Tarım kredisi nasıl alınır?

Tarım kredisi son yıllarda birçok bankanın yol almak istediği işkolları arasında. Ülkemize baktığımızda bunu yapan birkaç banka olduğu görülmektedir. Eskiden sadece Ziraat Bankası’ndan kredilendirilen çiftçiler artık daha rahat kredilendirilmekte, hatta çiftçi kredileri için fiyat talep etmektedirler.

Tarım kredisi veren bankalar hangileri?

Devlet tekelindeki Ziraat Bankası haricinde bu işi en iyi yapan banka Denizbank’tır. Özellikle kredilendirme süreçlerinde kişinin resmi çiftçiliğine bakılmaktadır. Çiftçilik Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinde yapmış olduğu çiftçiliğe göre bir gelir hesaplamaktadır. Denizbank Tarım Bankacılığının yapmış olduğu detaylı çalışmalar neticesinde ülkede tarım ana faaliyet konusu olabilecek tüm ürünlerin gelir/gider modellemesi çıkartılmış, çiftçinin 1 dönüm ektiği ürünün rakamsal değeri sisteme girildikten sonra ne kadar net gelir elde ettiği 3 aşağı 5 yukarı hesaplanmaktadır. Türkiye’nin her tarafındaki Ziraat Odaları, çiftçilik birlikleri ve kooperatiflerden aldığı rakamları sistemlerine periyodik olarak giren banka aynı zamanda hayvancılığa da kredi vermektedir. Süt Hayvancılığı ve Besi Hayvancılığına göre modellemeler yapılıp, çiftçi geliri hesap edilmekte ve bu gelir üzerinden kredilendirilmektedir.

Denizbank haricinde TEB, Şekerbank da Tarım Bankacılığı yapmaktadır. Bu bankaların haricinde YKB, Akbank, Garanti Bankası, Halk Bankası gibi bankaların da tarım kredileri verdiği bilinir ancak verilen krediler ayrı bir Tarım işkolu altında verilmemektedir.

Tarım Kredisi başvurusunda hangi evraklar istenir?

 • ÇKS
 • Çiftçilik Belgesi
 • Hayvan İşletme Belgesi
 • Tapu Fotokopileri
 • Ruhsat Fotokopileri

Tapu ve Ruhsat fotokopileri dosyayı güçlendirmek için talep edilmektedir. Hayvancılığı bulunan çiftçiden mutlaka hayvan işletme belgesi istenir. Eğer süt hayvancılığı söz konusuysa son 2 aya ait süt faturası (müstahsil makbuzu) da talep edilebilir.

Yıldan yıla ödemeli kredi mümkün mü?

Tarım kredilerinin ödeme planları ürünün hasat tarihlerine denk getirilir. Hasat döneminden sonra satış süreci de hesap edilerek çiftçinin ödeme planı şekillendirilir. Çiftçilik kredisinin en önemli özelliği ödeme planının yıldan yıla yapılabilmesidir.

Tarım kredilerinde kredi notu önemli mi?

Her türlü kredi talebinde banka notu oldukça önemlidir. Bu not sizin geçmişte kurmuş olduğunuz kredi ilişkiniz çerçevesinde borcunuzu ne kadar düzenli ödeyip/ödemediğiniz hakkında fikir verir.

Kredi notunuzun düşük olması veya banka kara listesinde olmanız durumunda krediniz kuvvetle muhtemel olumsuz sonuçlanacaktır.

17oru veya cevap var

 1. Lokman

  29 Mart 2016 at 11:42

  Deniz bank tan icralik oldum kiredi alabilirmiyim

 2. Banka Notu

  30 Mart 2016 at 22:13

  Lokman Bey,

  Niçin icralik oldunuz? Ne zaman oldunuz? Kredi borcunuzdan doğan bir icralık mı? Yoksa kefalet nedeniyle mi icralık oldunuz? Üzerinden ne kadar zaman geçti? Toplam borç tutarı neydi? Bu soruları yanıtlayıp, durumu özetleyebilirseniz size daha net yardımcı olmaya çalışabiliriz.

  Normal şartlarda icra nedeniyle herhangi bir bankayla ters düşmüş ve kredi notunuz “kırmızı kalem” durumuna düşmüşse kredi alabilme ihtimaliniz oldukça zayıftır. Ancak sorduğumuz soruların yanıtları halinde banka ikna edilebilir duruma gelip\gelmeyeceği konusunda bilgi verebiliriz.

