Bloke teminatlı kredi kartı nasıl alınır

Bloke teminatlı da olsa kredi kartı başvurunuz –ufak bir ihtimal- hemen olumlu sonuçlanmayabilir. Büyük ölçüde onaylanacak kredi kartı başvurunuz -her ne kadar banka teminat olarak müşteri hesabında limit kadar tutarı bloke etse de- bazı etik kuralları gereği olumlu sonuçlanmayabilir. Ancak bloke teminatlı kredi kartının olumlu sonuçlanma ihtimali, olumsuz sonuçlanma ihtimalinden çok daha yüksektir.

Peki bloke teminatından kasıt nedir?

En az talep ettiğiniz kredi kartı limiti kadar tutarın, müşteriye açılacak hesapta rehin tutulması/bloke edilmesi anlamına gelmektedir. Çoğu bankada bu oran bire bir (%1) olmamakla birlikte, standart prosedürü bire-bir on (1.10%) marjlı olmasıdır.

Örneğin : 1.000 TL limitli kredi kartı için, müşteri hesabı hesabında 1.100 TL tutarın bloke edilmesi anlamına gelir.

Başka bir menkul ve/veya gayrimenkul değerin ipoteği, başka birinin kefaleti ile de kredi kartı başvurusu yapılabilir. Ancak nakit rehin karşılığında talep edilen kredi kartı çok daha hızlı sonuçlanır. Banka vereceği limitin riske dönmesi ve ödenmemesi halinde, borç yasal takip sürecine düşmeden, rehin etmiş olduğu tutar ile açmış olduğu kredi kartı riskini tahsil eder ve müşteriyle ilişkisini herhangi bir hukuki sürece düşmeden sonuçlanır.

Nakit karşılıklı kredi kartı almak iyi midir?

Bu tip kredi kartı taleplerini yapan müşteri profili genel itibariyle daha önceden problem yaşamış kişilerdir. Banka kredi notu düşük veya kırmızı kalem yemiş müşteriler yapacağı kredi kartı başvurularından olumsuz yanıt alırlar. Banka notunu arttırmak ve kara listeden daha çabuk silinmek için alacağı kredi kartı ve yapacağı düzenli ödemeler bu süreci kısaltabilir. Bunun için nakit karşılık ayırarak (bloke teminatı) kredi kartı kullanıyor olmak sorununuzu büyük ölçüde çözecektir.

39 Yorum

 1. leyla

  20 Mart 2016 at 20:46

  Kredi notum 1100 5yıl önce takip borcum oldu ve kapandı şuanda kredim var ve düzenli ödemeleri yapılıyor teminatlı kredi kartı nasıl çıkarabilirim şart nedir aynı zamanda kamu çalışanıyım 3450 maaş alıyorum dönüş yaparmışız hangi bankaya basvurabiliyoruz

 2. Banka Notu

  20 Mart 2016 at 22:14

  Leyla Hanım,

  Eğer takip kaydınızın üzerinden BEŞ YIL geçmişse artık KKB sorgulamalarında bu sorunlu kayda rastlanmaması gerekir? Eğer BEŞ yılınız dolmamışsa bizce ilk etapta bu sürenin tamamen bitmesini bekleyin. 1100 banka notu ortalamaya yakın bir nottur ve kesinlikle kötü değildir. Kamu çalışanı olmanız ve aldığınız maaş da oldukça iyi. Size herhangi bir bankanın kredi kartı vermemesi için farklı bir şey olması gerekir. En rahat alacağınız banka, maaşınızı aldığınız banka olacaktır. Çünkü kredi kartının değerlendirme süreci BASEL II kriterlerinin değerlendirilmesi aşamasında maaş aldığınız bankadan çok daha rahat sonuçlandırılacaktır.

 3. Oğuzhan

  29 Ağustos 2016 at 12:29

  Benim notun 572 özel sektörde işçiyim 2000 tl alıyorum önceden ödenmemiş kredi kartım bulunuyordu avukatlık olup daha sonra 2 sene sonunda borcumu kapattım kapattıktan sonra 4-5 kere başvuru yaptım reddedildi ve şimdi 1000 tl liknakit blokajlı kredi kartı kullanıyorum ama notum hala değişmedi hala 572 Nasıl ve ne zaman yükselir teşekkürler .

