Maaş Hesabıma Konulan Bloke Nasıl Kaldırabilirim?

Bankacılıkta en çok karşılaştığımız durumlardan birisi maaş hesaplarına bloke koyma işlemidir. Tüketici birçok kez maaş hesabına konulan blokenin sebebini bilmeden hesabındaki bakiyeyi almaya gelir ancak herhangi bir tasarrufta bulunamaz. Hesapta bakiye görülür ancak banka personeli tarafından ödenemez. İnternet üzerinden havale veya eft yapmak istersiniz ancak sistem buna da müsaade etmez. Bu birçok kez maaş hesabına konulan bloke olabileceği gibi vadesiz hesaba konulan bloke ve/veya vadeli hesabına konulan bloke de olabilir.

Bu yazımızda banka blokesi nedir, maaş blokesi ne anlama gelir, hesaba blokeyi kim koyar, maaş blokesi nasıl kaldırılır, maaş blokesi kaldırma dilekçesi bankaya verilmesi zorunlu mudur, emekli maaş hesabına bloke konulması, emekli maaş hesabındaki bloke nasıl kaldırılır gibi birçok soruya teker teker yanıt vermeye çalışacağım.

Öncelikle bloke şahsınıza ait hesabın sizin tasarruf yetkinizden çıkarılması anlamına gelmektedir. Bu durumda sizler hesabınızdaki bakiyeyi görürsünüz ancak herhangi bir işlem yapamazsınız. Bu bloke iki şekilde konulmaktadır. Birincisi devlet alacakları, ikincisi diğer alacaklılar diyebiliriz. Özellikle e-haciz sistemine geçildikten sonra (e-haciz nedir) icra işlemleri, vergi borçları gibi devletin resmi alacakları sistemsel olarak bloke edilmektedir. Örneğin Çanakkale vergi dairesi borcunuz varsa kişinin tc kimlik numarasına haciz gönderiliyor ve anlaşmalı olan tüm Bankalardaki mevduat hesapları (maaş hesabı dahil) bloke ediliyor. Bu işlem şu anlama gelmektedir. “Kişinin sende hesabı varsa, kişiye ödemesini yapmadan önce devlet alacağını öde!” İşte bu durumda banka görevlileri herhangi bir şey yapamaz hale geliyor. Bankalar bu duruma düşmüş müşterilerini borçlusu olduğu devlet kurumuna göndererek ya borcunu ödemesini ya da yapılandırmasını söylüyor. Bu durumda yine aynı kurum ikinci bir e-işlem göndererek koymuş olduğu blokeyi kaldırıyor ve hesap kullanılabilir hale geliyor.

Emekli Maaşı Bloke Edilebilir mi?

Yine en çok sorgulanan arama cümlelerinden birisi de emekli maaşlarına bloke konulabilir mi ifadesidir. Buna çok net olarak “konulamaz” diyebilir. Evet, yanlış okumadınız. Emekli maaşı haczedilemez ve bu durum kanunla sabitlenmiş haldedir. Eğer siz de emekli maaşı alıyor ve emekli maaşınız bloke edilmişse bir an önce Banka yetkilisi ile görüşüp söz konusu maaşın emekli maaşı olduğunu ve blokeyi kaldırmak istediğinizi ifade etmelisiniz. Bu durumda Bankanız gerekli kontrolü yapacak ve maaş blokesini kaldıracaktır. Bu durumu sık yaşayan emeklilerimize tavsiyemiz emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemini yapmaları olacaktır. Özellikle Denizbank emekli bankacılığı bu konularda çok daha titiz olduğunu birçok emekliden duyuyor, tecrübe ediniyoruz.

Hesaba Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka bloke kaldırma dilekçe örneği veya maaş hesabına konulan blokenin kaldırılması dilekçesi gibi herhangi bir dilekçeye gerek yoktur. Bu borcu oluşturan tutarın ödenmesi ve/veya taksitlendirilmesi gerekir. Bu işlemden sonra otomatik olarak kaldırılma işlemi de gerçekleşecektir.

