Bankaya dava açmak kredi notunuzu etkiler mi?

Bankalar her yıl kârlılık rakamlarını arttırmaktadır. Yıldan yıla artan kâr rakamları incelendiğinde, eskiden faiz oranlarından büyük rakamlar kazanan bankaların artık faizden değil ; almış oldukları masraf ve komisyon kalemlerinden kazandığı görülmektedir. Masraf ve komisyon kalemlerinin en başında kredi kartı aidatları, ipotek fek masrafları, bireysel kredi dosya masrafları, sigorta bedelleri ve ilâve alınan diğer komisyon kalemleri gelmektedir.

Özellikle Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvurular sonrasında bu masraflar geri alınmaya başlandı. Hal böyle olunca “bankaya dava açarsam kredi notum düşer mi?” veya “bankaya dava açsam kredi notum etkilenir mi?” soruları kafalara takılmaya başladı.

Findeks sitesi üzerinden kredi notunuzu öğrenmek mümkündür. Öğrendiğiniz kredi notu yapacağınız düzenli ödeme, kredi başvuru adedi, risk/limit boşluğunuz veya doluluğunuz gibi bir çok etkenden dolayı düşmekte veya artmaktadır.

Bankalar aleyhine açacağınız davalardan hiçbir şekilde kredi notunuz etkilenmez. Ne olumlu bir şekilde artacaktır ne de olumsuz bir şekilde düşecektir.

Bankaya davayı ister Tüketici Hakem Heyetleri ile isterseniz bir avukat aracılığı ile açabilirsiniz. Sürecin lehinize sonuçlanması halinde lehinize çıkan kararın bir örneği ilgili bankanın Genel Müdürlüğü’ne gidecek ve iade süreciniz başlayacaktır. Banka size itiraz ettiğiniz ödemeyi yaptıktan sonra karşı dava açıp, ödediği bu rakamları faizi ile birlikte geri alma şansı vardır. Ama bu süreçte banka kredi notunuzla ilgili hiçbir ilişki bulunmamaktadır.

Bazı bankaların bu iadeleri yaptıktan sonra müşteri numaranıza bir etiket tanımladığını ve o saatten sonra bu ve buna benzer masraf/komisyonları bir daha almadığı bilinmektedir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+