  • Banka Notu

   30 Ağustos 2016 at 12:36

   Oğuzhan Bey,

   Öncelikle 570 kkb skoru gerçekten düşük bir skor. Bu gibi dibe vurmuş rakamları hemen yukarıya çekmek maalesef kolay değil. Bankalar KKB üzerinden almış oldukları notları bir veya iki ay civarında geriden gelerek takip ederler. Dolayısı ile ilk iki ay içerisinde yansıması mümkün değil. Notu yukarıya arttıracak şey size bir kart limitinin verilmesinin yanısıra bu karta yapacağınız düzenli ödeme. Bunu da asgari 3 veya 6 ay yapmanızı öneririm. En iyi ihtimalle 5 ay, en kötü ihtimalle 8 ay civarında banka notunuzun yukarıya çıkması beklenir. Bu süreç lütfen size uzun gelmesin ve bu süreç içerisinde ödemelerinizde aksaklık yaşamayın. Aksi takdirde tedavi süreciniz daha da uzayacaktır.

  • Ufuk

   8 Eylül 2016 at 17:37

   Oğuzhan Bey, bloke teminatlı kartı hangi bankadan aldınız öğrenebilir miyim? Benimde ihtiyacım var teşekkürler.

   • cüneyt

    23 Ekim 2016 at 01:18

    icralık dosyanız vb. problemleriniz olsa bile kuveyt türk den 500 tl ve üzeri limitli alabilirsiniz. 3 saat gibi bir sürede de veriyor.

 4. Süleyman

  19 Şubat 2017 at 23:40

  İyi günler diş hekimi süleyman 5-6 yıl önce kefillikten kaynaklı Takipe düştüm. Hesapları kapattım ama ekranlara yansıması 3 yılı falan buldu ve anca 950 puana çıkabildim. Çok aradığım teminatlı kredi kartını kuveyttürk bankasının herhangi bir şubesinden 2000 tl limitli kart bastırdım( 1 saat içersinde halledip kartı basıp teslim ediyorlar araştıranlara )puanım 983 olmuş ama daha hiç ekstrası kesilmemiş. Sormak istediğim öncelikle kredi kartı limitinin yüksek olması skoru ne kadar etkiler (durama göre 5-10 bin yapabilirim) borçluluk oranımı % kaçlarda tutmamı tavsiye edersiniz . YAda full doldurup ödemek daha mı doğru. Birde bu kartı çok taksite bölüp aylık ekstraların düşük tutulmasının skora getirisi nedir. Birde ne kadar düzenli ödedikten sonra skorda tatminkar yükselmeler yaşarım. ( ayrıca findeksten destek alıyorum ama yetersiz bence ,oluşan skoruma nelerin ne kadar etkili olduğu ayrımını anlayamıyorlar yani borçluluk durumu Yen’i kredi arayışı ,düzenli ödeme gibi Kriterlerin hangisinden kaç puan aldığımı öğrenip yoğunluğumu ona göre yakmak istiyorum ama nafile teşekkürler

  • Banka Notu

   20 Şubat 2017 at 11:46

   Süleyman Bey,

   Öncelikle Kuveyt Türk’teki kredi kartının KKB skorunuza direkt etkisi maalesef olmayacaktır. Bunu KKB’nin resmi sitesinden ortaklık yapısı içinde olan Bankalar aracılığı ile çıkarmanız faydalı. KKB ortağı olan bankalar kim derseniz http://www.kkb.com.tr/finansal-bilgiler/ortakl%C4%B1k-yap%C4%B1s%C4%B1.aspx adresi bize yardımcı oluyor. Akbank, Garanti, ŞekerBank, Yapı Kredi, İş Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası. Bu bankalar üzerinden yapılan bildirimlerin kkb puan etkisi daha hızlı gerçekleşiyor.

   Diğer sorularınıza yanıt vermeye çalışırsam ;
   Öncelikle kart limitinin yüksek olması kkb skoruna etki etmez. Etki eden şey kart adedinin fazla olması, risk\limit doluluğu, başvuru adedinin düşük olması, borç\risk ödeme oranı kriterleri. Bunların haricinde spesifik kefillik durumu, kredili kişinin yaşı, eğitim durumu gibi bilgiler de var ancak bunların yüzdesel etkisi oldukça az.

   Kartınıza yapacağınız düzenli ödemelerin etkisini asgari 3 ay sonra görürsünüz. Çünkü KKB kurumu kredi notunu 2 ay öncesi olarak takip eder ve bilgi verir. Sizin yapacağınız 3 aylık düzenli ödeme, 2 ay sonra yansıyacağı için notunuz 5 ay sonra artmaya başlar diyebiliriz.

