Anasayfa » Pos » POS Makinesi Nasıl Alınır ve POS Komisyonları

POS Makinesi Nasıl Alınır ve POS Komisyonları

Ekonomide geldiğimiz noktayı ve ülkemizdeki kredi kartı kullanım oranını gördükçe pos cihazlarının kullanımı ne kadar gerekli tartışmaya gerek yok. Hem esnafımızın alacağını garanti altına alması, hem de tüketicinin cebinde nakit taşımaması ve hatta pos ile taksitli alışveriş yapabilmesi durumu daha cazip hale getiriyor. 2015 yılında yapılan düzenleme ile her ne kadar yazar kasa pos kullanımı zorunlu hale getirilse de geçişin kademeli olması, belirli sektörleri kapsaması ve esnafımızın algısında her an bu işten ne de olsa vazgeçilir düşüncesi olması nedeniyle sabit POS cihazı kullanımı devam etmektedir.

Özellikle tahsilat kabiliyetinde soru işareti yaşayan esnafımızın pos cihazı / pos makinesi kullanmasını kesinlikle öneriyoruz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, pos cihazı almak için hangi evraklar gerekli sorusuna vereceğimiz cevaplardaki evrakları alıp, pos makinesi başvurusu yapmanız.

Daha önce yazmış olduğumuz akıllı yazar kasa pos neden ve nasıl alınır yazımızdan yola çıkarak mevzuatta belirlenen sektörler haricinde çalışıyorsanız pos cihazı başvurusu için aşağıdaki evrakları temin edip bankanıza başvuru yapabilirsiniz.

Pos Cihazı için gerekli evraklar nelerdir? veya Pos Makinesi almak için gerekli belgeler nelerdir?

Eğer şahıs şirketi üzerinden faaliyet gösteriyorsanız :

 • Herhangi bir odaya kayıtlı iseler bu oda kayıt belgesi
 • Vergi Levhası
 • POS cihazı başvurusunda bulunmak isteyen kişinin kimliğinin aslı
 • İmza beyannamesi

Ticari ortaklıklarda ise POS makinesi için istenen belgeler şunlardır :

 • Firma ortaklarının her birinin kimlik belgesine ait fotokopi
 • İmza sirküleri
 • Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası

POS cihazı aldıktan sonra esnafın en çok merak ettiği sorulardan birisi de ödeyeceği pos komisyonu nedir? POS komisyonu 2017 yılında ne civarlarında? Bankaların düzenlemiş olduğu POS kampanyaları birbirinden farklı mı? POS komisyonu seçerken neye dikkat etmeliyim?

Bankaların POS kampanyaları internet sitelerinde her zaman güncel olmayabiliyor. Bu nedenle mutlaka şubeye giderek pos fiyatlamalarını almanız tavsiye edilir. Yakın zamanda Akbank Eko Pos kampanyası için bir yazı yazmıştık. Burada pos komisyonları hangi temel mantıkla işler ve aslında ne kadar pos komisyonu kesintiniz olur sorularına yanıt verdik. POS komisyonlarına karar vermeden önce mutlaka bu yazıya göz atmanızı öneririm.

Bankaya pos başvurusu yaptıktan sonra kurulumu bi’kaç gün içinde gerçekleşecektir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

40 yorum

 1. Mehmet Akyıldız

  Bir senedir kirasını odemeyip kaçan ve izini kaybettiren kiracının işyerini icra ile boşalttı içinde 10 adet pos cihazı var.ne yapmamız gerekir?

  • Mehmet Bey,

   Kullanılmayan POS cihazları haczedilerek hiçbir şey yapılamaz. Hatta bu pos cihazları kullanılmadığı için müşterinin her ay 30 TL/pos cihazı gibi bir masrafı Bankaya ödüyor olması gerekiyor. Banka bu posların iadesini istemiştir ancak müşteri ve pos cihazları bulunamadığı için de geri alımı gerçekleştirilemiyordur.