Hesaba konulan blokeler borcunuz tutarında olacaktır. Borç tutarından daha fazla bir tutara bloke gelmeyecektir. Örneğin vergi dairesine borcunuz 1000 TL’yse ve hesabınızda 10 bin TL mevcutsa 10 bin TL tutarın tamamına bloke konulmaz. 1000 TL tutar bloke edilir ve geri kalan tutar yine kişinin tasarrufuna bırakılır.

Sizlerin de maaşa bloke konulması ile ilgili yaşadığınız deneyimler ve farklı durumlar varsa lütfen yazımızın alt kısmındaki yorum ekleme kısmından bizlerle paylaşın. Bu sayede diğer ziyaretçilerimiz de bu konuları daha detaylı olarak öğrenebilir.

62 Yorum

 1. Gülsah

  31 Ocak 2018 at 20:54

  Merhabalar benim ×bankasina olan borcumun belli miktarini ödedim kalan kısmi yapilandirma yaptim ve 3.taksitinide ödedim.maasim yine x bankasina yani ayni bankaya yatiyor ve maasimin belli bir miktarina bloke koymus buna hakki varmi?benim bunun dısinda baska hicbir bankaya borcum yoktur.bununla alakali yasal nasil bir islem yapabilirim yardimci olurmusunuz?

  • Banka Notu

   29 Ağustos 2018 at 11:43

   Gülşah Hanım,

   Eğer maaşınız emekli maaşıysa (emekli maaşına bloke konulabilir mi) bloke konmaması gerekiyor. Yalnız Bankaların uygulama esnasında kredi kullanım evraklarının içinde maaşınıza bloke konulabileceğine dair bir belge imzası alabiliyor. Bu tip durumlarda Bankanıza, banka alacağı için, bloke koyma izni veriyorsunuz.

   • Yavuz berber

    5 Şubat 2019 at 22:02

    Emekli maaş hesabına bloke konulması için herhangi bir sözleşme de imza dahi olsa yargıtay bu kararı bozuyor sözleşme de imzayı kabul etmiyor art niyet olarak görülmektedir bunu da bizzat girmiş olduk yargıtay emsal kararları da mevcuttur

 2. Dilay Karataş

  5 Şubat 2018 at 19:09

  Maaşımdan her ay dörtte bir oranında kesintim var bu kesilirken sgk ya borcum varmış maaş hesabıma sgk bloke koymuş ne yapmalıyım

  • Banka Notu

   29 Ağustos 2018 at 11:45

   Dilay Hanım,

   Devlet maaşınıza bloke koyabilir. Yeni geçilen uygulamalarda e-devlet mantığıyla kişilerin Bankalardaki hesaplarının üzerine e-haciz koyulabiliyor. Bu durumlarda hesaplar otomatik olarak bloke ediliyor. Eğer kesintiniz %25 civarında yapılıyorsa üzerini hukuken almanız gerekir. Bu durumda Bankanızın operasyon yönetmeni ile görüşüp, blokenin açılmasını isteyebilirsiniz.

 3. fatih

  8 Şubat 2018 at 23:11

  merhaba vergi dairesine olan borcumdan dolayı maaş hesabıma bloke konulmuş banka ile görüştüm vergi dairesinden yazı göndermem gerektiğini söylediler vergi dairesi de borç ödenmeden haczi kaldıramayacağını dile getirdi şimdi ne yapmalıyım

  • Banka Notu

   29 Ağustos 2018 at 11:46

   Fatih Bey,

   Vergi borcundan dolayı koyulmuş bir maaş blokesi için söylendiği gibi yazı getirilmesi veya otomatik maaş bloke kaldırma işleminin yapılması gerekiyor. Eğer borcu ödeyecek durumunuz yoksa yapılandırma yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz. Aksi takdirde maalesef maaş blokesini kaldırma ihtimaliniz yok gibi..

