72 Ay Vadeli ihtiyaç Kredisi ve Borç Yapılandırma

Ekim 2016 tarihi ile birlikte bankalardaki tüketici kredisi vadeleri ve ihtiyaç kredisi vade yapısı değişti. Geçmişte maksimum 36 ay vadeye kadar çekilebilen ihtiyaç kredisi vadeleri 48 aya kadar uzatıldı. Diğer bir taraftan kredi kartı borcu yapılandırılması için de yeni bir değişiklik gündeme alındı. Kart borcu yapılandırma yapılırken tüketici kredisi kullanacak olan birey bu krediyi 72 ay vadeye kadar kullanabilecek duruma gelmiştir.

72 ay yapılandırma yeni bir kredi ihtiyacı için kullanılmamaktadır. Mevcutta kredi, kredi kartınız veya kredili mevduat hesabınız varsa ve bu ürünlerin ödemesini yapmakta zorlanıyorsanız ödeme gücünüzü düzeltecek bir yol var. Özellikle vadenin uzun olmasıyla kredi taksit bedelleri küçülecek ve ödeme kolaylığı sağlanacak. En azından kararın alınması ve kredi vadesinin bu kadar uzun yıla yayılabilmesinin amacı bu. 72 ay yapılandırma yapan bankalar “şudur şudur” diyemeyiz. Nihayetinde bütün bankalar bu uygulamayı yapabilmektedir. 72 ay yapılandırma hesaplama için sitemizin kredi hesaplama bölümünü kullanabilirsiniz.

Özellikle kredi kartı borçları düşünüldüğünde kredi kartı yapılandırma yapı kredi, kredi kartı yapılandırma vakıfbank veya kredi kartı yapılandırma garanti bankalarında da bunlara ayrı bir kampanya düzenleneceği gelen bilgiler arasındadır.

72 ay vadeli tüketici kredisi faiz oranları hakkında net bir bilgi olması mümkün değil. Bankaların almış olduğu faiz kararlarına göre değişkenlik gösterecek olup, tüketicinin maliyet araştırması yapması tavsiyelerimiz içinde yer alacaktır.

72 ay kredi kartı yapılandırması kullanamayacak kişiler de olacak. Bunların en başında daha önce ödeme performansında sorun yaşamış, kırmızı kalem yemiş kişiler ve/veya kredi notu çok düşük olan kişiler maalesef bu avantajdan yararlanamayabilirler. Yapılandırma kredisi amacı borcun tamamen kapatılmasına yönelik olacağı için, “borcun yanında şu kadar da para istiyorum” şeklinde çalışmamaktadır. En fazla kartınızın kapama tutarı kadar kredi çekebileceksiniz ve maksimum 6 yıl vade ile yapılandırılacaksınız. Bu işlem gerçekleştirildiği an bankanız size kredinizi kullandıracak ve hesabınıza geçen parayla mevcuttaki kredi kartı borcunuzu kapatacaktır. Ardından da kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır.

36 Yorum

 1. Salih

  18 Ekim 2016 at 01:02

  Bir bankaya her ay ödediğim 6200tl kredi borcum var 12aydır ödüyorum ama sürekli geç ödedim şuanda da 70günlük gecikmem var bankaya yapılandırma için başvurdum fakat sürekli geç ödediğimden ve babamın da sicilinin bozukluğundan olmadı dediler giriş yapıldı babam kefil Di ama kefilken de sicili bozuktu. her ay 6200tl ödeyemem avukatlık olmak istemiyorum yapılandırmak istiyorum ne yapmalıyım 48ay vadede yapılandırma yapamazmıyım

  • Banka Notu

   18 Ekim 2016 at 14:04

   Salih Bey,

   70 günlük gecikme ciddi bir gecikme. Normal şartlarda 3. taksidinizi de ödemediğiniz an (90 gün) avukata devrolur borcunuz. Bu durumda da ilave avukat masraflarıyla birlikte Bankanın aradan çıktığı bir sürece dahil olursunuz.

