Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir mi?

Ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi veya ölen kişinin kredi borcu ne olur gibi soruların tek bir cevabı yoktur aslında. Süreçte önemli olan şey borca konu olan kredi veya kredi kartının teminat şartının ne olduğudur. Örneğin çektiğiniz kredinin bir kefili varsa ölümünüzden sonra banka kredi riskinin tahsili için kefilin üzerine gidecektir. Kefili yoksa mirasçıların üzerinden tahsil yoluna gider. Çünkü borç asla ölmez. Tıpkı kişinin alacaklarının varislerine devir olması gibi borçları da devir olur.

Çoğu insan kredi kullanımı yaparken ilâve bir masraf çıkıyor diye hayat sigortası yaptırmaz veya yaptırmak istemez. Halbuki kişinin ölümünde şüpheli bir neden yoksa sigorta şirketi kredi veya kredi kartı borçlarının tamamı ödenir. Hatta bazı hayat sigortalarının poliçelenme tarzına göre mirasçılara alacak olarak nakit bile ödendiği bilinmektedir.

Mirası devir alacak kişinin yapması gereken şey kredi veya kredi kartı kullanılan bankadaki borç durumunu öğrenmenin yanında mutlaka yapılan bir sigortanın olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ölen birinin kredi kartı borcu normal şartlar altında silinmez. Ancak ortada bir sigorta söz konusuysa ve sigorta poliçesindeki şartlar sağlanıyorsa borç sigorta şirketinden tahsil edilir.

Bir de olağan üstü durumlar mevcut. Bankalar her zaman ölüm halinde kişinin borçlarını tahsil etme yoluna gitmez. Özellikle doğal afet, sosyal duyarlılık içeren projeler gibi durumlarda, ölen kişinin kredi borcu silinir mi, banka özelinde değerlendirilir. Banka bu durumda borcun ötelenmesi veya borcun silinmesi kararı alabilmektedir.

Eğer bir kredi ilişkisi içine giriyorsanız, özellikle çekeceğiniz tutarların vadesi uzunsa, çekeceğiniz tutarın büyüklüğüne ve poliçe primine aldırmadan hayat sigortası yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Zira ancak bu şartlarda borcunuz miras gibi mirasçılarınıza veya kefilinize kalmayacaktır.

31 Yorum

 1. necmi

  12 Mart 2016 at 17:14

  babam vefat etti 18000 tl kredi kartı borcu var.bunu taksite bölünüyormu bölünürse faiz ekleniyormu

 2. Banka Notu

  13 Mart 2016 at 22:48

  Necmi Bey,

  Borç miras gibidir. Mirasçılarına devir olur. Kredi kartından doğan borcun taksitlendirilip, taksitlendirilemeyeceği tamamen bankanın vereceği karardan sonra şekillenir. Banka isterse bunu taksitlendirerek de tahsil edebilir. Eğer borcu ödeme gücünüz sadece taksitlendirerek mümkünse bunu mutlaka bankanızdan talep edin. Banka için önemli olan borcun tahsil olma kabiliyetinin yükselmesidir.

 3. gözde

  25 Mayıs 2016 at 00:20

  Babamı 15gün önce kanserden kaybettik hastalıgı 6ay icinde ilerledi ve ölümle sonuclandı. Benim merak ettigim 2010 yılında 50000tl konut kredisi cekti ve hayat sigortasida var her senede yenileniyor bildigim kadariyla.bu durumda kalan borc silinir mi daha önce ödenenler ne olur ?

  • Banka Notu

   14 Ağustos 2016 at 19:23

   Gözde Hanım,

   Banka çalışanlar özellikle uzun vadeli kredilerde (konut kredisi ve taşıt kredisi) hayat sigortası yapmaya çalışıyorlar. Ancak BDDK düzenlemesi ile özellikle konut kredisinde hayat sigortası zorunluluğunu ortadan kaldırmış durumda. Hal böyleyken bazı müşteriler hayat sigortasına ödeyecekleri primi kendilerine kâr görüp, yaptırmıyor. Dolayısı ile öncelikli yapmanız gereken şey babanıza gerçekten bir hayat sigortasının yapılıp yapılmadığını öğrenmek olmalı. Diğer taraftan ;

   Konut kredisi hayat sigortası poliçesi neyi kapsar sorusuna yanıt olarak şunu diyebilirim. Vefat gerçekleştiği andan itibaren kalan borcun ödenmesine yönelik poliçe yapılır. Örneğin 100 BIN TL kredi çektiniz. 24 ay ödediniz. Geriye kalan 84 BIN TL borcunuz var ve vefat gerçekleşti. Daha önce ödemiş olduğunuz 24 BIN TL ile yapılabilecek bi’şey yoktur. Geriye kalan borcu sizler için sigorta şirketi ödeyecektir.

