Senet karşılığı kredi nasıl alınır?

Senet karşılığı kredi talebini en çok satışlarını senet karşılığında yapan işletmeler yapmaktadır. Ancak ihtiyaçlarını her bankadan karşılayamazlar. Bunun nedeni her bankanın senedi teminat olarak kabul etmemesinden dolayıdır.

Senet karşılığı krediyi nasıl ve nereden alabilirim?

Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. İlki bankalara teminat vererek kredi kullanabilirsiniz. İkinci ise diğer finansal kuruluşlardan da alabilirsiniz. Kesinlikle ilk seçenek tavsiye edilmektedir. Diğer tarafta süreç daha sıkıntılı olacağı gibi daha da pahalıya mal olacaktır.

Senet karşılığı kredi süreci nasıl işler?

En önemli husus “senet her banka tarafından teminat” olarak kabul edilmez. Senedin çok kolay düzenlenebilmesi, hatır senedi gibi ortalıkta çok rahat dolaşması gibi nedenlerden dolayı itibar görmemektedir.

Teminat olarak kabul eden Bankaya kredi talebinde bulunmalısınız. Banka size kredi çalışması yapacaktır. Bu kredi çalışmasında sadece teminat olarak vereceğiniz senetlere bakılmayacaktır. Senet borçluları tabi ki önemlidir ancak standart kredi prosedürü işletilecek, kredi notunuz, ekran ve piyasa istihbaratınız, gerekirse işletmenizin mali verileri detaylı olarak incelendikten sonra “senet veya çek teminatlı kredi limitiniz” onaylanacaktır. Elinizdeki senedi teminat olarak kabul eden bankalara senetlerinizi tahsil veya teminata vererek başlayacaksınız. Hisseli tapuya kredi verilir mi mantığı aslında burada da geçerlidir. Teminat yapısı senetli kredide de sorgulanır. Bu limitler genelde marjlı onaylanır. Örneğin 12.000 TL teminata vermiş olduğunuz bir senet için 10.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

Hangi Banka senedi teminat olarak kabul ediyor?

Ziraat Bankası, Garanti Bankası senet karşılığı kredi vermektedir. Ancak diğer bankaların da kredi vermemesi için hiçbir neden yoktur. Bunu teminat olarak kabul etmemelerin nedeni senedin kolay düzenlenmesi ve hukuki yaptırımlarının oldukça az olmasıdır. Ancak müşteri özelinde değerlendirilerek senet karşılığı kredi her banka tarafından verilebilir. İşletmenizin bilançosu bu durumu destekliyorsa durumunuz daha rahat açıklanabilecektir.

Hatta bazı senetlere ticari alacak sigortası yaptırılabiliyor. Bankalar bu tip senetleri teminata rahatlıkla alıp, kredilendirebilmektedir.

Bankaların girmediği senet kredilerine diğer finansal kuruluşlar sıcak bakıyor. Ancak burada birçok istismar söz konusu olabiliyor. Bu finansal kuruluşlarda senet karşılığı krediler oldukça pahalı. Uzak durmanızı, bankaların da teminat olarak kabul etmediği senet ile satış yapmamanızı tavsiye ederiz.

56 Yorum

 1. ismail

  18 Ocak 2016 at 02:30

  kredi çekmek istiyorum

 2. Banka Notu

  19 Ocak 2016 at 11:11

  İsmail Bey,

  Kredi başvurusu için yazımızda bahsettiğimiz kredi şartlarını sağlayan Bankalara başvurularınızı yapabilirsiniz.

 3. Burak

  25 Ocak 2016 at 10:28

  Banka bana senet wercek deme skora bılan bakıyolarmı

  • Banka Notu

   20 Nisan 2016 at 15:10

   Burak Bey,

   Bankalar senet teminatlı kredi verirken mutlaka kredi skoruna ve diğer kredi şartlarına da mutlaka bakıyorlar. Burada amaç senedin kredilendirilmesi. Ortada vadesi olan bir alacak var ve banka bu alacağı iskonto ediyor mantığı ile süreç devam etmektedir.

 4. İbrahim

  7 Mart 2016 at 16:16

  İcralık oldum memurum banada verirlermi senet karşılığında acaba

  • Banka Notu

   20 Nisan 2016 at 15:09

   İbrahim Bey,

   Senet ile kredi almak KKB sicili bozuk, banka notu düşük olan kişilerde mümkün değil. Senetle alınan krediyi tefeciye verilen teminat mantığında düşünmemek gerekir. Bankalar bu senetleri kredilendirirken gerçekten ticari hayatını senet ile geçindiren kişi ve firmaları değerlendirmektedir.

