Bloke teminatlı kredi kartı nasıl alınır

Bloke teminatlı da olsa kredi kartı başvurunuz –ufak bir ihtimal- hemen olumlu sonuçlanmayabilir. Büyük ölçüde onaylanacak kredi kartı başvurunuz -her ne kadar banka teminat olarak müşteri hesabında limit kadar tutarı bloke etse de- bazı etik kuralları gereği olumlu sonuçlanmayabilir. Ancak bloke teminatlı kredi kartının olumlu sonuçlanma ihtimali, olumsuz sonuçlanma ihtimalinden çok daha yüksektir.

Peki bloke teminatından kasıt nedir?

En az talep ettiğiniz kredi kartı limiti kadar tutarın, müşteriye açılacak hesapta rehin tutulması/bloke edilmesi anlamına gelmektedir. Çoğu bankada bu oran bire bir (%1) olmamakla birlikte, standart prosedürü bire-bir on (1.10%) marjlı olmasıdır.

Örneğin : 1.000 TL limitli kredi kartı için, müşteri hesabı hesabında 1.100 TL tutarın bloke edilmesi anlamına gelir.

Başka bir menkul ve/veya gayrimenkul değerin ipoteği, başka birinin kefaleti ile de kredi kartı başvurusu yapılabilir. Ancak nakit rehin karşılığında talep edilen kredi kartı çok daha hızlı sonuçlanır. Banka vereceği limitin riske dönmesi ve ödenmemesi halinde, borç yasal takip sürecine düşmeden, rehin etmiş olduğu tutar ile açmış olduğu kredi kartı riskini tahsil eder ve müşteriyle ilişkisini herhangi bir hukuki sürece düşmeden sonuçlanır.

Nakit karşılıklı kredi kartı almak iyi midir?

Bu tip kredi kartı taleplerini yapan müşteri profili genel itibariyle daha önceden problem yaşamış kişilerdir. Banka kredi notu düşük veya kırmızı kalem yemiş müşteriler yapacağı kredi kartı başvurularından olumsuz yanıt alırlar. Banka notunu arttırmak ve kara listeden daha çabuk silinmek için alacağı kredi kartı ve yapacağı düzenli ödemeler bu süreci kısaltabilir. Bunun için nakit karşılık ayırarak (bloke teminatı) kredi kartı kullanıyor olmak sorununuzu büyük ölçüde çözecektir.

6 Yorum

 1. leyla

  20 Mart 2016 at 20:46

  Kredi notum 1100 5yıl önce takip borcum oldu ve kapandı şuanda kredim var ve düzenli ödemeleri yapılıyor teminatlı kredi kartı nasıl çıkarabilirim şart nedir aynı zamanda kamu çalışanıyım 3450 maaş alıyorum dönüş yaparmışız hangi bankaya basvurabiliyoruz

 2. Banka Notu

  20 Mart 2016 at 22:14

  Leyla Hanım,

  Eğer takip kaydınızın üzerinden BEŞ YIL geçmişse artık KKB sorgulamalarında bu sorunlu kayda rastlanmaması gerekir? Eğer BEŞ yılınız dolmamışsa bizce ilk etapta bu sürenin tamamen bitmesini bekleyin. 1100 banka notu ortalamaya yakın bir nottur ve kesinlikle kötü değildir. Kamu çalışanı olmanız ve aldığınız maaş da oldukça iyi. Size herhangi bir bankanın kredi kartı vermemesi için farklı bir şey olması gerekir. En rahat alacağınız banka, maaşınızı aldığınız banka olacaktır. Çünkü kredi kartının değerlendirme süreci BASEL II kriterlerinin değerlendirilmesi aşamasında maaş aldığınız bankadan çok daha rahat sonuçlandırılacaktır.

 3. Oğuzhan

  29 Ağustos 2016 at 12:29

  Benim notun 572 özel sektörde işçiyim 2000 tl alıyorum önceden ödenmemiş kredi kartım bulunuyordu avukatlık olup daha sonra 2 sene sonunda borcumu kapattım kapattıktan sonra 4-5 kere başvuru yaptım reddedildi ve şimdi 1000 tl liknakit blokajlı kredi kartı kullanıyorum ama notum hala değişmedi hala 572 Nasıl ve ne zaman yükselir teşekkürler .

  • Banka Notu

   30 Ağustos 2016 at 12:36

   Oğuzhan Bey,

   Öncelikle 570 kkb skoru gerçekten düşük bir skor. Bu gibi dibe vurmuş rakamları hemen yukarıya çekmek maalesef kolay değil. Bankalar KKB üzerinden almış oldukları notları bir veya iki ay civarında geriden gelerek takip ederler. Dolayısı ile ilk iki ay içerisinde yansıması mümkün değil. Notu yukarıya arttıracak şey size bir kart limitinin verilmesinin yanısıra bu karta yapacağınız düzenli ödeme. Bunu da asgari 3 veya 6 ay yapmanızı öneririm. En iyi ihtimalle 5 ay, en kötü ihtimalle 8 ay civarında banka notunuzun yukarıya çıkması beklenir. Bu süreç lütfen size uzun gelmesin ve bu süreç içerisinde ödemelerinizde aksaklık yaşamayın. Aksi takdirde tedavi süreciniz daha da uzayacaktır.

  • Ufuk

   8 Eylül 2016 at 17:37

   Oğuzhan Bey, bloke teminatlı kartı hangi bankadan aldınız öğrenebilir miyim? Benimde ihtiyacım var teşekkürler.

   • cüneyt

    23 Ekim 2016 at 01:18

    icralık dosyanız vb. problemleriniz olsa bile kuveyt türk den 500 tl ve üzeri limitli alabilirsiniz. 3 saat gibi bir sürede de veriyor.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+