 4. Ersin Aslan

  12 Temmuz 2018 at 23:37

  teşekkürler

 5. Songul

  18 Eylül 2018 at 22:14

  X bankasından aldigim krediicin avukatlik bürosu tarafından yetim maaşıma bloke koyuldu.maas uzerinden aldigim kredi icin icra mudurlugu tarafından yetim maaşıma koyulan bloke yada hacizi kaldırabilirmiyim acaba..

  • Banka Notu

   19 Eylül 2018 at 10:35

   Songül Hanım,

   İmzalanan kredi evrakları içinde, banka alacağına istinaden böyle bir şeyin bloke edilmesiyle ilgili Bankanıza izin verebiliyorsunuz. Bankanız sadece emekli maaşlarını haciz edemez veya bloke koyamaz. Onun haricinde eğer bir alacağı mevcutsa, kredisine ilişkin gelirinize yönelik bloke konulabilir.

 6. Zafer kaplan

  23 Ekim 2018 at 11:27

  Merhaba maaşımda 1/4 oranında haciz kesintisi var. Vergi dairesi vergi borcundan dolayı maaş hesabıma bloke koydu. Blokeyi kaldırmak için nasıl bir yol izlemem gerekir

  • Banka Notu

   30 Ekim 2018 at 10:35

   Zafer Bey,

   Maaş hesaplarınıza konulan blokeyi kaldırmak için ilgili Bankanın avukatı ile görüşmeniz ve zaten üzerinde bir blokaj olduğunu ifade etmeniz gerekmektir. Bunu hızlıca ilgili Banka şubesi üzerinden yapabilirsiniz. Koyulan blokeyi kaldırmak zorundadırlar.

 7. mustafa atıcı

  13 Kasım 2018 at 14:01

  merhaba;

  senet imzalamıştım ve borcumu ödeyemedim maaşıma bloke gelmiş durumda borçum 36.000 maaşım 1600 tl bloke koyulması normalmidir, ve bolakenin kalkması için ne yapmam gerekli

  • Banka Notu

   13 Kasım 2018 at 16:11

   Mustafa Bey,

   Eğer maaşınız emekli maaşı değilse bloke konulabilir.
   Yalnız bloke konulan tutar maaşınız %25’ini geçmemeli.
   Böyle bir durumda Bankanızla yeniden konuşmanız ve gerekli blokeyi kaldırmaları gerektiği konusunda bilgi vermelisiniz.
   Hukuken yapamazlar.

 8. Bahtiyar Ercan

  25 Kasım 2018 at 19:31

  Merhaba benim elden almış olduğum ve senetli olan 50.000tl den dolayı bir icram var bu ay ilk kesintisi yapıldı fakat maaş aldığım bankayla da icralık oldum. Asıl soruya gelirsek benim maaşımdan icra kesinti oldu ve üstüne maaş aldığım banka da ayrıyetten yine bloke koymuş bu blokeyi kaldırabilirmiyim sonuçta 2000tl lik maaşın 500ü icraya gidiyo 500de bloke konuldu elşme kalan 1000tl

  • Banka Notu

   20 Aralık 2018 at 16:45

   Bahtiyar Bey,

   Konuyla ilgili avukatınız ile görüşüp itirazda bulunabilirsiniz.
   Gelirinizin sadece %25’lik kısmına kesinti uygulanabilir. Geri kalanı alınamaz.

 9. Soner

  18 Aralık 2018 at 09:12

  Merhaba benim icradan maaş kesintim var SSK lı çalışanım fakat işbankasından kredi kartına yasal takibe düştüm ve ve maaş hesabımın hepsine bloke koymuşlar me tür yol izlemeliyim

  • Banka Notu

   20 Aralık 2018 at 16:13

   Soner Bey,

   Yasal duruma herhangi bir şey yapamazsınız. Hukuki yollarla Bankanız elde ettiğiniz gelirin bir kısmından borcunu tahsil etme hakkına sahiptir.