 2. İş yeri açmak istiyorum. Pos makinası alacağım ve her bakanın kartını buradan kullanabilmem lazım. Maliyet ne kadar ? Bir de bankaların hepsiyle teker teker anlaşmamı yapacağım ?

  • Onur Bey,

   Pos cihazını nasıl kullanacaksınız?
   Örneğin taksit seçeneği kullanacak mısınız ya da tek çekim sizin için yeterli mi?
   Eğer taksit seçeneği kullanacaksanız hangi marka kredi kartını taksite açmak istiyorsanız (Bonus, Axess, Maximum, World gibi) o marka ile anlaşmalı Bankalardan birini seçmek zorundasınız. Ancak tek çekim sizin için yeterliyse herhangi bir Banka ile anlaşmanız yeterli olacaktır. Denizbank Kolaypos tarifesi son günlerde çok mantıklı. Yakın bir denizbank şubesine uğrayarak bu tarife hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 3. Merhaba oda kayidim yok ama yazar kasa mobil pos almam gerekli hangi bankalar oda kayitsiz yazar kasa mobil pos veriyorlar tesekkurler simdiden

  • Orhan Bey,

   Oda kayıtsız yazarkasa pos alınabilir.
   Hemen hemen her banka akıllı yazarkasa satışına aracılık ediyor.
   Ancak bu konuda en deneyimli banka Denizbank ve Yapı Kredi Bankasıdır.

 4. Basvuru yapildiktan sonra minimum ne kadar surede pos cihazi elimde olur . Restoran isletmesinde kullanacagim icin zaman kaybi olmamasi gerekir . Bilgi verirseniiz sevinirim tesekkurler

  • Ünal Bey,

   Pos başvurusu ertesi gün sonuçlanması gerekmektedir.
   Bilemediniz 2 gün içinde mutlaka pos kurulumu gerçekleşmeli.
   Aksi halde Bankanızı değiştirmenizi önerebilirim.

 5. Merhaba bende pos cihazi almak istiyorum vergi levhasi yok hangi banka vergi levhasi olmadan verir

  • Mahsum Bey,

   Vergi levhası olmadan pos cihazı almanız mümkün değildir.
   Çünkü her pos cihazı işlemine mutlaka bir kasa fişi veya fatura kesmek zorundasınız.

 6. ben çok cuzi kazanarak iş yapan yetkiliyim.Pos cihazı alsam tek çekimde çok fark eder mi yoksa komisyon olmalı mı ?

  • Onur Bey,

   Pos cihazı sizin tahsilat kabiliyetinizi arttırarak belki de cironuzun artmasına vesile olabilir. Bugün pos komisyon oranları yaklaşık 1.40% – 1.50% aralığındadır. Eğer kar marjınızın çok düşükse Bankaya kazandıracağınız bir pozisyona dönebilirsiniz. Paranızı bekleyerek alma şansınız varsa 35 gün blokeli, komisyonsuz olarak pos alabilirsiniz. Daha mantıklı gibi duruyor.

 7. 70 tl aldığım bir malı 75 tl satan bir iş yeri sahibiyim kartta tek çekim yapsam kar oranı ne kadar düşer sizce kart çekmeyi düşünüyorum çok fark ederse almıcam sizce ne yapmalıyım

  • Furkan Bey,

   Günümüz ekonomisinin kart kullanım oranı düşünüldüğünde pos cihazına duyarsız kalmak biraz anlamsız geliyor. Bence alın. Fiyatlamalarınızı belki kredi kartı çekiminde şu olur gibi bir pazarlama mantığı ile revize edebilirsiniz. En azından “pos cihazımız yok” “kredi kartı ile çalışmıyoruz” gibi söylemlerde bulunmazsınız.

 8. iyi günler yapı kredi bankasından 1 işyerine ait 2 üye işyeri numaram var bir üye işyerine 6 adet bir üye işyerine de 5 adet terminal açıldı yani 11 adet yazarkasa pos aldım.tek çekim.
  1.si sezonluk bir işletme olduğum için 6 ay kullanılıyor bu yazarkasalar 6 ay kullanılmıyor.bununla ilgili inaktiflik ücreti alınıyor sanırım.bununla ilgili mafiyet varmı yada hersene kapatıp açmam mı mantıklı olur?
  2.si aylık 35 tlx11=385tl ödeme yapmam gerektiği söyleniyor.bununla ilgili bir mafiyet alma şansım varmıdır?