   Bu süreçte birçok bankadan da kredi kartı, kredili mevduat hesabı, kredi gibi başvuru yapmamaya özen gösterin lütfen. Çünkü başvurularda kredi skorunu oldukça aşağıya çekmektedir.

 5. Ayşe

  24 Şubat 2017 at 12:35

  iyi günler benimde bir sorum olacak bende bloke teminatlı kredi kartı almak istiyorum ziraat bankasından örneğin ne kadar yatırmam lazım ki kredi kartı alabilmnem için ?? Birde Yasal Takibim olup olmadığını nerden öğrenebilirim??

  • Banka Notu

   24 Şubat 2017 at 22:49

   Ayşe Hanım,

   Bloke teminatlı kredi kartını hangi bankadan alabilirim sorusunun cevabı aslında bu.
   Ziraat Bankası’ndan alabileceğiniz gibi birçok Banka bu hizmeti vermektedir. Bankalar bunu verirken genelde 1’e 1.10 marj ile yapmaktadır. Örneğin 1.000 TL limitli bir kredi kartı verirken 1.100 TL mevduat blokesi vermenizi talep etmektedirler. Yasal takibinizin olup olmadığını herhangi bir Banka şubesinden öğrenebileceğiniz gibi findeks.com.tr üzerinden de öğrenebilirsiniz.

 6. Ayşe

  1 Mart 2017 at 16:28

  Açılış Tarihi: 30/04/2011 Bildirim Dönemi: 27/08/2015

  Kapanış Tarihi: 02/09/2011 Gecikmedeki Borç:0
  İdari/Kanuni Takip Tarihi: 02/09/2011

  Sorumluluk Durumu:Hesap Sahibi
  Takibe Alınan Bakiye: 1129 TL Limit Kullanım Oranı: 0
  Taksitli Bakiye: 0 TL

  findeks de bu yazıyor varmı sizce takip ben anlayamadım

  • Banka Notu

   5 Mart 2017 at 22:31

   Ayşe Hanım,

   2011 yılında yaşadığınız, 1.129 TL bakiyeli olan kart veya kredinin 08/2015 tarihinde problemli hale geldiğini ifade eden bir kayıt bu. 08/2017 tarihinden sonra normale dönecektir KKB’niz. Genelde Bankaların işleyişine son bildirim yapılan tarihin üzerinden asgari 2 yıl geçtikten sonra değerlendirilmesi söz konusudur. Tavsiyem kart veya kredi başvurularınızı 08/2017 tarihinden sonra yapmanız olacaktır.

 7. Hakan

  13 Nisan 2017 at 19:05

  7 tane takip vardı bunları kapattım bankalar dan ret alıyorum bloke teminatlı kredi kartı alabilirmiyim

  • Banka Notu

   16 Nisan 2017 at 17:34

   Hakan Bey,

   Bazı bankalar teminat olarak ne kadar tl tutar yatırırsanız yatırın kredi kartı vermeyebiliyor. Ama teb nakit karşılıklı kredi kartı, denizbank nakit karşılıklı kredi kartı veya ing nakit karşılıklı kredi kartı bu hizmeti sağlıyor.

 8. Turan

  15 Nisan 2017 at 22:34

  Benim bir kredi kartimin son taksit odemesini yapamamistim ve takipe alindim fakat takipten 1 ay sonra borcumu kapattim bankalarda baska takibim yok ama suan k.karti bile vermiyolar bana..bi soru daha..teminatli k.karti alirken 1.100 odeyipte mi aliyoruz kullanim sekli nasil oluyo

  • Banka Notu

   16 Nisan 2017 at 17:25

   Turan Bey,

   Bazı bankalar birebir, bazı teminatları da bire bir elli marjla blokaj koyabiliyor. Bu kısaca şu demek. 1.000 tl limitli bir kredi kartı için yine size olan hesapta, bloke edilecek şekilde, 1.000 tl (birebir blokaj) bulundurmanızdır. Siz kredi kartınızı normal şekilde kullanmaya devam ediyorsunuz. Banka kartın ödemesini geciktirdiğiniz durumda tahsilat sağlamak isterse blokeli bu parayı kullanabilmektedir.

 9. Adil

  8 Mayıs 2017 at 21:24

  beim hiç kredi kartım olmadı kredi notum 0 doğal olarak yarın kuveytturke gidecem teminatlı kredi kartı almak için bana verirler mi

  • Banka Notu

   9 Mayıs 2017 at 16:14

   Adil Bey,

   Nakit blokaj teminatlı kredi kartı verilebilir tabi ki.
   Kredi notu sıfır olan kişi kredi kartı (kolaylıkla) alamaz.

