Bloke teminatlı kredi kartı nasıl alınır

Bloke teminatlı da olsa kredi kartı başvurunuz –ufak bir ihtimal- hemen olumlu sonuçlanmayabilir. Büyük ölçüde onaylanacak kredi kartı başvurunuz -her ne kadar banka teminat olarak müşteri hesabında limit kadar tutarı bloke etse de- bazı etik kuralları gereği olumlu sonuçlanmayabilir. Ancak bloke teminatlı kredi kartının olumlu sonuçlanma ihtimali, olumsuz sonuçlanma ihtimalinden çok daha yüksektir.

Peki bloke teminatından kasıt nedir?

En az talep ettiğiniz kredi kartı limiti kadar tutarın, müşteriye açılacak hesapta rehin tutulması/bloke edilmesi anlamına gelmektedir. Çoğu bankada bu oran bire bir (%1) olmamakla birlikte, standart prosedürü bire-bir on (1.10%) marjlı olmasıdır.

Örneğin : 1.000 TL limitli kredi kartı için, müşteri hesabı hesabında 1.100 TL tutarın bloke edilmesi anlamına gelir.

Başka bir menkul ve/veya gayrimenkul değerin ipoteği, başka birinin kefaleti ile de kredi kartı başvurusu yapılabilir. Ancak nakit rehin karşılığında talep edilen kredi kartı çok daha hızlı sonuçlanır. Banka vereceği limitin riske dönmesi ve ödenmemesi halinde, borç yasal takip sürecine düşmeden, rehin etmiş olduğu tutar ile açmış olduğu kredi kartı riskini tahsil eder ve müşteriyle ilişkisini herhangi bir hukuki sürece düşmeden sonuçlanır.

Nakit karşılıklı kredi kartı almak iyi midir?

Bu tip kredi kartı taleplerini yapan müşteri profili genel itibariyle daha önceden problem yaşamış kişilerdir. Banka kredi notu düşük veya kırmızı kalem yemiş müşteriler yapacağı kredi kartı başvurularından olumsuz yanıt alırlar. Banka notunu arttırmak ve kara listeden daha çabuk silinmek için alacağı kredi kartı ve yapacağı düzenli ödemeler bu süreci kısaltabilir. Bunun için nakit karşılık ayırarak (bloke teminatı) kredi kartı kullanıyor olmak sorununuzu büyük ölçüde çözecektir.

İlgili Yazı :   POS veya Kredi Kartı Mail Order'a Nasıl Açılır?

16 Yorum

 1. leyla

  20 Mart 2016 at 20:46

  Kredi notum 1100 5yıl önce takip borcum oldu ve kapandı şuanda kredim var ve düzenli ödemeleri yapılıyor teminatlı kredi kartı nasıl çıkarabilirim şart nedir aynı zamanda kamu çalışanıyım 3450 maaş alıyorum dönüş yaparmışız hangi bankaya basvurabiliyoruz

 2. Banka Notu

  20 Mart 2016 at 22:14

  Leyla Hanım,

  Eğer takip kaydınızın üzerinden BEŞ YIL geçmişse artık KKB sorgulamalarında bu sorunlu kayda rastlanmaması gerekir? Eğer BEŞ yılınız dolmamışsa bizce ilk etapta bu sürenin tamamen bitmesini bekleyin. 1100 banka notu ortalamaya yakın bir nottur ve kesinlikle kötü değildir. Kamu çalışanı olmanız ve aldığınız maaş da oldukça iyi. Size herhangi bir bankanın kredi kartı vermemesi için farklı bir şey olması gerekir. En rahat alacağınız banka, maaşınızı aldığınız banka olacaktır. Çünkü kredi kartının değerlendirme süreci BASEL II kriterlerinin değerlendirilmesi aşamasında maaş aldığınız bankadan çok daha rahat sonuçlandırılacaktır.

 3. Oğuzhan

  29 Ağustos 2016 at 12:29

  Benim notun 572 özel sektörde işçiyim 2000 tl alıyorum önceden ödenmemiş kredi kartım bulunuyordu avukatlık olup daha sonra 2 sene sonunda borcumu kapattım kapattıktan sonra 4-5 kere başvuru yaptım reddedildi ve şimdi 1000 tl liknakit blokajlı kredi kartı kullanıyorum ama notum hala değişmedi hala 572 Nasıl ve ne zaman yükselir teşekkürler .