 10. MURAT ceran

  25 Aralık 2018 at 06:12

  eniştemizle şu şirketiz vardı 30.11.tarihinde satışını konya şekere sattık eniştemin hesabına yattı ücret herşey yasal 12.24. banka bloke koydu cevap almıyoruz masak diyolar satış bedeli yüksek diyerek 10280 tl

  • Banka Notu

   26 Aralık 2018 at 10:37

   Murat Bey,

   MASAK tarafından konulan bir bloke varsa Bankanın yapacağı başka bir şey olmayabilir.
   Nihayetinde mali suçlara teşkil eden bir blokeden konuşuyoruz.

   • A ADA

    12 Temmuz 2019 at 22:57

    İyi akşamlar annemden vebabamdan bağlanan yetim aylığım ‘a istinaden kredi kullandım iki maaş toplamı 1500 kredim 750 ama tümünü banka çekiyor maaş alamıyorum nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim.

    • Banka Notu

     20 Temmuz 2019 at 12:08

     Büşra Hanım,

     Aslında bağlanan maaşın %25’inden fazlasını alamaz Bankalar.
     Yalnız bunun BDDK nezdinde itirazı gerekir. Aksi halde Banka hakkını almaya devam edecektir.

 11. Vatandaş

  17 Ocak 2019 at 00:16

  Merhaba. gecikmiş olan kredi taksitlerim yüzünden banka maaş hesabıma komple bloke koymuş herhangi bir otomatik çdeme talimatı olmadığı halde ne yapabilirim

 12. Hasan

  6 Şubat 2019 at 02:22

  Merhaba Emekli Maaşımı aldığım bankadan işletme açmak için kredi çektim ancak işler iyi gitmedi ve battık. bu arada kullandığım kredi kartımı ve ek hesabımında limitini doldurdum.bankaya olan borcum nedeni ile maaşımın tamamı banka tarafından otomatik olarak kesiliyor. bu durumda ne yapabilirim nereye ve nasıl itiraz edebilirim.

  • Banka Notu

   4 Mart 2019 at 11:57

   Hasan Bey,

   Emekli maaşından ilgili kesintinin hukuken yapılması mümkün değil.
   Ancak sizler bir ödeme planına bağlamış veya daha önceden konuyla ilgili kesilmesi üzerinde bir muvafakat imzalamışsanız bunun için alınıyor olabilir.
   İlgili Bankanızın avukatı ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 13. Bir Dost

  7 Şubat 2019 at 22:43

  İcra İflas kanunu Madde 83/a – (Ek: 18/2/1965-538/47 md.)
  “82 ve 83 üncü maddelerde yazılı mal ve hakların hacz olunabileceğine dair önceden yapılan anlaşmalar muteber değildir”
  Denilmektedir. Bilgilendirme yükümlülüğü yerine getirilmeden; icra takibi ve mahkeme kararı olmadan emekli maaşına bloke konması mümkün müdür? Bankanın alacağını tahsil etmek için icra yoluna başvurmayıp, hesaba bloke koyması borcu sürüncemede bırakmak anlamına gelmez mi?

  • Banka Notu

   4 Mart 2019 at 11:46

   Merhaba,

   Emekli maaşları haczedilemez.
   Daha önce yaptığınız muvafakatlar itiraz edildiği an geri alınabilir hale dönüşmektedir.
   Bunu Bankanız veya Banka avukatı ile görüşebilirsiniz.

 14. Ayşe Erten

  13 Şubat 2019 at 00:11

  Merhaba, benim icraya düşmüş bir kredi borcum var ve maaş haczi yapılıyor maaş hesabıma, bir süre sadece yasal haciz oldu dağa sonra dosyayı takip eden büro ile görüşüp ek ödeme yapabileceğimi söyledim bir süredir de ek hçiz ve ek ödeme öle belirli bir miktar düzenleı olarak ödüyorum. Nasıl olsa anlaştık ödememi de yapıyorum diyerekten maaş hesabıma para yatırıp kullanmakan çekinmedim. Hiç bloke olmamıştı bu ay ev kırami havale etmek için hesabıma yatırdıgim paraya anında bloke kondu. Hukuk bürosu ile görüştüğümde haciz ev ek ödeme dışında hesabiniza şahsi para da gelse bloke koyulması yasaldir diyor. Bu doğru ne olur bana yardımcı olun.. teşekkürler