 5. Nazım

  21 Mayıs 2016 at 22:06

  Ben bir firma ile gorusup kredi anlasmasina vardim bana ziraat bankasindannhesap acmam gerektgini soylediler ve parayi hesaba yatirip senetle bana parayi kullandiracaklarini ilettiler dogrulugu var mi ogrenebilirmiyim?

  • Banka Notu

   21 Mayıs 2016 at 23:20

   Nazım Bey,

   Senetle kredi kullanmak maalesef böyle bir şey değil. Sistem tam olarak şu şekilde işler : Eğer mal aldığınız firmanın bankada senet teminatı ile ticari kredi limiti varsa, imzalamış olduğunuz senetler karşılığında kredi kullanabilir. Bu durumda siz değil, senet alacaklısı olan firma kredi kullanabilir.

 6. Emrah

  11 Haziran 2016 at 22:02

  Bir arkaşıma senet karşılığında Ziraat bankasında ki kredisine kefil oldum.Kredisini ödememiş 2 yıldır ve kefil ben olduğum için şu an banka benden tahsil etmek istiyor.Evimi ipotek olarak vermiştik,şu an evim tehlikede,bu senedi aynı bankaya bozdurabilir miyim?Alacaklının üzerinde bişey yok ve sigortasız tarım işiyle uğraşıyor.Ama eşinin üzerine gayrimenkulleri var.Nasıl bir yol izlesem daha hızlı tahsil edebilirim veya edebilirmiyim?

  • Banka Notu

   12 Haziran 2016 at 18:19

   Emrah Bey,

   Maalesef bozduramazsınız. Kefil olduğunuz için banka bu borcu aynı derecede sizden tahsil edebilir ve bununla ilgili her türlü yasal hakkını arayabilir. Eşinin üzerine olan gayrimenkulleri ile banka uğraşmak istemeyebilir. Eğer tahsilat kolaylığını sizin üzerinizden yapabilecekse direkt sizin üzerinize gelebilirler. Daha sonra kefaletten dolayı oluşacak zararınızı siz ayrı bir dava açarak almaya çalışabilirsiniz.

   Gerçekten zor bir durum. Yapmanızı tavsiye edebileceğim şey şu olabilir :

   Borcunuzun bulunduğu bankanın ilgili şube müdürünle görüşün. Durumu anlatın. Eşinin üzerinde mal varlığının olduğu bilinmeyebilir. Bu konuda Bankanın avukatını şube müdürü yönlendirip, sonuçlanmasına yardımcı olabilir.

 7. Berk

  17 Temmuz 2016 at 01:38

  Merhaba bir iş adamından senet aldim 55 günlük bir senet arkasına bazi sartlar yazdı ama bana krediye cevirebilirsin dedi hatta şirketini kefil gösterdi kaşe falan basti bankada skoru iyi olan ve kredibilitesi yuksek olan birine devretsem alabilir mi ve kac günde alabilirim

  • Banka Notu

   11 Aralık 2016 at 12:24

   Berk Bey,

   Senet karşılığı kredi tabi ki alınabilir. Ancak bankaların bu tip kredi verirken, firma bilanço mizanlarının incelendiği ve mizanlarda senetli satışlarını gösteren kayıtların görülmesi gerektiğini bilmelisiniz. Aksi takdirde yapılacak şey fiktif (gerçek olmayan) işlemdir. Bu işlemlerin tespiti halinde Bankaların kredi vermesi mümkün değildir. Unutmamak gerekir ki bankaların asıl amacı gerçek olan finansmana aracılık etmek ve kredibilite sağlamaktır.

 8. Necmettin

  11 Aralık 2016 at 17:49

  Biz aylık ortalama 50000 tl Cüro yapan bir ısıtma ve soğutma firmasıyız.cüromuzun ortalama 35000 tl si sıralı senet olarak yapmaktayız.biz bir bankaya yada sizin önereceğiniz bir bankaya gitsek bu senetlerimizi her ay aynı rakamlarda versek bize karşılığında kredi verirlermi

 9. Banka Notu

  12 Aralık 2016 at 10:53

  Necmettin Bey,

  Senet karşılığı kredi veren bankalar Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası denilebilir. BankaNotu olarak bizler kredi tesis sürecine aracı eden kurum ve/veya site değiliz. Bilançolarınızın, nakit akışlarınızın senet kredisi almaya yeterli mi, değil mi olduğu konusunda kredi başvurusu yaptığınız bankanın inisiyatifidir.