 4. dilek

  14 Ağustos 2016 at 00:18

  annem kalp krizinden geçen hafta 56 yaşında öldü ve 3 yıl evel annem bankadan 22000 tl kredi çekti ve hayat sigortasıda var ve hayat sigortasında yazan çekilen kredi 22000 tl sigorta bedel tutarı23100 tl ve dün hayat sigortasını aradım onaylanmış,sigorta bankaya 23000 tl parayı ödemiş ve bana söylenende banka bakıcak size geri kalan para kalmışsa geri ödenecek dedi,annemin kredisi 5 yıllıktı bireysey kredi 3 yıla yakın 35 ay emekli maaşından kesildi,sigortacı yatırılan taksitler ödenilmez diye söyledi anlamadım,tek vari benim tek kızıyım babamda öldü babamın maşını alıyordu annem,şimdi bana geri kalan onların deyinile ne ödenir ve kaçpara verirler nasıl oluyor,lütfen bilginize sığınıyorum,yada annemin ödediği 35 ay boyunca taksitleri geri alabiliyormuyum,saygılarımla.

  • Banka Notu

   14 Ağustos 2016 at 19:30

   Dilek Hanım,

   İhtiyaç kredisi hayat sigortası poliçesinin ne şekilde yapıldığına bakmak lazım. Bunu görmeden size bilgi veriyor olmam yanlış. Çünkü yanlış bi’şeye yönlenmiş olabilirsiniz. Şöyle anlatmaya çalışayım :

   Bazı kredi hayat sigortası poliçeleri kredi ödeme tablosuna bağlı kalarak azalan ana para teminatlı olarak yapılabilir. Bu her ay taksit ödendikçe düşen ana para kadar teminatı kapsar. Örneğin 14 taksit kalmışsa sigorta şirketi kalan sigorta bedelini öder. Peki niçin banka böyle bir sigorta yapar? Sigorta poliçesinin primi yüksek çıkmasın, müşteri itiraz etmesini, eline daha fazla para geçsin diye. Burada yanlış bi’şey yok.

   Bazen de kullanılan kredi ana parası üzerinden sigorta yapılır. Örneğin 20 BIN TL, 24 ay kredi kullanırsınız ancak 20 BIN TL teminatlı sigorta yaparlar. 10 ay ödendikten sonra vefat durumu olsa da sigorta şirketi 20 BIN TL öder. Önce açıkta kalan kredi tutarı kapatılır. Üzeri de mirasçılara sigorta şirketi tarafından dağıtılır.

   Umarım anlatabilmişimdir.

   • dilek

    17 Ağustos 2016 at 00:46

    tşk ederim hocam

 5. samet

  20 Ağustos 2016 at 12:09

  Merhaba, babam kalp krizinden vefat etti. Kalp yetmezliği ve şeker hastalığı vardı. Kredi borcuna bağlı hayat sigortası vardı tazminat için basvurduk fakat saglik beyanını bildirmedigi gerekçesiyle reddedildi. Bankadan ısrarla ıslak imzali poliçeyi talep ettik sonunda alabildik. Babamin saglık beyan formunda yazmasi gereken beyan kutucugunda “sandık beyanımın doğruluğunu kabul ediyorum” ifadesi var. saglık ifadesini hatalı yazmıs olmasına rağmen görevli tarafından bir uyarıda bulunulmamış, beyan ve önemi hakkında yeterince bilgi verilmemiş. Sizce bu gerekçeyle sigorta tahkim komisyonuna başvuruda bulunsak olumlu bir sonuç alabilir miyiz? Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler, iyi çalışmalar

  • Banka Notu

   22 Ağustos 2016 at 21:26

   Samet Bey,

   Öncelikle başınız sağolsun. Gerçekten zor durumlar. Bu durumlarda sigorta şirketleri özellikle ödememe noktasında elindeki tüm verileri kullanıyor. Bu tip durumlarda karşılaştığımız vakalardan çıkardığım sonucu söylüyorum. Maalesef ödemiyorlar. Haklısınız. Kesinlikle böyle bir şeyin dillendirilmesi gerekiyor ancak pratikte böyle bir şey maalesef olmuyor. İmza atanın da okuması gerekiyor gibi nedenlerle geriye dönüyorlar.