   Yeni yasaya göre Banka bu durumu (isterse) çözebiliyor. Gecikmede olan bir borç bakiyesi olması nedeniyle farklı bir banka bunu yapılandırma kredisi ile değerlendirmek istemeyecektir. Özellikle borcunuzun bulunduğu şube ve şube yöneticisi ile görüşüp, durumunuz özelinde konuşabilirsiniz. Nihayetinde şube de mevcut borcu takibe atıp, karşılık ayırmak istemeyecektir.

 2. Erkan

  19 Ekim 2016 at 09:46

  Yeni cikan yapilandirma yasasindan faydalandim hep duzenli oduyordum fakat asgari odemesi arrti yapilandirdim peki baska bir bankadan kredi kartim var duzenli oduyorum yapmis okdugum yapilandirma bu kartimi etkilermi

  • Banka Notu

   19 Ekim 2016 at 15:42

   Erkan Bey,

   Yapılan krediyi “yapılandırma kodu kullanarak” kullandırıma göndermemişse Bankanız hiçbir zararı bulunmaz. Yeni yasaya göre bu tip bir yapılandırma kodu koymadan yapılması gerekiyor. Ancak bazı banka ve şubelerin işleyişi farklılık arz edebiliyor.

   Sizlere kredi notu takibi yapmanızı önerebilirim.

   Çünkü yapılandırma kredisi kodu ile yapılan/kullandırılan krediler kişinin sicilini olumsuz yönde etkiler.

 3. ethem baş

  20 Ekim 2016 at 09:28

  maaşımıda aldığım bankadan ihtiyaç kredisi aldım düzenli ödüyorum.kredi kartı borçlarımıda düzenli ödüyorum.kendi isteğimle bir defaya mahsus yapılandırma yapmak istedim.bankadan bana söylenen resmi gazetenin tam tersi yani ödemeleriniz aksamış olsaydı olurdu ama siz aksatmadan ödüyorsunuz bu durumda yapılandırma yapamayız şeklinde. ne yapmalıyım

  • Banka Notu

   22 Ekim 2016 at 09:01

   Ethem Bey,

   Aslında doğru ifadeyi vermiş Bankanız. Yapılandırma kredisi ödeme performansı bozulmuş, sıkıntı yaşayan müşterilerin tekrar ödeme düzeni kazanabilmesi için çıkarılan bir kredi. Özellikle sarmal haline gelen kredi kartları borçları için çıkarılmış bi’şey.

   Sizler yeni bir ihtiyaç kredisi kullanıp, mevcut borçlarınızı uzun vadeye yaymak ve haliyle kredi taksidinizi düşürmek istiyorsunuz. Halk arasında buna da yapılandırma kredisi denilebiliyor ancak bu devletimizin yeni çıkarmış olduğu karar ile bağdaşmış şey değil maalesef.

   Eğer ödeme düzeninizde problem yok ve taksit/gelir dengenizde rahatlama yapabilmek için bunu istiyorsanız, bankanıza bu şekilde anlatın. Olumlu karşılanacaktır diye düşünüyorum. Olumlu değillerse farklı bir bankaya gelir belgenizle kredilerinizi taşıyabilir ve istediğiniz şeyi yapabilirsiniz.

 4. Adnan Konya

  26 Ekim 2016 at 21:23

  Gündem

 5. ahmet1720

  6 Kasım 2016 at 22:37

  Iyi gunler ben garanti bankasina yapilandirma icin basvurdum ancak benden 72 ay yapilandirma icin nakit olarak elden 890 lira para istediler sordugumda ise sigorta arti dosya masrafini musterinin elden odemesi gerekiyor dediler boyle birsey var mi?

  • viper

   6 Kasım 2016 at 23:51

   yok

   • Banka Notu

    8 Kasım 2016 at 10:34

    Ahmet Bey,

    Garanti Bankası yapılandırma kredisi kullandırımlarında ilave masraf olarak herhangi bir şey almadığını biliyoruz. 890 TL farklı bir ürününüzün limit aşımı olabilir. Dosya masrafı ve sigorta tarafını da yasal sınırlar içinde alabiliyorlar ve bunu ödüyor olmanız da gayet makul.

 6. ahmetdemir57

  6 Kasım 2016 at 22:39

  Iyi gunler garanti bankasindan yapilandirma talebinde bulundum benden sigorta + dosya masrafi olarak 880 tl istediler boyle birsey var mi?

