Emekli ölen kişinin borcu ne olur?

Emekli ölen kişinin borcu ile herhangi birinin ölümü sonucunda işleyen prosedür aynıdır. Ölen kişinin hangi sosyal güvencede olduğuna bakılmaksızın mevcut yürütmelik devam edecektir. Nihayetinde bankanın vermiş olduğu kredi veya kredi kartı mevcuttur. Bir şekilde riske dönüşmüş ve kullanılmıştır. Ölümü halinde de borç ölmeyecek mirasçılarına miras yolu ile kalacaktır.

Ölen ssk emeklisinin borcu da mirasçısına kalacaktır. Mirasçı ya mirası reddedecektir (reddi miras) ya da mevcut borçları da tıpkı diğer mirasların kabulü gibi kabul edecektir ve ödemeyle yüz yüze kalacaktır.

Ölen kişinin kredi kartı borcu ödenme aşamasında mirasçıların mevcut kredi kartına daha önceden ölen kişinin kredi kartı hayat sigortası var mı yok mu öğrenmelidir. İlgili banka görevlisine bu poliçenin olup olmadığı sorgulanmalıdır. Çünkü bu poliçenin olması demek, kredi kartı limiti kadar tutarın sigorta şirketi tarafından sigortalandığı anlamına gelmektedir. Bu çoğu zaman borç ödeyecekken, sigorta şirketinden para almanız anlamına bile gelebilir. Eğer böyle bir sigorta varsa sigorta şirketi ile irtibata geçip ilgili belgeleri göndermeniz yeterli olacaktır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra borcun ödenmesi ya sigorta şirketi tarafından gerçekleştirilecektir ya da ödenmeyecek ancak size neden ödenmediği konusunda bilgi verilecektir.

Aynı durum ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası için de geçerlidir. Genelde bankalar -herhangi bir itiraz, problem yaşanmadıkça- kullandırdıkları kredilere mutlaka sigorta yapmaktadırlar. Bankalar için hem kendi borçlarının ödenmesi noktasında garanti altına almak hem de bu sigortalardan banka komisyonu kazanmak adına önemli bir üründür.

Aslında tam bu noktada hayat sigortası poliçelerinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bazen kullandığımız kredi veya kredi kartından düşen bu tutarlar yüksek gibi gelse de ölüm halinde geride kalanlara herhangi bir borç bırakmadığı için çok önemlidir.

Dolayısı ile ölen işinin borcu ne oluyor sorusuna da bir nebze olsun yanıt vermeye çalıştık. Ölen kişinin borcu silinir mi sorusunun cevabı kesinlikle “mümkün değil” denilebilir.

 

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+