  Ancak bahsettiğiniz koşullarda, yoğunlaşma kriterlerine takılmayan senetlerde kredi kullandırılabilmektedir.

 10. cemkadir

  14 Ocak 2017 at 14:04

  Merhaba eşim 25 yas altı bayan suan esnaflık yapıyor küçük bi işletmesi var. İş yerini geliştirmeye calişiyor.banka kredisi düşük oldugu için kredi alamıyor.senetle esnaf oldugu için sizden veya her hangi bi bankada senet karsiliginda banka kredi verir mi.

  • Banka Notu

   17 Ocak 2017 at 22:47

   Cem Kadir Bey,

   Küçük esnafın senetle kredi alması çok zor. Çünkü küçük esnaf küçük defter (muhasebe kayıtları) tutmaktadır. İşletme hesap özetlerinde alınan senetleri takip edebilecek bir kayıt olmadığı için Bankaların bu tip senetlere kredi vermesi mümkün değildir. Esnaf kredi kooperatifine ait kredilerden yararlanabilirsiniz. Hem paranın maliyeti buralarda daha düşük olacaktır. Denemenizi tavsiye edebilirim.

  • Yasemin

   22 Mayıs 2019 at 23:38

   Kredi notum düşük olduğu için kredi çekemiyorum senetle kredi çekebilirmiyim

   • Banka Notu

    24 Mayıs 2019 at 11:41

    Yasemin Hanım,

    Kredi notu düşük kişi kredi çekebilir. Nasıl çekebileceğinizle ilgili birçok alternatif sunduğumuz yazımız mevcut. Ancak senet karşılığı kredi alabilmek için gerekli şartlar içinde mutlaka ticari firma olmak gerekir. Alınan senetle ilgili firma bilançosunda görünen, gerçek bir ticari ilişkiyi beyan ediyor olmanız gerekir.

 11. Ali baykul

  22 Mayıs 2017 at 00:20

  Merhaba bir şirket benim ve benim gibi müşterilerinin senetlerini teminat gibi gösterip kredi çekmiş. Bu yasal mı, beni bağlar mı… Benim ödemelerim düzenli.

  • Banka Notu

   22 Mayıs 2017 at 14:40

   Ali Bey,

   Bazı bankalar senet karşılığı kredi verebilmektedir.
   Senet karşılığı kredi verirken teminata alınan senet sahibi firma veya kişilerin kredibil olup/olmadığına bakılır. Kısacası bu firmaların piyasa ve kredi ekran istihbaratları olumlu mu, senetlerin geri ödemesi ne derece gerçekleşir tarafını ölçmeye çalışıyorlar.

 12. Nirsen

  13 Ağustos 2017 at 12:33

  Asgari ücretle çalışıyorum çok zor durumdayim senetle kredi alabilirmiyim

  • Banka Notu

   16 Ağustos 2017 at 12:22

   Nirsen Hanım,

   Senet karşılığı kredi alabilirsiniz.
   Ancak burada da kredi notu etkilidir.

 13. Ozlem

  7 Eylül 2017 at 16:12

  Merhaba ben asgari ucretle calisanim banka sicilim bozuk kredi notum 960 bankadan senetle kredi alabirmiyim ?

  • Banka Notu

   10 Eylül 2017 at 11:05

   Özlem Hanım,

   Senet karşılığı kredi şartları içinde mutlaka bir firma faaliyet olması gerekli.
   Bu firma faaliyetinin de senetle satışının olması, bunların da bilançolarında görülmesi gerekiyor.
   KKB skorunuz çok düşük. Diğer şartlar yerinde olsa bile kredilendirilmeniz oldukça zor görünüyor.

 14. HAZAL

  8 Eylül 2017 at 18:50

  KREDİ NOTUM ÇOK DÜŞÜK AVUKATLIK OLDUĞUM BANKALARI KAPATTIM BORCUNU FAKAT YAN GELİR SAHİBİYİM KREDİ ÇEKMEK İSTİYORUM NASIL VE NEREYE BAŞVURMAM LAZIM. SANIRIM SENETLE ZİRAAT TE VERMEYECEK GİBİ O HALDE NE YAPMAM LAZIM? PEK ÇOK FAKTORING ŞİRKETLER VAR HANGİSİNİ ÖNEREBİLİRSİNİZ DOLANDIRICILIK OLMASINDAN KORKUYORUM..

