Anasayfa » Bankacılık Terimleri » Maaş Hesabıma Konulan Bloke Nasıl Kaldırabilirim?

Maaş Hesabıma Konulan Bloke Nasıl Kaldırabilirim?

Maaş hesabıma bloke konulmuş durumu sizi tedirgin edebilir. Ancak bankacılıkta en çok karşılaştığımız durumlardan birisi maaş hesaplarına bloke koyma işlemidir. Tüketici birçok kez maaş hesabına konulan blokenin sebebini bilmeden hesabındaki bakiyeyi almaya gelir ancak herhangi bir tasarrufta bulunamaz. Hesapta bakiye görülür ancak banka personeli tarafından ödenemez. İnternet üzerinden havale veya eft yapmak istersiniz ancak sistem buna da müsaade etmez. Bu birçok kez maaş hesabına konulan bloke olabileceği gibi vadesiz hesaba konulan bloke ve/veya vadeli hesabına konulan bloke de olabilir.

Bu yazımızda banka blokesi nedir, maaş blokesi ne anlama gelir, hesaba blokeyi kim koyar, maaş blokesi nasıl kaldırılır, maaş blokesi kaldırma dilekçesi bankaya verilmesi zorunlu mudur, emekli maaş hesabına bloke konulması, emekli maaş hesabındaki bloke nasıl kaldırılır gibi birçok soruya teker teker yanıt vermeye çalışacağım.

Maaş Hesabıma Bloke konulmuş ne yapabilirim?

Maaş hesabıma bloke konulmuş gördüğünüzde paniklemeyin. Öncelikle bloke şahsınıza ait hesabın sizin tasarruf yetkinizden çıkarılması anlamına gelmektedir. Bu durumda sizler hesabınızdaki bakiyeyi görürsünüz ancak herhangi bir işlem yapamazsınız. Bu bloke iki şekilde konulmaktadır. Birincisi devlet alacakları, ikincisi diğer alacaklılar diyebiliriz. Özellikle e-haciz sistemine geçildikten sonra (e-haciz nedir) icra işlemleri, vergi borçları gibi devletin resmi alacakları sistemsel olarak bloke edilmektedir. Örneğin Çanakkale vergi dairesi borcunuz varsa kişinin tc kimlik numarasına haciz gönderiliyor ve anlaşmalı olan tüm Bankalardaki mevduat hesapları (maaş hesabı dahil) bloke ediliyor. Bu işlem şu anlama gelmektedir. “Kişinin sende hesabı varsa, kişiye ödemesini yapmadan önce devlet alacağını öde!” İşte bu durumda banka görevlileri herhangi bir şey yapamaz hale geliyor. Bankalar bu duruma düşmüş müşterilerini borçlusu olduğu devlet kurumuna göndererek ya borcunu ödemesini ya da yapılandırmasını söylüyor. Bu durumda yine aynı kurum ikinci bir e-işlem göndererek koymuş olduğu blokeyi kaldırıyor ve hesap kullanılabilir hale geliyor.

Banka Maaş hesabıma bloke koymuş. Ne yapmam gerekiyor?

Banka Maaş hesabıma bloke koymuş. Ne yapmam gerekiyor?

Emekli Maaşı Bloke Edilebilir mi?

Yine en çok sorgulanan arama cümlelerinden birisi de emekli maaşlarına bloke konulabilir mi ifadesidir. Buna çok net olarak “konulamaz” diyebilir. Evet, yanlış okumadınız. Emekli maaşı haczedilemez ve bu durum kanunla sabitlenmiş haldedir. Eğer siz de emekli maaşı alıyor ve emekli maaşınız bloke edilmişse bir an önce Banka yetkilisi ile görüşüp söz konusu maaşın emekli maaşı olduğunu ve blokeyi kaldırmak istediğinizi ifade etmelisiniz. Bu durumda Bankanız gerekli kontrolü yapacak ve maaş blokesini kaldıracaktır. Bu durumu sık yaşayan emeklilerimize tavsiyemiz emekli maaşını başka bankaya taşıma işlemini yapmaları olacaktır. Özellikle Denizbank emekli bankacılığı bu konularda çok daha titiz olduğunu birçok emekliden duyuyor, tecrübe ediniyoruz.

Hesaba Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka bloke kaldırma dilekçe örneği veya maaş hesabına konulan blokenin kaldırılması dilekçesi gibi herhangi bir dilekçeye gerek yoktur. Bu borcu oluşturan tutarın ödenmesi ve/veya taksitlendirilmesi gerekir. Bu işlemden sonra otomatik olarak kaldırılma işlemi de gerçekleşecektir.

Hesaba konulan blokeler borcunuz tutarında olacaktır. Borç tutarından daha fazla bir tutara bloke gelmeyecektir. Örneğin vergi dairesine borcunuz 1000 TL’yse ve hesabınızda 10 bin TL mevcutsa 10 bin TL tutarın tamamına bloke konulmaz. 1000 TL tutar bloke edilir ve geri kalan tutar yine kişinin tasarrufuna bırakılır.

Sizlerin de maaşa bloke konulması ile ilgili yaşadığınız deneyimler ve farklı durumlar varsa lütfen yazımızın alt kısmındaki yorum ekleme kısmından bizlerle paylaşın. Bu sayede diğer ziyaretçilerimiz de bu konuları daha detaylı olarak öğrenebilir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

184 yorum

 1. Merhabalar benim ×bankasina olan borcumun belli miktarini ödedim kalan kısmi yapilandirma yaptim ve 3.taksitinide ödedim.maasim yine x bankasina yani ayni bankaya yatiyor ve maasimin belli bir miktarina bloke koymus buna hakki varmi?benim bunun dısinda baska hicbir bankaya borcum yoktur.bununla alakali yasal nasil bir islem yapabilirim yardimci olurmusunuz?

  • Gülşah Hanım,

   Eğer maaşınız emekli maaşıysa (emekli maaşına bloke konulabilir mi) bloke konmaması gerekiyor. Yalnız Bankaların uygulama esnasında kredi kullanım evraklarının içinde maaşınıza bloke konulabileceğine dair bir belge imzası alabiliyor. Bu tip durumlarda Bankanıza, banka alacağı için, bloke koyma izni veriyorsunuz.

   • Emekli maaş hesabına bloke konulması için herhangi bir sözleşme de imza dahi olsa yargıtay bu kararı bozuyor sözleşme de imzayı kabul etmiyor art niyet olarak görülmektedir bunu da bizzat girmiş olduk yargıtay emsal kararları da mevcuttur

   • Vergi dairesine borcum var.ve şuan ödeme gücüm yok.maaşımda da nafaka haczi var.ne yapmam gerekir

    • Ahmet Bey,

     Vergi dairesine olan borcunuzdan dolayı Bankalara maaş haczi yazılarınız gitmiştir.
     Düzenli olarak takip edilecektir. Taksitlendirme talep etmelisiniz. Ancak bu şekilde kurtulabilirsiniz.

     • Benim maaş hesabıma bloke konulmuş bu benim haberim olmadan izinsiz yapılmış buna nasıl izin verildi

     • Dilek Hanım,

      Haberiniz olmadan maaşınızın bloke konulması yasak ve hukuken sakıncalıdır.
      Farklı bir sebepten dolayı, vermiş olduğunuz bir muvafakkatın sonucu olarak alınmış olabilir.
      Bankanızın müşteri hizmetleriyle görüşmenizi tavsiye ederim.

   • Emekli maaşıma bireysel emeklilik hayat bloke koymuş nasıl kullanılır

    • Leyla Hanım,

     Emekli maaşınıza bloke konulamaz.
     Tam olarak sormak istediğiniz şeyi anlamadım. Anladığım şey doğruysa bir kredi kullanmışsınız ve krediye bağlı hayat sigortası yapılmış. Bunun yapılması normal mi diyorsanız “evet, yapılabilir” derim.

   • Merhabalar; maaşımın 1/4 ü 1. Sıradaki alacaklı için kesilmekte, 2. Alacaklı da bankalara bloke için yazı gönderdi. Maaşımı Akbank’tan alıyorum, kaynağından maaşım zaten kesilerek yatırılıyor. Bankaya yatan kalan maaşıma bloke konulursa ne yapmam gerekiyor.

  • Şükrü Yılmaz Topçuoğlu

   Merhaba babamın emekli maaşına yatan parayı banka çekmiş biz icraya itiraz ettik ve mahkemesi hala devam ediyor Eylül’de duruşması var parayı karar çıkmadan nasıl çekebilirler

  • Gulsah hnim bloke az bi miktarda var benim ama maasi cekebiliyorum sizdemi oyle

   • Yusuf Bey,

    Bloke olduğu an maaşınızı çekemezsiniz. Bir şekilde sistem veya yetkili arkadaşlar bloke kaldırım işini yapıyordur.

 2. Maaşımdan her ay dörtte bir oranında kesintim var bu kesilirken sgk ya borcum varmış maaş hesabıma sgk bloke koymuş ne yapmalıyım

  • Dilay Hanım,

   Devlet maaşınıza bloke koyabilir. Yeni geçilen uygulamalarda e-devlet mantığıyla kişilerin Bankalardaki hesaplarının üzerine e-haciz koyulabiliyor. Bu durumlarda hesaplar otomatik olarak bloke ediliyor. Eğer kesintiniz %25 civarında yapılıyorsa üzerini hukuken almanız gerekir. Bu durumda Bankanızın operasyon yönetmeni ile görüşüp, blokenin açılmasını isteyebilirsiniz.

 3. merhaba vergi dairesine olan borcumdan dolayı maaş hesabıma bloke konulmuş banka ile görüştüm vergi dairesinden yazı göndermem gerektiğini söylediler vergi dairesi de borç ödenmeden haczi kaldıramayacağını dile getirdi şimdi ne yapmalıyım

  • Fatih Bey,

   Vergi borcundan dolayı koyulmuş bir maaş blokesi için söylendiği gibi yazı getirilmesi veya otomatik maaş bloke kaldırma işleminin yapılması gerekiyor. Eğer borcu ödeyecek durumunuz yoksa yapılandırma yapılıp yapılmadığını sorabilirsiniz. Aksi takdirde maalesef maaş blokesini kaldırma ihtimaliniz yok gibi..

