Kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar

Kredi ihtiyacım var düşüncesiyle bankalara giden ancak kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar diye çıkan kişi sayısının gün geçtikçe arttığını biliyoruz. Bu yazımızda kolay kredi nasıl alabilirim, kefilsiz kredi veren bankalar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Yazının detayına girmeden önce senetle kredi almak başlıklı yazımıza gelen yorumlardan yola çıkmak ve bir konuda uyarıda bulunmak istiyorum. Bizler asla Bankalar dışında herhangi bir kreditör tarafından kredi arayışına girilmesini önermiyoruz.

Son zamanlarda kredim neden reddoldu veya kredi alamıyorum diyen birçok kişinin bu tip simsarlara başvurduğunu veya bu simsarların bir şekilde kredi alamayan mağdurları bulduğunu görüyoruz. Talep ettiğiniz kredinin içinden sizden alacakları komisyonu talep ediyorlar. Bir şekilde kredinizi onaylatıyorlar veya onaylatamıyorlar ama sonuç ne olursa olsun mağdur oluyorsunuz. Bu tip “kredi çıkartılır” veya “sicili bozuk olana kredi verilir” diyen kişi veya kurumlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Kredi değerlendirmelerinde kredi notunun önemli olduğuna birçok yazımızda değindik. Birçok banka hazır kredi limitleri oluşturma aşamasına kkb notuna göre kredi yolunu kullanıyor. Hatta kredi notuna göre faiz oranı veren Banka kampanyaları bile mevcut. Kara listedekilere kredi veren bankalar şudur diye sizleri yanlış yönlendirme yapmadığımızı daha önce de ifade ettik. Dolayısıyla sürekli başvuru yapıp kredi ret oranınızı arttırmaktansa kredi ret sebepleri tespit edilip, bu sebepleri ortadan kaldıran aksiyonları almak çok daha doğrudur.

Neden kredi alamıyorum?

 • Taksit / Gelir  dengeniz örtüşmüyor olabilir. Kısa bir örnek verecek olursam 1.000 tl gelir elde ediyorken 800 tl taksitleri olan kredi talep etmek direkt kredi başvurunuzun reddedilmesi anlamına gelir. Burada maksimum %60 gibi bir taksit/gelir dengesi aranmaktadır.
 • Gelirinizi belgeleyemiyor olabilirsiniz.
 • Başka bankada açık olan kredileriniz var ve taksit tutarları toplam gelirinizin önemli bölümünü oluşturuyorsa..
 • Kredi başvurusu anında ödenmemiş veya gecikmeye girmiş kredili ürünleriniz varsa..
 • Sigortalı bir işte 3 ay veya daha az süreyle çalışıyorsanız..
 • Geçmişte kırmızı kalem yemiş veya kanuni takip listesine düşmüşseniz..
 • İstenilen teminatı sağlayamıyorsanız..
 • Düşük kredi puanı varsa..
 • Kredi sebebinizi mantıklı bir şekilde açıklayamıyorsanız..

Bir bankacı kredi değerlendirirken yukarıda saydığımız maddelere mutlaka göz atar. Eğer birini bile taşıyorsanız krediniz büyük olasılıkla reddolacaktır. Kredinizin olumlu sonuçlanması için bu sebepleri ortadan kaldırmak gereklidir.

2 Yorum

 1. Bayramguly

  6 Mart 2019 at 22:45

  Ben 20 bün kredi almak isteyorum Yabanciyim 22 yasimdayim biznes etmek isteyorum

  • Banka Notu

   7 Mart 2019 at 11:07

   Bayram Bey,

   Yabancı uyruklu vatandaşların kredilendirilmesiyle ilgili Bankalar özel prosedürleri olabiliyor.
   Ancak birçok Bankanın, eğer arada düzenli bir gelir yoksa, sıcak bakmadığını biliyorum.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+