 7. Banka Notu

  8 Kasım 2016 at 10:35

  Ahmet Bey,

  Yapılandırma kredisi masrafları bireysel nitelikli kredilere gireceği için BDDK’nin belirlemiş olduğu sınırlar içinde alınır. İlave istenen tutar kredi masrafı değil ; limit aşımında olan ve/veya yapılandırmaya dahil olmayan farklı bir ürününüze ait borç olabilir. Bunun detayını şubenizden öğrenmeniz gerekir.

 8. kart mağduru

  17 Kasım 2016 at 14:26

  kredi kartına denizbank 1.79 dan akbank 1.39 dan yapılandırma yaptı niye bu kadar fark var anlamıyorum

  • Banka Notu

   20 Kasım 2016 at 08:14

   Kart Mağduru,

   Bankalardan bankalara değişen yapılandırma kredisi faiz oranları mevcut. BDDK veya TBB bu konuya bir düzenleme getirmedi. Tıpki ihtiyaç kredisi oranlarının veya konut kredisi, taşıt kredisi oranlarının bankadan bankaya değişiyor olması gibi bu kredinin de kredi tipine bakılmaksızın faiz oranlarının değişkenlik gösterdiği görülüyor. Bu konuda birçok vatandaşın itirazı, tepkisi mevcut ancak uygulama şu an bu şekilde.

 9. ysmyld

  20 Aralık 2016 at 11:07

  Merhaba gatanti bankasından kullandığım kredinin taksidini birkaç ay geç yatırdım bu ayda 16 gün oldu hala ödeyemedim ve aynı bankaya kredi kartı borcumda var, kredi kartlarımdan birinin ödemesini 1 dönem yapmadım ama bu ay asgarisini yatırdım, diğerininde asgarisini bu ay ödemedim. yapılandırma yapmak istiyorum ayrıca bir başka bankada bir kredim var ama onun ödemesini hiç aksatmadım. bu durumda yapılandırmadan faydalanabilir miyim? ve diğer bankanın kredisinide bu yapılandırmaya katabilir miyim?

  • Banka Notu

   20 Aralık 2016 at 13:22

   Merhaba,

   Aslında yapılandırma kredisi amacı tam bahsettiğiniz şeye denk geliyor. Ödeme gücü noktasında sıkıntı yaşıyorsanız, aylık geliriniz kredi ve/veya kart taksitleriniz zorluyorsa bunu yapılandırma kredisi kullanarak aşabilirsiniz. Öncelikli olarak kredilerinizin olduğu bankada yapılandırma kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Eğer konuya sıcak bakılmıyorsa maaş aldığınız bankayı önceliklendirerek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. 72 ay vadeli yapılandırma kredisi vadesinin uzun olması nedeniyle taksit tutarları düşük olacaktır. Bu da size ödeme kolaylığı sağlayacaktır.

 10. ahmet

  29 Aralık 2016 at 21:41

  kredi kartı yapılandırma işlemi yaptım ödemelerimi artık taksitlendiryim için düzenli ödüyorum kredi notu bitince düzelir mi

  • Banka Notu

   30 Aralık 2016 at 11:30

   Ahmet Bey,

   Kredi kartı yapılandırma işlemini yapıp, taksitleri düzenli olarak ödediğinizde kredi notunuzun yavaş yavaş artacağını göreceksiniz.

 11. yusuf

  4 Ocak 2017 at 10:11

  Benim 3 bankada kredi ve kredi kartı borç var 40000 TL yakin tek bankada toplamak istiyorum yardımcı olmanızı bekliyorum

  • Banka Notu

   4 Ocak 2017 at 19:27

   Yusuf Bey,

   İstediğiniz şey yapılandırma kredisi ne demek sorusunun cevabı değil aslında. Yapılandırma kredisi problem yaşanan ve ödemelerinde aksama olan kredilerde kullanılıyor. Sizler ödeme sorunu oluşmadan bu tip bir kredi istiyorsanız kredi başvurunuzu herhangi bir bankaya yapabilirsiniz. Eğer ödemelerinizde herhangi bir problem yoksa kredi talebiniz olumlu değerlendirilecektir.