 4. teşekkürler

 5. X bankasından aldigim krediicin avukatlik bürosu tarafından yetim maaşıma bloke koyuldu.maas uzerinden aldigim kredi icin icra mudurlugu tarafından yetim maaşıma koyulan bloke yada hacizi kaldırabilirmiyim acaba..

  • Songül Hanım,

   İmzalanan kredi evrakları içinde, banka alacağına istinaden böyle bir şeyin bloke edilmesiyle ilgili Bankanıza izin verebiliyorsunuz. Bankanız sadece emekli maaşlarını haciz edemez veya bloke koyamaz. Onun haricinde eğer bir alacağı mevcutsa, kredisine ilişkin gelirinize yönelik bloke konulabilir.

   • Koyduğu bloke yasalmı peki icra ve iflas kanunda böyle bir şey suç maaş hesabı bu her nekadar borcun olsada bloke koyma yetkisi yoktur tamamına savcılığa suç duyurusunda bulunun gerekirse mahkemeye verin sonunda kesilen paraları tıpış tıpış yatırırlar maaş bu bu millet otmu yiyecek evinde ona göre düşünüp versin bankalar müsadenizle bunun adı kanunları hiçe saymaktır.

 6. Merhaba maaşımda 1/4 oranında haciz kesintisi var. Vergi dairesi vergi borcundan dolayı maaş hesabıma bloke koydu. Blokeyi kaldırmak için nasıl bir yol izlemem gerekir

  • Zafer Bey,

   Maaş hesaplarınıza konulan blokeyi kaldırmak için ilgili Bankanın avukatı ile görüşmeniz ve zaten üzerinde bir blokaj olduğunu ifade etmeniz gerekmektir. Bunu hızlıca ilgili Banka şubesi üzerinden yapabilirsiniz. Koyulan blokeyi kaldırmak zorundadırlar.

 7. mustafa atıcı

  merhaba;

  senet imzalamıştım ve borcumu ödeyemedim maaşıma bloke gelmiş durumda borçum 36.000 maaşım 1600 tl bloke koyulması normalmidir, ve bolakenin kalkması için ne yapmam gerekli

  • Mustafa Bey,

   Eğer maaşınız emekli maaşı değilse bloke konulabilir.
   Yalnız bloke konulan tutar maaşınız %25’ini geçmemeli.
   Böyle bir durumda Bankanızla yeniden konuşmanız ve gerekli blokeyi kaldırmaları gerektiği konusunda bilgi vermelisiniz.
   Hukuken yapamazlar.

  • Banka hesabıma bloke koyuldu ATM ye gittiğimde miktar görünüyor fakat kullanabileceğim miktar 0 sıfır yazıyor yani çekemiyorum tam sebep bilmiyorum ama yasa dışı bahis durumundan olabilir ne yapmam gerekir bundan sonra ne olur hiçbir fikrim yok bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

   • Ferhan Bey,

    Bankanızın hesaplarınıza bloke koyduğunu düşünüyorum. Bu tip durumlarda Bankaların da denetlendiği ve yakalanması halinde yaptırımlar uğradıklarını hatta yasal süreç için ilgili birimlere bildirim yapıyorlar. Geri almanız için önce Bankanız ile irtibata geçip, blokenin neden konulduğu ile ilgili net bilgi almanızı ve kalkması için ne yapılması gerektiğini sormanızı tavsiye ederim.

    • ben bankaya blokeyi kaldırın dedim ama biz göremiyoruz diyorlar yapı kredi maaş karım bloke konulmuş maaş yatmış parayı çekemiyorum ne yapayim

     • Nuray Hanım,

      Maaş blokesinin konulma sebebini görülmemesi mümkün değil.
      Muhtemelen yeni başlayan bir personele denk gelmişsiniz diye düşünüyorum.
      İlgili Bankanızın, ilgili şubesine gidip nedeniyle ilgili ısrarcı olun.

 8. Merhaba benim elden almış olduğum ve senetli olan 50.000tl den dolayı bir icram var bu ay ilk kesintisi yapıldı fakat maaş aldığım bankayla da icralık oldum. Asıl soruya gelirsek benim maaşımdan icra kesinti oldu ve üstüne maaş aldığım banka da ayrıyetten yine bloke koymuş bu blokeyi kaldırabilirmiyim sonuçta 2000tl lik maaşın 500ü icraya gidiyo 500de bloke konuldu elşme kalan 1000tl

  • Bahtiyar Bey,

   Konuyla ilgili avukatınız ile görüşüp itirazda bulunabilirsiniz.
   Gelirinizin sadece %25’lik kısmına kesinti uygulanabilir. Geri kalanı alınamaz.

 9. Merhaba benim icradan maaş kesintim var SSK lı çalışanım fakat işbankasından kredi kartına yasal takibe düştüm ve ve maaş hesabımın hepsine bloke koymuşlar me tür yol izlemeliyim

  • Soner Bey,

   Yasal duruma herhangi bir şey yapamazsınız. Hukuki yollarla Bankanız elde ettiğiniz gelirin bir kısmından borcunu tahsil etme hakkına sahiptir.

  • Maaşımın 1/4 ü işverenim tarafından icraya yatırılyor buna rağmen kalan tutara banka bloke koyuyor her ay maaş zamanı bankaya gidip blokeyi kaldırıp maaşımı çekebiliyorum sonra birdaha bloke koyuluyor. Yani her ay bankaya gitmek zorunda kalıyorum bunun kesin çözümü yok mu .hem zaman kaybı hem izin alıp gittiğim saatlerin mesai kaybı ister istemez etkiliyor. Blokeyi tamamen kaldırmanın bir yolu yok mu? Teşekkür ederim

   • Ali Bey,

    Kalkması gerekiyor. Aslında ilk çözüm önerim Bankanızla bunu çözüme bağlamanız. Bununla ilgili CİMER şikayetinde bulunacağınızı söylemeniz de etkili olabilir. Ancak en net çözüm ilgili Bankayı ve mevcut uygulamayı BDDK ve CİMER üzerinden paylaşıyor olmanız. Bu durumlarda ilgili Bankalara mevcut durumlarla ilgili yazılar gider ve çözüm üretilir. Maaş blokeleri, maaş blokesine çözüm gibi problemlerin böyle çözüldüğünü uygulamalarda görüyoruz.

 10. eniştemizle şu şirketiz vardı 30.11.tarihinde satışını konya şekere sattık eniştemin hesabına yattı ücret herşey yasal 12.24. banka bloke koydu cevap almıyoruz masak diyolar satış bedeli yüksek diyerek 10280 tl

  • Murat Bey,

   MASAK tarafından konulan bir bloke varsa Bankanın yapacağı başka bir şey olmayabilir.
   Nihayetinde mali suçlara teşkil eden bir blokeden konuşuyoruz.

   • İyi akşamlar annemden vebabamdan bağlanan yetim aylığım ‘a istinaden kredi kullandım iki maaş toplamı 1500 kredim 750 ama tümünü banka çekiyor maaş alamıyorum nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim.

    • Büşra Hanım,

     Aslında bağlanan maaşın %25’inden fazlasını alamaz Bankalar.
     Yalnız bunun BDDK nezdinde itirazı gerekir. Aksi halde Banka hakkını almaya devam edecektir.

 11. Merhaba. gecikmiş olan kredi taksitlerim yüzünden banka maaş hesabıma komple bloke koymuş herhangi bir otomatik çdeme talimatı olmadığı halde ne yapabilirim

 12. Merhaba Emekli Maaşımı aldığım bankadan işletme açmak için kredi çektim ancak işler iyi gitmedi ve battık. bu arada kullandığım kredi kartımı ve ek hesabımında limitini doldurdum.bankaya olan borcum nedeni ile maaşımın tamamı banka tarafından otomatik olarak kesiliyor. bu durumda ne yapabilirim nereye ve nasıl itiraz edebilirim.

  • Hasan Bey,

   Emekli maaşından ilgili kesintinin hukuken yapılması mümkün değil.
   Ancak sizler bir ödeme planına bağlamış veya daha önceden konuyla ilgili kesilmesi üzerinde bir muvafakat imzalamışsanız bunun için alınıyor olabilir.
   İlgili Bankanızın avukatı ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 13. İcra İflas kanunu Madde 83/a – (Ek: 18/2/1965-538/47 md.)
  “82 ve 83 üncü maddelerde yazılı mal ve hakların hacz olunabileceğine dair önceden yapılan anlaşmalar muteber değildir”
  Denilmektedir. Bilgilendirme yükümlülüğü yerine getirilmeden; icra takibi ve mahkeme kararı olmadan emekli maaşına bloke konması mümkün müdür? Bankanın alacağını tahsil etmek için icra yoluna başvurmayıp, hesaba bloke koyması borcu sürüncemede bırakmak anlamına gelmez mi?

  • Merhaba,

   Emekli maaşları haczedilemez.
   Daha önce yaptığınız muvafakatlar itiraz edildiği an geri alınabilir hale dönüşmektedir.
   Bunu Bankanız veya Banka avukatı ile görüşebilirsiniz.

   • Banka avukatı maaşıma biloke koymuş masimin tamamin alıyor ben emekliyim geçinemiyorum 2010 yılında bakatan çekmiş olduğum kıredi yi odede din orda kağıt imzalamisim bilmiyorum uvafacik yazılar okunur şekildedir değil ben mağdur durumdayim

    • Erol Bey,

     Kredininiz takibe gitmemişse Bankanız imzaladığınız muvafakatname neticesinde alacağının tamamını tahsil edebilir. Ancak krediniz takibe giderse Bankanız maaşınızın sadece 1/4’ünü alabilir. Bununla ilgili banka şikayet hattı ve/veya avukat aracılığı ile talep edebilirsiniz.

