Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir mi?

Share on Facebook22Tweet about this on TwitterShare on Google+2Share on LinkedIn0Share on StumbleUpon0

Ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi veya ölen kişinin kredi borcu ne olur gibi soruların tek bir cevabı yoktur aslında. Süreçte önemli olan şey borca konu olan kredi veya kredi kartının teminat şartının ne olduğudur. Örneğin çektiğiniz kredinin bir kefili varsa ölümünüzden sonra banka kredi riskinin tahsili için kefilin üzerine gidecektir. Kefili yoksa mirasçıların üzerinden tahsil yoluna gider. Çünkü borç asla ölmez. Tıpkı kişinin alacaklarının varislerine devir olması gibi borçları da devir olur.

Çoğu insan kredi kullanımı yaparken ilâve bir masraf çıkıyor diye hayat sigortası yaptırmaz veya yaptırmak istemez. Halbuki kişinin ölümünde şüpheli bir neden yoksa sigorta şirketi kredi veya kredi kartı borçlarının tamamı ödenir. Hatta bazı hayat sigortalarının poliçelenme tarzına göre mirasçılara alacak olarak nakit bile ödendiği bilinmektedir.

Mirası devir alacak kişinin yapması gereken şey kredi veya kredi kartı kullanılan bankadaki borç durumunu öğrenmenin yanında mutlaka yapılan bir sigortanın olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ölen birinin kredi kartı borcu normal şartlar altında silinmez. Ancak ortada bir sigorta söz konusuysa ve sigorta poliçesindeki şartlar sağlanıyorsa borç sigorta şirketinden tahsil edilir.

Bir de olağan üstü durumlar mevcut. Bankalar her zaman ölüm halinde kişinin borçlarını tahsil etme yoluna gitmez. Özellikle doğal afet, sosyal duyarlılık içeren projeler gibi durumlarda, ölen kişinin kredi borcu silinir mi, banka özelinde değerlendirilir. Banka bu durumda borcun ötelenmesi veya borcun silinmesi kararı alabilmektedir.

Eğer bir kredi ilişkisi içine giriyorsanız, özellikle çekeceğiniz tutarların vadesi uzunsa, çekeceğiniz tutarın büyüklüğüne ve poliçe primine aldırmadan hayat sigortası yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Zira ancak bu şartlarda borcunuz miras gibi mirasçılarınıza veya kefilinize kalmayacaktır.

15oru veya cevap var

 1. necmi

  12 Mart 2016 at 17:14

  babam vefat etti 18000 tl kredi kartı borcu var.bunu taksite bölünüyormu bölünürse faiz ekleniyormu

 2. Banka Notu

  13 Mart 2016 at 22:48

  Necmi Bey,

  Borç miras gibidir. Mirasçılarına devir olur. Kredi kartından doğan borcun taksitlendirilip, taksitlendirilemeyeceği tamamen bankanın vereceği karardan sonra şekillenir. Banka isterse bunu taksitlendirerek de tahsil edebilir. Eğer borcu ödeme gücünüz sadece taksitlendirerek mümkünse bunu mutlaka bankanızdan talep edin. Banka için önemli olan borcun tahsil olma kabiliyetinin yükselmesidir.

 3. gözde

  25 Mayıs 2016 at 00:20

  Babamı 15gün önce kanserden kaybettik hastalıgı 6ay icinde ilerledi ve ölümle sonuclandı. Benim merak ettigim 2010 yılında 50000tl konut kredisi cekti ve hayat sigortasida var her senede yenileniyor bildigim kadariyla.bu durumda kalan borc silinir mi daha önce ödenenler ne olur ?

  • Banka Notu

   14 Ağustos 2016 at 19:23

   Gözde Hanım,

   Banka çalışanlar özellikle uzun vadeli kredilerde (konut kredisi ve taşıt kredisi) hayat sigortası yapmaya çalışıyorlar. Ancak BDDK düzenlemesi ile özellikle konut kredisinde hayat sigortası zorunluluğunu ortadan kaldırmış durumda. Hal böyleyken bazı müşteriler hayat sigortasına ödeyecekleri primi kendilerine kâr görüp, yaptırmıyor. Dolayısı ile öncelikli yapmanız gereken şey babanıza gerçekten bir hayat sigortasının yapılıp yapılmadığını öğrenmek olmalı. Diğer taraftan ;

   Konut kredisi hayat sigortası poliçesi neyi kapsar sorusuna yanıt olarak şunu diyebilirim. Vefat gerçekleştiği andan itibaren kalan borcun ödenmesine yönelik poliçe yapılır. Örneğin 100 BIN TL kredi çektiniz. 24 ay ödediniz. Geriye kalan 84 BIN TL borcunuz var ve vefat gerçekleşti. Daha önce ödemiş olduğunuz 24 BIN TL ile yapılabilecek bi’şey yoktur. Geriye kalan borcu sizler için sigorta şirketi ödeyecektir.