  • Banka Notu

   10 Eylül 2017 at 09:51

   Hazal Hanım,

   Faktoring şirketleri senet karşılığı kredi vermez.
   Senet karşılığı kredi alma şartları içinde de temiz bir kredi notu gereklidir.

 15. Havva

  12 Eylül 2017 at 22:24

  Merhaba internette senetle kredi veren yerlere rastladim ve bunlardan bir kaciyla konustum. Onden bi cuzi bir miktar ucret istiyorlar ve birkac adet evrak. Bunlari tamamladiktan sonra herhangi bir ziraat bankasi mudurune gidip senetleri imzalayip parayi alabileceğimizi soylediler. Boyle bir durum soz konu mu acaba? Hic boyle bir sey duymamıştım öncesinde biraz degisik geldi bana. Dolandiricilar mi acaba bu sahislar ?

 16. nail bele

  14 Eylül 2017 at 19:11

  arkadasımın birinden alacagı var senet karşılıgı iş yaptı ona senetinde degeri 50.000 tl seneti yaparken karsı tarafın oglu ile annesi imzaladı senetin gununun dolmasına 3 ay var daha bunu bankaya kırdırma şansımız varmı acaba bide söyle bi durum var senet yaptıgımız cocuk calısmıor kefilde annesi olmustu onunda hem emekli hemde bi şirkette calısıor arkadasımında durumu skısık suan biz bunu hangi bankaya götürsek bize kırar acaba

 17. Emir

  24 Ekim 2017 at 00:13

  Merhaba şahıs Şirketimiz var müşteri senetim var kredi çekmek istiyorum yardimci olurmusunuz

  • Banka Notu

   27 Ekim 2017 at 12:10

   Emir Bey,

   Senet karşılığı kredi her Banka tarafından kabul edilebilir bir şey değil. Özellikle bu alacak senetlerinin firma bilançosunda görünüyor olması gerekir. Bu şartlar sağlamışsanız çalışmış olduğunuz Bankanın ticari müşteri temsilcisi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 18. bayram

  21 Aralık 2017 at 13:16

  tarlam var senetle kredi çekip dükkan açmak istiyorum mümkünmüdür??

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 08:30

   Bayram Bey,

   Tarlanız varsa çiftçilik geliri elde ediyor musunuz?
   Eğer ÇKS ve Çiftçilik Belgesine sahipseniz tarım kredisi nasıl alabilirim isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederim.
   Senetle kredi için tüm detayları yazımızda belirttik.

 19. Nesli

  13 Ocak 2018 at 16:26

  Merhaba bana bir faktoring şirketi kredi vermek istiyor bankalardan kredi çekemiyorum ihtiyacım olan 15.000 48 vadeye bölerek veriyor fakat har8c parası istiyor böyle bişey olabiliyor mu?

  • Poyraz kosava

   21 Şubat 2018 at 19:22

   Hangi sirket ogrenebilirmiyim.. araştırmak için..

 20. Salih

  2 Mart 2018 at 10:14

  Mevcut borclarimi bir araya toplamak icin 26000 bine ihtiyac var 2446 maasim var

 21. Şakir

  11 Mart 2018 at 00:39

  İcralık dosyalarım var bankalara kredi ve kredi kartı borcu m yok ama esnaftan icralık dosyalarım var senetlen kredi alabilirmiyim tczraat bankasından veyahut herhangi bir bankadan gazi yım

 22. Seher

  11 Nisan 2018 at 22:37

  Merhaba kiredi çekmek istiyorum kiredi notun düşük olduğu için cekemiyorum

  • Banka Notu

   26 Nisan 2018 at 11:11

   Seher Hanım,

   Kredi notunuzun düşük olması dolayısı ile kredi alamayabilirsiniz.
   Teminat vererek kredi çekmeyi denediniz mi?