 14. Merhaba, benim icraya düşmüş bir kredi borcum var ve maaş haczi yapılıyor maaş hesabıma, bir süre sadece yasal haciz oldu dağa sonra dosyayı takip eden büro ile görüşüp ek ödeme yapabileceğimi söyledim bir süredir de ek hçiz ve ek ödeme öle belirli bir miktar düzenleı olarak ödüyorum. Nasıl olsa anlaştık ödememi de yapıyorum diyerekten maaş hesabıma para yatırıp kullanmakan çekinmedim. Hiç bloke olmamıştı bu ay ev kırami havale etmek için hesabıma yatırdıgim paraya anında bloke kondu. Hukuk bürosu ile görüştüğümde haciz ev ek ödeme dışında hesabiniza şahsi para da gelse bloke koyulması yasaldir diyor. Bu doğru ne olur bana yardımcı olun.. teşekkürler

  • Ayşe Hanım,

   Yapılabilir ama etik değildir.
   Aslında bu tip durumlarda farklı bir Banka (borç ilişkinizin bulunmadığı) tercih etmeniz daha doğru olur.
   İlgili bankanın şube müdürü ile görüşüp, durumunu açıklamanızı tavsiye edebilirim.
   Nihayetinde bir ödeme planına bağlanmış borçtan bahsediyoruz. Konulan bloke kaldırılacaktır.

 15. bankaya kredi ve kredi kartı borcum var ve ödeyemiyorum. bu bankadanda ssk emekli maaşı almaktayım. maaşım bankaya yattığında yatan tutarın tamamı borçlarıma kesiliyor. bir kuruş alamıyorum. ne yapmaylıyım nasıl bir yol izlemeliyim.

  • Cihan Bey,

   Kredi ve Kart borçlarınızı 60 aya varan vadelerle yapılandırabilirsiniz.
   Bu şekilde emekli maaşınızdan belirli bir tutar artacak, tüm borçlarınızı tek kredide toparlayacaksınız.
   Takibi de daha kolay olur.

 16. Merhaba malulen emekliyim 4 sene önce cektigim kredi yüzünden banka maasıma bloke koymus iki aydır maas alamıyorum. Bankaya gittim banka tamamını ödemeden bloke kaldırmam diyor ne yapmam lazım

  • Sıla Hanım,

   Eğer aldığınız maaş emekli maaşıysa kesinlikle bloke edemez.
   Bununla ilgili bir avukatla görüşüp ilgili dilekçeyi Bankanıza verebilirsiniz.
   Kanunen emekli maaşları bloke altına alınamaz, haciz edilemez.

  • bankalara borcumdan dolayi 7 adet sirada bekleyen dosyam var. su an 2.siradaki dosyama maasimin 4 te 1 i yani 1600 tl si zaten kesiliyor. maas aldigim bankaya bugun gittigimde maasimdan kesilen tutar disindaki kalan kisma yani cekmem gereken tutara bloke konulmus bunu nasil kaldiririrm yasalmi bu zaten kesiliyor

   • Ahmet Bey,

    Sistemsel problemlerden dolayı bu tip engellere takılınabiliyor.
    Bankanızın operasyonu veya satış yöneticisi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 17. Merhabalar.Eski adı Avea iletişim bu firmaya aldığım cep telefonundan dolayı borç var ve ödeme yapamıyorum.2 gün önce avukat aradı ve tüm hesaplarımıza bloke konulacak emekli maaş hesabınızda dahil dedi bu mümkün müdür? Ayrıca bloke konulduğunda maaşımı kullanamıyacağımı söyledi.Bilgi için tşkler.

  • Şehnaz Hanım,

   Emekli maaşınız kanunen haczedilemez.
   Eğer böyle bir bloke gelirse karşı dava açarak konulan blokenin kaldırılmasını isteyebilirsiniz.
   Lehinize sonuçlanacaktır.

 18. Benim garanti bankasına borcum vardı maaşıma haciz geldi işveren hacizi gününde yatırmadığından bankaya yatan paranın 1/4 bloke konmuş ne yapmam gerekiyor lütfen yardım

  • Mesut Bey,

   Bankanız yasal haklarını kullanıyor ve haciz işlemlerine başlamış görünüyor.
   Yapacağınız bir şey yok.

 19. X bankasina 500 lira maasim yatmis ayni x bankasina 1000 tl kredi karti borcum var paranın hepsine el koymuş geri alma şansım varmı acaba çünkü ise yeni girdigim icin 500 lira yatmis

  • Aykut Bey,

   Bankanız gecikmiş bir kredi kartı borcunuz varsa geri almanız pek mümkün olmayabilir.
   Gecikmiş, Bankanızın tahsil etmesi gereken ancak yatırmadığınız bir bedelden bahsediyoruz.

 20. Emekli maaşımın hepsine bloke konuldu… Bankada ödemenin hepsinin yapılması halinde blokenin kalkacağını belirtmektedir… Borcumu yapılandırmıştım ödeyemez duruma geldim ve yine bloke konuldu hemde hepsine… Bu işlemi nasıl gerçekleştirirm evimi geçindirdiğim tek maaşta el konuldu yol param dahi yok ki bankaya gideyim Ne hallere soktular beni

  • Mehtap Hanım,

   Krediniz takibe gitmediği sürece, eğer emekli muvaffakatnaması imzalamışsanız kredi taksitlerinin tamamının tahsilat hakkını Bankanıza vermişsinizdir.

 21. X bankasından ihtiyaç kredisi çektim.kredi borcum bitti.
  Kredi kartı borcum 2000 TL,1000 TL kaldı
  Emekli maaşıma bloke koyulmuş.Blokeyi kaldırmak için kredi kartımın kalan 1000 TL borcunu kapatmadan blokemi kaldırabilirmiyim.
  Promosyonda almıştım,blokenin kalkması için promosyon tutarınıda geri ödemem isteniyor,

  • Ahmet Bey,

   Emekli maaşlarının transferi için iki kriterin gerçekleşmesi lazım.
   1. Eğer emekli promosyonu almışsanız bu promosyonu iade etmeniz gerekiyor.
   2. Emekli maaşınıza istinaden açılmış kredi veya kredili mevduat hesabı varsa bunların kapatılmış olması gerekiyor.

 22. Merhaba maaşım hacizli iken hesabımdaki kalan tutarı çekemedim.vergi dairesinin bloke koydupunu öğrendim.Üstelik bu bloke birkaç kez başıma geldi.Durumumu anlatan bir dilekçe yazsam vergi dairesi blokeyi kaldırabilir mi acaba…

  • Nilüfer Hanım,

   Vergi Dairesine veya çeşitli kamu kurumlarına bu şekilde dilekçeler veriliyor ve dikkate alınıyor.
   Vermenizi önerebilirim.

 23. İyi günler şimdi benim başka bi icram var zaten kesiliyor bide okuldayken aldığım kredi yüzünden kyk ödemem var maaşıma bloke konulmuş açaba maaşımın %25 mi yoksa hepsıne mı bloke konulacak ben HIc maaş cekemeyecek mıyım

  • Aysel Hanım,

   Eğer takibe düşmüş, avukatlık bir borçsa %25’ini geçemez.
   Ancak borç avukata düşmemişse tamamını tahsil edecektir.

 24. iyi günler benim bir alışveriş mağazasından icra var 12 bin tl ve bu borcumu için bütün hesaplarıma bloke konuldu nasıl bir yok izlemem gerekir yardımcı olurmusunuz.

 25. Merhabalar benim kredi kartı borcum olan bankaya maaşım yatmaya başladı banka daha önceden hesap kartına ATM aracılığı ile el koydu borcum avukatlık acaba maaşımın bir kısmına mı el koyar yoksa tamamına mı

 26. Merhaba babamdan kalan emekli maaşından 8 ayda 1000 TL kestiler ve şu an yine eksi 1008 TL görünüyor yani önümüzdeki iki ay yine maaş alamıyacam bayram öncesi promosyon da yatacak muhtemelen oda kesilecek banka ile görüştüm iki vergi dairesinden bloke konulmuş maliyeye gittim 40 bin gibi bir borçtan söz ediyor iki çocugum var şu an tek geçim kaynağı maaşım bu blokeyi nasıl kaldırabilirim yada itiraz etme şansım varmı nasıl bir yol izlemeliyim lütfen bilgi verin saygılar

  • Nazime Hanım,

   Borçlarınızdan ve bu borçtan dolayı takibe gitmiş bir tutar varsa maaşınızın 1/4’üne el koyabilirler. Geri kalanı sizin de belirttiğiniz gibi yaşamanızı idame ettirebilmeniz için kullanmanız gereken tutar. Bununla ilgili BDDK, TBB, Vergi Dairesi ve ilgili yerlerin hukuk bürolarına başvuru yapıp, durumu anlatmalısınız. Yoksa her kurum tahsilatının gerçekleşip/gerçkeleşmediğine bakacaktır.

   • Daha evvelki bir şahıs firması vergi borcundan ötürü(9 bin TL gibi imiş)Babamdan doğan yetim aylığına bloke koyan Kağıthane vergi dairesi icra servisi ile defalarca görüşmem oldu hepsinde farklı ifadelerle oyalayıp geçiştirdiler.Birde şöyle bir ifadeleri oldu”hesapta paranız varsa bu size yatırılan yetim aylığı ölüm aylığı tutarının üzerinde ise bu tutarın üzerinde ki meblağı bankalar bize öderler bu gayet kanuni diyor oradaki çalışan ve ekliyor”misal hesapta o an maaşın 1 katı gibi bir meblağ varsa yarısını yani maaş tutarı üstü bizim olur deniyor Ben her zaman bankaya gidebilecek durumda değilim 1 maaş üstü diğer maaş yatınca alırız devlet buna demekki ihtiyacı yok olarak bakar diyor. Sürekli yanımda paramı taşıyamayacağım faturalar kira ödeme vs zamanlarında bir şekilde çektiğimi belirtmek isterim.Böyle bir uygulama olurmu hangi kanun bu?paramı orada tutmamdam kime ne?Bu nasıl bir kafa yapısı dolayısıyle bir nevi atm kart benim cüzdanım gibi.Tabiki ihtiyaç sahibiyim şu an faturalar kira hepsi kaldı inanılmaz madur Oldum.Bankası ayrı bir telden vergi dairesi apayrı bir telden çalıyor param orada yatıyor ben hiçbir şey yapamadım cimere yazdım başka kime nereye başvurabilir HAKKIMI paramı iade etmelerini sağlayabilirim ve bir daha başıma böyle birşey gelmemesi adına ne yapılabilir lütfen yardım

    • Hüsna Hanım,

     Her iki tarafla da görüşmenizi tavsiye ederim. Öncelikli olarak maaşınız hangi bankaya yatıyor?
     Bunu PTT’ye çevirmeniz halinde -benim bildiğim- herhangi bir haciz olmadan tutarı alabiliyor olmalısınız.
     Eğer Banka değiştirmeniz mümkün değilse önce Bankanın operasyon yönetmeniyle konuyu konuşmalı, gerekirse durum içindeki mağduriyetinizden dolayı şube müdürüne konuyu anlatmalısınız.