 4. dilek

  14 Ağustos 2016 at 00:18

  annem kalp krizinden geçen hafta 56 yaşında öldü ve 3 yıl evel annem bankadan 22000 tl kredi çekti ve hayat sigortasıda var ve hayat sigortasında yazan çekilen kredi 22000 tl sigorta bedel tutarı23100 tl ve dün hayat sigortasını aradım onaylanmış,sigorta bankaya 23000 tl parayı ödemiş ve bana söylenende banka bakıcak size geri kalan para kalmışsa geri ödenecek dedi,annemin kredisi 5 yıllıktı bireysey kredi 3 yıla yakın 35 ay emekli maaşından kesildi,sigortacı yatırılan taksitler ödenilmez diye söyledi anlamadım,tek vari benim tek kızıyım babamda öldü babamın maşını alıyordu annem,şimdi bana geri kalan onların deyinile ne ödenir ve kaçpara verirler nasıl oluyor,lütfen bilginize sığınıyorum,yada annemin ödediği 35 ay boyunca taksitleri geri alabiliyormuyum,saygılarımla.

  • Banka Notu

   14 Ağustos 2016 at 19:30

   Dilek Hanım,

   İhtiyaç kredisi hayat sigortası poliçesinin ne şekilde yapıldığına bakmak lazım. Bunu görmeden size bilgi veriyor olmam yanlış. Çünkü yanlış bi’şeye yönlenmiş olabilirsiniz. Şöyle anlatmaya çalışayım :

   Bazı kredi hayat sigortası poliçeleri kredi ödeme tablosuna bağlı kalarak azalan ana para teminatlı olarak yapılabilir. Bu her ay taksit ödendikçe düşen ana para kadar teminatı kapsar. Örneğin 14 taksit kalmışsa sigorta şirketi kalan sigorta bedelini öder. Peki niçin banka böyle bir sigorta yapar? Sigorta poliçesinin primi yüksek çıkmasın, müşteri itiraz etmesini, eline daha fazla para geçsin diye. Burada yanlış bi’şey yok.

   Bazen de kullanılan kredi ana parası üzerinden sigorta yapılır. Örneğin 20 BIN TL, 24 ay kredi kullanırsınız ancak 20 BIN TL teminatlı sigorta yaparlar. 10 ay ödendikten sonra vefat durumu olsa da sigorta şirketi 20 BIN TL öder. Önce açıkta kalan kredi tutarı kapatılır. Üzeri de mirasçılara sigorta şirketi tarafından dağıtılır.

   Umarım anlatabilmişimdir.

   • dilek

    17 Ağustos 2016 at 00:46

    tşk ederim hocam

 5. samet

  20 Ağustos 2016 at 12:09

  Merhaba, babam kalp krizinden vefat etti. Kalp yetmezliği ve şeker hastalığı vardı. Kredi borcuna bağlı hayat sigortası vardı tazminat için basvurduk fakat saglik beyanını bildirmedigi gerekçesiyle reddedildi. Bankadan ısrarla ıslak imzali poliçeyi talep ettik sonunda alabildik. Babamin saglık beyan formunda yazmasi gereken beyan kutucugunda “sandık beyanımın doğruluğunu kabul ediyorum” ifadesi var. saglık ifadesini hatalı yazmıs olmasına rağmen görevli tarafından bir uyarıda bulunulmamış, beyan ve önemi hakkında yeterince bilgi verilmemiş. Sizce bu gerekçeyle sigorta tahkim komisyonuna başvuruda bulunsak olumlu bir sonuç alabilir miyiz? Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler, iyi çalışmalar

  • Banka Notu

   22 Ağustos 2016 at 21:26

   Samet Bey,

   Öncelikle başınız sağolsun. Gerçekten zor durumlar. Bu durumlarda sigorta şirketleri özellikle ödememe noktasında elindeki tüm verileri kullanıyor. Bu tip durumlarda karşılaştığımız vakalardan çıkardığım sonucu söylüyorum. Maalesef ödemiyorlar. Haklısınız. Kesinlikle böyle bir şeyin dillendirilmesi gerekiyor ancak pratikte böyle bir şey maalesef olmuyor. İmza atanın da okuması gerekiyor gibi nedenlerle geriye dönüyorlar.

   Hukuki yol açıktır. Arkasını arayabilirsiniz.

 6. ilker karataş

  27 Ağustos 2016 at 10:39

  merhabalar,annem 2 ay önce Solunum yetmezliğinden vefat etti.1 yıl önce konut kredili 3 yıl vade ile ev almıştık.hayat sigortasıda yapıldı.annemin okuma yazması yok.kredi formunda sağlık beyanımın doğru olduğunu bildiriyorum ibaresi var.yalnız annem krediden önce 2011 yılında göğüs kanseri olduğu ve 2014 yılında kanseri tamamen yendiği raporu var.bu beyanda geçmiyor. biz bu evrakları gönderdik ölüm belgesinde solunum yetmezliğinden öldüğü yazıyor.ölüm asıl nedeni diyaliz hastası,kanser,intahar vb.durum olsa tamam diyebilirim.hayat sigortası kalan krediyi karşılamıyor.ne yapabiliriz.kalan 24 aylık krediyi kefil olan babam ve çocuklarının ödeme gücüne göre taksit mi yaparlar.dava açma durumunda kazanma ihtimalimiz varmıdır.teşükkürler.

