Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim

Kredi başvurusunun değerlenmesinde beyan edilen gelir oldukça önemlidir. Bir takım referans değerler incelendikten sonra aldığınız maaşın belirli bir katı kadar kredi verilebilmesi gibi basite indirgenebilen, genel kabul görmüş rakamlar mevcuttur. Maaşımın kaç katı kredi alabilirim sorusuna yanıt vermeden önce kredi başvurusu değerlendirmesinde hangi kriterlerin baz alındığı hususunda bilgi verelim.

Bireylerin kişisel kredi başvuruları esnasında daha önce yapmış oldukları kredi başvuruları, kullanılan kredilerdeki geri ödeme düzeni, risk ve limit oranlaması, limit doluluğu kriterleri oldukça önem taşımaktadır. Bu değerlerin sonucunda ortaya çıkan banka kredi notu sonrasında en önemli referans kişinin ne kadar maaş aldığıdır.

Toplamda elde ettiği gelirin %60’ı kişinin toplamda ödeyebileceği taksit tutarına denk gelecek şekilde bir sistem çalıştırılır. Basit bir matematikle 1.000 TL gelir elde eden bir kişinin aylık taksit tutarı en fazla 600 TL olabilir. Bu da 1.25% faiz oranı olan bir bankada 16.500 TL, 36 ay vadeli eşit taksitli bir krediye denk gelmektedir. Bu metamatik bize kısaca şunu anlatır. 1.000 TL gelir elde eden bir kişi en fazla 16.5 katı kadar kredi (16.500 TL) çekebilir.

Ancak dikkat edildiği üzere burada önemli olan kriter toplam kredi taksitlerinin elde edilen gelir beyanında %60 taksit/gelir dengesini geçmemesidir.

Niçin %60 taksit/gelir dengesi aranır?

Bankalar geri kalan %40’lık bir pay ile yaşamı idame ettirecek bir geliri bireye bırakmaktadır. Örneğin ev kirası, fatura ödemeleri, kira ödemesi vb. harcamalar için gelirinin %40’ı bu tarafa kullanılır diye hesaplanmaktadır.

Eğer ihtiyaç kredisi başvurusu yapıyor ve olumlu sonuç almak istiyorsanız talebinizin bu basit matematikle açıklanacak şekilde olması lehinize olacaktır. Eğer kredi değerlendirmenizde herhangi bir kredi red nedeni yoksa kredilendirilme süreciniz rahat ilerleyecektir.

5 Yorum

 1. Meliha

  23 Mayıs 2018 at 15:08

  merhaba ben ne kadar kredim var ama konut kredisi cekmem lazim 2800tl maasim var

  • Banka Notu

   26 Mayıs 2018 at 21:53

   Meliha Hanım,

   Maaşınızın %70’ine kadar kredi taksiti olacak şekilde kredi alabilirsiniz.
   Bununla ilgili Banka Notu Kredi Hesaplama ara yüzümüzü kullanıp, ne kadar kredi alabileceğiniz konusunda fikir edinebilirsiniz.

 2. Kadir

  25 Haziran 2018 at 23:59

  Merhaba maas bankamdan hiç kredi kartı kullanmadım var kartım ama kullanamadım maaş aldıgım bankadan 2600 mmas alıyorum kredi kullanabilirmiyim 7 aydır kadrolu fabrika işçisiyim

  • Banka Notu

   26 Haziran 2018 at 21:03

   Kadir Bey,

   Kartınızın olması çok önemli. Kullanmıyor olsanız bile kredi puanınız oluşmuştur ve tahminimce yüksektir.
   Bahsettiğiniz rakam, bahsettiğiniz şartlar altında rahatlıkla onaylanır.

 3. Erhan

  20 Aralık 2018 at 21:22

  2300 net maaşım var ve tamamını bankadan alıyorum ve aylık ödemesi 350₺ olan kredim mevcut bu durumda en fazla ne kadar daha kredi kullanabilirim tşk ederim

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+