 27. Vakıfbanka 2014 yılından kalma bir borcum vardı.Vakıfbank beni icraya vermiş ve calişmış oldugum kuruma yazı maastan kesilmesi diye yazı göndermiş Kurumumda zaten maaşinda haciz var siz 2. sıradasınız deyip tekrar göndermiş.Şu an maas almış olduğum banka değişti ve Vakıfbank oldu.Vakıfbank maasima bloke koydu.Zaten maasimdan 1/4 oranında kesinti var vakıfbank sırasını beklemeden bloke koydu.Kanunda maas hesabına bloke konulamaz diyor.İnternetten araştırdım benim gibi bazıları şikayet etmiş blokeyi kaldırmışlar.Ancak benimkini kaldırmadılar.Banka şubesindeki personel bile yanlış koyamazlar diyor ancak koyuyorlar.Bununla ilgili emsal kararlarda varmış.Benim gibi durumda olan arkadaş varsa ne yaptı nerelere basvurdu yazarlarsa sevinirim.Ben BDDK ya ve CİMER ‘ e yazdım.Başkada ne yapabilirim Teşekkürler

  • Ümit Bey,

   BDDK ve TBB’ye şikayet kaydı oluşturun. Buralar Bankaların genel müdürlükleriyle irtibat kurup yanlış yapılan bu uygulamayı mutlaka düzeltiyorlar. Ayrıca ilgili Bankanın avukatının telefonunu isteyin ve görüşün. Dediğiniz gibi bir haciz varken 1/4’ünü geçecek şekilde ilâve bir haciz alınamaz.

 28. Merhaba .. benim trafik para cezam yüzünden maaş hesabıma devlet bloke koydu .. cezam 516 tl maaşım 2200 tl .. banka 516 tlyi kullandirmicak ama geri kalan maaşımı kullanabilirmiyim

  • Uğur Bey,

   Hesabınıza gelen haciz işlemleri e-haciz olarak gelmekte ve üzerinden herhangi bir işlem yapılamamaktadır.
   Tavsiyem gelecek maaşınızla ödemeniz ve ödendi dekontuyla birlikte ilgili vergi dairesine gidip e-haciz işlemini iptal ettirmeniz olacaktır.

 29. merhaba kamu personeliyim. bir bankaya ek hesap borcum vardı faizini yatırıyordum her ay 2 ay bir gecikmem oldu. hesaplara bloke koydular. önden bir miktar vererek taksitlendirme yaptık. tayin dolayısıyla maaş hesabım bloke koyan bankaya geçti. icra falan yok sadece takibe düşmüşüm. taksitleri düzenli ödememe rağmen maaş hesabımada bloke konuldu. yazı yazarak maaş hesabım olduğunu blokenin kaldırılmasını talep ettim. fakat maaşımın 1/4 ünü çekmelerini kabul ettiğim taktirde blokenin kaldırılacağını bildirdiler. bankayla haciz durumu olmadığı için kabul etmedim. bu durumda ne yapabilirim. maaşımı kullanamıyorum.

  • Koray Bey,

   Çalıştığınız kamu dairesinden başka bir Bankaya tutarın yatırılmasını isterseniz sorun tamamen çözülmüş olur.
   Mal Müdürlüğünden alınacak özel bir izin ile bunun çözülebildiğini duymuştum.

 30. Ercan çetinkaya

  Benim garanti bankasına 47.000 TL kredi borcum var ödeyemedim avukatlık oldum maaşımı borçlu olduğum bankadan alıyorum avukat benim iş yeri le konuşup maaşımın4/1 ne haciz koyması lazımken hesabıma bloke koydu 1 kuruş kullanamıyorum avukatla konuştum blokeyi kaldırın dedim maaşımın 4/1 ne haciz koyun dedim kaldırmıyacağını söyledi şimdi benim işe gitmek için yol parası lazım elektrik var su doğalgaz telefon yemek şimdi bu adeletmi yasal olarak böyle birşey hakkı varmı sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum

  • Bddk ya sikayet edecegini soyleyin. Blokenin tamamini kaldirmasi gerektigini soyleyin. Onlar israrla 4/1 ini kaldiramayacaklarini soyleyecekler. Bddk ya sikayet edeceginizi soylediginizde blokeyi kaldiracaklar. Kaldirmazlarsa e- sikayet uzerinden sikayette bulunun. Ceza yerler

   • Ertem Bey,

    Maaş haczi için bddk şikayeti yapılmalı mı sorusunun da cevabı olmuş.
    Yapılması gereken şeylerden birini örneklediğiniz için teşekkür ederim.

  • Ercan Bey,

   Bu süreçte BDDK şikayeti yapabilirsiniz.
   Çünkü aranızda bir ödeme planı var, bloke edilecek tutar belliyken bu tutarın tamamının bloke edilmesi hukuksuz gibi duruyor.

 31. Merhabalar

  2018 yılında senetle beyaz eşya aldım bir kısmını odemeyedim.mevcutta şuanda başka bir yerede icra var maaşımdan kesiliyor .cuma günü hesabimda para çekmek istedim hesabima bloke konulduğunu ogrendim 4900 TL lik.merak ettiğim şu maasta icra var zaten bir de bloke gelebiliyor mu .aynı avukatlik brosu eşimin maasinada bloke koymus.kari koca ikimizin maasida da zaten icra vardı simdi de bloke konuldu.suanda eşim aktif çalışan ben 8 aylık hamileyim doğum iznindeym ( benim hesabında ki parayi avukatlık bürosu çekebilir mi)
  Teşekkürler

  • Merhaba sskli calisanim vodafoneye olan borcumdan dolayı masima bloke koyuldu ancak masimin 4 /1 icra dairesine odenmekte buna rağmen her ay tekrardan bloke koyuluyor ve ben buna her ay uğraşıyorum normade maaş hesabına 4.1 icra ödemesi yapıldıktan sonra bloke koyulamaz diye biliyorum bu yasalmidir

   • Akın Bey,

    İcra dairesinden Bankaya gelen yazının gereği olabilir işlem. Ancak bahsettiğiniz gibi normal olmayan bir süreç.
    Bankanızla görüşüp çözümlemeniz gerekir.

  • Elif Hanım,

   Kredinizin kefaleti mi var?
   Daha önceden imzaladığınız herhangi bir muvaffakat ve/veya sözleşme var mı?
   Avukatla yapılandırılmış bir borç var mı?
   Krediniz hala canlı mı yoksa takibe mi gitti?

   Bu soruların cevaplarını bilmeden yanıt vermek çok zor.

 32. Merhaba babamın kredi kartı ve ek hesap nedeni ile ilgili bir banka emekli maaşına bloke koydu bu durumu düzeltebilir miyiz? Bilginiz var mi

  • Safiye Hanım,

   Emekli maaşına hukuken bloke konulamaz.
   Bunu Bankanız yetkilisiyle görüşerek çözümlemelisiniz.

 33. Maas hesabina bloke konulamaz. Ancak 1/4 oraninda kesnti yapılabilir. O kesintiiynde icra alacaklarından ilk sıradaki alır. Ikinci sıradaki alacaklı sırası geldiğinde 1/ 4 oranında haciz yapabilir. Hicbir şekilde bloke konulamaz. Blokeyi ancak devlet özel sebeplerle yapabilir. Bankanın yapabileceği tek şey icraya verip sırası gelince 1/4 oranında kesinti yapmaktır. Sözleşmeye imza atsanız bile bu böyledir. Çünkü kanun her şeyin üzerinde maaş hesabıma bolkke konulamaz demiş. Sözleşme kanuna aykırıdır. Banka sizi oyalar hukuksuz davranır. Sonuçta en son mahkemeye gidersiniz ve banka blokeyi kaldırmak zorunda kalır ha kaldırmadı mi sonu cumhuriyet bassavciligidir.

 34. merhaba ptt aktif banktan emekli maaşıma istinaden kredi çekmiştim bir yıla yakın düzenli olarak ödüyordum bu arada başka bir şahısa borcum vardı muvaffakatname verdim maaşımdan kesilip ödenmesi için maaşımın dörtte biri o şahısa kesiliyor geri kalanıda banka kesiyor bana hiç bir şey kalmıyor işsizim üzerime ait hiç bir mal varlığım yok 57 yaşındayım iş bulamıyorum maaşım 1989 tl orda burda kalıyorum yaşayabilmek için bu paraya ihtiyacım var sanırım bankayada muvaffakatname vermişim ne yapmalıyım teşekkür ederim

  • Aydın Bey,

   Eğer krediniz takibe gitmemiş, canlı bir kredi ve muvafakkat vermişseniz yapabilecek bir şey yok.
   Bankanız krediden tahsilatını yapmaya devam edecektir.