 23. Feyzi

  10 Temmuz 2018 at 23:51

  Merhaba
  Bankalara olan borçlarım varlık şirketlerine devretti . Bu borçları varlık şirketlerine ödeyerek kapattım . Yasada belirtilen sicilin temizlenmesi için öngörülen 5 yıllık süreci doldurmadım lakin mevcut ticaretimde çok yoğun şekilde çek ile satış gerçekleştirmekteyim. Satışlarımın hepsi faturalndırılmış haldedir . Sizlere sorum şu olacak
  -Müşterilerden aldığım bu Çekleri bankaların factoringlerine kırdırabilir miyim ?
  -Bu durumda bankalar Çekleri iskonto ederken müşterinin kredibilitesini mi araştırarak işlem yapacaklardır. Çekler iskonto edilebilmesi için sadece keşidecinin kredisinin pozitif olması yeterli olmayıp aynı şekilde Bana ait kredi notumu değerlendirip nihayi sonuç oluşturacaklardır
  İyi çalışmalar

  • Banka Notu

   11 Temmuz 2018 at 11:49

   Feyzi Bey,

   Borçlarınızı kapatsanız dahi geçmiş dönemde yaşadığınız kredibilite sorunu, ödeme performansı düzensizliği maalesef 5 yıl kadar karşınıza çıkacaktır. Her ne kadar kredi limitleri açılsa da özellikle ticari tarafta bu sorunun neyden kaynaklandığını anlatmaya hazırlıklı olun. Diğer taraftan faktoring işlemleri için şöyle bir yanıt verebilirim. Faktoring şirketleri her iki tarafı, hatta arada cirantalar varsa onları da, kontrol ederek iskonto işlemlerini gerçekleştirmektedir. Tabi bunların önceliklendirmesi ve ağırlıklandırılması var. İlk öncelik tamamen keşideciye ait. (Çeki yazan kişi) Sonrasında çek alacaklısına bakılır. Sizlerin herhangi bir yasal takibi, haciz kaydı, kanuni takip bakiyeniz vs. varsa çekin olumsuz gelme ihtimali olabilir. Bir ihtimal diyorum çünkü önemsenmeyen, çek keşidecisinin çok sağlam olduğu durumlarda görmezden gelinebiliyor.

   Size Denize Çek Gönder uygulaması üzerinden faktoring taleplerinizi iletmenizi önerebilirim. Onay aldığınız çekleri daha kısa zamanda sonuçlandırabilir, kullanıp/kullanılmayacağını an itibariyle öğrenebilirsiniz.

 24. Erdem

  12 Temmuz 2018 at 22:01

  Konut kredim var ipotekli 2. İpotek ile kredi çekme şansım var mı

  • Banka Notu

   17 Temmuz 2018 at 11:02

   Erdem Bey,

   Tabi ki alabilirsiniz.
   Geliriniz müsait olduğu sürece 2. veya 3. krediyi almanız problem olmaz.

 25. Musa

  9 Kasım 2018 at 02:39

  Iyi gunler bana 20 bin nakit lazim ve krdim var bunu oduyorum brn krdi cekip onu kapatmak istyorum son iki aydr odmelerim geckti maaslar zamninda yatmiyo internet arstrdim senetle krdi veryo ama onden nakit para istyo 360 tl yatrammi istyo bu sahis dolanricimdr yoksa gerck islem mi yapiyo para yatrdiktan sonra diyo iki saat icinde havale yapiliyo hesabza diyo. Bankya gdip cekblranz diyo lutfen geri donus yaparsmz sevnrim iyi gunler

  • Banka Notu

   12 Kasım 2018 at 12:01

   Musa Bey,

   İnternet üzerinden senet karşılığı kredi almak mümkün değil.
   Bu tip insanlar tefeciye çıkabilir.
   Bankaların haricinde para alacağınız bir yer varsa bence mümkün olduğunca uzaklaşın. Aksi takdirde ödeyeceğiniz faizin oranı, tutarı ciddi rakamlara çıkabiliyor ve genel itibariyle sonu iyi bitmiyor.

 26. selo

  26 Şubat 2019 at 22:37

  2008 yılında patronum kredicekerken bir arkadasi kefil oldu banada 10tl lik senet imzalatip bankaya verdi 5bin tl kredi cekti suan odedimi bilmiyorum baska sehirdeyim bankadan senedi baska birsey icin kullanirmi 10 yil gecti uzerinden ilerde karsima cikarmi

  • Banka Notu

   4 Mart 2019 at 10:29

   Selo,

   Verdiğiniz evrakın 10 yıl geçerlilik süresi var.
   Elinize senedi geri almadan ve/veya senedin yırtıldığını görmeden kesin bir şey söylemek mümkün değil.