 10. RAMAZAN

  22 Mayıs 2017 at 17:22

  Merhaba 2015 yılının son aylarında askeri görevimi yaparken bir kredi kartından ödemelerimi yapamadım ve devreye avukatlar girdi bi şekilde borcu bir kerede kapattım yasal takibe girdim tabi o arada. Şimdi bankalara borcum yoktur 0 tl dir ancak kredi kartı başvurularım her defasında olumsuz gözüküyor ve şuan Allah’a şükür işim iyi iyi gelirim var bir kamu çalışanıyım net 5800 tl ile 6300 tl bir maaşım var ama buna rağmen kredi kartı alamıyorum 4-5 Aydır bununla ilgili önerileriniz işr yarayacak bilgilerinize ihtiyacım var cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  • RAMAZAN

   22 Mayıs 2017 at 17:30

   Findeksteki kredi notum 1254 olarak gözüküyor.

   • Banka Notu

    25 Mayıs 2017 at 11:25

    Ramazan Bey,

    1254 Findeks kredi puanı ortalama bir puandır. Kötü değildir.
    Eğer farklı bir noktada probleminiz yoksa nakit blokaj vererek rahatça kredi kartı çıkarabilirsiniz diye düşünüyorum.

  • Banka Notu

   25 Mayıs 2017 at 11:29

   Ramazan Bey,

   2016 yılında (2015 sonunda yaşadığınız ve 2 ay geriden takip edilen kkb sistemi gereği) kanuni takip kaydınızın olduğunu anlıyorum. Bu durumda asgari 2 yıldan önce (2018 Ocak) herhangi bir kredili ürün almanız çok zor. Bankacılıkta gelir beyanı tabi ki önemli. Ancak geçmiş ödeme performansınız ve bu performansta görünen kanuni takip çok daha önemlidir. Üstelik üst üste yapmış olduğunuz ve sürekli ret almanızdan kaynaklı kredi puanınızın daha da düşmesi (başvuru sayısı fazla olduğu için) olayı daha da zora/çıkmaza sokuyor.

   Tavsiyem 2-3 ay sonra nakit karşılıklı ufak bir kredi kartı limiti çıkarmanız. Bunu bir süre kullandıktan, kredi puanınızın oluşmasından sonra kredili ürünler için maaş aldığınız banka kanalıyla başvuru yapmanız daha olumlu bir sonuç almanıza neden olabilir.

 11. Muhammet

  30 Mayıs 2017 at 11:29

  Dün 1.000 TL teminatlar başvurduğum is bankasi kredi karti bugün 500 TL limitli olarak onaylandi. Şimdi kredi puanimi nasil 1700 kere cikaririm ?

  • Banka Notu

   4 Haziran 2017 at 13:23

   Muhammet Bey,

   Yapacağınız en önemli şey kredi kartınızı düzenli kullanıp, düzenli ödeme yapmanızdır. Bunu 6 ay yapın. Kullanın, ödeyin..
   Kredi puanınız hızla artmaya başlayacaktır.

   • Muhammet

    5 Haziran 2017 at 16:27

    Teşekkürler

 12. Celal

  29 Haziran 2017 at 20:04

  Banka disi maasimda icra var bloke teminatli kredi karti alabilirmiyim

  • Banka Notu

   3 Temmuz 2017 at 14:40

   Celal Bey,

   Bloke teminatlı kredi kartını Bankaya nakit karşılık yatırarak kullanabilirsiniz.
   Başvurunuzu maaşınızı aldığınız Bankadan değil de farklı bir Bankadan da yapabilirsiniz.
   Önemli olan başvuru yaptığınız bankanın mevduat hesabına bloke edilecek tutarı yatırıyor olmanız.

 13. Ömer

  9 Temmuz 2017 at 23:45

  Açık olan takiplerimi kapattim kapatmadan önce findeks notum 402 bütün borcu ödeyince 0 oldu blokeli kredi larti alabilirmiyim notumun yukselmesi ne kadar bir sure alir tesekkur ederim

  • Banka Notu

   10 Temmuz 2017 at 14:14

   Ömer Bey,

   Blokeli kredi kartı alabilirsiniz.
   Düşük limitli de olsa, mevduat rehni vererek, kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.
   Düzenli ödemelerle birlikte 6 ay içinde olumlu sonuç alırsınız diye düşünüyorum.