   Hukuki yol açıktır. Arkasını arayabilirsiniz.

 6. ilker karataş

  27 Ağustos 2016 at 10:39

  merhabalar,annem 2 ay önce Solunum yetmezliğinden vefat etti.1 yıl önce konut kredili 3 yıl vade ile ev almıştık.hayat sigortasıda yapıldı.annemin okuma yazması yok.kredi formunda sağlık beyanımın doğru olduğunu bildiriyorum ibaresi var.yalnız annem krediden önce 2011 yılında göğüs kanseri olduğu ve 2014 yılında kanseri tamamen yendiği raporu var.bu beyanda geçmiyor. biz bu evrakları gönderdik ölüm belgesinde solunum yetmezliğinden öldüğü yazıyor.ölüm asıl nedeni diyaliz hastası,kanser,intahar vb.durum olsa tamam diyebilirim.hayat sigortası kalan krediyi karşılamıyor.ne yapabiliriz.kalan 24 aylık krediyi kefil olan babam ve çocuklarının ödeme gücüne göre taksit mi yaparlar.dava açma durumunda kazanma ihtimalimiz varmıdır.teşükkürler.

  • Banka Notu

   28 Ağustos 2016 at 17:06

   İlker Bey,

   Kredi hayat sigortaları kredinin geri ödemesi aşamasına geldiği an beyan formları o kadar önem arz ediyor ki anlatamayız. Basitçe geçilen, sadece prosedür olsun diye imzalanan şeyler, an geliyor bütün ailenin en önemli konusu haline gelebiliyor. Sigorta şirketi burada yanlış beyan vermenizden mütevellit ödemeyi reddediyor. Solunum yetmezliğinin geçmiş tarihlerde geçirmiş olduğu kanser hastalığı ile ilgisi ne kadardır vs konularında tibbi bilgim olmadığı için sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak konuyu borçlar hukuku tarafına uzmanlaşmış bir avukat ile görüşerek hukuki yola başvurabilirsiniz. Yalnız şu konuda bilgi vereyim. Eğer anneniz kanser hastalığını beyan ettiği, bununla ilgili geçmiş tarihlerde bir problem yaşadığını ifade eden bir poliçe isteseydi ödeyeceği hayat sigortası primleri farklılaşabilirdi. Sigorta şirketinin itirazı tam olarak buraya diye düşünüyorum. Bu da sigorta şirketini haklı çıkarıyor gibi..

   Diğer taraftan ;

   Borç ölmez. Mirasçılarına, mirası reddedinceye kadar, aynı diğer varlıkları gibi devir olur. Bu durumda eğer kredinin ödenebilme durumu gerçekten mümkün değilse, bankanız ile irtibata geçin. Ödeme planının yeniden yapılanması talebinde bulunun. İsterlerse değişiklik yapacaklardır.

 7. Ayten

  8 Eylül 2016 at 20:29

  Babam 31.12.2015 de vefat etti.kredi kartının taksitli borçlarını heray bankaya giderek ödüyordum.son iki ay kalmıştı.fakat bu Ayki borcu görünmesine rapmen hesap bloke edilmiş.hiçbir şekilde parayı tahsil wdemediler.ne yapabilirim

  • Banka Notu

   13 Eylül 2016 at 11:22

   Ayten Hanım,

   Öncelikle kaybınız için başınız sağolsun. Hesapların bloke edilmesi farklı bir durum. Ölen birinin hesaplarında tasarruf edilmesi mümkün değildir. Miras hukuku gereği işlemler devam edeceği için bu şekilde devam eder. Sadece kredi kartı borcu ödemesi yapacaksanız, bankanızın vermiş olacağı kart numarasına “3. şahıs para ödeme” yöntemiyle ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi yapmışsanız ve ödemeleri hesap numarası üzerinden yapıyorsanız bunun için de bankanızın hukuk bölümü ile görüşmesini sağlayın. Size farklı bir tahsilat hesabı vereceklerdir. Ödemeyi bu şekilde yapabilirsiniz.

 8. Kenan

  7 Aralık 2016 at 05:09

  Benim kızkardeşimin kocası öldü 10 sene önce kredi çekmiş ..ve ödeyemediği miktar büyük …bu kredi kızkardeşimin üstüne kalır mı?yoksa sigorta öder mi??