 12. ihpus icrimed

  6 Ocak 2017 at 19:51

  Yarım bir yasa olmuş,kredi notu düşük ve takipte olanlara asıl kredi verilmelidir.! batık kredi olmaması için ! millet ödemek istiyor ,onlar kredi notu düşük ve takipe girmişsin diyor.Yani açıkca borcunuzu ödemeyin diyorlar.! Zaten bankalar avukatla ,icrayla veya hacizle hiç bir yere varamazlar ve tahsil edemezler.! İstatisliklere bir baksınlar nerdeyse 1,5 milyon kişi bu durumda ve kaç bininden tahsilat yapmışlar.! Bu kredi notu meselesi yüzünden bankaların müşterileri 3/2 oranında düşmüştür.Kredi notu yüzünden kredi alamayan milyonlarca insan bu saçma sapan sistem yüzünden kredi çekemiyor ve borcunu ödeyemiyor.Adı üstünde SİCİL AFFI deniliyor am içi bomboş .Allah borçlu olan herkesi bu bankalardan kurtarsın prina balığı gibiler resmen kemiriyorlar müşterileri.

  • Banka Notu

   7 Ocak 2017 at 13:13

   Yorumlarınızın bir kısmına katılıyorum, bir kısmına maalesef. Bahsettiğiniz sicil affı birçok kişiye kolaylık sağlayacağı konusunda yardımcı olacağını düşünüyorum. Bir taraftan sadece müşteri gözüyle değil, bankacı gözüyle bakmanız aslında durumunu çift taraflı değerlendirebilmeniz açısından oldukça önemli. Nihayetinde ilişki bir ticari ilişkidir. Bankacılığın belirli standartlarının olması kadar doğal bir şey yok. Kredi notu (credit note) dünyanın hemen hemen her tarafında bu şekilde uygulanana uygulamalarından birisidir. Özellikle Türk Bankacılık sistemi dünyada güçlü işleyen bankacılık faaliyetleri arasında yer alır.

 13. Mahmut kaya

  7 Ocak 2017 at 01:17

  1.25ten 45 bin kullandım. Şu an 6. taksidi ödedim. Geriye kalan tutarı 48 taksit yapmak isteresem ana para üzerinden güncel faiz oranı mı uygulanir. Güncel faiz(1.14)

  • Banka Notu

   7 Ocak 2017 at 13:15

   Mahmut Bey,

   Yaptığınız şey aslında yapılandırmak kredisi değildir. Her akıllı tüketici gibi yüksek faiz oranıyla kullandığınız kredinizi, daha düşük faiz oranı gördüğünüz an yeniden yapılandırmak istemeniz çok doğal. Bu durumlarda ödediğiniz kredinizin kalan ana parası istediğiniz taksit adedi ve uygulanan faiz oranıyla birlikte yapılandırılmaktadır.

 14. Savaş KEÇİCİOĞLU

  8 Ocak 2017 at 12:23

  Merhaba ben yeni emekli oldum.Kredi ve kredi kartları ile borcum 65000 tl 1560 tl emekli maaşım var kredi notum orta riskli ödemekte zorluk çekiyorum bu durumda bankalar bana kredi verebilir mi ve yahut 72 ay yapılandırmadan yayarlanabilirmiyim çok teşekkür ederim bana yol gösterirseniz iyi çalışmalar kolay gelsin

  • Banka Notu

   9 Ocak 2017 at 10:57

   Savaş Bey,

   72 ay yapılandırma kredisi kullanabilmeniz için gerekli şart kredi ödemelerindeki performansınızın oldukça problemli hale gelmesidir. Bunun kullandırılıp/kullandırmama kararını elbette bankanız tarafından verilecektir. Şu an kaç ay vadenizin kaldığı aslında en önemli bilgi. Çünkü 72 ay yapılandırma kredisi kullanmasanız bile ihtiyaç kredilerinin vadesi 48 aya çıkmasından dolayı tüm risklerinizi tek bankaya toparlayarak 48 ay vadeye yayabilirsiniz. Bu sayede ödemede rahatlık sağlanacaktır.

