Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir 2019

2
Sponsorlu Bağlantılar

Asgari ücret zammı ne olacak, 2019 yılında asgari ücret artışı nedir gündem konusuyken 24 Aralık 2018 tarihinde asgari ücreti 2019 resmen belli oldu. %26’lık ücreti artışıyla 2.020 TL olarak belirlenen asgari ücretten sonra en çok merak edilen konulardan birisi de asgari ücretli biri en fazla ne kadar kredi çekebilir ve 2019 asgari ücretle çalışan biri ne kadar kredi alabilir sorularının yanıtları oldu.

Daha önce birçok yazımızda banka kredi verirken neye dikkat eder, elde edilen gelirin ne kadarına kadar kredi verilir mantığına değinmeye çalıştık. Rakamlardan ziyade öncelikle şunu belirtmek isterim. Her ne kadar asgari ücretlinin maaşı ciddi oranda artsa da 2018 yılında ihtiyaç kredilerinin azami vadesi 48 ay olabiliyorken, yapılan düzenlemeyle birlikte, 2019 yılında ihtiyaç kredisinin maksimum vadesi 36 olduğu için çekilebilecek kredi tutarı aşağı yönlü hareket etmektedir. Dönemsel olarak kredi maliyetlerinin artması, bunun paralelinde bankaların uyguladığı ihtiyaç kredisi faiz oranlarının da artması gibi faktörler dikkate alındığında asgari ücretlinin çekebileceği kredi 2019 yılında azalma gösterebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bankalar genelde kişinin diğer borçlanmasının olmadığı veya herhangi bir riskinin bulunmadığı durumda 20 katına kadar kredilendirmeyi tercih edebiliyorlar. Burada 20 rakamı kullanım yapmayı tercih edeceğiniz Bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Temel etken aslında Bankanın uyguladığı faiz oranı ve kampanyalar diyebiliriz.

2019 Yılı Asgari Ücret Tutarları

AGİ DâhilTutar
Bekar2.020 TL
Evli, Eşi Çalışmayan2.058,37 TL
Evli, Eşi Çalışmayan 1 Çocuklu2.087,15 TL
Evli, Eşi Çalışmaya 2 Çocuklu2.115,93 TL
Evli, Eşi Çalışmayan 3 Çocuklu2.154,30 TL
Evli, Eşi Çalışan2.020 TL
Evli, Eşi Çalışan 1 Çocuklu2.048,78 TL
Evli, Eşi Çalışan 2 Çocuklu2.077,56 TL
Evli, Eşi Çalışan 3 Çocuklu2.115,93 TL

Asgari Ücretle Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi NotuRisk GrubuKredi Kullanma DurumuKefil veya İpotekle 
0 (Sıfır)RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Var
1-699Çok DüşükÇok DüşükÇok Düşük
700-1099Orta RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499Az RiskliGelire BağlıKredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699İyiYüksekGenel Olarak Talep Edilmez
1700-1900Çok İyiÇok YüksekGenel Olarak Talep Edilmez

Krediye temel oluşturan en önemli kriterlerden birisi de kişinin kredi notu veya banka notu dur. Kredi notu nasıl arttırılır tarafında yazdığımız yazıları dikkate alıp, uygulamanız halinde bu notu arttırabilirsiniz.

Eğer kredi notunuzu biliyorsanız yukarıdaki tablo size asgari ücretli kredi çekebilir mi sorusuna da yanıt niteliğinde olacaktır. Findeks üzerinden kredi notunuzu nasıl öğreneceğinize dair yazımızı inceleyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Çoğu bankanın taksit/gelir dengesini %60 civarlarda tuttuğunu unutmadan kredi başvurularınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Önceki İçerikKGF Yapılandırma Kredisi
Sonraki İçerikZiraat Bankası Kredi Kartı Borçlarını Toplama Kredisi
2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

2 YORUMLAR

    • Tuana Hanım,

      Asgari ücretliye acil kredi tarafında destek veya ihtiyaca cevap verdiğimiz bir yapımız yok.
      BankaNotu kişilerin banka kaynaklı sorularına yanıt bulduğu bir blog.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.