KGF Kredisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kobilere ucuz kredi yolları gün geçtikçe artıyor ve yeni fırsatlar çıkıyor. Aslında uzun zamandır faaliyet gösteren KGF yapılan ekonomik çalışmalarla güçlendirildi, yeniden tasarlandı ve bir takım değişikliklerle hizmet alanını genişletti. Son günlerde kullanılmaya başlanılan, birçok Bankanın da gündemine gelen KGF nedir, Kredi Garanti Fonu ne işe yarar gibi soruları yanıtladıktan sonra KGF kredisi başvurusu ve KGF kredisi nasıl kullanılır sorularına cevap vereceğiz.

KGF (Kredi Garanti Fonu A.Ş.) kredi çekmek isteyen ancak gerekli teminat koşullarını sağlayamayan KOBİ’ler için kefalet desteği vermektedir. Akabinde anlaşmalı olduğu Bankalardan kredi kullanmalarını sağlar ve kobilere finansman bulma noktasında destek olur. KGF amacı destek verdiği firmanın işletme sermayesini arttırarak, yatırıma yönlendirmektir.

KGF kefaleti KGF Hazine Destekli ve KGF Özkaynak olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her iki teminat türünde izlenen yol, verilen kefalet tutarı, alınan komisyon oranı değişkenlik göstermektedir.

KGF kredisi nedir sorusunu yanıtladıktan sonra KGF kredisini nasıl kullanabilirim sorusuna cevap vermeye başlayabiliriz. Öncelikli olarak KGF kefaletinden yararlanabilmeniz için KOBİ olmanız gerekmektedir.

KGF Özkaynak kefaleti kefalet süresi 1 yıldır. İşletme başına 1 milyon TL’ye kadar kefalet verilebilmektedir. Eğer bir grup firması sahibiyseniz bu limit 1.5 milyon TL’ye kadar çıkmaktadır. Kullanılmış olan kredinin %80’ine kadar kefalet verilir. Kefalet komisyon oranı %2’dir. KGF kefalet komisyonu her yıl kalan risk üzerinden alınmaya devam eder. Eğer bankada açılan limitiniz rotatif/bch veya DBS kredisi cinsindeyse limit üzerinden yüzde iki (%2) alınacaktır.

KGF Hazine kefaleti tarafında ürün maksimum vadesi 8 yıldır. Ödemesiz dönem 2 yıla kadar çıkabilmektedir. İşletme başına 1.5 milyon TL kefalet verilmektedir. Eğer grup firması bazında kefalet talep edilirse bu limit 2 milyon TL olabilir. Kullanılan kredinin %75’ine kefalet verir. KGF Hazine kefaleti verirken 250 TL başvuru ücreti talep eder ve %1 komisyon alır.

Yukarıda açıklamalardan sonra KGF özkaynak ve KGF hazine arasındaki en önemli fark verdikleri kefalet tutarıdır diyebiliriz. Açıklamalardan bağımsız olarak ikisinin sürecindeki farklılıklar ve kgf kredisi ne zaman sonuçlanır farkı söz konusudur. Örneğin KGF Hazine kredisi herhangi bir teminat istemeden, firmanın sadece bilançolarıyla sonuçlanabileceği gibi KGF Özkaynak tarafında KGF tahsis yetkililerinin firmayı ziyaret sonrası, kredi değerlendirmesi yaptığı bilinmektedir. Aslında kağıt üzerinde yetersiz olan firmanızın, KGF ziyareti sonrası değerli bulunması ve kefalet verilmesi söz konusu olabilir.

KGF kredisi veren bankalar tarafında da bilgi verelim. Kredi Garanti Fonu birçok bankayla anlaşmalıdır. İçlerinde Akbank, Finansbank, TEB, Garanti, Halkbank, Denizbank, Vakıfbank, YKB, Ziraat, ING gibi büyük bankalar söz konusu. Ancak KGF kredisi alırken, konuyla ilgili deneyime sahip olan ve sizi anlayacak bir Banka bulmak (süreçlere hakim, kredi hakkında bilgi ve deneyimi bulunan) oldukça önemlidir. Bu anlamda 2016 yılındın hem KGF Yönetim kurulu içinde yer alan bankası hem de KGF kredisi pazarının önemli bir bölümüne hakim olan Denizbank’tır. Yakın zamanda çıkardıkları reklam da KGF kredilerine ne kadar önem verdiklerini gösteriyor.

Denizbank KGF kredileri için Denizbank KGF Destek Hattı 0 212 355 1055 numaralı telefon aranabilmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra bağlı bulunduğunuz lokasyondaki Denizbank Şubesi sizlerle iletişime geçip, bilgi vermektedir.

Yakın zamanda uygulamaya girecek yeni KGF şartlarıyla birlikte 2 Milyon TL olan limit 10 Milyon TL’ye yükseltileceği ifade edilmiştir.

Yakın zamanda Nefes Kredisi ile ülke ekonomisine can katan KGF ülke kobilerine destek vermeye devam etmektedir.

12 Yorum

 1. Kemal

  8 Aralık 2016 at 17:05

  Bilgilendirme için çok teşekkürler, paylaştığınız telefon numarasından banka görevlisi arkadaş şubeye yönlendirdi ve işlemlerim başlatıldı.