 27. İbrahim

  20 Mart 2019 at 22:23

  Senet karşıloğı kredide çekin yada senedin vadesi maksimum kaç gündür

  • Banka Notu

   23 Mart 2019 at 15:24

   İbrahim Bey,

   Senet karşılığı kredinin vadesi maksimum senet vadesi kadar olacaktır.
   Kredinin amacı senedin tahsil günü geldiğinde kredinin kapatılması şeklindedir.

 28. Turgut

  10 Nisan 2019 at 12:45

  İşletme sahibi degilim, elimde temmuz sonu senet var. Bunu ipotek gösterip kredi çekebilir miyim

  • Banka Notu

   28 Nisan 2019 at 13:50

   Turgut Bey,

   Senet karşılığı kredi veren Banka sayısı oldukça kısıtlı.
   Elinizdeki senetlerin bilançonuzda ne kadar yer aldığı, resmiyeti ve kredibiliteniz bu tip limitlerin açılması için dikkat edilen kriterler diyebilirim.

 29. Erkan

  21 Nisan 2019 at 00:42

  Bı arkadaşim zirrate bch hesaba senedimi koymuş haberum yok sonra senedi vadesi doldugu halda banka tahsil etmemiş ve 5 ay sonra bana takip başlatmiş. Senet günunde tahsil edilmedigi icin bch hesaba gore banka burda suclu degilmi

  • Banka Notu

   28 Nisan 2019 at 13:44

   Erkan Bey,

   Bazı bankalar senetleri teminat olarak kabul edip, firmanın kredibilitesine göre bu senetlere karşılık kredi açabiliyorlar. Senedinizi teminata aldığı zaman Banka senedin üzerinde bulunduğu adrese senet ihbarnamesi gönderir. Senedin ödenmesi halinde kullandırılmış olan bu krediye geri ödenme sağlanır. Eğer senediniz gününde ödenmezse protesto edilir ve kredi alan firmaya senet bu şekilde iade edilir. Kullanılan kredinin ödemesini de başka bir şekilde yapmasını ister Bankası. Bu süreçte hiçbir problem yok.

 30. İşletmeci

  4 Kasım 2019 at 09:12

  Merhaba,

  Senetlerini ödemeyen müşterilerim sebebi ile battım.

  Elimdeki senetleri henüz avukata vermedim.

  Banka aracılığı ile bu senetleri nakite çevirebilir miyim? Yani elimdeki müşterilerin imzaladığı senetleri bankaya teminat gösterip kredi çekebilir miyim? Bu kredinin tahsilatı banka tarafından senedi imzalayan kişilerden istenebilir mi? Bunun için ne yapmam gerekir? Zor durumdayım ve bu bilgiye çok ihtiyacım var. Senetleri yasal yollarla en kısa sürese nakite çevirebileceğim bir yol arıyorum.

  Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  İyi çalışmalar.

  • Banka Notu

   19 Kasım 2019 at 15:39

   Bahar Hanım,

   Batmışsanız elinizdeki senetlere ilişkin neden Bankanız sizi kredilendirsin?
   Ortada faaliyet göstermeyen ya da gösterdiği faaliyetten batan bir firma var.
   Yapmanız gereken şey elinizdeki senetlerin vadesini beklemek. Vadesi gelen ve ödenmeyen senetler varsa bunlara noter aracılığı ile protesto ettirmek. Sonra bu protesto evraklarıyla birlikte, senetlerin fatura suretlerini bir avukata verip hukuki hakkınızı aramak olacaktır.

 31. Kader

  19 Kasım 2019 at 03:26

  Merhaba
  Ben bi yakınıma senet karşılığı yüklü miktarda kredi çektim benim kredi notum yüksek ama çektiğim kişinin puanı düşük. İlgili bankalara gitsem senet teminatı gösterip kredi alabiliyor muyum? Cvp verirseniz sevinirim teşekkürler

  • Banka Notu

   19 Kasım 2019 at 10:35

   Kader Hanım,

   Senet karşılığı kredi almak her Bankanın çözebildiği bir süreç değil.
   Aranılacak ilk şey vergi levhanızın olup/olmadığı ve bu faaliyet altındaki borç senetleri kaleminizin yoğunluğu.
   Eğer buralar varsa değerlendirilir. Ancak senet borçlusunun istihbaratı olumsuz çıkarsa ne olursa olsun kredi limitiniz açılsa da kullanma ihtimaliniz oldukça zordur.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+