72 Ay Vadeli ihtiyaç Kredisi ve Borç Yapılandırma

Ekim 2016 tarihi ile birlikte bankalardaki tüketici kredisi vadeleri ve ihtiyaç kredisi vade yapısı değişti. Geçmişte maksimum 36 ay vadeye kadar çekilebilen ihtiyaç kredisi vadeleri 48 aya kadar uzatıldı. Diğer bir taraftan kredi kartı borcu yapılandırılması için de yeni bir değişiklik gündeme alındı. Kart borcu yapılandırma yapılırken tüketici kredisi kullanacak olan birey bu krediyi 72 ay vadeye kadar kullanabilecek duruma gelmiştir.

72 ay yapılandırma yeni bir kredi ihtiyacı için kullanılmamaktadır. Mevcutta kredi, kredi kartınız veya kredili mevduat hesabınız varsa ve bu ürünlerin ödemesini yapmakta zorlanıyorsanız ödeme gücünüzü düzeltecek bir yol var. Özellikle vadenin uzun olmasıyla kredi taksit bedelleri küçülecek ve ödeme kolaylığı sağlanacak. En azından kararın alınması ve kredi vadesinin bu kadar uzun yıla yayılabilmesinin amacı bu. 72 ay yapılandırma yapan bankalar “şudur şudur” diyemeyiz. Nihayetinde bütün bankalar bu uygulamayı yapabilmektedir. 72 ay yapılandırma hesaplama için sitemizin kredi hesaplama bölümünü kullanabilirsiniz.

Özellikle kredi kartı borçları düşünüldüğünde kredi kartı yapılandırma yapı kredi, kredi kartı yapılandırma vakıfbank veya kredi kartı yapılandırma garanti bankalarında da bunlara ayrı bir kampanya düzenleneceği gelen bilgiler arasındadır.

72 ay vadeli tüketici kredisi faiz oranları hakkında net bir bilgi olması mümkün değil. Bankaların almış olduğu faiz kararlarına göre değişkenlik gösterecek olup, tüketicinin maliyet araştırması yapması tavsiyelerimiz içinde yer alacaktır.

72 ay kredi kartı yapılandırması kullanamayacak kişiler de olacak. Bunların en başında daha önce ödeme performansında sorun yaşamış, kırmızı kalem yemiş kişiler ve/veya kredi notu çok düşük olan kişiler maalesef bu avantajdan yararlanamayabilirler. Yapılandırma kredisi amacı borcun tamamen kapatılmasına yönelik olacağı için, “borcun yanında şu kadar da para istiyorum” şeklinde çalışmamaktadır. En fazla kartınızın kapama tutarı kadar kredi çekebileceksiniz ve maksimum 6 yıl vade ile yapılandırılacaksınız. Bu işlem gerçekleştirildiği an bankanız size kredinizi kullandıracak ve hesabınıza geçen parayla mevcuttaki kredi kartı borcunuzu kapatacaktır. Ardından da kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır.

5oru veya cevap var

 1. Salih

  18 Ekim 2016 at 01:02

  Bir bankaya her ay ödediğim 6200tl kredi borcum var 12aydır ödüyorum ama sürekli geç ödedim şuanda da 70günlük gecikmem var bankaya yapılandırma için başvurdum fakat sürekli geç ödediğimden ve babamın da sicilinin bozukluğundan olmadı dediler giriş yapıldı babam kefil Di ama kefilken de sicili bozuktu. her ay 6200tl ödeyemem avukatlık olmak istemiyorum yapılandırmak istiyorum ne yapmalıyım 48ay vadede yapılandırma yapamazmıyım

  • Banka Notu

   18 Ekim 2016 at 14:04

   Salih Bey,

   70 günlük gecikme ciddi bir gecikme. Normal şartlarda 3. taksidinizi de ödemediğiniz an (90 gün) avukata devrolur borcunuz. Bu durumda da ilave avukat masraflarıyla birlikte Bankanın aradan çıktığı bir sürece dahil olursunuz.

   Yeni yasaya göre Banka bu durumu (isterse) çözebiliyor. Gecikmede olan bir borç bakiyesi olması nedeniyle farklı bir banka bunu yapılandırma kredisi ile değerlendirmek istemeyecektir. Özellikle borcunuzun bulunduğu şube ve şube yöneticisi ile görüşüp, durumunuz özelinde konuşabilirsiniz. Nihayetinde şube de mevcut borcu takibe atıp, karşılık ayırmak istemeyecektir.

 2. Erkan

  19 Ekim 2016 at 09:46

  Yeni cikan yapilandirma yasasindan faydalandim hep duzenli oduyordum fakat asgari odemesi arrti yapilandirdim peki baska bir bankadan kredi kartim var duzenli oduyorum yapmis okdugum yapilandirma bu kartimi etkilermi

  • Banka Notu

   19 Ekim 2016 at 15:42

   Erkan Bey,

   Yapılan krediyi “yapılandırma kodu kullanarak” kullandırıma göndermemişse Bankanız hiçbir zararı bulunmaz. Yeni yasaya göre bu tip bir yapılandırma kodu koymadan yapılması gerekiyor. Ancak bazı banka ve şubelerin işleyişi farklılık arz edebiliyor.

   Sizlere kredi notu takibi yapmanızı önerebilirim.

   Çünkü yapılandırma kredisi kodu ile yapılan/kullandırılan krediler kişinin sicilini olumsuz yönde etkiler.

 3. ethem baş

  20 Ekim 2016 at 09:28

  maaşımıda aldığım bankadan ihtiyaç kredisi aldım düzenli ödüyorum.kredi kartı borçlarımıda düzenli ödüyorum.kendi isteğimle bir defaya mahsus yapılandırma yapmak istedim.bankadan bana söylenen resmi gazetenin tam tersi yani ödemeleriniz aksamış olsaydı olurdu ama siz aksatmadan ödüyorsunuz bu durumda yapılandırma yapamayız şeklinde. ne yapmalıyım

Soru Sor veya Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+