  • Banka Notu

   9 Aralık 2016 at 12:59

   Kemal Bey,

   Yazımızda da değindiğimiz gibi özellikle DenizBank kgf kredileri tarafında gerçekten iyi yol katetmiş durumda. Denizbank KGF destek hattı aramalarında da profesyonel kişilerin bilgi verdiğini, denizbank kgf başvurusu internet üzerinden yapıldığında da şubelere yönlendirildiğini ve aranarak bilgi verildiğini biliyoruz.

 2. veysi demir

  15 Aralık 2016 at 15:44

  daha önce yazılan çeklerim var sorun olurmu

  • Banka Notu

   16 Aralık 2016 at 11:13

   Veysi Bey,

   Yazılan çeklerin düzeltme işlemleri yapılmamışsa kredilendirme aşamasında sorun yaşayabileceğinizi düşünüyorum. Konuyu detaylarıyla bilmek gerekir.

 3. Selahatti Aktı

  22 Aralık 2016 at 18:32

  Esnaf Odası ve Kosgeb veritabanına kayıtlı 28 Yıllık işletme sahibiyim. İşyerimin mülkü satılık, sahibi 1.100 milyon TL. istiyor. Ancak kendi birikimim 300 bin TL. KGF ile bu desteği alabilirmiyim.Eksik kalan 800 bin TL.TEŞEKKÜRLER.

  • Banka Notu

   25 Aralık 2016 at 11:15

   Selahattin Bey,

   Normal şartlarda bankalardan da bu krediyi bahsettiğiniz şartlarda talep edebilirsiniz. Nihayetinde almak istediğiniz yerin ipoteğini vererek, işyeri kredisi altında bu kredi çözümlenebilir. Buradaki en önemli sorun ekspertiz raporu. Eğer ekspertiz raporu satış değerinize yakın bir değer çıkarsa problem yok gibi görünüyor.

   KGF bu işin bu şekilde çıkmaması ve/veya diğer borçlarınızın bu krediyi çekmenize engel olacak şekilde fazla olmasında devreye girebilir.

   KGF’nin kefaleti bankalar nezdinde önemlidir ve kredinin tahsisinde kolaylık sağlar. KGF birçok bankanın alamadığı teminatı da alabildiği için önemli bir avantajdır.

   Değerlendirebilirsiniz.

 4. özgür urlu

  25 Ocak 2017 at 12:55

  mrblr.kolay gelsin.şu an itibari ile ile bu krediler veriliyormu.belirli bi tarihten sonramı ?

  • Banka Notu

   25 Ocak 2017 at 21:15

   Özgür Bey,

   KGF kredileri yeni kredi tipi değildir. Siyasi kararlarla birlikte bankalardaki sermaye karşılıkları ve ayrılan zorunlu karşılıkları etkilemesiyle birlikte Bankalar için cazip hale geldi. Şu an itibariyle fazla sayıda veriliyor ve 2017 kgf kefalet limitleri değişti/arttı. Bugünden sonra daha da çok verilecektir. Eğer kgf kefaleti ile kredi kullanmak istiyorsanız bu işi sürekli/devamlı yapan Bankalarla irtibatta olmanızı tavsiye edebilirim. Çünkü süreç tüketici için karmaşık olsa da kgf teminatlı kredi sürecini tamamen sizin için takip edip, sonuçlandıran bankalar var. KGF kredisi veren bankalar başında DenizBank gelmektedir. Özellikle 2016 yılındaki kgf kredileri önemli ölçüde büyüdü.

 5. Meral

  13 Şubat 2017 at 16:06

  Peki kgf teminatlı kredi için bankanın görüşü önemli mi.bankanın müşterisine bu konuda yardımcı olmamasının nedeni ne olabilir.bizim de vurulmuş çeklerin var.fakat mahkeme ile durdurduk.bankamızdan bir sonuç alamadık.

  • Banka Notu

   13 Şubat 2017 at 18:31

   Meral Hanım,

   KGF kredilerinin işleyişi 2017 yılında değişti.
   PGS (portföy garanti sistemi) ve PLS (portföy limit sistemi) dediğimiz iki ayrı sistem geldi.
   İlkinde tüm risk bankaya ait. Daha kısada sonuçlanıyor ama batan kredinin takibi ve kredilendirme süreci tamamen bankaya ait. Banka ne derse KGF onu onaylıyor diyebiliriz. PLS sisteminde ise Banka onayından sonra kredinin, mali tabloların değerlendirilmesi için KGF de bir kredi komitesi yapıyor.
   Eğer yazılmış çekleriniz varsa ve düzeltme hakkı kullanmamışsanız kredinizin olumlu sonuçlanması çok zordur.

 6. Tekin

  14 Şubat 2017 at 23:17

  Ticaret Odası ve kosgeb veritabanina kayitli micro firmam icin islerimizi daha fazla buyutmek icin KGF den yararlanabilirmiyim..

  • Banka Notu

   16 Şubat 2017 at 14:50

   Tekin Bey,

   KGF yapılanması 2017 yılında değişmiş ve birçok kredide üst limitler artmıştır. Aynı zamanda Bankalara kefil olunan kefalet oranlarında da ciddi artışlar söz konusudur. Kişilerin kgf başvuru ücretleri ve kgf kefalet komisyon oranları da düşürülmüştür. Bu şartlar için kgf’nin resmi web sitesini ziyaret edebilir ya da şu an Türkiye’de kgf kredileri pazar lideri olan Denizbank şubelerinden destek alabilirsiniz.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+