Tarım kredisi nasıl alınır?

Tarım kredisi son yıllarda birçok bankanın yol almak istediği işkolları arasında. Ülkemize baktığımızda bunu yapan birkaç banka olduğu görülmektedir. Eskiden sadece Ziraat Bankası’ndan kredilendirilen çiftçiler artık daha rahat kredilendirilmekte, hatta çiftçi kredileri için fiyat talep etmektedirler.

Tarım kredisi veren bankalar hangileri?

Devlet tekelindeki Ziraat Bankası haricinde bu işi en iyi yapan banka Denizbank’tır. Özellikle kredilendirme süreçlerinde kişinin resmi çiftçiliğine bakılmaktadır. Çiftçilik Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinde yapmış olduğu çiftçiliğe göre bir gelir hesaplamaktadır. Denizbank Tarım Bankacılığının yapmış olduğu detaylı çalışmalar neticesinde ülkede tarım ana faaliyet konusu olabilecek tüm ürünlerin gelir/gider modellemesi çıkartılmış, çiftçinin 1 dönüm ektiği ürünün rakamsal değeri sisteme girildikten sonra ne kadar net gelir elde ettiği 3 aşağı 5 yukarı hesaplanmaktadır. Türkiye’nin her tarafındaki Ziraat Odaları, çiftçilik birlikleri ve kooperatiflerden aldığı rakamları sistemlerine periyodik olarak giren banka aynı zamanda hayvancılığa da kredi vermektedir. Süt Hayvancılığı ve Besi Hayvancılığına göre modellemeler yapılıp, çiftçi geliri hesap edilmekte ve bu gelir üzerinden kredilendirilmektedir.

Denizbank haricinde TEB, Şekerbank da Tarım Bankacılığı yapmaktadır. Bu bankaların haricinde YKB, Akbank, Garanti Bankası, Halk Bankası gibi bankaların da tarım kredileri verdiği bilinir ancak verilen krediler ayrı bir Tarım işkolu altında verilmemektedir.

Tarım Kredisi başvurusunda hangi evraklar istenir?

 • ÇKS
 • Çiftçilik Belgesi
 • Hayvan İşletme Belgesi
 • Tapu Fotokopileri
 • Ruhsat Fotokopileri

Tapu ve Ruhsat fotokopileri dosyayı güçlendirmek için talep edilmektedir. Hayvancılığı bulunan çiftçiden mutlaka hayvan işletme belgesi istenir. Eğer süt hayvancılığı söz konusuysa son 2 aya ait süt faturası (müstahsil makbuzu) da talep edilebilir.

Yıldan yıla ödemeli kredi mümkün mü?

Tarım kredilerinin ödeme planları ürünün hasat tarihlerine denk getirilir. Hasat döneminden sonra satış süreci de hesap edilerek çiftçinin ödeme planı şekillendirilir. Çiftçilik kredisinin en önemli özelliği ödeme planının yıldan yıla yapılabilmesidir.

Tarım kredilerinde kredi notu önemli mi?

Her türlü kredi talebinde banka notu oldukça önemlidir. Bu not sizin geçmişte kurmuş olduğunuz kredi ilişkiniz çerçevesinde borcunuzu ne kadar düzenli ödeyip/ödemediğiniz hakkında fikir verir.

Kredi notunuzun düşük olması veya banka kara listesinde olmanız durumunda krediniz kuvvetle muhtemel olumsuz sonuçlanacaktır.

42 Yorum

 1. Lokman

  29 Mart 2016 at 11:42

  Deniz bank tan icralik oldum kiredi alabilirmiyim

 2. Banka Notu

  30 Mart 2016 at 22:13

  Lokman Bey,

  Niçin icralik oldunuz? Ne zaman oldunuz? Kredi borcunuzdan doğan bir icralık mı? Yoksa kefalet nedeniyle mi icralık oldunuz? Üzerinden ne kadar zaman geçti? Toplam borç tutarı neydi? Bu soruları yanıtlayıp, durumu özetleyebilirseniz size daha net yardımcı olmaya çalışabiliriz.

