Anasayfa » Kara Liste » Kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar

Kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar

Kredi ihtiyacım var düşüncesiyle bankalara giden ancak kredi çekmek istiyorum ama vermiyorlar diye çıkan kişi sayısının gün geçtikçe arttığını biliyoruz. Bu yazımızda kolay kredi nasıl alabilirim, kefilsiz kredi veren bankalar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Yazının detayına girmeden önce senetle kredi almak başlıklı yazımıza gelen yorumlardan yola çıkmak ve bir konuda uyarıda bulunmak istiyorum. Bizler asla Bankalar dışında herhangi bir kreditör tarafından kredi arayışına girilmesini önermiyoruz.

Son zamanlarda kredim neden reddoldu veya kredi alamıyorum diyen birçok kişinin bu tip simsarlara başvurduğunu veya bu simsarların bir şekilde kredi alamayan mağdurları bulduğunu görüyoruz. Talep ettiğiniz kredinin içinden sizden alacakları komisyonu talep ediyorlar. Bir şekilde kredinizi onaylatıyorlar veya onaylatamıyorlar ama sonuç ne olursa olsun mağdur oluyorsunuz. Bu tip “kredi çıkartılır” veya “sicili bozuk olana kredi verilir” diyen kişi veya kurumlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Kredi değerlendirmelerinde kredi notunun önemli olduğuna birçok yazımızda değindik. Birçok banka hazır kredi limitleri oluşturma aşamasına kkb notuna göre kredi yolunu kullanıyor. Hatta kredi notuna göre faiz oranı veren Banka kampanyaları bile mevcut. Kara listedekilere kredi veren bankalar şudur diye sizleri yanlış yönlendirme yapmadığımızı daha önce de ifade ettik. Dolayısıyla sürekli başvuru yapıp kredi ret oranınızı arttırmaktansa kredi ret sebepleri tespit edilip, bu sebepleri ortadan kaldıran aksiyonları almak çok daha doğrudur.

Neden kredi alamıyorum?

 • Taksit / Gelir  dengeniz örtüşmüyor olabilir. Kısa bir örnek verecek olursam 1.000 tl gelir elde ediyorken 800 tl taksitleri olan kredi talep etmek direkt kredi başvurunuzun reddedilmesi anlamına gelir. Burada maksimum %60 gibi bir taksit/gelir dengesi aranmaktadır.
 • Gelirinizi belgeleyemiyor olabilirsiniz.
 • Başka bankada açık olan kredileriniz var ve taksit tutarları toplam gelirinizin önemli bölümünü oluşturuyorsa..
 • Kredi başvurusu anında ödenmemiş veya gecikmeye girmiş kredili ürünleriniz varsa..
 • Sigortalı bir işte 3 ay veya daha az süreyle çalışıyorsanız..
 • Geçmişte kırmızı kalem yemiş veya kanuni takip listesine düşmüşseniz..
 • İstenilen teminatı sağlayamıyorsanız..
 • Düşük kredi puanı varsa..
 • Kredi sebebinizi mantıklı bir şekilde açıklayamıyorsanız..

Bir bankacı kredi değerlendirirken yukarıda saydığımız maddelere mutlaka göz atar. Eğer birini bile taşıyorsanız krediniz büyük olasılıkla reddolacaktır. Kredinizin olumlu sonuçlanması için bu sebepleri ortadan kaldırmak gereklidir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

10 yorum

 1. Ben 20 bün kredi almak isteyorum Yabanciyim 22 yasimdayim biznes etmek isteyorum

  • Bayram Bey,

   Yabancı uyruklu vatandaşların kredilendirilmesiyle ilgili Bankalar özel prosedürleri olabiliyor.
   Ancak birçok Bankanın, eğer arada düzenli bir gelir yoksa, sıcak bakmadığını biliyorum.

 2. Meraba size bi sorum olucak ben 27 yaşındayım iki oğlum ve eşimle yaşıyorum bi talihsizlik yaşadım trafik kazası yaptım beli bi süre cezaevinde kaldım ve yeni yasadan çıktım benm kaza olmadan önce calismadim dönemde genç biri kredi kartı istermisiniz dedi çıkmaz bana dedim ama ben çıkarcam dedi 2000 liralık kart eve geldi malum kaza yapınca ödeyemedim 2000 lirayı bu sürede sicilim bozuldu şuandada virüs yüzünden is bulamıyorum pazarda calisiyorum gelirim de çok iyi ama belge ve sigorta sıkıntısi var pazar oldu için herhangi bir bankaya borcumu taşıyıp kredi cekip taşıdım kredi kartı borcunu odemek istiyorum kalaniylada araç alıp işimi büyütmek istiyorum alcam arabaya ipotek koysa borcu bitimi alsam yani baka arabayi alsa böyle bi imkan varmı

  • Fırat Bey,

   İşinizi çözümleyebileceğiniz tek Banka pandamı döneminde 5 bin TL altında geliri bulunan tüm vatandaşlara kamu bankaları üzerinden verilen destek kredisi olabilir. Her şeye rağmen açılan bir kart limiti ve oluşturduğunuz iyi/kötü bir kredi sicil puanı varken elinizde olmayan nedenlerden dolayı daha da bozulan bir kredi performansına dönüşmüş. Bunu düzeltmenin tek yolu yeniden olumlu bir geri ödeme performansı sergilemek olacaktır.

 3. KREDİ çekemiyorum iki bankadan ödemelerim düzgün

  • Serpil Hanım,

   Kredi ödemelerinin düzgün olması yeni kredi başvurunuzun %100 onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Mevcut gelirinize yeterli oranda borçlanmış olabilirsiniz. Başvuru yaptığınız Bankada taşıdığınız risk, o bankanın kredi politiklarınca yeterli olmuş olabilir vs.
   İlk tavsiyem farklı bir Bankadan da kredi değerlendirmesi yapmanız olacaktır. Bunu yaparken “ne kadar gelire ne kadar kredi alabilirim” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

 4. Çok acil kredi lazım

 5. Yeni işyeri açtım vergi beyanı olmadığı için bankalar kredı vermiyor yardımcı olabilir misiniz acil nakıte ihtiyacım var

 6. Ev almak istiyorum sigortali iste calisiyorum once bosandigim esim yuzunden takipe dustu kderilerim ama hepsini odedim bir seferde kac yildir basvuru yapiyorum bi turlu kredi alamıyorum ev almak istiyorum olumlu cikmiyo bana yardimci olurmusunuz

  • Güler Hanım,

   Geçmiş tarihte herhangi bir nedenden dolayı almış olduğunuz olumsuz kayıtlar yıllar boyunca karşınıza çıkacaktır. Bunun için kredi sicilinizin ne kadar önemli olduğunu uzun yıllardır anlatmaya çalışıyoruz. SGK kayıtlı bir işyerinde çalışmanız güzel. Tavsiyem direkt kredi başvurusunu yapmaktan daha çok küçük limitli de olsa KMH veya kredi kartı başvurusu yapmanız. Hala daha verilmiyorsa nakit karşılık yatırarak kredi kartı almak bile düşünülebilir. Buralara yapacağınız düzenli ödemeler daha sonra isteyeceğiniz kredili ürünleri almanıza neden olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+