üzerinden yapabilirsiniz. Koyulan blokeyi kaldırmak zorundadırlar.

 7. mustafa atıcı

  13 Kasım 2018 at 14:01

  merhaba;

  senet imzalamıştım ve borcumu ödeyemedim maaşıma bloke gelmiş durumda borçum 36.000 maaşım 1600 tl bloke koyulması normalmidir, ve bolakenin kalkması için ne yapmam gerekli

  • Banka Notu

   13 Kasım 2018 at 16:11

   Mustafa Bey,

   Eğer maaşınız emekli maaşı değilse bloke konulabilir.
   Yalnız bloke konulan tutar maaşınız %25’ini geçmemeli.
   Böyle bir durumda Bankanızla yeniden konuşmanız ve gerekli blokeyi kaldırmaları gerektiği konusunda bilgi vermelisiniz.
   Hukuken yapamazlar.

 8. Bahtiyar Ercan

  25 Kasım 2018 at 19:31

  Merhaba benim elden almış olduğum ve senetli olan 50.000tl den dolayı bir icram var bu ay ilk kesintisi yapıldı fakat maaş aldığım bankayla da icralık oldum. Asıl soruya gelirsek benim maaşımdan icra kesinti oldu ve üstüne maaş aldığım banka da ayrıyetten yine bloke koymuş bu blokeyi kaldırabilirmiyim sonuçta 2000tl lik maaşın 500ü icraya gidiyo 500de bloke konuldu elşme kalan 1000tl

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+