 35. Merhaba iyi geceler 4 tane bankaya borcum var.Birine maaşımın 1/4 ü kesiliyor.Diğerleri sırada bekliyor. Şuan maaş aldığım bankaya borcum yok.Kurumumuz takipte sırada bekleyen bir banka ile sözleşme imzalamış.Promosyon ödemesini verir mi ve icradan kalan maaşıma bloke koyar mı yoksa sırasını mı bekler teşekkür ederim.

  • Bayram Bey,

   Elde edilen gelirin %25’i üzerinde daima kesinti olacaktır.
   Tamamına bloke koyabilir. Ancak itiraz ederseniz bahsettiğim tutarın kalanını iade isteyebilirsiniz.

  • Emekli Maaş üzerine kredi çekmiştim sonra krediyi tamamen kapattim başka bankaya geçmek istiyorum ama Bloke olduğu için başka bankaya geçmeniz engellenmistir diyo bu ne demek

 36. Iyi geceler kolay gelsin ben yetim ayligi aliyorum beni soyle bi sorum var benim maasimda bloke var banka degisikligi yapamiyorum ne kredi borcum nede promosyon almadim bankaylada gorusdum zaten yok oyle bi borcum banka bizle alakasi olmadigi soyluyo sgk yla gorustum kredi odemesi diyo napmam gerekir yada neden bloke olmustur

  • Kader Hanım,

   Eğer kredinize bağlı bir kredi ödemesi varsa maaşınızı isteseniz de başka bir bankaya taşıyamazsınız. Bu süreçte maaşınızın kredi süresi boyunca taşınmamasını gerektiren sözleşme imzalanmıştır. Bu sürecin bitmesini bekleyeceksiniz.

 37. Slm benim iş bankasına borcum var ama bütün hesaplarına bloke konulmuş ziraat bankasında param var ama çekemiyordum ne yapmalıyım acaba

  • Resul Bey,

   Öncelikle maaşınızın bloke sebebini öğrenmeniz gerekir. Eğer borçtan ötürü veya takibe düşmüş herhangi bir borçtan dolayı konulmuş blokeyse bunu Bankanızın avukatı veya Bankanın kendisinden düzeltmesini istemelisiniz. Hukuken maaşınızın %25’inden daha fazlasının bloke edilmemesi gerekir.

 38. Merhaba. Benim maaşımda 1/4 oranında haciz kesintim var. Eski işyerimden kalma sgk 7000 tl civarinda pirim borcu var.2014 te iflas ettim işyerini kapattım. Şuan maaşlı olarak çalışıyorum. Bugün sgk tarafından maaş hesabıma e haciz konulmus. Hem maaşımda haciz var birde bu nasıl bir yol izlemem lazim ne yapabilirim. Teşekkürler.

 39. Vergi dairesi maas hesabima bloke koydu. Mebla 55 binlira oldugu icin odeyemiyorum. Maas hesabina bloke konamaz diyorlar. Nasil bir yol izlemem lazim. Tesekkurler

  • Serkan Bey,

   Vergi dairesi maaşıma bloke koyabilir mi şeklinde birçok soru geçmişte de aldık.
   Tüm kamu kuruluşları maaş hesaplarına bloke koyabilir. Ancak koyulan bloke maaşınızın %25’ini geçmemeli.
   Geriye kalan tutar hayatınızı idame ettirebilmeniz için sizlere verilen yasal haktır.
   Önce vergi dairesiyle ardından avukat ile görüşebilirsiniz.

   • Banka bloke koydugu hesabin zaten Maas hesabi oldugunu biliyor.E-haciz talebi geldiginde bu islemi yapmasi hukuka aykiri degil mi?
    Bizim niye birilerini ikna etmemiz gerekiyor?Hesabin nevini Ispat etmemiz gerekiyor?

    • Devrim Bey,

     Bankalar aldıkları muvafakatname gereği tahsil etme aksiyonuna devam eder.
     Ne kadar ederse o kadar iyi mantığı güdülüyor. Ancak hukuki hak aranırsa, fazla tahsil edilen bu tutarların bile geri alındığına şahit oldum. Onun için kredi borçlusunun nasıl davrandığını oldukça önemli.

 40. Serkan Bey,

  Ölüm Aylığı aldığım banka hesabında bir çok haciz mevcut vergi dairesi banka borçları gibi ssk tarafından maaşa bloke konmuş hesaba yatmıyor ben maaşımı vekalatle anneme devredebilirmiyim yada hesaba yatmadan almak için hangi yöntemi uygulamalıyım.hesaba yatarsa cekemem cünkü çok fazla haciz var

  • Duygu Hanım,

   Maaşınız vekaleten annenize yatırılmayacaktır.
   Ya elden almalısınız ya da alacaklılarla uzlaşma/taksitlendirme yoluna gitmelisiniz.

 41. eŞİMİN VEFATINDAN SONRA MAAŞ BAĞLANDI FAKAT 4 ADET İCRAYA DÜŞMÜŞ BORCUM VAR HEPSİ MAAŞIMA BLOKE KOYMUŞ NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM.

  • Seher Hanım,

   Eğer emekli maaşıysa bu tutar bloke edilemez. Ödeme yapmak istiyorsanız da maaşınızın 1/4’ünden fazlasını bağlayamazlar.
   Bu şartlar çerçevesinde yeni bir ödeme planına bağlamanızı öneririm.

  • ancak sadece maaşı aldığınız banka maaşına bloke koyabilir ona da icralık borcunuz varsa lakin bur da önemli bir konu var siz sözleşme yapmamışsınız ki bankayla sözleşmeyi rahmetli eşiniz yapmış o sözleşme sizi bağlamaz eşinizin borcu yaptığı sözleşmeden dolayı sizin maaşınıza kimseler bloke koyamaz koymamalı kanun böyle der lakin bizim bankalar hukuk büroları bu kanunu tanımaz ya tutarsa misali kanunla alay edercesine her şeyi yaparlar seni uğraştırırlar çözüm ivedilikle icra müdürlüğüne başvurunuz emekli maaşınızı aldığınız bankadan emekli maaş hesapını bildirir yazı alınız bu yazı ile bu benim emekli maaşım icra dairesinden emekli maaşımdan kesinti yapılmasına dair muvvakatınızın olmadığını belirtiniz icra müdürlüğü İİK’nun 93. maddesi gereği icraları kaldırmak zorundatır çünkü Devlet bu yetkiyi icra müdürlüklerine vermiştir .

 42. merhaba benim bankalara olan borcumdan dolayı başka bir bankadan aldığım emekli maaşı almaktaydım icralık olduğum banka emekli aylığımı aldığım bu hesabıma bloke koymuş dolayısıyla ben hesabı kullanamıyorum bu hesaptan ev kiramı ve fatura ödemelerimi yapıyordum bu blokeyi nasıl kaldıra bilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Hasan Bey,

   Emekli maaşınıza haciz gelemez. Bunu ilgili Bankanın avukatlık birimiyle veya maaş aldığınız Bankanın operasyon bölümüyle konuşup çözümleyebilirsiniz.

 43. Merhaba. Kyk borcumdan dolayi maas hesabima haciz kondu. Ben maasimin %25 i kesilir diye beklerken hesabimin tamaminin bloke oldugunu ogrendim. Daha onceden kalan bakiyem de 0 olarak gorunuyor. Bankanin ya da vergi dairesinin hesabimin tamamini bloke etme hakki var midir?

  • Ayla Hanım,

   Duruma itiraz etmenizi öneriyorum. Eğer kurumdan cevap alamazsanız hukuki olarak talebinizi iletin.
   Bahsettiğiniz gibi %25’inden fazlasını almaması gerekir.

 44. iyi günler
  kredi kartı borcum vardı maaş kartım bloke oldu kredi kartı borcumu ödedim blokeyi nasıl kaldırabilirim avans hesabım tekrardan açılır mı

  • İlknur Hanım,

   Kartınıza bloke konulması aslında kapatılması anlamına gelir.
   Kötü performanstan dolayı kapanılan bir kartın yeniden açılması kısa sürede olağan değildir.
   Tavsiyem kredi skorunuzu arttıracak hamleler yapmanız. Açık olan, kullandığınız kredili ürünlerin ödemelerini birkaç ay düzenli yapmanız halinde her şey normale dönecektir.

 45. Banka maaş hesabıma icra tarafından tamamen bloke koyuldu bu yasal mı maaşımın dörtte birine blokesi yasal biliyorum

  • Fethi Bey,

   Belirttiğiniz gibi bankalar maaşınızın dörtte birine kadar bloke koyabilir.
   Konuyla ilgili hukuki hakkınızı aramaktan, müşteri hizmetlerini veya ilgili şube müdürüne durumu ifade etmekten öte şansınız yok.

 46. İyi günler,
  babam bankadan ticari kredi çekmiş ve sözleşmede her türlü alacak hakkından feragat ediyorum diye muvafakat vermiş fakat bundan haberi bile olmamış. Borcu ödeyemeyince babamın tüm hesaplarına bloke konuldu ve emekli maaşını hiç alamıyor. Bankayla konuştuğumuzda babamın basiretli tacir olduğunu emekli maaşına bloke konulabileceğini söyledi. Bankaya dava açtık lakin aynı savunmaları yinelediler. Bu süreçte ne yapabiliriz, emekli maaşına verilecek muvafakatın açıkça olması gerekmez mi tacir olması maaşının hepsine bloke konulması sonucunu doğurur mu? Ne tavsiye edersiniz adamın hiçbir geliri yoksa ne yapılabilir?

  • Cemre Hanım,

   Bu tip muvafakatlar tüm Bankalar tarafından alınıyor ve verilen bu muvafakat tahsilatlar için yeterli oluyor. Haklı olduğunuzu düşünüyorum ama şöyle düşünün. Bankalar kredi kullanımında sayfalarca sözleşmeye imza alıyor. Hangisi okunuyor ki? Zaten okunsa imzalanmaz. Ortada bir para alış verişi var. Bankanın şartları belli. Bunları imzalarsanız bu parayı veririm diyor.