  • Banka Notu

   30 Ağustos 2016 at 12:36

   Oğuzhan Bey,

   Öncelikle 570 kkb skoru gerçekten düşük bir skor. Bu gibi dibe vurmuş rakamları hemen yukarıya çekmek maalesef kolay değil. Bankalar KKB üzerinden almış oldukları notları bir veya iki ay civarında geriden gelerek takip ederler. Dolayısı ile ilk iki ay içerisinde yansıması mümkün değil. Notu yukarıya arttıracak şey size bir kart limitinin verilmesinin yanısıra bu karta yapacağınız düzenli ödeme. Bunu da asgari 3 veya 6 ay yapmanızı öneririm. En iyi ihtimalle 5 ay, en kötü ihtimalle 8 ay civarında banka notunuzun yukarıya çıkması beklenir. Bu süreç lütfen size uzun gelmesin ve bu süreç içerisinde ödemelerinizde aksaklık yaşamayın. Aksi takdirde tedavi süreciniz daha da uzayacaktır.

  • Ufuk

   8 Eylül 2016 at 17:37

   Oğuzhan Bey, bloke teminatlı kartı hangi bankadan aldınız öğrenebilir miyim? Benimde ihtiyacım var teşekkürler.

   • cüneyt

    23 Ekim 2016 at 01:18

    icralık dosyanız vb. problemleriniz olsa bile kuveyt türk den 500 tl ve üzeri limitli alabilirsiniz. 3 saat gibi bir sürede de veriyor.

 4. Süleyman

  19 Şubat 2017 at 23:40

  İyi günler diş hekimi süleyman 5-6 yıl önce kefillikten kaynaklı Takipe düştüm. Hesapları kapattım ama ekranlara yansıması 3 yılı falan buldu ve anca 950 puana çıkabildim. Çok aradığım teminatlı kredi kartını kuveyttürk bankasının herhangi bir şubesinden 2000 tl limitli kart bastırdım( 1 saat içersinde halledip kartı basıp teslim ediyorlar araştıranlara )puanım 983 olmuş ama daha hiç ekstrası kesilmemiş. Sormak istediğim öncelikle kredi kartı limitinin yüksek olması skoru ne kadar etkiler (durama göre 5-10 bin yapabilirim) borçluluk oranımı % kaçlarda tutmamı tavsiye edersiniz . YAda full doldurup ödemek daha mı doğru. Birde bu kartı çok taksite bölüp aylık ekstraların düşük tutulmasının skora getirisi nedir. Birde ne kadar düzenli ödedikten sonra skorda tatminkar yükselmeler yaşarım. ( ayrıca findeksten destek alıyorum ama yetersiz bence ,oluşan skoruma nelerin ne kadar etkili olduğu ayrımını anlayamıyorlar yani borçluluk durumu Yen’i kredi arayışı ,düzenli ödeme gibi Kriterlerin hangisinden kaç puan aldığımı öğrenip yoğunluğumu ona göre yakmak istiyorum ama nafile teşekkürler

  • Banka Notu

   20 Şubat 2017 at 11:46

   Süleyman Bey,

   Öncelikle Kuveyt Türk’teki kredi kartının KKB skorunuza direkt etkisi maalesef olmayacaktır. Bunu KKB’nin resmi sitesinden ortaklık yapısı içinde olan Bankalar aracılığı ile çıkarmanız faydalı. KKB ortağı olan bankalar kim derseniz http://www.kkb.com.tr/finansal-bilgiler/ortakl%C4%B1k-yap%C4%B1s%C4%B1.aspx adresi bize yardımcı oluyor. Akbank, Garanti, ŞekerBank, Yapı Kredi, İş Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası. Bu bankalar üzerinden yapılan bildirimlerin kkb puan etkisi daha hızlı gerçekleşiyor.

   Diğer sorularınıza yanıt vermeye çalışırsam ;
   Öncelikle kart limitinin yüksek olması kkb skoruna etki etmez. Etki eden şey kart adedinin fazla olması, risk\limit doluluğu, başvuru adedinin düşük olması, borç\risk ödeme oranı kriterleri. Bunların haricinde spesifik kefillik durumu, kredili kişinin yaşı, eğitim durumu gibi bilgiler de var ancak bunların yüzdesel etkisi oldukça az.