  • Banka Notu

   4 Mart 2019 at 11:39

   Ayşe Hanım,

   Yapılabilir ama etik değildir.
   Aslında bu tip durumlarda farklı bir Banka (borç ilişkinizin bulunmadığı) tercih etmeniz daha doğru olur.
   İlgili bankanın şube müdürü ile görüşüp, durumunu açıklamanızı tavsiye edebilirim.
   Nihayetinde bir ödeme planına bağlanmış borçtan bahsediyoruz. Konulan bloke kaldırılacaktır.

 15. CİHAN KARA

  20 Şubat 2019 at 13:30

  bankaya kredi ve kredi kartı borcum var ve ödeyemiyorum. bu bankadanda ssk emekli maaşı almaktayım. maaşım bankaya yattığında yatan tutarın tamamı borçlarıma kesiliyor. bir kuruş alamıyorum. ne yapmaylıyım nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Banka Notu

   4 Mart 2019 at 11:16

   Cihan Bey,

   Kredi ve Kart borçlarınızı 60 aya varan vadelerle yapılandırabilirsiniz.
   Bu şekilde emekli maaşınızdan belirli bir tutar artacak, tüm borçlarınızı tek kredide toparlayacaksınız.
   Takibi de daha kolay olur.

 16. Sıla

  4 Mayıs 2019 at 01:06

  Merhaba malulen emekliyim 4 sene önce cektigim kredi yüzünden banka maasıma bloke koymus iki aydır maas alamıyorum. Bankaya gittim banka tamamını ödemeden bloke kaldırmam diyor ne yapmam lazım

  • Banka Notu

   6 Mayıs 2019 at 11:48

   Sıla Hanım,

   Eğer aldığınız maaş emekli maaşıysa kesinlikle bloke edemez.
   Bununla ilgili bir avukatla görüşüp ilgili dilekçeyi Bankanıza verebilirsiniz.
   Kanunen emekli maaşları bloke altına alınamaz, haciz edilemez.

 17. Şehnaz

  10 Mayıs 2019 at 06:59

  Merhabalar.Eski adı Avea iletişim bu firmaya aldığım cep telefonundan dolayı borç var ve ödeme yapamıyorum.2 gün önce avukat aradı ve tüm hesaplarımıza bloke konulacak emekli maaş hesabınızda dahil dedi bu mümkün müdür? Ayrıca bloke konulduğunda maaşımı kullanamıyacağımı söyledi.Bilgi için tşkler.

  • Banka Notu

   19 Mayıs 2019 at 11:01

   Şehnaz Hanım,

   Emekli maaşınız kanunen haczedilemez.
   Eğer böyle bir bloke gelirse karşı dava açarak konulan blokenin kaldırılmasını isteyebilirsiniz.
   Lehinize sonuçlanacaktır.

 18. Mesut

  16 Mayıs 2019 at 11:22

  Benim garanti bankasına borcum vardı maaşıma haciz geldi işveren hacizi gününde yatırmadığından bankaya yatan paranın 1/4 bloke konmuş ne yapmam gerekiyor lütfen yardım

  • Banka Notu

   19 Mayıs 2019 at 10:58

   Mesut Bey,

   Bankanız yasal haklarını kullanıyor ve haciz işlemlerine başlamış görünüyor.
   Yapacağınız bir şey yok.

 19. Aykut

  11 Haziran 2019 at 01:33

  X bankasina 500 lira maasim yatmis ayni x bankasina 1000 tl kredi karti borcum var paranın hepsine el koymuş geri alma şansım varmı acaba çünkü ise yeni girdigim icin 500 lira yatmis

  • Banka Notu

   11 Haziran 2019 at 12:22

   Aykut Bey,

   Bankanız gecikmiş bir kredi kartı borcunuz varsa geri almanız pek mümkün olmayabilir.
   Gecikmiş, Bankanızın tahsil etmesi gereken ancak yatırmadığınız bir bedelden bahsediyoruz.