 15. mustafa öztürk

  8 Ocak 2017 at 15:35

  merhaba benim toplam 4 bankaya kredi ve kredi kartı olarak toplam 95 bin tl civarı borcum var ve bu güne kadar her ay borç taksitlerimi bir gün dahi aksatmadan aylık gelen borç tutarı nekadarsa düzenli ödedim aylık ortalama 6500 civarı ödüyorum fakat ödemekte zorlanıyorum bunu yapılandırmam mümkünmü

  • Banka Notu

   9 Ocak 2017 at 10:59

   Mustafa Bey,

   Nasıl yapılandırma kredisi kullanabilirim tarafında bir sorunun cevabı değil maalesef talebiniz. Çünkü ödeme performansında herhangi bir sorun yaşamıyorsanız Bankanız yapılandırma kredisi kullanımı tarafında sıcak yaklaşmayacaktır. Eğer kredi vadeniz azalmışsa 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekip, tüm borcunuzu tek kredi altında toparlamanız rahatlamanıza olanak sağlar.

 16. Nurcan yesilirmak

  22 Ocak 2017 at 00:19

  Kredilerimi 48 ay olarak yapilandirdim toplamda 38 bin borvum var fakat maasimdan kalanla gecinemiorum kalan kredimi ve kart borclarimi tekrardan 72 ay yapilandirma sansim varmi sayhilar mumkunse aydinlatirmisiniz

  • Banka Notu

   22 Ocak 2017 at 16:24

   Nurcan Hanım,

   Tabi ki yapılanırabilirsiniz. Nihayetinde yapılandırma kredisinin amacı ödeme güçlüğü çeken tüketicinin ödeme kolaylığı sağlanması ve kredili ürünlerinin ödenmesi konusunda destek olabilmek.

 17. Mustafa Dereli

  31 Ocak 2017 at 20:11

  Benim hem kredi ve kredi kartı borcum var hemde kefillikten dolayı mahkemeligim. Yapılandırma yapsam sadece kefillik harici kendi borclarim için kredi notum yukselirmi

  • Banka Notu

   31 Ocak 2017 at 22:01

   Mustafa Bey,

   Kredi notu hemen artar mı sorusuna maalesef evet cevabı veremeyiz. Ancak mevcuttaki borçlarınızı yapılandırıp, bu ödemeleri düzenli yapmanız kredi notunuzu arttıracak bir harekettir. Diğer taraftan kefaletten dolayı bir kırmızı kalem almışsanız veya alacaksanız bu da kredi notunuzu olumsuz etkileyecek ve hatta kötü kayıt yemenize sebep olacaktır.

 18. Uğur sirkeci

  1 Şubat 2017 at 14:27

  Merhaba,en son kredimi agustosta aldim.ekimde 48 ay yapilandirma oldu.bu yapilandirma esnasin da 1000 lira ek bir para istedim onu da dahil ettiler yapilandirmaya.daha sonra 72 ay yapilandirma çikti ve ben aldigim 1000 lira yuzunden 72 aydan faydalanamiyorum.boyle bir şey var mi?ne yapmaliyim.bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Banka Notu

   2 Şubat 2017 at 22:32

   Uğur Bey,

   Yapılandırmış olduğunuzu krediyi yeniden yapılandırma Bankaların istediği bi’şey değildir. Prosedürel olarak yapabilirler. Ancak yapmayacaklarını söyleyeceklerdir.

 19. Halil İbrahim

  17 Şubat 2017 at 22:42

  Merhaba eşim de ben de memuruz ve ikimizin de farklı bankalara kredi kredi kartı borcumuz var. İkimizin borçlarını tek bankada yapılandırma şansımız olabilir mi acaba? Cevaplarsanız çok sevinirim, saygılar.

  • Banka Notu

   20 Şubat 2017 at 12:05

   Halil İbrahim Bey,

   Maalesef yok. Her kişi yapılandırma kredisi kullanırken, kendi adına borçlarını, kendi üzerine çekeceği kredi ile finanse edecektir. Dediğiniz şeyi yapma şansı var Bankaların. Ancak bunu yapılandırma kredisi adı altında değil bireysel ihtiyaç kredisi kullandırarak yapabilirler.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+