  • Banka Notu

   8 Aralık 2016 at 13:33

   Kenan Bey,

   Hukuk yapımıza göre kişi öldüğünde borç maalesef ölmez. Nasıl menkul ve gayrimenkuller mirasçılarına kalıyorsa, kişiye ait borçlar da mirasçılarına kalır. Eğer mirası reddetmezlerse (reddi miras) borcun ödenmesinden yükümlü olurlar.

   Bu noktada birçok bankanın uyguladığı kredi hayat sigortaları aslında tam olarak bu işe yarar. Kişi vefat ettiğinde, poliçenin teminatı olarak işlevini görür ve kalan riski kapatırlar. Bazı örneklerde limit sigorta edilir. Kredi ödendikten sonra mirasçılara para verildiği bile görülmektedir.

   Sorunuza cevap verecek olursak,

   Kredinizin hayat sigortasının olup/olmadığına bakmak lazım. Sigorta poliçesinin “vefat” teminatı taşıyıp/taşımadığı da çok önemli. Yapılan limit de kullanılan kredi tutarını karşılıyorsa krediniz sigorta şirketi tarafından ödenecektir.

   Bunu en iyi krediyi kullandığınız şubedeki arkadaşlar bilir. Yapmanız gereken tek şey kredinize ait hayat sigortası poliçesini istemek ve yetkili arkadaşlardan yardım istemektir.

 9. Zafer

  15 Aralık 2016 at 08:47

  Eşim 25 Şubat 2016 da intihar etti ve 14 aralıkta 2016 da 2500 tl kredi kartı borcu çıkmış ve icra başlatılmıştır bu durumdan ne yapmalıyım

  • Banka Notu

   15 Aralık 2016 at 14:34

   Zafer Bey,

   Bu durumda kredi kartı borcuna ilişkin herhangi bir hayat sigortası poliçesi yapılmış mı bunu öğrenmek lazım. Aslında durumunuz istisnai. Çünkü hayat sigortası poliçesi olsa bile çoğu poliçe intihar klozunu içermiyor. Bu durumlarda da sigorta şirketleri borçları ödemiyor.

 10. süleyman

  19 Aralık 2016 at 09:23

  Hocam Merhabalar..
  Babam trafik kazasinda hayatini kaybetti
  bankalara toplamda 30-40 binlira borcu bulunmakta.
  bununla alakalı bi kac sorum olacak..
  yukarıda yapılan yorumlar ve verdiginiz cvplari göz önünde bulundurarak kredi borclari eğer hayat sigortası yapılmışsa gerekli şartlar yerindeyse sigorta şirketi tarafindan karşılaniyor

  1-ölüm trafik kazasi fakat soför alkollü olsa babam yolcu koltugunda olsa bir şey değişirmi yani sonuçta yyeni kanuna göre alkollü araç kullanmak direk olarak taksirli ölüme sebebiyet vermek olyormus yani babam arac sigortasindan herhangi bi tazminat alabilirmi?
  2-gene yukaridaki yorum/cvplardan anladiğim kadariyla kredi karti borclari herhangi bir sigorta kapsaminda olmadigi icin yasal mirascilarina kalir peki reddi miras davasini actiktan sonra babamdan doğacak hiic bir hakki yani mirastan yararlanamiyormuyuz?
  3-suan hali hazirda 3 ayri bankaya kredi ödüyordu rahmetli.her bankaya ayrı ayrı başvurmak gerekirmi yoksa bddk ya mi başvuracagiz?
  şimdiden teşekkürler iyi calişmalar

  • Banka Notu

   20 Aralık 2016 at 14:14

   Süleyman Bey,

   Öncelikle başınız sağolsun.

   1- Bu konu tamamen hukuki ve Bankacılıkta karşılaştığımız bi’şey değil maalesef. Sizi yanlış bilgilendirmek istemem. Ancak çıkarımınız ve yorumunuzun doğru olduğunu düşünüyorum. Sadece trafik sigortası ve/veya kaskonun bahsettiğiniz klozu (teminatı) taşıyıp taşımadığını araştırmak lazım. Eğer 3. şahıs ölüm gibi bir klozu mevcutsa yararlanabileceğinizi düşünüyorum.

   2- Mirası reddettiğiniz an kişiden herhangi bir varlık alamayacağınız gibi herhangi bir borç da alamazsınız. Yalnız şunu düzeltmek isterim. Kredi kartı borçları sigortalanabilmektedir. Hatta bazen kredi kartı hayat sigortası yaptığımız müşterilerimizin kart borçları kapandıktan sonra mirasçıların para aldığına bile şahit olunduğunu biliyoruz.