  Normal şartlarda icra nedeniyle herhangi bir bankayla ters düşmüş ve kredi notunuz “kırmızı kalem” durumuna düşmüşse kredi alabilme ihtimaliniz oldukça zayıftır. Ancak sorduğumuz soruların yanıtları halinde banka ikna edilebilir duruma gelip\gelmeyeceği konusunda bilgi verebiliriz.

 3. Şahin Yıldırım

  10 Nisan 2016 at 16:02

  Merhaba ben sigortalı çalışıyorum. Büyük baş besicilik yapmayı düşünüyorum. Dedemin köyde bunu yapacak yeri tarlaları var. Bana kredi verebilir misiniz. Yada annemin çiftçilik belgesi var onun adına alabilir miyim. Teşekkürler

  • Banka Notu

   10 Nisan 2016 at 20:55

   Şahin Bey,

   Öncelikle biz kredi veren bir kurum değiliz. Sadece kredi çekecek kişilere yardımcı olmaya, yön vermeye çalışıyoruz.

   Ailenizden birinizin ÇKS belgesi olması çok iyi. Ancak bunun kredilendirilebilmesi için çiftçilik belgesindeki ekilen arazinin büyüklüğü, ürünün cinsi oldukça önemlidir. Zira bankalar çiftçi kredisi verirken ekmiş olduğunuz ürünün ne kadar getiri sağladığını hesapladıktan sonra sizi kredilendirmeye çalışacaktır.

   Hayvancılık kredilerini öncelikli olarak Ziraat Bankasından değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Devlet destekli hayvancılık / besicilik kredileri mevcuttur. Detaylarını en yakın Ziraat Bankası şubesinden öğrenebilirsiniz.

 4. ali

  24 Haziran 2016 at 03:04

  Iyi calismalar..ziraat bankasindan ekilebilen alan 137 cks belgesi ile ciftci kredisine basvurduk…kefil de olmasi gerektigini soylediler…en yakin kefilimiz memur..ama memurun kredi notu cok kotu..bu kredi cikar mi sizce

  • ali

   24 Haziran 2016 at 03:24

   Ayrica kredi basvurusu yapan kredi notu cok iyi…cunku daha once tarim kredisi kullandi ve zamanindan once kredilerini bitirdi…ilk kez 137 donumlu ekili alan tapusu olmasina ragmen kefil istendi kefilde malum memur ama kredi notu dusuk…sonuc nasil olur

  • Banka Notu

   25 Haziran 2016 at 18:11

   Ali Bey,

   Memurun kefil olarak alınması genellikle çiftçi kredileri için muteber (geçerli) değildir. Yine çiftçilik üzerinden kazancı olan farklı bir kişinin kefaletini isteyebilirler. Bir de üzerine kefil getireceğiniz kişinin banka kredi notu düşükse onaylanmayabilir. İpotek vermeyi deneyerek kredi başvurunuzun değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. Eğer ipotek vermenize rağmen kefalet istiyorlarsa lütfen farklı bir banka (örneğin denizbank) ile kredilendirmeyi tercih edin.

 5. yücel

  4 Ağustos 2016 at 15:16

  merhabalar, sorumu şöyle izah edeyim. ben sigortalı olarak bir şirkette çalışıyorum. tarım yapma amaçlı arazi almak istiyorum(tabi kredi kullanarak). üzerime ait gayrimenkul yok ve çks ye kayıtlı değilim.arazi alımı için bankalardan kredi çekmek istiyorum fakat tarım arazi alımı için bildiğim ve araştırdığım kadarı ile kredi verilmiyor. tarımsal kredilerden yararlanma amaçlı çks ye de kayıt yaptıramıyorum çünkü üzerime ait tarımsal arazi vs. yok. olsada yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla kredi çekilecek tarla üzerinde tarımsal faliyet olması gerekiyor sanırım. bu konuda sizlerden fikir alabilirmiyim? teşekkür ederim. kolay gelsin

  • Banka Notu

   15 Ağustos 2016 at 23:19

   Yücel Bey,

   Tarım kredisi çekebilmek için mutlaka tarımsal gelir elde ediyor olmalısınız. Bankalar bu faaliyetten elde edeceğiniz gelir üzerine sizi kredilendirecektir. Aksi takdirde kredinin mahiyeti ve en temel unsuru cevaplanmamış olacak ve kredi başvurunuz reddolacaktır.