 47. Ercan çetinkaya

  İyi günler benim iki bankaya kredi borcum var biri şu an iş yerime maaş haczi gönderdiği için maaşımın 4/1 kesiliyor diyer bankada maaş haczi için yazı gönderdi bu bankanın birde maaş müşterisiyim iş yerim ve ben şu an için başka bir bankaya kesildiğini bitince sizinkine başlanılacak diye adliyeden icra müdürlüğünden onaylatıp meil yoluğla gönderdik ve bu banka şu an diyer bankanın kesintisinden kalan parama bloke koydurdu tek kuruş kullanamıyorum bdkk ya şikatçi olacağımı söyledim bankanın genel müdürlüğüne şikayetimi bildirdim dönüş yapmadılar ve dün bdkk ya e şikayette bulundum şu an o kadar mağdurumki işe gelmek için yol paramı borç alıyorum bu blokeyi nasıl kaldırırım ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim saygılar

 48. ziraat bankasında hesabım var yetim aylığı bu ay oraya geldi banka hesabı direk bloke etti . icra dairesinden bloke koyulmus dediler . fakat benim icralık oldugum bankaların avukatlarına her ay düzenli biçimde ödeme yapılıyor . ödeme yaptıgım halde mağdur ediliyorum . bunu nasıl çözebilirim

  • Kübra Hanım,

   Bankaların bu tip yanlış durumları olabilir.
   Bankanızın operasyon yönetmeni veya satış yöneticisi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 49. Merhaba emekli maaşima istinaden ptt araciligi ile burgan bankdan kredi cektim bu emekliligim uzun surmeyip emekliligim naylon sirket yuzunden iptal oldu 18 ayim silindi bu sure zaman zarfinda kredimi malum odeyemedim icra ya gitti simdi tekrardan emekli oldum burgan bank ptt maas hesabima bloke koymuş maaşimin tamamini alamiyorum bu durumdan dolayi magdurum bankayi ariyorum yok sozlesmede bunlari kabul etmşsiniz muafakat vermissiniz koyariz diyor nasil itiraz ederim bu duruma

  • Hakan Bey,

   Bankanızın bahsettiği gibi kredi kullanım esnasında muvafakat vermişseniz emekli maaşınızın %100’üne kadar tahsilat sağlama şartını Bankanıza vermişsiniz demektir. Yapılacak herhangi bir şey yoktur.

 50. Mustafa Köseoğlu

  Denizbank ataşehir şubesi kredi kartı borcumu ödeyemedim diye beni icraya vermiş.Her ay yatan emekli maaşımdan kanuni takip adı altında %25 kesinti yapmakta.Bunu alamazsınız dediğimde ise bana kredi sözleşmende yazılı idi imzaladın diyor.Şu an maaşımı başka bankaya taşımak istediğimde ise bloke var diyor.Bu yasalmı?Böyle bir hakları varmı.Ben banka değiştirebilirmiyim?Blokeyi nasıl kaldırabilirim? Cevaplarsanız sevinirim.

  • Mustafa Bey,

   Kredili ürün alırken Bankanızın emekli maaşınızdan ödeme yapabilmeniz için sizden muvafakat aldığını birçok örnekte görüyoruz. Bu muvafakatı kredili ürün alımında vermişseniz %100’üne kadar kesebilir. Kredili üründen dolayı da blokenizi kaldırmayabilirler.

 51. Merhabalar ben 2015 yılında denizbanktan kredi çekmiştim maaşını oraya taşımıştım bi kaç kez gecikme oldu sonra avukatlık yapılandırdım. Icra avukatlarından adliyede neyse onu 2019 da kapandı bitti kredi borcum tabi 2017 de boşandım evliydim ben evliykende ödemeler yaptım. Neyse sonra babamdan maaşım bağlandı tekrar eski ilk aldığım banka olan ziraate bu bir kaç gündür de bankamı başka bie bankaya taşımak istiyorum ancak bana sistemde o taşıyacağım bankadan ekranda gösterdi kredi promosyon bloke diye sadece şube değişikliği yapılabilir yanıtı vardı. Ben bu durumda ne yapmam lazım ziraate gidiyorum bloke yı kaldırmaları için beni tamam sorun yok diyip nakil edebilirsin dedi sonea tekrar o bankaya gittim beni resmen günümü çaldılar 2 saat boyunca bir bloke kaldırılması gerçekleştiremedi yani ziraat bana yardımcı olurmusunuz? Çok uğraştım doğrusu bunun için nasıl yol izlemeliyim.

  • Lara Hanım,

   Emekli maaşını taşırken Bankalar 3 kontrol yapar.
   1- Kredi blokesi
   2- Promosyon blokesi
   3- Mevcut Bankasından alıp/almadığı

   Eğer emekli maaşınızı taşırken promosyon blokeniz olduğu söyleniyorsa Bankanız size maaşını o bankadan almanız için promosyon ödemesi yapmıştır. Bu tutarın iadesi yapılması gerekir. Tutarı öğrenip, bu parayı yatırırsanız gün içinde blokenizi kaldırabilirsiniz.

   • Merhabalar. Ben de başıma gelen olayı yazayım. Z… Bankasından emekli maaşı taşımak için başvurdum. Bankadan Promosyon blokesi var dediler. 12 TL imiş. Yatırdım. Kmh hesabınız var dediler. Hiç kullanmadım dedim. Olsun biz yine de kapatalım düzelir dediler. Yine blokeki göründü. Şimdi de banka Devlet destekli kredi çekmişsin o yüzden maaşını taşıyamazsın bloke bu yüzden görünüyor dediler. Yatırım hesabımda krediden fazla para var(Borsa). Kredi kartını aktif kullanıyorum. 2 Adet otomatik ödemem var. Bireysel Emeklilik ödüyorum. Çektiğim kredinin 3 taksidini ödedim. Sadece maaşımı taşımak istedim. Bu hesabımı yine aktif kullanacağımı söyledim ama başarılı olamadım. Şimdi zarar etsem de bankadaki bütün hesaplarımı kapatmayı düşünüyorum. Yine de tüketici haklarına baş vuracağım. Sizin önerilerinizi almak istedim şimdiden teşekkürler

    • Hakan Bey,

     Emekli maaşınızı bir bankadan diğer bankaya taşırken 2 temel şart var :
     1- Promosyon almamış olmanız gerekiyor. Almışsanız mutlaka iadesini yapmalısınız.
     2- Kredili bir ürün (bireysel kredi ve kredili mevduat hesabı) kullanmamış olmalısınız.

     Eğer üstteki iki şartı birden sağlamıyorsanız SGK sisteminden blokeniz kalkmıyor ve farklı yere maaşınızı aktaramıyorsunuz.

 52. Merhabalar benim bir şirketim vardı ve battı şu an özel bir şirkette çalışıyorum ve maaşımın 4/1 i baska bir icram var ona kesiliyor şimdi bana vergi borcu geldi şirketten dolayı sormak istediğim şu benim bu vergi borcu ilk icranın önüne mi gecer yoksa sıraya mi girer. Vergi dairesi maaş hesabına bloke konulacağını söyledi ama benim maaşımdan başka bir icra kesintisi var nasıl bir yol iZlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Seyfi Bey,

   Kamu alacağı hepsinin önüne geçer.
   1/4 kuralının çoğu zaman ihmal edildiğini ve maaşın tamamına kadar kesildiğini gördüğümüz birçok örnek var.

 53. 65 yaşüstü bağkur emeklisiyim emekli maaşıma halk bankası ve yapı kredi bankası tarafından bloke konuldu aylıklarrımı ve bankada emekli maaşımdan dolayı biriken parayı alamıyorum ve çok zor şartlar altında yaşamımı dışarıda seyyar satıcılık yaparak sürdürmeye çalışıyorum şimdi bunuda yapamıyorum maaş ve bayram ikramiyelerimi almak için ne yapmalıyım ayrıca maaşımın 4 1 nndede sigorta tarafından haciz var ne yapmalıyım lütfen yol gösterin

  • Mehmet Bey,

   Öncelikle emekli maaşınıza neden ve hangi şartlarda bloke konulduğuna bakmak lazım. Eğer takibe giden bir krediniz varsa Bankanız bunu bloke edemez. Ancak takip aşamasına düşmemiş ve karşılığında almış olduğunuz bir kredi varsa kredi kullanım anında imzalamış olduğunuz muvafakattan dolayı Bankanız maaşınıza bloke koyup alacağını tahsil edebilir. İkinci durumda yapılabilecek herhangi bir şey yok. İlkinde var. Hemen gidip Bankanızın avukatı ile görüşüp yapılan haczin %25 maaşını geçmemesi gerektiği konusunda işlem yapılmasını istemelisiniz.

   Buralarda yanlış bilinen gerçekler var.
   1- Borç takibe gittikten sonra Banka avukatı sizi bulur. Emekli maaşından kesinti yapmak için sizinle bir taahhütname imzalamaya çalışır. Bu taahhüt çok önemli. Eğer bunu imzalamışsanız dönüş yok.
   2- Kredi kullanım esnasında imzalamak zorunda olduğunuz evraklar. Bu belgeler kredi takibe gidinceye kadar geçerliliğini koruyan, hatta takibe gittikten sonra da sizi bağlayan belgelerdir.

   • borç takibe gitti ancak banka avukatlarına emeklimaaşımdan kesinti yapılsın diye bir tahaüt kesinlikle vermedim imzaladığım sözleşmede bu durumvarmı bilmiyorumçünkü okumadım ayrıca maaımın üzerinde ssk nın hacizi var 4 1 ri maaşımın kesiliyor

    • Mehmet Bey,

     Avukata gittikten sonra 2 şekil uygulama oluyor.
     1- Krediyi alırken imzaladığınız muvafakatı bağlayıcı bir belge olarak kullanıp tahsilatına devam eden Bankalar. Bu sürece hukuken itiraz edip, kazanan müşteriler olduğunu duyuyorum.
     2- Emekli maaşından kesinti yapılamaz. Uzlaşmaya çalışan avukat/kredi borçlusu süreci.