 3. Şahin Yıldırım

  10 Nisan 2016 at 16:02

  Merhaba ben sigortalı çalışıyorum. Büyük baş besicilik yapmayı düşünüyorum. Dedemin köyde bunu yapacak yeri tarlaları var. Bana kredi verebilir misiniz. Yada annemin çiftçilik belgesi var onun adına alabilir miyim. Teşekkürler

  • Banka Notu

   10 Nisan 2016 at 20:55

   Şahin Bey,

   Öncelikle biz kredi veren bir kurum değiliz. Sadece kredi çekecek kişilere yardımcı olmaya, yön vermeye çalışıyoruz.

   Ailenizden birinizin ÇKS belgesi olması çok iyi. Ancak bunun kredilendirilebilmesi için çiftçilik belgesindeki ekilen arazinin büyüklüğü, ürünün cinsi oldukça önemlidir. Zira bankalar çiftçi kredisi verirken ekmiş olduğunuz ürünün ne kadar getiri sağladığını hesapladıktan sonra sizi kredilendirmeye çalışacaktır.

   Hayvancılık kredilerini öncelikli olarak Ziraat Bankasından değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Devlet destekli hayvancılık / besicilik kredileri mevcuttur. Detaylarını en yakın Ziraat Bankası şubesinden öğrenebilirsiniz.

 4. ali

  24 Haziran 2016 at 03:04

  Iyi calismalar..ziraat bankasindan ekilebilen alan 137 cks belgesi ile ciftci kredisine basvurduk…kefil de olmasi gerektigini soylediler…en yakin kefilimiz memur..ama memurun kredi notu cok kotu..bu kredi cikar mi sizce

  • ali

   24 Haziran 2016 at 03:24

   Ayrica kredi basvurusu yapan kredi notu cok iyi…cunku daha once tarim kredisi kullandi ve zamanindan once kredilerini bitirdi…ilk kez 137 donumlu ekili alan tapusu olmasina ragmen kefil istendi kefilde malum memur ama kredi notu dusuk…sonuc nasil olur

  • Banka Notu

   25 Haziran 2016 at 18:11

   Ali Bey,

   Memurun kefil olarak alınması genellikle çiftçi kredileri için muteber (geçerli) değildir. Yine çiftçilik üzerinden kazancı olan farklı bir kişinin kefaletini isteyebilirler. Bir de üzerine kefil getireceğiniz kişinin banka kredi notu düşükse onaylanmayabilir. İpotek vermeyi deneyerek kredi başvurunuzun değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. Eğer ipotek vermenize rağmen kefalet istiyorlarsa lütfen farklı bir banka (örneğin denizbank) ile kredilendirmeyi tercih edin.

 5. yücel

  4 Ağustos 2016 at 15:16

  merhabalar, sorumu şöyle izah edeyim. ben sigortalı olarak bir şirkette çalışıyorum. tarım yapma amaçlı arazi almak istiyorum(tabi kredi kullanarak). üzerime ait gayrimenkul yok ve çks ye kayıtlı değilim.arazi alımı için bankalardan kredi çekmek istiyorum fakat tarım arazi alımı için bildiğim ve araştırdığım kadarı ile kredi verilmiyor. tarımsal kredilerden yararlanma amaçlı çks ye de kayıt yaptıramıyorum çünkü üzerime ait tarımsal arazi vs. yok. olsada yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla kredi çekilecek tarla üzerinde tarımsal faliyet olması gerekiyor sanırım. bu konuda sizlerden fikir alabilirmiyim? teşekkür ederim. kolay gelsin

  • Banka Notu

   15 Ağustos 2016 at 23:19

   Yücel Bey,

   Tarım kredisi çekebilmek için mutlaka tarımsal gelir elde ediyor olmalısınız. Bankalar bu faaliyetten elde edeceğiniz gelir üzerine sizi kredilendirecektir. Aksi takdirde kredinin mahiyeti ve en temel unsuru cevaplanmamış olacak ve kredi başvurunuz reddolacaktır.

   Eğer alacağınız arazi karşılığında yapacağınız çiftçilik (buradan elde edilecek gelir modellemesi) ile krediniz ödenebilecekse lütfen Denizbank, TEB veya Ziraat Bankası’na bunu anlatın. Krediniz daha doğru değerlendirilecek, onaylanma ihtimali artacaktır.

 6. Ensar

  15 Ağustos 2016 at 01:19

  Rize’de çay üreticisiyim
  Kredi alabilirmiyim
  10.000 tl

  • Banka Notu

   15 Ağustos 2016 at 23:20

   Ensar Bey,

   Çay üretici tarım kredisi alabilir. Bunu çiftçilik kayıt sistemine bağlı olarak yapıyorsanız en yakın tarım kredisi veren bankalardan birisine uğrayabilirsiniz. Bu anlamda Denizbank veya Ziraat Bankası’na gitmenizi tavsiye ederiz.

