Banka Personel alımları nasıl oluyor

Türkiye’deki 200.000 kişi üzerinde bankacının çalıştığını biliyor musunuz? Özellikle 2015 ve 2016 yıllarında da birçok banka güvenlik memuru, banko asistanı, gişe elemanı, servis görevlisi, portföy yöneticisi, iç kontrolör ve/veya birçok ünvana personel alımı gerçekleştirecek.

Bankalar personellerini 3 şekilde işe alırlar. Genel olarak çalıştıkları bir kariyer sitesini kullandıkları gibi kendi insan kaynakları ağı ile de personel istihdam etmektedirler. Örneğin Garanti Bankası iş alımlarındakariyer.net, yenibiris.com, secretcv.com sitesini kullandığı gibi Denizbank http://www.denizbank.com/ik/adresi üzerinden personel alımları için özgeçmiş (CV) toplamaktadır. Diğer bir yöntem ise genelde deneyimli personellerin iş alımında kullanılan elden

özgeçmiş (cv) verme yöntemidir. Bu süreçte bankacının geçmiş yıl deneyimi, müşteri havuzu, piyasa bilgisi, sektör deneyimi/bilgisi gibi birçok faktör dikkate alınır ve şube müdürü/bölge müdürü birebir görüşmesinden sonra insan kaynakları ile sonuçlandırılmaya çalışılır.

Diğer tarafta kişiler banka personeli olmak için havuza bir özgeçmiş bırakıldıktan sonra, bankanın bu pozisyona ihtiyaç duymasından sonra kendileriyle irtibat kurulmasını bekler. Aynı nitelikte veya nitelikleri birbirine yakın olan kişiler ilk önce yazılı bir sınavdan geçer ve akabinde bankadan başka bir bankaya değişen insan kaynakları sürecine dahil olurlar.

Örneğin gişe elemanları alınırken temel matematiğe dayalı, pratik ve analitik zekasını ölçmeye yarayan sorular sorulurken, portföy yöneticileri için daha zorlayıcı sorular gelebilmektedir. Bu yazılı sınav sonrasında gişe elemanları insan kaynakları tarafından direkt birebir mülakata alınıp “neden bankacılık?” “bu meslekteki kariyer beklentilerin neler?” gibi soruları yanıtlarken portföy yöneticilerini önce bir grup mülakatı, sonrasında daha zorlayıcı bir birebir mülakat bekleyebilmektedir.

Diğer mesleklere göre bankacılık maaşları kıyaslandığında birçok sektöre göre iyi kazancı olduğu bilinmektedir. Ancak büyük bankaların, özellikle pazarlama tarafında çalışan personellere satış baskısı yaptığı ve buradaki pazarın gittikçe agresif olduğunu bilmenin faydası vardır.

HANGİ BANKA HANGİ POZİSYONA KAÇ PERSONEL ALACAK?

2015 personel alacak bankalar ve ilanları şunlardır :

Akbank Personel Alımı ve İş Başvurusu İlanı
İş Bankası Personel Alımı ve İş Başvurusu Formu 2015 İlanı
Garanti Bankası Personel Alımı ve İş Başvurusu Formu 2015
Finansbank Personel Alımı ve İş Başvurusu Formu 2015
Halkbank Lise ve Lisans Mezunu Memur ve Personel Alımı
Yapı Kredi Bankası Eleman Alımı İlanları
İNG BANK Personel Alımı İlanları
Odeabank Sınavsız Personel Alımı
TEB Lise Mezunu Memur Alımı
Ziraat Bankası Katılım Bankası ( Yeni ) Personel Alımı

4 Yorum

 1. Eda Gül

  13 Temmuz 2017 at 12:14

  Merhaba.
  Şekerbank tarım bankacılığı alanında şube müdürü ile yapacağım iş görüşmesine gideceğim. İş tanımı, banka ve maaş hakkında bilgi alabilir miyim?

  • Banka Notu

   16 Temmuz 2017 at 14:07

   Eda Hanım,

   Şekerbank tarım bankacılığı şube müdürü diye bir pozisyon konusunda maalesef bilgim yok. Şube müdürlüğü değil Bölge yöneticiliği, bölge satış müdürlüğü ve/veya bölge yönetmenliği gibi bi’şey olmasın?

 2. Furkan

  31 Ekim 2017 at 23:41

  Merhaba ,
  Yapı Kredi İl Merkez Müdürü İşe Alım Sürecinde Nasıl Etkin Bir Rol Oynar ?
  İnsiyatif Kullanıp Personel Alımı Yapabilir Mi ?
  İlginiz İçin Şimdiden Teşekkür Ederim .

  • Banka Notu

   5 Kasım 2017 at 17:09

   Furkan Bey,

   Özel bankalar personel alımında bu tip referanslar önem teşkil edecektir.
   Ancak insan kaynakları etkisinin önemli olduğunu, kişinin yapacağı bireysel görüşmedeki performansı, ilk tanışma anı, yansıttığı enerji de bir o kadar önemlidir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+