   Kartınıza yapacağınız düzenli ödemelerin etkisini asgari 3 ay sonra görürsünüz. Çünkü KKB kurumu kredi notunu 2 ay öncesi olarak takip eder ve bilgi verir. Sizin yapacağınız 3 aylık düzenli ödeme, 2 ay sonra yansıyacağı için notunuz 5 ay sonra artmaya başlar diyebiliriz.

   Bu süreçte birçok bankadan da kredi kartı, kredili mevduat hesabı, kredi gibi başvuru yapmamaya özen gösterin lütfen. Çünkü başvurularda kredi skorunu oldukça aşağıya çekmektedir.

 5. Ayşe

  24 Şubat 2017 at 12:35

  iyi günler benimde bir sorum olacak bende bloke teminatlı kredi kartı almak istiyorum ziraat bankasından örneğin ne kadar yatırmam lazım ki kredi kartı alabilmnem için ?? Birde Yasal Takibim olup olmadığını nerden öğrenebilirim??

  • Banka Notu

   24 Şubat 2017 at 22:49

   Ayşe Hanım,

   Bloke teminatlı kredi kartını hangi bankadan alabilirim sorusunun cevabı aslında bu.
   Ziraat Bankası’ndan alabileceğiniz gibi birçok Banka bu hizmeti vermektedir. Bankalar bunu verirken genelde 1’e 1.10 marj ile yapmaktadır. Örneğin 1.000 TL limitli bir kredi kartı verirken 1.100 TL mevduat blokesi vermenizi talep etmektedirler. Yasal takibinizin olup olmadığını herhangi bir Banka şubesinden öğrenebileceğiniz gibi findeks.com.tr üzerinden de öğrenebilirsiniz.

 6. Ayşe

  1 Mart 2017 at 16:28

  Açılış Tarihi: 30/04/2011 Bildirim Dönemi: 27/08/2015

  Kapanış Tarihi: 02/09/2011 Gecikmedeki Borç:0
  İdari/Kanuni Takip Tarihi: 02/09/2011

  Sorumluluk Durumu:Hesap Sahibi
  Takibe Alınan Bakiye: 1129 TL Limit Kullanım Oranı: 0
  Taksitli Bakiye: 0 TL

  findeks de bu yazıyor varmı sizce takip ben anlayamadım

  • Banka Notu

   5 Mart 2017 at 22:31

   Ayşe Hanım,

   2011 yılında yaşadığınız, 1.129 TL bakiyeli olan kart veya kredinin 08/2015 tarihinde problemli hale geldiğini ifade eden bir kayıt bu. 08/2017 tarihinden sonra normale dönecektir KKB’niz. Genelde Bankaların işleyişine son bildirim yapılan tarihin üzerinden asgari 2 yıl geçtikten sonra değerlendirilmesi söz konusudur. Tavsiyem kart veya kredi başvurularınızı 08/2017 tarihinden sonra yapmanız olacaktır.

 7. Hakan

  13 Nisan 2017 at 19:05

  7 tane takip vardı bunları kapattım bankalar dan ret alıyorum bloke teminatlı kredi kartı alabilirmiyim

  • Banka Notu

   16 Nisan 2017 at 17:34

   Hakan Bey,

   Bazı bankalar teminat olarak ne kadar tl tutar yatırırsanız yatırın kredi kartı vermeyebiliyor. Ama teb nakit karşılıklı kredi kartı, denizbank nakit karşılıklı kredi kartı veya ing nakit karşılıklı kredi kartı bu hizmeti sağlıyor.

 8. Turan

  15 Nisan 2017 at 22:34

  Benim bir kredi kartimin son taksit odemesini yapamamistim ve takipe alindim fakat takipten 1 ay sonra borcumu kapattim bankalarda baska takibim yok ama suan k.karti bile vermiyolar bana..bi soru daha..teminatli k.karti alirken 1.100 odeyipte mi aliyoruz kullanim sekli nasil oluyo

  • Banka Notu

   16 Nisan 2017 at 17:25

   Turan Bey,

   Bazı bankalar birebir, bazı teminatları da bire bir elli marjla blokaj koyabiliyor. Bu kısaca şu demek. 1.000 tl limitli bir kredi kartı için yine size olan hesapta, bloke edilecek şekilde, 1.000 tl (birebir blokaj) bulundurmanızdır. Siz kredi kartınızı normal şekilde kullanmaya devam ediyorsunuz. Banka kartın ödemesini geciktirdiğiniz durumda tahsilat sağlamak isterse blokeli bu parayı kullanabilmektedir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+