Anasayfa » Krediler » Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir 2019

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir 2019

Asgari ücret zammı ne olacak, 2019 yılında asgari ücret artışı nedir gündem konusuyken 24 Aralık 2018 tarihinde asgari ücreti 2019 resmen belli oldu. %26’lık ücreti artışıyla 2.020 TL olarak belirlenen asgari ücretten sonra en çok merak edilen konulardan birisi de asgari ücretli biri en fazla ne kadar kredi çekebilir ve 2019 asgari ücretle çalışan biri ne kadar kredi alabilir sorularının yanıtları oldu.

Daha önce birçok yazımızda banka kredi verirken neye dikkat eder, elde edilen gelirin ne kadarına kadar kredi verilir mantığına değinmeye çalıştık. Rakamlardan ziyade öncelikle şunu belirtmek isterim. Her ne kadar asgari ücretlinin maaşı ciddi oranda artsa da 2018 yılında ihtiyaç kredilerinin azami vadesi 48 ay olabiliyorken, yapılan düzenlemeyle birlikte, 2019 yılında ihtiyaç kredisinin maksimum vadesi 36 olduğu için çekilebilecek kredi tutarı aşağı yönlü hareket etmektedir. Dönemsel olarak kredi maliyetlerinin artması, bunun paralelinde bankaların uyguladığı ihtiyaç kredisi faiz oranlarının da artması gibi faktörler dikkate alındığında asgari ücretlinin çekebileceği kredi 2019 yılında azalma gösterebilmektedir.

Bankalar genelde kişinin diğer borçlanmasının olmadığı veya herhangi bir riskinin bulunmadığı durumda 20 katına kadar kredilendirmeyi tercih edebiliyorlar. Burada 20 rakamı kullanım yapmayı tercih edeceğiniz Bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Temel etken aslında Bankanın uyguladığı faiz oranı ve kampanyalar diyebiliriz.

2019 Yılı Asgari Ücret Tutarları

AGİ Dâhil Tutar
Bekar 2.020 TL
Evli, Eşi Çalışmayan 2.058,37 TL
Evli, Eşi Çalışmayan 1 Çocuklu 2.087,15 TL
Evli, Eşi Çalışmaya 2 Çocuklu 2.115,93 TL
Evli, Eşi Çalışmayan 3 Çocuklu 2.154,30 TL
Evli, Eşi Çalışan 2.020 TL
Evli, Eşi Çalışan 1 Çocuklu 2.048,78 TL
Evli, Eşi Çalışan 2 Çocuklu 2.077,56 TL
Evli, Eşi Çalışan 3 Çocuklu 2.115,93 TL

Asgari Ücretle Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Kullanma Durumu Kefil veya İpotekle 
0 (Sıfır) Riskli Düşük Kredi Kullanma İhtimali Var
1-699 Çok Düşük Çok Düşük Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük Kredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı Kredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699 İyi Yüksek Genel Olarak Talep Edilmez
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek Genel Olarak Talep Edilmez

Krediye temel oluşturan en önemli kriterlerden birisi de kişinin kredi notu veya banka notu dur. Kredi notu nasıl arttırılır tarafında yazdığımız yazıları dikkate alıp, uygulamanız halinde bu notu arttırabilirsiniz.

Eğer kredi notunuzu biliyorsanız yukarıdaki tablo size asgari ücretli kredi çekebilir mi sorusuna da yanıt niteliğinde olacaktır. Findeks üzerinden kredi notunuzu nasıl öğreneceğinize dair yazımızı inceleyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Çoğu bankanın taksit/gelir dengesini %60 civarlarda tuttuğunu unutmadan kredi başvurularınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

2 yorum

  1. Kredi ihtiyacim var acil yardimci olabilcek olan var mi

    • Tuana Hanım,

      Asgari ücretliye acil kredi tarafında destek veya ihtiyaca cevap verdiğimiz bir yapımız yok.
      BankaNotu kişilerin banka kaynaklı sorularına yanıt bulduğu bir blog.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+