   Eğer alacağınız arazi karşılığında yapacağınız çiftçilik (buradan elde edilecek gelir modellemesi) ile krediniz ödenebilecekse lütfen Denizbank, TEB veya Ziraat Bankası’na bunu anlatın. Krediniz daha doğru değerlendirilecek, onaylanma ihtimali artacaktır.

 6. Ensar

  15 Ağustos 2016 at 01:19

  Rize’de çay üreticisiyim
  Kredi alabilirmiyim
  10.000 tl

  • Banka Notu

   15 Ağustos 2016 at 23:20

   Ensar Bey,

   Çay üretici tarım kredisi alabilir. Bunu çiftçilik kayıt sistemine bağlı olarak yapıyorsanız en yakın tarım kredisi veren bankalardan birisine uğrayabilirsiniz. Bu anlamda Denizbank veya Ziraat Bankası’na gitmenizi tavsiye ederiz.

 7. semıh

  15 Eylül 2016 at 04:05

  cks cıftcı belgem var ama hıc bır bankayla alıs verısım yok 10 donum arazım var kredı ala bılırmıyım ala bılırse en yuksek rakam nedır

  • Banka Notu

   15 Eylül 2016 at 08:59

   Semih Bey,

   Sadece 10 dönüme hiçbir banka çiftçi kredisi vermez. Nedeni 10 dönüm arazi üzerinde ne ekip, biçmiş olduğunuzu yazmamanız. Eğer 10 dönüm üzerinden hayatınızı idame ettirecek ve üzerine de tasarruf edebilecek bir çiftçilik yapmıyorsanız, yani geliriniz yeterli değilse maalesef bankalar kredi vermeyecektir. Sizlere tavsiyemiz çifçiye kredi kartı veren bankalar ile irtibata geçip, küçük limitli de olsa bir kredi kartı çıkartmanız. İlk etapta kredi puanı oluşur. Akabinde ödeme düzeninize göre birçok banka çiftçi kredisi hazır limiti oluşturur. Ancak bu şekilde tarım kredisi alabilirsiniz.

 8. Muammer

  29 Eylül 2016 at 15:04

  Ben cifci kıredisi kullana bilirmiyim kiralık la birlikte 50 dönüm arazi ekiyok büyük baş havan var 10 adet işletme nom var sadece bank Asya’da limiti 500 tl kıredisi karım var son iki ay gecikme oldu çeke bilir miyim ne kadar çeke bilirim

  • Banka Notu

   4 Ekim 2016 at 11:06

   Muammer Bey,

   Özellikle denizbank çiftçi kredileri tarafında sizlere yardımcı olacaktır. 50 dönüm arazı üzerinde ne ektiğiniz önemli. Örneğin buğday ekili bir alandan elde edeceğiniz gelir ile çeltik ektiğiniz bir alandan elde edeceğiniz gelir bir değildir. Banka buradaki geliri hesaplayabilmek ve bu gelir üzerinden kredilendirebilmek amaçlı ÇKS belgenizi görmek isteyecektir. Diğer taraftan 10 adet büyükbaş hayvan üzerindeki süt ve et gelirini de hesaplayacaktır.