 54. bu konuda 65 yaş üstü bloke yüzünden maaşını alamayan veya 4 1 maaşı hacize kesilerek maaşını alan ve bu ortamda dıarıya çıkamayarak çalışamayan emekliler için bu günlerede hükümet bir erteleme veya tamamen kaldırma yapamazmı bu konuda siz bir tweet atamazmısınız

  • Mehmet Bey,

   Elimizden gelen duyuruları yapıyoruz ve yapmaya çalışıyoruz.
   Bahsettiğiniz şekilde bir düzenleme olması gerekiyor gerçekten. Borcunu geçmiş tarihte ödeyememiş, bir şekilde avukat kanalıyla da olsa bir taahhüde bağlı olarak ödeme planına bağlamış kredi borçlularının da öteleme/erteleme imkanınından yararlanması gerekiyor.

   • bu konuyu duyurursanız hükümet yetkililerine 65 yaş üstü emeklileri rahatlatır ve hayır dualarını alırsınız sizlerde olmasanız bizlere kim yol gösterecek sesimizi kim duyuracak sizden allah razı olsun

    • Mehmet Bey,

     Bu konuda bilgi içerici bir içerik hazırlayacağım.
     Emekli maaşı bloke edilebilir mi?
     Emekli maaşına konulan bloke nasıl kaldırılır?
     Emekli maaşı banka kredisi alınsın istemiyorum. Ne yapmalıyızım?
     Emekli maaşım haczedildi. Ne yapmam gerekir?

     Bu başlıkları derleyip, toparlayacağım.

 55. eneklilere verilen bayram ikramiyelerine haciz veya bloke yapılabilirmi

  • Mehmet bey,

   Bayram ikramiyeleri kredi taksitlerinden dahi düşülmeyecek şekilde bir bilgi gelmişti. Dolayısı ile haciz/bloke edilmemesi gerekiyor. Böyle bir şeyle karşılaşırsanız önce Bankanızla çözümlemeye çalışın. Devam ediyorsa BDDK/CİMER tarafına durumu bilgi içerici bir yazıyla bildirin derim.

 56. Merhabalar benim Annemin emekli maasina bloke koymuslar ayni bankadan ev kredisi çekip ipotekli ev almış sonra ödeme zorluğu çektiğinde bireysel kredi borcu yapmış ve kredi kartı borcu evin tapusunu başka birisine kapora karşısında devretmiş adam ev kredisini yatırma tahattunu yerine getirmediği icin annemin emekli maasina bloke koyulmuş şimdi kadıncağız çok madur ne yapabiliriz ipotekli ev satışa çıksa annemin borcu kalan ismi bu işlemler ne kadar sürer lütfen yardımcı olun saygilar

  • Kenan Bey,

   Emekli maaşına kesinlikle bloke koyulamıyor. Bunu yapan Bankalarımız var. Kredi ilişkisi kurulurken alınan muvafakat gereği bunu yapabiliyor. Ancak bu konuda düzenlenen ve gerek müşteri lehine gerek Banka lehine verilen hukuki kararlar var. Tavsiyem konuyu CİMER veya BDDK kanalıyla bilgi vermen. İş böyle olunca Bankaların müşteri hizmetleri konuyu titizlikle inceliyor ve net bir şekilde çözüm sağlamaya çalışıyor.

 57. Efendim, hayırlı geceler. Öncelikle vermiş olduğunuz aydınlatıcı bilgiler vasıtasıyla bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum sizlere..
  Sizden yine malum “emekli maaşına bloke” konusuyla alakalı bilgi almak istiyorum.
  Annem,rahmetli babamdan kalan dul maaşı almakta.Aynı bankaya kredi kartı borcumuz vardı.Yapılandırma yaptık ve hiç bir ödemeyi bir gün geciktirmeden kredi kartı borcumuzu kapattık.Kart ödemesini yaparken zorlandığımız için aynı bankadan KMH hesabı kullandık.Limit 5800 lira ve limit dolu KMH hesabının.Annem 1800 TL maaş alıyor ve maaş kartı kullanıyor.Şu anda tek gelirimiz bu.Her ay maaş yaptığında 1800 tl’yi banka maaşın yattığı gece KMH hesabına kesiyor ve sabahında da ATM’den maaşımızı çekerken KMH hesabımızdan çekiyoruz.Aylık gecikme faizini kesiyor tabi ki.Annemin maaşına KMH hesabına olan borçtan dolayı bloke koyabilir mi acaba banka?Ayın 24’ü yani bugün maaş günü sabah ATM’ye gidipte maaşımızı alabilirmiyiz alamazmıyız diye düşünmekten inanın her ayın maaş gecesi uyku uyuyamıyorum.Bilerek herhangi bir muvaffakiyet veya maaştan kesinti yapılmasına dair imza falan atmadık. Bu durum nedir nasıl olur..??
  Bilgi verirseniz inanın çok sevinirim..
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum..
  Çalışmalarınızda başarılar diliyorum…

  • Şenol Bey,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyorum.
   Sorunuza cevaben şunu söyleyebilirim. Bankanız sebebi her ne olursa olsun emekli maaşına bloke koymaması gerekir. Verilen kredinin tahsilatını sağlamak, bunun için ayrıca bir müşteri talimatına gerek kalmadan operasyonu kolaylaştırabilmek adına muvafakat alınır ve bununla yaparlar. Ancak bu maaşın tamamına el koyacağı veya tasarruf yetkisini kısıtlayabileceği anlamına gelmiyor.
   Bu genel bilgiden sonra işlem özelinde şunu söyleyebilirim :
   Anlattığınız kadarıyla aslında Bankanızın size açmış olduğu KMH limitini kullanıyorsunuz. Maaş yatınca bu kmh limiti o aya ait işleyen faizle birlikte tahsil oluyor ve siz kalan bakiyeyi kullanabiliyorsunuz. Sorun bir gün Bankanız durup dururken bu kmh limitini kapatacağı gün başlayabilir. Tahsil eder ve kapatırsa o aya ait maaşınız hiç olur. Aslında daha önce bir şekilde kullanmış olduğunuz (parça parça da olabilir) bu limiti günün sonunda kullanamayabilirsiniz. Böyle bir çekinceniz varsa Bankanızdan bu kmh limitini taksitlendirmesini veya bireysel nitelikli bir kredi kullanarak kapatmasını isteyebilirsiniz. Maaşın içinden alarak, kabul ettiğiniz bir vadede bu borcu bitirmiş olursunuz.

 58. Emekli maasimizi 3 aydir alamiyoruz bloke konmus dediler dilekce yazmamizi istediler yazdik ve götürdük ama hala bir sey yapmdilar paramizi alamiyoruz haram olsun devlet

  • Emre Bey,

   Emekli maaşına bloke konulamaz.
   Hangi sebeple konulmuş ve hangi nedenden dolayı kaldırılmıyor tarafında bilgi vermek zorundalar.

 59. Merhabalar. Babam emekli maaşı aldığı bankadan 3 sefer kredi kullanmış. İkinci bir işte çalışıyordu. Bu yüzden neredeyse emekli maaşının hepsini kredi ödemelerine saymışlar. İkinci işini geçimi için yeterli görmüşler. Babam 60 yaş üstü bir insan. Fabrika işçi çıkarma yoluna gidince aylık geliri kalmadı. Emekli maaşınına otomotik bloke onayını babamdan aldığı için bankanın kredi ödemeleri otomotik yapılıyor. Babam da bankaya blokenin kaldırılmasına yönelik müracaat etmiş ve kabul edilmemiş. Bir emekli ekmek alacak para kalmamacasına banka kredisi ödüyor ve 2 yıl hiçbir geliri olmadığı halde bu ödeme yapılacak. Etrafına çok borçlandı. Ailecek bankanın uygulamasına çok kızgınız. Bankaya maddi tazminat davası açılabilir mi? Ya da bu kredinin üzerinden bloke kaldırılıp maaşının 4/1 i tutarında ödemeler gerçekleşebilir mi?

  • Deniz Hanım/Bey,

   Bankaya herhangi bir dava açamazsınız. Açsanız da herhangi bir sonuç alamazsınız. Bankalar emekli maaşına istinaden kredi kullandırırken bir muvafakatname alır. Kredi canlıyken (takibe gitmemişken) yatan maaşının tamamından alacağının tahsil edilmesine yönelik alınan bir sözleşmedir bu. Sizin bahsettiğiniz hukuki kural seti kredinin takibe gitmesinin akabinde yaşanılan olaydır. Pandemiden dolayı CİMER şansınızı deneyin diyebilirim. CİMER üzerinden bir kayıt oluşturarak yaşadığınız işsizliğin de altını çizerek ödeme zorluğu çektiğinizi ifade etmenizi öneririm. Belki kredilerinizin vadeleri uzatılarak elinize geçen bir tutara neden olabilir.

 60. Merhaba;

  babamın borçları nedeniyle reddi miras yapmıştık fakat icra takibiyle hesaplarıma bloke konulmuş. bunun kaldırılması için ne yapmam gerekir ve reddi miras olduğu adli makamlarca bilinmesine rağmen tekrar benzer icra takipleri olur mu?

 61. umraniye vergi dairesine borcum var ve maas kesintisi yapiliyor asgari ucret olarak simdi 6 ci icra dairesi maas kartima bloke koymus denizbank hesabima maas hacizi devam ederken baska icra bloke koyabilirmi siraya girmesi gerekmezmi blokeyi nasil kaldirtirim saygilar

  • Ertuğrul Bey,

   Maaşınızın 1/4’ünden fazlasına haciz gelemez. Gelse de itiraz ettiğiniz an haczin kalkması ve normalleşmesi gerekiyor.
   Fazlasını gönderen kuruma ilgili bilgiyi verdiğiniz an düzelecektir.