 20. Mehtap

  26 Haziran 2019 at 11:42

  Emekli maaşımın hepsine bloke konuldu… Bankada ödemenin hepsinin yapılması halinde blokenin kalkacağını belirtmektedir… Borcumu yapılandırmıştım ödeyemez duruma geldim ve yine bloke konuldu hemde hepsine… Bu işlemi nasıl gerçekleştirirm evimi geçindirdiğim tek maaşta el konuldu yol param dahi yok ki bankaya gideyim Ne hallere soktular beni

  • Banka Notu

   1 Temmuz 2019 at 15:47

   Mehtap Hanım,

   Krediniz takibe gitmediği sürece, eğer emekli muvaffakatnaması imzalamışsanız kredi taksitlerinin tamamının tahsilat hakkını Bankanıza vermişsinizdir.

 21. Ahmet çapkın

  8 Temmuz 2019 at 11:10

  X bankasından ihtiyaç kredisi çektim.kredi borcum bitti.
  Kredi kartı borcum 2000 TL,1000 TL kaldı
  Emekli maaşıma bloke koyulmuş.Blokeyi kaldırmak için kredi kartımın kalan 1000 TL borcunu kapatmadan blokemi kaldırabilirmiyim.
  Promosyonda almıştım,blokenin kalkması için promosyon tutarınıda geri ödemem isteniyor,

  • Banka Notu

   20 Temmuz 2019 at 12:14

   Ahmet Bey,

   Emekli maaşlarının transferi için iki kriterin gerçekleşmesi lazım.
   1. Eğer emekli promosyonu almışsanız bu promosyonu iade etmeniz gerekiyor.
   2. Emekli maaşınıza istinaden açılmış kredi veya kredili mevduat hesabı varsa bunların kapatılmış olması gerekiyor.

 22. Nilüfer

  10 Temmuz 2019 at 01:52

  Merhaba maaşım hacizli iken hesabımdaki kalan tutarı çekemedim.vergi dairesinin bloke koydupunu öğrendim.Üstelik bu bloke birkaç kez başıma geldi.Durumumu anlatan bir dilekçe yazsam vergi dairesi blokeyi kaldırabilir mi acaba…

  • Banka Notu

   20 Temmuz 2019 at 12:13

   Nilüfer Hanım,

   Vergi Dairesine veya çeşitli kamu kurumlarına bu şekilde dilekçeler veriliyor ve dikkate alınıyor.
   Vermenizi önerebilirim.

 23. Isımsız

  12 Temmuz 2019 at 20:55

  İyi günler şimdi benim başka bi icram var zaten kesiliyor bide okuldayken aldığım kredi yüzünden kyk ödemem var maaşıma bloke konulmuş açaba maaşımın %25 mi yoksa hepsıne mı bloke konulacak ben HIc maaş cekemeyecek mıyım

  • Banka Notu

   20 Temmuz 2019 at 12:09

   Aysel Hanım,

   Eğer takibe düşmüş, avukatlık bir borçsa %25’ini geçemez.
   Ancak borç avukata düşmemişse tamamını tahsil edecektir.

 24. Ali

  23 Temmuz 2019 at 12:42

  iyi günler benim bir alışveriş mağazasından icra var 12 bin tl ve bu borcumu için bütün hesaplarıma bloke konuldu nasıl bir yok izlemem gerekir yardımcı olurmusunuz.

