Anasayfa » Krediler » Nefes Kredisi 2020 Nasıl Alabilirim ve Şartları

Nefes Kredisi 2020 Nasıl Alabilirim ve Şartları

Nefes Kredisi 2020 yeniden başlıyor. Geçtiğimiz yıllarda 2 defa verilen, TOBB – KGF ve Anlaşmalı Bankalar bünyesinde hayata geçirilen proje özellikle küçük ölçekli kobiler için adı gibi “nefes” olmuştu. Hatırlarsanız ilk nefes kredisini sadece DenizBank ve Ziraat Bankası vermişti. 5 milyar TL civarında bir kaynak iki Banka üzerinden dağıtılmış, birçok ticaret odası ve ticaret borsası üyesine ulaşmıştı. Kısa sürede beklenen verim ve geri dönüş alınmış, esnafın ihtiyaçlarına kısa süreli de olsa can suyu olmuştu. Ardından ikinci nefes projesi gündeme geldi. Katılım gösteren Banka sayısı artmıştı. Burada da önemli bir kaynak kobilerle buluşturuldu.

Zor zamanlar geçirdiğimiz Korona günlerinde çoğu sektör önemli oranda daralmaya gitti. Birçok esnaf dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Alınan tedbirler gereği tüketim azaldı. Bu süreç o kadar çabuk oldu ki bir geçiş dönemi olmadı. Haliyle temel işletme giderleri devam ederken, gelirlerin %80 ve hatta daha fazlası azaldığı dönemde problemler baş göstermeye başladı.

Önce KGF Çek Destek Kredisi, ardından temel işletme giderleri için KGF Opeks kredisi adı altında iki temel paket gündeme geldi. Biri 30 Haziran’a kadar olan çeklerin ödenmesi için, diğeri de kira ve personel ödemeleri için kullanılacak KGF teminatlı krediler. Bankalar hala vermeye devam ediyor.

# Peki özel bankalar ne yapıyor?

Televizyonlarda en çok özel bankaların ne denli taşın altına sokup/sokmadığını sorgulayan birçok siyasetçi, vatandaş görüyoruz bugünlerde. Yapılanlar tabi ki oldu. Kısaca özetlemek gerekirse kredi kartı ve taksitli krediler ertelendi. Bunu da yaparken toplam vadeyi bozmadan, Temmuz ayına kadar alınacak toplam ana para ve faizi kalan diğer taksitlere yansıtarak yaptı Bankalar. Faiz alınmasa olmaz mıydı? Tabi ki olabilirdi. Ancak olmadı.

Nefes Kredisi 2020

Yine TOBB, KGF ve adı ve sayısı belli olmayan bir/birkaç Banka nefes kredisi 2020 verecek. Şartlarıyla ilgili duyumlarımı paylaşmak istiyorum. Netleştikten sonra nefes kredisi 2020 başlığımız altında yazımızı günceller ve sorularınızı yanıtlamaya çalışırız.

Nefes Kredisi 2020

Nefes Kredisi 2020

#Kredinin temel özelliği TOBB bünyesindeki odaların bir kaynak koyması ve koyduğu kaynağın belirlenen bir katı kadar Bankaların kredi dağıtıyor olmasıydı. Dolayısı ile her ilde, bağlı olunan ticaret odası ve ticaret borsasının anlaşmalı olduğu Bankaya koyduğu kaynak çok önemli. TOBB genel olarak bir katkıda bulunacak. Ancak bu katkı kesinlikle yeterli kalmaz. İlgili il veya ilçenin yatıracağı mevduat orada dağıtılacak kredi payını da belirleyecek.

#Bağlı bulunan Ticaret Odası ve Ticaret Borsası kredinin üst limitini belirleyecek. Örneğin 0-3 milyon TL cirosu bulunan firmaların kullanabileceği üst limit 50 bin TL iken alınacak karar gereği bu 30 bin TL’ye indirilebilir daha fazla oda üyesinin faydalanması sağlanabilir. Anlaşılacağı üzere bu da ilden ile değişecek bir üst limit uygulamasını beraberinde getirecek.

# 2020 yılı içinde ödeme olmayacak ve toplam vade 18 ay içinde kalacak. Virüs etkisi için çok kıymetli olacak gibi görünüyor.

#Faiz oranının yıllık 7.5% olacak. 0.625% aylık faiz oranına gelecek. Yılın sonuna kadar ödeme yapılmadığı düşünüldüğünde çok ama çok kıymetli bir kaynak anlamına geliyor.

Nefes Kredisi 2020 Nasıl Başvurabilirim

Geçmiş tecrübelerimiz bize öncelikle ticaret odası veya ticaret borsası üyesi olmanız gerektiğini söylüyor. Geçmişte olduğu gibi buralardan alınacak bir üyelik belgesi ile süreç devam edecek. Teminat ayaklarından birisi KGF olduğu için KGF şartlarını da sağlamak oldukça önemli. Protokol açıklanmadığı için bu şartlar belli değil.

Anlaşma sağlanan Bankaya gidip, güncel mali verilerinizi ve işletmenin açık olduğuna dair belgeleri vererek başvuru yapabilirsiniz. Geçmiş tarihte Denizbank nefes kredisi başvurusu her projenin içinde yer almıştı.

Her ne kadar ekonomik durum kötü olsa da, teminat olarak KGF kefaletini verse de, oda üyeliğini aktif olsa da kredi başvurularınızın bir değerlendirme sürecinden geçeceğini hatırlatmak isteriz. Dolayısı ile her kredinin anında onaylanması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını eklemek gerekir. Genelde bu tip ekonomik paketlerdeki algı “kesinlikle onaylanıyor” olabiliyor.

Nefes Kredisi 2020 Şartları

  • Ticaret Odası ve Ticaret Borsası üyesi olmak
  • Aktif vergi levhalı müşteri Olmak
  • Asgari bir yıldır faaliyet gösteriyor olmak
  • Ticari ve kredi sicilinin bozuk olmaması
  • KGF teminatlarını sağlamak

.. diyebiliriz.

Geçtiğimiz hafta TOBB nefes kredisi, TOBB nefes kredisi son başvuru tarihi, nefes kredisi 2020 başvuru ve nefes kredisi 2020 başvurusu hakkında çok kısa açıklama yapan Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bu hafta içinde genel hatlarıyla birlikte nefes kredisi 2020 lansmanını yapmasını bekliyoruz.

Lansman sonrasında ayrıntılı bilgileri ve sormak istediklerinizi bu başlık altından sorabilirsiniz.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+