 9. furkan özbek

  5 Ekim 2016 at 23:32

  babam daha önce ziraat bankasından yılda tek taksit olmak üzere 6 taksitli tarla alım kredisi kullandı. ilk taksidini ödedik. gelecek sene tarla alım kredisi için ödemesi gereken tutar 27000 tl senelik ortalama 2000-3000 tl AZALARAK devam ediyor taksitler. kredi notu iyi bankalarla sorunu yok. 76 da lık ÇKS si var bunun 72 da sulu mısır ekilecek ve 2 ineği var aynı zamanda ssk lı olarak çalışmakta ve 1300 tl maaş almakta. şimdi de traktör alım kredisi kullanmak istiyoruz ziraat bankasından. ziraat bankası bu 72 da lık mısırın gelirini 26000 tl olarak hesapladı. alacağımız traktörün taksidi yıllık 15000 tl oluyor 4 senelik toplamda 60000 tl . ancak banka vermiyor karşılayamazsın diye eksidesin diyor. tabi bizim başka gelirlerde var ama banka bunu görmüyor. biz bu krediyi almak istiyoruz nasıl alırız yardımcı olurmusunuz?(((( mesela mısır ekilecek alanın 5 da lık kısmını sebze yapsak verir mi? en fazla 5 da ayırabiliriz.))))

  • Banka Notu

   12 Ekim 2016 at 16:00

   Furkan Bey,

   ÇKS üzerinde oynuyor olmanız bir takım gelir yaratacaktır ancak toplam gelirinizi önemli ölçüde etki etmeyeceği için kredi sonucunu değiştirmeyecektir gibi görünüyor. Sizin de haklı yanlarınız var, bankanın da..

   Nihayetinde aslında tarım kredisi dahil bütün krediler kişinin gelirine göre verilmektedir. Alınan gelir tamamen resmi gelirdir. Sizler ÇKS üzerinde gözükmeyen araziler işliyor olabilirsiniz. Buradan gelir elde edeceğiniz de %100. Ancak bunu banka “gelir” olarak kabul edemeyecektir. Edemediği için de taksit/gelir dengeniz yüzünden krediniz redde düşer.

   Sebze olayı mantıklı. Denenebilir. Ancak bu denemeden öğrenilecek bi’şey değil maalesef.

 10. Muhammet

  21 Ekim 2016 at 18:59

  18 dönüm kiralık arazi üzerinde çks ye kayıtlı fındık üreticisiyim. Öşftçi kredisinden yararlanabilir miyim. Kiralık olduğundan tereddüt yaşıyorum.

  • Banka Notu

   22 Ekim 2016 at 08:56

   Muhammet Bey,

   Çiftçi kredisi verilirken en çok dikkat edilen şeylerden birisi işlenilen arazinin kendi mülkü mü veya icar mi (kiralık) olduğudur. Haliyle tercih sebebi tamamen kendi mülkü olan topraktan kullanır bankalar. Bu icarla toprak işleyen çiftçi kredi alamaz demek değildir. Ancak mutlaka kendi mülkü olan tarla ve/veya hayvan işletmeciliği aranır.

   Sizlere tavsiyem bu çiftçilik ile Denizbank üretici kart başvurusu yapmanız. Denizbank çiftçi kredileri bu etapta değerlendirilecek ve size yol gösterilecektir diye düşünüyorum.

 11. Niyazi

  26 Ekim 2016 at 22:26

  Ben kredi çekmek istiyorum 15000tl lik yanlız Üniversitesi yıllarımda kredi puanım düştü şimdi çiftçilik yapıyorum 3 yıllık çiftçiyim bu şekilde kredi ala bilirmiyim.

  • Banka Notu

   31 Ekim 2016 at 15:22

   Niyazi Bey,

   Üniversite yıllarınızda kredi puanınız muhtemelen aldığınız öğrenci kredi kartları yüzünden düşmüştür. Günceldeki durumunuza bakmak gerekir. Nihayetinde o günden sonra herhangi bir kredili ürün kullanımınız varsa ve bu ürünlerdeki kullanım performansınız olumluysa çok düşük bir kkb skoru olmaması gerekir.

   Diğer taraftan 3 yıldır çiftçilik yapıyor olmanız sizin için bir artıdır. İşlemiş olduğunuz arazinin büyüklüğü ve çks üzerindeki ürün tipine göre kredilendirilme durumunuz değişecektir. KKB skorunuz birinci önceliğiniz olmakla birlikte, çks ve varsa hayvancılığınız üzerindeki çiftçilik gelirleniz hesaplanacak ve kredi kararı verilecektir.