   3- Her bankaya ayrı ayrı başvuracaksınız. Hatta bankalar da kendi sigorta şirketlerine sizleri yönlendirecek. Ölüm belgesi, veraset intikal ve mirasçıların nüfus cüzdanları ile bunu yapabilirsiniz.

 11. Rıdvan

  23 Aralık 2016 at 18:57

  Hocam kolay gelsin babam 2 hafta önce vefat etti babam 2010 yilinda ihtiyaç kredisi cekmisti ölene dek krediyi duzenli olarak yatirdi.bankaya gidildiginde en son 1 ay oncesine kadar hayat sigorta si oldugunu hayat sigortani devam ettirmedigi icin kalan borcu bizden istedi (banka son odenen taksidini 2 kasım da otamatik odeme yoluyla tahsil etmiş babam 11 12 2016 da vefat etti maasini 3ayda bir aliyodu) bu durumda ne banka borc mirasçısına mi kaliyor yoksa yatirdigi parayi alabiliyomuyuz cevaplarsaniz sevinirim hocam(olum raporunda doğal ölüm olarak yazıyor)

  • Banka Notu

   25 Aralık 2016 at 11:12

   Rıdvan Bey,

   Öncelikli tavsiyem şu. Bir an önce şubenize gidip, babanıza ait hayat sigortası poliçesini alın lütfen. Buradaki klozlara (sigorta şartlarına) bakıp, sigorta poliçesinin ne zaman bittiğini kontrol edin. Tazmin talebini (sigorta şirketinin sigortalı tutarı ödeme işlemi) yapmama nedeni sigorta tarihlerinin içinde başvuru yapmamış olmanız olabilir. Bu konuda bilgi alabileceğiniz bir avukat olsun/olmalı. Nihayetinde ödememek için veya kulağının üzerine yatmak istedikleri için böyle bilgi vermiş olabilirler. Bu konuda net bir bilgim yok. Yanlış yönlendirmek istemem.

   Ancak ödeme yapılmazsa (kredi kapatılmazsa) kredi borcu tıpkı bir miras gibi mirasçılarına kalacaktır. Ölüm raporunda doğal ölüm yazıyor olması sizin için iyi haber. Umarım olumlu sonuçlanır.

 12. Mehmet

  26 Aralık 2016 at 02:26

  Babam vefat ettikten sonra üvey kardeşim rahmetli babamin kredi kartlarindan 20000 tl çekmiş borç için haciz gelmiş banka hesabımda para vardı hesabım donmuş. Borç sadece benden mi kesilir? Tüm mirassilara kalmıyor mu? Yurtdışından ne yapabilirim?

  • Banka Notu

   27 Aralık 2016 at 10:31

   Mehmet Bey,

   Ölümden sonra çekilen bir kredi kartı harcaması olduğu için konu tamamen hukukidir. Üvey kardeşinize bu yönde dava açarak işlemi neticelendirebilirsiniz. Ancak borç tahakkuk ettiği için tüm mirasçılara kalacaktır.

 13. Mehmet vezir

  30 Aralık 2016 at 10:02

  Kolay gelsin sigorta poliçesi haricinde bankaların krediyi çeken kişiden 60 yaş üzeri ise sağlık beyanında bulunması gerektiğini yargıtay onaylamış bu beyan poliçe harici olması gerekiyormuş annemde bir poliçe vermişler ve imzalatmışlar ama annem krediyi postaneden talep etmiş yanlız ing bank krediyi vermiş nasıl olur bilmem aracılık yapmış sigorta poliçesine annem postaneden imza atmış ve poliçede yazan hastalıkları kabul etmiş ama hastalığınız varmı sorusunu daha önceden hayır olarak poliçeyi hazırlayan kurum işaretlenir bunuda şöyle anladım xişareti bilgisayar çıktisı bu durumda neler yapabiliriz birde banka sigorta şirketini değilde bizi neden icraya veriyor sonuçta sigortalı yani banka sigortadan talep edip olacaksa sigorta bize icra takibi yapması gerekmezmi teşekkürler

  • Banka Notu

   30 Aralık 2016 at 19:14

   Mehmet Bey,
   Kredi kullanımında hayat sigortası zorunluluğunun belirlenmiş şartları mutlaka var. Özellikle bahsettiğiniz 60 yaş üzerindeki kişilerden alınan sağlık beyanları da buna dahil. Ancak pratikte bunun sadece kişi beyanına göre yapıldığı, kredi evraklarıyla birlikte imza alınması ve hatta bunların banka personelleri tarafından kredi kullanacak kişiye daha az prim çıkması için kendilerince işaretlenmesi mevcut. Sizin özelinizde durumun nasıl şekillendiğini bilemiyorum. Hem poliçeyi düzenleyen, hem kredi prosedürleri ile ilgili hukuki bir süreç başlatıp bu işi bilen bir avukat ile takip etmenizi önerebilirim.

