Anasayfa » DenizBank » KGF Teminatlı Turizm Destek Paketi Nasıl Alırım

KGF Teminatlı Turizm Destek Paketi Nasıl Alırım

KGF teminatlı turizm destek paketi hem turizmcilerin hem de Bankacıların son gündemi arasında yer alıyor. Tüm dünyada virüsün acıları ve sancıları devam ederken ülkemiz ekonomisinde de büyük yaralar açmaya devam ediyor. Son üç yılın en çok gelişen ve 2020 yılında da büyük patlama beklediğimiz turizm ekonomisinde de gerçekleşen rakamlar beklenen rakamların bir hayli uzağına düştü. Durum böyle olunca hemen hemen her sektörde yaşanan sabit giderlerin ödenmesi, maaş ve kira ödemeleri başta olmak üzere, üretim ve istihdam kapasitesini arttırmaya yönelik KGF teminatlı turizm paketi gündeme geldi.

KGF teminatlı Turizm Destek Paketi nedir?

KGF Turizm Destek paketiyle esas amaçlanan konu sabit giderleri finanse etmektir. Bunun yanı sıra istihdamı arttırıcı, yatırım/üretim kapasitesini yükselten, salgının getirdiği negatif etkileri azaltabilmeye yönelik kullandırılacak kredi paketidir.

KGF Turizm Destek Paketi nasıl başvuru yapacağım?

KGF turizm destek paketi başvuruları için yine öncelikli olarak yapılacak adım KGF anlaşmalı ve bu paket doğrultusunda başvuru olan Bankalara gitmek olacaktır.

KGF turizm paketi veren bankalar şu şekilde : Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası

Not : Türkiye’nin turizm kredilerine bakıldığında pazar payı en fazla olan Banka Denizbank’tır. Derdinizin anlaşılması için bu banka pozitif olarak ayrışabilir.

Bankalar kredi başvurularınızı aldıktan sonra kendi kredi değerlendirme prosedürleri çerçevesinde talep ettiğiniz limiti, kgf teminatları ve paket içeriği doğrultusunda değerlendirecek ve olumlu/olumsuz cevap verecektir.

KGF Turizm Destek Paketi şartları

KGF turizm destek paketi şartları her KGF kredisinde olduğu gibi paket kapsamında ayrı olarak belirlenmiştir. Her bankanın kendi kredi değerlendirme sisteminde farklı sonuç almanız mümkün. Ancak onaylanan her KGF kredisinin tüm işlerliği protokol kapsamında olması dolayısıyla standarttır. Nedir bunlar?

Kredinin Vadesi : 01.11.2021 tarihini aşmamak kaydıyla azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere toplam 48 ay
Kredinin Faiz Oranı : Sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF + 200 baz puan
Kullanılacak Azami Limitler : Aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

KGF Turizm Destek Kredisi - Azami Limit Tablosu

KGF Turizm Destek Kredisi – Azami Limit Tablosu

KGF teminatlı Turizm Destek Paketi hangi tip kredili ürünlerde kullanılabilir?

Nakit Kredi : Taksitli ya da rotatif olarak kullandırılacak krediler, nakit çekime kapalı “Kredili Mevduat Hesabı”, Murabaha ürünleri

Gayrinakit Kredi: Kurumsal Kredi Kartı, Doğrudan Borçlandırma Sistemi, Tedarik Zinciri Finansmanı, Mal Alımı Teminat Mektubu, Garantili Çek

Son olarak KGF Turizm Destek Paketi başvuru koşulları olarak şunları ekleyebiliriz.

  • Yararlanıcıların Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre kurulmuş ve yurtiçinde veya Türkiye’deki Serbest Bölgelerde faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişi işletmelerden biri olması şartı aranır.
  • Yararlanıcı hakkında ve yararlanıcı ve/veya ortaklarının ayrı ayrı ya da birlikte % 25 ve üzeri hisse ile ortak olduğu şirketler hakkında, krediye başvuru sırasında iflas kararı, fesih, iflas erteleme kararı, iflas erteleme tedbir kararı ve konkordato kararı olmaması koşulu aranır. Bu koşul Bankanın kayıtlarından anlaşılamadığı takdirde yararlanıcıdan alınan yazılı beyan ile tamamlanır.
  • Yararlanıcının Bankaya başvuru tarihine göre Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinden alınmış son Kredi Limit, Kredi Risk, Tasfiye Olunacak Alacaklar Raporunda “Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” uyarınca donuk alacak olarak sınıflandırılmamış olması ve 24/12/2013 tarihli ve 28861 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Muhasebe Uygulamaları ile Finansal Tabloları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca “Tasfiye Olunacak Alacaklar ile Zarar Niteliğindeki Alacaklar” hesabında izlenen alacaklar niteliğinde olmaması.

KGF Turizm Destek Paketi Kullanım Şartları

  1. İlk aşama 01.11.2021 tarihine kadar olan ödemesiz dönemdir. Bu dönem aynı zamanda Program kapsamında Kredi Verenler tarafından yararlanıcılara tahsis edilecek limitlerin aşağıda belirtilen kredi ürünleri yoluyla kullandırımlarının yapılacağı dönemdir. Bu tarihten sonra limit mevcut olsa da kullandırım yapılmayacaktır.
  2. İkinci aşama ise ödeme dönemidir. 01.11.2021 tarihine kadar yapılan kullandırımlar (ve varsa geri ödemeler) sonrası oluşan risk bakiyesi bu tarih itibariyle 36 aylık bir ödeme planına bağlanacaktır.
  3. Yararlanıcıya tahsis edilen kefalet tutarının azami %10’ununa karşılık gelen kredi tutarı işletme harcamalarında kullanılmak üzere nakit olarak verilebilecektir. Firma kullandırımlarına serbest bırakılacak %10’luk kısmın üzerindeki kullandırımların üçüncü kişilere transfer edilmesi ve ayrıca finanse edilecek giderlerin tek seferde 100.000 TL üzeri olması halinde sözleşme, fatura vb. belge ile belgelendirilmesi gerekmektedir.

Bankalara KGF protokol metni henüz düşmediği için bir takım belirsizlikler devam etmektedir. Geçmişte birçok KGF teminatlı krediye ışık tuttuk, cevap yazdık. Merak ettikleriniz ve konuyla ilgili sormak istediğiniz her şeyi başlık altından sorabilirsiniz.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+