  • Banka Notu

   28 Ağustos 2016 at 17:06

   İlker Bey,

   Kredi hayat sigortaları kredinin geri ödemesi aşamasına geldiği an beyan formları o kadar önem arz ediyor ki anlatamayız. Basitçe geçilen, sadece prosedür olsun diye imzalanan şeyler, an geliyor bütün ailenin en önemli konusu haline gelebiliyor. Sigorta şirketi burada yanlış beyan vermenizden mütevellit ödemeyi reddediyor. Solunum yetmezliğinin geçmiş tarihlerde geçirmiş olduğu kanser hastalığı ile ilgisi ne kadardır vs konularında tibbi bilgim olmadığı için sizi yanlış yönlendirmek istemem. Ancak konuyu borçlar hukuku tarafına uzmanlaşmış bir avukat ile görüşerek hukuki yola başvurabilirsiniz. Yalnız şu konuda bilgi vereyim. Eğer anneniz kanser hastalığını beyan ettiği, bununla ilgili geçmiş tarihlerde bir problem yaşadığını ifade eden bir poliçe isteseydi ödeyeceği hayat sigortası primleri farklılaşabilirdi. Sigorta şirketinin itirazı tam olarak buraya diye düşünüyorum. Bu da sigorta şirketini haklı çıkarıyor gibi..

   Diğer taraftan ;

   Borç ölmez. Mirasçılarına, mirası reddedinceye kadar, aynı diğer varlıkları gibi devir olur. Bu durumda eğer kredinin ödenebilme durumu gerçekten mümkün değilse, bankanız ile irtibata geçin. Ödeme planının yeniden yapılanması talebinde bulunun. İsterlerse değişiklik yapacaklardır.

 7. Ayten

  8 Eylül 2016 at 20:29

  Babam 31.12.2015 de vefat etti.kredi kartının taksitli borçlarını heray bankaya giderek ödüyordum.son iki ay kalmıştı.fakat bu Ayki borcu görünmesine rapmen hesap bloke edilmiş.hiçbir şekilde parayı tahsil wdemediler.ne yapabilirim

  • Banka Notu

   13 Eylül 2016 at 11:22

   Ayten Hanım,

   Öncelikle kaybınız için başınız sağolsun. Hesapların bloke edilmesi farklı bir durum. Ölen birinin hesaplarında tasarruf edilmesi mümkün değildir. Miras hukuku gereği işlemler devam edeceği için bu şekilde devam eder. Sadece kredi kartı borcu ödemesi yapacaksanız, bankanızın vermiş olacağı kart numarasına “3. şahıs para ödeme” yöntemiyle ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi yapmışsanız ve ödemeleri hesap numarası üzerinden yapıyorsanız bunun için de bankanızın hukuk bölümü ile görüşmesini sağlayın. Size farklı bir tahsilat hesabı vereceklerdir. Ödemeyi bu şekilde yapabilirsiniz.

 8. Kenan

  7 Aralık 2016 at 05:09

  Benim kızkardeşimin kocası öldü 10 sene önce kredi çekmiş ..ve ödeyemediği miktar büyük …bu kredi kızkardeşimin üstüne kalır mı?yoksa sigorta öder mi??

  • Banka Notu

   8 Aralık 2016 at 13:33

   Kenan Bey,

   Hukuk yapımıza göre kişi öldüğünde borç maalesef ölmez. Nasıl menkul ve gayrimenkuller mirasçılarına kalıyorsa, kişiye ait borçlar da mirasçılarına kalır. Eğer mirası reddetmezlerse (reddi miras) borcun ödenmesinden yükümlü olurlar.

   Bu noktada birçok bankanın uyguladığı kredi hayat sigortaları aslında tam olarak bu işe yarar. Kişi vefat ettiğinde, poliçenin teminatı olarak işlevini görür ve kalan riski kapatırlar. Bazı örneklerde limit sigorta edilir. Kredi ödendikten sonra mirasçılara para verildiği bile görülmektedir.

   Sorunuza cevap verecek olursak,

   Kredinizin hayat sigortasının olup/olmadığına bakmak lazım. Sigorta poliçesinin “vefat” teminatı taşıyıp/taşımadığı da çok önemli. Yapılan limit de kullanılan kredi tutarını karşılıyorsa krediniz sigorta şirketi tarafından ödenecektir.

   Bunu en iyi krediyi kullandığınız şubedeki arkadaşlar bilir. Yapmanız gereken tek şey kredinize ait hayat sigortası poliçesini istemek ve yetkili arkadaşlardan yardım istemektir.

Soru Sor veya Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+