Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi

Kredi kartı kullanımı ülkemizde arttıkça başımıza gelen sorunlardan birisi haline geldi kredi kartından fazla para çekilmesi durumu. Birkaç şekilde başımıza bu olay gelebiliyor. Çözümü hepsinde hemen hemen aynı.

Örneğin, bir giyim mağazasına gittiniz ve alış veriş yaptınız. Kredi kartınızla ödeme yapmak istiyorsunuz. Görevli kartınızdan ödemeyi aldığı an üye iş yerinin (pos cihazının) içindeki rulo (pos kağıdı) biter ve işlem yapılmamış gibi kağıdı taktıktan sonra görevli bir daha aynı işlemi yapar. Ayın sonunda ekstrenizi kontrol ettiğinizde bu işlemin iki defa yapıldığını görebilirsiniz.  Bu durum kartımdan iki defa para çekilmiş ne yapmalıyım sorunuyla aynıdır.

Diğer taraftan markete gittiniz, ufak bir alış veriş yaptınız. 7.05 TL tutan işlemi kasiyer 70.50 TL kuruş olarak tuşladı. Farkına varmadınız. Slip de almadınız veya aldınız ama okumadan attınız. Ayın sonunda bir baktınız 70.50 TL’lik alış veriş. Ne yapacaksınız? Unutmayın ki sliplerin üzerinde imzanız olmasa bile girdiğiniz şifre imza anlamını taşımaktadır.

İlgili Yazı :   Kredi Kartı 12 Taksit Uygulaması 2016

İnternet üzerinde dönen, sıkça sorulan ama net yanıtı olmayan sorulardan birisi bu. Öncelikle kredi kartından çekilen paranın iptali nasıl yapılmalı sorusuna yanıt vermeye çalışalım. İşlemi yapan pos sahibi aynı anda slip iptal/işlem iptal aksiyonunu alabilir.

Peki kredi kartımdan fazla para çekilmiş ne yapmalıyım diyorsanız onu da şu şekilde açıklayalım. Aynı anda işlemin farkına varamamışsanız işlemin sonuçlanması biraz uzayacak. Öncelikle işlemi yanlış yapan yere gitmelisiniz. Durumuzu anlattıktan sonra pos sahibinin bankasıyla iletişime geçip, ilgili slip ve yazılı müşteri talimatıyla işlemin iptali ve iadesi için talep geçmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde banka söz konusu pos işlemini iptal edip, iadesini gerçekleştirecektir.

İlgili Yazı :   Kredi Kartı nasıl iptal edilir

Kredi kartından bilgim dışında çekilen para ile ilgili derhal bankanızla iletişime geçmelisiniz. Hemen bankanın müşteri hizmetlerini arayıp, kart servisine durumu izah etmeli, gerekirse kartın kullanımını iptal ettirmelisiniz.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+