 12. KEREM

  30 Ekim 2016 at 18:23

  BABAM EMEKLİ 2700 TL MAASI VAR ÇKS DE VAR 300 DONUM TAPULU VE ICAR TARLA VAR. 25000 TL KREDİ KULLANMAK İSTİYORUZ TRAKTÖR IÇIN FAKAT BUNDAN 3 SENE ONCE KREDIDEN PUANI DUSMUSTU ODEMEDEN DOLAYI BU KREDIYI ALABILIRMIYIZ

  • Banka Notu

   31 Ekim 2016 at 15:25

   Kerem Bey,

   Kredi puanı birçok nedenden dolayı düşebilir. Kredi skoru nasıl artar tarafındaki yazılarımızı inceleyip, gerekli aksiyonları da alırsanız puanınız artacaktır.

   Kredilendirilmede önemli etkenlerden birisidir kkb notu. Ancak 300 dönüm kendi mülkü olan arazi üzerinde çiftçilik faaliyeti yapıyor olmak iyi bir çiftçilik gelirine işaret edecektir. Kredi teminat şartlarınız da sağlanırsa (problem yaşadığınız için kefalet ve/veya ipotek teminatı isteyebilir banka) krediniz daha rahat değerlendirilecektir.

 13. Mustafa

  30 Ekim 2016 at 20:49

  Merhaba ben mustafa benim alanyada portakal bahcesi ve ortasinda evi olam on bin mt²tarlam var denize bakiyor ben bunun üzerine kredi çekmek istiyorum çeke bilirmiyim

  • Banka Notu

   31 Ekim 2016 at 15:28

   Mustafa Bey,

   Tarım kredisi almak için öncelikli şart belirtmiş olduğunuz gibi kendi araziniz üzerinde çiftçilik faaliyeti gösteriyor olmanız. Bunun için de ÇKS üzerinde belirtmiş olduğunuz faaliyetin görünüyor olmaıs gerekli. Arazinin değerli olmasından ziyade üzerindeki çiftçilikten ne kadar gelir elde ettiğinize bakılacaktır. Eğer burada gelir/maliyet kısmı tarafında pozitif kalırsanız tarım kredisi veren bankalar kredi talebinizi değerlendirecektir.

 14. Samet

  7 Kasım 2016 at 18:39

  Iyi gunler ben kredi cekmek istyorum suan fabrikada calisyorum dugun yabicam cifci belgemde var. Ustume tarla icarlayip senelik olarak kredi cekmk istyorum 30000 tl lik kredi icin ne kde yer kiralamam lazim tesekkur ederm efendim

  • Banka Notu

   8 Kasım 2016 at 10:26

   Samet Bey,

   Fabrikada çalışıyor olmanız aynı zamanda aylık gelir elde ettiğiniz anlamına gelecektir. Yıllık ödemeli çiftçi kredilerin içine bazı bankaların aylık ödemeler de koyduğunu ve toplamda kredi maliyetini düşürdüğünü biliyoruz. Böyle bir ödeme planı da isteyebilirsiniz. Ancak diğer taraftan sadece icarlı/kiralık arazi üzerinden kredi almanız pek mümkün değil. Kiraladığınız tarla üzerine hangi ürünü ektiğinizin önemi çok büyük. Örneğin buğday ve ayçiçeğinden elde edeceğiniz gelir çok yüksek olmayacağı için kredi talebiniz olumsuz sonuçlanabilir. Ancak çeltik, meyve gibi ürün/ürünlerin ekilmesi halinde olumlu değerlendirilmesi daha olasıdır.

   Her halükarda kredi talebiniz için tarım bankalarına başvurunuzu yapmanızı önerebiliriz.

 15. Samet

  8 Kasım 2016 at 11:06

  Karpuz ekmegi dusunuyorum 15 donum karpuz ekmis olarak gostersem buna karslik cikarmi acaba

  • Banka Notu

   9 Kasım 2016 at 13:06

   Samet Bey,

   İlk defa bu ekimi yapacak ve satışını gerçekleştirecekseniz zor. Karpuz ekiminden ziyade satışı ve alacak tahsili tarafında problem yaşanabilen bir ürün. Bunun değerlendirilebilmesi için denizbank tarım bankacılığı kredileri ve/veya ziraat bankası tarım kredisi tarafında şubelerle görüşmenizi öneririz.