 25. Vatandaş

  28 Temmuz 2019 at 22:28

  Merhabalar benim kredi kartı borcum olan bankaya maaşım yatmaya başladı banka daha önceden hesap kartına ATM aracılığı ile el koydu borcum avukatlık acaba maaşımın bir kısmına mı el koyar yoksa tamamına mı

 26. Nazime

  6 Ağustos 2019 at 21:30

  Merhaba babamdan kalan emekli maaşından 8 ayda 1000 TL kestiler ve şu an yine eksi 1008 TL görünüyor yani önümüzdeki iki ay yine maaş alamıyacam bayram öncesi promosyon da yatacak muhtemelen oda kesilecek banka ile görüştüm iki vergi dairesinden bloke konulmuş maliyeye gittim 40 bin gibi bir borçtan söz ediyor iki çocugum var şu an tek geçim kaynağı maaşım bu blokeyi nasıl kaldırabilirim yada itiraz etme şansım varmı nasıl bir yol izlemeliyim lütfen bilgi verin saygılar

  • Banka Notu

   27 Ağustos 2019 at 17:08

   Nazime Hanım,

   Borçlarınızdan ve bu borçtan dolayı takibe gitmiş bir tutar varsa maaşınızın 1/4’üne el koyabilirler. Geri kalanı sizin de belirttiğiniz gibi yaşamanızı idame ettirebilmeniz için kullanmanız gereken tutar. Bununla ilgili BDDK, TBB, Vergi Dairesi ve ilgili yerlerin hukuk bürolarına başvuru yapıp, durumu anlatmalısınız. Yoksa her kurum tahsilatının gerçekleşip/gerçkeleşmediğine bakacaktır.

 27. Ümit

  10 Ağustos 2019 at 20:35

  Vakıfbanka 2014 yılından kalma bir borcum vardı.Vakıfbank beni icraya vermiş ve calişmış oldugum kuruma yazı maastan kesilmesi diye yazı göndermiş Kurumumda zaten maaşinda haciz var siz 2. sıradasınız deyip tekrar göndermiş.Şu an maas almış olduğum banka değişti ve Vakıfbank oldu.Vakıfbank maasima bloke koydu.Zaten maasimdan 1/4 oranında kesinti var vakıfbank sırasını beklemeden bloke koydu.Kanunda maas hesabına bloke konulamaz diyor.İnternetten araştırdım benim gibi bazıları şikayet etmiş blokeyi kaldırmışlar.Ancak benimkini kaldırmadılar.Banka şubesindeki personel bile yanlış koyamazlar diyor ancak koyuyorlar.Bununla ilgili emsal kararlarda varmış.Benim gibi durumda olan arkadaş varsa ne yaptı nerelere basvurdu yazarlarsa sevinirim.Ben BDDK ya ve CİMER ‘ e yazdım.Başkada ne yapabilirim Teşekkürler

  • Banka Notu

   27 Ağustos 2019 at 17:00

   Ümit Bey,

   BDDK ve TBB’ye şikayet kaydı oluşturun. Buralar Bankaların genel müdürlükleriyle irtibat kurup yanlış yapılan bu uygulamayı mutlaka düzeltiyorlar. Ayrıca ilgili Bankanın avukatının telefonunu isteyin ve görüşün. Dediğiniz gibi bir haciz varken 1/4’ünü geçecek şekilde ilâve bir haciz alınamaz.

 28. uğur

  23 Ağustos 2019 at 13:59

  Merhaba .. benim trafik para cezam yüzünden maaş hesabıma devlet bloke koydu .. cezam 516 tl maaşım 2200 tl .. banka 516 tlyi kullandirmicak ama geri kalan maaşımı kullanabilirmiyim

  • Banka Notu

   27 Ağustos 2019 at 16:41

   Uğur Bey,

   Hesabınıza gelen haciz işlemleri e-haciz olarak gelmekte ve üzerinden herhangi bir işlem yapılamamaktadır.
   Tavsiyem gelecek maaşınızla ödemeniz ve ödendi dekontuyla birlikte ilgili vergi dairesine gidip e-haciz işlemini iptal ettirmeniz olacaktır.

 29. koray

  28 Ağustos 2019 at 22:27

  merhaba kamu personeliyim. bir bankaya ek hesap borcum vardı faizini yatırıyordum her ay 2 ay bir gecikmem oldu. hesaplara bloke koydular. önden bir miktar vererek taksitlendirme yaptık. tayin dolayısıyla maaş hesabım bloke koyan bankaya geçti. icra falan yok sadece takibe düşmüşüm. taksitleri düzenli ödememe rağmen maaş hesabımada bloke konuldu. yazı yazarak maaş hesabım olduğunu blokenin kaldırılmasını talep ettim. fakat maaşımın 1/4 ünü çekmelerini kabul ettiğim taktirde blokenin kaldırılacağını bildirdiler. bankayla haciz durumu olmadığı için kabul etmedim. bu durumda ne yapabilirim. maaşımı kullanamıyorum.