  • Ali Bey,

   İlk sorunuza cevap vermek gerekirse dönemsel olarak kapatmanız daha mantıklı olacaktır. En azından sadece 1 tane açık bırakabilirsiniz. Bu sayede inaktiflik gibi bir komisyonla karşılaşmazsınız.
   İkincisi ödediğiniz rakamı bankanız sizin için Yazarkasa pos firmasına ödemektedir. Terminal başına bu ücreti sizden tahsil ederler. Bazı bankalarda bu ücretin istisnası mevcuttur. Ancak toplamda müşteri bu verimliliği Bankası için yapmıyorsa hiçbir bankanın istisna tanımladığını görmedim.

 9. Tek çekimi tercih eden bir esnaf için pos tarifesi öneriniz var mı?

 10. merhaba yeni bir şahıs şirketi kurdum fakat daha öncesi kkb puanım ve sicilim bozuk pos alırken bu durumlara bakılır mı

  • Mustafa Bey,

   Mutlaka bakılacaktır. Nihayetinde şirket de kursanız, bunu yöneten bir şahıs var ve bu şahsın Banka ödemeleri, geçmiş ödeme performansı son derece önemlidir.

 11. Merhaba kolaygelsin ben marangozum post cihasi almak istiyorum taksit ve peşin çalışıyorum post cihazini bankadan üçretlimi alınıyor ve bu makinanın vergisi varmı yıllık mı aylıklı vergisi acaba ilk defa kullanacağım için tereddütteyim bilgilendirirmisiniz acaba

 12. El sanatları ile ilgili çalışan emekliyim belediyenin kiraladığı sezonluk iş yapıyorum nasıl pos makinası alabilirim

  • Emre Bey,

   Vergi levhası sizin adınıza olduğu sürece istediğiniz Bankadan pos başvurusu yapabilirsiniz. Sezon boyunca kullanın, sezon bittiğinde de gidip geri iade edin. Herhangi bir sorun olmayacaktır.

 13. Bireysel amaçlı ufak caplı satışlarda kullanmak için post cihazı veriyorlarmı ? Herhangi bi vergi lehva veya odaya kayitli degilim

  • Harun Bey,

   POS cihazının alınabilmesi için mutlaka vergi levhası ve oda faaliyet belgesinin alınması şarttır.
   Her satışın bir fatura veya fiş karşılığı olmalı. Maliyenin çapraz denetimlerini bu şekilde yaptığını biliyoruz.
   İnternet üzerinden aracı pos firmaları var. Bunları kullanabilirsiniz.

 14. Merhaba küçük bi dükkan isletiyorum su an sadece vergi levham var post makinası alabilirmiyim tavsiye ettiginiz bir banka varmi

  • Esra Hanım,

   Vergi levhanız var ve yapmış olduğunuz faaliyeti kısıtlayan herhangi bir kanuni engel yoksa pos cihazı alabilirsiniz. Pos cihazı alırken benim dikkat ettiğim en önemli şey pos komisyonları ve bankacılık hizmetidir. Bu minbalde Garanti, Denizbank veya Ziraat Bankası posları denenebilir.

 15. Ali İzzet Yılmaz

  İyi Günler,
  Kurumlar ve KDV vergilerinden muaf olan, sadece eğitim amaçlı ve kamu personeline konaklama hizmeti veren konukevi tahsilat amaçlı pos cihazı alabilir mi?

  • Ali İzzet Bey,

   Pos cihazı almasında herhangi bir problem yok. Şöyle düşünün..
   Pos cihazı sizin kdv, kurumlar vs. gibi bir takım yasal ödeneklerinizi geçirdiğiniz bir cihaz değil. Tamamen bir tahsilat aracı.
   Eğer işiniz bu şekilde muhasebeleşebiliyorsa kullanabilirsiniz.