 16. mahmut

  6 Aralık 2016 at 11:21

  Kolay gelsin.
  suana kadar hiç bir bankayla alısverişim olmadı.ziraat bankasının hesap kartım var sadece.ne kredi ne kredi kartı kendi yerim olan ve içinde ektiğim 447 da çksm çıkıyor 40000 kredi çekmek istiyorum sonucu ne olur sizce harmana ödemeli

  • Banka Notu

   6 Aralık 2016 at 12:48

   Mahmut Bey,

   Herhangi bir bankada kredili olarak çalışmadığınız için kredi notunuz “0” gelecektir. Kredi notu sıfır olan nasıl kredi çekebilir ile ilgili yazı yazdık ancak çiftçilik yapmış olduğunuz için sizin süreciniz değişkenlik gösterecektir. Sizlere tavsiyem kesinlikle tarımın dilinden anlayan bir banka ile işinizi çözün. İlk önerim Denizbank, sonrasında Ziraat Bankası olacaktır. Özellikle ekmiş olduğunuz üründen elde edeceğiniz geliri, çiftçinin diliyle anlayabildikleri için, daha rahat kredi talebinizi değerlendirecektir. Yılda bir ödemeli çiftçi kredisi veren bankalar talebinize yanıt vermeye çalışacaktır.

 17. Mehmet

  24 Aralık 2016 at 23:22

  Ben bankalara kredi cekmeye gittim kredi notumun cok dusuk olmadigini soyleyip deneyelim dediler ama 2bankada olumsuz sonuclandirdi.findik bahcem var tarim kredisi olarak kredi cekebilirmiyim.

  • Banka Notu

   25 Aralık 2016 at 11:03

   Mehmet Bey,

   Özellikle tarım kredisi alırken temelde baz alınan tek kriter kredi notunuz değil. Tarım ile uğraşan kişilerinin gelirleri aylık olmadığı için buradaki gelir hesaplaması ve oluşturulan ödeme planlarının da buna yönelik olması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin ödeme gücü zayıflar ve kredi verilirken sorunlu hale gelir. Bunu en iyi uygulayan özel banka Denizbank’tır. Denizbank tarım kredileri tarafında başvurunuzu değerlendirecek, olumsuz olsa bile nedeni konusunda sağlıklı bilgi verecektir. Verdiğiniz bilgiler eksik olduğu için olumlu/olumsuz bir şey diyemiyorum. Çünkü fındık bahçesinin büyüklüğü, ne kadarının çks üzerinde görüldüğü, bahçenin sahipli mi, icar ile mi işlendiği ve diğer banka borçlanmanız gibi bilgileri bilmek gerekir.

 18. ismet koç

  26 Aralık 2016 at 04:23

  ismet bey emekliyim 1300 tl maaşım var aylık 1130 tl kredi ödüyorum ayrıyeten 1300 aylık gelirim var 36 dnüm fındık bahcesini icara aldım 15 seneliğine BURSADA çifçi kredisi alabilirmiyim teşekkürler

  • Banka Notu

   27 Aralık 2016 at 10:28

   İsmet Bey,

   Tarım kredisi veren bankalar tarafından dikkat edilen en önemli şeylerden birisi de tecrübedir. Eğer çiftçiliğiniz yeni değilse, konuyla ilgili tecrübeniz varsa (çiftçilik belgesi ve çks’de belli olacaktır) kredinizin değerlendirilmesi bir o kadar kolaylaşacaktır. Aylık gelirinize baktığımda ödediğiniz kredi tutarının yetersiz kaldığı görülüyor. 36 dönüm fındık ile ne kadar gelir elde edebileceğinizi anlatabildiğiniz bir tarım bankası ile (ziraat bankası, denizbank) irtibata geçmenizi öneririm.