 7. semıh

  15 Eylül 2016 at 04:05

  cks cıftcı belgem var ama hıc bır bankayla alıs verısım yok 10 donum arazım var kredı ala bılırmıyım ala bılırse en yuksek rakam nedır

  • Banka Notu

   15 Eylül 2016 at 08:59

   Semih Bey,

   Sadece 10 dönüme hiçbir banka çiftçi kredisi vermez. Nedeni 10 dönüm arazi üzerinde ne ekip, biçmiş olduğunuzu yazmamanız. Eğer 10 dönüm üzerinden hayatınızı idame ettirecek ve üzerine de tasarruf edebilecek bir çiftçilik yapmıyorsanız, yani geliriniz yeterli değilse maalesef bankalar kredi vermeyecektir. Sizlere tavsiyemiz çifçiye kredi kartı veren bankalar ile irtibata geçip, küçük limitli de olsa bir kredi kartı çıkartmanız. İlk etapta kredi puanı oluşur. Akabinde ödeme düzeninize göre birçok banka çiftçi kredisi hazır limiti oluşturur. Ancak bu şekilde tarım kredisi alabilirsiniz.

 8. Muammer

  29 Eylül 2016 at 15:04

  Ben cifci kıredisi kullana bilirmiyim kiralık la birlikte 50 dönüm arazi ekiyok büyük baş havan var 10 adet işletme nom var sadece bank Asya’da limiti 500 tl kıredisi karım var son iki ay gecikme oldu çeke bilir miyim ne kadar çeke bilirim

  • Banka Notu

   4 Ekim 2016 at 11:06

   Muammer Bey,

   Özellikle denizbank çiftçi kredileri tarafında sizlere yardımcı olacaktır. 50 dönüm arazı üzerinde ne ektiğiniz önemli. Örneğin buğday ekili bir alandan elde edeceğiniz gelir ile çeltik ektiğiniz bir alandan elde edeceğiniz gelir bir değildir. Banka buradaki geliri hesaplayabilmek ve bu gelir üzerinden kredilendirebilmek amaçlı ÇKS belgenizi görmek isteyecektir. Diğer taraftan 10 adet büyükbaş hayvan üzerindeki süt ve et gelirini de hesaplayacaktır.

 9. furkan özbek

  5 Ekim 2016 at 23:32

  babam daha önce ziraat bankasından yılda tek taksit olmak üzere 6 taksitli tarla alım kredisi kullandı. ilk taksidini ödedik. gelecek sene tarla alım kredisi için ödemesi gereken tutar 27000 tl senelik ortalama 2000-3000 tl AZALARAK devam ediyor taksitler. kredi notu iyi bankalarla sorunu yok. 76 da lık ÇKS si var bunun 72 da sulu mısır ekilecek ve 2 ineği var aynı zamanda ssk lı olarak çalışmakta ve 1300 tl maaş almakta. şimdi de traktör alım kredisi kullanmak istiyoruz ziraat bankasından. ziraat bankası bu 72 da lık mısırın gelirini 26000 tl olarak hesapladı. alacağımız traktörün taksidi yıllık 15000 tl oluyor 4 senelik toplamda 60000 tl . ancak banka vermiyor karşılayamazsın diye eksidesin diyor. tabi bizim başka gelirlerde var ama banka bunu görmüyor. biz bu krediyi almak istiyoruz nasıl alırız yardımcı olurmusunuz?(((( mesela mısır ekilecek alanın 5 da lık kısmını sebze yapsak verir mi? en fazla 5 da ayırabiliriz.))))

  • Banka Notu

   12 Ekim 2016 at 16:00

   Furkan Bey,

   ÇKS üzerinde oynuyor olmanız bir takım gelir yaratacaktır ancak toplam gelirinizi önemli ölçüde etki etmeyeceği için kredi sonucunu değiştirmeyecektir gibi görünüyor. Sizin de haklı yanlarınız var, bankanın da..

   Nihayetinde aslında tarım kredisi dahil bütün krediler kişinin gelirine göre verilmektedir. Alınan gelir tamamen resmi gelirdir. Sizler ÇKS üzerinde gözükmeyen araziler işliyor olabilirsiniz. Buradan gelir elde edeceğiniz de %100. Ancak bunu banka “gelir” olarak kabul edemeyecektir. Edemediği için de taksit/gelir dengeniz yüzünden krediniz redde düşer.

   Sebze olayı mantıklı. Denenebilir. Ancak bu denemeden öğrenilecek bi’şey değil maalesef.

Soru Sor veya Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+