 62. Esenler şubesi yusuf paşa adına açtıgım maaş hesab nolu xxxxxxx iban nolu TR6800xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
  hesabıma güvenlik nedeniyile bloke konulumuştur maaşımı 2 ay aydır almamaktayım özelikle bu covit-19 zamanınıda maşımı almadımı ötürü kredilerimi ödeyemez kiramı veremez oldum bu hususta sizden yardımlarınız talep ediyorum bu husutan oldukça çok magduriyet yaşamaktayım yapılan yasal düzenlemelerin ile maaş hesabıma konulan bloke yasaya ve usle uygun degildir gereklik araştrımaların yapılarak söz konusu maaş hesabım üzerine konulan haciz ve bloke fekki hususunda

  geregin yapılmasın saygılarımla arz ve atlep ederim

  • Bilal Bey,

   Maaş blokesi kaldırmak için doğru adreste değilsiniz. Bizler dilimiz döndüğümüzce konu özelinde bilgi paylaşımı yapmaya çalışıyoruz. Bunu Bankanızın operasyon birimi ile çözmeli, eğer anlaşamıyorsanız konuyu BDDK/CİMER tarafına aktararak şikayette bulunmalısınız.

 63. Merhaba babam ekmek fırınını baskasına satmış 3 şahit karsısında bu tarıften ıtıbaren gelen vergı un vs falan borcların yenı işletmecıye aıt oldugunu bıldıren bir anlaşma imzalayarak.ruhsat kaybı olmaması acısından %10 kısma halen babama ait.fırın sahıbı un borcu yapıyor ödemediği için babama bana ablama amcalarıma ve yengeme tebligat geliyor.borçlu ve 3. şahıs olarak.haliyle herkez borçla alakası olmadıgını bildiği için herhangı bir itiraz falan yapılmadı.fakat babam ilk 7 gün içinde ıtırazını beyan edıp borcun kendıne ve akrabalarına aıt olmadıgını bıldırmıs.tebligat geldıgınde bekardım evlendım soyadım degıstı ve sigortalı çalışanım maaşıma bloke koyulmus icra dairesinden maaşın 4/1 deniyor.fakat 180 tl bloke koydu ertesı gün 176 tl bu benım maasımın 4/1 bile değil.işverenime sordum bize gelen bı hacız kararı yok dedi. e devletten davadakı dosyalara baktım maaş bankam yazı dondermiş, maaş dışı bakiyeye haciz tatbik edilmiştir diye benim ne yapmam gerekıyo yardımcı olun.maaş dışı bakiyeden kasıt nedır benım hesabıma sadece maaşım yatıyor çünkü

  • Nuray Hanım,

   Babanızın fırın devri esnasında yaptığı şahitler huzurundaki sözleşme “adi sözleşme” niteliğindedir. Ancak ruhsat kaybolmasın diye %10 ortaklığın devam ediyor olması “asıl sözleşme” dir. Bu durumda asıl sözleşme devreye girer ve ortaklık payı üzerinden ilgili yaptırımlar uygulanabilir. Sizler elinizdeki diğer sözleşmeyle ilgili ikinci bir hukuki süreç başlatıp bu borçlara itiraz etmelisiniz.

 64. Merhabalar, bir süredir işsiz olmam sebebiyle Vakıfbanka ödeyemediğim ek hesap borcum yüzünden icralık oldum. Maaş haczini es geçip direk eşya haczi aşamasına geçtiler. Sanırım hesaplarıma bloke konması da söz konusu olacak. Benim çekince şu işe yeni başladım ve maaş hesabıma konulacak bir bloke durumunda işe dahi gidemez durumda olacağım. Maaş hesabıma bloke konması durumunda ne yapabilirim? Bir de bloke olacak miktar 1/4üne mi tekabül eder yoksa tamamına mı bloke konur. Maaş hesabım farklı bir bankada.

  • Aykut Bey,

   Hukuken 1/4’üne haciz konulacaktır. Tavsiyem ilgili Bankanın avukatı ile görüşüp yeni bir ödeme planına bağlamanız olabilir. Aksi halde hem icralık durum hem de sürekli SGK sorgusu ve akabinde gelecek haciz yazısı süreci devam edecektir.

 65. Öncelikle selam aleyküm benim maaş kartıma bloke koyuldu hacizlik oldum maaşimi kömple kesecek ve iş yerimde zaten ödüyor ben ne yapmam lazim ev kira 2 bebegimiz var maaşi hepsini alıyor nasil yapabilir abiler

 66. Merhaba vergi dairesi maas hesabina koyduğu bloke durumunda. Borçtan düşer mi?yoksa faiziyle borç birikir mi?

  • Fatma Hanım,

   Eğer maaşınıza koyduğu blokede tutar bulup, borç transferi yapılırsa borç azalır. Ancak bazı durumlarda ters bloke koyuluyor ve tutar vergi dairesine gitmeden hesaplarda kalabiliyor. Bu durumda borcunuzdan herhangi bir düşme olmaz.

 67. Aykut be merhaba; benim avukatlık ofisine borcum vardı. Alacaklı tarafıma daha once maaş haczi çıkardı fakat maaşımda başka haciz olduğundan hicbir şey yapamadı. Derken Pandemide dolayı işten ayrildim. Şuan 2 aydır çalışıyorum tarafıma hicbir tebligat çıkartmadan ve çalıştığım firmaya maaşıma haciz yazısı sunmadan mass hesabıma bloke koydurmuş. Maaşımın yarısını hemde. Çok mağdur edildim bu konuda hakkım hukukum nedir ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim tsk ederim.

  • Duygu Hanım,

   Maaşınızın 1/4’ü haciz edilebilir. Eğer ilgili avukat ile bir taahhüt imzalamış ve bununla ilgili bir ödeme sözü vermemişseniz böyle devam eder. Ancak böyle bir sözleşme yoksa üzeri için hukuki hakkınızı aramanızı tavsiye ederim.

 68. Açıkçası başıma 3 kez geldi maaş hesaplarına vergi borcum nedeniyle haciz konuldu ve herhangi bir yapılandırma yapmadan hesabın maaş hesabı olduğuna dair çalıştığım iş yerinden evrak alıp iligili maliye müdürlüğüne gidip o evrak ile beraber konulan hacizi kaldırdım….

  e haciz işlemi sırasında bu hesap maaş hesabı olduğu gözükmez ve sizin yaşam hakkınız diye birşey var bu yüzden maaş hesaplarına konulan hacizlerin hemen kalkması yapılacak olan haciz işleminin maaşiniza yani iş yerinize haciz bildirgesi yaparak yaşam hakkı olarak belirlenmiş tutar dışında kalan yani maaşınızı 4/1 kadar tutar haciz edilebilir bununda yolu isyerinize maaş haczi için ilgili evrakları göndermektir. Bu yüzden maaş hesabınıza bloke konulması durumunda ilgili kurum yada kişiye o hesabın maaş hesabı olduğunu belirtmeniz ve kanitlamaniz gerekmektedir…. Konulan hacizi kaldırmaması sizin yaşam hakkımıza müdahaledir ve suç teşkil eder

  • Ali Bey,

   Çok doğru açıklamalar olmuş. Kişinin emekli maaşı haricindeki maaşı 1/4 oranında kesintiye uğrayabilir. Emekli maaşı da siz kabul edip, taahhüt verirseniz bu oranda kesilebilir. Aksi halde hukuki değildir.

 69. Mağaza maaşıma kısmi bloke koymuş avukatı aradım 500 TL borcuma 8000 TL istiyor. Bloke koyabilirmi, nasıl kaldirabilirim nereye müracaat etmeliyim.

  • Murat Bey,

   Takibe gitmiş borcunuz varsa yasal olarak maaşınızın %25’i kadar haczedilebilir veya bloke edilebilir. İtiraz ettiğiniz halde üzeri bloke edilip, tahsil edilse bile tekrar geri iade edilir/edilmelidir. Önce Bankanız ile konuşun. Hala bir sonuç alamıyorsanız mutlaka CİMER şikayeti yapmanızı önerebilirim.

 70. Benim işyeri hesabima icra m var vergi dairesi de hesabima bloko koydurmuş hatta hesabima ki olanida almış vergi dairesine gittim maaşım dan icra kesintim var dedim biz acizli oldunu bilmiyorduk dediler maaş hesabımdaki blokoyu kaldırın maaşım yatacagini söyledim genel merkeze bankaya yazı yazdılar blokonun kaldırılması için şubatın 1 de banada evrak verdiler şubeye vermem için verdim 10 gün oldu bloko kalkmadı banka müdürüne çıktım genel merkezinde n bilgi gelmedini söylediler işyeri mde bankayı yatırmaliyi z diyor gerekli mercilere işçinin maaşını ödedim diye gösterecek cikmazin içindeyim saygilar

  • Nadir Bey,

   Maaş hesabınıza yatırılan tutarın haczi söz konusuysa ve bunu yasal yollardan yapıyorlarsa, yatan maaşın 1/4’ünden fazlası alıkonulamaz. Mutlaka kişinin tasarrufuna bırakılması gerekir.

 71. Merhaba maaş hesabımda 409 tl vardı sabah uyandığımda. Bloke edildiğini farkettim bankaya gittiğimde. Sgk nın bloke koydurduğunu ögrendim. Nasıl bir yol izlemeliyim

  • Ferhat Bey,

   SGK hesaplarınıza bloke direkt bir şekilde koymaz. Maaş hesaplarınıza gelen blokeler yasal yollardan, haciz/icra şeklinde, resmi olarak gelir. Banka gelen hukuki süreci uygular/uygulamak zorunda kalır.

   Kaldırılması için sebebin ne olduğunu, hangi yasal yollarla geldiğini ve bu sebebin ortadan kalkıp/kalkmadığına bakılması gerekir.

 72. Merhaba kolay gelsin benim maaşımda icra olmasına rağmen ve hala maaşımdan kesilmesine rağmen bugün öğrendim ki maaş hesabıma bloke konulmuş çalışmış olduğumuz banka tarafından bununla alakalı nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin

 73. Maaşımın tamamı krediye kesiliyor maaşada bloka koydular

 74. başka bankadan kredi kartından icralık görünüyor ve maşım bloke görünüyor emekli maaşımı başka bankay taşyamıyorum ne yapmalıyım ama maaşımı tam alıyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+