 19. Emine saral

  28 Aralık 2016 at 12:13

  5336 dönüm çay üreticisinin çiftçi kredisi alabilirmiyim

  • Banka Notu

   30 Aralık 2016 at 19:19

   Emine Hanım,

   Tabi ki alabilirsiniz. Yaptığınız çay üretimi kayıtlarda görünüyor ve bunun üzerinden çiftçilik geliri elde ediyorsanız çiftçi kredisi de kullanabilirsiniz. Yalnız çiftçi kredisi almak için sağlamanız gereken tek şart çiftçilik geliri elde etmek değildir. Beraberinde banka kayıtlarınız, banka geçmiş ödemeleriniz ve elde edilen geliriniz ile talep ettiğiniz kredinin geri ödeme planlarının örtüşüyor olması da en az bu kadar önemlidir.

 20. Murat

  7 Ocak 2017 at 15:57

  Merhabalar. 2-3 sene önce boru kredisi aldık 20000. 30 dekar falan çks den tarla hibe ettik. Geçen sene ekimde traktör aldık onun içinde 95000 kredi kullandık ve 100 dekardan fazla tarla hibe ettik. ödemelerde hiç bir türlü gecikme falan yok ama traktör kredisi alırken daha önce hibe ettiğimiz tarlayıda tekrar hibeye kabul ettiler. şuanda çks de 150-200 dekar arası yerımiz çıkıyor ama bunun 120 dekarı falan daha önceki kredilerde hibe edilmiş durumda. Şimdi sıkıştığımız için ihtiyaç kredisi almak istiyoruz. Böyle ihtiyaç kredileri mümkün mü çiftçi için. İhtiyaç kredisi yoksa bile bi yazı görmüştüm mazot ve gübre için kredi varmış bari onu peşin para ile alırız diye düşündük. sizce 2 kredi üstüne bi kredi daha çıkar mı şimdiden teşekkür ederim

  • Banka Notu

   9 Ocak 2017 at 11:04

   Murat Bey,

   “hibe ettik” ifadenizden Bankaya teminat olarak verdiğinizi söylemeye çalıştığınızı düşünüyorum. Öncelikle yüksek tutarlı kredilerde Bankalar teminat olarak tarla/arsa gibi gayrimenkullerin ipoteğini alabilirler. Bu son derece normaldir. Kredinin vadesi gelip, borç kapandığına koyulmuş olan bu ipoteklerin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

   Diğer taraftan,

   Borçluluğunuzun yüksek olması, taksit/gelir dengenizin elvermemesi gibi nedenlerden dolayı kredi çıkma ihtimaliniz azalmış olabilir. ÇKS üzerindeki bilgilere bakıp, kredi puanınız ve banka borçluluğunuzu görmeden kredinin çıkıp/çıkmayacağını söylemek mümkün değil. Sizlere tavsiyem çiftçinin dilinden anlayan Ziraat Bankası ve Denizbank’a gitmeniz. Özellikle Denizbank çifçi kredisi tarafında birçok veriyi değerlendirdiği için kredinin olma ihtilaminin daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

 21. Gökhan

  12 Ocak 2017 at 09:49

  Hocam merhaba 12 dönüm fındık bahçesini babamdan üzerine kiraladım ayrıyeten 2700 tl aylık gelirim var.30000 tl civarı tarım kredisi alabilirmiyim tşkler

 22. Banka Notu

  12 Ocak 2017 at 20:53

  Gökhan Bey,

  Tarım araziniz üzerinden kredilendirilebilirsiniz. 12 dönüm üzerinden elde ettiğiniz gelir ve fındık ürününün hasatı ve satış süreci göz önüne alınarak çıkartılacak bir ödeme planı ile tarım kredisi kullanabilirsiniz.

 23. cesur

  14 Ocak 2017 at 18:11

  efendim bizim 5 dönüm cevizlik olan tarlamiz var 6 dönüm buğday tarlasi var bu tarlalar babaannemin adına annemin üzerine kira yapıp cifci belgesi ve csk belgesi alıp kredi cekebilirmiyim annemin bankalarla hiç alakası yoktur bana bilgi verirmisiniz teşekkürler

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+