 14. barış

  16 Temmuz 2017 at 11:55

  merhaba öncelikle 3 yıldır maaşım bankaya yatıyor.sigorta da aynı şekilde yatıyor.Fakat kredi puanım sıfır puanimi yükseltmek için blokajlı kredi karti başvurusunda bulunursam olumlu sonuclanirmi?

  • Banka Notu

   16 Temmuz 2017 at 14:00

   Barış Bey,

   Nakit karşılıklı kredi kartı olacağı için yüksek ihtimalle olumlu sonuçlanacaktır.
   KKB puanınıza olumlu etkisi bulunur. Ancak kartın çıkması tek başına önemli değil. Birkaç dönem bu karta düzenli ödeme yapmak en önemli ayrıntıdır.

 15. selim

  30 Temmuz 2017 at 23:17

  benim bankalara kanunı takıplı borçlarım vardı hepsini kapadım krdi notum 1369 suan maaş aldıgım banka bıle kredi ve kredi kartı bıle vermıyor hep olumsuz sonuçlanıyor kara listeye dustum şuan puanım normal ama kredi alamıyorum ne yapmam gerek

  • Banka Notu

   31 Temmuz 2017 at 14:15

   Selim Bey,

   Geçmiş tarihte kara listeye düştünüz sanırım. Çünkü 1369 kredi puanı Türkiye ortalamasında olan bir kkb skorudur ve iyidir. Yaptığınız başvurular reddedildikçe ve sizler başvuru yapmaya devam ettikçe BBE (bireysel borçluluk endeksi) skorunuz yükselecek ve kredinizin çıkmama ihtimali daha da artacaktır. Yapacağınız şey asgari 4-5 ay hiçbir şeye başvuru yapmamanız olmalı. Daha sonra bloke teminatlı bir kredi kartı alıp, buraya yapacağınız 3-4 ay düzenli ödeme sonrası kredibil hale gelirsiniz.

 16. alper

  9 Ağustos 2017 at 09:45

  merhaba benim sorum şimdi kuveyttürke gitsem blokeli kredi kartı istesem bunu almam için koydukları bloke limiti ödeme yapmammı gerekiyor .ben bu konudan bişey anlamadım .bu arada kredi puanım 900 civarında

  • Banka Notu

   10 Ağustos 2017 at 12:18

   Alper Bey,

   Bloke teminatlı kredi kartı nedir tarafını anlamamışsınız sanırım. Şöyle anlatmaya çalışayım.
   Örneğin 1.000 tl limitli bir kredi kartı istiyorsunuz. Banka sizden hesabınıza en az 1.000 tl yatırmanızı istiyor. Bu tutarı sizin için bloke ediyor ve size açılan bir hesapta rehnediyor.

 17. Murat

  13 Ağustos 2017 at 14:15

  Slm arkadaşlar benim borcumyok hiç bir bankaya fakat seçilim bozuk skor 300 falan teminat li kredi kartı almak için ing banka başvurdum red oldu para yatırıp bloke ettirdigim halde kredi karti ver mediler nasıl alabilirim sicili skoru yükselt mek için bana bulmuşsunuz bilgi verirseniz sevinirim

  • Banka Notu

   16 Ağustos 2017 at 12:21

   Murat Bey,

   Farklı bir banka üzerinden yeni bir başvuru yapabilirsiniz.
   Burada sizin aracılığınız altını çizmek istediğimiz diğer bir konu bankaların bu tip kredi kartlarını vermekle zorunlu olmadıklarıdır. Haliyle vermek istemeyebilir. Bu durumda farklı bir banka başvurusu yapmanızı tavsiye edebilirim.

 18. ismail tangsak

  15 Ağustos 2017 at 12:23

  ben bu sicille ilgili yasadan önce tüm borçlarımı ödedim. hesabıma sürekli para giriş çıkışı oluyor. kredi puanım 1250. sigortam yok. bu skoru teminatlı kart ile düzeltme şansım var mı ? sigortam bu ay başlayacak. 6 ay sonra puanım yükselir mi ?

  • Banka Notu

   16 Ağustos 2017 at 12:11

   İsmail Bey,

   Kredi puanınız çok düşük değil. Ancak yine de arttırılabilir. Sigorta başvurunuzun üzerinden 3 ay geçtikten sonra başvuru yapmanız sonucu daha olumlu hale getirebilir. Puanınıza yansıması da asgari 6 ayı bulacaktır.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+