 14. Bengu

  29 Ocak 2017 at 23:39

  Mrb babam 13.09.2016 tarihinde oldu otospisi kalp krizi çıktı kağıdı bankaya verdik 3 hafta oldu cvp yok borç bize kalır mi yoksa ödenir mi kredi sigortası war bide ödenen miktar bize geri verilir mi

  • Banka Notu

   31 Ocak 2017 at 22:12

   Bengü Hanım,

   Kredinize nasıl bir sigorta yapıldığı çok önemli. Öncelikle bankanızla bunu görüşüp krediye bağlı bir hayat sigortası mı yapıldı, yoksa ferdi kaza sigortası gibi bir ihtiyari hayat sigortası poliçesi mi düzenlendi bilmiyoruz. Bunu öğrenmeniz gerekir. Eğer hayat sigortası yapıldıysa bunun ne limitlerle yapıldığı çok önemli. Bazısı sadece riski kapsamaktadır bazısı kullanılan kredi limitine yapılır. İkisi arasındaki fark birisi sadece krediyi kapatır (riske yapılan) diğeri hem riski kapatır hem de limit-risk boşluğunda kalan tutarı mirasçılara öder. Sizin durumunuz özelinde babanızın kalp riskiyle ilgili bir problem kredi sigortası yapılırken var mıydı, yok muydu, bunun beyanı nasıl yapıldı tarafında araştırma yapılıyor diye düşünüyorum. Sigorta poliçesini düzenleyen banka şubesi, sigorta şirketi ile mutlaka irtibata geçerek sıkıştırın. Umarım olumlu sonuçlanır. Başınız sağolsun.

 15. meral

  7 Şubat 2017 at 19:32

  merhaba benimde babam 2 hafta önce vefat etti. odeabank ve hsbc banktan kredileri var taksit taksit ödüyordu ölmeden önce. ve bu bankalarda odeabankta sigorta hiç yok hsbcde kaza sigortası var. sigortadan faydalanamadık. onu geçtim. kredi kart borçları var. ödeme günü gelmediği yada günü geçmediği halde hergün 10 tl 30 tl arası faiz yüklüyolar buna hakları var mı? bizim borcun tamamını bir kerede kapatma şansımız yok. mecbur her ay ödeme günlerinde taksit taksit ödeme yapıyoruz. Ama bankalar faiz yükletiyolar. lütfen bize fikir verin ne yapmamız gerekiyor

  • Banka Notu

   11 Şubat 2017 at 08:33

   Meral Hanım,

   Babanızın ölüm raporuna bakıldığında, kazaya ilişkin herhangi bir şey yazmıyorsa, yapılan ferdi kaza sigortasından maalesef herhangi bir şey alamayacaksınız. Buradaki durumu sıkı takip etmek adına sigortayı yapan şirketle de lütfen görüşün ve konuyu sizlerin takip ettiğini bilmesini sağlayın. Diğer taraftan ölen kişinin borcu ölmez ve mirasçılarına devir olur. Eğer borcu ödemekte zorluk yaşıyorsanız Bankanızın şubesi ile görüşün ve borcu yeni bir ödeme planına bağlanması konusunda konuşun lütfen. Hiçbir banka tahsil edemeyeceği borcu tüketiciye yüklemek istemeyecektir.

 16. melek s

  19 Şubat 2017 at 22:43

  merhaba eşim 2014 yılında vefat etti.bir çok bankadan kredi kartı borcu var.hiç birini ödeyemedim.bankalar bana dava açtı.bu davalar zaman aşımı sonucu düşermi yada düşerse kaç yılın sonunda düşer.şimdiden teşekkürler

  • Banka Notu

   20 Şubat 2017 at 11:50

   Melek Hanım,

   Eğer mirası reddetmemişseniz borçlar maalesef size gelecek, davalar açılacaktır. Bundan sonra süreç tamamen hukukidir. Eğer hukuken tahsil edilemiyorsa Bankalar bu borçları varlık şirketlerine satarlar. Varlık şirketleri tahsilat sağlamaya çalışır.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+