 16. Merhabalar, yeni şahıs firması açtım vergi levham geldi fakat işyeri ünvanım henüz oluşmadı. herhangi bir oda ya kayıtlı değilim.
  Elimde işyerini kapatan bir arkadaşımdan seyyar pos cihazı aldım (servisi tarafından terminali sıfırlandı).
  Bu cihazı bankaya götürüp kendi adıma işleme açtırabilirmiyim?
  Teşekkürler

  • Özkan Bey,

   Elinizdeki seyyar pos aslında sizin değil Bankanızın. VE dükkanını kapatan arkadaşın gidip, Bankaya kirasını ödediği bu cihazı geri teslim etmesi gerekir. Bu cihaz üzerinden devam etmenizin anlamı yok. Yeni bir başvuru yapmanız halinde verilecektir. Yalnız elinizdeki cihaz seyyar pos değil akıllı bir yazarkasa ise dediklerinizi yapabilirsiniz.

 17. pos makinası saha satış elemanı olarak işe başlıyorum. önerileriniz tavsiyeniz varmıdır ? 🙂

  • Enver Bey,

   POS satış temsilcisi veya POS Makinası saha satış elemanı olmak kısmen zor, kısmen kolaydır.
   Özellikle bol bol müşteri deneyiminiz olacaktır. Bunu da Bankacılığın diğer ürünleriyle birleştirmeniz halinde kariyer yolunuz açılır.
   Bol satışlar.

 18. merhabalar, şubeye gitmeden bankaların mobil uygulamaları üzerinden pos başvurusu yapmak mantıklı mı? yeterli bilgilendirmeler yapılıyor mu? bu konuda iyi olan bildiğiniz bir banka var mı? işimi cep telefonundan halledebilmek işime gelir, bu konuda tecrübeniz varsa paylaşabilir misiniz lütfen? teşekkürler

 19. Merabalar şuanda çalışmış olduğum şirketi devralacağım sadece şahıs şirketi kurarak bu mümkün olucak elimde işletmede şuanda aktif olan 3 adet pos cihazı var ve birini kendi aldığım şahıs şirketine geçirebilir miyim yani eski şirketi devre dışı bırakılarak benim hesabıma geçebilir mi pos cihazı banla bunu kabul edermi

  • Selma Hanım,

   Eğer devir aldığınız şirkette VKN değişikliği yapılacaksa mutlaka POS değişikliklerinin de yapılması gerekiyor.
   Diğer taraftan pay değişikliği yapılacak ve VKN değişmeyecekse POS kullanımı yapabilirsiniz. Herhangi bir değişikliğe gerek yok.

 20. Bankalara borcum var bazılarına yok bunlardan mobil pos alabilirmiyim

  • Onur Bey,

   POS almak için kötü kaydınızın olmaması tercih sebebidir.
   Bazı bankaların pos alım veya pos satış sürecinin içinde kötü kayıtlı müşterileri için Bölge Müdürü, Şube Müdürü veya Satış Müdürü onayı gibi adımlar mevcuttur. Ancak verilmez diye bir genel kural yok. Alabilirsiniz.

 21. Merhaba Arçelik ten tc numaramla 300Tr pos cihazı sipariş verdim vergi levham var cihaz geldikten sonra nasıl bir işleme tabi oluyorum bunu öğrenmek istedim teşekkür ederim.

  • Hakan Bey,

   Doğru adımla başlamışsınız. 2020 yılı pos almak için iki farklı yöntem kullanılıyor diyebilirim :
   1-Akıllı yazarkasayı kendiniz alıp, Banka pos uygulamasını içine yükletebilirsiniz.
   2- Pos cihazını direkt Bankadan alıp, kiralama bedeli ödeyebilirsiniz.

   Siz akıllı yazar kasanızı kendiniz almışsınız. Çalışmak istediğiniz herhangi bir Bankaya gidip, akıllı yazar kasanızın arkasında bulunan seri numarasının fotoğrafını veya bilgisini vererek pos başvurusu yapabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+