 30. Ercan çetinkaya

  2 Eylül 2019 at 16:48

  Benim garanti bankasına 47.000 TL kredi borcum var ödeyemedim avukatlık oldum maaşımı borçlu olduğum bankadan alıyorum avukat benim iş yeri le konuşup maaşımın4/1 ne haciz koyması lazımken hesabıma bloke koydu 1 kuruş kullanamıyorum avukatla konuştum blokeyi kaldırın dedim maaşımın 4/1 ne haciz koyun dedim kaldırmıyacağını söyledi şimdi benim işe gitmek için yol parası lazım elektrik var su doğalgaz telefon yemek şimdi bu adeletmi yasal olarak böyle birşey hakkı varmı sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum

  • Ertem

   4 Eylül 2019 at 18:41

   Bddk ya sikayet edecegini soyleyin. Blokenin tamamini kaldirmasi gerektigini soyleyin. Onlar israrla 4/1 ini kaldiramayacaklarini soyleyecekler. Bddk ya sikayet edeceginizi soylediginizde blokeyi kaldiracaklar. Kaldirmazlarsa e- sikayet uzerinden sikayette bulunun. Ceza yerler

 31. RECEP

  3 Eylül 2019 at 11:21

  ŞİRKETİMİZ HESAPLARINA HACİZ İŞLEMİ UYGULANARAK,HESAPLAR BLOKELENDİ.PERSONELİMİZİN MAAŞLARINI YATIRDIĞIMIZ BANKAYA PERSONEL MAAŞLARINI YATIRAMIYORUZ.ÇÜNKÜ İŞLEM YAPAMIYORUZ.BU DURUMU NASIL AŞABİLİRİZ.
  PERSONELİMİZİN MAAŞLARINI BANKAYA YATIRAMADIĞIMIZ İÇİN PERSONELİMİZ EPEY MAĞDUR OLDU.İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

 32. Ertem

  4 Eylül 2019 at 18:37

  Arkadaşlar maas hesabina hicbir bankanin bloke koyma yetkisi yok. 4/1 ine bloke koymaya kalksalar dahi bddk ya sikayet edin. Acmaya mecburlar. 4/1 ini kesmeleri icin icra dairesinden isyerinize maas haczi yazisi gondermeleri sart. Bankalara inanmayin. Onlar ne kopartirsak kar pesindeler.

 33. Elifarda

  9 Eylül 2019 at 23:53

  Merhabalar

  2018 yılında senetle beyaz eşya aldım bir kısmını odemeyedim.mevcutta şuanda başka bir yerede icra var maaşımdan kesiliyor .cuma günü hesabimda para çekmek istedim hesabima bloke konulduğunu ogrendim 4900 TL lik.merak ettiğim şu maasta icra var zaten bir de bloke gelebiliyor mu .aynı avukatlik brosu eşimin maasinada bloke koymus.kari koca ikimizin maasida da zaten icra vardı simdi de bloke konuldu.suanda eşim aktif çalışan ben 8 aylık hamileyim doğum iznindeym ( benim hesabında ki parayi avukatlık bürosu çekebilir mi)
  Teşekkürler

  • Akin

   14 Eylül 2019 at 03:44

   Merhaba sskli calisanim vodafoneye olan borcumdan dolayı masima bloke koyuldu ancak masimin 4 /1 icra dairesine odenmekte buna rağmen her ay tekrardan bloke koyuluyor ve ben buna her ay uğraşıyorum normade maaş hesabına 4.1 icra ödemesi yapıldıktan sonra bloke koyulamaz diye biliyorum bu yasalmidir

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+